De heer W. F. de Bruijn gouden jubilaris Hoogheemraadschap van Rijnland bestaat 750 jaar G. A. v. d. Meij eervol ontslagen als hoofd St. Aloysiusschool Gratis Avondconcert in nieuwe R.K. kerk te Bloemendaal Het hart op de tong Koninklijk onder scheiden Een moeilijke keus Willem I krijgt een standbeeld wegens grote verdiensten 't Silver Stoepke 1' Hoofdagent H W. Miedema met pensioen Vanmorgen hartelijk afscheid in zijn woning Wachtverbod voor A msterdamstraat Ooerveense schooljeugd heeft Veel aan hem te danken f i d ff f»'* it WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1954 PAGINA 2 FEEST OP HAARLEMS KADASTER NOG STEEDS TEKORT AAN STUCADOORS Omscholing heeft geen bevredigend resultaat Grote Houtstraat 49 Ter oplossing van ver keersprobleem Cursussen R.K. Middenstand Burgerlijke Stand Grote historie Nieuw gemaal in Katwijk Echtpaar J. Huigsloot Verzijlenberg Donderdag 15 September vijftig jaar getrouwd VROUW DOOR RUIT GEVALLEN Zilveren priesterfeest pater Duvergé Zondag viering Katholieke Jeugdraad opent werkseizoen FAILLISSEMENTEN Vrijdag 10 September Haarlems politierechter AAN WIE BEHOORT AFVAL TOE? Afscheid van P.T.T. A. Baas gehuldigd Kleuter onder bakfiets Inbraak Internationale Dahlia- tentoonstelling Op 10,11 en 12 September in Hillegom HEEMSTEDE ZANDVOOKf Cultureel programma van ,,'t Helm" Vorig seizoen telde men 2500 bezoekers MAR IA-SCHOOL BEGINT OP 9 SEPTEMBER Buitenkansje voor de leerlingen ce0' Missie-collecte brengt f1160 oo Geen schokkende treinen meer Zomertournooi Schaakclub „Het Oude Slot" „St. Michaël" concerteert op Raadhuisplein Afscheid kapelaan J. van Rossum «t K Beurs van Amsterdam Beurs van New York Een hartelijke huldiging is de heer W. F. de Bruijn, boekhouder bij het kadaster te Haarlem, vanmorgen ten deel gevallen in. verband met zijn vijf tigjarig dienstjubileum. Het hoogtepunt was ongetwijfeld de mededeling van de directeur van 's Rijks belastingen, de keer J. Schellinger, dat de jubilaris on derscheiden was met de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Na ssau. De heer De Bruijn werd op 2 Sep tember 1890 in Den Briel geboren en werd op 1 September 1904 aangesteld als geaggregeerd klerk bij de Bewaring Hypotheken en Kadaster in zijn geboor teplaats. Vervolgens was hij als teke naar van het kadaster werkzaam te Roermond en Leiden en tenslotte was hij boekhouder van het Kadaster te Heerenveen, Alkmaar, Amsterdam en Haarlem, waar hij op 1 December 1946 werd benoemd. In tegenwoordigheid van zijn echtge note, familieleden en verschillende no tabelen werd de heer De Bruijn van morgen hartelijk gehuldigd. De Be waarder, de heer G. J v. d. Zwart, ge waagde er van, hoe de jubilaris in zijn ambtelijke loopbaan kris-kras door het land was getrokken en hij verklaarde, dat iedereen hem had leren kennen als' een buitengewoon bekwaam ambtenaar, die, begonnen als jongen van dertien jaar, zich tot een belangrijke positie heeft weten op te werken. De heer De 3ruijn, zo zeide spreker, is doorkneed in alle voorschriften van het kadaster en in alle wetten, die daarop betrekking hebben. Hij heeft hart voor de zaak, heeft een goed inzicht en verstaat de kunst om minitieus te werken. Het is prettig kwesties met hem te behandelen, want hij doet dat royaal en menselijk en daarom wordt zijn contact met an deren gekenmerkt door een vriendelijke wijze van optreden. Daarnaast heeft hij grote belangstelling voor de oplei ding van jonge ambtenaren, waaraan hij ook zijn medewerking verleent. Spreker overhandigde de jubilaris ten slotte namens de minister van Financien een gratificatie en hoopte, dat de heer De Bruijn ook het laatste jaar veel voor het kadaster zou kunnen doen. De heer J. Schellinger, directeur van 's Rijks Belastingen, sprak al evenzeer waarderend over de jubilaris en speldde hem de koninklijke onderscheiding op. De heer A. J. J. de Groot, commies tit van het kadaster, tekende de jubi laris als mens, die vroeger graag de Advertentie zeevaart had beoefend. „Het is echter anders gelopen", aldus deze spreker, „en dat betekende verlies voor de koop vaardij, maar winst voor de Staat." Namens de landmeetkundige dienst sprak de heer Jonker, hoofdinspecteur De Ruiter deed zulks namens de In spectie Registratie en Successie, de heer De Boer representeerde de Provinciale Waterstaat, de heer Bossert sprak na mens het kantoor Amsterdam en ten slotte voerde een vertegenwoordiger van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf het woord. Zij allen spraken woorden van bijzondere waardering voor de persoon en het werk van de heer De Bruijn en deze dankte tenslotte voor het mooie feest, dat hem was bereid. Van het personeel ontving de jubilaris een fraaie leeslamp, mevrouw De Bruijn ontving een prachtig bloemstuk en ve len kwamen in de loop van de dag de jubilaris persoonlijk geluk wensen. „De grootste moeilijkheid in het stu- cadoorsbedrijf is nog altijd het tekort aan stucadoors. De hoeveelheid werk, die op de markt wordt gebracht, gaat niet parallel met het kwantum, dat de stucadoors gezamenlijk kunnen uitvoe ren. Het vreemde is, dat in vele ge vallen het stucadoorswerk voor prijzen wordt gemaakt, waarbij het onbegrijpe lijk is, dat de werkgever nog kan spre ken van winst". Aldus merkte van morgen de heer Jac. Arnoldus uit Lei den, op in zijn openingsrede op het 48e congres van de Ned. Stucadoorspa- troonsbond, dat in restaurant Brink- mann te Haarlem gehouden wordt. De bondsvoorzitter wees er op, dat er gelukkig werkgevers zo verstandig zijn, dat zij alleen dat werk aannemen, dat zij kunnen uitvoeren. Hij wekte de leden op dit voorbeeld te volgen. Om uit de impasse te komen dienen er meer stucadoors beschikbaar te zijn. Het aantal leerlingen zal uitgebreid moeten worden. Het college van Rijks bemiddelaars had een plan gemaakt, dat omscholing behelsde. De resultaten zijn niet bevredigend, hetgeen volgens spreker het gevolg is van tè ambtelijk werk. Dg heer Arnoldus betreurde het, dat de overheid te veel maatregelen oplegt en dacht daarbij aan de loonronde. De wenselijkheid en noodzakelijkheid wilde hij buiten beschouwing laten, maar als er weer een loonsverhoging komt, dan zal dat betekenen het brengen van een offer voor het vak. „De collega's, die voornamelijk van burgerwerk moeten bestaan, kunnen hun gereedschappen wel naar een museum brengen". Om zoveel mogelijk werk gereed te krijgen en het bedrijf zo gezond moge lijk te maken, gaf spr. de raad het aangenomen werk zelf uit te voeren volgens de gevoerde tijdmetingen en proefregeling. Een groepje Haarlemse meisjes, dat tussen schooltijd aan de waterkant op het Bolwerk zit te eten, krijgt elke middag bezoek van een vaar zwanen, die komen kijken of er nog iets voor hen overschiet. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „De gevangene van Zenda". 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „Pas op, val nietl" a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „City Lights". 14 jaar. Tijden 8, 7 en 9.15 uur. LIDO: „The Robe". (Cinemascope), a. 1. Tijden 1.30, 4, 6.40 en 9.15 uur. FRANS HALS: „De model-erfgenaam", 18 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. CITY: „Helden zonder roem", 14 jaar. Til den 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: Vanaf Maandag: „De bloedwraak der Navaho's", 14 jaar. Tijden 2.30 en 8 u. MINERVA: Wo. 2.30 en 8.15 en Do. 8.15 u. „Brief encounter". 18 jaar. Donderdag 2 September Grote Kerk: Gratis orgelconcert door stadsorganist George Robert, 2021 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62, Groepsportretten van Frans Hals. Dage lijks geopend van 1017 uur. Zo. vap 13— 17 uur. Teylers Museum, Spaarne 16, 17e eeuwse Hollandse Tekeningen. Geopend iedere werkdag (behalve Maandag) van 1117 u. Museum Het Huis van Looy: Expositie van werken van Frans Masereel (t/in 5 September). Geopend van 10—12.30 en van 1.305 uur. Zo. van 25 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102, Zomertentoonstelling (tot en met 31 Aug.). Schilderijen, tekeningen en reproducties. Tinholthuis, Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 9—12 en 14— 16 uur. Ja, als U alléén een horloge moet kiezen, kan de keus moeilijk zijn. Maar In 1 SIL VER STOEPKE hebt U een ervaren en erkend horloger als adviseur. Bij 't SILVER STOEPKE hebt U profijt van een vakkundige service. Maak er gebruik van. Uit een prachtig sortiment van vooraanstaande ZWIT SERSE merken zult U stellig het model naar Uw smaak vin den. Desverlangd gemakke lijke voorwaarden van beta ling. Neem geen risico. Kies een ZWITSERS uurwerk bij de erkende horloger De kleine zaak met de grootste keuze In verband met het grote en nog steeds toenemende aantal winkels in de Amsterdamstraat wordt er daar ter plaatse veelvuldig geparkeerd. Dit par keren geschiedt aan beide zijden van de rijweg, waardoor als gevolg van de ge ringe breedte van deze drukke weg de vrijheid van het verkeer regelmatig in ernstig gevaar komt. B. en W. van Haarlem hebben het daarom wenselijk geacht voor de Am sterdamstraat een dagelijks wisselend wachtverbod vast te stellen, dat beurte lings voor de oostelijke en voor de westelijke weghelft geldt. Het wacht verbod geldt nu aan de zijde van de oneven huisnummering op->de even data, aan de zijde van de even nummering op 3e oneven data. Onder auspiciën van de R.K. Midden standsvereniging wordt, evenals in de vorige jaren, een aantal cursussen geor ganiseerd. De lessen worden gegeven in het R.K. Middenstandsgebouw in de Kruisstraat, de cursus étaleren en deco reren op de Maandagavonden, de cursus Jak- en plakplaatschrift op de Dinsdag avonden. Sinds 1953 bestaat er voor étaleren een vervolgcursus. Het bestuur heeft zich beraden op het winterprogramma. Vastomlijnde plan nen zijn er nog niet. GEBOREN: v,. Meijer—Hablch, z; C. van Campenhoutvan der Zwet, z; J. M. Dekker—Heerens, z; J. M. A. BeemsterboerMoolenaar, z; M. A. A. HuijsmansNeervens, d; F. H. F. M. Geus—Willemsen, d; E. J. van Leeuwen —van Dijk, d- G, Daane—van der Wiel. d. ONDERTROUWD: C. H. Leenes en H. G. M. Jansen: J. van Barneveld en T. Bruijs. ONDERTROUWD: W. F. Jung en M. de Graaff. GETROUWD: F. Schmidt ei. H. A. L. Verzijlberg; B. van Leuven en W. den Exter; H. M. van Haften en A. Lub; J. L. van der Mark en J. M. J. van El; Th. J. Breuking en A. N. Broers; M. Baars en M. M. Verdunt. GETROUWD: W. P. Peletier en J. H. J Muller. OVERLEDEN: IJ. Kinket, 38 j„ Jan Luijckenstraa.t; J. 'logervorst, 83 j., Duvenvoordestraat; D. Koster, 70 j„ Ro- zenpriëelstraat; M. H. Vissersvan Em merik, 71 j., Gierstraat; W. van den Berg, 80 j.. Gedempte Voldersgracht; J. P. Th. Bolle. "5 j., Koninginneweg; J Bannink—Pirets, 71 j., Gasthuisvest; B. van den EHkhoff. 63 j„ Jan Luijcken- straat: T O verdijk—Berghuijs, 82 j. Nieuw Kerksp'ein; S. Hiemstra, 77 j.. Esschilderstraat. OVERLEDEN: W. Hoek. 25 j„ Klever laan. Al wie, als vreemdeling of als beken de, de laatste acht jaar binnenstapte in het politiebureau aan de Smedestraat, kreeg daar het eerst te maken met een vriendelijke portier in politieuniform, die iedereen beleefd en voorkomend te woord stond en bij moeilijkheden niets naliet om de helpende hand te bieden. Dat was hoofdagent H. W. Miedema, die thans zijn post zal gaan verlaten om te gaan genieten van een welverdiende rust, na 38 jaar zijn plicht als politie ambtenaar met vlijt en opgewektheid te hebben vervuld. De heer Miedema gaat met pensioen en hoezeer dit besluit allen spijt die met hem te maken heb ben gehad, is wel gebleken op verschil lende huldigingen, die dezer dagen de scheidende functionaris te beurt zijn ge vallen. Dinsdag is hij bij verrassing overvallen door het personeel van het bureau Smedestraat, dat hem, zijn echt genote en zijn dochter bij monde van brigadier P. J. Beunder en hoofdinspec teur A. F. Suurendonck bedolf on der lovende woorden en de verbaasde politiebeambte een boek, fruit en bloe men overhandigde. Vanmorgen werd de heer Miedema in zijn huis aan de G. van Amstelstraat bezocht door hoofd commissaris J. J. Fonteyne, hoofdagent D. van den Bosch en de heer J. F. C. Bauling, commies der administratie. Bei de laatsten vertegenwoordigden het corpsfonds. Enigszins officieel, maar op allerhar telijkste wijze richtte hoofdcommissaris Fonteyne daarbij het woord tot de heer Miedema, tevens sprekend namens het gemeentebestuur. Het politiewerk, zo zei hij, werd door u uitzonderlijk goed verricht. In uw functie was u een vraagbaak voor iedereen. De hoofdcom missaris sprak de hoop uit, dat de heer Miedema nog lang in zijn woonplaats zou blijven leven en zo de banden on derhouden die hem met zovelen in en buiten zijn vroegere werk bonden. Hij reikte tenslotte de heer Miedema de gebruikelijke gratificatie uit. Hoofd agent van den Bosch voegde daar nog een kort woordje aan toe en overhan digde de heer Miedema een mooi pols horloge, een geschenk, dat zoals de heer Miedema enthousiast getuigde, buiten gewoon van pas kwam. In een uitvoerig dankwoord gewaagde de heer Miedema daarna van zijn grote liefde voor het politiewerk. Ik heb al tijd prettig gediend. De bezettingsjaren Vrijdag 3 September zal het Hoogheemraadschap van Rijnland bij Katwijk een nieuw gemaal in gebruik nemen. Op diezelfde middag heeft de onthulling plaats van een standbeeld van Graaf Willem I van Holland, die zich intensief met de waterstaat van het gewest Rijnland en de instelling van grafelijke regionale waterschapsbesturen heeft beziggehouden. Het ontwerp voor dit beeld is van professor L. O. Wenckebach. Deze twee feestelijkheden zijn gecombineerd met de herdenking van het zevenhonderdvijftig-jarig bestaan van het Hoogheemraadschap Rijnland, dat 222 polders omvat. De secretaris van Rijnland, mr. S. J. Fockema Andreae, zegt in een voorwoord, dat aan zijn boek „Willem I en de Hollandse hoog heemraadschappen" voorafgaat, dat tijdens een verenigde vergadering van Rijnland op 10 September 1952 besloten werd het jubileum niet door een afzonderlijke viering te gedenken. Voor een gepaste herinnering aan het verleden bleek door een aantal leden wel te worden gevoeld. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland hebben daarop besloten tot een herdenking niet zozeer van de stichting Rijnland, als wel van de stichters, de Graven van Holland, die daaraan werkzaam zijn geweest. De grootste erkenning verdient Graaf Willem I, die door het doen leggen van de Spaarndam een overwegende invloed op de vorming van Rijnland heeft uitgeoefend. voorwaarden bij deze vrede was de waterstaatsontwikkeling van Rijnland. In 1203, na de dood van zijn broer Dirk VII, kwam Willem I aan de macht en hij verklaarde zich tot Graaf van Holland, tot groot misnoe gen overigens van de dochter van Dirk en haar gemaal, graaf Lodewijk van Loon. Aanvankelijk had Willem succes in zijn pogingen Holland te veroveren, doel in 1204 verscheen Lodewijk van Loon opnieuw op zijn weg met vele bondgenoten. Graaf van Loon had het geluk niet mee, ook niet in latere jaren, toen' hij nieuwe po gingen in het werk stelde Holland te heroveren. Graaf Willem I stierf in 1222. Het Hoogheemraadschap van Rijn land heeft de zorg over een gebied, dat ligt tussen Amsterdam—Gouda— Den Haag—ZandvoortHaarlemAm sterdam. De oppervlakte bedraagt 105503 H.A. en van de boezems 3900 H.A. Een derde gedeelte van het Hoogheemraadschap bestaat uit droog gemaakte meren. Ongeveer 500 millioen m3. water wordt per jaar geloodst, waarvan een derde op natuurlijke wijze door de gemalen Halfweg en Spaarndam (op het Noordzeekanaal), Gouda (op de IJssel) en Katwijk (op de Noordzee). De boezemwaterstand wordt ten be hoeve o.a. van de bloembollencultuur bij Hillegom, Lisse, Sassenheim en Rijnsburg op 0.50 m. onder A.P. ge houden. Het valt niet precies te zeggen op welke dagen en in welk jaar Rijnland werd gesticht. De historici hebben de vrede van 1202 tussen Utrecht en Bra bant enerzijds en Holland en Gelder land anderzijds aangenomen. Een der waren echter niet zonder gevolgen ge passeerd en toen hij door hoofdcommis saris Fonteyne werd benoemd tot por tier in de Smedestraat, bleek hij zich daar pas goed op zijn plaats te voelen. Hij had in deze functie steeds getracht niemand het bureau ontevreden te doen verlaten. Er ontspon zich daarna een geani meerd gesprek over de taak van de po litieman, waaruit wel bleek, hoezeer de heer Miedema verknocht is geraakt aan zijn beroep. Hij gaat nu eerst genieten van een verdiende rust,maar daarna gaat hij plannen beramen om de rest van zijn leven nuttig door te brengen. In het archief, dat gevestigd is in het gebouw van het Hoogheemraad schap aan de Breestraat te Leiden, kan de historicus zijn hart ophalen. Immers een instelling, welke ruim Woensdag 15 September zal het vijf tig jaar geleden zijn. dat het echtpaar J. HuigslootVerzijlenberg, wonend Berckheijdestraat 20 rd., in het huwelijk trad. De bruidegom is nu 76 jaar, de bruid telt 73 lente's en zij mogen thans genieten van een prettige oude dag. Dat de gezondheid niet zo heel veel te wen sen overlaat, is nog een zegen apart. Het huwelijk werd gezegend met twee kinderen en met de drie kleinkinderen en twee achterkleinkinderen zal het ongtwijfeld een prettig gouden feest worden, waarbij vrienden en geburen niet zullen ontbreken. Het echtpaar is gehuwd, en woonde ook aanvankelijk, in Hillegom, maar verblijft thans reeds jaren in Haarlem. Vijftig jaren leest het ook trouw de Nieuwe Haarlemsche Courant. Vandaag gaan de bruidsdagen in. Vandaag heeft de St. Aloysius-oplei- dingsschool aan het Zandvoorterpad te Overveen de deuren weer wijd open gezet om 320 opgeruimde en doorge waaide jongens van ver uit de omtrek voor een nieuw schooljaar gastvrij op ie nemen. De St. Aloysiusschool wordt in de wandeling nog steeds genoemd de school van Van der Meij", ook al moest de heer G. A. van der Meij sinds twee jaar van zijn plaats als hoofd der school afstand doen, omdat zijn gezondheids toestand niet toeliet langer de zware schoolhoofdwerkzaamheden te vervul len. Het officiële afscheid van de school, waarvan hij sedert de oprichting in October 1921 hoofd was, heeft onlangs plaatsgevonden, toen hij als zodanig eervol ontslag kreeg. Deputaties van school- en kerkbestuur, van het personeel der schooi en van de ouders der leerlingen hebben hem thuis in intieme kring gehuldigd voor zijn vele en grote verdiensten ten bate van het katholieke onderwijs in Over veen. Van de ouders mocht hij een fau teuil ontvangen, terwijl het personeel van de St. Aloysiusschool hem verraste met een leeslamp. Door het schoolbe stuur werd hem een geschenk onder couvert overhandigd. Definitief heeft de heer Van der Meij zich derhalve thans uit het openbare leven teruggetrokken. Dat openbare ieven heeft hem in vele functies gekend. Zo was hij lid van de Oranjevereniging Overveen, lid van de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs, be stuurslid van de kieskring Bloemendaal en jarenlang voorzitter van de verkeers- commissie Bloemendaal. Bovenal echter was de heer Van der Meij een bekwaam hoofd der school, tot welke functie zijn grote paedagogische gaven hem bij uit stek in staat stelden. jBij een deel van de jeugd was hij ronduit geliefd; een ander deel werd meer getroffen door de sfeer van gezag, die de heer v. d. Meij steeds omringde. Hoe effectief zijn onderricht was, demonstreert zich het duidelijkst in het feit, dat alle leer lingen, die deelnariiên aan het toelatings examen voor het Triniteitslyceum, zijn geslaagd. Van de oprichting van de St. Aloysiusschool in 1921 af, toen hij sa menwerkte mét hèt huidig tijdelijk hoofd, de heef L. N. ten Hacken en mej. C. Langewen (met wie de heer Van der Meij later in het huwelijk is getreden), belastte hij zich met de op leiding der leerlingen der hoogste twee klassen en in later jaren behield hij steeds de opleidingsklas. De goede repu tatie, die de St. Aloysiusschool tot ver buiten Bloemendaal geniet, is voor een niet gering deel aan hem te danken. De sfeer op de school tussen leerlingen en leerkrachten en tussen de onderwij zers onderling liet evenmin iets te wensen over. Belangrijk is ook, dat de samenwerking met andere Overveense lagere scholen buitengewoon prettig is. Hoezeer het personeel de geest op de St. Aloysiusschool weet te waarderen, wordt duidelijk uit de uiterst zelden voorkomende mutaties. De meeste on derwijzers zijn ruim 20 jaar aan de school verbonden. De heer Van der Meij is thans 63 jaar. Zijn leven lang heeft hij zich doen ken nen als een harde werker, bereid om te strijden voor de bloei van zijn school, waaraan zijn naam voor altijd verbon den zal zijn. Zijn talrijke leerlingen en oud-leerlingen zullen de weg naar zijn huis aan de Julianalaan gemakkelijk weten te vinden. zeven eeuwen bestaat, heeft een rijke en grote geschiedenis. Vooral aan de keuren en de ordonnantiën, die reeds van oudsher werden opgesteld en er alleen maar zijn om het uitgestrekte gebied bestuurbaar te maken, kan 'de bezoeker zijn hart ophalen. Van Philips van Bourgondië kreeg het Hoogheemraadschap uitgebreide volmachten, die later weer ingetrok ken werden. Ook nu nog bezit Rijn land grote bevoegdheden; wanneer men spoorwegen, wegen of kanalen in het gebied van het hoogheemraadschap wil aanleggen, doet men, alvorens tot de verwezenlijking van de plan nen over te gaan, er beter aan eerst contact op te nemen met Rijnland. De Spaarndam, die tussen 1204 en 1226 gelegd is, heeft steeds een be langrijke plaats ingenomen. In het gemeenlandshuis kwamen de dijk graaf en de hoogheemraden dikwijls voor een bespreking bij elkaar en daar zij meestal gebruik moesten maken var. zeer slechte verbindingen, diende het huis, dat later bewoond werd door de waterbouwkundige Cruquius, hun tot hotel. Het gemaal te Spaarn dam heeft tweemaal vijf scheprade ren, die aangedreven worden door twee dieselmotoren, en dat te Halfweg bestaat uit tweemaal drie scheprade ren, aangedreven door een stoomma chine. Zoals reeds gezegd staan deze beide gemalen uit op de boezem van het Noordzeekanaal. Uit een verslag van 1797 bemerkt de lezer, dat enkele hoogheemraden zich bezorgd maken over de duinen. Zij stellen vast, dat het beter is wanneer het toezicht over de duinen, in het gebied van Rijnland liggend, onder het Hoogheemraadschap wordt gebracht, ook al is in het ver leden uitstekend werk verricht. De zelfde heren zeggen verder, dat het voor de helmbeplanting beter is wan neer de duingronden „conijnloos" worden gehouden. Mocht zulks niet mogelijk zijn, dan dient er gewaakt te worden tegen aanwas en vermeer dering der konijnen. Dit alles is historie, maar ook nu nog maakt het Hoogheemraadschap van Rijnland, dat altijd intensief ijvert voor de goede gang van zaken in zijn gebied, geschiedenis. Het bewijs is de openstelling van een nieuw gemaal in Katwijk op Vrijdag 3 September. De 30-jarige mevrouw H. P. H. in de Tuinstraat wilde een jurk ophan gen op het plat. Zij steunde met de voet op een glazen ruit, die versterkt was met staaldraad. De vrouw gleed uit, viel door de ruit en kwam in liet beneden gelegen pakhuis te recht. Zij bleek een gekneusde rug te hebben en is naar het Grote Gasthuis gebracht. Het zilveren priesterfeest van pater B. Duvergé OESA, da in Mei van dit jaar moest worden uitgesteld wegens onge steldheid van ^e jubilaris, zal gevierd worden Zondag 5 September. Pater Duvergé zal om 10 uur in de kapel van het Triniteitslyceum een plechtige H. Mis opdragen. In de docentenkamsr zal er van 12.30 tot 13.30 uur gelegen heid z(jn om hem te feliciteren. Ter opening van het nieuwe werksei zoen belegt het bestuur van de Katho lieke Jeugdraad te Haarlem Donderdag 16 September een bijeenkomst van alle leiders en leidsters van het Katholieke Jeugdwerk in het district Haarlem. Het openingswoord op deze vergadering, die zal worden gehouden in de grote zaal van gebouw St. Bavo wordt gesproken door de voorzitter van de raad, mr J. N. Meysing. Dr. C. de Jong zal ver der een inleiding houden over „groei naar volwassenheid", terwijl na de pauze rector D. de Wit iets zal vertrel- len over „Het Stoofke", het in aanbouw zijnde districtshuis in de Stoofsteeg. De avond zal worden opgevrolijkt met het zingen van enkele liederen. De rechtbank te Haarlem heeft Dins dag 31 Augustus failliet verklaard: De Naamloze Vennootschap „Moutell", Manufacturers and Exporters, statutair gevestigd te Amsterdam, feitelijk ge vestigd en kantoorhoudende te Zand voort aan de Brederodestraat. Rechter commissaris: mr. N. Smits; Curator: mr. dr. F. A. Bijvoet. G. Metselaar, zonder beroep,'wonende te Haarlem aan de Heerensingel 171 rood; Rechter-Commissaris: mr. N Smits; Curator: mr. W. Boers. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelinpslijst is 28 A gustus geëindigd het faillissement van: P. Vernout, aannemer van betonwer ken, wonende te Haarlem, Raamvest 37 rood; Rechter-Commissaris mr. N. Ree ling Brouwer; Curator: mr. K. Hugen- holtz. Bij arrest van het Gerechtshof te Am sterdam van 16 Juni is, na hoger be roep, vernietigd het vonnis van de Rechtbank te Haarlem van 4 Mei, waar bij C. Halff, verftechnicus te Haarlem, Borskistraat, in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. B J. de Boer tot curator. Bij arrest van iet Gerechtshof te Am sterdam van 19 Augustus is, na hoger beroep, vernietigd het vonnis van de Rechtbank te Haarlem van 3 Augustus, waarbij M. Caransa, koopman, wonende te Zandvoort, Burg. Engelbertstraat, in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. B. J. de Boer tot curator. De nieuwe R.K. kerk aan de Bloe- mendaalseweg, hoek Korte Kleverlaan, te Bloemendaal, zal, zoals reeds ge meld, Dinsdag 14 September a.s. op plechtige wijze in gebruik genomen worden. Enkele dagen tevoren, Vrijdag 10 September, zal er een concert ge geven worden teneinde belangstellen den, ook niet-katholieken, gelegenheid te geven het interieur te bezichtigen. Voor dit concert wordt dan ook geen entrée geheven. Het zal een avondconcert zijn, zodat ook degenen, die zich overdag door hun werkzaamheden verhinderd zien, in staat zullen zijn het concert bij te wonen. Wegens plaatsgebrek worden de ouders echter vriendelijk verzocht hun kinderen bpneden dé leeftijd van 14 jaar thuis te laten. De raadsman van drie jeugdige ver dachten, die hedenmorgen wegens dief stal van schroot op een vuilnisbelt in Haarlemmermeer voor de Haarlemse politierechter terecht stonden, verkon digde een nieuwe theorie, toen "ity in zijn pleidooi naar voren bracht, dat af val beschouwd moest worden als res derelictae, zaken die aan niemand meer toebehoren. Verder bouwende óp deze theorie, nam mr. Peters aan, dat de drie jon gens geen diefstal ten laste kon wor den gelegd. Wel zouden zij vervolgd kunnen worden wegens het overtreden van bepaalde plaatselijke politieveror deningen, omdat vele gemeenten bij de vaalten borden laten aanbrengen waar op staat aangegeven dat de toegang tot het terrein verboden is. De drie verdachten, allen woonwa genbewoners, hadden in de periode van 1 20 Augustus van dit jaar allerlei afval meegenomen van een vuilnisbelt in Haarlemmermeer, die door de ge meente was verpacht. In Arnhem, zo vertelde een van hen, deden wij dat regelmatig. Steevast kregen wij dan ook een bekeuring, omdat wij ons op ver boden grond bevonden, maar het weg halen van oude rommel is ons nooit als diefstal aangerekend. Trouwens dat wisten wij ook niet. Mr B. v. d. Burg zei, dat schroot tegenwoordig vrij waardevol is. En om dat zich de laatste tijd vele van dit soort gevallen voordoen hebben justi tie en politie deze keer krachtig opge treden om een voorbeeld te stellen. Het verweer van een der verdachten nam hy niet aan, terwijl mr v. d. Burg zich ook niet kon verenigen met de mening van de raadsman, die betoogd had, dat de gemeente door het ophalen van het vuil geen eigenaar daarvaii wordt. Hij eiste tegen elk van hen een gevangenis straf van veertien dagen met aftrek van de preventieve hechtenis. Conform de eis veroordeelde de politierechter de drie jongelui. Gistermiddag is in de cantine van het postkantoor aan de Zijlstraat af scheid genomen van de heer A. Baas, die na een 48-jarige dienstvervulling wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd het P.T.T.-bedrijf heeft verlaten. De bijeenkomst werd geopend met een welkomstwoord door de heer W. Flooren. Daarna was het woord aan de heer J. W. van Schaik, directeur van het hoofdpostkantoor in Haarlem, die de verdienstelijke arbeid van de scheidende ambtenaar schetste. Zijn woorden onderstreepte hij met de aanbieding van de P.T.T.-afscheidspen- ning, welke slechts bij hoge uitzonde ring voor grote plichtsbetrachting wordt uitgereikt. De chef van dé afdeling geldzaken, de heer B. J. Korsman, over handigde namens het personeel een le pel en vork met inscriptie en bloemen. Tot slot werd nog het woord gevoerd door de heer P. Koomen, voorzitter van het jubileumfonds, die een prach tige leeslamp aanbood. Mevrouw Baas ontving bloemen. In een kort weder woord bracht de heer Baas zijn grote dank uit voor de grote belangstelling bij zijn afscheid uit de dienst. De bijna tweejarige Marianne Mar kus in de Dunklerstraat stak zonder op het verkeer te letten de weg over en kwam onder een bakfiets terecht. Het kind bleek enkele ribben te heb ben gekneusd en is naar het Grote Gasthuis vervoerd. een houten keet bij de spoor brug over het Spaarne zjjn in de nacht van 30 op 31 Augustus twee bussen verf gestolen ter waarde van f 300. Onder auspiciën van de Nederlandse Dahlia Vereniging wordt 10, 11 en 12 September in het gebouw van de Hille- gomse Bloembollenbeurs te Hillegom de jaarlijkse Internationale Dahlia-tentoon stelling gehouden. Men hoopt, dat de bewoners van Bloemendaal, Santpoort-Statio le[fl aangrenzende wijken van deze geste op prijs zullen J.f' 0Ó 14 Voor de plechtige consecratie P^. September zullen uitnodiging zonden worden. ,„elkon) Op het concert is iedereen ge. en er worden ook geen pla reserveerd. 7s\r\vT De Zandvoortse culturele VeT. ,,'t Helm" gaat nu haar v0™j® is et seizoen in. In de afgelopen jar „„ver- door ,,'t Helm" moeizaam en droten gewerkt om in het -— n°j» rt5e terialistiseh ingestelde .„iturel0 gemeenschapsleven ook het c" te element zo veel mogelijk tot ge ,aagd, brengen. Dat men hierin is Se von- bewijst wel het feit, dat de kun® ter den van ,,'t Helm" in het vorigett seizoen door 2500 personen z'jn Ook voor het aanstaande zoen is weer een kunstabonnemeni g, bereid. Men is daarbij buitengew°° ge. lukkig geweest wat betreft de erArSte menten. Op 14 October wordt de e- voorstelling gegeven. Het Neder Ballet onder leiding van Sonia _mrna zal dan een volledig ballet-prog®8 er opvoeren. Daar dit ballet op 10 u «aag zijn eerste voorstelling in Ven geeft, kan het tweede optreden Zandvoort) voor deze streek 813 pr0. primeur worden beschouwd. Het gramma van het kunstabonnemenljjen- meldt verder: 25 Novermber, Noord' kemans, piano; 3 Februari het A 24 Hollands Philharmonisch Orkes 28 Maart, kamermuziekprogramnj3' April, Georgette Hagedoorn, als'bon- drie filmvoorstellingen. Men kan„fngen nementen nemen voor 8 voorste"' eIt of voor 4 voorstellingen. Voor i0^®nne" tot en met 20 jaar zullen jeugda"0 menten verkrijgbaar worden geste' Hoewel aan de aanleg van een trale verwarmingsinstallatie in de school te Zandvoort met alle ijver y''e{ gewerkt, is het nog niet mogelijk- —g. onderwijs op 2 September te her va' op De aanvang der lessen is nu bepaa' Donderdag 9 September. De missie-collecte j.l. Zondag fta"3 den in de parochiekerk van St. ^8 ge- te Zandvoort, heeft ruim f 1160 ?feCte bracht. De opbrengst van deze "PaoS- is gedeeltelijk bestemd voor de ifijsi0 tiging van een catechist in de van Nieuw Guinea voor pater j Zegwaard, afkomstig uit Zandvoof^r"' overblijvende is het geschenk W8%aaa Pater. Joanna van W M.S.C., zoon der parochie, die zai September de H. Priesterwijdi"' ge" ontvangen. Dit geschenk zal zij" mis-koffer. in aeze rubriek geplaatste dd' -ot' VAN LEZERS vallen buiten verantV"^. delijkheid van de redactie. Anoniew gezonden brieven worden niet Het bericht van Pater Jan van men in uw blad van 27 dezer, doet t\ veronderstellen dat deze Pater te naar de pen gegrepen heeft om de Af ding van de heer v. d. Bogaerde be oP fende schokvrije rail-verbindinge"1 ja gelijke lijn te stellen met de do£>r^r. Pater bedoelde constructie, die in gentinië wordt toegepast. Het zomertournooi van de Heemsteedse Schaakclub „Het Oude Slot" is ook ditmaal weer een succes geworden. Niet minder dan 52 schakers, onder wie twee deelneem sters, de dames VerlooyOskam en Onvlee —Lans, namen er aan deel. De prijsuitreiking, die een officieel tintje zal krijgen, geschiedt op 1 Septern- ber, des avonds 8 uur in het clublokaal aan de Achterweg. En omdat nu eenmaal een bijeenkomst van schakers zonder een spelletje schaak onmogelijk is, zullen twee deelnemers van de hoofdklasse simultaan spelen tegen alle aanwezigen. De datum van het zomerconcert van de R.K. Harmonie „St. Michaël", dat oorspron kelijk op 29 Augustus zou worden uitge voerd in „Groenendaal", is thans verscho ven naar 1 September en zal thans op het Raadhuisplein worden gegeven. Het concert staat onder leiding van de dirigent, de heer S. Noom en begint om 8 uur. Donderdagavond acht uur zal afscheid genomen worden van kapelaan J. N. van Rossum te Heemstede, die tot ka pelaan is benoemd aan de St. Martinus- parochie in Voorburg. Het afscheid is iri het verenigingsgebouw aan de Hee- renweg. Alle St. Bavo parochianen wor den in de gelegenheid gesteld hem de hand te drukken. In de Telegraaf van voor ongeve® js maand geleden is een artikel met e° ct>® foto's geschreven over deze constr" 9j( en zullen de Spoorwegen een proe aanleggen. be' Wanneer nu de Pater deze foto® ,3'J kijkt in de Telegraaf en tevens de van het artikel over genoemde he j» d. Bogaerde in het Vrije Volk vaco9' Augustus 1954, zal de Pater tot "e 0e clusie moeten komen dat deze vindingen niets met elkaar gemeen ben. O.i. ware het gewenster gewees'^ <j, deze Pater zich direct met de heer gC- Bogaerde in verbinding zou hebbe»te(i- steld inplaats van door een cour» jjef berichtje de idealen van een u" trachten omlaag te halen. hüV Nederlands Genootsc van Uitvinders (Niet officiële Koersen» Vorig slot 3% Nea 195» 3% Nea 1953 3% Nea 1948 3',i oCt Nea 1950 3'/, Nea 1954 S-3ts Nea .947 3 Nea 82-64 Dei tac inschi GrtbK 1946 3 pc Nea Handel Mi1 eert A.K U Van BerKei s Fatent Calve-Delft eert Van Geiaet Kon Hoogovens eert Umlevet eert Nea Kabel Philips Kon Petroleum Amsteraam1 Ru b bei Hol) Amerka Lijn Kon Nea Stoomb Mn Nea Scheepv Unie H.VA Dell Mij Cert 103% 102 li 100 100 lOOft 99 H 100 IS 9814 189% 229% 158% 204 250 252% 379 225 282 432 90% 161 '4 143% 140% 126% 115% 427. gl'A 15" duaconoa Goppei Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Ratfio Corp Republic Steel Shell Union Oil outhern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 30/8 39% 74% 62% 42% 79% 83% 24% 31% 59% 50 43% 53% 20% 51% tiibe P' Stemming: nauweltf" rij*"' 3I/8 A 19#

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2