Russinnen en Neder 1. dames winnen practisch alle heats SPORTIEF PLAKBOEK Gerrit Peters' evenbeeld O N R E' De familie P. van Uzzel Tenniskampioen KARAMOY Van Dam en Dame1 door Windt verslagen Bijna duizend athleten naar Bern Voetbalpool voor de Labour-partij Geen dames mee op reis Nielsen wil normaalworden Verkoop van spelers Dames thuis ....en schijven Van stukken.... ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1954 Behoudens goedkeuring W. F. Westermann voorzitter K.N.H.B. Slag tussen zeilers en inwoners van Grouw EUROPESE ROE1KAM PIOENSCHAPPEN Gokken voor de politiek Eindelijk „normaal" als mens leven? Voor de clubkas Professorale voorspelling Russische dubbel vier technisch volmaakt Volmaakte ploeg TIJDEN VAN DE BOSBAAN Ceen Engelsen Aandewiel heeft hersenschudding N. LEVEND PROBLEEM AUGUSTUS-OPGAVE. (Van onze tennismedewerker) Lex Karamoy, de kampioen van het vorige jaar, heelt het al moeten leg gen tegen Jos Windt waarin hij op het gebied van foefjes en virtuositeit op tennisgebied zijn evenknie vond. De tennisgoochelaars Karamoy en Windt waren in een party van vier setg vol komen aan elkaar gewaagd. Zowel wat tennistrucs als spelsterkte betrelt. Na een snelle eerste set kwam een moeizame tweede set met gerekt spel. Windt leek zichtbaar vermoeid maar de regen bracht redding. Na dit opont houd leek het hem beter af te gaan en De heer W. F. Westermann te Am sterdam zal, behoudens de goedkeuring van de leden, jhr. mr. W. C. Hooft Graaf land opvolgen als voorzitter van de Kon. Ned. Hockeybond. De heer Wester mann is oud-speler van Bloemendaal en Amsterdam. De toekomstige voorzitter van de KNHB zal zich gedurende éen jaar voorbereiden op zijn taak. Zo lang zal de heer Hooit Graafland voorzitter blijven.. In de nacht van Donderdag op Vrij dag is in Grouw slag geleverd tussen een veertigtal zeilers en een aantal in woners van dit Friese watersportcen trum. De watersporters trokken joelend door de straten en vernielden hekken en borden. Bij de Grouwers, die zich al vaker aan de luidruchtigheid van bepaalde zeilers hadden geërgerd en die nu opnieuw uit hun slaap werden op geschrikt, raakte de maat vol. Ze gin gen de zeilers te lijf met stokken en knuppels en er ontstond een com plete veldslag. De Grouwse politie deed dienst in Akkrum, doch werd gewaar schuwd. Een politie-agent in burger, die regelend wilde optreden, werd afgeran seld en toen tenslotte de sterke arm uit Akkrum terugkwam werd het terrein van de strijd verlegd naar een theehuis aan het Pikmeer. Daar sneuvelden stoe len en tafels in het gevecht en enkele watersporters raakten te water. Tenslot te moesten zij het onderspit delven. Een van hen werd aangehouden. hij won deze set met 9-7. Hierna een set voor Karamoy 6-3. Windt, die in de vierde set zyn zekerheid herwon en dé overwinning zag, kwam snel op 6-1. Dehnert begon aarzelend tegen Goris. Hij zocht naar vastheid en beheersing van slagen. Na wisselend succes won hy de eerste set met 8-6. In de tweede set kwam Goris geducht opzetten. De nervositeit leek geweken en bij tijd en wijle had hij een zeer krachtige service, een prachtige volley en goede ground- strokes. Goris zegevierde met 6-3. In de derde set had hij nog sneller suc ces. Met voortreffelijke volleys werd het 6-2. Wonderlijk was het herstel van Dehnert in de vierde set alsof er niets aan de hand was. Notabene twee sets achter tegen één hervond hij zjjn spel, waarbij opgemerkt dient te wor den dat Goris veel minder sterk ging spelen. In een oogwenk was het 6-0 voor Dehnert. De vijfde set ging gelijk op tot 2-2. Toen een servicedoorbraak bij Dehnert kon Goris achtereenvolgens van 4-2 via 4-3 op 5-3 komen. Dehnert speelde echter zelfverzekerd door: 5-4. Hoewel Goris op zijn eigen service nog op 6-6 kwam wist hij toch niet door te drukken Dehnert maakte de set uit op 8-6. Van Dalsum had het heel gemakke lijk tegen de 15-jarige Biesheuvel, die min of meer van de baan werd geveegd. In de damespartijen was niet de minste verrassing, of misschien alleen dat mej. Mullemeister tegen mevrouw Roos slechts één game maakte, 6-0, 6-1. Mej. Rollein Couquerque verloor van mej. Grosveld met 6-4 en 6-2. De uitslagen van de vijfde dag luiden: Heren enkelspel (kwartfinales): Dehnert sl. Goris 86 3—6 26 60 86, Van Dal sum sl. Biesheuvel 60 62 6—3, Van Mee geren sl. Holst 86 64 61, Windt sl. Ka ramoy 62 97 36 61. Dames enkelspel (kwartfinales): mevr. J. Roos sl. mej. J. Muilemeister 60 61, mej. F. Tekelenburg sl. mevr. G. Blaisse 16 60 61, mevr. M. Peters sl. mevr. E. Koopmans 60 64, mej. C. Grosveld sl. mej. M. Rollin Couquerque 64 62. Heren dubbelspel (kwartfinale): Krijt en van Meegeren sl, Bochardt en Tonjes 5—7 63 60, Karamoy en Linck sl. De Rooy van Zuidewijn en Saarberg 63 46 64, Holst en Wiegers sl. Hughan en Windt 6—2 61, Van Dalsum en Dehnert sl. Borren en Breukink 61 68 63. Dames dubbelspel (kwartfinales): mevr. M. Peters en mevr. E. Saholten sl. mej. J. en F. Marinkelle 6—4 6—1, mej. F. Teke lenburg en mej. M. Tettelaar sl. mevr. F. Lubbers en mej. C. Grosveld 64 63, mevr. G. Blaisse en mevr. J. Roos sl. mevr. B. Thung en mej. T. van Dalsum 62 63, mevr. A. Koopmans en mej. L. Fikenscher sl. mevr. A. Roolker en mej. J. Versteege 9—7 6—2. Gemengd dubbelspel (halve finales): mevr. J. Roos en Dehnert sl. mej. M. Rollin Cou querque en Bouwer 64 75, mej. L. Fi kenscher en Honjes sl. mej. J. Mullemeis ter en Karamoy 62 46 64. Lex Karamoy en Jos Windt jongleren nc-g wat voor zij hun partij spelen in de strijd om het tenniskampioenschap. Windt slaagde er zowaar in kampioen Karamoy uit te schakelen. (Van onze roeimedewerker) Oh wonder van het lot. De drie sterkste vertegenwoordigende ploegen van Nederland, de dames vier, met stuurvrouw, de acht en de quadruple hebben in hun heats de Russinnen niet ontmoet. Zo ontstond een Nederlands-Rus sische suprematie; een combinatie, die totaal 8 van de 11 eerste plaatsen in de wacht sleepte: Rusland vijf, Nederland drie, Polen twee en Oostenrijk een. Door deze overwinningen komen Die Leijthe, De Vliet en Het Spaarne al direct in de finale op Zondag, waarin dus eveneens Russische ploegen zullen starten. iet alleen in Nederland is het al gemeen gebruikelijk, dat men in Augustus alle dagelijkse beslom meringen vergeet en met vacantie gaat. Heel Europa, althans het Westelijk deel er van, schijnt dan huis en haard te la ten voor wat het is. Voor de sportieve lieden betekent zulks, dat er overal wel het een en ander te beleven valt. Met de Tour de France is het begonnen. Daarna is het weer even rustig ge weest, maar nu draait alles toch op volle toeren. Wereldkampioenschap wielrennen in Duitsland, Europese roei- kampioenschappen in Nederland, de tweejaarlijkse strijd om de athletiekti- tels in Zwitserland en tot besluit dan de strijd om de Europese zwem-hege- monie in Italië. Iedereen zal het er over eens zijn, dat de wedstrijden in Duitsland wel de meeste belangstelling zullen trekken. Men mag toch wel ongeveer driehon derdduizend toeschouwers rond het cir cuit van Solingen en de banen van Wup- pertal en Keulen verwachten. Wellicht zelfs nog veel meer. Het grootste aan tal deelnemers en officials kunt ge in Bern aantreffen de volgende week. In totaal zijn 928 athleten ingeschreven. Duitsland staat met 73 athleten aan de top van de lijst der achtentwintig deel nemende landen. Dan volgt Rusland met 72 en Zwitserland met 66 deelne mers. De athleten zullen worden bege leid door niet minder dan 238 officials. Waar een voetbalpool al niet goed voor kan zijn. Het bestuur van de Labour-party zal zich bin nenkort beraden over de mogelijkheid tot het instellen van een eigen voetbal pool. Een aantal leden heeft het be stuur hierom verzocht. Een merkwaar dig verzoek aan de leiding van een po litieke partij, inderdaad. De bewuste le den zijn echter van oordeel, dat op deze manier meer geld dat besteed kan worden voor propaganda en andere gewichtige zaken is te krijgen. De voorstanders denken, dat op de ze wijze zeker 370.000 pond sterling is te verzamelen om het nog op te richten fonds voor partij- en verkie zingspropaganda, voor lokale organi saties, studiebeurzen, vacantiegelden voor gepensionneerde arbeiders in stand te houden. Er zijn echter in de partij ook al stemmen tegen dit voorstel opgegaan. De tegenstanders zijn principieel te gen gokken. Wij wachten met belangstelling af hoe men in Engeland de zaken verder zal regelen. Tevens zouden wij de KNVB willen adviseren waakzaam te zijn, want wie weet unnar Nielsen heeft er genoeg van. Hü zal de volgende week nog meedoen aan de Europese athletiekkampioenschappen in Bern en dan is het gebeurd. De Deense kam pioen vindt, dat hij nu lang genoeg zijn leven op de sport heeft gericht. Als p de wielerbaan in Keulen kan men de volgende week een jongeman aantref fen, een wielrenner, die een opmerkelijke gelij kenis vertoont met onze eigen Gerrit Peters, de koppelgenoot van Schul- te. Het is een Fransman: de 23-jarige Claude le Ber. Toen Le Ber deze week op de wielerbaan van het,Parijse Pare des Princes verscheen, heeft iedereen z'n ogen uit gekeken. Iedereen dacht, dat het Peters was en daar begreep niemand iets van, want er zouden toch selectiewedstrijden zijn, die beslisten wie naar de wereldkam pioenschappen mocht. Nog groter was de ver bazing van de officials en het publiek, toen de onbekende wielrenner uit Normandië in de achtervolging de één na de ander versloeg en tenslotte alleen tegen kampioen Hassenforder het loodje legde en.... met slechts drie toeter verschiL u we toch met het wielrennen bezig zijn, willen we u niet de mededeling ont houden, dat de Zwitsers als de best betaalde ploeg uit de Tour de France zijn gekomen. Zij heb ben in totaal 8.613,385 francs verdiend. De Fransen volgen met 7.813.170 francs, dan de Belgen met 3.997.585 francs en Nederland staat vierde met 3.3952)00 fr. De slechtst betaalde ploeg is de combinatie van Luxemburgers en Oostenrijkers met 356.580 francs. hij niet werkte, liep hy met spikes, en als er geen athletiek werd beoefend, moest hy werken. „Ik wil een normaal mens worden," heeft Nielsen gezegd. „Vroeger was ik altyd opgewekt, nu ben ik onmiddellijk kwaad en erg nerveus. Iedereen vraagt me wel honderd keer of ilt in Bern de 800 of 1500 meter ga winnen." Als de strijd er op zit, gaat Gunnar Nielsen eerst met vacantie naar Ame rika. nze - mogelijke lezeressen wil len wij beslist niet onaangenaam zijn. Het feit, dat zij zo vnenue- lyk zijn deze regelen te willen lezen, doet onr deugd. En toch, het moet ons van het hart, dat wij het besluit van de commissie voor de Davis Cup van de Amerikaanse tennisbond dat de spe lers, die Amerika straks in de finales zullen vertegenwoordigen hun echtgeno ten thuis moeten laten, erg verstandig vinden. Het vorig jaar waren de dames Seixas en Trabert ook in Australië toen de beslissende strijd gestreden moest worden. Niet, dat de 'Amerikanen daar door zo'n smadelijke nederlaag hebben moeten incasseren, maar als men er van overtuigd is, dat de concentratie van de spelers onder de aanwezigheid van de echtelieden heeft geleden, is het maar beter zulks in de toekomst onmogelijk te maken. en nieuwtje voor de schakers. De Pakistaanse kam pioen met een bijna niet uit te spreken naam, Rabnawekhan, heeft een nieuw schaakspel be dacht. Hij heeft er voor nodig een bord met hon derd vakken en om deze uitbreiding te compense ren, heeft hij tevens twee nieuwe stukken bedacht. Een „tank" en een „bom- bardeur" komen de schaker op de honderd ruiten te hulp bij de po gingen om de tegenstan der te overtroeven in strategie. ocky Marciano heeft dezer dagen bijna slaande ruzie ge had met enkele fotogra fen. De twist bleef voor de fotografen gelukkig beperkt tot een woor denstrijd. Marciano is namelijk nog steeds we reldkampioen boksen bij de zwaargewichten, zo dat een handgemeen niet veel goeds voor de lie den met de camera voor speld zou hebben. Wat was het geval? De fotopers en de filmpro ductie wilden enkele op namen maken. Marciano stond dit genadiglijk toe. Plotseling echter wilde men, dat de bok ser een speciaal soort vette crème zou gebrui ken, waardoor de foto's scherper zouden worden. „Ik ben een bokser", zei Marciano, „ik wil geen make-up" en de ruzie (s bijna zo hoog gelopen, dat de vuistschermer de ring verliet. Toen legden de fotografen het moede hoofd in de schoot. r zyn wellicht enkele bestuursle den in de voetbalwereld, die het beslist niet prettig vinden, dat wjj U het een en ander over de Antwerpse voetbalclub Borgerhout vertellen. Ra cing Borgerhout het heeft zijn ter rein vlak by het Deurne-stadion heeft namelijk financiële zorgen. Het leeft als amateuristische lagere klas- ser in de schaduw van Antwerp F. C.t maar wil toch, dat de leden de be schikking hebben over een behuurlqjce kleedgelegenheid en dat er doelpalen in de grond staan, die niet afknappen als de bal er eens hard tegen aan komt. Daarom heeft de club in twee jaar tijd drie spelers verkocht aan de „grote broeders" en met het transfer-geld kan nu het nodige gedaan worden. Professor J. B. Haldane heeft in Calcutta verklaard, dat het niet lang zal duren, dat een athleet de mijl in drie minuten en vijftig se conden zal lopen. Nu moet men weten, dat het wereldrecord op de mijl op 3.58.- staat en dat professor Haldane bioloog is. Het feit, dat de Engelsman Bannister de eerste is geweest, die de mijl binnen de vier minuten heeft gelopen, is voor de Britse professor aanleiding geweest om de zaken eens nauwkeurig te onder zoeken. Tenslotte kwam hij tot boven genoemde uitspraak, met slechts deze restrictie, dat zulks toch alleen moge lijk zou zijn als het koel, droog weer was. De geleerde deed zjjn uitspraak als „statisticus" en vertelde voorts, dat er een tijd zal komen, waarin het eeuwen zal duren eer eens gevestigde records weer verbeterd zullen worden. Ook heeft prof. Haldane beweerd, dat, als records in snelle opeenvolging worden verbeterd, deze prestaties ongeveer vyf jaar een record zullen blijven. RUD. v. d. HENDE Om vier uur werd de vlag gestreken voor het eerste nummer van de dames oude vier, met op boei 1 Finland, op boei 2 Rusland, op boei 3 Tsjechoslova- kije en op boei 4 Roemenië. Het tempo van de Roemenen was voor onze be grippen enorm hoog (46)maar de bruin gebrande dames konden het goed vol houden. Rusland lag zowaar op de twee de plaats. De Russen liepen echter snel in toen Roemenië het baantempo op 38 stelde, terwijl eveneens do Tsjechische ploeg op kwam zetten. Met driekwart lengte verschil ging Rusland als eerste onder de 500 meter-lijn door in de tijd van 1 min. 43 sec. gevolgd door Tsjecho- slovakye. De stand veranderde daarna niet veel meer. In de tweede heat van de oude vieren zagen we onze sterke Leythe-ploeg aan de start tegen Engeland, Denemarken en Joegoslavië. We hadden niet anders verwacht dan dat de Nederlandse da mes zouden winnen, doch het was wel even beangstigend te zien in' welk hoog tempo de Engelsen (46) en Joegoslaven (41) van start gingen en ook meteen de leiding namen. Het duurde echter niet lang, want spoedig bereikte Bep Voch- teloo met haar lange slag in tempo 87 de juiste cadans en liep zienderogen in. Practisch geïyk gingen Engeland en Nederland onder de 500 M. lijn door in 1 min. 45 vier-vyfde sec. waarna de Leidse meisjes definitief de leiding na men. De voorsprong liep op tot een lengte, doch in de finalesprint kon En geland nog iets van de achterstand af knabbelen. Van gelijke kwaliteit was de race in de dubbelvieren tussen Nederland en Oostenrijk. De Oostenrijkse dames weer den zich kranig en bleven gedurende de gehele race prachtig hangen. Zij maak ten halverwege (tijd Nederland 1 min 43.5é een vermoeide indruk, lagen toen een lengte achter, maar op 750 meter lanceerde de Oostenrijkse ploeg een fik- se aanval, die echter op even kordate wijze werd afgeslagen. De Russinnen hebben in de heat ervoor kans gezien om de Duitse en Engelse dames met grandioos ver schil V slaan en het nieuwe Bosbaan- record liefst op 3 min. 32,2 sec te brengen. Het enige van deze heat te vertellen is, dat het een manifestatie van kracht, tempo en technisch kunnen is geweest. Geen aparte stijl, neen, het is juist de enige Russische Pl°eg, die niet het overmatig felle in het water hakken van het blad heeft, zy brengen de bladen rustig aan, maar het gaat allemaal zo gelijk, zo machi naal afgemeten, dat er geen speld tus sen te krijgen is. De Nederlandse dubbeltwee had het zwaar te verduren tegen Rusland, Frankrjjk en Duitsland. De Duitse dub bel was de beste tegenstandster tegen de direct aan de kop roeiende Russm- Vier met stuurvrouw. lierste heat: 1. Rusland. 2- Tsjeeho Slowakije. 3. Roe menië. 4, Finland. Er zijn geen tijden opgenomen. Tweeede heat: 1. Nederland (Die Leythe) 3.42.1. 2. Groot Brittannië 3.43.6. 3. Denemarken 3.50.4. 4. Joego slavië 3.56.—. Dubbelvier. Eerste heat; 1. Rusland 3.32.2 (nieuw baanrecord). 2. Duitsland 3.49,6. 3. Groot Brittannië (stuart La- dies) 3.50.4. Tweede heat: 1. Nederland (de Vliet) 3.37.6. 2. Oostenrijk 3.39.7. Double scull: Eerste heat: 1. Rusland 3.37.1. 2. Frankrijk 3.46.8. 3. Nederland (Viking) 3.49,5. 4. Duitsland 3.55.8. Twee de heat: 1. Polen 3.45.8. 2. Tsjeeho Slo wakije 3.46.1, 3. België 3.57.2. Acht. Eerste heat: 1. Necferlana (Het Spaarne) 3.26.4 (nieuw baanrecord), 2. Frankrijk 3.33.4. 3. Groot Brittannië 3.40.5. Tweede heat: 1. Rusland 3.18,9 (nieuw baanrecord). 2. Roemenië 3.26,—. Skiff. Repechage: 1. Duitsland 4.00.3. 2. Frankrijk 4.11.2. 3. Gr.-Brittannië 4.28.2. Duitsland en Frankrijk plaatsten zich hiermee in de halve finale. nen. De Franse en Nederlandse ploeg waren technisch niet onaardig doch mis te ten enenmale de kracht om behoorlek bij te blijven. De Poolse dames zjjn hun Inschrij ving volkomen waard. Rustig en vol komen gelijk' in doorhaal en mooi wa terwerk, was de Poolse dubbel onbe twist de beste in de tweede heat. Noch tans zag de Tsjechische dubbel, alhoe wel de giek stokte voor de inzet, kans in minder mooie stijl aardig bij te blij ven, zodat het verschil op de finish lijn practisch niet te zien was. De achten! De gevreesde Engelse te genstand is geheel uitgebleven en Ne derland had weinig moeite om de heat op overtuigende wijze te winnen. Alleen moeten we de tijden niet uit het oog verliezen. Rusland boekte in de heat tegen Roemenië, een zeer spannende boord aan boord race in hoog tempo tot 500 meter, een tijd van 3 min 18,9 sec. tegen Roemenië 3 min 26,en Nederland won in de eerste heat in 3 min. 26,4! Hoe sterk dus ook de Rus sische damesacht is, bljjkt hieruit wel overduidelijk. Jaren achtereen heeft de Nederland se ploeg voor de wereldkampioenschap pen wielrennen een driemanschap van Pieten gekend, dat met de van de renners was belast. Piet van der Heyden, de masseur en de twee mecaniciens Piet Gommans en Ri Aandewiel. Ook ditmaal was het drie tal van de partij, maar PietAande- wiel kan niet meer in functie zyn. vrij dagmorgen in de lange afdaling thesen Flammerscheid en Balkhausen hoorde Piet Gommans, die voorop reed, plot seling achter zich een schreeuw, toen hü omkeek, zag hij zijn kameraad ker mend langs de weg liggen. W at er ge beurd is weet niemand. Waarschijnlijk Is een bandje van zijn flets gesprongen en is hij toen met fiets en al over de kop geslagen. De Amsterdammer was er zo erg aan toe, dat hij door de Duitse politie naar het stadsziekenhuis in do lingen werd overgebracht, waar de dok ter een hersenschudding heeft gecon- st&tG6rdi Van hét gebeurde kan Aandewiel. zich niets meer herinneren. Waarschijnlijk zal hij enige weken in het ziekenhuis te Solingen moeten blijven. Dr. Max Euw.e heeft in Pretoria si multaan gespeeld tegen 40 tegenstan ders. Hij won 36 partijen, speelde twee remise en verloor van G. van Dijk en J. Kempff. Augustus-opgave 3 Probleem van W. Korteling. Wit geeft in 3 zetten mat. Wit: Kf7 Df2 Te4 Pc5 pion e2. Zwart: Kd5 Pfl pionnen a6 a7 b3 d2 f6 h3. Oplossing Augustus-opgave 2 Ddl! Oplossing van de eindspelstudie van Drs. Th. C. L. Kok: 1. Pe6 (op b8D? volgt Ta6t 2. Kb3 Tb6f> Te6: 2. f8D Ta6t 3, Kbl Tb6t 4. Kal! Tf8: 5. Tf2t Tf2: 6. b8Dt Tb8: met pat! Onregelmatige opening. Wit: Dr. Euwe. Zwart: van den Bosch. 1. d4 Pf6 2. c4 g6 3. Pc3 d5 4. e3 Lg7 5. Pf3 0-0 6. Db3 dc4: 7. Lc4: Pc6 (dreigt Pa5) 8. Pe5 (beter is hier Le2) Pe5: 9. de5: Pd7 10. Lf7:t (na 10. e6 fe6: 11. Le6t Kh8 12. Ld7: Ld7: heeft zwart een vrij figu- renspel. Ook 10. f4 Pc5 is niet gun stig voor wit,) Kh8! (fout zou zijn 10- ,Tf7:? 11, e6 enz. Na de tekst zet dreigt e6, waarop noch Le6: noch De6: kan volgen wegens Pc5 of Pe5) 11. e6 Pc5 12. Dc4. Stelling na de 12e zet van wit Probleem voor geoefende oplossers. No. 2081 van A. H. de Jong te 's-Hertogenbosch. Thans volgt een prachtige combinatie: 12. Le6:! 13. Le6; (He) aannemen van dit offer leidt tot ver lies. Beter was Dc5: Tf7: waai'1"13 zwart wel het voordeel houdt vat) de twee goede lopers en de open en f-lijnen, maar wit de stelling we! kan houden)- Pd3t 14. Kfl Pf2: w- Kgl Dd6 16. Ld5 Phl: 17. Pe4 <OP Khl: beslist zwart de partij ai» volgt: b5 18. Dc4xb5 (op Pb5: volg1 Dd5;!) c6 19. Lc6: Dc6: (en weer kan de dame niet genomen worden we gens Tfl mat). 17. De5 18. Ld2 co 19. Lf7 Tf7:! 20. Df7: De4: 21. Khl: Taf8. Wit gaf hier de partij op daar na 22. Db3 Tf2 23. Tgl Td2: met een stuk achter, de partij niet meer te "houden is. Een korte maar mooie partij. Voor de liefhebbers een eindspel studie van H. Ginninger: Wit: Kb3 pionnen a2 a7 b2 b4 b5. Zwart: Ke3 pionnen b6 d4 e4 f4 g3 g4 h3. Correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan A. Perquin, Marnixkade 104, te Amsterdam-C. eindspel, dat nog zeer accuraat be handeld moet worden. PROBLEEM VOOR BEGINNERS No. 322 van D. Vuurboom te Glanerbrug. Wit speelt en wint; oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 Sept. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 2074 van P. J. Eype te Haarlem. Wit speelt naar: 41, 21, 39, 31, 4237, 10, 3 en wint. Het schijnt zo langza merhand uiterst moeilijk te worden om de slag 25X3 zodanig te bewerken. dat er nog iets nieuws te voorschijn komt; ook in dit vraagstuk is dat te zien. De moeilijkheid zit hier in het Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 321 en 322 kunnen tege lijk ingezonden worden tot 1 Sept. a.s. aan bovengenoemd adres. OPLOSSING van No. 318 van Th. de Zwart te Sassenheim. 41—36. 32x41, 26x47, 27x36, 25—2<l 47—41, 36x47, 45—40, 47x2* 34x32 en wint. Een aardig probw-rf* pje in goede stand zonder bijzondere momenten De oplossing van de opgave van de maand Juli gaf verschillende moge lijkheden. Er werd gespeeld: 1721, 37—31, 21—26, 42—37, 23—29, 33—28, 18—23, 39—33, 9—13, 28—22, 12—18, 22—17, 8—12, 17x8 enz. In deze serie waren drie mogelijk heden om tot voordeel te komen, die alle verzuimd zijn geworden. Op de eerste plaats kon zwart m plaats van 33—28 de volgende winst forceren: 27—21, 26x17 gedwongen, 25—20, 14x43, 38x49, 29X27, 31x4 met winst. Wit verzuimde ook de winst bij de volgende zet en had in plaats van 39—33 door 27—21, 16x27 gedw., 32X21, 23x34, 30x39, 26x17. 39—33, 29X38, 37—32. 38x27, 31x4 met ge wonnen stand, zijn tweede kans. Ook zwart liet een kans op voordeel glippen, toen hij 812 speelde. Door 7—12 te spelen kan wit niet meer aan schijfverlies ontkomen. Voor de Augustusmaand kozen we een soortgelijke opgave, die weer alle aandacht verdient om de fraaie slagzet die er in verborgen zit. De stand is: zwart 13 st. op 3, 4, 6, 12—16, 18, 19, 21, 23, 25. Wit 13 st. op 27, 28, 32, 38, 39, 40, 43, 45—50. In de volgende zettenreeks laat een der spe lers de. winst glippen. 50—44, 13—20, 39—33, 20—24, 43—39, 23—29, 46—41, 18—23, 40—35, 4—10, 44—40, 6— 39—34, 38, 4943. ll-l7- 41 21—26. De vraag luidt weer: waar, door wie en hoe werd de winst verzuimd. Oplossingen in te zenden tot 15 Sep tember a.s. Onder de inzenders van de juiste oplossingen wordt een dam- werk verloot. van cirkeltje tot cirkeltje en ontdek dan vanzelf, welke boom er in Pa's e*' tuin stond. Omschrijvingen. I. dier. 2. keurkorps. 3. boomvrucht' 4. inhoudsmaat. 5. kweker. 6. trottoir 7. deelteken. 8. kant. larve. 10. feestelijke bijeenkomst. II. krachtig. 12. kweker. 13. iofred» 14. neerslag. 15. zuidvrucht. 16. plantengeslacht. 17. elpenbeen. brandstof. 19. voertuig. 20. stemming' die zich afkeert van lichtvaardigheid spot of scherts. 21. plaats in Zwitserland. 22. vertege^f woordiger. 23. zit aan een schoen, persbureau. 25. stram. 26. verder dan (Latijn). 27. plaats Noordholland. 28. afgeknotte boomsta 29. interest. 30. wijnmaat. 31. dagblad. 32. verbindingsmiddel- rivier in Italië. 34. rivier in Afrika- rivier in Siberië. 36. wintervoertuig. 37 evenaar. 38- jarig dier. 39. Nederlands. 40 ran* telwoord, 41. tot zich doen komen. 42. perk. 43. buigzaam. 44. een paar deel van de vinger. Oplossing uitsluitend op brief«.aar! te zenden tot en met 30 Aug. Kasteel van Aemstel, afd. Prijsraa gf' N. Z. Voorburgwal 65 A'dam. lieve bij de oplossing te vermeld' men ouder of jonger dan 18 jaar Oplossing 7 Aug. '54 Schreven wij enige maanden geleuen niet, dat er een mannetje van het wo ningbureau bij Pa van Uzzel op visite is geweest en dat dit mannetje een zeer onprettige mededeling had achtergela ten? Nu, eindelijk is het zover. Nu is er niets meer aan te doen. De familie P. van Uzzel gaat van domicilie verande ren. Ze moeten eruit, die arme <ieien. Als een van de iezers nog een net kip penhokje beschikbaar heeft, houdt Pa van Uzzel zich aanbevplen. U weet het, het gezin bestaat uit zes personen, in- clusiei de dienstmaagd Philipuie. Pa heeft een nieuwe woning toegewezen gekregen. Een woning midden in een grote stad en wel op de vierde etage. Van de week zijn ze gaan kijken. Nu, dat viel niet mee. De woning is aardig maar de 87 treden, die eerst genomen moeten worden, zijn een ware tijdens- weg. Oh, wat zal Pa van Uzzei zijn tuin missen. Die mooie grote tuin, waar de hele familie bij zonnig weer zo gezel lig in kon zitten. Oh, wat zal Pa die mooie grote boom missen, die voor zijn huis staat; die heb je nu eenmaal vierhoog niet. Daarom gaat Pa van Uzzel deze keer een puzzle aan de boom wijden. Deze gehele puzzle bestaat uit magische vierkanten, vierkanten dus waarin zo wel horizontaal als verticaal dezelfde woorden moeten worden ingevuld. In dien U al deze woorden gevonden heeft, dan kunt U de naam van de boom vin den. U gaat dan via de stippellijntjes 1. Helmstok. 2. Aanbeeld. 3. Agrement. 4. Serenade. 5. Telegram 6. Iedereen, 7. Gevaarte. 8. Eskadron. 9. Separaat. 10. Papegaai. 11. Opgewekt. 12. Erbarmen. 13. Dievegge. 14. Imitatie. 15. Sensatie. 16. Zaterdag. 17. Erfpacht. 18. Literair 19. Documem 20. Ensemble 21. Negentig- 22. Graantje- 23. Opposant' 24. F.pigr®?. 25. DeposRO- Het spreekwoord luidt: gOE*7 HAASTIGE SPOED IS ZEL*5 jl De prijswinnaars zijn: xO* H. Ruijzenaars, O®» 1 AMSTERDAM; mej. G- mc'cn° terweg 1 PURMER 'p°st- Jac. Stolwijk, Jansstraat o

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 6