CIRCUS KNIE HERREZEN IN HET OPENLUCHTTHEATER West-Duits reformisten socialisme zet de voet dwars SPORTNIEUWS P.S.C.B. Bloemendaal wint wisselbeker van N.P.S.B. Burg. Rijkenspark davert van de lach Jeugdtournooien Wales Anthraciet „De Spaarnestad" ACTIE EN CRISIS NA BERLIINS CONGRES x rnjtS-T' S" MAANDAG 30 AUGUSTUS 1954 PAGINA 2 BLOEMENDAAL ZWEMMEN IN WEST. EINDER PLASSEN Door auto aangereden Uit boom gevallen Politieschietwedstrij den SPAARNDAM Talen leren op de band Haarlems instituut met nieuwe methode MUZIEK- EN ZANG UITVOERING i/m 31 Augustus ZOMERPRUZEN VICTORIOUS" WALES WALES „SEVEN SISTERS Brandsloffenhandel „Zang en Vriendschap" bestaat 125 jaar Ernstige aanrijding op Rijksstraatweg SANTPOORT Koninginnedag-stemming v. K. H.B.C. wint jubileum beker van Bloemendaal Paardensport R. Davidson uit Haarlem wint dressuur- kampioenschap GESLAAGDE SPORT- DAG VAN T.Y.B.B. Slavenburg contra Fun£t Mogelijkheden voor gegadigden Onder voorwaardett DRS. W. HAZEVOET NEEMT AFSCHEI" Personalia Protest TYBB toe gewezen Rooswijk II—TYBB l wordt overgespeeld SOFTBALL IN HAARLEM H.H.C.Rest va?1 Nederland 11 t>t? 1 ÏÉÉ8= Twintig jaar is een lange tijd, dat is Zaterdag en Zondag weer gebleken, toen De Toneelvereniging „Circus Knie" van Carl Zuckmayer liet herrijzen. Ruim twintig jaar geleden kwam het Oost Nederlands Toneel er mede, dat het in vrij sombere, bijna dreigende kleuren speelde, met o.a. v.Dalsum, Anna Sablairolles, Charl. Kohier en Jul. Verstraete; weUicht is het spel meer in de herinnering blijven hangen den het stuk, in 195-1 blijkt in elk geval, dat De Toneelvereniging het beter niet op het repertoire had kunnen nemen. Zuckmayer tekent wel aardig het tob- berigbestaantje in een berooide kermis troep, waar de directeur niets bezit dan de glans van een oude, goede naam, de artisten een beetje opsnijden en een beetje op elkaar hakken, en de oude cassière alles schijnt te aanvaarden, omdat zij al méér in haar leven heeft meegemaakt. O.a. drie huwelijken. Dat peuterige circusje heeft wel erg weinig romantiek; al met al geeft Zuckmayer een zielig geval, maar het ontroert niet. Daartoe zouden wij moeten horen „het hartstochtelijk getuigenis van de onver woestbare comediant", waarover het programma speekt. Daartoe zouden wij gegrepen moeten worden door de dra matiek van circusmensen, die onher roepelijk naar het armenhuis glijden. Dat zou een werkelijk schrijnende dra matiek zijn, omdat de directeur van Circus Knie, telg van waarlijk konink lijk circusgeslacht met twaalf genera ties koorddansers, zo fier is op zij zelfstandigheid; omdatde artiesten het vrije, trekkende leven niet kunnen mis sen en zo naief trots op hun nummer zijn. Het stuk roept geen weemoed op, omdat de grandeur ontbrak, de fiere hooghartigheid van de artist, die weet dat zijn nummer goed is, ook al wil het publiek niet meer komen kijken. De ontroering had kunnen komen in de scène, waarin de dochter aan haar zieke vader, de directeur, vertelt dat de liefde voor een man haar van het cir cus weghaalt; of bij de lijkrede van de clown Julius. In het eerste geval kon den wij het Annie de Lange niet kwa lijk nemen, dat de lange claus een beet je opzeggerig bleef; de tekst was im mers slechts gewrongen onbeholpenheid geen naar woorden zoekende eenvoud, en tussen die twee ligt een groot ver schil. De lijkrede kon het roerend af scheid van een onherroepelijk afgeslo ten periode zijn, het heimwee naar ge- Vier leden van de Bloemendaalse Red dingsbrigade, mej. K. Bakker en de he ren T. Hollander, J. Portegies en H. Tollenaar, hebben Zondagmiddag met succes deelgenomen aan de in de West einder Plassen te Aalsmeer gehouden zwemprestatietocht over een afstand van 1 kilometer. Deze afstand werd even eens afgelegd door de heer C. Leenaards uit Haarlem. Op de twee kilometer zwemwedstrijd voor leden van bij de Kon. Ned. Zwembond aangesloten ver enigingen eindigde W. Geurtsen van H.P.C. op de derde plaats in 31 min. 42.1 sec. en viel daarmee nog net in de prijzen (een medaille en een vaantje). De zes hier genoemde zwemmers V0Tm- den tevens de enige afvaardiging van ingezetenen uit Haarlem en omgeving. Van de 150 deelnemers en deelneem sters kwam verreweg het grootste aan tal uit Amsterdam en de Gooistreek. De twee kilo'meter-wedstrijd voor heren werd gevvonnen door G. de Bruyn uit Amersfoort (Z.C. Neptunus) in 29 min. 23,1 sec. De wedstrijden werden voor de eerste keer in Aalsmeer gehouden door de Sport- en Ontspanningsvereniging „De blauwe beugel" van het gelijknami ge zwembad uit. Het goede resultaat zal tot gevolg hebben dat men er een jaar lijks terugkerend festijn van zal maken. De wedstrijd en prestatietocht maakten deel uit van de Aalsmeerse Feestweek, voorafgaande aan het grote jaarlijkse bloemencorso. Op de Duinlustweg in Bloemendaal is Zaterdag de 45-jarige mej. O. uit Haarlem, die een bromfiets bereed, aangereden door een personenwagen- De aanrijding was een gevolg van het uitwijken naar rechts van dt auto, om dat uit tegenovergestelde richting een motorrijder naderde. De bestuurder van de auto merkte de bromfietser, die in dezelfde richting reed. te laat op. Achter de motorrijder reed nog een tweede motorrijder, die getuige moet zijn geweest van het ongeval. Deze man wordt verzocht zic'.i met het politie bureau in Overveen in verbinding te stellen voor het geven van inlichtingen. Mej. O. is met een hoofdwonde naar haar woning vervoerd. De bromfiets werd beschadigd. Zaterdagavond is de 10-jarige Hans Salie uit Haarlem uit een boom aan de Oosterduinweg gevallen tijdens een spel met enkele kornuiten. Hij liep daardoor een bloedende wonde in de zij op en is, na door dr. Tjakkes uit Aerdenhout te zijn behandeld, naar het Marinehospitaal in Overveen vervoerd. Naar men ons mededeelde, geeft zijn toestand geen aanleiding tot ongerust heid. Op de militaire schietbanen aan de Zeeweg te Overveen kwamen Zaterdag middag de donateurs van de Politie- sportclubBloemendaal tezamen voor wedstrijden in pistool- en geweerschie- ten. Voor degenen die uit beide wed strijden (er werden vijf schoten per schietwapen gelost) het hoogste aantal punten behaalde, was een door een der donateur beschikbaar gestelde wissel- beker aanwezig. Winnaar hiervan werd de heer C. M. Reijnders—Folmer uit Aerdenhout met een totaal van 87 pun ten (pistool 45, karabijn 42). De win naar heeft na afloop mede namens de overige deelnemende donateurs de P.S.C.B. voor de uitnodiging bedankt. De prijsuitreiking geschiedde door de voorzitter van de P.S.C.B., de heer H. L. A. van de Pavert. De beste prestatie bij het pistoolschieten (43 punten) werd geleverd door dr. F. A. de Graaff uit Heemstede; de heer Reinders Folmer was het hoogst bij het geweerschieten (45 punten), zoals hierboven reeds werd vermeld. luk, dat door de vingers glipt; het werd slechts wat onbeholpen, leeg gestamel. Nog niet belachelijk, wel meelijwekkend Elsensohn, als vader Knie, raakte de toets van de grandeur in die aardige scène, wanneer hij de artisten voorstelt aan de hereboer, maar daarna beheer ste hij de situatie weer met een soort standwerkershandigheid en sprak uit houding noch woord de sterke persoon lijkheid, waarop zijn dwingend over wicht op de troep toch moest steunen. Hij bezit warempel wel de gave om tegen de achtergrond van onderdrukt gevoel en innerlijke strijd aan zijn spel de diepte te geven, waarop hij hij wij tenslotte in de comedie wachten, maar in „Circus Knie" bleef alles min of meer aan de oppervlakte. Hij scheen het niet met zichzelf eens te zijn; hij was niet waardig genoeg. Beter dan zijn goedmoedige welbespraaktheid was zijn stille verdriet om het vertrek van zijn dochter. Die dochter was Annie de Lange, aan wier zacht getint spel wij stellig de voorkeur geven boven de opvatting van Charl. Kohier indertijd, die de rol zware donkere kleuren gaf. Annie de Lange maakte er een naïef natuurkind van, dat zich zo graag groot hout en zich zelf altijd verraadt. De geestelijke strijd, wanneer zij moet kiezen tussen het circus van haar vader en de liefde voor een aan zijn grond gehechte boer, kreeg geen vorm; bekoorlijk was zij als het circusmeisje, dat aan de here boer allerlei gróte geheimen vertelt. Het theatrale einde kon zij niet redden, maar dat lag niet aan haar. Wanneer het toch een onderhoudende voorstelling werd, ligt dat in het feit, dat het stuk zeer geschikt is voor het openluchttheater. Tussen de mooie be groeiing van het toneel, de gelapte tent, de twee circuswagens en het openlucht keukentje, keek men geboeid naar me nig aardig tafreeltje met de malle Ita liaan, de zelfverzekerde acrobaat (Jan Hundling) die met de dochter kibbelt omdat hij verliefd op haar is en met Bibbo- (Aaf Bouber), die met gelijkmoe dige, droge humor het wankele huis houden draaiende hield. Hk. A. Talen leren op de band. Dat is het streven van een nieuw instituut, dat zich noemt „Recordphone" en gevestigd is aan de Zijlweg 265 in Haarlem. Uit het geen wij over de doelstellingen van Re cordphone vernamen, mag wel worden afgeleid, dat bij voldoende belangstelling een geheel nieuw systeem van particu lier onderwijs in Nederland zal worden ingevoerd. Iedere cursist moet de be schikking hebben over een taperecorder. Het toestel kan hij van het instituut hu ren of in huurkoop ontvangen. De les sen worden opgenomen op de band en dan verstuurd naar de verschillende cursisten, die de banden thuis afdraaien. Opgaven van de docent worden even eens op de band opgenomen en verstuurd naar het instituut. Eventuele correcties krijgen de cursisten weer thuisop de band. Het aantrekkelijke element in de nieuwe methode schuilt in het feit, dat men zichzelf hoort spreken, iets dat voor het verkrijgen van een juiste uit spraak natuurlijk van groot belang is. Voorlopig wordt alleen in het Engels gedoceerd door een Engelse dame en heer, die inmiddels al lang weer naar hun vaderland zijn vertrokken. Alles ligt startklaar. Men hoopt 1 September te kunnen beginnen. Er bestaat voor de methode van Recordphone al veel be langstelling. T-z.t. zal ook in de talen Spaans, Duits en Frans onderricht wor- worden gegeven. Zaterdagavond is een muziek- en zang uitvoering op de Westkolk gegeven, waar voor een grote belangstelling bestond. Het fanfarecorps van Spaarndam „Crescendo" opende het programma. O.m. werden ten gehore gebracht de „Madeliefjeswals" van v Wissel ink en de „Ouverture Italiëne' „Pax et Libert'" van Delhave leverde de uitvoerenden nogal enige moeilijkheden op. Vervolgens was de beurt aan het kinder koor „De kleine Stem" en „Zang veredelt". Daarna zong het Spaarndams Gemengd Koor een tweetal liederen. Dit was het beste deel van het programma. Als slot zongen de koren, met fanfarebegeleiding, het lied „De Vrijheid" een compositie van de dirigent E van 't Haar met toonzetting voor fan fare van Jos de Klerk. De samenwerking van koren en corps was bevredigend. Het verdient aanbeveling op de ingeslagen weg voort te gaan. Advertentie r/ (super kwaliteit) afm. 20/30 (III) 10.75 (le soort) afm. 20/30 (III) 10.25 Ook alle andere soorten en afme tingen. ALLEEN-VERKOOP Fr. Varkenmarkt 610 (Spaarne bij Via duct), Telefoon 14164 en 13904. Dezer dagen is onder voorzitterschap van de heer A. J. van Houten een druk bezochte jaarvergadering gehouden van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" te Haarlem. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren A. J. v. d. Bergh, A. Verstijnen en G. D. van Wengen, werden herkozen. Het bestuur werd i.v.m. de groeiende werkzaamheden met 1 lid uitgebreid, waarvoor werd gekozen de heer C, de Mink. Het belangrijkste agendapunt vormde ongetwijfeld de viering van het 125-jarig bestaan; de vereniging werd n.l. opge richt 20 Februari 1830. Het volgende programma werd hiervoor vastgesteld. Zaterdag 19 Februari 1955 vindt des middags in café-restaurant Brinkmann, Grote Markt, een receptie plaats, terwijl op de avond van die dag de leden in dezelfde zaal zullen bijeenkomen voor een Oudejaarsviering. Maandag 28 Februari 1955 gala-concert in het Concertgebouw te Haarlem met medewerking van de organist Albert de Klerk. Voorts zijn besprekingen gaande met de Nederlandse sopraanzangeres Gré Brouwenstijn. Een belangwekkend koorprogramma is reeds in studie ge nomen. In hotel „De Leeuwerik" volgt op Zaterdag 5 Maart 1955 een feestavond voor de leden en hun dames, waar de Letterlievende Vereniging „J. J. Cre- mer" zal optreden. „Zang en Vriendschap" treedt in April weer op in een populair concert met Theo Bruins als piano-solist. De maand Mei zal vier Koninklijke Mannenkoren van 100 jaar en ouder naar Haarlem zien komen, welke zul len concerteren in het Gemeentelijk Concertgebuw. In principe werd hier voor toezegging ontvangen van de Kon. Zangvereniging „Cecilia", 's-Graven- hage; de Kon. Mannenzangvereniging Apollo", Amsterdam; de Kon. Lieder tafel „Gruno", Groningen en de Kon. Mannenzangvereniging „Rotte's Mannen koor", Rotterdam. In Juni 1955 volgt dan een kerkcon- cert in de Grote Kerk te Haarlem, te verzorgen door „Zang en Vriendschap"; onderhandelingen vinden momenteel plaats met daarvoor aangezochte so listen. Ook van overheidswege bestaat grote belangstelling voor dit komende jubi leum van Nederlands oudste mannen koor. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „De gevangene van Zenda", 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „Pas op, val niet!" a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „City Lights", 14 jaar. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „The Robe". (Cinemascope), a. 1. Tijden 1.30, 4, 6.40 en 9.15 uur. FRANS HALS: „De model-erfgenaam", 18 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. CITY: „Helden zonder roem", 14 jaar. Tij den 2.15, 7 en 9.15 uur. Tot en met Ma.: 10.30 uur: vacantieprogramma. ROXY: Vanaf Maandag: „De bloedwraak der Navaho's", 14 jaar. Tijden 2.30 en 8 u. MINERVA: Ma. en Di. 8.15 uur: „Rebecca", 18 jaar. In de matiné's (2.30 uur): „Ge- veltourist", a. 1. Maandag 30 Augustus Grote Kerk: Beiaardbespeling door gast- beiaardier Romke de Waard uit Amster dam, 1616.30 uur. Dinsdag 31 Augustus Grote Kerk: Gratis orgelconcert door de stadsorganist George Robert, 20—21. uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Héiligland 62, Groepsportretten van Frans Hals. Dage lijks geopend van 1017 uur, Zo. van 13— 17 uur. Teylers Museum, Spaarne 16, 17e eeuwse Hollandse Tekeningen. Geopend iedere werkdag (behalve Maandag) van 11—17 u. Museum Het Huls van Looy: Expositie van werken van Frans Masereel (t/m 5 September). Geopend van 10—12.30 en vaD 1.30—5 uur. Zo. van 2—5 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102, Zomertentoonstelling (tot en met 31 Aug.). Schilderijen, tekeningen en reproducties. Tinholthuis, Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14— 16 uur. Op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Zaanenlaan is de 54-jarige bromfiets berijder J. R. uit Haarlem aangereden door een onbekend gebleven vrouw, die vermoedelijk een fiets aan de hand meevoerde en de bromfietser geen voorrang verleende, toen zij de weg overstak. De aanrijding had voor de bromfietser nogal ernstige gevolgen. Hij is naar het Grote Gasthuis ver voerd met een hersenschudding, een hoofdwond en een gebroken linker pols. De onbekende vrouw en even tuele getuigen wordt verzocht zich met de verkeerspolitie in de Lange Wijngaardstraat in verbinding te stel len. Vrijdagmiddag kwam op de militai re schietbanen aan de Zeeweg te Over veen met het lossen van het laatste schot een einde aan de vierdaagse schietkam- pioenschappen in het district VV est van de Nederlandse Politie Sportbond, die werden georganiseerd door de Politic Sportclub Bloemendaal als onderdeel van de sportevenementen ter gelegen heid van het vijfentwintigjarig bestaan van deze vereniging. Op deze laatste middag behoorde ook burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller tot de aanwe zigen, die de verrichtingen van de schut ters gadesloeg. De prijsuitreiking zal over ongeveer veertien dagen plaats hebben. Dan zul len de korpsen, die „in de prijzen" val len, verzocht worden nogmaals naar Overveen te komen. De wisselbekers van de N.P.S.B. district West, komen in het bezit van Den Haag I (pistool) en van Bloemendaal (geweer). De door de gemeente Bloemendaal en de burge meester beschikbaar gestelde medailles voor het èrekorps werden gewonnen door Den Haag (pistool) en Rijkspolitie Alk maar (geweer). De gedetailleerde uitslagen van de vierdaagse gewestelijke schietkampioen- schappen zijn: Korpswedstrijd Distooi: Eerste klasse: I. Den Haag I, 228 pnt.; 2. Veisen, 222 pnt.; 3. RSDA I Amsterdam, 219 pnt.; 4. RSDA II Amsterdam, 215 pnt.; 5. Rijks politie Alkmaar I, 214 pnt. Tweede klas se: 1. Wassenaar, 223 pnt.; 2. Den Haag II, 222 pnt.; 3. APGS. Amsterdam, 220 pnt.; 4. Haarlem II, 216 pnt.; 5. Gouda I. 213 pnt. (In deze klasse eindigden de vijftallen van Heemstede, Zandvoort .Haarlem I, Heemstede en Bloemendaal op de negende, tiende, elfde, dertiende en achttiende plaats met respectievelijk 208, 207, 207, 201 en 188 punten). Ère korps pistool: 1. Den Haag, 138 pnt.; 2. APGS, 130 pnt.; 3. Wassenaar, 128 pnt.; 4. Veisen I, 127 pnt Korpswedstrijd geweer: Eerste klasse: 1. Rijkspolitie Amsterdam ,230 pnt.; laagste serie 45; 2. Rijkspolitie Alk maar II, 230 pnt., laagste serie 43; 3. Wassenaar, 229 pnt.; 4. Den Haag II, 237 pnt., laagste serie 44; 5. Rijkspoli tie Alkmaar I, 227 pnt., laagste serie 42. (Op de zesde en zevende plaats eindig den Heemstede en Haarlem met 226 pnt., respectievelijk 223 pnt.) Tweede klasse: 1. Bloemendaal, 238 pnt.; 2. Rijkspolitie Utrecht II, 222 pnt.; 3. Zandvoort, 221 pnt.; 4. Rijkspolitie „Luc- tor", Der. Haag, 219 pnt.; 5. Rijkspolitie Utrecht I, 218 pnt. (Haarlem en Heem stede eindigden met respectievelijk 208 en 204 punten op de zevende en negen de plaats). Erekorps geweer: 1. Rijks politie Alkmaar, 142 pnt.; 2. Wassenaar, 139 pnt.; 3. RSDA, Amsterdam, 138 pnt. (Bloemendaal en Heemstede bezetten de zesde en zevende laagste plaatsen met 130 en 125 punten). Het maximum te behalen aantal pun ten bij de wedstrijden pistool- en ge weerschieten was bij de korpswedstrijd 250 punten en voor de wedstrijd Ere korps 150 punten. Voor elke groep zijn er vijf prijzen, een beker, lauwerkrans, lauwertak en twee medailles. Voor de wedstrijden Erekorps zijn twee prij zen beschikbaar. Voor de korpswedstrij- pistool en geweer zijn voor de hoogstgeclassificeerde vijftallen boven dien nog de beide wisselbekers van de Nederlandse Politie Sportbond in het district West beschikbaar. De beste prestaties bij de persoonlijke wedstrijden waren: Pistool: 1. D. Haak, Veisen, 4827; (het tweede getal geeft het aantal punten van de „steunserie" aan); 2. P. J. van der Krogt. Wassenaar, 47—28; 3. C. J. H, Hoek, Den' Haag, 47 27; 4. W. P. de Boeck, Wassenaar, 47 27; 5. J. Brunt, Haarlem, 47—27. Ge weer; 1. S. P. van Bekkum, Hermandad, Rotterdam, 4927; 2. J. E. de Ruiter, Zeist, 49—26; 3. C. van Buren, Zand voort, 4829. -Uit de maandcijfers van het bureau volkshuisvesting in Haarlem over de maand Juli blijkt dat het aantal onhoud bare gevallen 758 bedroeg. De zeer ur gente 2047. Er zijn nog steeds 263 ouden van dagen die om een eigen woning vragen. Sinds 1 Jan. 1954 werden in to taal 394 vergunningen voor bewoning va npanden verstrekt. In tegenstelling tot vorige jaren was het aantal bezoe kers aan het bureau huisvesting in Juli toegenomen. (Van onze correspondent in Duitsland) Enige tijd geleden beleefde Berlijn enkele uitermate belangrijke politieke gebeurtenissen, die echter niet op gelijke wijze de internationale aandacht trokken. Het geval John en de herverkiezing van prof. Theodor Heuss als West-Duitse bondspresident speelden zich bijna gelijktijdig in Berlijn af en overschaduwden een andere gebeurtenis, die echter voor de toekomstige West-Duitse en ook internationale politiek niet minder belangrijk zal blijken, namelijk het partijcongres van de West-Duitse sociaal-democratische partij. Voor het eerst hield een West-Duitse politieke partij haar jaarlijks congres in Berlijn; 385 gedelegeerden uit alle delen van West-Duitsland waren bij elkaar gekomen om nu eens in tegenstelling tot de vroegere congressen van de geleide discussie af te wijken en openhartig en zonder beperkingen van het almachtige partijbestuur hun mening openlijk te kennen te geven. Ook de aanwezigheid van belangrijke socialisten uit de gehele wereld onder streepte de betekenis van het congres: uit de Europese landen, vooral ook uit Scandinavië, maar ook van overzee waren vooraanstaande figuren aange komen, o.a. Clement Attlee en Eiichi Naguse, de vertegenwoordiger van de Japanse socialistische partij. Het congres was het eerste na de nederlaag van 6 September 1953, toen de bondsverkiezingen de S.P.D. duidelijk hadden aangetoond, dat een grondige bezinning en zelfcritiek onvermijdelijk ge worden waren. Bovendien vroegen hoogst ernstige problemen een duidelijke uitspraak van de partij: het probleem van de hereni ging van Duitsland, de spanning West- Oost, de EDG, de Europese samenwer king. Dit alles concretiseerde zich vooral in het meest delicate probleem: de West-Duitse herbewapening, die door de SPD tot nu toe telkens werd verwor pen, min of meer absoluut. Bovendien moest een nieuw partijbestuur van 23 man gekozen worden en uit de namen van deze nieuwe bestuursleden zou men kunnen opmaken, of de door een groep van „reformisten" voorgestelde nieuwe koers door de partij werd aanvaard. Dit alles vormt een aardig program ma voor een dergelijk partijcongres. In het algemeen laat zich zeggen, dat ver rassende evenementen niet plaats von den, dat de werkelijk vrije discussie zakelijk en vlot verliep, maar dat en kele van de zeer belangrijke vraagstuk ken open bleven. Voor de binnen- en buitenlandse politiek van West-Duitsland is het in ieder geval van zeer groot be lang geweest, dat de SPD eindelijk ten aanzien van de Duitse herbewapening een ietwat duidelijker standpunt koos. In de meest opgewonden stemming be sloot het congres met twee derde van de stemmen een motie, tot onvoor waardelijke verwerping van de West- Duitse herbewapening af te wijzen Daarmede heeft de SPD zich dus voor een West-Duitse herbewape ning uitgesproken, indien enkele voorwaarden in acht worden geno men: b.v. de hereniging van Duitsland moet altijd de voorrang hebben, de Duit se souvereiniteit moet niet aangetast worden, de militaire instanties moeten altijd aan een parlementaire controle onderworpen blijven etc. Een buitenge woon' congres moet de détails van deze vraag nog nader omschrijven. Als een ander plus van dit congres zou men kunnen vermelden, dat de felle aan vallen op de politiek van Bonn, zoals men die uit de laatste jaren gewend was, achterwege zijn gebleven. Sinds September 1953 legt de SPD in haar critiek al blijft ze fel en onafgebro ken een zekere terughouding aan de dag. Men wil blijkbaar vermijden, al te negatief te schijnen. Maar dit neemt niet weg, dat er nog bedenkelijke verschijnselen opvielen, die teleurstellend moesten zijn voor de ver- standigen onder de gedelegeerden. Want de bovengenoemde motie tegen de West-Duitse herbewapening werd in gediend door een oppositie-groep van pa cifisten en anti-Amerikaans denkenden van de linkervleugel, die per slot van rekening nog altijd een derde van de stemmen achter zich konden krijgen. De linkervleugel En uit deze groep kwamen ook en kele van de belangrijkste vertegenwoor digers Van de linker vleugel van de partij in het bestuur: de afgevaardigde in de bondsdag Birkelbach uit Frank furt, die een felle anti-Amerikaanse lijn volgt, ds. Wenzel, die een overtuigde pacifist is, en K 'hn, die eveneens te gen iedere vorm van bewapening is. De I opneming van deze gedelegeerden in het partijbestuur laat zien, dat men de ra dicale linkervleugel een behoorlijke kans wil geven en de zogenaamde reformis ten in de party, die een gematigde koers voorstellen en daarom de rechter vleugel van de party heten, met opzet heeft uitgeschakeld. Het congres heeft dus niet gebracht, wat sommigen hebben vermoed: de om mezwaai naar een gematigde en meer „moderne" vorm van socialisme. De doctrinaire groep van links heeft het pleit gewonnen. Het is zeker waar, dat men niet doorlopend over het Marx isme sprak, dat men er naar streefde ook andere bevolkingsgroepen dan de arbeiders in het programma te betrek ken en dat men t.a.v. de economische en sociale eisen geen verrassende revo lutionaire leuzen verkondigde. Maar men critiseerde de liberale marktpolitiek en eiste een veel sterkere leiding van de economie. Nog sterker verwijderde zich Ollenhauer van Bonn op het gebied van de buitenlandse politiek. Het viel op, dat tegenover de vroegere congressen de SPD deze keer niet de Europese sa menwerking van de deelneming van En geland en Scandinavië afhankelijk maakte. Vermoedelijk ziet Ollenhauer in, dat de SPD-conceptie van een N.-West Europees socialistisch blok binnen Europa een illusie is,, nu Engeland en Amerika de nauwe samenwerking met West-Duitsland toejuichen. Daar tegenover viel op, dat Ollenhauer we derom de noodzakelijkheid onder streepte, over het Russische plan van een Europees veiligheidssysteem te discussiëren, hij verdedigde de poli tiek van een „derde" oplossing in de geest van Pandit Nehru, die hij uitdrukkelijk noemde, en verweet Adenauer, dat hij de Amerikaanse po litiek te slaafs uitvoert en dat iedere critiek op Bonn als neutralisme be schouwd wordt. Daarmee onderstreepte Ollenhauer op nieuw de oude socialistische politiek: de Westelijke politiek van Adenauer wordt verzwakt en van een aantal be langrijke condities afhankelijk gemaakt. Wel moet Europa sterk zijn, ook mili tair, om zich niet geheel aan de Rus sen uit te leveren, maar een oplossing door onderhandelingen wil de SPD niet van te voren uitsluiten. Daarmee wordt dus op het binnenlands terrein 't front van de anti-EDG-kringéh aahzïehltjk versterkt, en een variatie op de ver schillende vormen van gematigd en voorzichtig neutralisme gecreëerd. Dat dit echter niet afdoet aan de anti communistische bouding van de SDP, bewees het rapport over de ille gale propaganda-actie, die de SPD in Oost-Duitsland voert en dat voor het eerst een behoorlijk overzicht over de massa's drukwerken verschaft, die de SPD systematisch de Russische zone binnensmokkelt. Het meest teleurstellend moet het con gres echter geweest zijn voor de kring van de „reformisten", een groep van vooral jongere politici als Brandt, Eich- ler, Erler etc., die sinds de jongste voor de SPD zo ongunstige verkiezingen drin gend een revisie van het socialisme voor stelden. Deze groep keerde zich er te- Tijdens de Santpoortse feestweek, de eerste week van Augustus, hebben wij reeds kunnen constateren, dat de Sant poorters by de weergoden een streepje voor hebben. Zaterdagavond is dat op nieuw gebleken, toen de Vereniging tot het houden van Nationale Dagen in Santpoort-station en de Oranjevereni ging in Santpoort-dorp gezamenlijk de jaarlijkse feestavond brachten in het Burg. Rijkenspark. Naar schatting ze ker 4.000 mensen waren er op deze zomer se avond gezeten voor de muzieknis.die tot theater-bühne uigebouwd was, om er te genieten van het spel van koningen der lach. De Koninginnedag-stemming zat er direct al in, toen allen op uitnodiging van de heer Bakker het „Alle man van Neerlands stam" gezongen hadden. De heer Bakker opende de avond met een gezellig babbeltje en toonde zich ook een voortreffelijk begeleider aan de piano. Aan Coos Speenhof was deze avond de taak toebedacht de program- madelen aan elkaar te lijmen. Hij deed dat op de van hem bekende wijze en ware het niet, dat een van de bestuurs leden hem even op zijn vingers tikte wegens een al te schelle schijnwerper op de regering, het zou geheel vlak gelopen zijn. Mieke Telkamp oogstte weer veel successen. Haar potpourri van radio successen kreeg veel bijval, maar nog meer eer legde zij in met haar grap pige Duitse liedjes, zoals het ondeugen de „Morgen komm' ich wider". Op vallend was dat haar stem in de open lucht veel meer bekoorde dan in de beslotenheid van een zaal. Johnny Meyer bewees weer eens een voortreffelijk accordeonist te zijn. Zijn vingervlugheid kwam wel heel goed tot zijn recht in de opera-potpourri. Later op de avond trad hij ook op in samen werking met de pianist Tom Erich en de bassist Carlo Piétro, welke laatste met zijn parodie op het bekende „Cry" een daverend applaus kreeg. Niet min der vermeldenswaard zijn de imita ties, die Johnny Meyer op zijn accor deon gaf. Een „muzieknummer" van geheel andere aard gaf Jos Capé, voor wie na de pauze een compleet Ham mond-orgel op het podium gemonteerd werd. Virtuoos spel in de laatste pot- purri wel wat sterk afgestemd op de smaak van het publiek in een verklaar baar streven pm ieder een genoegen te doen. Voor velen was het een openba ring nu eens een Hammond-organist in levende lijve aan het werk te zien. - Corty, de vallende man, viel naar onze smaak in dit gezelschap enigszins uit de toon. Het nummer, dat hij brengt en dat een aaneenschakeling van val partijen is, doet het in een andere om lijsting misschien goed, nu was het van een te afwijkend gehalte om ons te kun nen bekoren. De koningen van de lach hebben wij tot het laatst bewaard. Willy Vervoort, die alsmaar belooft een liedje te gaan zingen „anders komt er niks van", heeft met zijn typische humor, een geheel nieuw repertoire, allen doen schuddebuiken van de lach. Deze ver- Hollandsende Vlaming weet wel, hoe hij zijn mensen moet vangen. Cees de Lange doet het anders, geraffineerder menen wij. Hij vraagt van zijn gehoor de volle aandacht. Maar hij brengt zijn humor dan ook met een perfectie, die reikt tot in de toppen van zijn vingers. Zo is het een bonte avond geworden, die voor organisatoren en het talrijke publiek nog lang een prettige herin nering zal blijven. Wanneer wij toch nog een critische opmerking willen maken, dan betreft het de rijwielstalling. Wij bevelen deze aangelegenheid voor een volgend jaar graag in de aandacht van de organisatoren aan. De jeugd heeft zich in Haarlem en om streken gisteren niet onbetuigd gelaten. Op verschillende fronten is er druk ge voetbald. Het HFC-jubileum-tournooi bracht een overwinning aan het Dordt- se DFC. Bij HBC ging het Amsterdamse RK WA met de zege strijken en in het grote tournooi van „Veisen" in het Sportpark Schoonenberg was het Vo- lendam dat met de zege schoot ging. Evenals verleden jaar. De David Vier hout Beker van Schoten ging naar VSV en BMT uit Den Haag nam de Bevrij dingsbeker van Schoten mee. De uitslagen waren: Jubileum Jeugd- tournooi HFC: A: Be Quick (Gr.) - Haarlem 1-1: ZVV - DFC 0-5; ZVV - Be Quick (Gr.) 1-1- DFC - Haarlem 1-1; DFC - Be Quick (Gr.) 1-1; ZVV - Haarlem 0r0. B: HFC - RCH 1-0: HVV - VOC 1-0; HVV - HFC 0-2; VOC - RCH 0-0; VOC - HFC 0-3; HVV - RCH 0-0. C: AFC - HBS 0-0; Quick - Sparta 0-1; HBS - Sparta 1-0; AFC - Quick 0-1; AFC - Sparta 0-2; HBS - Quick 0-0. D: EDO - Kampong 6-0; UD - Vitesse 0-2; UD - EDO 0-0; Karrmong - Vitesse 0-3; EDO - Vitesse 0-2; UD - Kampong 2-0. Finales: DFC - HFC ,0-0 (DFC w. n. s.); HBS - Vitesse 0-0 cVitesse w. n. s.); Be Quick - HVV 3-0; SDarta - EDO 1-2. Om le en 2e prijs: DFC - Vitesse 2-0. Om 3e en 4e nrijs: HFC - HBS 0-0 (HFC w. n. s.t. Om 5e en 6e priis: Be Quick - EDO 2-1. Eindstand: DFC; 2. Vitesse; 3. HFC; 4. HBS; 5. Be Quick; 6. EDO. David Vierhout Beker Schoten. Afd. A: RCH - EDO 0-0; EDO - TYBB 2-1; RCH - ZFC 2-0; ZFC - EDO 0-3; TYBB - RCH 0-1; ZFC - TYBB 1-1. Afd. B: Bloemendaal - VVA 2-1; Schoten - VSV 0-1; Bloemendaal - Schoten 1-0- VSV - Bloemendaal 0-0; VSV - VVA 2-1; VVA - Schoten 0-0. Om derde en vierde prijs: EDO - Bloemendaal 4-0. Finale: RCH - VSV 1-0. Bevrijdingsbeker Schoten. A: Schoten - VSV 0-0: BMT - WA 1-0; VVA - Schoten 0-0; VSV - BMT 0-2; BMT - Schoten 2-1; VVA - VSV 1-5. B: EDO - O WO 0-2: RCH - ZFC 0-1; OVVO - ZFC 0-3; EDO - RCH 1-2; ZFC - EDO 0-0; OVVO - RCH 0-0. Om derde en vierde prijs: OVVO VSV 1-7. Finale: BMT - ZFC 3-0. Jeugdtournooi HBC. A: RKVVZ - VDO 0-4; Wilskracht - Quick Steps 0-1; RKVVZ - HBC 1-1; VDO - Wilskracht 0-0; HBC - Quick Steps 0-0; VDO - HBC 0-0; RKVVZ - Wilskracht 0-2: VDO - Quick Steps 1-1; HBC - Wilskracht 2-1; RKVVZ - Quick Steps 0-3. B: RKAFC - RKVVA 0-1; Onze Ge zellen - Lisse 0-2; Onze Gezellen - ADO 0-1; Lisse - RKVVA 0-2; RKAFC - ADO 1-1; RKAFC - Onze Gezellen 6-0; ADO - Lisse 0-0; RKAFC - Lisse 0-0; Onze Gezellen - RKWA 0-3; ADO - RKVVA 0-1. Om derde cn vierde plaats: Lisse - VDO 0-0 (VDO w. n. s.). Finale: RKVVA - Quick Steps 2-1. Jeugdtournooi Veisen. A: Kinheim - Volendam 0-3; Bloe mendaal - DHL 0-3; Terrasvogels - Bloemendaal 5-0; RBC - Volendam 1-0; Kinheim - Terras vogels 1-2; DHL - RBC 0-0; Bloemendaal - Kinheim 1-2; Volendam - DHL 2-0; RBC - Bloemen daal 5-0; Terrasvogels - Volendam 0-3; Kinheim - RBC 1-0; DHL - Terrasvo gels 2-0; Kinheim - DHL1-2; Bloe mendaal - Volendam 0-3; Terrasvogels - RBC 0-2. B: Veisen - DEM 2-1; KFC - RCD 1-2; Helder - KFC 3-0; DCG - DEM 1-0; Veisen - Helder 0-1; RCD - DCG 1-1; KFQ - Veisen 0-3; DEM - RCD 0-0; DCG - KFC 1-0; Helder - DEM 4-1, Veisen - DCG 2-0; RCD - Helder 1-0. Veisen - RCD 1-1; KFC - DEM 1-3; Om de derde en vierde prijs: Veisen - Helder - DCG 3-2. RBC 0-1. Finale; Volendam - Helder 2-1. Evenals het vorige jaar is HBC er weer in geslaagd het tournooi van Bloemendaal te winnen. Nu kwamen de Heemstedenaren in de eerste ronde uit tegen Schoten en wisten deze strijd met 1 - 0 te winnen. Nadat de rust nog met gelijke stand was in gegaaan smaakte Duivenvoorden het genoegen een fout in de Schoten defensie af le straffen. Ondertussen had EHS met 3-0 afgerekend met Bloemendaal en nadat Schoten en Bloemendaal in de verliezersronde 0-0 hadden gespeeld en de Bloemendalers met strafschoppen de meerderen waren gebleven, traden HBC en EHS aan voor de finale. De partijen wogen in het veld goed tegen elkaar op maar de HBCers waren voor het doel gevaarlijker. Zulks resulteerde na een kwartier in een doelpunt van Neeskens en met deze 1-0 voorsprong voor HBC brak de rust aan. Na de hervatting kregen wij weer hetzelfde spelbeeld en toen er weer een kwartier gespeeld was miste EHS de kans om de gelijkmaker te scoren door een strafschop te missen. Nu nam HBC het heft in handen en snel volgden de doelpunten zich op, want nadat eerst Vogel de stand op 2-0 had gebracht, was het even later 3-0 door een ju weel van een doelpunt van Duiven voorden. Dat de Reus er nog 4-0 van maakte was niet meer van belang, want de beker was toen al voor HBC. Onder buitengewoon grote belangstel ling werd Zaterdag j.l. tijdens het Con cours Hippique te Groningen het dres- suur-kampioenschap van Nederland ver reden. De moeilijke dressuurproef „De Prix St. George" bracht de elf sterkste deel nemers van Nederland in de ring. Het werd een prachtige overwinning voor onze stadgenoot de heer R. A. G. David son met Bonfire, die hierdoor beslag wist te leggen op de zilveren ereprijzen. De Kol. Pantchoulidzew met Arquebuse van de Stal Soestdijk plaatste zich tweede, op de voet gevolgd door mej. Tonny Eijsvogel uit Haarlem met Cypresse, die de derde prijs wist te behalen. De geschiktheidsproef voor jachtpaar den werd gewonnen door de bekende Mij das van de heer Leo Horn, bereden door de heer J. Sterk. Gisteren werd onder ideale weers omstandigheden een grote honk- en softballontmoeting verspeeld tussen TYBB en HCK, t.g.v. het 35-jarig be staan van de RKSV TYBB. Aanvankelijk zag het er naar uit dat HCK deze massale ontmoeting met groot verschil zou gaan winnen. De honkbalploegen van TYBB verloren al hun wedstrijden van de Roodwitten. Maar toen om 3 uur de dames in het veld kwamen, kwam er -meer spanning in, want zij wisten 2 van de 3 wed- stijden tot een goed einde te bren gen. Tenslotte speelde TYBB I de hoofd ontmoeting tegen het eerste negental der HCK-honkballers, en toonden aan dat zij beter voor de dag kan komen dan de ranglijst in de competitie aan geeft. Met 3-1 werd deze match gewonnen, en vooral aan slag waren de Yellows zeer gevaarlijk. Uiteindelijk won HCK dus toch nog de verenigingsprijs door een groter aantal overwinningen. Een prima sportdag en de prettige sfeer toonde wederom aan dat de verstandhouding tussen HCK en de geel-zwarten voorbeeldig is. De uitslagen waren als- volgt: Honkbal; TYBB I HCK I 3-1; TYBB III HCK III 5-8; TYBB b. HCK b. 1-11; TYBB II HCK II 0-8; TYBB A. HCK A. 3-11. Softball: TYBB I HCK I 9-5; TYBB II HCK II 14-13; TYBB III HCK III 2-8. Ollenhauer, de leider van de We Duitse socialistische partij gen, dat de SPD uitsluitend een a ef), derspartij wilde zijn, terwijl de g <j« stand nog te veroveren was, ac jgj. rode kleur van de SPD-vlaggen v00rgl wets en voor velen afstotend ej,eel sinds de communisten deze kleur etarrs occupeerden critiseerden ~®aardoOf „apparatuur" van de parti), ver* vrije discussie onmogelijk werd gen klaarden, dat Karl Marx niet soort dogma te beschouwen w®-3' destÜ Voor de Haarlemse rechtbank jS uitgemaakt dat in een geschil over jfaaf" van verkoop van hotel. Funckler lem tussen Slavenburgs Bank en geliJ*; tie van Funckler de laatste in ade stond. Wij vernemen thans van de justitie, dat de uitspraak in hoger pi van het Gerechtshof in Amsterd^ voor het einde van October a.s. is. r wachten. Verder vernemen wij, da 0pde Hotel Funckler „geheel ontruimd n t>6' bepaalde voorwaarden voor gegadig°e schikbaat is. a iS ioi Drs. W. Haze voet, die benoem" algemeen adviseur van B. en W. de maatschappelijke opbouw va» r> g lem, zal morgenochtend in intieme afscheid nemen als directeur va° gemeentelijk bureau voor huisvest Mej. M. Wijsmuller uit OverV^n"0i een van de 46 leerlingen van de voor maatschappelijk werk van "41116' College" in Northampton (Mass..jpfl'* rika), die Dinsdag hun eindd'j zullen ontvangen. Zij heeft vertui'''' zij van plan is,Amerikaans S^je geres te worden en. d»t,,zij,jj enigde Staten wil gaan. werkeP' eerst gaat zij naar Nederland tetM vacantie. Zij zal met ingang van 1 NpLrP1 in dienst "treden van de ,jCh»J service of Connecticut" in Hartl" 0f Tot dirigent van het manne^tf! „Electrisch Materieel" te w^)ie. is gekozen de heer Joh. van 't ftr risch onjuiste handeling tijdens Naar aanleiding van een orga zeSP! motiewedstrijden tweede klasse, ëe op Zondag 15 Augustus te Amster0"/, zag de coach van TYBB, de heeCj. Jonker, zich genoodzaakt te pro' „e ren. Het bestuur van de Nederig Dames Softball Bond heeft het Pr°ejii' in behandeling genomen en de V'Ê j»' ging TYBB in het gelijk gesteld, 'L eefl de wedstrijd Rooswijk 2 TYBB1 °P nader te bepalen terrein en tijdstip worden overgespeeld. Deze toewijzing van het ProieSl$ tekent voor TYBB alsnog een promotie naar de tweede klasse, p0gS voor het reeds gepromoveerde ,guf wijk 2 is dit besluit wel zeer stellend, aangezien de promotie 2ijh| lopig nog geen voldongen feit z® ae Erger nog, de promotie zou eVtatifle' wel eens in het geheel niet door 0» gaan. Dit is toch wel bijzond® ji£ prettig en een oplossing om bei10 gentallen in dit bijzondere geval ten promoveren was wellicht meeJ selijk geweest. Vele toeschouwers waren Zon"aar'^l dag op het H.H.C. terrein te.,£<se 'ie Noord aan wezig bij de jaarlU* N ditionele wedstrijd Kampioen derland tegen de Rest van Ne,_, edt& Helaas is het deze keer zeer lend verlopen, aangezien de J j1 .jr technisch bijzonder goed was, t» de door het overwicht van p. sters, bijzonder eentonig Nadat het einde van deze on^jj met een 1-1 stand was geil01 het verzoek om deze korte g flt te verlengen tot een beslis- e verkregen, door H.H.C. van gewezen. Over deze wedstrijd kunn"" ret> zijn. Beide werpsters, Mien (P,0c (HHC) en Tineke va» S!f*rdig? X CXI J.U1CIVC - ..flif,- rty- wisten de anders zo slagy- tefst gen te bedwingen, hierbU^ _„<rsteVjaS' zige R' jeugdu rendonk opgesteld a's .„fift'"toon0pl0 js en ook in deze wedstr«d pe weer een uitstekende nar» van de rest van Nederland g P de eerste inning de da^,Ks'^ TDV -ngSlcY»»" gesteund door "hun acht?ïpné d? 5 de afwezige JVfi«5gSt^ veld. Voor had HHC thans van de rest van in Wil Gieske (HCK) driehonkslag b^?mee"weardt \vis '.„ptdf van Bep van Bemrgende ^jid' te komen (0-1).- £eJw d<ffen *>6 maakte HHC reeds geiy paruje de Vries, waarna gevaarlijk kon worden. ResYvanVederland 1 0 0 0 0 1 -Wv*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2