Mej Klompé over de katholiek in internationale organisaties In! IT piRVRoy Alweer een NIEUWE SPELLING Bond Heemschut pleit voor behoud van stedeschoon Leiders Fakkelrallye geven eerste traject vrij EEN KLEURIGE REGENJAS GEHEIMZINNIGE AUTO rKinderprijsvraagj Jullie hebben je er goed doorheen geslagen 76e Duitse Katholiekendag in Fulda Binnenkort speciale cursus van het Genootschap voor Geestelijke Vernieuwing Verkeersproblemen door sanering niet duurzaam opgelost Professor op jacht naar giraffe Groot nieuws voor kaartlezers versterkt het moreel in de regen BESTWili (sCHÜPVAAgïBERICHïis) Een goede salarisverhoging ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1954 PAGINA Zeepost voor Oost en West Thijmgenootschap vijftig jaar Nieuwe Mis van Refice Een Nederl. speurdersroman SLUITZEGELACTIE NED. FABRIKAAT meter V'1 N: Gisteravond zijn in Fulda de openbare manifestaties van de 76e Duitse Katholiekendag begonnen. In de namiddag werd een feestelijke bijeenkomst gehouden in de grote stadsgehoorzaal. In de avonduren verzamelde alle deel nemers, en dat zijn er duizenden, zich op het amphitheatervormige plein voor de Dom. De West-Duitsers zeggen nu reeds: „Die avond hebben wij een ogen blik de zware druk vergeten van de Russische dreiging, die al zoveel jaren nu op ons ligt. Samen met onze Oost-Duitse broeders in Christus verheugen wij ons in een gezamenlijke actie van geloof en hoop op een betere wereld." De afgelopen dagen zijn besteed aan het bestuderen van het thema van het congres. De werkgroepen, vijftien in getal, hebben de verschillende aspecten van het thema afzonderlijk onder de loupe genomen. De Nederlandse dele gatie van maar liefst veertig man, numeriek de sterkste buitenlandse ver tegenwoordiging, heeft door haar referaten een belangrijk aandeel gehad in de besprekingen. De belangrijkste punten der werk- commissies vormden wel de interna tionale samenwerking der katholieken en de verhouding van Oost- en West- Duitsland. Een opmerkelijk samenspel van idee- en was hierbij bijzonder te constateren in de referaten van mej. dr. M. A. M. Klompé als lid van de Nederlandse De legatie en dr. Rudi Salat, die als se cretaris verbonden is aan het Duitse gezantschap bij het Vaticaan. Mej. Klompé, die sprak over de Kolen- en Staalgemeenschap en dr. Salat, die de Unesco en Ver. Naties behandelde, be pleitten beiden hetzelfde: namelijk de noodzaak van een steeds groeiende sa menwerking der katholieken op inter nationaal terrein en het doordringen van katholieke ideeën en opvattingen in de wereldstaatorganisaties en in de inter nationale neutrale organisaties als het Rode Kruis en de Artsenorganisaties. Niet minder dan 3000 deelnemers tel len de vijftien verschillende werkgroe pen, die elk op het eigen gekozen le vensterrein aantoonden, hoe het moge lijk is voor katholieken te getuigen voor God.Want dit is het algemene the ma der katholiekendagen 1954: „Gij zult Mijn .getuigen zijn." Mej. Klompé gaf in haar referaat een inzicht in het werk der kolen en staal gemeenschap, niet slechts voor de eco nomische eenwording van Europa, maar ook op ander terrein. „Wij moeten er voor zorgen, aldus mej. Klompé, dat in de economische doelstellingen de mens niet vergeten wordt. Wanneer in de toekomst de fondsen van de kolen- en staalgemeenschap zullen worden aan gewend voor b.v. huizenbouw voor de uitgewisselde arbeiders der verschillen de landen, dan moeten wij katholieken erbij zijn om te zorgen dat de huizen bouw in overeenstemming is met de christelijke beginselen daarover." Een zelfde pleidooi hield ook dr. Salat maar dan gezien in het licht der wereldorga nisaties. Met grote vreugde en instemming begroetten de deelnemers aan deze sectie der werkgroepen de medede ling van mej. Klompé, dat het Katho liek Genootschap voor Geestelijke Vernieuwing dit jaar nog in Neder land zal starten met een cursus, die jonge katholieken zal opleiden voor een zeer bijzondere taak, namelijk het wetenschappelijk gevormde zuurde sem te zijn in de neutrale internatio- nele organisaties en de mannen dus, die in de toekomst uit persoonlijke overtuiging de katholieke ideeën zullen brengen in deze organisaties. Het is thans zo. dat in de cursussen van de Unesco de Katholieken maar in zeer geringe mate vertegenwoordigd zijn. Het Katholiek Genootschap voor Gees telijke Vernieuwing ziet het als een belangrijke taak in deze angstwekken de leemte te voorzien. Op een ander gebied der internationale samenwerking, nl. voor wat betreft de missie, hield Baronesse van Voorst tot Voorst, leidster van de lekenmissie- school te Ubbergen een korte maar zeer belangwekkende toespraak. In te genwoordigheid van mgr. Blomjous, bisschop van Mwanza in Afrika, wees zij erop, dat de leken in de missie niet maar hulpje zijn, maar dat zij een wezenlijke en eigen taak hebben. Deze sectie pleitte voorts voor de oprichting van een internationale bemiddelings dienst voor jonge academici, die naar missielanden emigreren, alsmede voor een grotere samenwerking tussen se- culieren en religieuzen op missiegebied en de bevordering van de missiegedach te onder de jongeren. De Nederlandse delegatie was echter pas gistermiddag volledig, daar mgr. Hanssen eerst deze dag arriveerde als officieel vertegenwoordiger van het Ne derlandse Episcopaat. Twee deelnemers, mr. L. Baas uit Amerfoort, verte genwoordiger van de aartsdiocesane ka tholieke actie, en drs, J. H. A. Ver meulen, professor aan het seminarie Driebergen werden beiden onmiddel lijk na hun aankomst in Fulda vanuit Nederland opgebeld met het verzoek naar Nederland terug te komen. De re den waarom is niet bekend. De in Fulda in hun jaarlijkse confe rentie bijeengekomen Duitse bischoppen hebben Donderdag vurig geprotesteerd tegen de verkrachting van het geweten, de minachting van het recht der ouders op hun kinderen, en tegen de kwetsing der godsdienstige gevoelens in het land Nedersaksen. Door de in Hannover pas aangenomen schoolwet zullen in Neder saksen bijn alle katholieke scholen wor den gesloten. Uit een heden uitgegeven verklaring blijkt, dat de bisschoppen ernstig ver ontrust zijn over de cultuurpolitieke ont wikkeling in sommige Duitse landen, die door een liberaal-socialistische meer derheid bestuurd worden. Volgens een spreker van de Duitse Bisschoppencon ferentie bestaan er nog altijd het Con cordaat en de Duitse Grondwet, zodat de Duitse Katholieken zich genoodzaakt zullen zien om tegen deze wet bij het constitutionele gerechtshof een klacht in te dienen. Gisteravond tijdens de openbare ma nifestatie heeft de vice-voorzitter van de 76e Duitse Katholiekedag, Joseph Goc- keln verklaard, dat de katholieken van geheel Duitsland vastbesloten zijn hun ge loofsgenoten in Nedersaksen eensgezind ter zjjde te staan in hun strijd om het behoud van eigen onderwijs. Er is een actiecomité ingesteld dat in overleg met Nedersaksische ouders en met de bis schoppen passende maatregelen zal ne men tot behoud van katholieke scholen. Prof. Goetz, specialist voor de ziekten van hart en vaatstelsel aan de univer siteit van Kaapstad in Zuid-Afrika, is gaan nadenken over giraffes. Hoe ziet het beest kans, zo vroeg hij zich af, zijn bloed door zijn lange nek naar zijn hersens te pompen. En wanneer de giraffe plotseling zijn kop opricht, waarom raakt hij dan geen ogenblik bewusteloos door het plotseling terug lopen van de bloeddruk op de herse nen? En wanneer de giraffe onver wacht zijn hoofd benedenwaarts richt, waarom springen dan niet de bloed vaten in de kop door de plotselinge hevige druk hierop? Dat alles heeft prof. Goetz reeds ge ruime tijd bezig gehouden en nu is hij aan het hoofd van een expeditie naar Transvaal vertrokken om een giraffe te vangen. Het probleem werd nu, hoe men een giraffe levend moet vangen. Een lid van de expeditie had eens een filmpje gezien, waar men dat heel eenvoudig had opgelost: iemand greep hem domweg bij de staart en bleef daaraan hangen. Toen had men het beest. Maar daar waren in de expe ditie toch geen vrijwilligers voor te vinden. Nu is men van plan het beest met een pijl, waar een tijdelijk ver dovend middel aan is vastgemaakt, aan te schieten. Maar misschien bedenken de expeditieleden onderweg nog wel een beter middel. Wanneer de giraffe gevangen is en naar Kaapstad zal zijn overgebracht, zal men het dier met een onderzoek met x-stralen en andere technische snufjes gaan hinderen en optimisten verwachten, dat dan tenslotte een op lossing gevonden zal kunnen worden voor het probleem der „blackouts" bij de piloten van de super-sonische straal jagers. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk terpost moet zijn bezorgd, staan tussen haak jes achter de naam van het schip ver meld. Indonesië: m s ,,Langkoeas" (8 Sept) en m s „Sumatra" (16 Sept) Ned. Nw.-Guinea: m.s. „Sumatra" (16 Sept). Ned. Antillen: m s „Heli con" (8 Sept.), Suriname: m.s. „Nestor" (8 Sept). Unie van Zuid-Afrika en Z. W. Afrika: m s „Pretoria Castel" (4 Sept). Canada: m s „Prins Willem van Oranje" (6 Sept.). s.s. „Prins Willem V" (8 Sept). M. s „Westerdam" (9 Sept.Zuid-Amerika, Argentinië, Chili en Paraguay: s.s. ,Eva Peron" (4 Sept) en m s „Yapeyu" (8 Sept). Brazilië: s s „Eva Peron" (4 Sept). Australië en Nieuw-Zeeland: via En geland (4 Sept). (Van onze Utrechtse redacteur) Een bezoek aan de kleinere oude ste den van ons land, waar nog iets voort leeft van de rust van vroegere tijden en waar nog zoveel oude schoonheid is bewaard gebleven, moet de bewo ners van onze tegenwoordig zo chao tisch en rommelig geworden grote ste den wel een gevoel van weemoed ge ven over wat in eigen stad verloren ging. Wij vragen ons af hoelang nog de kleinere steden hiervoor gespaard zul len blijven, aldus dr J. A. Bierens e Haan uit Amsterdam, voorzitter van de Bond Heemschut, toen hij Vrijdagmor gen in Culemborg de algemene leden vergadering opende en als Amsterdam mer kennelijk onder de indruk gekomen was van de sfeer, die de talrijke leden in het voor velen onbekende stadje aan troffen. De voorzitter gebruikte zijn openingswoord om een pleidooi te hou den voor bescherming van de schoon heid, die stad en land omgeeft. Voor de kaartlezers van de zesde In ternationale Fakkelrallye 1954 is er groot nieuws: de organisatoren van deze op 14 September startende automobiel- sportrit hebben de route van het eerste traject over een afstand van 696 km. bekend gemaakt. Zoals bekend zijn er drie startplaatsen naar keuze en wel Tilburg, Luik en Reims, van waaruit drie verschillende wegen naar de Franse stad Arras zijn aangegeven, ongeveer driehonderd kilometer van de start ge legen. Van Arras uit is de route voor alle deelnemers gelijk tot aan Deauville, in welke Franse badplaats men de avond en de nacht zal kunnen doorbrengen, om de volgende morgen op eigen gelegen heid naar Bayeux te rijden, waar in de vroege middag de hernieuwde start zal plaats vinden voor het ruim zevenhon derd kilometer lange geheime traject, waarvan de routebeschrijving eerst en kele uren van te voren zal worden uit gereikt. Met de grootste rallye aller tijden, die van de zegevierende bevrij dingslegers, voor ogen, zullen de deel nemers aan de Fakkelrallye in vreed zame kamp, maar met inzet van hun hoogste rijderscapaciteit en kaartlezers- vernuft, trachten met de minste straf- punten het in die tijd bevrijde Zuiden van Nederland te bereiken, waar op 18 September Eindhoven, de finish van de Fakkelrallye, zijn bevrijdingsfeest gaat vieren. De invoering van deze aanlooproutes voor het eerst dit jaar betekent een rallye met twee nachttrajecten, want men start op 14 September zowel in Tilburg als in Luik en Reims des avonds om tien uur, om in de middag van de I5e September in Deauville aan te komen. De hernieuwde start te Bayeux geschiedt in de loop van de ochtend van 16 September; in de na middag van 17 September worden de deelnemers in Eindhoven aan de finish verwacht. Alle drie de aanlooproutes zijn voorzien van vijf tijdcontroles, te weten aan de start, in Arras en verder twee in Dieppe, waar twee uren rust wordt gehouden in de ochtenduren en tenslotte in Deauville. De gemiddelde snelheid voor de aanlooproutes is be paald op vijftig kilometer per uur; de deelnemers zullen om de minuut wor den gestart. Van Tilburg gaat de route via de Ne derlands-Belgische grens naar Turnhout, verder over Lille, Booischot en Beerzel naar Mechelen. Vandaar gaat het over Nossegem en Mont St. Jean naar Nivel- les, verder naar Soignies en over Mons, Belgisch-Franse grens Valenciennes en Douai naar Arras. Van Luik gaat de route via Noville, Didi en Jérusalem naar Nivelles. Verder weer Soignies, Mons (Belgisch-Franse grens), Valenciennes, Douai naar Arras. De route van Reims blijft in Frank rijk en loopt via Corbeny naar Laon; verder via Crépy en Laonnois, Le Nou- vion en Th. en Estrées naar Peronne en via Bapaume, Bullecourt en Gavrelle naar Arras. Het gezamenlijke traject tenslotte gaat over Bapaume en Hédauville naar Amiens; verder via Conty en Grand- court naar Dieppe en vandaar via Ouvil- le, Rouen en Pont Audemer naar het Casino van Deauville. De bekendmaking van de aanloop routes over bijna zevenhonderd kilo meter betekent bij nauwkeurige bestu dering van de routebeschrijving een uit stekende training voor het haastige in tekenen van de geheime route van Bayeux naar Eindhoven. Een studie, die vele kaartlezers welkom zal zijn in ver band met de moeilijkheden, die zich tij dens de laatste twee dagen zullen voor doen, wanneer men eerst enkele uren voor de start zijn routebeschrijving in handen krijgt. Voor de doorgewinterde kaartlezer begint echter eerst aan het Monument du Débarquement te Bayeux, waar de start plaats vindt van het ge heime traject, de sport en in voorbeel dige samenwerking met de rijder zal ieder team alles op alles zetten om in Eindhoven een van de vele fraaie en waardevolle prijzen in de wacht te sle pen. Voor deelneming aan de Internationale Fakkelrallye 1954 'wende men zich tot het Verkeershuis van de V.V.V., Dom melstraat 27. Eindhoven. Wij vragen ons af, vervolgde de heer Bierens de Haan, of het verdwijnen van zoveel stedeschoon in onze grotere ste den wel nodig en onvermijdelijk ge weest is. Had een wijzer en meer voor uitziend beheer niet veel verlies kun nen voorkomen? Ook als we erkennen, dat er in velerlei opzicht iets van een onontkoombare noodzaak in deze ont wikkeling steekt, vragen wij ons met bezorgdheid af hoe dat verder gaan moet en wat de toekomst voor de schoonheid van onze steden brengen zal, Het grote Heemschut-probleem van de komende jaren zal de sanering der bin nensteden zijn. Wanneer men met deze „gezondma king" slechts krotopruiming, woning verbetering e.d. bedoelt, is zij als so ciale maatregel toe te juichen. Maar als men het begrip sanering gaat uitbrei den tot verkeersverbetering wordt het gevaarlijk en zal er ongetwijfeld veel verloren gaan van wat ons dierbaar is. Het is een dwangneurose, die velen ge vangen houdt, dat in de grote steden alles moet wijken voor het moderne verkeer. Het is immers niet vanzelf sprekend, dat iedereen die zich een auto aanschaft daarbij tevens het onbe perkte recht krijgt deze overal in de stad te gebruiken en wat erger is naar willekeur ergens neer te zetten. Daardoor ontstaan verkeersstremmin gen en dan komt men met een schijn baar eenvoudig, maar in werkelijkheid onlogisch en duur redmiddel: sanering, het openbreken van een stad door dem ping van grachten en het slaan van doorbraken in stadsgedeelten, die hier door hun harmonie en oude schoonheid verliezen. Dit middel is ondeugdelijk omdat een brede straat nieuw verkeer aantrekt en aldus in enkele jaren weer nieuwe verkeerscongesties veroorzaakt. Wanneer men bovendien bedenkt, dat het autoverkeer in ons land over enkele decennia twee en een half maal zo groot zal zijn, is het duidelijk, dat prin cipieel andere middelen gevonden moe ten worden om het verkeersprobleem op te lossen. Spreker denkt hierbij aan een parkeerverbod in de binnenstad, slui ting van bepaalde stadswijken voor alle vrachtauto's, het maken van par keerterreinen en -gebouwen aan de rand van de stad en decentralisatie van druk bezochte gebouwen in de binnenstad. Ook het jaarverslag van secretaris Ton Koot handelde grotendeels over dit probleem, speciaal met betrekking tot Amsterdam. De heer Koot wees er op, dat het niet voldoende is te zorgen voor panden, die op de voorlopige monumen tenlijst voorkomen, maar dat het gehele Op 25 en 26 September viert het Thijm genootschap het gouden bestaansfeest. Tot 1947 droeg het genootschap de naam van Vereniging tot het bevorderen van de Beoefening der Wetenschap onder de Katholieken in Nederland. Voorzitter is momenteel prof. mr, W. Pompe te Utrecht, als secretaris fungeert de Nij meegse hoogleraar dr. J. A. Terlingen. Het genootschap telt zes afdelingen, te weten de juridische, de medische, de wis- en natuurkundige, de literaire, de economische en de psychologische afde ling. Advertentie ie ook voor V weggelegd! V hoeft slechts te tonen, dat U meer pres teert dan anderen. Dit bereikt U door meer kennis, door het behalen van waardevolle diploma's. En de beste opleiding om deze diploma's snel en zonder moeite te behalen geeft Resa-Hilversum, Bekende Schriftelijke Cursus. Resa leidt U thuis op voor alle Handelsdiploma's. Vraag vandaag nog ons prospectus. aanzien van straat, gracht of plein aan dacht en verzorging moet hebben. Hjj pleitte voor de benoeming van een Am sterdamse stadsconservator, maar ver zette zich tegen de opvatting, dat de Bond Heemschut van de stad een mu seum wil maken. De bond is niet te gen sloping en nieuwbouw in het alge meen; zij verzet zich pas wanneer de schoonheid in het gedrang komt en no deloos wordt opgeofferd. Hierop aansluitend kwam uit de ver gadering de suggestie naar voren een commissie van 5 a 7 architecten te be noemen om het probleem te bestude ren van een moderne en verantwoorde vormgeving, die in de oude stijlen past. Dit met het oog op de noodzaak om vervallen panden te vervangen in oude stads- en dorpskernen, zonder het ka rakter hiervan aan te tasten en ander zijds niet te vervallen in een twintigste- eeuwse gothiek. De stad Münster werd hierbij als een goed voorbeeld aange haald. in het geval van de ge slachtsbepaling, die ten te onderdeel is van onze eigen taal. Als het op feft voel aankomt, voelen ook niet dat „ik vind, een d en „hij vindt „Hpn. dt geschreven moet wor We hebben dat op school geleerd, maar we zoude deze schrijfwijze evengoed kunstmatig kunnen noe als die van de kennis het geslacht. Waarom het onderscheid in het 8. bruik van d, t of dt maar niet radicaal afsch fen? U hebt het natuurlijk ook al in de krant gelezen: we krijgen weer eens een nieu we spelling. Vermoedelijk hebt u ook nog niet hele maal begrepen, hoe u nu in het vervolg uw moedertaal moet schrijven, maar er be staat in elk geval hoop, dat we het wel weer leren zullen. In verschillende opzichten wordt het spotgemakkelijk, want het begint er al erg veel op te lijken, dat u precies mag schrijven, zoals u spreekt. He lemaal juist is dat niet, maar als we zo de verschil lende regels en opmerkingen lezen, krijgen we toch het gevoel, dat het wel niet zo eeuwig lang meer duren zal voor het zo ver komt. De ge leerde samenstellers van de woordenlijst zijn er niet van uitgegaan, dat ten gevolge van een grenzenloze slordig heid het juiste taalgevoel bij veel mensen verloren is ge gaan en dat het dus nodig is door beter onderwijs dit verloren gegane taalgevoel te herstellen. Dat zou b.v. kun nen gebeuren door wat meer jorg te besteden ook aan het gesproken Nederlands, maar dat schijnt te veel gevraagd te zijn. We stellen ons dus op het standpunt, dat veel mensen het gevoel voor man nelijk en vrouwelijk verlo ren hebben en dat we dus maar moeten ophouden met dat verschil in het geschre ven Nederlands nog langer te handhaven. Met het gevolg, dat we niet alleen niet meer behoeven te weten, dat een stoel taalkundig mannelijk en een tafel vrouwelijk is, maar dat we zelfs over vrou welijke dieren als een koe en een kat in het vervolg mogen spreken als over „hij." Als we nu toch zo ver gaan, wie zal er dan nog bezwaar tegen maken, dat we in een poging om ons Nederlands eens mooi op te smukken de tweede naamval vrouwelijk gebrui ken voor van oudsher man nelijke woorden, zoals wij reeds in bepaalde reclamefol ders hebben zien gebeuren. „De beklimming der toren" en „de ingang der kelder" hebben wij gelezen. Waarom ook eigenlijk niet? Als zelfs de overheid zo weinig eerbied voor onze taal blijkt te be zitten, waarom zou de gewo ne burger zich dan nog moei te geven? Anders ligt de zaak voor de bastaardwoorden. Zij zijn, afkomstig uit andere talen, naar ons land gekomen en aan ons taalbezit toegevoegd. Men kan in zo'n geval na tuurlijk zeggen; Wij hebben dit woord in onze taal opge nomen, laten we het dus ook een Nederlandse schrijf wijze geven. Als een Ne derlander ou schrijft spreekt hij dat anders uit dan wan neer een Fransman deze letters neerschrijft. Beschou wen we dus zo'n uit het Frans overgenomen woord niet langer als Frans, maar als Nederlands, waarom zou den we dan de uitspraak en de schrijfwijze niet op Ne derlandse wijze aan elkaar aanpassen? In bepaalde ge vallen heeft de praktijk daartoe reeds geleid. Naast het Franse „blouse" vinden we al vrij algemeen het Ne derlandse „bloesje". Wan neer in dit opzicht de spel- Waar het anderen schijn baar zo weinig kan sch of onze taal de eer krijgt, ai haar toekomt, is de e K manier om haar te red dat de ouders er wat m en wat beter op letten, hun kinderen spreken schrijven. Dan hebben w minste nog de kans, da (e genen, die nu nog het J taalgevoel bezitten, niet nen enkele jaren gedw°nge worden, het ook te verlie omdat er al zovelen zijn, het kwijt zijn. Er zou eigenlijk een soortgelijke in stantie als de schoonheidscommissie moeten bestaan, die verbiedt om bij mooi weer in een regenjas te lopen. Het gaat ook eigenlijk niet aan om over regenjassen te schrijven nu de zon zo haar best doet. Maar het seizoen rou leert, de regenkleding-fabrikant heeft zijn uitrusting klaar, en het publiek wil dan toch wel weten wat er eventueel voor nieuws is. De Amsterdamse Sweda fabriek voor regenkleding probeert voor heren de rechte korte regenjas er in te brengen, die sportief en wel interessant staat, zowel in grijs loden als onder anderen in een sprekende kleur blauw in de stevige geprepareerde regenjassen-ka toen die steeds maar geperfectionneerd wordt. Een der kaki (mag nu zonder h) jassen in dat genre is bewerkt met een stiksel van leer-draad. Dat is een stoere versiering, maar van iets dat siert, mag men toch wel eisen dat het perfect is uitgevoerd. Dat was bij het getoonde model niet het geval. Stikwerk is bij de Nederlandse industrie lang niet altijd onberispelijk! Genoemde regenkleding-fabriek legt zich toe op de katoenen regenmantel modieus en plezierig van kleur. Er is paars en donker cerise, lindebloesem en heikleur, petrole en cognac en er zijn voeringen van felgekleurde Schotse ruit. De doelmatigheid wordt echter wel eens geofferd aan een aardige kraag, die gedoemd is van voren in te regenen. Maar we moeten toegeven dat de ideale regenjas die dus afdoende be schermt tegen een gietbui en tegelijker tijd er zo modieus en vriendelijk uit ziet dat het eigenlijk helemaal geen regenjas lijkt, vijf poten aan een schaap is. Naar die vijf poten is de regenkle- ding-industrie echter, gelukkigerwijze, de laatste tijd ernstig op zoek, en het straatbeeld op een natte dag is dan ook al heel wat fleuriger dan vroeger. Waarmee iets goeds is geschied want het moreel wint erdoor. De bijpassende hoedjes, zoals ze hier ook waren, soms als grappig trechter-model, helpen het aspect van de vrouw in de regen ook een eind vooruit. Wat de resistentie tegen gekreuktheid betreft, leken ons de mantels van een mengmateriaal rayon met nylon, niet slecht. Per slot is het allerbelangrijkste van de regenjas hoe hij zich op de duur houdt nadat er een paar maal een fikse bui op is geweest. De katoenen jassen, hoe plezierig ook als ze nieuw i zijn, verliezen nogal eens hun fut, nadat ze een tijd zijn meegegaan. Veel fiducie hebben wij dan ook, eerlijk gezegd, niet, in de bewering dat al de gedemonstreer de jassen gewassen kunnen worden. De Hollandse huisvrouw met haar puritein se inslag is nu eenmaal idolaat van was sen, als ze maar iets in de tobbe kan stoppen, is ze gelukkig. Maar hoe zal de arme regenjas uit het sop komen? Wij vrezen als een verzopen kat. En wie perst hem weer netjes op? Met dat laatste valt en staat immers het aspe .t van de mantel. Dat met stomen of chemisch reinigen de waterafstotende ei genschappen verdwijnen, is mogelijk. Maar daar weet de moderne stomer wel raad op. Op een label met reinigings voorschrift, heren fabrikanten, aan elk stuk dat met koopt, is het tegenjassen- dragend publiek dan ook zeer gesteld. Mgr. Refice van het Pauselijk Insti tuut voor "erkmuziek heeft een Mis gecomponeerd ter ere van de H. Paus Pius X, die hem steeds heeft aangemoe digd in zijn muzikale loopbaan. De „Osservatore Romano" schrijft, dat deze missa solemnis in D majeur muzi kale ascese ademt. Mgr. Refice heeft geheel nieuwe vormen gevonden, of schoon hij zich baseert op het Grego- door H. A. v. O. 60 die de anderen dachten: „Verrek, die poot is gebroken!" „Opschieten nou, anders moeten we je hier laten liggen", riep de vreem de ruw en hij maakte een beweging naar de openstaande kelderdeur. Het gelaat van de Witte vertrok van angst. „Dat... dat kan je niet menen, baas", bracht hij er moeilijk uit. „Ik heb geen zin om voor jou stom miteiten op te draaien", was het on verschillige antwoord. „As je mij hier laat liggen, zou ik 't een schoftenstreek van je vinden", zei de Witte. Het gelaat van de andere vertrok van woede en een hand gleed snel in zijn zak. „Geen geleuter verder, Job, help hem overeind en als 't niet lukt moeten we hem hier laten", snauwde hij. Met één hand de lantaarn vasthou dend, tilde hij met de andere arm Benny kwam de keldertrap naar de tuin afrennen. „Hij kan niet door de schuttingdeur zijn ontsnapt. Die is nog gesloten", riep hij hijgend. „Misschien zit hij in een van de tuinen en kunnen we hem nog te pakken krijgen", voeg de hij er gejaagd aan toe. „We hebben geen seconde te verlie zen", antwoordde de man met het vreemde accent. „Als hij in één van de andere tuinen zit, maken we bu- geholpen door Benny de gewonde rengerucht en daar voel ik niets voor. overeind, die gillend van pijn de ar- We moeten aannemen, dat hij ontsnapt men om Job's stierennek sloeg, is en dat de overvalwagen al onder- „Vervloekt, dat gaat zo niet", weg is. Nee, we moeten hier als de grauwde de man in de grijze jas. „Job, drommel via het pakhuis vandaan laat 'm hier maar liggen. Als de politie zien te komen". hem vindt, kunnen ze hem hoogstens „V'ruit Witte, maak dat je weg pakken voor dat vechtpartijtje met die komt", commandeerde Job en hij hees politieman. Tenzij ze hem gaan ver- de man in zijn gespierde armen op de denken van de moord", voegde hij er been. grijnzend aan toe. Een doordringende kreet van pijn De bebloede mond van de Witte ver- galmde door de kelder en van schrik trok zich van woede en terwijl hij met liet Job de man los, die met een smak een snelle beweging de man zijn op de vloer viel en met beide han den naar zijn linkerbeen even bo ven de knie 'greep. Job stootte een vloek uit en richtte het licht van zijn lantaarn op de vloer, waar de Witte zich van pijn kronkelde. Hij zag de vreemde houding van het linkerbeen, dat zich vlak boven de knie plotseling naar buiten scheen te buigen en Job sprak de woorden uit, hoed van het hoofd rukte, schreeuwde hij hees: „Wie ben jij eigenlijk, dui vel?" Voordat de andere uit de stralen bundel van de zaklantaarn kon weg duiken, zag de Witte een ondeelbaar ogenblik diens gezicht en het enkele woord van zijn lippen „Jij!" klonk als een kreet van verbazing. Benny, die met de rug half naar hem stond toegekeerd, draaide zich snel om, maar net te laat, om zijn nieuwsgierigheid te kunnen bevredi gen, wie de geheimzinnige man was, die hij en de Witte alleen maar ken den als „de baas". Op hetzelfde ogenblik, dat de vreem de uit de lichtbundel dook, had hij vlug zijn hand uit z'n zak getrokken en een schot weergalmde hol en droog in de kelderruimte. Job en Benny voelden een kramp achtige trekking door het lichaam heengaan dat zij nog steeds onder steunden. Daarna gleed het slap en levenloos tussen hen in op de vloer. „Laat dit een lesje voor jullie zijn, als je soms 's een keertje nét zo nieuwsgierig mocht worden als je ka meraad", siste de vreemde man hun toe. En daarna, als wilde hij zijn daad verontschuldigen: „Ik moest 't wel doen. De kerel meenemen zou ons te veel tijd kosten en bovendien te veel last veroorzaken". „Als hij niet beslist met mij had willen kennismaken (hij grinnikte even), dan hadden we hem hier rustig laten liggen en had de politie-dokter zijn pootje keurig netjes gezet. Maar om hem hier te laten, terwijl hij weet wie z'n baas is... nee... dat wordt te gevaarlijk voor me. Enfin Benny, twintig procent van de opbrengst is nou voor jou", besloot hij. Ontzet staarde deze naar de dode op de vloer en het noemen van zijn naam bracht hem tot de werkelijk heid terug. Hij wilde wat zeggen, maar een doffe slag boven op de deur van het café deed hem naar de keldertrap snellen, op de voet gevolgd door de beide andere mannen. In de tuin ontsloot Job het deurtje in de schutting en ze betraden nu een soort binnenplaatsje, dat haaks op de tuin lag. Een geblindeerde deur werd open geduwd en in het licht van Job's zak lantaarn snelden ze door de grote ruim te van een pakhuis, waar behalve een aantal kisten en een vrachtwagen ook een oude Ford-auto stond. Terwijl Benny de grote deuren opende, start te Job de auto en geen halve minuut later reden zij onopvallend uit het pak huis aan de N.Z. Voorburgwal de duis ternis in. Drie zaklantaarns flitsten door het donkere lokaal en terwijl Drost agent Verburg opdracht gaf bij de deur post te vatten om nieuwsgierigen op een afstand te houden en tevens de kar- renverhuurderij niet uit het oog te ver liezen, snelde hij Bijlman achterna, die met de revolver in de vuist het trap je naar het hoger gelegen vertrek op snelde. Een vluchtig onderzoek ook in het daarachter gelegen slaapkamertje overtuigde hen, dat zich daar nie mand meer bevond. Een openstaan- kast, waaaruit een paar kleding stukken hingen, een omver geworpen stoel, wezen op een overhaaste vlucht. „Er moet hier ergens een kelderluik in de vloer zijn", riep Drost en on middellijk richtten Bijlman en agent Zeilstra de zaklantaarns naar beneden. „Daar!" baste Zeilstra en hij lag al op de knieën en opende het luik. Lang uit op de vloer liggend boog Drost het hoofd voorzichtig over de rand, terwijl de stralenbundels de ruimte onder hem verlichtten. Het bleef doodstil daar beneden. „Verdraaid, ik geloof warempel, dat de kerel, die ik tegen de grond heb geslagen, daar nog ligt!" riep Drost verbaasd en meteen liet hij zich over de rand glijden en daalde hij de kelder trap af, op de voet gevolgd door Bijl man en de agent. (Wordt vervolgd) Donkerblauw met witte stikselsvoor deze mantel in waterafstotende gabar dine. Sweda Regenkledingindustrie. De Vereniging „Nederlands Fabrikaat" wil de belangstelling voor de producten van de Nederlandse industrie nog meer dan voorheen onder de aandacht van het Nederlandse volk brengen. Zij heeft daartoe een sluitzegelactie ontworpen teneinde te bereiken, dat het nationaal product zijn kans en zijn recht krijgt bij gelijke prijs en kwaliteit in verge lijking tot het buitenlandse product- Er zuilen twee sluitzegeis in omloop worden gebracht, een kleine en een grote. De kleine draagt als opschrift de oude leuze van de vereniging: „Koopt Nederlandse waar, dab helpen wij elkaar." Het ^schrift op de grote siuit- zegel luidt: „Bij Neerlands fabrikaat vindt heel de wereld baat." Advertentie b'l'KABU van Limasol n. Calamata. STAD DORDRECHT p. 3 Ouess. n. PalerI", SCHIEDIJK p. 3 Key West n. N. Orlean» SLIEDRECHT 3 te Caripito. TELAMON 3 te La Guaira. THEMISTO p. 3 Scilly n. Montreal. TANKHAVEN III 3 te Pt. Swettenh. TASMAN 3 te Semarang. TITUS 3 te Hamburg. TJIKAMPEK 3 te Balik Papan. THALATTA p. 3 Makalla n. Gibr. TABINTA p. 3 Kp. del Armie n. Pb TKAJANIS p. 3 Str. Yucatan n. Housw TRITON 3 te Antwerpen. TJILUWAH 3 te Soerabaja. TALISSE 3 van A'dam n. Hollandia. DALERDIJK p. 3 Kp. Chipeg. n. L. EEMDIJK 3 te Rotterdam. ESSO DEN HAAG 3 te Sidon. EOS 3 van Tamag. n. Izmir. FALCO p. 3 Kp. Clear n. Liverp. -.M, GROOTE KERK 3 van Genua n. Pt. sd GOUWE 3 te Hamburg. GADILA p. 3 Cape Howe n. Curasao. HERA p. 3 Cape Race n. R'dam. HYDRA 3 van Pto. Hierro n. Guayab21' HEELSUM p. 3 Ouess. n. Houston. II,OS 3 van IJ'dam n. Barcelona. IVOORKUST 3 te Antw. KOTA cede 3 van Pt. Said n. Gerj^.,» SgSTPSS PArlro°a4dalnUS He-- LANGLEECLYDE 3 te Anw. LEERSUM 3 te Brownsville. LUNA 3 te Ceuta. LOMBOK 3 te Pt. Elisab. MALEA p. 3 Natoena n. ShimonoseK'' MATARAM 3 van Lissab. n. Pt. Sal"- MALVINA 3 dw. Bombay n. Fao. MADOERA 3 te Singap. MERWEDE 3 van Havre n. A'dam. MYONIA 3 te Vizagapatan. MIDAS p. 3 Dungen. n. Tunis. NERO 3 te Triëst. WOENSDRECHT p. 3 Malta n. Gibr. h WALTER JONES p. 3 Aden n. PhiladelP» I.TSSEL 2 van Alexandrië n. Cartage"" ZAAN p. 3 Brunsbuttel n. Oxelosund. ZONNEWIJK 3 van Cristobal n. Golf va" Mexico. ZUIDERKRUIS 3 te New York. ZEELAND KRL. 3 te Rotterdam. NAGEKOMEN SCHEEPSTIJDINGEN AALSDIJK 3 te Brownsville. ALTAIR p. 3 St. Pauls R. n. L. Falma»- AMSTELSTAD 3 te Amsterdam. ALIOTH p. 3 Dungen. n. B. Aires. ALDEGONDA 3 te Pladju. ALMKERK 3 te Bremen. AMSTELPARK p. 3 Kp. Henry n. BaltM" AMOR 3 te Oran. AMSTELKROON p. 3 Perim n. Suez. ALCHIBA 3 te Antwerpen. APPINGEDIJK 3 te Philadelphia. BAARN 3 te Pto. Chicama. BACCHUS 3 te Curacao. BOREAS 3 te Rotterdam. BLOMMERSDIJK 3 te Suez. De puzzle in ons blad van 14 Augustus was nog al moeilijk, geloven wij. Maar jullie hebben je er weer kranig door heen geslagen. Al werden er dit maal meer fouten gemaakt dan anders. Maar troost je, alle mensen maken fouten, óók de grote. En dit was dan de goede oplossing: Horizontaal: 2. edel, 4. baars, 6. toren, 8. antenne, 12. grave, 13. neger, 14. bode. Verticaal: 1. halma, 3. doren, 5. stoe len, 7. ns, 9. naald, 10. erker, 11. eg. De prijzen kwamen terecht bu- le prijs (voetbal): Kees va^}pnneP- Hillegommerdijk 375, Nieuw- yla y/i 2e prijs (portemonnare). kei, Begastraat 9, Haarlem. gtte"° 3e prijs (meisjesboek): Stumphiusstr. 22, Beverwijk. 0p En nu gaan we maaf weer lossingen ais gewoonlijk enhoek van dit blad; in KinderP ae briefkaart vermelden. vraag". Hou je taai.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 6