Brons voor Geertje Wielema de 100 mete Jk op heb gezwommen, zo hard als ik maar kon" Nederland niet verder dan vierde plaats? Gruppelaar eervolle legt beslag op tweede plaats de Voor grote successen: goede training Onze dames, na Rusland, op eervolle tweede plaats Van Dam en Dam Zwemresultaten Krappe zege op West-Duitsland: 7-6 NAJDORF: „Nederland heeft nog nooit zo'n goed team gehad" LES VAN DE ROEIKAMPIOENSCHAPPEN Betaalde voetballen zijn artisten Van stukken.... en schijven ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1954 PAGINA 4 Ronde van Europa Pellenaars kan geen ploeg samenstellen Waterpolotournooi in beslissend stadium Internationaal concours hippique Bij de heren Recordpoging vanZatop op 5000 meter mislukt abcdefgn. Ü-* 13 M -.VS. (Van onze sportredacteur) TIJRIJN, Vrijdagavond. Voor Geertje Wielema is vandaag de Nederlandse driekleur opnieuw in top gegaan. Rechts van het tweemaal rood-wit-groen voor de charmante Hon- gaarsen Katho Szöke en Judith Ternes ging het rood, wit en blauw omhoog, want Geertje Wielema heeft precies gedaan wat van haar verwacht mocht worden: de derde plaats en het brons dus op de 100 m. vrije slag. Een derde plaats, die eerst is bevochten na een ongelooflijk snelle eindspurt op de laatste 25 m. Want lang, heel lang heeft de verzamelde Nederlandse kolonie in onzekerheid moeten verkeren. Dat was al 's morgens begonnen, toen na het afwerken van de series en het opmaken van de totaalstand voor de eerste acht bleek, dat de Nederlandse kampioene met de overigens niet slechte, maar ook weer niet imponerende 1.08.3 slechts vijfde was in de rangschik king. De Deense Greta Hveger-Andersen en de W.-Duitse Van Netz waren een halve seconde sneller geweest en dan natuurlijk nog de twee Hongaarsen. En in de beslissende strijd zelf keerde' Geertje Wielema na 50 m. als vierde en bleef nog zeker 20 m. in die positie. Maar toen kwam toch weer die for midabele eindspurt, die dit Nederlandse meisje steeds weer en op elk num mer weet te produceren, die haar in een oogwenk langs de Duitse bracht. Zo hard ging Geertje Wielema de laatste tien, vijftien meter, dat zij ook veel sneller ging dan de twee Hongaarsen, tussen wie de strijd om de titel reeds was beslist. Geertje Wielema heeft zelfs de tweede plaats van Judith Ternes nog even bedreigd, maar haar achterstand was juist te groot om nog succes te hebben. „Wat was ik bang, dat ik geen derde zou worden", zo vertelde Geer tje Wielema kort na de race op de 100 m. vrije slag toen zij tezamen met Judith Ternes links en rechts handtekeningen stond uit te delen. En die angst vloeide alleen maar voort uit het feit, dat zij slechts vijfde was geworden in de totaalstand na de series en het verloop van de eerste 50 m, van de finale. Kort na de start namelijk had Katho Szöke reeds een kleine voorsprong op haar landgenote Judith Ternes, maar ach ter de twee Hongaarsen keerde niet Geertje Wielema, maar de West-Duit se Netz als derde. Het verschil was weliswaar minimaal, maar het had beslissend kunnen zijn als op het laatste rechte eind zou blijken, dat ook de West-Duitse nog enige reser ve of, zoals men dat noemt nog iets over had gehad. ,,Ik heb niet meer gekeken, ik durfde niet", zo vertelt de winnares van het brons. „Ik heb alleen maar gezwommen zo hard ik kon." Welnu, dat laatste was verschrikkelijk hard. Vooral de laat ste 25 m. waren imponerend. Geer tje Wielema liep op dat stuk bijna een volle seconde weg van het lange Duitse meisje Netz en kwam nog angstig dicht bij de uitgeput lijkendq Judith Ternes. Met ruim verschil voor dit tweetal finishte Katho Szöke als eerste in een voor een 50 m. baan ongelooflijk snelle tijd van 1.05.8. De eerste 50 m. had de winnares van het goud afgelegd in de prachtige tijd van 30.7 sec. Als de Italianen een landgenoot fa voriet weten, zijn ze naar het lijkt de grens van de hysterie nabij. Dat is gisteren al gebleken tijdens de wa- terpolowedstrijd tegen Nederland, dat kwam vandaag, bij de finale van de 400 m. opnieuw tot uitdrukking, iRoma- ni, Romani, klonk het van alle kanten over het water toen de acht finalisten de startblokken opzochten en nauwe lijks waren de acht in de voor hen afgebakende baan gedoken of iedereen schreeuwde, gebaarde, sprong en dans te, kortom deed alles wat een normaal mens, die prijs stelt op een zekere innerlijke rust, niet zou doen. Romani hielp zijn supporters op de tribune nog een handje want hij speelde roe keloos met zijn krachten. In een hoog tempo legde hij de eerste 100 m. af. Vlak achter hem lag Jean Boiteux, de Olympische kampioen 1952, di ede laat ste tijd meer de belangstelling voor zich opeist door het uitlokken van schan daaltjes dan door het bereiken van prestaties, die het veroveren van de titel in Helsinki moeten rechtvaardigen. Romani bleef voorlopig voor. Ook na Finale schoonspringen: 1. Brener (Rusl.) 153.25 pt. 2. Udalov (Rusl.) 141.16; 3. Pire (Fr.) 136.97; 4. Oertel (O.-Did.) 135.93; 5. J. Scheffel (O.- Dld. 132.82; 6. Sobek (W.-Dld.) 132; 7. Truner (Eng.) 130.79; 8. Wo- rish (Oost.) 126.59; 9. Hampei (W.- Dld.) 126.41; 10. Speelmans (Belg.) 118.24; U. Roheng (Oost.) 115.41 pnt. Het resultaat van de eerste serie 100 meter vrije slag dames luidt; 1. Judith Ternes (Hong.) 1.07.4; 2. Gise- la Netz (W.-Dld.) 1.07.8; 3. Hean Bot- ham (G.-B.) 1.11; 4. Marianne Lund- jvist (Zweden) 1.11.2; 5. Eva Postelt (O.-Dld.) 1.11.8; 6. Lenie van Rooy (Belg.) 1.12.2. Tweede serie: 1. Katalin Szoke (Hong.) 1.07.5; 2. Ragnhüd Hveger- Andersen (Den.) 1.07.7; 3. Josette Arè- ne (Fr.) 1.09.7; 4. Keunzel (W.-Dld.) 1.10.1; 5. Ginette Jany (Fr.) 1.10.4. Derde serie: 1. Geertje Wielema (Ned.) 1.08.3; 2. Angela Barnwell (G.B.) 1.10.1; 3. R. Maagova (Tsj.- Sl.) 1.10.9. Vierde serie: 1. Mette Ove Petersen (Den.) 1.10.5; 2. Eva Maria Schulze (O.-Dld.) 1.10.8; 3. Loes Zandvliet (Ned.) 1.11.8. Series 200 m schoolslag dames: Eer ste serie: 1. Ursel Happe (W.-Dld.) 2.57; 2. Helen Orr Gordon (G.-B.) 2.58.3; 3. Helga Barth (O.-Dld.) 3.05.2. Tweede serie: 1. Jutte Hansen (Den.) 2.56.8; 2. I. Gryka (Pol., 2.58.7; 3. Dorrit Kristensen (Den.) 3.01.4; 5. Raymonde Vergauwen (Belg.) 3.10. Derde serie: 1. Klara Killermann (Hong.) 2.56.8; 2. Vinka Jericevic (Z.- Sl.) 3.00. Vierde serie: 1. Rika Bruins (Ned.) 3.00.9; 2. Nel van Opstal (Ned.) 3.02.5; 3. Ripsina Szekeiy (Hong.) 3.02.5. Geplaatst in linale: Ursel Happe, Jutte Hansen. Klara Killermann, He len Arr Gordon. I. Gryka, Vinka Je ricevic, Rika Bruins en Dorrit Kris tensen. De Hongaarse Katalin Szoke heeft het Europees kampioenschap op de 100 meter vrije slag dames gewonnen In de finale werd zij in 1 min. 05.8 sec. eerste. De verdere uitslag luidt: 2. Judith Themes (Hong.) 1 nun. 06.7 sec.; 3. Geertje Wielema (Ned.) 1 min. 08.4; 5. Kagnhild Andersen 1 min. 08.4; 5. Ragnild Andersen Hveger (Den.) 1 min. 08.7; 5. Jo sette Arène (Fr.) 1 min. 09.6; 7. An gela Barnwell (G.B.) 1 min. 10.L; 8. In- grid Kuenzel (W.-Dld.) 1 min. 11. De uitslag van de finale 400 meter vrije slag heren luidt: 1. Czordas (Hong.) 4.38.8; 2. Romani (It.) 4.40.4; 3. Ostrund (Zw.) 4.40.9; 4. Gremm lowski (Polen) 4.42.5; 5. Boiteux (Fr.) 4.43.2; 6. Nyeki (Hong.) 4.49.2; 7. Montserret (Pr) 4.49.3; 8. Badura (Tsj.sl.) 4.51.6. Waterpolo. Halve finale poule A: Nederland—West-Duitsland 7—6, Ita liëGroot-Brittannië 43. Halve fina le poule B: HongarijeSpanje 52; RuslandZuid-Slavië 11. 200 m. toen Boiteux hem nog steeds op de hielen zat en Czordas zich in middels had opgewerkt tot de derde plaats. Romani lag zelfs nog in eerste positie, toen er 300 m. was afgelegd. Het leek of de Italianen elk ogenblik en masse een hartverlamming zouden krijgen. Maar toen kwam Czordas en plotseling werd het stil op de tribunes. De Hongaar had precies het moment bepaald, waarop hjj de aanval zou' openen en het bleek, dat hij zjjn niet geringe kracht maar al te goed kende. Na 350 m. lagen de Hongaar en de Italiaan gelijk. Nog geen 10 m. verder was het verschil al een halve meter en toen was het gedaan met Romani. De Zweed Ostrund kwam inmiddels uit vierde positie ook opzetten, passeerde Boiteux met gemak en bedreigde ver volgens de Italiaan, die moedig, maar vrij krachteloos verder zwom. Ostrunds spurt reikte echter enkele centimeters te kort om ook Romani nog te verslaan. Rika Bruins in finale Bij de dames zijn ook de series van de 200 m. schoolslag afgewerkt, niet met die resultaten voor de Nederlandse deelneemsters, die men eigenlijk wel van hen verwacht had. Want Rika Bruins, de nationale kampioene, heeft zich wel iswaar in de finalegep laatst, maar zij was toch niet in haar beste vorm. In haar serie werd Rika Bruins eerste. Meer dan 100 m. heeft zij het initiatief gelaten aan de Hongaarse Eva Szekeiy, toen kwam zijn, tezamen met Neder lands tweede vertegenwoordigster, Nel van Opstal, naar voren. Nel van Opstal kwam niet verder dan de Hongaarse en heeft ook tegelijk met haar de fi nish bereikt. R.ika Bruins ging alleen door en tikte met een ruime voorsprong als eerste aan. Haar tijd, 3.00.9 was echter aanzienlijk beneden haar moge lijkheden op dit nummer. Zij werd dan ook zevende van de acht die voor de finale zjjn geplaatst. De snelste tijd is afgedrukt voor de Hongaarse Killer mann, de West-Duitse Happe en de Deense Hansen. Nel van Opstal kwam juist niet in de finale. Zij was met 3.02.5 negende in het totaalklassement evenals de Hongaarse Eva Szekeiy. Enige tijd geleden is aan Kees Pelle naars verzocht een ploeg samen te stel len voor de Ronde van Europa, welke 21 September a.s. te Parijs aanvangt. Naar wij thans vernemen heeft Pelle naars aan de sporttechnische leider van de Ronde van Europa Jean Leuillfot medegedeeld, dat hij de opdracht niet kan aanvaarden, aangezien hij geen kans ziet om een representatieve Nederlandse ploeg samen te stellen. (Van onze sportredacteur) TURIJN, Vrijdagavond. De beslissende strijd om het kampioenschap van Europa Waterpolo kan beginnen. De wedstrijden in de halve finale zijn afgewerkt,'de balansen zijn opgemaakt en iedereen weet, waar hij aan toe is. Nederland zal op papier ook meedingen naar het goud, zilver en brons. In feite echter behoeft de ploeg van Frans Kuiper geen enkele illusie meer te hebben. „Waar is toch dat mooie Nederlandse spel gebleven, dat beweeglijke, snelle, verrassende?" vroeg vanmiddag een Britse official aan Jan de Vries, voorzitter van de K.N.Z.B. en van de Europese zwemliga, die met een wat mistroostig gezicht langs het bassin liep na de wedstrijd van het oranjeteam tegen Duitsland en die met 76 was gewonnen. Nederland heeft nu vier wedstrijden gespeeld en er drie van gewonnen. Het heeft ook de finale bereikt. Het heeft dus nog een theoretische kans op het brons, zelfs nog op het goud van Turijn en toch bijna niemand in het Neder landse kamp gelooft, aan de vooravond van de beslissende strijd, in die kan sen. De wedstrijd, die beslissend moest worden voor het bereiken van de finale groep, was die tegen West-Duitsland. Na de eerste helft waren de perspec tieven voor de Nederlanders bijzonder gunstig, want zij hadden een voorsprong van niet minder dan 5-1 weten te ver overen. De Duitsers hadden weliswaar de leiding genomen, maar door Luchs, Smol (uit een strafworp), Luchs en Smol (weer een strafworp) was het al spoedig 4-1 geworden. Nog voor de rust bracht Van Feggelen de stand na een pass van Bijlsma op 5-1. Eerst na de rust echter bleek, dat de Nederlanders aanzienlijk in vorm zijn teruggelopen. Alle snelheid van handelen, die vroeger zoveel successen heeft gebracht, was nu verdwenen. Dat de Duitsers de stand op 5-2 brachten was nog niet zo verontrustend, maar toen Bijlsma kort na dit doelpunt uit het water werd gezonden en de stand dus spoedig 5-3 was, werd het toch wel anders. Door Pennekamp werd het zelfs 5-4. Even kwam er weer lucht in, toen een snelle combinatie een doelpunt van middenvoor Van Feg gelen opleverde. 6-4. Maar het werd 6-5 en even later, toen Van Feggelen onnodig een overtreding beging, waar voor hij uit het water gestuurd werd, zelfs 6-6. Het gelijke spel was voor Nederland voldoende om de finale te bereiken, maar iedereen vreesde het offensief dat de Duitsers hadden inge zet. Vier spelers gingen achtereenvol gens het water uit, twee Nederlanders en twee Duitsers. Eerst toen bracht Muller de stand op 7-6. Nog geen seconde na het laatste fluitsignaal scoor de Seher voor de Duitsers maar dit doelpunt was dus net niet geldig. De Duitsers hebben nog geprotesteerd. Zij waren van mening datde speeltijd nog niet verstreken was en wilden, dat de wedstrijd geheel opnieu gespeeld zou worden. Een wel erg onredelijke eis, die des avonds door de protestcom missie met algemene stemmen is af gewezen. Joegoslavië heeft tegen Rusland ge lijk gespeeld en dat was voldoende om in de finalegroep geplaatst te worden. Maar het was een gelijk spel dat met veel geluk is behaald. De Russen, die tegen Hongarije reeds een voortreffe lijke indruk hebben gemaakt, deden het nog beter. Zij waren nog beweeg lijker en sneller dan de Joegoslaven, toonden zich meesters in het verdedi gen en veel zwemmend zoeken van de vrije positie. Deze technische meerderheid was, hoe kan het ook an ders bij sterke ploegen als deze, na tuurlijk zeer gering. En zo werd het de mooiste wedstrijd van het tournooi, waarin de Joegoslaven het tweemaal zonder Kurtini hebben moeten doen. De laatste keer op een zeer fataal mo ment, in de laatste minuut. Maar het bleef 1-1. (Van onze verslaggever) bijeen. En men zag het dus gebeuren dat tal van oude „schaakvriendschap- De meesten van de ongeveer 150 pen" hartelijk werden vernieuwd. -De schakers, die aan de Schaakolympiade Russen waren vertegenwoordigd door deelnemen, waren gisteravond „infor- I Smyslow en Keres. Botwinnik ontbrak meel in „Krasnapolsky" te Amsterdam op het appèl. Maar wèl was weer de wereldkampioene schaken, Ludmilla Rudenko, aanwe zig. Men ziet haar hier in gesprek met schaakmeester Bernstein. Smyslow verklaarde ons des gevraagd, dat scha ken voor hem een kunst was en dat hij naast schaken ook veel aan zingen deed. Najdorf, luid ruchtig optimistisch als altijd, verkon digde, dat Argenti nië het tournooi ze ker gewonnen zou hebben als de Rus sen er niet waren en dat „Nederland nog nooit zo'n goed team had gehad als ditmaal." En hij voegde er aan toe: „Die Donner van U speelt kolossaal." En voor de rest hulde iedereen zich in een vastberaden zwij gen. Onder stralende zonneschijn is Vrijdag voor vijfduizend toeschouwers op de derde dag van het internationaal con cours hippique te Rotterdam een inter nationaal puissance springconcours om de „Prijs van de Haven" verwerkt. Het was een sterk variërend hindernispark, waarin acht hindernissen waren opge steld, die elk een eigen karakter had den. Van de 29 combinaties, die aan de start verschenen* konden er slechts vier het zware parcours foutloos beëindigen. Nadat o.m. de wereldkampioen, de Duitser Winkler, met „Alpenjaeger" acht fouten genoteerd kreeg en mej. Bannaud (Fr.) met „Etendard" de strijd had gestaakt, reed de Rotterdammer Jaap Rijks met zijn trouwe „Romani- chel", als negende combinatie gestart, als eerste zonder fouten. De Duitse crack Magnus von Buchwaldt kon met „Jaspis" Rijks niet van de leiding ver dringen. Onze landgenoot J. J. Gruppe laar was de tweede die alle hindernis sen zonder fouten sprong. Beide Neder landers bleven enige tijd aan de kop staan, totdat de Duitse amazone mej. Fellgiebel zich met „Florett" eveneens met een foutloos parcours bij hen voeg de. Men verwachtte dat de Olympische kampioen Jonqueres d'Oriola, die met „Arlequin" in de ring verscheen, even eens de hindernissen foutloos zou ne men, doch op de vijfde trok de Frans man het paard te vroeg op, zodat het de hindernis afwierp. Jammer, want (Van onze roeimedewerker) De Bosbaan te Amsterdam ligt verlaten: de eerste gecombineerde Europese roei kampioenschappen voor dames en heren behoren tot het verleden. Het is een sportmanifestatie van de eerste rang geweest. Daartoe droeg vooral bij de prachtige outillage van de baan, welke, gekoppeld aan een prima organi satie tijdens zeven wedstrijddagen, alles op de minuut feilloos heeft laten verlopen. En dat dit roeifestijn niet alleen in onze eigen ogen een groot succes is geworden, bewijzen wel de veelvuldige loftuitingen van buitenlandse pers vertegenwoordigers, chefs d'équipe, roeiers en roeisters en in het openbaar bij monde van de F. 1. S. A.-voorzitter, Gaston Mullegg, die er geen doekjes om wonden en de Bosbaan de beste roeiregattabaan noemden, welke zij ooit zagen. De Nederlandse vier met stuurman die zich via de herkansing in de demi-finale plaatste in de tijd van 7.28.1. Hoe zijn de prestaties van de da mes uitgevallen en kunnen we te vreden zijn? Altijd heeft men een kleine hoop, al is die nog zo klein, op de hoogste eer, die de FISA kent, maar het was een volkomen greep in het duister, aangezien men van de prestaties van de Russische en Roemeense dames in het geheel niets afwist, dan slechts enkele schaars doorgekomen tijden van al daar gehouden wedstrijden. Maar de uiteindelijke resultaten hebben bewe zen, dat wij na Rusland op dames- roeigebied de tweede plaats innemen en daarom kunnen we tevreden zijn. Als we de onderlinge prestaties gaan vergelijken, dan is wel overduidelijk komen vast te staan, dat een lang durige training voor wedstrijden van zulk een hoogstaande orde een eerste vereiste is. Ongetwijfeld waren er Russische ploegen, waaronder de dub- belvier, waar we met de beste wil van de wereld niet tegenop hadden gekund. Aannemende, dat de vier met 1 stuurvrouw van Rusland technisch op hetzelfde niveau stond als de andere Russische ploegen (zij verbeterde ook het baanrecord), dan heeft Die Leijthe verreweg de beste prestatie geleverd. En dat is niet zo in één of twee maanden gegroeid. Deze meisjes roei den al van begin 1953 in dezelfde combinatie, zij waren volkomen op el kaar ingespeeld, wonnen de eerste prijs in Kopenhagen en hadden het voordeel dus al eens eerder op het internationale waterpodium te hebben gestaan. De gehele winter door heb ben zij met elkaar getraind en zich opgemaakt voor de race op de Bos baan. En dat misten wij bij de an dere ploegen, waarbjj we Agnes Reu ter even buiten beschouwing laten. De Russische dubbelvier van vier doorknede skiffeuses was ongenaak baar, maar wij geloven dat de Vliet- dames, indien deze ploeg bij elkaar zal kunnen blijven, het volgende jaar gerust in staat zal zijn zich van een tweede plaats te verzekeren. Want waarom bleef Die Leijthe in de finale slechts 0.2 seconde boven haar eigen record, terwijl de Vliet er 3,7 sec. van afbleef? De acht roeide beter dan tijdens de nationale kampioenschappen en het was een opgave voor de Spaarne dames de plaats van 1953 van de Vliet op de juiste wijze te kunnen vervangen. De Vliet acht van verleden jaar was imponerender, de Spaarne acht heeft dit niveau nooit kunnen bereiken, als gevolg van een tè korte haal en daardoor tè geringe krachtsontwikkeling. Maar ook hier is het weer een vereiste, dat indien men de ploeg tot prestaties wil laten ko men, dit slechts kan geschieden door maandenlange training. Agnes Reuter heeft in de finale de race van haar leven geroeid en liep in haar eindspurt vervaarlijk op de Oostenrijkse kampioene van 1953 Eva Sika in. Het scheen ons toe, dat zij veel minder zenuwachtig was dan an ders, haar gehele kraehtsontwikKehng en waterwerk was aanmerkelijk voor uitgegaan en er ging veel meer rust van uit. Misschien hebben deze drie races haar moreel meer gesterkt; als zij eveneens de tijd kan vinden om door te zetten, dan komt zij ongetwij feld volgend jaar tot nog betere pres taties. De uiteindelijke resultaten van de dames waren beter dan die van de heren. Wij nemen direct aan, dat de herenploegen zich geheel en al gege ven hebben, maar het moet ons van het hart, dat er in enkele nummers fouten zijn gemaakt, die de oorzaak zijn van een slechtere kwalificatie. In het vier dagen durende herentournooi is onomstotelijk komen vast te staan, dat de grootste kans voor een uit eindelijk succes schuilt in de juiste wijze van tempo-verdeling. Een hoge start, gevolgd door een op 250 a 300 meter overgaan in een niet al te laag baantempo (wij Nederlanders liggen over het algemeen vergeleken bij de buitenlandse ploegen te laag), maar ook het handhaven van een behoor lijke reserve om een eindspurt te lan ceren, welke minstens een viertal slagen in de minuut hoger ligt, dat is de grootste troefmaker. Een te hoog baantempo is ook funest; er waren maar weinigen, die dit volhielden. De Tsjechen moesten ditmaal in hun waan zinnig hoge tempo zowel in de vier met stuurman als de acht telkenmale het lootje leggen. Roemenië had een technisch feilloze vier zonder stuurman, die in 38 over de baan ging, waarbij de kolken van het begin tot eind een zelfde krachtsmanifestatie ten toon spreidden. Het was jammer, dat deze vier, die in de herkansing slechts 0,3 sec. achter de Engelsen finishte, uit geschakeld werd, ondanks het feit, dat de tjjd drie seconden sneller was. dan de winnaars van de overige twee her kansingen. De Njord vier met stuurman moest het onderspit in de halve finale del ven tegen de favorieten Rusland en Tsjechoslowakije. Het baantempo was te laag met 32 waar de overigen prac- tisch allemaal 38 sloegen, behalve de Russen, die echter in hetzelfde tempo van de Nederlanders zulk een formi dabele inzet van een drie decimeter hoogte hebben, dat het uitpuilt van kracht en snelheid. Gitz en Blom van het Spaarne trof de tegenslag van de tijd, want aan hun roeien heeft het niet ge legen. Engeland won Zaterdag in 7 min. 12,4 sec. Denemarken werd tweede in 7 min. 13,4 sec. Neder land derde in 7 min. 14,2 sec., waarbij zij beneden hun eigen baan record bleven, terwijl dit het enige nummer op die dag was, waarin een baanrecord sneuvelde. Rusland werd in de eerste heat tweede met 7 min. 14,9! en daardoor geplaatst in de finale. Van Mesdag roeide eveneens een goede race, welke niet van spanning ontbloot was. Zijn start was goed, als mede zjjn baantempo, maar hier ont brak nu juist op het laatste moment even dat tik-tik-tik om in een eind spurt de aanstormende tegenstanders van zich af te kunnen schudden. In de andere halve finale was Vlasic in zijn baan te hoog, kon daardoor de rustig doormalende Colomb en daarna de zeer laag roeiende Berku- tov niet meer bijbenen en lag op de 1750 meter als een gebroken man over zijn riemen. Tweeduizend meter roei er, in tempo 34 in een skif behoort slechts voor zeer weinigen tot de mo gelijkheden. Zatopek, die met zijn echtgenote, de speerwerpster, aan wedstrijden te Stockholm heeft meegedaan, hetft ver klaard, dat hij aan de Olympische Spelen gaarne zal willen deelnemen, maar dat hij te Melbourne uitsluitend op de mara thon wil uitkomen. Oostenrijk De onlangs door de overstromingen zwaar getroffen stad Linz is gisteren door een geweldige ha gelstorm getroffen, waardoor weer over stromingen optraden en een aantal per sonen gewond werden. (U.P.). d'Oriola had een prachtig parcours ge reden. De enige, die zich eveneens nog voor de barrage zou kunnen plaatsen was de wereldkampioen Winkler, die voor de tweede maal dit parcours reed, doch nu met „Oriënt". De spanning was duidelijk merkbaar toen de Duitser met de bruine ruin van start ging. Winkler reed zeer beheerst in een prachtige stijl. Tussen de hindernissen hield hij het paard in om het vlak voor de obstakels te laten gaan. De combinatie kwam ook inderdaad zonder fouten rond. Voor het barrageparcours waren vijf hindernissen verhoogd. De hoogste was de rode muur, die thans 1.70 meter was. Als eerste verscheen Rijks met „Roma- nichel". Hij begon goed, doch bij de derde hindernis, groen-gele balken bo ven elkaar, kreeg „Romanichel" er plot- De beroepsvoetballers en ook ^e{. nen die semi-professional zijn goeding voor het spelen van ujt den en hun training krijgen, pe de aard der zaak belasting "et8 'wej. fiscus zat met het probleem, oj1"® oet- ke categorie belastingbetalers deze bailers moeten worden on<^er®e!;ptbal* Wij vernemen dat deze beroepsvo Iers en semi-professionals voorlap'® len worden ingedeeld in de caL „et- „artisten", die naar bekënd, 8 n aan van hun verdiensten moeten beta.e;e de belasting. Onder dezelfde caI®fren- „artisten" vallen prolessional wi ners en professional Doksers. ujt- De verenigingen die de bedrageni keren zullen zich nader dienen te den of men deze belasting direct va vergoedingen zal aftrekken of dat andere vorm van betaling dient te den vastgesteld. Emil Zatopek heeft te waar de baan- en weersomstandign in het stadion uitstekend waren, t geefs getracht het wereldrecord °P,ge. 5000 meter, dat de Rus Kuc hem ais lopen Zondag bij de Europese pioenschappen te Bern ontnam, we zijn naam te brengen. Maar ju kwam de Tsjechische „locomotiei deze race tegen het horloge ^,1J star* tegenstanders moesten hem van de af laten gaan tot een schitte tijd; 13 min. 57. Het Europees kamioenschap ®.^veiis. jollen is gewonnen door Andre i De Belg, met zijn achttien JaIe:j,jen» jongste deelnemer aan de wedstr J Werd in het eindklassement met totaal van 518 punten eerste. seling genoeg van. Met een dd -Ler gebaar wierp de vos ruin zijn b zelf over de hindernis, terwijl het eb nert vóór bleef staan en daarna de reed nam. Rijks sprong er weer op ®n ujt. het parcours zonder fouten ver le]aar Als tweede kwam de heer GruPPzeesde aan de start. Hij maakte bij bfken hindernis, een heg met witte ba „joh8 boven, een fout. De Duitse „jr- Fellgiebel kreeg in het barras at« cours zelfs 23 fouten genoteerd. D® oP. ste ruiter, Winkler, zette toen aUeS alles. Evenals de eerste maal Tee%got' ook thans weer met „Oriënt" zeer dacht en geheel geconcentreerd. mocht het genoegen smaken als rie van de vier wederom feilloos T° in komen, waarmede hij tevens beslag de op de oranje-roset. J. J. GrupP®,eji, werd tweede. Rijks derde en mej- giebel vierde. SEPTEMBER OPGAVE 1 PRIJSPROBLEEM Probleem van F. Healy Wit geeft in 2 zetten mat 13. Da4 Pe4: 14. Ff3 Ld7 15. Fd2 16. Pd2: 0-0-0 (Zwart staat nu voottr felijk). 17. Tabl Dd5 (Het beste- Pd4: zou Da7: volgen.) 18. Pf3 Tbd, Te8 20. Lc5. Stand na de 20e zet van wit 20. Df3: Een schitterend dameoffc' 21. gf3: Lh3t 22. Kgl Te6 (Dreigt Tg» mat.) 23. Dc2 Td4:! 24. Ld4: Pd4: e» wit geelt het op. Oplossing Augustus-opgave: P£2! Oplossing probleem van H. Kuebesanit-n- i^n^H.V^rdH.Cmnr?^^l0SSlng L Da7! dreigt 2. De3:; La7: (Lc5) 2. f6: mede naar- de maanrtnrn. Lgl g Df2. cg Da8:. pc5 2 Da2 Nog een aardig voorbeeld van eej „Witte Indiër" is het volgende Wit: Ka3 Dd8 Ta4 Te3 Lg6 Lh4 Pd4 Pf2 pionnen b5 d2. Zwart: Kf4 Db8 Lc8 Pf6 pionnen b6 e4 f5 g7 h5. Oplossingen van bovenstaand pro bleem binnen 14 dagen. dingen mede naar de maandprijs. Wit: Macdonnell. Zwart: Boden. 1. e4 e5 2. Lc4 Lc5 3. b4 Lb4: 4. c3 Lc5 5. d4 ed4: 6. cd4: (Hier'schijnt Pf3 iets sterker te zijn. Het spel zou dan in een variant van het Evansgambiet over gaan) Lb4f 7 Kfl (Wit geeft de ro- chade prijs ter versterking van zijn aanval). La5 8. Dh5 d5 9. Ld5: De7 bleem van Kohtz en Kockelkorn: Wit: Kb8 Ta2 Ld5 Pd3 pion b4. Zwart: Kb6. Wit geeft mat in 3 zetten. Correspondentie betreffende deze briek te zenden aan A. Perquin, Maf 10. La3 Pf6 11. Lf7:t Df7: 12. Da5: Pc6 nixkade 104 te Amsterdam-C. Probleem voor geoefende oplossers. No. 2084 van G. v. d. Linde te Zutphen. PROBLEEM VOOR BEGINNERS. No. 324 van P. Hollenberg te Haarlen** Wit speelt en wint; oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 Oct. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36 Heemstede. Met dit probleem introduce ren we een nieuwe medewerker waarvan onze oplossers stellig veel genoegen zul len beleven. OPLOSSING van No. 2076 van P. J. Eype te Haarlem. Wit speelt naar: 3228, 28, 23, 1, 36, 4 en wint. Vrij eenvoudig vraagstukje; jammer dat verschillende stukken wei nig of niets aan de ontleding doen. De opgave voor dit stukje moet el^een lijk luiden: wit verlokt zwart tot - foutzet, zwart loopt in de val wit wint. Om de beginners wat 1 moet te komen, vertellen we dat 3631 speelt, zwart door 2126 aas bijt en wit gaat winnen. Hoe, moeten de oplossers nu maar eens zoeken. Oplossingen van de num 323 en 324 kunnen tot 15 Sept. a gezonden worden aan bovenstaand a S wiiii OPLOSSING van No. 320 van C. C. H. te Schiedam 40—34, 30x28, 32x3, 21x41, 16—11. 3x46 en wint. Een zeer gemahkelip* yge K gave waarmede de oplossers niet^ei"^' moeite gehad hebben. Goed zonae1" FANTASIE-PROBLEMEN Door het prachtige werk van de Ned. Bond voor Damproblematiek is er in de laatste jaren orde en regel gekomen om trent de opvattingen en voorwaarden waaraan een goed probleem moet vol doen. In een goed probleem komt dan ook geen figuratie, verwisseling van zet ten e.d. voor. De regels waaraan de heren proble- misten zich gebonden achten schijnen er echter toe te leiden dat men zich niet n in öe' In de compositiewedstrijd 193S/^-,^ pro ze rubriek werd als eis gestel blemen te maken: 1 miniatuur, en :n 1 fantasie-probleem. Onder de vele fraaie inzending 1 4'„v.4„r.;rt .T/A AT* van ook een fantasie voor van fV ^8. Zwart: Zwart 10 st. op 8, 1U'6 {4, ook ,rt: Zwart 1_ 22, 23, 35, 36, dammen op - Wit 16 St. op 11, 27, 31/34 37, 47. 49. De prachtige oplossing 4 3 40/4„Ü' 32- 2«- 43—39, 37—32, 33—28, wint. 24—2, 2—16, 16x5 en. w---- zJJ„ a;= „7 meer, of althans minder dan vroeger, op ^,ou het .n,iet f aLes^rnoesten het moeilijke pad der fantasieproblemen zlÜke goniale stuk:je ns zeer waagt. Deze conclusie moet men wel Ter oplossing een^ Metz. j2, lj- waagt, ueze conclusie moet men wel J-c' ut;. a fs Metz. trekken als men ziet wat er zo de laat- compositie van Ja g 7 g_ 11, Zwart 12 sx. op - ste jaren gepubliceerd wordt. Ham op 5 IV 96* V Zich aan regels en voorschriften hou- 18« 22, 26, 30, 32 33 ^34^ jt si heid zijn om de fantasie de vrije loop Onder de inzenders g jrige -...ölVe tot 1 Dl «en den is goed, doch op het gebied van kunst moet er toch ook een mogelijk 27, ""„it en 38, 44, 47, dam op 39. Wit SP _„r op 15', 20', 21, 25, „te op" "JM um uc J-dllldOlC UC VHJC VJUUCi UV. - Oct- cl n te laten; zou dat verhinderd worden lossingen, welke tot wordt een dan zal er veel mooi& niet geboren den kunnen worae worden. werk verloot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4