„Europeanen" richten bittere verwijten tot Mendès-France Puistjes Labour-delegatie prijst communistisch China Inschakeling van individuele Duitsers in Amerikaanse of Britse eenheden? Welke steun verwacht hij voor heroprichting der Wehrmacht? Orkaan richt een ravage aan op Amerika's Oostkust DDD Receptie in de Amsterdamse Stadsschouwburg scheepyaariberichÜn) si ns si s VS. weigeren visum aan Graham Greene Tweehonderd somerhuisjes waaien de see in Tekort aan leraren naar- Ontploffing eist 34 slachtoffers Onmiddellijke en ptactische' uiting van sympathie gevraagd J 524ste STAATSLOTERIJ 4eKi=s - u.* WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1954 PAGINA 4 3 November debat over de buitenlandse politiek Jaarvergadering A.V.M.O. Na autobusongeval in Mexico Middenstandsnota 1954 K.N.M.B. verlangt een permanent werkorgaan De vlekken zijn helemaal verdwenen! MARKTBERICHTEN Yele gelukwensen voor Prinses W ilhelmina ml 7» TM SS'SÏ «7 rf (Van onze Par ij se correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Wt de nood komt wel eens iets goeds te voorschijn. Dit bewees gisteren wel de bijeenkomst van de Franse Nationale Vergadering, waarin de regering geïnterpelleerd werd over de gevolgen van de verwerping van de E.D.G. Het was een bewogen vergadering met tal van interrupties, die voor de regering Mendès-France verre van aangenaam te noemen was. De Europese oppositie maakte van de interpellatiedebatten gebruik om de regering als de hoofd schuldige aan te wijzen voor de vrijwel onmogelijke situatie, waarin Frank rijk sinds Maandag in het internationale verkeer geplaatst is. De vergadering begon met een schermutseling tussen de voorzitter en een van de secretaris sen, een communist, die Maandagavond tegen de verklaring van Reynaud had geopponeerd op grond van het reglement, alsmede met een voorstel de Sahara tot „nationaal grondgebied" te proclameren. De regering stelde daar na voor de discussies tot na de vacantie van het parlement, 3 November, uit te stellen. Doch voordat dit voorstel met een comfortabele meerderheid van 418 stemmen werd aangenomen, kwamen enkele grote verdedigers van de Europese gedachte aan het woord, die de minister-president geduchte slagen toebrachten. Als eerste betrad Paul Reynaud de tribune. Twee vragen konden volgens deze spreker gesteld worden. In de eerste plaats: wat denkt de minister-president over de wederoprichting van een onafhankelijke Duitse weermacht nu de garanties van de E.D.G. vervallen zijn, en vervolgens op welke steun in het parlement denkt de minister-president te rekenen voor het herstel van de weermacht? Mendès-France heeft een grote Franse ge dachte, die dank zij Robert Schuman het prestige van Frankrijk verhoogd had, gedood. Een vertegenwoordiger van de ARS afgescheiden Gaullisten wpst op de paradox waarmede de beraadsla gingen der laatste dagen tot een be slissing gevoerd hebben dank zij de agenten van het imperialisme waarte gen zij ons juist dienen te beschermen. Het Duitse gevaar is voor hem een hypothese terwijl de Russische drei ging een beklemmende werkelijkheid is. Oud-minister Mutter verwijt Mendès- France geen overleg met het parle ment gepleegd te hebben voor hij naar Brussel ging. Na een schermutseling over de vraag aan welke kant de le den van het voormalig verzet in het vraagstuk van de EDG stonden, waaruit duidelijk bleek dat dezen zich aan beide kanten bevinden, bereikte de vergade ring een van de hoogtepunten van de dag in de rede van de socialistische leider Guy Mollet. Deze toonde de nood zaak van een supra-nationale organisa tie aan als enige oplossing om te ont komen aan het herstel van de volledi ge inclusief militaire souvereiniteit van Duitsland. De socialisten blijven gekant tegen een nationaal Duits leger. Als het parlement zowel de EDG verwerpt als een autonoom leger neemt Guy Mol let aan, dat Amerika en Engeland zich niets van het Franse verzet tegen de Duitse herbewapening zullen aantrek ken en vreest hij dat er in het land verschrikkelijke anti-Amerikaanse en anti-Engelse propaganda gevoerd zal worden die het land rijp maakt voor de beruchte „omkerende bondgenoot schappen." De neutralisatie van Duits land wees hij categorisch af. Van bij zonder politiek belang was de verkla ring van Guy Mollet, dat de steun van de socialisten aan de regering voor het verdere verloop zal gaan afhangen van de door de regering gestelde daden. Op rustige toon lichtte oud-premier Pinay, de eerste minister onder wiens verantwoordelijkheid het verdrag ge tekend was, een naar inhoud vlijm scherp requisitoir tegen Mendès-Fran ce. Hij haalde de woorden door Men dès-France op 14 Augustus gespro ken aan, waarin deze gezegd had dat Frankrijk de keuze had tussen de EDG en een niet gecontroleerde Duitse herbewapening. Hij liet daar op onmiddellijk de vraag volgen: is de minister-president intussen van ge dachten veranderd? Als men zich ech ter tegen beide oplossingen verzet zal het neutralisme hoogtij vieren. Dan kan men het parlement beschul digen de omkering der bondgenoot schappen bewerkstelligd te hebben en Mendès-France kan trouw blijven aan zichzelf, daar hij niet voor het At lantische pact gestemd heeft. Vervol gens verwijt Pinay Mendès-France de mislukking van Brussel, hetgeen deze onzeker en nerveus een ontkenning ontlokte. Als Mendès-France wijst op zijn succes in Genève antwoordt Pi nay, dat Tsjoe En-Lai blijkbaar een gemakkelijker onderhandelaar is dan Spaak. Mendès-France bestijgt daarop de tribnne om mede te delen dat hij wel iswaar uitstel der debatten tot 3 No vember heeft gevraagd, doch zich voor stelt de voorzitter van de Kamer ve ver zoeken de afgevaardigden over enkele weken bijeen te roepen om zich uit te spreken over nauwkeurig omschreven voorstellen inzake de buitenlandse po litiek. Op dit moment duidt hjj deze nog op geen enkele wijze aan. Het betoog van Mendès-France was van een buitengewoon handige knapheid en van een bijtende spot ten koste van een aantal leden van de Kamer, doch leverde op geen enkele wijze een bij drage tot wat men zou mogen noemen een nieuwe buitenlandse politiek. Her haaldelijk onderbroken door zowel Plé- ven als Robert Schuman en anderen, verloor de chef van de regering zo niet zijn zekerheid dan toch wel de uitwerking van zijn rede. Een geduchte slag werd de regering tenslotte toegebracht door de aanval van Pierre Henri Teitgen, de voorzit ter van de partij van de katholieke volksrepublikeinen, die Mendès-France verantwoordelijk stelde voor de stem ming tegen het verdrag. Teitgen vroeg de premier of hij in het vervolg de communistische stemmen wilde aan vaarden in zijn meerderheid tot steun van zijn buitenlandse politiek, waarop Mendès-France niets anders kon doen dan antwoorden: Voor zover ik in de toekomst kan zien, is het onwaarschijn lijk dat de communisten de buitenlandse politiek van de regering zullen stfeunen. Hiermede had de oppositie bereikt dat de kaarten duidelijk op tafel waren ge komen, met dien verstande dat een meerderheid in het parlement zich ten stelligste uitspreken zal tegen een auto noom Duits leger terwijl elke andere vorm van Duitse herbewapening slechts aanvaardbaar wordt in het kader van een lichaam met supra-nationaal gezag. Optimisten trokken uit het debat van gisteren de dubbele qonclusie: Ten eer ste, het lot van de regering Mendès- France is bezegeld er, ten tweede, het supra-nationale karakter of welke ande re oplossing ook is onontkoombaar. Behoudens de door Mendès-France aangekondigde speciale zitting is het parlement tot 3 November op reces. De bekende Engelse schrijver Gra ham Greene is uit San Juan in Porto Rico naar Haiti teruggezonden, omdat hjj geen visum voor de Verenigde Sta ten had. Reeds in 1952 had hij moeilijkheden met de Amerikaanse immigratieautori teiten toen hij op het aanvraagformu- ingevuld had, dat hjj een keer in zijn jonge jaren voor de grap lid van de communistische partij was gewor den. Later in het zelfde jaar kreeg hij zijn visum vier weken na de aanvrage. Hij weigerde dit visum en betaalde ook niet de telegraafkosten van de Ameri kaanse ambassade die blijkbaar met Washington overleg had gepleegd. Een tropische orkaanwaarin wind stoten voorkomen van 150 km. per uur, heejt gisteren de Oost-kust van Noord- Amerika, van Florida tot Quebec, ge troffen. Minstens 37 personen hebben daarbij het leven verloren. De meteoro logen duiden de orkaan in hun waar schuwingen aan met het codewoord „Carol." Nieuw Engeland heeft van het natuurverschijnsel zeer zwaar te lijden gehad, maar ook de staten Rhode Island, Massachusetts en Connesticut liepen veel schade op. In New York werd het ver keer verlamd en de straten waren be zaaid met radio- en televisie-antennes. Ook enkele electriciteitsmasten bezwe ken onder het geweld van „Carol.'- Stortregens en rukwinden hebben voor millioenen dollars schade aangericht. Duizenden mensen, die met vacantie waren, werden verdreven uit hun met instorting bedreigde zomerhuisjes. Hon derden losgeslagen jachten werden ver- In het Eykmanhuis te Driebergen is vanochtend het openbare gedeelte be gonnen van de 88e algemehe vergade ring van de Algemene Vereniging van Leraren bij het Middelbaar Onderwijs (AVMO). De voorzitter, drs P. van Houte, legde er in zijn openingswoord o.m. de nadruk op, dat het afgelopen verenigingsjaar van grote betekenis is geweest voor de leraren bij het VHMO, doordat de lang verbeide sa larisregeling een feit werd. De voor zitter betuigde de erkentelijkheid van de vereniging jegens minister Cals voor hetgeen hij inzake de salariëring heeft gedaan en bereikt. Dat bij de rangorde van uitgaven in de Afgelopen jaren de voorziening in de niet minder noodzakelijke culturele behoeften te zeer is achter gebleven, wettigt echter ernstige critiek, zo ging spreker verder. De huidige noodtoe stand in vrijwel elke sector van het Nedei'landse onderwijs, noopt thans tot het luiden van de noodklok. In 1953, acht jaar na de bevrijding, wer den aan de scholen voor het VHMO voor de vakken Nederlands, Frans, Engels, Duits, wiskunde, natuurkunde, biologie, cosmografie, staathuishoudk. en rechtlijnig tekenen resp. de volgen de percentages lessen door onbevoeg den gegeven: 12, 23, 20, 12, 14, 14, 17, 22, 13 en 13. Voor de overige vakken lagen de percentages lager terwijl slechts voor lichamelijke oefening alle lessen werden gegeven door bevoegde docenten. Voorts wordt in zeer veel gevallen door een docent meer les ge geven dan voor het onderwijs gewenst en verantwoord is. Naar schatting zijn ongeveer 1000 leraren overbelast. Ook voor de toekomst worden weinig op wekkende perspectieven geboden. Dit geldt zowel voor de toekomstige aca demische als niet-academisch ge vormde docenten. Met belangstelling wachten wij af, welke voorstellen van regeringswege zullen worden gedaan HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 1.00 nieuws, 7.10 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 prot. pr., 9.15 gram., 9.30 huisvr., 9.40 gram., 10.50 kleuters, 11.00 gram., 11.05 gevar. muz., 12.00 twee plano's, 12.25 In 't spionnetje. 12.33 lichte muz., 12.50 be drijfsleven, 13.00 nieuws. 13.15 gram., 13.20 dansmuz., 13.50 filmprogr., 14.30 viool en piano, 15.00 zieken, 15.45 gram., 16.15 voordr.. 16.30 gram., 17.00 jeugd, 17.30 Europese zwemkampioenschappen te Turijn, 17.45 regeringsuitz., 18.00 nieuws. 18.15 Marinierskapel, 18.45 Jeugd, 19.00 lichte muz., 19.40 klankbeeld, 20.00 nieuws, 20.05 kamerork. en solist. 21.20 hoorspel, 22.25 gram., 22.45 sport. 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 KRO: nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym.. 7.30 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws. 8.15 gram., 9.00 huisvr. NCRV: 10.00 gram 10.30 prot. pr. KRO: 11.00 zieken, 11.45 kamerkoor, 12.00 Angelus, 12.03 amus.- ork., 12.33 Wij van het land, 12.40 gram., 12.50 Europese zwemkamp. te Turijn, DONDERDAG 21.00 wonderlijke wetenswaardigheden. 21.15 gram., 22.00 radiofeuilleton, 22.15 orgel, 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 Tweede Assemblée v. d. Wereldraad v. Kerken te Evanston, 23.25 gram. ENGELAND, BBC. home service 330 m.: 13.20 gevar. muz., 14.00 dansmuz.. 18.30 gevar. muz., 19.30 recital, 21.45 ge var. muz. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.00 dansmuz.. 12.45 Philharm. ork., 15.00 amus.muz., 15.45 lichte muz., 17.00 dans muz., 17.30 ork.conc., 18.15 Mariniersork., 20.45 amus.muz., 22.15 oude dansen, 23.20 amus.muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 ork.conc., 13.10 ork.conc., 16.00 filmmuz., 16.25 liederen en piano- muz., 19.15 solistenconc., 22.20 lichte muz., 0.25 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.30 operamuz., 13.20 operamuz., 21.00 ork.conc., 23.15 pianorecital. BRUSSEL. 324 m.: 14.00 ork.conc., 15.00 13.00 nieuws, 13.20 sopr. en piano, 13 50 symph.ork., 21.30 omr.ork., 22.15 cello en gram. NCRV: 14.00 gram., 14.45 vrouw, piano. 15.15 amus.ork., 15.45 gram., 16.00 prot. pr., 16.30 plano. 17.00 jeugd, 17.20 Franse volksliedjes, 17.45 gram., 18.05 amus. muz., 18.30 gram., 18.40 caus., 18.45 gram., 19.00 nieuws, 19.10 lichte muz., 19.30 gram., 20.00 radiokrant, 20.20 amusmuz.. 484 m.: 12.00 ork.conc., 15.00 ork.conc.. 16.05 lichte muz., 17.15 dansmuz. ENGELAND, BBC. European Service Uitz. voor Nederl. 22.0022.30 Nieuws Beste allemaal. (Op 224 en 75 m.). splinterd. De steden Newport en Provi dence kwamen onder water te staan. Bij Westport in Massachusetts blies de orkaan een bus de zee in. De drie in zittenden konden gered worden. Bij Misquamicut (Rhode Island) woeien tweehonderd zomerhuisjes de zee in. Een trein met 50 kinderen uit een zo merkamp had tussen North Conway en Dover in New Hampshire meer dan zes uur vertraging door de orkaan. De storm heeft ook de spits van de historische Noorderkerk van Boston geveld. In Montreal werden de straten over stroomd. Bomen gingen tegen de grond en het verkeer en de verbindingen wer den ontwricht. In grote delen van Canada en de Ver- enige Staten is het telefoonverkeer ge stoord. De orkaan „Carol" is vorige week in het Caraibische gebied ontstaan en trok over Noord Carolina naar het Noorden. Vliegtuigen van de speciale dienst tot het opsporen van orkanen hebben gevlo gen in een gebied ten Noorden van de Dominicaanse republiek en daar woeien windvlagen van 60 km. per uur. Het is mogelijk, dat deze storing zich ontwik kelt tot een nieuwe orkaan. Een Mexicaan, die nabij een omge slagen autobus een lucifer aanstak, heeft gisteren een ontploffing gevolgd door een brand veroorzaakt, waardoor hij zelf en 33 anderen om het leven kwamen en vijf personen ernstige brandwonden opliepen. De man was een van de eersten, die uit de autobus wisten te komen, nadat het voertuig met 38 inzittenden bü San Jua de los Lagos in Mexico op een berghelling was omgeslagen. Vrijwel geen van de inzittenden liep bij dit on geluk verwondingen op, doch toen ie man bü het zoeken naar zün bagage een lucifer aanstak, ontstond er een ontploffing, waardoor de autobus wel dra als een fakkel brandde. Vermoe- delük zal geen van de vüf gewonden, die zich uit de vuurzee wisten te redden, in leven blüven. (Rtr) Advertentie Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziekte kiemen worden gedood. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINCEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP Met het oog op het Kamerdebat over de Middenstandsnota 1954, waarmee 14 September begonnen zal worden, heeft de Kon. Nederl. Middenstandsbond zich met een adres tot de Tweede Kamer ge wend, waarin deze organisatie haar me ning kenbaar maakt omtrent genoemde nota, het verslag van de commissie van voorbereiding en de memorie van ant woord. In dit adres wordt er aan herinnerd, dat de nota haaar ontstaan dankt aan onvoldaanheid over hetgeen tot dusver met het overheidsbeleid ten aanzien van de middenstand werd bereikt. Wil deze onvoldaanheid wprden opgeheven, dan zal de parlementaire gedachtenwisse- ling een aantal tastbare resultaten moe ten opleveren, neerkomende op een aan merkelijke activering van het beleid, zo als dit tot nu toe werd gevoerd. De Mid denstandsnota is een ongetwijfeld te waarderen document, maar niettemin toch slechts een eerste aanloop tot de grondige hernieuwing van het midden- standsbeleid. Er zal nog heel wat moeten gebeuren. Daarom verdient het naar de mening van hef K.N.M.B.-bestuur aanbeveling, over te gaan tot de instelling van een permanent werkorgaan, dat zich kan be lasten met het stimuleren en coördine ren van onderzoekingen, met het inven tariseren van de te verrichten taken en met het leggen en uitwerken van grond slagen voor een voortgezette ontwikke ling van het middenstandsbeleid. Reders uit Groot-Brlttannlë, Frank rijk, Nederland, Duitsland en België hebben tüdens besprekingen in Oostende, in het afgelopen weekeinde besloten om een „Europese bond voor treiler- visserij" op te richten. Aan de Scandi navische organisaties op dit gebied zal gevraagd worden eveneens toe te tre den. De viering van het 60-jarig bestaan van 's lands eerste schouwburg is Woensdag begonnen met een zeer druk bezochte receptie. Staande voor het grote mozaïektableau van Gijsbrecht van Aemstel, omringd door tientallen bloemstukken en geflankeerd door zijn echtgenote en Amsterdams wethouder voor kunstzaken, heeft de directeur van de Stadsschouwburg, de heer Joh. M. Bendien, honderden gelukwensen in ontvangst genomen. Een grote schare artisten, van het to neel en de opera, alsmede vertegen woordigers uit alle kringen der hoofd stad verschenen ter receptie. Als repre- sentante der oude garde kwam de 81- jarige actrice Sophie de Vries de heer Bendien de hand drukken. Namens het personeel werd de directeur het ont werp van een bank aangeboden, die t.z.t. in de hal geplaatst zal worden, en van de vaste bespelers van de schouw burg, de Nederlandse Comedie, ontving de heer Bendien een grote tabakspot. Ook de komende toneelgeneratie liet zich niet onbetuigd en schonk de direc teur een artistiek bloemstuk. Aan het slot der receptie droeg de chef-decora teur, de heer Aries, de door hem op rijm gezette historie van de schouw burg voor. De Britse Labourdelegatie die onder leiding van oud-premier Clement Att- lee een bezoek brengt aan communis tisch China heeft gisteren uitbundige lof toegezwaaid aan de regering van dit land en een groter contact van de internationale wereld met China be pleit. In de verklaring van de delega tie wordt de vrije wereld opgewekt meer sympathie te tonen voor de in spanningen van het Chinese volk om een moderne staat op te bouwen. Deze sympathie zou zich moeten uiten in „onmiddellijke en practische vorm". De verklaring van de delegatie werd uitgeschreven door de secretaris van de partü, Morgan Phillips, die de reis meemaakt. Voorts wordt verklaard, dat de wereldvrede afhangt van een steviger omgang tussen China en de rest van de wereld. Een vreedzaam naast elkaar leven, gepaard aan actieve samenwerking en wederzüdse handel, zou begrip kweken voor elkanders standpunt en het oorlogsgevaar doen verminderen. Morgan Phillips, die zün verklaring Advertentie gaarne wil ik U ipijn dank be- tuigen voor. Castella Parels. Lakens had ik met hele doffe vlek ken. Ik kon ze er niet uit krijgen, wat ik al deed. Het was een ramp gewoonweg. En nu gebruik ik Cas tella Parels. De vlekken zijn alle maal verdwenen Nu wil ik niets anders meer Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zün over de snelle en fantastische re sultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verruk kelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuil ste vlekken. Eén maal spoelen is ge noeg. Door de veel kortere behande ling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een' 100% veilig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zacht heid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct per pak) in huis! Staat de regering nog steeds op het standpunt, dat een inschakeling van Duitse strijdkrachten onmisbaar is voor een verdediging van het N.-Oostelijk deel van Nederland en dat het benutten in geallieerd verband van de man kracht en militaire capaciteiten der Duitsers voor de veiligstelling van ge heel Nederland en van West-Europa eveneens van vitaal belang is? Aldus vraagt het Eerste-Kamerlid, jhr. mr. G. A. M. J. Ruijs de Beerenbrouck (K.V.P.) aan de minister van Buitenlandse Zaken, de minister zonder porte feuille en de minister van Oorlog en Marine. Zyn verdere vragen luiden: Zün de ministers by bevestigende be antwoording van deze vraag niet de opvatting toegedaan, dat de enorme be tekenis van deze aangelegenheid voor het Nederlandse volk noopt tot een consequente politiek om deze inschake ling op korte termyn te verwezenlyken? Delen de ministers de mening, dat uit de verwerping in feite door het Franse parlement van het E.D.G.- verdrag en de hieraan voorafgegane schier eindeloze procedure de conclusie moet worden getrokken, dat een be trekken van Frankryk in onderhande lingen over de oplossing van het pro bleem der inschakeling van Duitse strijdkrachten in de Westerse verdedi ging uitzichtloos moet worden geacht? Indien de ministers de zienswijze delen, dat de weg van onderhandelin gen met Frankryk onbegaanbaar is, wil men tot een solutie op korte, termyn geraken, stemmen zy dan ook in met de opvatting, dat weliswaar enerzijds een oplossing buiten de NATO om zal moeten worden geko zen, omdat Frankrijk de opname van West-Duitsland in deze organisatie door zyn veto-recht kan tegenhou den, maar anderzijds een oplossing noodzakelijk is, die Frankryk niet van de Westelyke mogendheden ver vreemdt? Is het niet voor de hand liggend, dat men teneinde Frankrijk niet onnodig voor het hoofd te stoten een oplos sing zoekt, waarbij enerzijds een bewa pening van individuele Duitsers op soortgelijke wijze wordt tot stand ge bracht als in het verleden zelf door de Franse regering is toegepast o.a. in Indo- China en waartegen dit land derhalve geen redelijke bezwaren kan maken, anderzijds een uitbreiding op grote schaal wordt verkregen van een in be ginsel reeds bestaande situatie, waarte gen Frankrijk tot nu toe in zijn functie van bezettende mogendheid geen be zwaar heeft gemaakt? Is het waar, dat in een of meer der Westelijke bezettingszones van Duitsland reeds thans individuele Duit sers van verschillende rang betrokken zijn in werkzaamheden der aldaar ver toevende geallieerde strijdkrachten? Hebben de ministers met name ken nis genomen van het bestaan van de G.S.O. (German Service Organisation) in een der betreffende zones en is het waar, dat een deel van daarin onder gebrachte Duitsers bewapend is, zij het dan ook slechts met lichte wapenen? Mocht het voorafgaande in bevesti gende zin worden beantwoord, is het dan niet aanbevelenswaardig de betref fende bezettende mogendheden van de wenselijkheid te overtuigen, dit beginsel in het belang van alle landen van West- Europa, West-Duitsland en Frankrijk in begrepen, op zeer grote schaal in toe passing te brengen en te vervolmaken, zodat het vraagstuk geleidelijk aan zon der tijdrovende en vcrmoedelyk op niets uitlopende onderhandelingen met Frank rijk wordt opgelost en Amerikaans- Duitse resp. Brits-Duitse eenheden te velde worden gebracht cn de Westerse verdediging eindelijk tot het zozeer ge wenste niveau wordt opgevoerd? Heeft een oplossing in deze geest niet tevens het voordeel, dat een na tionale Duitse herbewapening, die ook volgens de herhaalde verklarin gen der Nederlandse regering onge wenst wordt geacht, wordt voorko men en de Amerikaanse en Britse troepen bovendien nauwer aan het Europese continent worden gebonden? Kunnen de ministers tenslotte de visie delen, dat weliswaar niet alleen de mili taire integratie van West-Duitsland, maar ook de politieke integratie ervan van grote betekenis moet worden geacht, maar dat de veiligstelling van W.-Europa behoort te primeren en indien deze door het aan elkaar koppelen der beide kwesties op de lange baan wordt ge schoven men noodgedwongen de poli tieke integratie, waarvoor de medewer king van Frankrijk o.a. in verband met de rechten voortvloeiende uit het zijn van bezettende mogendheid wel onmis baar is, zal moeten uitstellen? uitgaf tydens een te Canton gehouden persconferentie, voegde er evenwel aan toe, dat er zeker ideologische verschil len zullen blijven bestaan tussen communistisch China en de Westerse democratieën. Dit hoeft echter geen barrière te vormen voor een vreedzaam naast elkaar bestaan en voor een daad werkelijke samenwerking. De Labour delegatie verklaart te sympathiseren met de wens van de rode regering een eind te maken aan het Chinese isole ment. Zy wüst op de primitieve in dustriële werkwüzen en de eeuwen lange sociale stilstand en prüst de re sultaten die desalniettemin worden be reikt. De Labourleiders komen van daag in Hongkong aan. Zü hebben dan ruim twee weken in communistisch China vertoefd rubbertermijnmarkt Amsterdam 31 Aug. Stemming: gemakkelijk. Omzet: 60 ton, maandomzet: 915 ton. Noteringen: Aug. 1.96, Sept. 1.96, Oct. 1.96%, Nov. 1.97, Dec. 1.97, Oct.-Dec. 1.97, Jan. 1.96%, Febr. 1.96%, Mrt. 1.96V4, Jan.-Mrt. 1.96%, April 196 Mei 1.96. Juni 1.96, Apr.-Juni 1.96%. VEILING POELDIJK 31 Aug. Tomaten A 7.80—9.10, B 6.70—7.20. C 7.70—9.20, CC 6.10 —6.60, grof 4.00 per bak van 12% kg. Drui ven: Alicante 1.601.80, Emil Royal 1.60, Gros Maroc 1.85, Golden Champion 1.35— 1.75, alles per kg. VARKENS MARKT LEIDEN 31 Aug. Aan voer: 188 vette varkens. Notering: zware 1S8—200, lichte 196—198, slagersvarkens 201 —203, zeugen 170180. KAASMARKT BODEGRAVEN 31 Aug. - Aanvoer: 164 partijen. Eerste soort f2.10 2.18, tweede soort f 2.03—2.09, extra f 2.19 -f 2.40. Apeldoorn heeft de verjaardag van Prin^Wilhelnu^ met Zeer vacantie in Noorwegen niet onopgemerkt laten Pass®-. d ge- velen hebben van de gelegc isterg bruik gemaakt de lehcitatai - ee(j welke op het paleis Het -^be lagen, te tekenen. Het gem UcJta. stuur van Apeldoorn zond een en tieschrijven aan de jarige F ver„ des avonds werd ter erevan uc'ot- j aardag een taptoe in het P Hier. theater „Berg en Bos gehoudem aan werkten mee de drumban depot der Koninklijke Ma 'geVeer en een militair zangkoor, dat onge 80 man telde. ALDABI 1 Sept. te Santos. ALIOTH p. 1 Vliss. n. R dam. ALKAID 1 te Rio Grande. AMSTELDIJK 1 te New Yorx. AMSTELKROON 1 te Massawa. AXELDIJK 1 te Santos. BLITAR 1 te Havre. „„tnn BOSCHFONTEIN 1 te Southampton^. CERONIA t. 30 van Suez n. nba DELFLAND p. 31 Fernando Noro Las Palmas. DELFT 1 te Trinidad. EEMDIJK 1 te Antwerpen. EEMLAND 1 te Itajai. EOS 1 te Beyrouth. GROOTE KERK 1 te Genua. HELDER 1 te SanJuan. oonang. MARIEKERK .p. 1 Sabang n. F®n<,Adeil. OUWERKERK 1 van Fremantle n. PEPERKUST 1 te Dakar. m PRINS WILLEM 5 1 te Rotterdam. RADJA 1 te Halifax. RIOUW 1 te Casablanca. -vwrk. S1BAJAK p. 1 Wight n. New na* STATUE OF LIBERTY p. 1 Daeüarw Mena Ahm. „„-„beth* STRAAT SOENDA 1 te Port Elwa°c TEUCER p. 1 Kreta n. Prt. Said- AALSUM p. 1 Daedalus n. Pt. qtI. AKKRUMDIJK p. 1 Ouess. n. f poinrf»* ALTAIR p. 1 Pto. Alegre n. Las AMOR p. 1 Kp. St. Vine. n. Oran. ARENDSDIJK 1 te Rotterdam. ARKELDIJK 1 te Singapore. BANKA 1 te Aden. BORNEO 1 te Tj. Priok. „'darn* CALTEX DELFT p. 1 Finist. n. 'Ldal* CALTEX LEIDEN p. 1 Finist. n-<-fdon* CALTEX PERNIS p. 1 Cyprus n. ^do#- CALTEX THE HAGUE p. 1 Finist. CISTULA p. 1 Kreta n. Gibr. GRAVELAND 1 te Recife. HATHOR 1 te Piraeus. HECTOR p. 1 Ouess. n. R'dam. INDRAPOERA 1 te Penang. KATELYSIA 1 te Fao. Caid. LAAGKERK p. 1 Livorno n. Pt. MATARAM p. 1 Finist. n. Lissa»0" MUIDERKERK 1 te Amsterdam. MURENA p. 1 Pt. Sudan n. Suez* RONDO 1 te Singapore. SUMATRA p. 1 Dungen. n. A'datn* TJISADANE p. 1 Vitoria n. Kaaps VAN LINSCHOTEN 1 te Abidjan. VAN SPILBERGEN 1 te Freetown, „o*. ZUIDERKRUIS p. 1 Kp. Race n. N* 1 31 Finist. n. AAGTEDIJK 31 te Montevideo. AMERSKERK 31 te Duinkerken. j. AMSTELDIEP 31 van Hiroh. n. BaBFLf, ARENDSKERK 31 van Kachs. n. Kee> ARTEMIS 31 te New York. AENEAS p. 31 Gibr. n. Valencia. ADCETAS 31 te Bordeaux. AMSTELSTAD p. AMSTELVAART p. 31 Ouess. n. ALPHERAT 31 te Rio Janeiro. AAGTEKERK 31 te Cebu. ALDEGONDA 31 te Poelau Samboe* ADINDA 31 te Pladju. AARDIJK 31 te Bremen. „do* EENNEKOM 31 van Callao n. MoUenK, BLIJDENDIJK p. 31 Scilly n. N. BARENDRECHT p. 31 Masirah n* s" CISTULA 31 van Pt. Said n. Gibr*rti,vr* CONGOSTROOM p. 31 Kp. Verde n* DALEHDIJK 31 van Balbao n. S* 1 DRACO 31 te Tarragona. Si®' ESSO AMSTERDAM p. 31 Finist. IARMSUM 31 te Kawasaki. GAROET 31 te Singapore. GAROET 31 te Singapore. ^ELENA p. 3t Scilly n. GuadeLri/in* HERMES 31 te Cartagena. HAULERWIJK 31 te Cartagena. ILIAS 31 te Palermo n. A'dam. JUPITER 31 te Thessaloniki. KOTA BAROE 31 te Pt. Said. «H* LEKHAVEN 31 van Necochea n. \- T.ISSEKERK 31 te Kho'rral Mufatt»- MARISA 31 te Thameshaven. MALVINA p. 31 Cochin n. Fao. Sin»' MAETSUYCKER p. 31 Str. Soenda MITRA 31 te Lissabon. MAASLAND 31 te Hamburg. MALEA 31 te Poeloe Samboer. NESTOR pè 31 Ouess. n. A'dam. NIGERSTROOM 31 te Aden. OVULA p. 31 Martin, n. Curacao. -gtl PRINS FR. WILLEM 31 van TorantO Cleveland. PRINS MAURTTS 31 te Rotterdam nSa' PRINS FR. HENDRIK p. 31 Scillf Chicago. POSEIDON 31 te Pt. de Paix. „ojlv FENDEECHT p. 31 Ras Fartak n. ra' BOEBIAH 31 te Semaranp REMFANG 31 te N. York. RUFINA 31 te St. Vine. STAD HAARLEM 31 te Wabana. CALLAND p. 31 Abroih. n. MonteV. rj' THELIDAMUS 31 van Curacao n. TROMPENBERG p. 31 Azoren n. HoO= T.TIPANAS 31 te Hongkong. TARIA p. 31 Azoren n. Liverp. TOMORI p. 31 Dungen. n. Tampa. TARAKAN 31 te Soerabaja. TEIRESIAS 31 te Singapore. T.TILUWAH 31 te Macassar. TASMAN 31 te Bldeleng. THALATTA p. 31 Ras Hadd n. G"" TOMORI p. 31 Dover n. Tampa. TRITON 31 te Hamburg. WAAL 31 te San Jose de Guatem* HOGE PRIJZEN ,jl 100.000 8895 i 1500 11029 1000 3748 5225 5687 6459 7109 8498 8574 16586 20373 f 400 I®?® 36;! 4931 7256 10845 11939 12295 13527 15024 18398 18435 19039 J 200 1342 1816 2551 3344 3?i 5982 6667 7023 7440 9129 9650 9930 11113 12063 12430 13650 14412 14649 15021 15245 15l3Ll2 17514 17638 17673 17689 17803 18226 18665 19640 20247 20469 21139 21188 21244 21465 21"^ PRIJZEN VAN ƒ80 1019 140 227 312 316 367 384 403 491 585 917 934 2384 441 684 697 756 836 3008 043 230 255 320 453 519 591 616 703 833 870 4223 265 285 325 367 496 676 711 832 902 905 916 5123 137 293 358 431 587 712 812 815 979 6001 123 248 256 259 288 298 330 399 413 430 594 741 827 856 7095 193 244 247 378 430 431 525 686 748 763 856 988 8098 149 163 220 373 378 428 571 681 756 851 899 945 9043 119 144 401 430 488 566 639 785 874 923 10023 031 143 149 159 220 265 378 389 497 521 581 685 689 698 918 994 11115 304 333 343 657 889 ^,3 A 12049 175 182 522 631 697 718 729 983 -il 13412 751 788 884 944 -cA 14037 142 204 376 407 463 478 570 60 767 836 931 974 „yfj 15016 157 286 294 302 460 487 795 9J£ T 10116 190 374 383 391 629 631 704 7U 877 882 883 908 931 „«1 71 17101 192 215 219 268 378 419 456 6= .7 571 522 1044 093 152 182 209 232 248 268 274 291 343 353 354 374 437 469 535 637 649 656 664 763 768 773 792 795 800 831 892 958 961 964 966 2034 068 071 081 085 106 115 131 188 193 215 223 231 281 410 438 447 476 594 606 635 643 660 676 687 702 739 771 807 892 937 950 983 3042 068 086 099 126 180 198 229 232 280 315 361 441 504 506 520 525 534 545 576 593 618 722 726 766 794 821 839 879 888 901 910 924 945 955 989 998 4063 078 141 164 187 190 235 290 340 372 392 424 460 474 500 501 519 556 564 595 637 649 685 709 724 755 759 786 790 795 800 855 924 956 996 6008 024 034 060 092 125 143 151 166 168 194 235 262 303 313 348 373 381 396 420 429 475 507 520 526 548 580 607 647 658 675 677 706 775 880 922 944 956 961 971 977 6023 049 080 117 168 191 233 237 276 281 326 373 434 438 448 483 490 538 543 545 552 588 615 626 636 662 685 698 718 743 756 757 765 800 802 828 902 904 911 977 982 992 7001 017 051 120 124 130 182 211 248 305 308 374 376 383 391 401 435 438 444 451 492 543 544 578 606 646 676 677 722 741 755 771 787 836 864 876 908 976 984 8000 8005 007 062 111 122 177 209 222 269 280 285 326 329 336 353 384 448 454 458 486 529 539 546 584 611 649 660 691 768 790 834 846 848 866 886 948 990 9005 029 038 064 080 109 143 159 174 180 206 254 308 319 389 406 408 409 411 449 495 556 580 612 644 645 771 838 890 891 919 928 938 986 990 10000 10029 060 079 162 224 254 268 307 319 347 351 366 405 426 463 540 560 603 612 633 640 651 733 753 819 824 828 853 946 966 11017 043 072 144 147 158 177 244 326 334 336 350 387 408 418 441 450 476 495 524 545 565 570 584 647 685 689 739 748 770 .777 784 791 842 872 915 918 924 998 I Aanvulling nieten: 3387. 772 807 849 970 18089 163 167 205 323 332 480 49? 706 709 731 757 759 848 990 19077 083 089 109 116 205 280 282 713 771 994 20026 072 139 179 311 353 506 520 632 777 788 986 21276 476 551 691 892 NIETEN 4 jA 12017 027 077 094 140 159 196 20® ië 228 233 26S 305 320 343 3 (8 389 „gj jg, 535 579 583 599 602 611 652 711 SM T»70 thir <ltA <->e»*« r, A f)1 M 1.4 772 775 810 861 876 883 884 919 hjj 13004 022 025 061 C89 099 125 232 286 291 299 313 315 323 383 42» ó6l a0> 458 468 494 516 523 531 616 654 741 777 790 816 818 829 S40 841 937 960 968 979 „ot 2% 14003 058 094 108 127 202 211 221 M M 309 333 349 368 370 390 406 42» gJS 469 560 583 596 602 624 654 66" g9> 814 820 824 829 848 870 879 8»* j4> 956 969 .«7 «3 W 15044 050 076 103 106 111 11? ag 5% 4"* 180 252 259 402 418 452 483 4», ?4» 575 671 701 703 718 721 725 g 9<t 1« 763 806 826 832 871 893 905 5 1« 43' 16065 084 094 117 118 121 122 3», e3j 204 230 232 286 315 325 361 ^,7 KL TL 451 472 485 507 520 533 536 737 91 642 659 660 683 717 731 g57 ,7 806 841 876 879 880 895 944 6j Ki 988 *,12 H2 a71 ll9 17021 024 025 070 087 103 348 Ï77 185 200 285 287 303 314 ggü L7 V 408 415 427 451 459 468 51? 72g 650 664 674 682 684 692 71 g >$7 908 943 981 l33 l8f 451 Sgi 18012 029 058 111 115 12| igg 39® 746 7 269 285 321 350 370 376 9 g 7J3 m 530 547 564 598 612 679 g3 4 3 774 844 846 870 932 95» 323 |75 3g0 °0\ 19025 111 115 148 307 318 7g 58b g34 3 447 460 473 512 519 567 g g27 ^9 685 723 751 758 785 79» ggS .jS 950 957 973 992 tU4 186 g40 g14 20002 053 063 080 090 1 597 600 g3l 21004 018 053 004 03 421 971

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4