m Puck Brouwer tweede in de sprint Zeven van de acht Europese titels naar Russische athleten wms£ mmmMSë IMPORT Nog vier Nederlandse teams naar halve eindstrijden Twee Russische ploegen uitgeschakeld Van Vliet en Van Heusden in de halve finales U mikt 'f-Mpmeft 'ti Estafetteploeg evenaart record van Berger, Osendarp, c.s. Europees goud MADE IN U.S.A. De jongste Ook tweede Haagse uitbreker gepakt DERKSEN laat zich verrassen Revanche voor 1953 "uitslagen VAN EUROPESE ROEIKAMPIOENSCHAPPEN MOOY uitgeschakeld bij het verspringen Gemakkelijke zege in repêchages 4 1 Alkmaar-De Graafschap KNVB-lid spreekt met voorzitter NBYB Gordims schorsing ongedaan gemaakt Oorsaak van nederlaag? In Duitsland DE BOSBAAN 'ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1954 PAGINA 6 t' a r. Training in Zwit serland. Puck Brou wer (links) oefent met Dicky van Dijk voor de esta fette. (Van een speciale verslaggever) BERN, Vrijdagavond. De dag der Russische athleten zou men deze Vrijdag van de Europese kampioenschappen kunnen noemen. Van de aeht titels, waarom de strijd op deze derde dag ging, veroverden de mannen en vrouwen van de Sovjet- Unie er niet minder dan zeven. Voor de kleine Neder landse ploeg kon men de resultaten redelijk noemen, immers Puck van DuyneBrouwer veroverde de zil veren medaille op de 100 meter achter het kleine, slechts 18-jarige Russinnetje Irina Turova. De 4 x 100 meter estafetteploeg werd weliswaar voor de finale uitgescha keld, maar legde op een zeer eervolle derde plaats in de serie beslag in de tijd van 41.3 sec., een evenaring van het Nederlands record, dat sedert 1936 op naam stond van het fameuze team Boersma, van Beveren, Berger en Osendarp. Voor Duitsland was het een zwarte dag. Geen der Duitse dames kwam in de finale van de 100 meter. Marianne Werner stelde verder teleur bij het dis cuswerpen, Maria Sander werd uitge schakeld op de 80 meter horden, omdat zij na het startschot stil bleef staan, de 4 x 100 meter estafetteploeg werd gediskwalificeerd, terwijl Oberbeck, die een goede kans had op de titel in de tienkamp, op de 1500 meter, het laatste en voor deze all round athleten zo zwa re nummer, in elkaar stortte en tenslot te zelfs Haas er niet in slaagde een bronzen medaille op de 400 meter te veroveren. Na drie dagen zijn thans 10 num mers verwerkt. Rusland heeft er 9 gewonnen, Tsjechoslowakije 4, Fin land, Groot-Brittannië en Duitsland elk één. Puck Brouwer nerveus In de eerste halve eindstrijd van de 100 meter voor dames is Puck van Duy- ne-Brouwer verrassend verslagen door het lange Italiaanse meisje Giuseppina Leone, die 12.3 sec als persoonlijk re cord op haar naam had staan en nu een tijd van 11.9 sec liet afdrukken. Met dezelfde tijd werd de Celebes-athlete tweede. Uit de tweede halve eindstrijd kwamen voor de finale in aanmerking irina Turova met 12.1 sec, Anne Pash- ley met dezelfde tijd en het Hongaarse meisje Neszmelyi met 12.2 sec. Tussen de halve eindstrijden en de finale van dit nummer lag bijna twee en een half uur en in die periode heeft Fanny Blankers-Koen over Puck Brouwer gewaakt, opdat zij zoveel mo gelijk rust kreeg. En in wie kon Puck Brouwer een betere steun vinden dan In Fanny, die al zovele malen, en vaak in haar eentje, de zware uren tussen halve eindstrijden en finale had moeten doorworstelen? Helaas lootte onze landgenote voor de eindstrijd de zesde baan, vlak langs het anderhal ve meter hoge hek met gaas, door de meeste sprinters als de meest on gunstige baan beschouwd. Na het startsehot was Puck Van Duy- ne-Brouwer, ouder gewoonte, het minst snel weg en op 50 meter lag zij nog in vierde positie achter Irina Turova, die dadelijk de leiding had genomen, het Hongaarse meisje Neszmelyi en An ne Pashley. De Nederlandse athlete zo vertelde ze later zag niets van streep tot finish, lette niet op haar tegenstandsters, maar liep volkomen een eigen race. En zoals wij dat van Puck Brouwer gewend zijn, finishte zij sterk en scherp en winst met gering ver schil op haar andere concurrenten nog de tweede plaats te bezetten, achter Irina Turova. die onbetwist als eerste over de eindstreep was gegaan. Op de 80 meter horden, waarvoor zes •eries werden gelopen, lieten de deel neemsters prachtige tijden noteren. Veel indruk maakte de hordentechniek van de Russische Golubnichaja. In de derde serie bleef Maria Sander na het start schot staan, zodat zjj was uitgeschakeld. Zij veronderstelde namelijk dat de start vals geweest was. Nina Otkalenko zegevierde op de 300 meter in de fraaie tijd van 2 min 8.8 sec, slechts anderhalve seconde boven haar wereldrecord. Zij versloeg gemak kelijk het slanke Engelse meisje Diana Leather met een volle seconde en de Russisehe Lysenko werd derde met 2 min. 11.2 sec. Drie seriesstonden op het programma voor de 4 x 100 meter estafette. Uit elke serie werden slechts twee landen geplaatst voor de eindstrijd, hetgeen de strijd uitermate fel maakte. Uit de eer- jg-L' lljP Xf:ï£Z,.si„.<ï 400 meter: 1. Europees kampioen Igna- tiev (Rusland) 46,6 sec. 2. Hellsten (Finl.) 47 sec. 3. Admaik (Hongarije) 47,6 sec, 4. Haas (Did.) 47,6 sec, 5. Hegg (Zwits.) 47,8 sec. Kogelstoten: Europees kampioen Jiri Skobla (Tsjeehosl.) 17,20 m. 2. Grigalka (Rusl.) 16,69 m. 3, Khejnaste (Rusl.) 16,27 m. 50 km snelwandelen: Europees kam pioen Ukhov (Rusl.) 4.22.11.2; 2. Dole- zahl (Tsjeehosl.) 4.25.07,2; 3. Roka (Hon garije) 4.31.32,2. Tienkamp: Europees kampioen: Kuz- nekov (Rusland) 6752 pnt. 2. Lassenius (Finland) 6424 p. 3. Oberbeek (Did.) 6263 pt. 800 meter (Halve finales Eerste serie: 1. Szentgali (Hongarije) 1 min. 50 sec. 2. Delaney (Ierland) 1.50.2: 3. de Muynck (Belg) 1.50.3; 4. Ekfeldt (Zwe den) 1.50.3. Tweede serie: 1. Boysen (Noorw) 1.50.6; 2. Moens (Belg) 1.50.7; 3. Johnson (Eng) 1.51.0; 4. Rasquin (lux) 1.51.5. Dames: Discuswerpen: Europees kam pioene Eva Ponomareva (Rusl.) 48,02 m. 2. Begljakova (Rusl.) 45,19 m. 3. Zy- bina (Rusl. 44,77 m. 100 Meter (halve finale) Eerste serie: 1. Leone (it) 11.9 sec; 2. Puck Brouwer (Ned) 11.9; 3. Armitage (G.B.) 12.— 4. Itkina (Rusl) 12....; 5. Boehmer (Did) 12.2; 6. Jesionowska (Polen) 12.4. Tweede serie; 1. Turova (Rusl) 12,1; 2. Pashley (G.B.) 12.1; 3. Neszmelyi (Hong) ...en.en; 4. Lerczak (Polen) 12.2; 5. Egert (Did) 12.6; 6. Butz (Did) 12.6. Finale: Europees kampioene Turova (Rusland) 11,8 sec; 2. Puc kvan Duyne- Brouwer (Ned) 11.9 sec; 3. Pashley (GB 11.9 sec; 4. Leone ;Italië 12.— sec; "5. Neszmelyi (Hongarije) 12.1 sec; 6. Armi tage (G.B.) 12.1 sec. 800 meter finale: Europees kampioene Otkalenko (Rusland) 2.08.2 2. Leather (Engeland) 2.09.8 3. Lyssnko (Rusland) 2.11.9, 4. Kazi (Hongarije 2.11.9., 5. Pestka (Polen) 2.12.6 6 Winn (Engeland) 2.13.3 Vijfkamp: Europees kampioene: Tschudina (Rusl.) 4526 pt. 2 Sander (Did.) 4485 pt. 3. Sturm (Did.) 4357 pt. Advertentie 'A-A,- V - k A V' -n.' 'i Geïmponeerd door: N.V. CIGARETTES IMPORT CY - A.J. BLOK SCHEVENINGEN ste serie plaatsten zich Rusland en Gr.- Brittanië beide met 41 seconden. De tweede serie werd gemakkelijk door Duitsland gewonnen, maar de eerste wis sel tussen Pohl en Kraus was niet re glementair zodat de ploeg uitgeschakeld werd en Tsjechoslovakije met 41.1 sec. (nieuw Tsjechisch record) en Italië met 41.2 sec. naar de finale overgingen. In de derde serie startte Aret als eerste loper op baan 4 met links van hem Hongarije en Zwitserland en rechts België en Zweden. De wissel tussen Aret en Saat klopte niet al te best en boven dien liep Saat verre van soepel, zo dat hij terrein verloor op de tweede loper van Hongarije en Zweden. Rulan- der werd door de derde loper van Hon garije, Varasdi, en door de Zweed An- dersson beslissend verslagen, zodat van Hardeveld met twee meter achterstand het stokje overnam. De vechter van Hardeveld wist op de laatste 100 meter nog één meter op de Zweed goed te maken, maar Nederland was een gesla gen ploeg achter Hongarije en Zweden. De tijd van 41.3 sec. wekte grote vol doening in het Nederlandse kamp en als Saat niet zo stug had gelopen zou het Nederlands record zeker zijn verbeterd en misschien had men dan zelfs een finaleplaats bereikt. Beneden de 47 seconden Een lijkbleke, zeer nerveuze Haas startte op baan één voor de finale van de 400 meter achter de stevige Ignat- jev, die reeds in de serie en dé halve eindstrijd duidelijk blijk had gegeven de meeste aanspraak te maken op de Europese titel. In baan drie hurkte de Zwitser Hegg, volkomen verdiend in de eindstrijd gekomen, op baant startte de Fin Hellsten op baan 5 De- gats, de Franse specialist en op de buitenbaan de Hongaar Adamik. Na het startschot schoot Degats ra zend snel weg, zo snel, dat voor hem over 200 meter een tijd van 22,7 sec. werd afgedrukt, waarbij hij evenwel vol gens de controleurs buiten zijn baan was gekomen en later gediskwalificeerd moest worden. Op het rechte einde, te genover de ere-tribune stormden Ignat- jev en ook Hellsten naar voren en bij het uitkomen van de laatste bocht was 1939. Ignatjev's tijd is nog nooit bij de Rus terecht zou komen. Zonder ver kramping, integendeel, volkomen soepel, finishte Ignatjev zeer sterk in de tijd van 46.6 sec, een nieuw Russisch re cord, slechts 0.6 sec. boven het Euro pees record van Rudolf Harbig van 1939, Ignatjev's tjjd is nog nooit bij de Europese kampioenschappen afgedrukt, Hellsten werd tweede in precies 7 sec. eveneens 'n nieuw nationaal record, ter wijl Adamik op de laatste 50 meter erin slaagde zowel Hegg als Haas te pas seren en de derde plaats te veroveren. Vrijdag, de dag, waarop de zon voor de eerste maal sinds het begin van de Europese kampioenschappen heeft ge schenen, is Tony Mooy bijna een hal ve meter te kort gekomen om zich in de eindstrijd van het verspringen te plaat sen. Met zijn beste sprong van 6.66 me ter bleef hij 44 centimeter onder de kwa lificatie-grens. De verrichtingen van Mooy, die al niet zo bijster hoopvol naar Bern was ge gaan, waren bepaaldelijk slecht. Op 6.60 meter begonnen, kwam hij op zijn tweede beurt niet verder dan 0.50 me ter. En daarna was het helemaal mis, Voor de derde sprong wees het meet lint slechts 6.46 meter aan. Van de vierentwintig deelnemers be reikten er twaalf precies de helft dus de eindstrijd. De Hongaar Foeltlessy, die met zijn bij de Hongaarse kampioen schappen genoteerde 7.70 meter sterk favoriet is voor de Europese titel, kwam met 7,39 meter (in de tweede sprong) het beste uit de bus. (Van onze roelmedewerker) Het nieuwe indelingsschema voor de internationale wedstrijden, samenge steld door de heren Ferman (Nederland) en Zezely (Joegoslavië) in opdracht var. de Technische Adviescommissie van de FISA., poogt bij de indeling van de heats, de herkansingen en demifinales te vermijden, dat ploegen, die elkaar reeds in een heat hebben ontmoet, wederom tegen elkaar geplaatst worden. Aangezien de Nederlandse épuipe in de races van Donderdag de spits moest afbijten tegen betrekkelijk sterke ploegen, was het geen wonder, dat vier van de vijf teams thans min of meer gemakkelijk konden overgaan naar de halve finale. Nochtans was het zuur voor de vier zonder stuurman van Wil lem III, dat zij na het onmogelijke sturen van de Polen over de gehele baan, waarbij zowel de Zweden als de Nederlanders min of meer uit hun concen tratie werden gebracht, niet de moed kon opbrengen de Tsjechen op de laatste 500 meter te slaan. Een gelijk lot onderging de ploeg van Roemenië na een helse strijd tegen de Duitsers en Engelsen. De eerste race van Vrijdagmiddag brachten in de vier met stuurman de Zwitsers met Nederland en Finland aan het vlot. De Njerd-ploeg trok er direct op uit en kwam in no time een lengte voor te liggen. Op 500 meter was er de finitief licht tussen de gieken en slechts de Finse crew kwam af en toe opzetten om een aanval te lanceren, hetgeen ech te: op niets uitdraaide. De Nederlan ders gingen als eerste door de finish in 7 min. 28,1 sec. In de tweede heat ver schenen aan de start Zweden, Frank rijk en Joegoslavië. De Zweden roeiden een prachtige race, waarbij zij van de L 11 - In het Gemeentelijk Sportpark te Alkmaar wordt vanavond een wedstrijd gespeeld tussen de beroepsvoetbal-elf tallen van Alkmaar en De Graafschap (Doetinehem). De samenstelling de elftallen (de clubs zijn vermeld waar toe de spelers vroeger behoorden), luidt: Alkmaar: Doel: Kramer (Alk. Boys); achter: Peggeman (Kennemerst en Ka bel (ZFGi; midden: Kuiper (ZFC), Ra maker (ZFCi en E. Smit (Volendam); voor: van Vliet (KFC), S. Stelling (Westfrisia), van der Sluys (Kenne- mers), K. Smit (Volendam) en Michels (Kennemers). Graafschap: Doel: Marskamp (Be Quick); achter Jochems (Be Quick) en Beumer (Dier. Boys); midden: W. Hen driks (Vitesse), H. Weigraven (Wage- ningen) en K. Wyarand (Vitesse); voor; Kluin (Vitesse), Faber (Vitesse), E. Hendriks (Vitesse), E. Jansen (Vitesse) en G. Jansen (Vitesse). Naar wij vernemen hebben de heren Joosten wit Geleen, voorzitter van de Nederlandse Beroepsvoetbalbond en de heer A. Mees uit Den Bosch, bestuurslid van de VEK, de ZEK en van BW, in 's-Hertogenbosch een langdurig onder houd gehad over de verhouding tussen de KNVB en de beroepsvoetbalbond. De resultaten van deze onofficiële be sprekingen zullen aan de buitengewone algemene vergadering van de KNVB van vandaag worden voorgelegd. Het bestuur van de Italiaanse tenpis- bond heeft de schorsing van tien maan den, welke aan Fausto Gordini was op- gelegd, omdat hjj zich aan inbreitken op de amateurreglementen zou hebben schuldig gemaakt, thans opgeheven. Kort na z(jn schorsing heeft Gordini meegedeeld, dat hij zich uit het wed- strqdtenms zou terugtrekken. Of hij op zijn besluit zal terugkomen is niet be kend. Wij hebben tot nu toe in de veron derstelling geleefd, dat Daniel For get, het 13-jarige stuurmannetje van de Franse en Europese kampioens twee, de jongste deelnemer is aan de Europese kampioenschappen. Toen echter de Belgen arriveerden, bleek dat Daniel in leeftijd geslagen was. Willy Vlaminckx, de stuurman van de Belgische twee, is elf jaar en daarmee echt de jongste. Bij de weging bleek overigens Wil- ly 41 kg zwaar te zijn, waardoor hij 9 kilo extra gewicht in de boot moet meenemen. Het gewicht op het stuurbankje moet nl. minstens 50 kg zijn en is de stuurman lichter, dan wordt zijn gewicht aangevuld met zandzakjes. En zo kan men de kleine Willy elke dag met twee zakjes van 4 en halve kg in de hand naar zijn boot zien strompelen Het is altijd prettig om een nederlaag ook voor een klein deel op het mate riaal te kunnen schuiven... Ook de Rus sen speurig naarstig naar de oorzaak van de nederlagen die ze op de Bosbaan hebben geleden. Botenbouwer Michael was Vrijdag bezig met een speciaal daar voor geconstrueerd instrument de boten van alle landen op te meten. De 24-jarige opperman O. H. S. uit Rotterdam die op Dinsdag 17 Augustus j,l. in gezelschap van de 24-jarige op perman J, D. uit 's Gravenhage uit het huis van bewaring te Den Haag was uitgebroken, is in Duitsland ge arresteerd. D. was op 31 Augustus al door de politie te Geleen gepakt, maar S- wist toen te ontsnappen. Zij hadden, zoals bekend, op 21 Au gustus een bewaker van het Huis van Bewaring te Den Haag, bewusteloos ge slagen en daarna de benen genomen, maar liepen in Geleen tegen de lamp. Het bleek dat de beide vluchtelingen in Limburg getracht hadden door het plegen van inbraken ,,aan de kost te komen". D, is in Geleen gearresteerd, S. wist op een motor te ontkomen. De motor is later in Maastricht teruggevon- 1 den. Nederland heeft bij de herkansingen op de Bosbaan geen slecht figuur geslagen. De nationale ploeg wist bij de vier met stuurman als eerste de finishlijn te passeren vóór Finland, dat tweede werd, en Zwitserland. (Van een speciale verslaggever) KEULEN, Vrijdagavond. Nederland heeft nog twee vertegenwoordigers in de beslissende phase van de strijd om de wereldkampioenschappen wielrennen op de baan. Titelhouder van Vliet heeft zich geplaatst in de halve finales van de sprint en vindt tegenover zich niemand minder dan Harris, Sacchi en Bellenger. Piet van Heusden (5.5.6), oud-wereldkampioen, zal het in de halve finales achter volging voor amateurs moeten opnemen tegen de Engelsen Brotherton (5.3.4.) en Shei! (5.7.6) en de Italiaanse kampioen Faggini (5.4.2.). In de kwartfinales hebben Derksen op verrassende wijze en Daan de Groot hun kans op een plaats in de beslissende strijd niet kunnen grijpen. Hijzelendoorn was al eerder uitgeschakeld. rie gemakkelijk, want toen zijn tegen stander de Luxemburger Dierkens in de laatste 200 meter een lekke band kreeg, constateerden de baancommis sarissen, dat Dierkens met slecht ma teriaal was verschenen en hij werd tot verliezer verklaard. In de achtste finales had Van Vliet minder moeite met Von Bueren dan het verschil op de streep deed vermoeden. Derksen had in de serie Von Bueren even gemakkelijk geklopt en bleef in de achtste finales de Fransman Bey- ney de baas. Beyney viel 200 meter voor de eindstreep aan, kwam naast Derksen, maar bleef tenslotte nog een half wiel achter. Bij de amateurs viel een grote ver rassing. De Duitser Potzernheim, het vorig jaar finalist met Laurettini en Pinarello, werd nu in twee ritten uit geschakeld door de onbekende Austra liër Tressider. De Rus Vargachkine kwam tegen de geroutineerde Pinarello in snelheid te kort. Beide malen trok de Rus de sprint voor de Italiaan aan en werd hij op het laatste reohte eind geklopt. De derde gegadigde voor de halve finales werd de Engelsman Pea cock, die door velen als de hieuwe wereldkampioen wordt betiteld. Hij klopte de Italiaan Pesenti in twee rit ten en liet resp. 11,8 sec. en 11,6 sec. voor zich afdrukken. Ook een Frans- Zonder veel moeite heeft Arie van Vliet zich in de halve finales ge plaatst. Hij had de Zwitser Plattner tot tegenstander en in twee ritten legde de Nederlander hem zijn mees terschap op. Minder goed heeft Jan Derksen de zaken bekeken. In do eerste rit tegen de Fransman Bel lenger dwong Derksen zijn tegenstan der na één ronde tot een sur place van bijna 2 minuten. Toen sprong Bellenger plotseling qnder Derksen door, die meteen verslagen was. Derksen nam in de tweede rit reso luut de kop en ving Bellanger 300 meter voor de streep op. Maar de Fransman had nog een vrij venijdige eindspurt in de benen en tien meter voor de finish werd Derksen op nieuw verslagen. Harris verraste in de eerste rit Ghella en won gemakkelijk- Toen zij voor de tweede maal tegen elkaar uit kwamen drukte Ghella de Engelsman in het gras en werd gediskwalificeerd. Met Van Vliet, Bellenger en Harris plaatste de Italiaan Sacchi zich in de halve finales, door twee overwinningen op de Fransman Lognay. Van Vliet had het in de eerste se- man kwam een stapje hoger, n.l. Gaig- nard, die drie ritten nodig had tegen de Engelsman Tighe om de halve fina les te bereiken. J. Hijzelendoorn neeft in de eerste serie van de Zwitser Pfenninger en de Ier Mequaid gewonnen, maar verloor de tweede maal van de En gelsman Tighe. Via de herkansing kwam Hijzelendoorn toch nog in de achtste finales, maar daarin verloor hij kansloos van de Engelsman Peacock. Daarmee had Nederland zijn enige vertegenwoordiger bij de amateqrs sprinters verloren. Met anderhalf uur achterstand op het tijdschema, door onderbrekingen wegens regen, kon laat in de avond begonnen worden met de kwartfina les van de amateurachtervolging. Daan de Groot startte in de tweede rit tegen de Italiaanse kampioen Fag gini en leed een eervolle nederlaag. Twee ronden lang bleef de Amster dammer gelijk met de Italiaan maar toen moest hij het hoofd buigen. Campana verslagen Campana kreeg in de rit tegen Van Heusden binnen één kilometer een lek ke band. Er moest dus overgereden worden. Het begin was zoals gewoon lijk. Van Heusden startte langzaam en lag na één ronde tien meter achter. Campana, zich herinnerend hoe gevaar lijk Van Heusden in de tweede helft van de race is, ging door en kwam na 4 ronden dertig meter voor. Toen was het afgelopen met de Italiaan, Van Heusden begon te draaien, terwijl Campana steeds moeilijker reed. De voorsprong slonk ronde na ronde, van 25 meter in de vijfde tot 20 in de zesde, 15 in de zevende, 10 in de acht ste. Na de vqlgende halve ronde klonk er een kreet door de Hollandse koio nie: „gelijk", De vreugde werd nog groter, toen Van Heusden in de volger-de halve rqnde niet minder dan tien meter voor bleek te liggen op de Italiaan. In de flitsende eindspurt, waarin bij alles gaf, versloeg Van Heusden de Italiaan definitief. De rekening van het vorige Jaar was ver effend. Toen werd Van Heusden in de kwartfinale door de Italiaan uitge schakeld. laatste plaats opklommen tot de kop en met ruim 4 seconden verschil zegevier den. De Italianen hadden weinig moei te met de Belgen en Egyptenaren en plaatsten zich ook voor de halve finale. De Spaarne-twee zonder stuurman had een gemakkelijke race. Men moest het opnemen tegen de Saar- ploeg, die wel -oed roeide maar ten ene male de kracht miste om een forse haal te produceren. De Russen behoef den niet veel strijd te leveren in hun heat tegen de Polen en Joegoslaven. Van de Polen was, gezien de resulta ten in de heats, veel meer verwacht, maar de Joegoslaven namen deze rol over, totdat zij in het riet terecht kwa men en de Polen nog moesten laten passeren. In de derde heat spreidde Engeland ook niet het beste roeien ten toon. Zon der roertje ging het niet best en de En gelsen kwamen kort n- de start gevaar lijk dicht bij de Tsjechen. De riemen toucheerden elkaar een slag, nadat zij verschillende malen over eikaar heen waren gegaan. Daarna gingen zij defi nitief naar hun baan terug en wonnen met zes seconden in 7 min. 59,3 sec. De race werd niet geannuleerd. Butel van Frankrijk, Berkutov van Rusland en Van Mesdag van Nederland zijn geplaatst in de halve finales. Een verrassing? Neen. De Fransman roeide in de eerste heat beslist sterker dan Rand van Engeland, nadat beide heren om beurten con valse start hadden ge maakt In de tweede heat kwam Berku tov uit tegen Steenacker van België en Reich van Tsjechoslawakije. De Rus nam betrekkelijk snel de leiding en liep uit tot twee lengten voorsprong. In het verloop van de race nam het versohil met de beide anderen wel af, maar hij won toch ruimschoots zijn heat. Van Mesdag plaatste zich mooi in de halve finale na een spannende en tech nisch goed geroeide race tegen de Roe meen Veres en de Deen Thorsen. Zijn einduitslag van 8 min. 03,1 sec., is ge zien de tijd van de Rus niet briljant en het is te hopen, dat hij het Zaterdag zal kunnen bolwerken. In de start was hij te lauw en naar onze smaak is zijn baantempo o laag. Bovendien kan hij niet met af en toe eens een spurtje gemakkelijk uit de weg komen. In deze heat was Veres met 44 slagen in de mi nuut ongetwijfeld het mooiste weg, nam direct de leiding en bleef hoog in het baantempo (36). Thorsen en Van Mes- dat, bleven boord aan boord rustig han gen en toen de racht van de Roemeen langzaamaan verslapte zagen zij hun kans schoon om in te lopen. De Neder lander schudde eerst de Deen van zich af en op 1500 meter lag hij boord aan boord met Veres, die geen enkele be hoorlijke kolk meer produceerde, maar nog wel een hoog tempo handhaafde. Zonder veel moeite finishte Van Mes dag als eerste. De Italianen zagen nu hun kans schoon om in een uitzonderlijk hoog baantempo, hetgeen niet beneden de 36 slagen in de minuut kwam, in de twee met stuurman de Russen en de Joe goslaven een vrije Zaterdag en Zondag te bezorgen. De Joegoslaven waren de enigen, dip de Italianen nog een beetje partij gaven. In de tweede heat had Nederland practisph een row-over te gen de Egyptenaren, die in de eerste 500 meter van de baan griezelig dicht bij elkaar kwamen, maar pas na aan wijzing van de kamprechter zich van elkaar verwijderden. Dramatische races De vier zonder stuurman is en blijft een mooi nummer, maar deze tweede dag heeft een paar dramatische races gebracht, waar boekdelen over te schrij ven zouden zijn. De eerste race braoht de ploegen van Engeland, Duitsland. Rusland en Roemenië aan de start. De Russen lagen al direct voor, sloegen niet minder dan 46 slagen, maar de Duitsers hielden zeer goed bij en ver hinderden dat de Russen verder dan een taflengte uitliepen. Het tempo van de vier deelnemers was uitzonderlijk hoog, maar er werd goed gestuurd. Op 500 meter (tijd 1 min. 34 sec.) pas seerde de Duitse ploeg als eerste de lijn kort er op gevolgd door de spurtende RAF-ploeg der Engelsen. Intussen was de Russische ploeg al gepasseerd én zonder veel moeite gingen de Roe menen er ook van door. Deze vier, bril jant in afwerking en prachtig aange vuurd door zjjn constant roeiende slag, kwam op de kiiometerlijn gelijk met de Duitsers. Ook de Engelse ploeg hield de situatie goed in de gaten en op 1750 meter was de inmiddels ontstane voor sprong der Roemenen op even gedeci deerde wijze door de Engelsen en Duit sers teniet gedaan. Op dit moment ont spon zich een boord aan boord-race, waaruit onmogelijk de winnaar van te voren kon worden aangewezen. Op 1750 meter' hadden de Roemenen weer halve lengte genomen, fel geattaqu® door de Duitsers, maar vlak voor de bune zagen de Engelsen kans op °n e0 wachte wijze in te lopen en bijna dead-heat te forceren. Maar de s watches wezen het anders aan. Misslagen In de tweede heat ontwikkelde de meest dramatische strijd vall „j de middag. De Noren moesten de st™ aanbinden tegen de Denen en tenrijkers. De Denen waren er n> de beide andere ploegen in tempo v» 40 vandoor gegaan. Tot op 500 me1 bleven de vieren gelijk, maar daar liepen de „Lyngby"-roeiers uit. ,0 kwam licht tussen de boten ,entiet Noren raakten in tweede positie- n onderling verschil tussen de D®nge kampioenen 1953, en Noren hieven eerste 500, 600 meter hetzelfde, nw daarna kwamen de Noren opzet1 Het was een prachtig gezicht, zoaj_ deze volkomen gelijk roeiende to shirts met witte petjes door het wa kliefden. Fel verdedigden de De' zich, maar even voorbij de 1500 ter lijn maaiden de twee slagen Lyngby er overheen en na een torn A van water lag de giek practisch Noorwegen liep snel in, maar de et nen herstelden zich en raakten in het goede tempo. Er ontspon eCn toen een boord-aan-bQord-race. IW je tiental slagen miste de slag V# óe Deense vier opnietrw en giek kreeg een schok en de "^9 viel achterover in de boot. Hij niet meer in staat zich te herstel De Noren hadden gewonnen. Het summum van slecht sturen toonde de vier zonder stuurma,n Polen in de daarop volgende heat. ploeg zag kans om niet minder dan maal naar verschillende kanten ovei baan heen en weer te zwalken en beurten de Nederlanders en de z»c ef niet direct te toucheren, maar toch t zeker uit hun concentratie te halen. 0 dit de Nederlandse vier beslist S goed heeft gedaan, blijkt wel U"e( feit, dat zij na de 1500 meter met in staat waren de Tsjechen, "le ge roeiend, maar in hoog tempo aan kop liggend, goed partij te geven. Voor de raoes in de dubbel tK® was het voor Rusland een gemakken dg zaak om de Zweden naar de t plaats te verwijzen, evenzo voor ae nen na een spannende race tegen Belgen. In de achten smaakte Roemenie delijk het genoegen een halve finale bereiken, want zij hadden weinig nao met Egypte. gs De laatste races van de dag, i"„ achten, werd een titanenstrijd tus» Finland en Frankrijk. Tot op 1000 ter bleven beide equipes boord "j, boord. Op de laatste 500 meter van^jj baan liepen de Fransen eerst uit. g finishten in 6 min. 27,2 sec. op rum seconden gevolgd door de Finnen. van de winnaars in de halve final® men, luiden: ftt: Vier met stuurman: Eerste "„d 1. Nederland (Njord) 7.28.1. 2. Fm»A3 7.34.6; 3. Zwitserland 7.35.-; Tw^,.[iK heat: 1. Zweden 7.25.5; 2. FranK 7.27.6; 3. Joegoslav ië7.32.4.D erhae 7 27.6; 3. Joegoslavië 7.32.4. Derde h ,n» 1. Italië 7.29.9; 2. België 7.32.-; 3. W te 7.49,7. heat' Twee zonder stuurman: Eerste 'ri j, 1. Nederland (Het Spaarne) 2. Saarland 8.08.4. Tweede 'J cé 1 Rusland 7.52.3; 2. Polen 8.02. 0t; 3. Joegoslavië 8.21.5 Derde 1. Groot Brittannië 7.59.3; 2. g g6.' cho Slowakije 8.05.3; 3. Zweclen 'lag Skiff: Eerste heat: 1. FrankrU^ l0 p; tel) 8.03.-; 2. Groot Bittannië 3. Egypte 8.39.1. Tweede heat:5g.3» land (Berkutov) 7.48.9; 2. Beigie hept' 3, Tsjecho Slowakije 7.59.3. Derde - tl 1. Nederland (van Mesdag) Lef1 2. Denemarken 8.09.1; 3. Roe!T 8.09.5. H i'f, Twee met stuurman: eerste 1. Iatlië 8.19.-; 2. Joegoslavië Pjl 3. Rusland 8.37.8. Tweede heat: derland (,,De Hoop") 8.34,4; 2. 8.48.8;. Vier zonder stuurman: Eerste 1, Groot Bittannië 6.54.7; 2. R0f,ülilé' 6.55.-; 3. Duitsland 7.01.-; 4. 7.08.9. Tweede heat: 1. 6.58.1; 2. Oostenrijk 7.08.1; 3. D h1,, ken7.48.1. Derde heat: Tsjeen wakije q8.58.8, 2 Nederland iep 7;lS- 7.00.9, 3. Zweden 7.02.1, 4- B" Double Scull: Eerste heat- land 7.18.8, 2. Zweden 7-31-®(,pn 1'iv' Tweede heat: 1. Denemai* 2. België 7.27.8. Uitsl Bosbaan 3 „.„eiiie juk' Acht: Eerste heat: 1. i. F1 2. Egypte 6.43.1 Tweede hem- rijk 6.27.2. 2. Finland 6.31»- Athletiek dames; egte( Vrijdagmiddag is d® te'rdamv»" Miquel Najdorf in Ams il0ofd 8aa komen, waar hij aan teeinem«" in de Argentijnse equipe za 09» 4 het FIDE-landentournool vaft'i irt ber begint. Ee. ander S equipe Hermann Pimie /a| pjet,.es zijn gezelschap^ het ''d6 -,, 1,8 landgenoot dr. «-v;„„nen cun - „n te Amsterdam WjWBPen. en 0p 30 landentournooi v001.„d chap van gustus onder voorzittersc" Rogard zai worden geog dat as'1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 6