SLOPERS SLAAN 13 SEPTEMBER HUN SLAG: Katholieke school aan de Ged. Oude Gracht wordt tot de grond toe afgebroken DOORDRAVERIJEN Het oude en befaamde „Gortje" gaat nu echt legendarisch worden F. DAMiAANS ZN Tot straks. VIJFTIG JAAR GETROUWD Modern en riant gebouu) zal op historische grond worden opgetrokken rloofdt Moei kusten iia Hoy al 4 AGENDA Vreemde manieren van „vc. Drs. W. Hazevoet neemt afscheid Gaat U verhuizen? Bij de eerste galop lijkt het of uw paard gaat vliegen, maar dan als een vliegtuig met een eigen wil J. Maertens N. V. Federmann-optiek DINSDAG 31 AUGUSTUS 1954 PAGINA 2 mmm. Zijlvesi 41 - Haarlem I. G. Paauw 40 jaar bij Vroom en Dreesmann Uit het verleden Academie voor voortgezet Economisch Onderwijs KIND LOOPT BRAND- WONDEN OP Moeder stoot theepot om Examens B.O.I.W. 10 jaar Ludamus speelt „Het ongeduldige hart" Thans in arrest beschuldigd van verduistering en oplichting Burgerlijke Stand Voor elk gelaalj een bril die slaal Hartelijke bijeenkomlS^ op Bureau Huisveste* ft Winkeldievegge gevat Bakker's Vishandel 40 omgeving" HEEMST^ Loterij Beurs van Amsterda111 Beurs van New 0 Er zal echter nog meer verdwijnen. Ook de conciërgewoning naast de school alsmede drie pakhuizen aan de Gorte straat zullen worden afgebroken. De nieuwe school welke naar ontwerp van de Haarlemse architect B. Ooms ge bouwd wordt, zal een volkomen andere indeling krijgen. Het front, dat een breedte heeft van 32 meter, loopt van de kruidenierswinkel (Theebus) op de hoek van de Kleine Houtstraat tot aan de loodgieterswinkel van de hr. W. Hen driks. Vanaf de Theebus gezien wordt het front gevormd door een bergruimte, daarnaast een ruime fietsenstalling en ten slotte het eigenlijke schoolgebouw, dat een diepte zal krijgen van 42 meter en dat tot de Gortestraat wordt door getrokken. Boven de rijwiel-bergplaats wordt de gymnastiekzaal gebouwd en doordat de „nieuwbouw" van 1915 ver dwijnt, kan het speelterrein worden ver groot tot 19 bij 20 meter, grenzende aan de huizen in de Gortestraat. Aan de zijde van de Kleine Hout straat wordt de school verder ingeslo ten door de Volkscredietbank. Beneden in de school zijn bij de vestibule een vertrek voor de school- Advertentie Als U Uw nieuwe huis gaat betrek ken dan is het toch wel een ver eiste dat buiten Uw huisraad ook Uw huis niet beschadigd wordt. Neem een vakman en U loopt geen risico's. Vraag ons eens inlichtingen en of ferte, heus U verplicht zich tot niets. Telef. 12456 - 14155 - 22279 Verhuis- en Emballeerbedrijf in voorraad- Morgen zal de heer I. G. Paauw de dag herdenken dat hij voor 40 jaar in dienst trad bij de firma Vroom en Dreesmann alhier. De 18-jarige win kelbediende ontpop te zich al heel gauw als een jongeman die van aanpakken hield en aan wiens aandacht geen arti kel ontging. Naast de verkoop van tapijtgoederen en bedden, schoe nen en speelgoed, tricotages en huis houdelijke artikelen bekwaamde de jonge Paauw zich magazijn-administratie en voori statistiek. Door een fabelachtig geheugen voor Inkoopprijzen, calculaties en de her komst van vroeger ontvangen goederen, werd de nu 58-jarige al heel gauw een vraagbaak voor zijn omgeving. Aan zijn grote belangstelling voor het steeds groeiend aantal artikelen paarde de jubilaris een werkdrift die zijn weerga niet kende en bij het ge reedkomen in 1934 van het Vroom en Dreesmann-pand aan het Verwulft was het voor zijn Directie geen vraag meer, aan wie zij het beheer en de verant woordelijkheid voor het grote magazijn van huishoudelijke artikelen en levens middelen moest toevertrouwen. De heer Paauw heeft zich in deze functie doen gelden als een hoogst be trouwbaar medewerker wiens nooit af latende ijver ten voorbeeld gesteld mag worden aan de opkomende generatie. Naast zijn zakelijke carrière heeft de heer Paauw zich bewogen op velerlei ander gebied, waarvan wij noemen zijn langdurig lidmaatschap van de H.K.W., in welke werknemersorganisatie hij tal van jaren een bestuursfunctie heeft vervuld, terwijl zijn grote belangstel ling tevens uitging naar de jeugd, waar voor hem in het werk der Speeltuin vereniging geen moeite te veel is. Wij zijn er van overtuigd, dat het de sympathieke jubilaris op deze voor hem zo bijzondere dag niet aan belangstel ling zal ontbreken. arts en een kamer voor het hoofd geprojecteerd. Op de begane grond komen verder nog drie leslokalen. Via het hoofdtrappenhuis komt men op de eerste verdieping, waar vier lesloka len zullen worden gebouwd, en op de tweede verdieping waar het psysica- lokaal en een bestuurskamer wordt in gericht. Op deze verdieping blijft er dan nog enige bergruimte over Ieder lokaal biedt ruimte voor 36 leerlingen. Het gymnastieklokaal zal worden voorzien van een kleed- en een was- gelegenheid en dat gedeelte van de school zal te bereiken zijn via een apart trappenhuis. Op die manier is het mogelijk de school zelf geheel af te sluiten, wanneer verenigingen e.d. 's avonds van de gymzaal gebruik ma ken. Er zullen twee ingangen komen op de Ged. Oude Gracht voor de rijwielbergplaats, de hoofdingang van de school komt uiteraard ook aan de Gracht, maar aan de Gortestraat zal ook een achteruitgang gebouwd wor den. Een radicale verandering staat daar dus wel te wachten, een grote omme keer ook in de geschiedenis van deze oudste katholieke school in Haarlem. Hoeveel Haarlemmers en vooral de oudsten onder de ouderen kunnen geen rijke verhalen vertellen uit hun schooljeugd; de onderwijs-veteranen praat maar eens met meneer Aukes, Speller of Luyter kunnen herin neringen ophalen, die wij nu kostelijk noemen, maar die in wezen een beeld geven van de primitieve bedoening van vroeger jaren. Nu was het op zichzelf al een hele gebeurtenis, toen deze (toen nog lage re) katholieke school op 1 Mei 1870 gesticht werd. Maar het was be helpen geblazen, want zo goed en zo kwaad als het ging werd een oude fa briek aan de Ged. Oude Gracht daar toe ingericht. Volgens het systeem van die dagen was de school onderverdeeld in een afdeling voor burger-kinderen (op de begane grond), een tussen-school op de eerste verdieping en op de zolder werden de kinderen van min- of onver- mogenden gehuisvest. (Later werd er ook nog een zgn. normaalschool ge vestigd). Over dat alles was meester Odenthal met recht heer en meester en wie nu leest, onder welke omstandigheden de lieve jeugd uit Haarlem en omgeving daar onderwezen werd, vraagt zich af, hoe er van dat onderwijs nog veel is terecht gekomen. Het schoolbestuur zag ook wel in, dat het. met honderd kinderen, saamgepropt op een zolder, niet te doen was. Meester Odenthal werd later opgevolgd door meester Van Geemert, maar intussen onderging de school een grote verandering. In de tachtiger jaren werd het oude fabrieks gebouw geheel afgebroken en in de plaats daarvan verrees een vorstelijke school voor de burger- en tussenklassen. Advertentie te Haarlem driejarige avondopleiding Aanvang 14 September. Studievakken: Sociale economie, Bedrijfseco nomie, Recht van het maat schappelijk verkeer, Economische statistiek, Economische geschie denis, Sociologie van het econo mische leven, Sociale wijsbe geerte. Prospectus en inlichtingen bij Dr. S. Elzinga, Westerhoutpark 28. Haarlem, tel. 12879; J. C. Adam, Stuy- vesantstraat 93, Haarlem, tel. 25505; W. B. Reynen, Dr. P. Cuyperslaan 2. Heemstede, tel. 38489. Maandagmiddag zat het 5-jarig jon getje H. R. met zijn moeder aan tafel. Het gezin R. woont aan de Raaks. De moeder stoote de theepot om en het kind kreeg de gloeiende vloeistof over de borst. Het liep daarbij een verbranding op. Het jongetje werd naar de Maria- stichting vervoerd. Men deelde ons he denochtend mede, dat de toestand van het kind bevredigend is. HAARLEM (Rijkskweekschool). Hoofd- akte-examens. Geslaagd zijn voor de gehele akte: de heren J. H. H. Kuijpers te Uit geest, W. H. A. Oudshoorn te Castricum, H. A. dé Vries te Zaandam. Voor gedeelte B: de heren Fr. Brieffies te Medemblik, J. C. Poland te Berkhout. De examens zijn geëindigd. Advertentie Toen vanmorgen de leerlingen van de Katholieke U.L.O.-school aan de Ged. Oude Gracht op school verschenen voor hun boeken, namen zij niet zonder enthousiasme de mededeling in ontvangst, dat hun vacantie met drie dagen verlengd is. Niet morgen, maar Maandag 6 September wor den zij voor het nieuwe schooljaar verwacht en dan zullen zij meteen hun intrek nemen in de school aan de Schoterstraat, welke door de verhuizing van het Mendelcollege is vrij gekomen. Dat betekent tevens, dat de jongens vandaag voor het laatst hun oude school hebben betreden, want binnen enkele dagen zullen slopers letterlijk geen enkele steen van de school op de andere laten staan. Het oude foei lelijke gebouw zal verdwijnen, het befaamde „Gortje" zal steeds meer legende worden, maar bij zeer vele katholieke Haarlemmers zal de herinnering blij ven aan de tijd, waarin deze oudste katholieke school van Haarlem het cen trum was van hun eigen onderwijs, dat zij met zoveel zorg en ijver finan cierden. Wanneer het nu een jaar verder is hopelijk September 1955 zal het aanzien van de Ged. Oude Gracht daar ter plaatse geheel veranderd zijn. Dan zal een moderne UX.O.-school op deze historische plek zijn opgetrokken, volgens de eisen des tijds, en nieuwe generaties zullen daar haar eigen her inneringen opdoen en het „Gortje" klasseren in een prae-historisch tijdvak. Met de sloop van de oude school en de bouw van de nieuwe is het nu ein delijk zover gekomen, dat de plannen van jaren her verwezenlijkt worden. Reeds in 1942 koesterde het schoolbestuur plannen om tot een drastische verbouwing over te gaan. De omstandigheden waren echter van dien aard, dat er van een reorganisatie niets terecht kon komen. Ruim drie jaar geleden begon met met goede moed opnieuw en de enige oplossing bleek te zijn: al gehele opruiming en op dezelfde plaats een nieuwe school. Dat was gemak kelijker gezegd dan gedaan, vele besprekingen moesten gevoerd worden, vergunningen waren nodig, en hoewel de Haarlemse gemeenteraad besloot de nodige medewerking te verlenen, duurde het nog geruime tijd, eer men met de uitvoering van de plannen kon beginnen. Thans is het zover; de nieuwe school wordt Maandag 27 September 's mor gens om 11 uur in „De Leeuwerik" aanbesteed en Maandag 13 September zullen de slopers van de firma N. v. d. Akker uit Zoeterwoude de bestaande school tot de grond toe beginnen af te breken. Bü de eerste galop Hjkt hei of uw paard gaat vliegen; maar hoe zou u het als piloot vinden, als uw vlieg tuig plotseling een eigen wil bleek te bezitten? VII Een formatie straaljagers gierde door de atmosfeer, die berstens vol was met stikstof, zuurstof, en een klein beetje koolzuur. De comman dant keek tevreden om zich heen; het was heerlijk zonnig weer, hier en daar dreef een aardig wit wol .je met een vriendelijke groet voorbij. Af en toe zwaaide de man opgetogen naar de pi loten van de andere vliegtuigen, die met vastberaden monden achter hem aanknetterden. Waarlijk, het was een van de mooiste dagen, die Neerlands Koninklijke Luchtmacht ooit had mee gemaakt. Plotseling leek het, alsof een van de langstrekkende wolken voor het blijde gelaat van de commandant schoof. Zijn gezicht betrok, zijn opgewekte ogen verdoften en met weifelende stem sprak hij in de microfoon; „Wat heb ik gister avond aan de bar allemaal gedronken, ondergeschikten?" Een ogenbiik beraad slaagden de piloten in de achterhoede, toen antwoordden zij ijverig: „Bar wei nig, kapitein, zoals gewoonlijk!" De commandant fleurde er helemaal van op „Uitstekend", merkte hij op, „maar wat vliegt er dan in hemelsnaam voor ons uit?" De piloten bogen zich tot hun middel uit hun snelvlietende toestellen en kreten verbijsterd: Om u te dienen een paard!" „Geen pani heren!" zei de kapitein bestraffend. „In ieder geval: dan had ik het toch goed gezien. Doorgaan!" Ach, natuurlijk dit is nooit ge beurd. Sinds de dag waarop de mens leerde zich op vleugels in de lucht te verheffen is het vliegend paard Pega sus tot een beklagenswaardige scherts figuur geworden. Maar wat mij per soonlijk betreft: het had bést gebeurd kunnen zijn. Want de eerste galop, die ik op een paardenrug moest doormaken, gaf mij de ontzettende sensatie dat ik vloog dat het dier alle wetten der logica en zwaartekracht met een min achtend gehinnik onder zijn vervaarlij ke hoeven vertrappelde en als een on gebonden gigant alle contact met deze goede, veilige aarde verbrak. Eigenlijk had ik het kunnen weten. De pikeur vroeg ie, toen ik me moei zaam op schier ongekende hoogte in het zadel had gezet: „Nou moet u me toch eens vertellen hebt u hem wel eens geknepen?" „Zelden", antwoordde ik uit de grond van mijn hart. „Nu ja als dat beest, vervelend is en zich tegen mijn leiding verzet, och. dan vergeet ie je wel eens en dan knijp je het in zijn nek of in zijn welgevulde dijen". „Dat bedoel ik niet, dierenbeul", zei de pi keur afwijzend. ,Ik - ilde alleen maar weten, of u wel eens zoals men dat zegt in de rat gezeten hebt. Hoe het ook zij, als u zometeen in grote nood geraakt, grijp dan maar die riem om zijn hals en hoop er het beste van. Galop!" Kijk, dat laatste woord was niet al leen verraderlijk, maar ook volkomen onrechtmatig. Al:; ik op een paard zit, voel ik me kapitein op een schip, al komt het me dan ook bij voortduring voor dat dit in zinkende toestand ver keert; ik wil dan zelf bevelen geven, en ieder commando aan het dier, dat niet van mij afkomstig is, beschouw ik als een ongewenste i imenging in mijn persoonlijke aangelegenheden speci aal als het mij onmiddellijk in lijfsge vaar brengt. Dit laatste was thans het geval. In de tuin van meester Odenthal werd een' aparte school gebouwd voor de „arme" groep, welke al gauw de bij- maam verwierf van het „Gortje". Als eerste hoofd fungeerde daarvan meester Tieshuizen, die weer opgevolgd werd door meester Janse. Het laatste hoofd was de heer Speller, die in 1912 naar de school aan de Nieuwe Gracht vertrok. Kort daarop werd de armen school opgeheven. De school voor „betere lieden" kwam na de heer Van Gemert onder leiding van de Heer Vint- ges en een belangrijke aanwinst was verder de nieuwbouw van 1915. Het gehele complex werd ten slotte de ka tholieke ULO-jongenssch., waar de heer Luyten vele jaren lang de scepter heeft gezwaaid. Deze werd enkele jaren ge leden opgevolgd door de hr Van Balen, die echter op 10 September de school zal verlaten door verandering van func tie. In zijn plaats is thans benoemd de heer B. J. Leliefeld uit Soestdijk, die voorlopig nog genoegen zal moeten nemen met de Schoterstraat, maar het volgend jaar met zijn staf van leraren en zijn leerlingen de nieuwe school op historische grond zal kunnen betrek ken. Ondanks de vele herinneringen, die aan het huidige schoolgebouw bewaard werden, zullen toch maar weinigen het betreuren, dat het gehele complex 1 verdwijnt. De toestand was onhoudbaar geworden, verschillende lokalen waren voor het onderwijs afgekeurd en het was niet verantwoord meer om op deze voet voort te gaan. Groepen van de jeugdbeweging, die in de school een onderdak hadden gevonden, zullen nu echter hun „home" moeten verlaten. Hopelijk zal ook daarvoor een oplossing worden gevonden. Binnen twee weken op Maandag 17 September zullen slopers handen hun slag slaan aan het oude schoolgebouw op de Ged. Oude Gracht, waarin de katholieke jon- gens-ULO is gevestigd. Het gebouw tal met de concierge-woning (en snkele pakhuizen aan de Gorte straat) geheel verdwijnen en een nieuwe school, naar ontwerp van architect B. Ooms, zal op dezelfde plaats worden opgetrokken. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „De gevangene van Zenda", 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „Pas op, val niet!" a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „City Lights", 14 jaar. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „The Robe". (Cinemascope), a. 1. Tijden 1.30, 4, 6.40 en 9.15 uur. FRANS HALS: „De model-erfgenaam", 18 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. CITY: „Helden zonder roem", 14 jaar. Tij den 2.15, 7 en 9.15 uur. Tot en met Ma.: 10.30 uur: vacantieprogramma. ROXYVanaf Maandag: „De bloedwraak der Navaho's". 14 jaar. Tijden 2.30 en 8 u. MINERVA: Dinsdag 8.15 uur: „Rebecca", 18 jaar. In de matinées (2.30 uur): ,,Ge- veltourist", a. 1. Wo. 2.30 en 8.15 en Do. 8.15 uur „Brief encounter", 18 jaar. Dinsdag 31 Augustus Grote Kerk: Gratis orgelconcert door de stadsorganist George Robert, 20—21 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62, Groepsportretten van Frans Hals. Dage lijks geopend van 1017 uur, Zo. van 13— 17 uur. .Teylers Museum, Spaarne 16, 17e eeuwse Hollandse Tekeningen. Geopend iedere werkdag (behalve Maandag) van 1117 u. Museum Het Huis van Looy: Expositie van werken van Frans Masereel (t/m 5 September). Geopend van 10—12.30 en van 1.305 uur. Zo. van 25 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102, Zomertentoonstelling (tot en met 31 Aug.). Schilderijen, tekeningen en reproductiès. Tinholthuis, Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14— 16 uur. Het tweede lustrumfeest van de Bond van Oud-illegale Werkers in Haarlem is gisteravond sprankelend ingezet met een opvoering van „Het ongeduldige hart" door de R.K. Toneelgroep Luda mus. Met dit successtuk bleek Luda mus een goede greep te hebben gedaan; de inspanning van de spelers werd ten minste gehonoreerd met een ovationeel applaus. Reeds vroeger schreven wij over „Het ongeduldige hart", zodat thans volsaan kan worden met te vermel den, dat het stuk een fleurige vertolking genoot, waar de vonken van afspatten. Ida Rooyers, om met haar te begin nen, nam iedereen al direct voor zich in door haar charmante kordaatheid, op de duur zelfs Lachie (Cor Beerens). Ad Spruyt had weinig moeite om zich met zijn creatie van Yank tot de risée van het publiek te maken; er werd al gelachen, voordat hij geluid had voort gebracht. Tot slot mag niet onvermeld blijven hoe bewonderenswaardig Wim de Ree de zwijgende Zonnepit gestalte gaf, 'n rol, die tot de moeilijkste van het spel gerekend moet worden. De voorzitter van het lustrumcomité,, de heer F. Vink, sprak aan het eind van de voorstelling een kort woord van lof aan het adres van de spelers en bood Ida Rooyers en de souffleuse bloe men aan. De leden van BOIW begaven zich na afloop naar restaurant Brinkman voor een gezellig samenzijn. Deze tekening geeft een beeld van de nieuwe R.K. ULO-Jongensschool, zoals die aan de Ged. Oude Gracht gebouwd zal worden. Links een bergruimte, in het midden een rijwielstalling met twee ingangen (daarboven de gymnastiekzaal) en ten slotte rechts de eigenlijke school, die doorloopt tot aan de Gortestraat. De heer en mevrouw G. DuineveldNijssen, Jan Gijzenkade 199 *n ^75 en hopen op 12 September hun gouden bruiloft te vieren. De bruidegom t oenjk de bruid 74 jaar. Beiden genieten nog een goede gezondheid, ^un nu werd gezegend met acht kinderen. De heer en mevrouw Duinevela ^eggn hebben 23 kleinkinderen. Op de feestdag zal des morgens om kwart J,oor jS tot in de parochiekerk van Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten de ^00^urUHoft hun intentie worden opgedragen. Het zal het echtpaar op de gouden zeker niet aan belangstelling van vrienden en kennissen ontbreken. De 34-jarige machinebankwerker G. van der B., zonder vaste woon- of ver- olijfplaats, is door de Haarlemse politie aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld wegens oplichting en verduisteringspraktijken. De man is in middels voor de officier van justitie geleid. Van der B. had omgang met een meisje, dat hij o.m. beloofd had te zullen trouwen. Zij geloofde hem en schonk hem volledig vertrouwen. Er werd be sloten een dag uit, te gaan in Amster dam. Van B. waarschuwde zijn meisje voor zakkenrollers en stelde voor dat zij hem haar portemonnaie in bewa ring zou geven. Het gevolg van het een en ander was dat hij het meisje op lichtte voor f 40. Inmiddels bleek, dat hij zich ook had ontfermd over het spaarbankboekje van het meisje, waar op een bedrag stond van f 800. Later gaf de man te kennen, dat dit bedrag bestemd was geweest om samen uit te gaan. Een hotelier in Haarlem had blijk baar ook met de manieren van v. d. B. kennis gemaakt. Hij deed tenminste aangifte van het niet betalen van ver strekt logies. Bij een nader onderzoek bleek nog dat Van der B. in Leidschen- dam weer een andere juffrouw had be drogen. Hij wist van haar een fiets en een polshorloge te „lenen", die hij elders aan iemand ten geschenke gaf. GEBOREN: G. Th. Poelgeest-Schra- der, z.; J. M. Bruinink-Boerema, z.; E. A. van der Wel-Cassa, z.; J. W. van der Bend-van Luin, z.H. C. Smeenk-Hilterman, z.; S. H. de Stop- pelaar-Bianca, z. J. C. Oosterbaan- van Slooten, d.; R. M Waasdorp-Timmerman, d.; J. Jonge- jan-de Graaf, d.: L. Witte-Pus, d.; A, A. van der Weiden-van de Pol, d.; IA. C. Castelein-van der Valk, d.; E. M. A. Nijman-van Vliet, d. OVERLEDEN: H. Koojj-Dunk, 87j„ Holsteijnstraat; G. de Winter-de Wit, 27 j„ Hazepaterslaan; E. Loerakker- Havik, 62 j. Vlamingstraat; C. A. Koe man, 58 j., Gasthuisvest; R. A. Papen burg, 50 j., Gedempte Oude Gracht; G. M. Koster-Verduin, 57 j„ J. F. Hel- merstraat ONDERTROUWD: L. O. Davis en M. Th. Heemskerk. GETROUWD: H. B. van der Aar en W. Schippers; A. Kimman en E. M. Harren; J. Roffel en C. Zwarts; C. Waaijer en C. S. M. van der Veldt; A. Eikerbout en H. II. Kloek; G. H. Wüstefeld en T. G. van Lcmcl; J. M. Rudolphy en L. E. A. Klip; J. A. van Raan en A. G. Reefman. GEBOREN: M. Geeven-Romp, z.; A. Scholten-Geldman, 2 z.: Jkvr E. J. Huijsman-Strick van Linschoten, z.; A. D. Molenaar-van Lieshout, 7.. P. J. Aarts-Vink, d.; C. J. Goedhart- Rrehm. d.: O. A. M. Evers-Balm, d.; C. M. H. Bakker- Post, d. Aavertentie Kassaustraar 5 Haarlem Xeiet. 15220 Het eerste ogenblik meende ik, dat alle ellende van de hele wereld uit een horen van kwalijke over vloed over mij werd uitgegoten. Ieder een heeft in zijn leven wel eens iets minder prettigs meegemaakt, maar de onverwachte start van deze eerste ga lop hield voor mij alle beroerde aspec ten tegelijk in van alle geval'en van manslag, plundering, brandstichting, bi gamie, echtbreuk, bankroof, mazelen, dijkdoorbraak en natte voeten. Het paard onder mij scheen zijn achterste met volkomen onbeheersing aan het mijne te toetsen, zodat ik wervelend in het zadel hing en luid om een notaris kreet. De zon school weg achter een donderwolk, bliksemflitsen doorkruis ten het zwerk en links en rechts begon nen uitgeleefde vruchtenbomen plotse ling weer te bloesemen. Voor mij scheen het einde der wereld nabij. Scholen vis sen trokken voorbij onder het zingen van strijdbare liederen, beren braken los uit circustenten, wevers en tapijt- knopers verlieten hun huis en verza melden zich op de velden. En temidden van al die verwarring spoot in de ma nege een typhoon van zand omhoog, op geworpen door een zinloos voortbolde- rend paard en op dat paard woonde ik in mijn laatste ogenblikken. Tenminste, dat dacht ik, terwijl ik voortgesleurd werd in een beklagens waardige toestand. Maar plotseling ver anderde het wereldbeeld. Mijn schrik ebde weg; ik ontdekte, dat ik voortjoeg in een volmaakt regelmatig rhyt'nme en dat de grote wrijving tussen de hoeven van mijn paard en de aarde verdwenen was. Ik vloog het kon niet anders! Verrukt sloot ik de zandige ogen. Voor het eerst bespeurde ik dat ik één was met mijn rijdier; de zoete lucht van mest en hooi maakte plaats voor die van de ozonrijke atmosfeer.... Als ik mijn ogen open, dacht ik, zie ik bont gekleurde vogels om mij heen cirkelen en ligt de aarde als een bultige kaasbol aan mijn voeten.... Het was een schone droom, die grof in stukken werd eslagen door de stem van de pikeur niet duizend meter on der me, maar vlak in mij oor, zodat het leek alsof hij me in een straaljager naar hoger sferen was gevolgd. „Zit toch niet te slapen op dat paard!" riep hij me toe. „Bewust rijden dat is de sleutel tot het geheim!" Toen realiseerde ik me, dat ik me nog steeds op de aarde bevond; dat de hek ken van de manege nog altijd rond mij waren en dat mijn paard nog voortdu rend als een dolle ronddartelde. Maar bewust rijden ach, dat zou zo moei lijk niet zijn! Fier sleurde ik een teugel naar rechts, schopte aan de andere kant eens stevig tussen de ribben en werke lijk! Feilloos zwenkte het edele dier naar de omheining, aarzelde daar geen ogenblik en vloog er overheen met een zegekreet, die mijlen in de omtrek te horen was en door de plaatselijke dag bladen die avond werd gesignaleerd onder de kop: „Lugubere kreet gehoord wethouder gaat rustkuur houden in Denemarken". Vanaf dit moment behoorde het be wuste rijden tot een roemrijk verleden. Als een klit (zgn. „klit sapiens") hing ik in het zadel, terwijl mijn paard zijn eigen weg ging. Hij viel eens uit naar links als ik het rechts verwachtte en huppelde welgemoed door de afval- plaats van een boerderij. Tenslotte le verde hij me keurig aan moeder aarde af in een heerlijk grasland vol fleurige boterbloemen, die ik allemaal plukte en samenbond tot een boeketje, er dreven weer witte wolkjes langs de hemelen en ik oogde ze tevreden na; bijen gonsden om me heen en prikten me tot zwellens toe het deerde me niet. Ik had de pracht van het paardrijden leren ken nen en hetgeen nog mooier was zat nu in een weiland vol bloemen uit te rusten. Verrukkelijk! FRANK ROLAND. Advertentie Grote Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246 B „jcen Leverancier alle ziekenfo" Tijdens een besloten bijeenkom^Jjfeid drs. W. Hazevoet vanmorgen sL,reau genomen als hoofd van het V Volkshuisvesting, daar hij met ,,ardt van 1 September zijn functie aam yl. als algemeen adviseur van B. eJ; vj!) mzake de maatschappelijke opboife(i Haarlem. Tot deze bijeenkomst vertegenwoordigers van verschims. instanties, waarmee het Huisvesting, bureau geregeld heeft te maken, S| genodigd, met name o.m. de make!®^ de woningbouwverenigingen, leden s, de balie, het kantongerecht, huisvest jaje directeuren uit andere plaatsen, so elJ diensten, de adviescommissie, de Pe natuurlijk het eigen personeel. Wethouder W. Happé getuigde 1»*g(1 geestige speech van de bekwa van de heer Hazevoet en Pretper C verder gelukkig, dat men in de he eg H. van Beek een alleszins ingeWel waardig opvolger mocht begroeveTjj0ii- De heer Hazevoet dankte de wre ^eei der voor zijn woorden, evenzeer .„„de dat de heer Van Beek. De schei ^e. directeur hield daarna- feitelijk e® veêl zellige causerie, waarin hij met (je- numor en een milde ironie allea{ dankte met wie hij geregeld m°,eziei¥ menwerken. Hij deed dat uiterst Pj?etie' J en met een feestelijke vrijmoeo'"V/<'® zodat dit afscheid in de prettKfUpPe.\ kwam te liggen van een 4-rictJP"fl.e«l lijk onderonsje. Namens het bracht de heer Van Beek de sch®1 ti'l chef dank voor de wijze, waar°V, d met iedereen op het bureau omë1 hij bood hem een fraaie pick-UP^Qer Namens de verschillende groepen o0id' den nog enkele sprekers het Vj waaruit wel bleek, welke goodW heer Hazevoet zich in de loop der ^0 heeft verworven. Enkele gescli jjjK- onderstreepten dat nog eens duiu ^ej, Van de personeelsleden vertolkten Schuitemaker en de concierge de jr> Lingeman nog eens speciaal en ,"3 id- dichtvorm de gevoelens bij dit afsc ^jt De heer Hazevoet dankte voo „5 alles zeer hartelijk en na de wo ejc van welkom, die de heer Van jo' waren ten deel gevallen, sprak_de ,;g0 slot een kort woord, waain hij de eje' wens uitsprak, dat ook hij op aller werking zou mogen rekenen. Vitf' Iemand bemerkte in een waren dat een vrouw een boodschapP®/ wegnam en met de tas de zaal uit delde. De man, die dit vreemd kwam, volgde de vrouw op straat es haar aan bij een politie-agent. De v jd*1 bleek de 51-jarige M. S.S. uit Ha» fo' te zijn. De politie heeft tegen haar ces-verbaal opgemaakt. Bakker's Vishandel in de Grote -j straat was Zaterdagmiddag herschaP y' Eakker's bloemenhandel, ter r1,, van het achtste lustrum, dat deze za® vjC' een gezellige en druk bezochte recept1" de. Er is o.a. gesproken door de he<u jjoP criks uit Hoorn namens de Ned. e van Kleinhandelaren in het Visbedruafd' namens het bestuur van de Haarlems" <o< ling „Beider Belang". Onder de gaSjLji e vonden zich vele collega's uit Haar1 De Postduivenvereniging „C'e„fid vjt- vrienden" organiseerde ter gelegenh het 30-jarig bestaan, dat in DecembXjj telijk gevierd zal worden, een lot®te als prijzen, twee horloges. Het eets a op no. 488, het tweede op 117. Een f der vond plaats ten huize van eed den onder toezicht van de politie' (Niet officiële Roersan) Vorig slot OP*> 3% Ned 1953 3 Va Nea 1953 31/4 Nea 1948 3V4 pet Nea 1950 3'/4 Nea 1954 3-3 Va Neü d)47 3 Ned 62-64 Del tac. Inschr. Grtbk 1946 3 pC Nea Handel Mi), eert A.K U Van Berkei's Patent Calve-Delft eert Van Geloei Kon Hoogovens eert Unilever cert Nea Kabel Philips Kon Petroleum .Amsterdam" Rubber Hoil Amerka Lijn Kon. Nea Stoomb Mt) Nea Scheepv Unie H.V.A Deli Mil Cert 27/8 103 ts 102U 100 i'ïï 99 U 100 Vi 99}J lOOif 98 A 189=4 229% 159% 204 251 253% 380(4 226 280% 435 91'/s 161% 143(4 141(4 127 116% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric. General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 39% 75% 62 43% 80% 82% 76% 24^» 60 49 44% 54 20 'a 52%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2