Inbraak in hoofdkantoor van Columbia te Heemstede Met de Geelvincks spelevarend over Spaarne en Wijkermeer Agnietje's zomerse Zondag Braziliaanse regering: President Vargas pleegt zelfmoord Staatshoofd was geswicht voor luchtmach toff ie ie ren POST UIT UGANDA Laatste krachttoer cp de avond van een Missie-leven H Bijna twintig jaar wdS Vargas Braziliës leidef Buit f 4000- ZWEMPLOEG VAN H.P.C. TERUG UIT ENGELAND Politie houdt schietwedstrijden Amsterdammer in de Haarlemmerhout I7e-eeuws genoegen Presidentieel bewind vertoonde autoritaire trekken Federmann-optiek STOFZUIGERS H. J. Maertens N. V. DINSDAG 24 AUGUSTUS 1954 PAGINA 2 Voor elk gelaal een bril die staal Grote Houtstraat 37 Rijksstraatweg: 246 B Leverancier alle ziekenfondsen Kath. Ouden van Dagen en het circus Jubileumconcert R.K. harmonie St. Caecilia Verkeersongevallen EXAMENS Judo in Haarlem Burgerlijke Stand Prachtige vacantie met talrijke goede wedstrijden BADPLAATSTOURNOOl Van V.V„Zandvoort- meeuwen" Z ANDVOORT OPENLUCHTCONCERT Diploma-uitreiking KINDERUITZENDING Van St. Vincentius- vereniging Concert N.Z.H. Spreekuur wethouders HA A RLEMMERLlEpj Nieuwe grasmat in gem. sportterrein Subsidie N.A.T.U' V; Kermisfestijn Gemeenteraad van Haarlemmerliede Kachels voor R.K. school BLOEMENDAAL Bibliotheek hervat werkzaamheden Gemeentelijke kwekerij geopend Het afgelopen weekeinde is ingebro ken in het hoofdkantoor van de Co lumbia Gramofoonplaten N.V. Ver koopmij. Bovema aan de Bronsteeweg te Heemstede. Er wordt een bedrag ver mist van 4000 gulden dat weggenomen is uit een bureaulade uit de kamer van d-s directeur, de heer G. M. Oord. De diefstal werd Maandagmorgen ontdekt door de 22-jarige Marieke Advertentie Leden van de katholieke Bond van bejaarden en gepensionneerden, die bij een der bestuursleden kaarten hebben gekocht voor een circusvoor stelling van het Grand Cirque Inter national, moeten bij de kassa van het circus met het ontvangstbonnetje op nieuw een entreekaart kopen. Het geld, aan de bestuursleden ge geven. krijgen zij Donderdag op de Sociëteit Donkere Begijnhof terug. Zondagavond vond onder vrij veel be langstelling een jubileumconcert plaats van de R. K. Harmonie St. Caecilia, het geen geschiedde op de speelplaats der Philomena-school aan de Èemstraat. Het jubileum betrof het op 1 Augustus j.l. 35-jarig bestaan van dit sympathieke ccrps. Tot onze spijt konden wij niet het gehele programma bijwonen. Dit laatste was intussen gelukkig niet van te hoog- grijpende aard, terwijl er voor de uit voerenden verscheidene bekende werken werden gespeeld. Dit was zeer juist ge zien, met het oog op het feit dat Cae cilia een in zekere zin gevaarlijk experi ment op dit jubileumconcert deed. De uitvoering stond namelijk onder leiding van de 18-jarige Joop Heeremans, die vanzelfsprekend als dirigent nog veel er varing moet opdoen. Intussen wil dit niet zeggen, dat hij zich niet op behoor lijke wijze van deze moeilijke taak heeft gekweten. De moeilijkheid bij dergelijke ondernemingen schuilt echter in het feit, dat het bijna tot de onmogelijkheden be hoort op een dergelijke leeftijd gezag en overwicht op muzikaal terrein te la ten gelden. Toch waren er onderdelen in de vertolkingen, die een belofte voor de toekomst inhouden. Joop Heere mans is muzikaal, hetgeen bleek uit zijn tempo-opvattingen en uit het aanwen den van dynamische reliëfs. Dit sprak duidelijk uit de weergave van enkele marsen en walsen. De ouverture „De Kalief van Bagdad" van Boildieu en „In het land van de Indra" van Paul Lincke klonken hoogst verdienstelijk. Met de ouverture „De Neurenberger pop" van Adam en de wals „Maannacht op de Alster" van Fetras bewoog Cae cilia zich blijkbaar op bekend terrein, waarmede dan ook terecht veel succes behaald werd. De voorzitter van de Haarlemse Bond van Muziekverenigin gen, de heer H. Cnosse, sprak in de pau ze het jubilerende corps toe. Hij wenste Caecilia veel sterkte in de strijd om zijn muzikaal bestaan. Met grote voldoening mag het corps op de jubileum-uitvoe ring terugzien. Het elfjarig meisje C. M. Eggink, wo nend aan de Raamvest, liep Maandag op de Leidsevaart tegen een passerende personenwagen op, waardoor zij ver moedelijk een hersenschudding kreeg. Het ongeval gebeurde, omdat het meisje tijdens het oversteken niet op het ver keer lette. Zij is overgebracht naar haar woning. Een bloedende hoofdwond en een lichte hersenschudding waren de ge volgen voor de bromfietser G. W., uit Haarlem, die Maandagavond half 8 op de hoek van de Gasthuislaan en de Leidsestraat geen voorrang verleende aan een van rechts komende personen auto. De man is per ziekenauto over gebracht naar het Grote Gasthuis, waar hij ter observatie is opgenomen. De bromfiets werd vrij ernstig beschadigd. Te Haarlem zijn voor het hoofdacte examen geslaagd voor deel B: mej. J. Schimmel, Sijbekarspel en de heren H. Alders, Amsterdam; H. J. van Dalen, Leiden; J. Goutier, Den Helder en P. Rijswijk, Hoorn. De oefenzaal, (Dojo) van de KEN- AM-JU aan het Klein Heiligland 45 Haarlem was Zaterdag- en Zondagmid dag te klein voor het grote aantal be zoekers en Judoërs, die uit alle wind richtingen gekomen waren, om de 9de Dan Oda uit Tokio aan het werk te zien. De heer Oda, die 62 jaar oud is, 45 kilo weegt en 1.50 lang is, is de oudste en enige in leven zijnde leerling van prof. Jigoro Kano. Hij maakt deel uit van het technisch bestuur van de Kodokan in Tokio, en is de schrijver van een beroemd Japans leerboek. Wat hij liet zien was zo verbluffend, dat de aanwezigen hun ogen hebben uitgekeken. Over enige weken komt de heer Oda terug om een speciale cursus voor zwarteband-houders te geven. Geboren: E. L. Jansenvan Oosterom, z. A. VeerhoffSchuijlenburg, z. G. van den Gogaardtvan der Wal, z. H. H. M. KalfMelius, z. J. C. van Tolvan Leeuwen, z. J. E. Mol—Smits, d. M. J. de RidderMerrelaar, d. M. P. Kipper- sluisHubers, d. W. van Gunsteren Verkaaik, d. J. van Wamelvan Donse laar, d. H. P. Huijgen—van der Meij, d. M. van der PloegSnijder, d. P. A. M. van der MeijWaasdorp, d. Ondertrouwd: D. Klüt en K. J. H. Plomp. A. J. M. Neelissen en H. S. M. Laurey. A. J. H. de Loor en P. C. J. Fenger. Overleden: M. Schumacher, 65 j., Kam perlaan. J. J. Petri, 34 j., Spaarne. E. H. B. van Steenbergen—Goedhart. 58 jaar, Westerhoutpark. A. J. H. Oosterheert Koreman. 65 j., Zaanenstraat. A. An- dringa, 98 j„ Grote Houtstraat. IJ. van der Spoel, 74 j., Zomerkade. S. Stuij. 57 j.. Pegasustraat. M. E. G. Bruggink Smit, 53 j„ Hofmeijerstraat. J. G. H. Dohé. 56 j Hazenaterslaan. J. J. Mica de Klein, 71 j., Kokstraat. J. L. Gilles Blommaert, 31 j., Colensostraat. Spee, secretaresse van de directeur, die zag, dat de deuren tussen de direc teurskamer en de vergaderkamer wa ren verbroken, en het kantoor zelf 'n wanorde aantrof. Alle bureauladen wa ren opengebroken met een breekijzer en uit een der laden was 4000 gulden verdwenen. Het bedrag was toevallig daar neergelegd in plaats van in de brandkast opgeborgen maar het is uitgesloten, dat iemand van te voren op de hoogte was van het feit, dat in een der laden een zo groot bedrag was opgeborgen. De daders hebben zich toegang ver schaft via de serredeuren aan de ach terzijde van het gebouw die zij wis ten te forceren door er een gat van drie centimeter in te boren, waardoor zij de bajonet uit de sponning konden lichten. Vervolgens verbraken zij de knip op de deur tussen de vergader kamer en het kantoor. Vermoedelijk heeft de inbraak plaatsgevonden in de nacht van Zaterdag op Zondag. Van de daders ontbreekt tot nu toe ieder spoor. Columbia is tegen diefstal ver zekerd. De politie zet met kracht het onder zoek voort, tot nog toe zonder resul taat. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Rosemarie", a. 1. Tijden 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. PALACE: „De vrolijke gevangene",- 18 jr. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. 's Morgens 10.30 uur vacantieprogramma. LUXOR: „City Lights", a. 1. Tijden 2, 7 en 7.15 uur. LIDO: „Lavastroom over Java", 14 jaar. Tij den 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Heil below zero", 18 jaar. Alleen 7 en 9.15 uur. In de matinees „Ro bin Hood Junior", 14 j. CITY: „Heidi", a. 1. Tijden 2.15, 7 en 9.15 u, ROXY: „Het grote avontuur". 14 jaar. Tij den Ma. tot en met Do. 2.30 en 8 uur. MINERVA: Di. 2.30 en 8.15 u,: „Circus Arena", a. 1. Wo. en Do. 2.30 en 8.15 u.: „Meneer Hulot met vacantie", a. 1. «Dinsdag 24 Augustus Grote Kerk- gratis orgelconcert door de stadsorganist George Robert van 20—21 u. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62, Groepsportretten van Frans Hals. Dage lijks geopend van 1017 uur, Zo. van 13 17 uur. Teyiers Museum, Spaarne 16, 17e eeuwse Hollandse Tekeningen. Geopend iedere werkdag (behalve Maandag) van 1117 u. Museum Het Huis van Looy: Expositie van werken van Frans Masereel (t/m 5 September). Geopend van 1012.30 en van 1.305 uur. Zo. van 25 uur. Kunsthandel Lelfelaar, Wagenweg 102, Zomertentoonstelling (tot en met 31 Aug.) Schilderijen, tekeningen en reproducties. Kunstkring „De Acht" exposeert werken van leden aan de Baljuwslaan 23. Toegang vrij. Tinholthuis, Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14 16 uur. DIVERSEN Phoenixterrein: Grand Cirque International. Van Vrijdag 20 Aug. tot en met Wo. 25 Aug. Tijden 's avonds 8 uur en Za., Zo. en Wo. matinee om 3 uur. De zwemploeg van de Heemsteedse Polo Club is van haar trip naar En geland weer huiswaarts gekeerd. Der tig Heemsteedse zwemmers en zwem sters begeleid door de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. van Rappard en zijn echtgenote hebben een prachtige week in Engeland mogen doorbrengen en de gunstige weersom standigheden hebben er veel toe bij gedragen, dat de Heemstedenaren niet anders konden zeggen, dan dat hun vacantie aan de overzijde van de Noordzee prachtig is geweest. Leamington Spa was het hoofddoel van de HPC-ers. De sportuitwisseling tussen Heemstede en Leamington mag dan officieel tot het verleden behoren, HPC is vastbesloten de eenmaal op genomen kennismaking met de Lea- mingtonians voort te zetten. De burgemeester van Leamington, die de Heemstedenaren in de Town Hall een hartelijke ontvangst bereidde, verklaarde het op grote prijs te stel- In de komende dagen is de jubile rende zilveren Politie Sportclub Bloe- mendaal andermaal de organisatrice van een sprtevenement. Na de reeds zo geslaagde wandeltocht het voetbal- tournooi de volleybalkampioenschap pen in het district West en de kinder feesten voor leden van het personeel, komen thans politiemannen uit vele ge meenten uit het district West van de NPSB (de provincies Utrecht en N.- en ZuidHolland) in de volgende vier dagen bijeen op de militaire schiet banen aan de Zeeweg te Overveen, om eikaars prestaties te trachten te verbe teren op pistool- en geweerschieten over afstanden van resp. 25 en 100 meter. De heer Voerman, corpschef-hoofd inspecteur van politie te Bloemendaal, wees vanmorgen in zijn openingstoe spraak op het belang een goed schutter te zijn. Hij bracht in herinnering, dat destijds op initiatief van oud-burge meester jhr. mr. C. J. A. den Tex, het praktijkschieten op poppen, die na enige ogenblikken verdwenen, was ingevoerd. Dat tijdschieten is nog steeds een der onderdelen van de jaarlijkse door de PSCB georganiseerde vijfkamp. Het woord voerden nog de heren H. L. A. v. d. Pavert, voorzitter van de Politie Sportclub bloemendaal, en G. J. Timmermans uit Velsen namens het hoofd- en districtsbestuur van de NPSB. Behalve militaire autoriteiten, o.a. over ste D. Coumou en de waarnemend gar nizoenscommandant A. Schouten, waren bij de opening talrijke politie-autoritei- ten aanwezig. Van hen noemen we de hoofdcommissaris van politie te Haar lem de heer J. Fontijne en de heer P. J. van ÏJzendoom, commissaris van po litie te Zaandam, alsmede een groot aantal hoofdinspecteurs en inspecteurs van politiecorpsen uit omliggende en verder gelegen gemeenten. De autoriteiten schoten na de toespra ken de zes banen in en daarna begon nen de wedstrijd. De uitslag zal eerst later bekend kunnen worden gemaakt, aangezien eerst de resultaten van alle vier dagen bekend moeten zijn. Vandaag zijn ploegen van het politiecorps Den Haag. Heemstede, Gouda, Utrecht, Was senaar en Dordrecht met elkaar in de strijd gewikkeld. Het badplaatstournooi van de voetbal vereniging „Zandvoortmeeuwen" is Zon dag besloten. In de morgenuren werd de halve fi nale gespeeld. Zandvoortmeeuwen won daarbij van H.E.D.W. uit Amsterdam met 3—2 en H.B.C. uit Heemstede van T.Y.B.B. uit Haarlem met 31. De verliezersronde tussen H.E.D.W. en T.Y.B.B. leverde een gelijk spel op: 3—3; door middel van doelschoppen ver wierf T.Y.B.B. de derde plaats. Aanvan kelijk berustte het overwicht bij T.Y. B.B., dat zich een 2—0 voorsprong wist te verzekeren, maar toen kwam H.E.D.W. opzetten en wist tweemaal te scoren. T.Y.B.B. verschafte zich vervol gens door een derde doelpunt de lei ding, maar H.E.D.W. zorgde tenslotte voor de gelijkmaker. Het was een span nende en prettig gespeelde wedstrijd. De winnaarsronde tussen H.B.C. en len, dat een groep Heemsteedse sport lieden de uitwisseling wenst voort te zetten. Het ligt in de bedoeling dat het volgend jaar een aantal zwemmers uit Leamington voor een tegenbezoek naar Heemstede zal komen. De HPC-ers hebben in Engeland naar hartelust gezwommen. Zjj ontmoetten tegenstanders in Leamington, Chelten ham, Rugby en Birmingham en over al waar de Heemstedenaren kwamen, was een overvol zwembad getuige van mooie en spannende wedstrijden. De burgemeesters van de diverse steden gaven bij alle wedstrijden acte de présence en het moet de HPC-mensen ongetwijfeld goed hebben gedaan, dat de „Mayor" het op prijs stelde, dat zij voor de wedstrijden eén aanvang namen, aan hem werden voorgesteld. In Cheltenham en Rugby speelde H.P.C. een polowedstrijd tegen de plaatselijke ploeg. Het werden beide nederlagen voor de bezoekers. Chelten ham versloeg HPC met 84 en tegen Rugby werd het 83 in het voordeel van de Engelsen. Bij de zwemnummers behaalde Wim Geurtsen te Cheltenham een over winning op de 100 yards vrije slag en in Rugby werd deze HPC-er eveneens eerste op dit nummer. Rudy Prins werd tweede. Een tweede plaats ook voor Rob Kuiper op het nummer 100 yards schoolslag. In Leamington beet het polo-team van HPC fel van zich af. Het werd daar een 93 zege voor de Heem steedse jongens. Wim Geurtsen won de 100 yards vrije slag, alsmede de 100 yards schoolslag. Prins werd tweede op de vrije slag, terwijl Dijkstra een zelfde prestatie noteerde op de school slag. Mej. M. Smit moest op het num mer 100 yards vrije slag de eer laten aan de bekende Miss Daphne Wilkin son. Het Heemsteedse meisje werd tweede. Ook in Birmingham wonnen de polospelers van HPC; acht goals vóór en drie tegen. Ook daar succes sen voor Geurtsen, die de 100 yards vrije slag voor zijn rekening nam. De dames-estafette ploeg van HPC, be staande uit J. Koks, M. Smit, F. van Katwijk en L. Menage won het esta fettenummer. De heren estafetteploeg van HPC zwom met groot succes. De ploeg ging viermaal te water, maar zowel in Cheltenham, Rugby, Leaming ton als Birmingham moesten de En gelsen de eer laten aan hun gasten. Hier volgen de namen van de Heem steedse mannen, die de eer voor hun club bij de estafette-nummers hoog wisten te houden: Wim Geurtsen, Rudi Prins. Fokke Dijkstra, Dick Pronk, Linschoten, M. van Staalen en Klaas Band. We hebben Agnietje en Johan achtergelaten bij de Geelvincks op Ooster hout om zelf wat op de geschiedenis van degenen, die dit Haarlemse buiten tje bewoonden, vooruit te lopen. Terug in het gezelschap horen we, dat juist een afspraakje werd gemaakt om te gaan spelevaren, dat bij uitstek gezellig vermaak van onze 17e-eeuwse voorouders. Hartelijk lachte Johan, toen vader Jan Geelvinck, die er in slaagde zijn gasten te vermaken, bezwerend de vinger opstak als een predikant op de preekstoel en met donderstem be toogde, dat „de sabbath niet was tot uytspanningh van 't zondigh vleesch gesteld". De jongelui waren het er namelijk juist over eens geworden op Zondag te gaan. „U blijft dus thuis," wilde Johan weten. ,;Om de drommel niet," riep Geelvinck uit, „maar je weet misschien wat de predikant zegt: „in de weeck hebben se op haer negotie of werck te letten, even of de ziel geen zorgh van zonden hadde". Mee ga ik. Het Spaarne op, de Wijkermeer, tot voorbij Beverwijk." dan ook op een Zondag in Juni het Spaarne op. De zon scheen op de gol ven, die zacht deinden van oever tot oever, waar de groene velden zich uitstrekten, ver en wijd. „En", stak Agnietje haar neusje om hoog, toen ze na een hartelijke af scheidskus huiswaarts keerden, „En, hos is het met je bezwaren tegen de par venu's?" Johan had haar wel op de weg in zijn armen wilen drukken, zo zijn sterk gevoel voor decorum hem er niet van had weerhouden. ;,Ik had ongelijk met boos op je te zijn. Je vrouwelijke intuïtie heeft het gewonnen", glimlach te hij. „Juist, degelijke brouwerszoon, en pas voortaan op je woorden." Zij kneep hem lichtelijk in de arm en dan keuvelden ze gezellig over de komende Zondag. Speelreisjes met wagens of zeilboten waren een bijzonder prettig vermaak. Agnietje en Johan hadden in hun ver- keringstijd meermalen tochten gemaakt naar een der dorpen in de omgeving. Het waren niet alleen tochten, waarop ze elkaar beter leerden kennen, maar waarop ze ook veel zagen, wat hun leergierigheid bevredigde. Het gaf hun nog napret, wanneer ze overdachten, hoe Johan haar had gekust, volgens het recht van de vrijer, wanneer -s over een bruggetje reden. Ze had hem er meermalen van verdacht, de tocbt- routes te kiezen langs wegen, waar veel bruggen waren! Johan riep dan „heul, heul", en kuste haar. Maar nu zouden ze dan met de Geelvincks gaan spelevaren. Eva, Catharin aen Cornelis zouden meegaan, de drie kinderen van Jan Geelvinck, die nog ongetrouwd wa ren en de gastheer zelf met zijn vrouw, Griete Wuytiers een Amsterdamse re genten-dochter, aan wie Geelvinck veel te danken had. Een vrolijk gestemd gezelschap voer Een rustige zomeravond, een talrijk en aandachtig publiek; derhalve ideale omstandigheden voor een openlucht concert. De Zandvoortse muziekkapel, onder leiding van de heer Wild schut, heeft daarvan Zaterdagavond dankbaar gebruik gemaakt toen zij op het Raadhuisplein te Zandvoort con certeerde. Dit concert was kennelijk met zorg voorbereid want het zeer ge varieerde programma werd, behou dens een enkel foutje, uitstekend uit gevoerd. Veel bijval werd geoogst met „Die Post im Walde" waarbij de diri gent die de trompetsolo ten gehore bracht vanuit een woning aan de an dere zijde van het plein de leiding van de kapel overdroeg aan de heer Balledux Jr. De clou van de avond was een andere aanwinst van het re pertoire: een door de dirigent gearran geerde taptoe. Hier werd voortreffelijk samenspel geleverd tussen de muziek kapel en het kranige tamboercorps on der leiding van mejuffrouw Rudolphus. Het enthousiaste publiek was terecht gul met applaus. Het was een waar dig besluit van de serie zomeravond concerten; aangeboden door de stich ting „Touring Zandvoort". Heel vroeg begon de spelevaart, nog voor het ontbijt, want afgesproken was, dit te gebruiken, wanneer Spaarndam gepasseerd was, in een herberg te Santpoort. Een verrukkelijk ontbijt stond daar voor het hongerige gezelschap ge reed: vers gebakken brood, knappende beschuitjes, zoete en zure room, ker sen, aardbeien, boter, oude en jonge kaas en een glas wijn. Ze haastten zich niets, genoten naar hartelust in de heer lijke landelijke omgeving, met naar het Westen, boven het geboomte uit, de toren van Brederode, en rond zich de weiden, waarin het vee graasde. Een vroege leeuwerik tierelierde de zonnige hemelkoepel tegemoet. Terwijl Johan met Geelvinck in gesprek was gewikkeld over Amsterdamse aangelegenheden, was Cornelis voortdurend, plagerig en geestig, de luchtige conversatie van Agnietje en de dames aan het door breken, met opmerkingen, die Agnietje deden schaterlachen. De tocht werd voortgezet, vrij dicht langs de oever van het Wijkermeer. Het spitsje van de kerk te Velsen werd door Agnietje ontdekt, Johan was de eerste, die de Wijkertoren opmerkt--. „Ik houd bijzonder van deze omge ving", merkte Cornelis Geelvinck op, nog in het geheel niet vermoedend, dat hij eens het Beverwijkse Akerendam zou bewonen en heer zou zijn van Cas- tricum. Er werd intussen gesmuld van de lekkernijen, die waren meegenomen, om de tijd tussen ontbijt en middag maal het zou in Beverwijk aan de Breestraat genoten worden de maag even gunstig te stemmen als het hart, dat alles zonnig zag. In de geest van de zeventiende eeuw onze voorvaders waren meesters in de kunst van het flitsende, puntige gesprek was de conversatie licht en luchtig, waarbij eigenlijk ieder op zijn beurt het ontgelden moest. De tijd gleed dan ook snel voorbij. Na het oponthoud in het stadje Beverwijk werd terugge varen naar Haarlem. Een lichte sche mer viel al over het Spaarne, toen het geboomte van de Hout telkens nader scheen te komen. De laatste zonnestra len op de toppen der bomen, een on wezenlijk licht om in een romantische stemming te komen. Jan Geelvinck liet zijn gasten nog niet gaan, nodigde hen ook de avond op Oosterhout door te brengen, musicerend en zingend tot schoon besluit van een dag, die in de 17e eeuw een hoogtijdag van feestelijk genoegen was geweest. Jan B. Volgens een officiële mededeling van de Braziliaanse regering heeft de 71- jarige president van het land, Getulio Vargas, zich vanmiddag in zijn paleis van het leven beroofd. Vanmorgen had de Braziliaanse radio-omroep eerst be kend gemaakt, dat de president was gezwicht onder de druk, die een dertig tal hooggeplaatste officieren van de luchtmacht op hem had uitgeoefend om af te treden. Later werd deze mede deling in zoverre herzien, dat Vargas besloten had gedurende negentig dagen met verlof te gaan en zijn bevoegdhe den tijdelijk over te dragen aan zijn wettige plaatsvervanger. Hij stelde daar bij echter de voorwaarde, dat de orde zou worden gehandhaafd, de „consti tutionele bevoegdheden" geëerbiedigd en de door de opperofficieren voor de natie plechtig aangegane verplichtingen Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 Een lezer van ons blad verzocht ons opname van het volgende persoon lijke woord voor een geenszins per soonlijk, hoogst sympathie, doel, welk doel nadere omschrijving vindt in de passages van een brief waarop dit persoonlijke woord betrekking heeft: et kinderlijk verwachten van iets verrassends kan er voor de mens toe leiden, dat hij zijn leven lang zijn brievenbus ziet als een verrekij ker op onvermoede dingen. En vaak niet ten onrechte. Op een ochtend vind ik bij mijn post een „Air Letter" uit Uganda en „Sen der's name and address" aan de achter zijde, zijn mij op het eerste gezicht volkomen onbekend. Al lezende echter ontwaar ik een vaag herinneringsbeeld; ik herken een persoon en raak ver zeild in een leven, dat om de adel eerbied afdwingt maar hulp vraagt om de nood waarin het verkeert. De brief had blijkbaar de volgende voorgeschie denis: Een jaar of wat geleden had ik op een noodkreet van een missionaris, Pater van Graven, mijn kinderen aan gespoord een flinke greep in hun spaar potten te doen en, onder de indruk van hun spontaan-edelmoedig voor beeld, had ik het gezamenlijke spaar pot-bedrag naar boven afgerond met een royaliteit, die christelijk-milddaaig méér verantwoord was dan burger lijk-economisch. Mijn adres en gironum mer waren in brein en notitieboekje van Pater van Garven blijven hangen en, in grote zorg gekomen, greep deze sjouwer voor de Heer her en der naar steun. Vandaar de brief die mij ver- ne w innaai srunae tussen en Zandvoortmeeuwen kon het publiek Maar jaa, ,n j, t begin ^fhet^Saüef'Tn banden; lie Uit de brief ^leggen; daaraa moeten rust ging in met een voorsprong van 30. Daarna wist Zandvoortmeeuwen het enige doelpunt te maken, maar H.B.C. wist de stand op 51 te brengen en kwam daardoor in het bezit van de Zilveren Watertoren. Donderdag 26 Augustus, des avonds acht uur, heeft in de muziekzaal van Brinkmann de diploma-uitreiking plaats van de Districts Opleidings Commissie voor het Boekdrukkers en Rasterdiepdrukbedrijf. Op het te Den Haag gehouden Rijks examen voor Maatschoenmaker deel I is geslaagd de heer L. Faber Jr. te Haarlem. we eens praten. Tororo 26-7-'54 Zeer geachte Heer... Als iemand in grote moeilijkheden zit, zoekt hij overal waar nog enige hulp te vinden is. Ik zit weer ruim zes maanden in de rimram van het missieleven. Hoe durfde ik dat toch aan? In 1952 kwam ik verzwakt en afgewerkt in Holland aan met het idee te gaan rusten. Ik kwam er weer bovenop en na 16 maanden mij te hebben zitten vervelen ben ik naar Afrika teruggegaan. Niet naar zijn oude en te grote parochie Achilet, doch de Bisschop nam er een brok van af en gaf dat aan mij. Het heet To- roro-township, waar de dokter woont en de vee-arts en de District-Commis saris; enige meer notabelen. Daar is een railway-stationnetje, 'n postkan toortje en een ziekenhuis met 200 bedden voor onze zwartjes. Hindoes en Arabieren zijn de winkeliers. Ik ken ze allemaal, omdat ze vroeger tot m\jn oude parochie Achilet behoor den. Ik heb nog geen kerk en ook geen bungalow om in te wonen. Ik woon voorlopi.'» bij de Bisschop in, ongeveer twee mijlen van Tororo. Zon dags lees ik 2 H. Missen in 'n oude goederenloods van het Gouvernement. In de Goede Week telde ik over de 800 biechten. Paasmorgen mijri twee H. H. Missen met over de 1000 H. Communies. Dat alles „eigen zeivers" afgewerkt. Dus in plaats van in Hol land rust te genieten zit ik weer aar dig in het geploeter. Doch het is mijn eigen vrije wil. Nu heb ik wel aardig wat uit Holland meegekregen, de men sen zijn echt royaal geweest, doch het bouwen is hier, ik zou zo zeggen, net zo duur als in Europa. En de negers werken ook niet voor niets. Nu zoek ik naar nog meer edelmoedige hulp. Ik kan toch geen prutskerkje neer zetten tussen die mooie ruime wonin gen van de blanke Gouvernements ambtenaren of tussen de rijzige win kelgebouwen van Hindoes en Arabs! Ik zou willen, dat U erg rijk was en dat de spaarpotten van de kin deren boordevol waren nèt als in November 1950. Zeg nou toch niet „Dat gebedel!" Ik bedel niet voor de pret en zeker niet als men over de 65 is, de volgende maand 66. Hoe het komt, dat ik niet wil gaan rusten, dat weet ik zelf niet; daar is iets in mij, dat mij naar Afrika terug dreef. Laten we het eens vroom zeg gen; Ik kan niet ophouden te werken voor O.L. Heer, of: Ik zoek neger zielen, of misschien ben ik ook wel een dwaas. Want een 65-jarige behoort toch niet thuis op de warme Equator ergens in Midden-Afrika. Dit moet mijn laatste krachttoer zijn op de late avond van mijn Missieleven. Vijftien jaar geleden begon ik „mijn" Achilet, in de wildernis, in het hooge gras met een groepje dopelingen; en daar staat nu dat Achilet met een stenen ruime kerk en een flinke pastorie en uitgebreide scholen, compleet met 3 priesters en over 8000 communicanten. Hier moeten toch zo nodig3 a 4 pa rochies gevormd worden. En, nu ik Tororo-township, als eerste afschei- werden nageleefd. Mocht dit niet zo zijn, aldus een communiqué van het bureau van de president, dan zou Var gas zijn constitutionele prerogatieven verdedigen, „zo nodig met opoffering van zijn eigen leven." De politieke spanning was reeds ont staan, toen op 5 Augustus een officier van de luchtmacht vermoord werd door een lid van de presidentiële lijfwacht. Deze lijfwacht trachtte de hoofdredac teur van een oppositie-blad te doden, maar de luchtmachtkapitein kwam hem te hulp. De lijfwacht van de president is ontbonden. Verscheidene personen die nauwe betrekkingen onderhouden met het paleis, worden verdacht met de moord te maken te hebben. De minister van oorlog Da Costa en generaal Odilio Denis hebben vanmor gen tegen het aanbreken van de dag een bezoek gebracht aan Vargas om hem te waarschuwen dat hij af moest treden althans tijdelijk teneinde „ernstige ontwikkelingen" te voorko men. De twee mannen hadden vlak daar voor een conferentie gehad met maar schalk Joao B. de Moraes, de chef-staf van de strijdkrachten. ding mag opwerken, wilt U nu een beetje heipen? Geachte heer...werp toch a.u.b. dit nederig schrijven niet in de papier- mdnd! O.L. Heer zou dat niet goed vinden nèt zo nin als dat ik in Hol land zou gebleven zijn om te rusten. Uw edelmoedigheid grijpt wel weer naar de spaarpotten van de kinderen of naar Uw eigen portemonnaie. U weet mjj wel blij te maken en de zaak van O.L. Heer vaart er wel bij. Liever ikzelf in de papiermand dan dit simpele briefje van Uw dankbare in Xo: (w.g.) C. W. van Graven Bishop s House Tororo (Uganda Br. East Africa) Wat moeten wij nu doen? U en Ik? Als daar een man (op een leeftijd waar op de meest wereldlijke tropen-werkers reeds jaren gepensionneerd zijn) in een der meest uitputtende klimaten zpn laatste krachten inzet om een onmis bare kerk te bouwen, kunnen wu dan rustig en zorgeloos op vacantie gaan, onze auto inruilen voor een luxueu zer type, onze kostbare feesten geven, onze garderobe (onnodig) uitbreiden, een villa laten bouwen, een televisie toestel aanschaffen, of (om wat minder „kapitalistisch" te spreken), ons dage lijks borreltje drinken, goedbelegde bo terhammen eten, dure sigaren en siga retten roken, boeken kopen, bioscopen bezoeken enz. enz. zonder eerst grondig te hebben afgerekend met een verplich ting van ons hart en ons eer-gevoel? Want, laten we nu niet zeurendie Pater moét geholpen wordenEn wat hij nodig heeft, is heel wat! Volgens de mij verschafte gegevens wel een zestig duizend gulden! Of we dat bij elkaar krijgen, staat te bezien, maar, als ieder het zijne doet, kunnen we het een héél eind schoppen. Maar dan moe ten we ook niet pietepeuterig zijn. Na tuurlijk is ook het kleinste bedrag wel kom. Maar er zijn er toch zoveien on der ons, voor wie het eigenlijk niets uitmaakt, als ze zo plompverloren een (paar) honderd gulden offeren; er zijn er, voor wie dit niet veel meer betekent dan het invullen van een giro-biljet of het geven van een opdracht aan hun Bank. Laten we nu niet met „maar" en bedenkingen komen aandragen. Na tuurlijk zijn die er. De bejaarde priester die wij willen helpen, durft echter vol gens zijn eigen woorden, zo dwaas te zijn, dat hij het uiterste van zijn krach ten offert. Laten wij ons ook aan de dwaasheid wagen (er is een dwaasheid die de hoogste wijsheid is) om eens één keer meer te geven dan wij kunnen (en dat is nog zo rekbaar!) Het wordt U erg makkelijk gemaakt want deze missionaris heeft een familielid te Lisse als zaakwaarnemer en bovendien een eigen Nederlands adres en gironummer, dat ik hieronder vermeld. Nu moest ik eigenlijk dit artikel be hoorlijk ondertekenenmaar daar zit ik een beetje mee. U zult het redelijk vinden, dat ik het maar zo laat. Postgiro: 521293. ten name van Pater Izich op als alleenheerser. C. W. van Graven Achterweg 25 Lisse. 1 Uit wrok over deze gang van zaken Menig hartelijk toneeltje sP?®ld? tóen Zondagavond op de Groenma„„„tie te 350 kinderen, na 3 weken vaca hebben genoten in Noord-Bra «en Gelderland, door hun ouders jein- verwelkomd. De ••^mmissie vo ius. deruitzending" van de St. vine vereniging had voor deze vaca"de neugten zorg gedragen. Zow®„;catoren pleegouders, als aan de organis komt alle hulde toe voor wat ztl an, belang van de jeugd hebben g De harmonie-kapel van de N.Z.H- °^an met medewerking van de drumban _n de N.Z.H. op Donderdag 26 August" „Dreefzicht" een concert. Aanva uur. De wethouder van Onderwijs, heer D. J. A. Geluk, houdt in P' a s. van Woensdag op Donderdagmorge om 10.30 uur spreekuur. De wetho van Sociale Zaken, de heer A. r Angenent, houdt zijn eerste sPre® Donderdag 9 September om 10 uu Tijdens een onderzoek door de N°a Ned. Voetbal Bond van het S?1!1 te lijk sportterrein aan de Bauduiniaa Halfweg is gebleken, dat de toes,^ daarvan dringend voorziening ben Teneinde aan de minimale ge en hoefte te voldoen dienen maatreg te worden getroffen die buiten ge onderhoud vallen. huurd Het terrein is, zoals bekend, vern aan de R.K.V.V. „N.A.S". Volgens" geldende huurcontract is het ^„en, onderhoud aan huurster opgedra| is doch de toestand waarin het vi;0en komen te verkeren eist een ingruk van meer ernstige aard. g. Teneinde hierin te voorzien stelle" en W. van Haarlemmerliede voorj0eii gedeeltelijk nieuwe grasmat te ö^all aanleggen over een oppervlakte ca. 500 vierkante meter. De kosten van bedragen f 440. De Nederlandse Amateurs Unie heeft zich tot de gemeeente 'g0ek lemmerliede gericht"met het ^"ge- om vanaf 1 September 1954 in hetci4ie not gesteld te worden van een sub5 teneinde de plaatselijke bij genos"' Unie aangesloten Amateurtoneelve1® n gingen in de gelegenheid te ste" gebruik te maken van haar toneel» V1De rS' plaatselijke toneel verenig1"? „Kunst Na Arbeid" is bij de N.A.l- aangesloten en zou gaarne van de a» geboden diensten gebruik maken. js Gelet op het belang dat gelegen in het goed functionneren van de Pja r seljjke vereniging stellen B. en W. v e met ingang van 1 September 19°4 gevraagde subsidie te verlenen. 1954 Voor het resterende gedeelte van bedraagt deze subsidie 8,- per aï. gesloten vereniging en voor 1955 J De Oranjevereniging Prinses Mar^rpe organiseert morgen in de speeltuin ^et Zoete Inval een kermisfestijn. Op programma staat o.m. vermeld natip" g. rmgrijden met tweewielige rijtu'f,^ Op het terrein worden spelen gehoiy- yoor de jeugd, 's Avonds wordt et danst. De gemeenteraad van HaarlertuL^g liede en Spaarnwoude zal Donder 2 September, des avond om 7 uur, eenkomen. Het R.K. Schoolbestuur te Haarle"Vj mervliede heeft een verzoek inged>e r om gelden beschikbaar te stellen v" de aanschaffing van twee nieuwe chels in twee lokalen der R.K. Scno De kosten van plaatsen en mont worden geraamd op f 780. In Bloemendaal is in 't Jeugdhuis de Donkerelaan een bibliotheek van j vereniging voor Jeugdwerk gevest*, die van 3 September af weer gele» e, heid zal geven aan de inwoners van B» k mendaal boeken te lenen. De bibiiotn jj is geopend op Maandagavond van j zes tot half zeven en op VrijdagaV» f, van half zeven tot half acht. De zo"10p vacantie is gebruikt om oude boeke" 0t te knappen en eveneens om een Êl,efl, aantal nieuwe boeken aan te scha De gemeentelijke kwekerij van Bloe"1^ daal aan de Veldlaan te Aerdenhoi" tot vanavond en morgenavond van half pi- 10 uur geopend zijn ter bezichtiging .^ti van de Victoria Regia, die in bloei jp alsmede van de banaan, de grootbloe' .6< Duitse Pijp en vele andere tropische wassen. Getulio Vargas, bijgenaamd „de Vader der Armen", begon zijn politieke loop baan, toen hij op 26-jarige leeftijd werd gekozen als lid van de Wetgevende Ver gadering van Rio Grande do ®ui> °e staat waar hij geboren werd.. Na Korte tijd als minister van Financien te zijn opgetreden, werd hij gouverneur van dszs staat In 1929 stelde hij zich candidaat voor het presidentschap, maar een aanhanger der regering versloeg hem aan de stem bus. Door middel van een staatsgreep kwam Vargas echter toch aan het hoofd te staan van de voorlopige regering. In 1932 poogden de regering en de troepen van Sao Paulo het constitutionele re giem te herstellen. Hoewel Vargas aan de macht bleef, had deze revolutie in zo verre resultaat, dat er een constituerende vergadering bijeen werd geroepen, die twee jaar later het land een grondwet gaf en Vargas voor een periode van vier jaar tot president vérkoos. In het volgende jaar moest Vargas een links-georiënteerde opstand van het Volksfront onderdrukken. In 1937 ont bond hij, met steun van de strijdkrach ten, het congres en ontzette alle gouver neurs uit hun ambt. Er werd een grond wet ingesteld naar het model 'an die van de totalitaire staten en Vargas wierp ontketenden de „integralisten", de p4, ziliaanse groenhemden, in 1938 e jJ1',. leisrevolutie, die door de preside" pi' een kleine groep aanhangers ge* derhand werd onderdrukt. Mede als een gevolg van de n' van de Asmogendheden werd Va jt 1945 gedwongen verkiezingen schrijven en een volksvertegen ging bijeen te roepen. Op 29 r P van datzelfde jaar nam hu f^oen^e" paalde maatregelen, zoals de "e,e ie van zijn broer tot hoofd va.ILj{r3c'1v1et rale politie, die door de stnj" off] werden opgevat als een P"g!L,,. Irb0rP totalitaire bewind te herstel j-o" ..gS loop van de nacht werden tan VaVciii het paleis samengetrokken P.cn werd genoodzaakt af te „pgeven.,jpSe werd evenwel toestemming e^rgent- op zijn landgoed nabij "e s, grens terug te trekken. erk'eZ t"4 In 1946 werd hij, zonder ^roZcA,,#, campagne, door twee sta, ver8a rakel1 lid van de constitueren toesP ge waar hij in zü" weinig®^ hoofdzakelijk zijn e1^ .ch WeJpT tf\e digde. In 1950 stelde bh zgchap. Na pt- didaat voor het Pr?f'd®" rtij te zT"p"a? steun van de Arbeiderspar^J 3l kozen, aanvaardde h perl0d 1951 zijn ambt voor vijf jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2