ISJANG's straaljagers k GEHEIMZINNIGE boven rood-China Geluid loopt mee over het filmdoek Teleurstellend verloop bij de haringvisserij in Juli K ru is woord raadse l Gelderse prijzen uitgereikt De „Amerigo Vespucci" in Amsterdam Spanning rond Formosa neemt nog steeds toe Nieuwe uitvinding voor bioscoop voorstellingen Controle fietsende schooljeugd Belangrijke verlaging Louis FrequinNico Verhoeven en G. van de Graaff bekroond Amsterdam—Rotterdam te Hilversum DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1954 PAGINA 9 Diamanten uit de „Triton" geborgen ^egrafenis slachtoffers „Triton" PEPSI-COLA COMPANY „De Spar" opent haar 2000ste vestiging Eerste vangst bot Motorrijtuigenbelasting weer op oude niveau 2.75 •Oplossing van and Woensdag J" Alom verkrijgbaar bQn °cEend arriveerde in de haven van Amsterdam het onder commando van kapitein Alcide Bardi staande )gs °nd„, Marine-opleidingsschip „Amerigo Vespucci", genoemd naar de man, die zijn naam gaf aan het door Colum- Oe 0 te nieuwe werelddeel Amerika. Het zeilschip met hulpmotor heeft aan boord 22 pas beëdigde officieren, \abuelst.en 3e Mas, 114 cadetten le -klas plus een staf van 16 officieren en een bemanning van 277 onderofficieren, en r/ erl en matrozen. De lengte van het schip is 70 m en de grootste breedte 15 m. Het schip is 11 m hoog. De drie araoen gezamenlijk een zeiloppervlakte van 2241 vierkante meter. De hulpvoortstuwing geschiedt door 2 gekop pelde Diesel-Fiat Q246-motoren met een gezamenlijk vermogen van 1224 p.k. door H. A. v. O. 64 „Ooooaaaah", geeuwde deze. Bylman schoot in een lach. „Ik hoor het al... je moet jezelf flink rust gun nen". En daarna hartelijk: „Maf mor gen eens een beetje uit. Ik ga eerst eens praten met Kuit van de opspo ringsdienst en daarna moet ik even van Verraart horen, wat hij me van die kogel kan vertellen. Daarna ga ik nog eens even op visite in pension Belle Vue, maar ik beloof je, dat ik je dan eerst kom halen". HOOFDSTUK VIIl Waarin Bak met een rapport op de proppen komt en de twee vrienden nogmaals een bezoek aan pension „Belle Vue" brengen. Mickey is z'n carrière misgelopen. Die morgen vóór acht uur zette Bijl man zijn Norton voor het Hoofdbureau neer en precies klokslag acht uur stap te hjj de werkkamer van inspecteur Kuit binnen, die met de handen onder het hoofd een dikke stapel rapporten doorwerkte. Kuit ze dat ie 't een hope loos geval vond. Geen spoor van het meisje te vinden. Amsterdam en om streken hadden ze gewoonweg omge keerd en leeggeschud, maar alles zonder succes, zelfs zonder het minste spoor of enige aanwijzing te vinden. Een dergelijk geval had hij nog_ nooit meege maakt en daarom wilde h(j Amsterdam maar meteen tot een tweede Chicago promoveren. Bijlman vertelde zijn laaU ste avonturen en die van Drost, doch zelf moest hij toegeven, dat Kuit hier bitter weinig aan had. Toen hij Kuit een uur later verliet, waren beiden even wijs als bij het begin van het onderhoud. Verraart bevestigde zijn vermoeden, nl. dat de kogel die de Witte had ge troffen, uit hetzelfde wapen moest zijn afgevuurd, waarmede Van Bennekom was vermoord. Ten overvloede bestu deerde Bijlman de twee kogels nauwkeu rig door een loupe en hij overtuigde zich zelf van de juistheid van Verraart's conclusie. Juist wilde Bijlman naar zijn kamers terugkeren, om Drost uit z'n bed te porren, toen rechercheur Bak onver wacht binnenstapte. „Wel verdraaid nog an toe!" liet Bijl man zich verbaasd ontvallen. „Morgen inspecteur", zei Bak met het bekende tikje aan z'n hoed. „Ook goeie morgen, maar... „Ja ziet u, 't zou een beetje gek staan, als ik zo de hele dag in 't pensi on bleef rondhangen. De humorist vroeg mij vanmorgen al aan het ontbijt, of ik nog van plan was ergens een con tract af te sluiten. En daar ik 't wel een beetje verdacht zou vinden, als u mij vanochtend even alleen in het pension moest spreken, dacht ik zo bij me zelf, dat ik d'r beter even uit kon lopen om u op te zoeken", verklaarde Bak. „Nog zo dom niet," moest Bijlman toegeven. „Enfin Bak, laat 's horen wat je me hebt te vertellen." Bak ontvouwde, zijn rapport. „Geen schokkende gebeurtenissen, inspecteur, behalve dan een kleine maar heftige ruzie tussen mijnheer Belfort en de zan ger Tienhoven." „Ahaweer dezelfde rivalen. Ver tel op. Bak!" „Nou, 't zal zowat één uur na mid dernacht zijn geweest ik wilde name lijk net zelf onder de dekens kruipen toen ik in de kamer beneden mij stem men hoorde, die steeds luider en hefti ger werden. Vlug schoot ik mijn kamer jas aan en liep de trap af. Bij de kamer van mijnheer Tienhoven legde ik het oor tegen de deur en juist op dat ogen blik werd de kruk omgedraaid en maak te Belfort aanstalten om de kamer te verlaten. Snel trok ik mij terug in de duisternis van het achterhuis, maar heel duidelijk drongen enige woorden tot mij door. Het was de stem van mijnheer Belfort, die riep: „Wacht maar ellende ling, ik krijg jou óók wel!" Direct daarop ging hij de kamer uit, de deur met een nijdige slag achter zich dichtgooierid. Hjj verliet hetpension, en door het ruitje in de deur zag ik hem in de richting van zijn eigen villa verdwijnen. Nou kunnen die twee wel een onschuldig heibeltje hebben gehad, maar die woorden „óók wel" met de klemtoon op „óók" gaven mij toch wel iets te denken." „Natuurlijk Bak, zelfs de minste aan wijzing ook al blijkt zij later van geen waarde mogen wij niet verwaar lozen. Zo, zodus Belfort heeft Mi ckey Tienhoven weer eens bedreigd," zei hij peinzend. En daarna vragend: „Staat in je rapport ook vermeld, hoe en waar Belfort de avond heeft doorge bracht?" Bak schudde ontkennend het hoofd. „Nee inspecteur. Ik kon de man niet dwingen de hele avond in het pension te blijven, hog minder dat hij zich om het uur bij mij moest melden als een soldaat, die kwartier-arrest heeft. Ik heb hem alleen gezegd, dat ie moest zorgen bij de hand te zijn, als ik hem eens nodig mocht hebben. Wel, ik heb hem niet nodig gehad en zodoende heb ik 'm de hele avond niet meer gezien, behalve dan om één uur 's nachts." Bijlman streek zich nadenkend langs de kin. „Dus 't z o u mogelijk kunnen zijn, dat Belfort zich gisteravond in de stad heeft opgehouden, zonder dat iemand dit heeft kunnen constateren. Of om het anders te zeggen: Belfort kan zich in de stad hebben opgehouden, ter wijl hij teg enons stokstijf blijft volhou den, dat hij steeds „bij de hand" is geweest?" Bak knikte bevestigend. „Dat heb je dat toch niet handig in gepikt,meende de inspecteur. De re chercheur maakte een half verbaasde, half beledigde handbeweging. „Hoe had u 't dan ingepikt?" wilde hij we ten. „Tja't was moeilijk," moest Bril man toegeven. „We zouden hem uit zijn hoek kunnen lokken door te zeggen, dat je gisteravond nog naaf hem gezocht hebt, maar dan is hij natuurlijk toe vallig nèt even met z'n hondje uit ge weest. of hij vraagt en daar heeft ie 't recht toe of ie soms verplicht was de hele avond thuis te zitten. „Dat dacht ik ook," zei.Bak als de beledigde onschuld. „Dus zullen we hem moeten geloven, als hij beweert de gehele avond in de buurt van het pension of zijn villa te zijn geweest, terwijl hij misschien een prachtig moordje in de binnenstad pleeg de," sprak Bijlman raadselachtig. „Wat", vroeg Bak verwonderd. (Wordt vervolgd) t!(,? ogsschepen en jager-bommenwer- benS Van Chinese nationalisten heb- ,le gisteren opnieuw een aanval on- lira""16" op communistische strijd- ken 6n z'°h kennelijk samentrek- v voor een invasie op het nabij het •anv i Kdegen eiland Quemoy. De (j,., begon bij het aanbreken van de def' Crote hoeveelheden explosiemid- hisf,n Uer(ler. afgeworpen op coramu- 'n rtSClle keepen, jonken en artillerie Am kustgebieden nabij de havenstad eilaa Cn op v'er eilanden die rond het and Quemoy liggen en zich in handen dur communisten bevinden. Het voort- de a" -Van er. de voortduren- de areiging van een rode invasie, heeft ne sPanning rond Formosa doen- toe- deze aanval is nu reeds vu Yler<le dag van de gecombineerde i„geg en luchtaanval der nationalisten iu^heralissim0 Tsjang Kai-Sjek heeft eem s'ag om Quemoy gisteren voor de de"I33* z«n in Amerika gebouw- n tj aaljagers in de strijd geworpen. De '°halistische jagers zijn van het type underjet, waarover ook de Nederland- luchtmacht beschikt. schUnctionarissen van het nationalisti- Sa ministerie van Defensie op Formo- önl n mee, dat de straaljagers, die Vijf gs door Amerika geleverd zijn, torn pun*"n rond de door de Chinese ttoQ^jnnisten bezette haven Amoy be- vliegtuigen stegen in „grote for- l'es" 0p van hun bases op Formosa, eerste golf bestond uit Thunderjet- data van de begrafenis van de derlandse slachtoffers van de ramp de „Triton" zijn vastgesteld als Uiet v°lgt: Ij^e heer J. A. Brongers, Vrijdag C" uur, algemene begraafplaats Kerk haan, Den Haag; Steward 2e klasse van Buren, Vrijdag 13.00 uur be- k'afplaats Zorgvliet, Amsterdam; de fr A. J. L. Grondhoud, 9 September V Uur, algemene begraafplaats, De- j-ftter; de heer en mévr. prof. W. t^uivenaar, Vrijdag 15.00 uur, Wes- veld; Stewardess le klasse H. I. Loe- S(5 hstein, 9 September 13.30 uur, Jood- begraafplaats, Muiderberg; mevr. Ir' ,~chaap-Venema Zaterdag; Steward klasse B. Westergaard, Vrijdag 11.15 Kerkhof- u"' algemene begraafplaats an- Den Haag. tyip® overige omgekomen passagiers J.umen naar hun respectieve woon- t'aatsen in het buitenland overge- .racht en aldaar begraven. De Burme- t? slachtoffers lt. kol. Bahan en U. Tm r"6 zullen in Londen worden gecre meerd. Profvoetbal-wedstrijd Amsterdam— voor de competitie van de .^voetbalbond wordt a.s. Zaterdag liil.V'er op het hoofdterrein van het h 6i-sumse Sportpark gespeeld. V3h opstelling van Amsterdam luidt: V Raai te; Mesman en Boskamp; Smit, -,-r TTXTiMr TTloirt nol. straaljagers. Daarna kwamen de bom menwerpers, waarschijnlijk var het ty pe B-24, die „tonnen bommen" op com munistische stellingen wierpen. Het communistische persbureau „Nieuw China" meldde gisteravond dat bij de nationalistische luchtaanvallen van gisteren zes vliegtuigen van Tsjang Kai Tsjek zijn neergeschoten of be schadigd. De bombardementen van Dinsdag hadden 18 personen gedood of gewond. Gisteren bedroeg dit aantal 51. (Rtr-UP) In een der veertig postzakken die uit de „Triton" zijn geborgen is een pak ket diamanten gevonden. Het is onder berusting van de postmeester op Shan non. Een woordvoerder van de KLM zei dat de diamanten Woensdag per vlieg tuig naar New York zouden worden doorgestuurd. De waarde der diaman ten bedraagt mogelijk een millioen dollar. Naar aanleiding van het bericht over de diamanten aan boord van de „Tri ton", kan nog worden medegedeeld, dat het toestel dertien transito-postzakken vervoerde, afkomstig uit Indonesië, Pa kistan, Burma en Duitsland. De inhoud daarvan was uiteraard in Nederland niet bekend... Op de vrachtstaat van de „Triton" stond geen partij diamanten vermeld. Ook bij de P.T.T. was niets over een zending diamanten bekend. De filmvoorstellingen worden steeds geperfectioneerder. De uitvindingen vol gen elkaar op. Nog is men maar nauwelijks gewend aan het brede doek, dat vooral bjj op de film zo gaarne vertoonde veldslagen en andere mas- sabeelden te pas komt of ook op het gebied van de geluidsweergave komt een nieuwe vondst zich melden: het Perspecta stereofonisch geluid kan zich hierbij verplaatsen over het doek en zelfs van buiten het doek komen als de spreker niet meer op het doek te zien is. Gistermorgen is het City Theater te Amsterdam een voorstelling voor ver scheidene daarvoor in aanmerking ko mende personen gegeven. Deze eerste demonstratie werd georganiseerd door de N.V. Metro Goldwyn Mayer film ing, die het systeem reeds met Pa ramount en Warner Bros in haar films in toepassing brengt. Als een persoon in een film zioh verplaatst, verplaatst ook het geluid, dat hjj voortbrengt zich met hem mee. Dat heeft merkwaar dige effecten teweeg gebracht. Heel duidelijk bleek dit bij het vertonen van enige films, waarop een orkest een klassieke compositie ten gehore brengt. Het geluid, dat de orkestgroe- pen voortbrengen, kwam ook van de plaats waar deze groepen in het or kest zaten. Men maakte hierbij ge bruik van drie luidsprekers maar het verplaatsen van het geluid is in de geluidsband naast het filmbeeld zelf opgenomen. Een integrator zorgt voor de spreiding. Het verkregen effect is hetzelfde dat de luisteraar ondervindt in een zaal, waarin een orkest speelt. En bij scènes kan men hetzelfde ef fect bereiken door het gesprokene te laten komen van de plaats, waar de gene zichtbaar is, die spreekt. En mocht de spreker zich buiten het doek bevinden omdat b.v. de toehoorders getoond worden, dan hoort men het geluid ook van terzijde van het doek komen. Bij massaseènes kan men het geluid als het ware van de achter grond laten komen als dit nodig is. De integrator verdeelt het geluid, dank zü het in de geluidsband opgenomen onhoorbare geluidsspoor, over de luid sprekers en regelt ook het volume van het geluid voor iedere luidspreker af twee of alle drie de luidsprekers tege lijk ingeschakeld worden. Wij vermoe den dat men voortaan bij het opne men van de films wel tegelijk met dit nieuwe geluidssysteem rekening zal houden. Bij reeds vervaardigde films komt het niet zo tot zijn recht, zoals we bij enige vertoonde voorbeelden konden ervaren. 125. Zonder op of om te zien rent Eric de Noorman voort door de duisternis Hij merkt amper de speren en pijlen, die om hem heen suizen, evenmin als de takken, die venijnig zijn gezicht en lichaam geselen. De enige, voor wie hij aandacht heeft, is ziir zoon en hoewel Erwin keer op keer struikelt in de wirwar van takken en gevallen stammen en haast niet meer kan, jaagt Eric hem meedogenloos voort. Deze vlucht, blindelings door de haast ondoordringbare wildernis, is hun enige kans op behoud. Kaly volgt hen nog steeds als een schaduw en zelfs van de geharde zeerover vergt deze tocht het uiterste. Eerst als hij denkt, dat zelfs de meest hardnekkige achtervolger er nu wel de brui aan gegeven zal hebben, durft Eric stilhouden. Van verre dringen verwarde geluiden tot hem door en uit het gekraak in het woud om hen heen blijkt, dat er nog steeds Ravenkrijgers in de buurt zijn. Maar in hun omgeving is het st'.l en dat stelt de drie vluchtelingen ietwat gerust, al beseft Eric, dat zij eigenlijk in een vrijwel hopeloze toestand verkeren. Niet alleen is hun troep uit elkaar geslagen en weten zij niet, wgt er van de anderen, van de prinses, van Aithan en Ploc, geworden i.s. doch zij zijn zelf in een volkomen onbekende omgeving, omringd door krijgers van de Raaf, pover bewapend, terwijl de Witte Raaf boven dien in de 'macht van Morcar is en meer Clan ooit hulp nodig heeft. Eric zucht, maar Kaly merkt nuchter op, dat niemand er wijzer van wordt als ze hier blijven zitten. En dus trekken zij behoedzaam verder, waarbij zij op goed geluk hun richting zoeken. Een zacht gekraak doet hen ademloos stilstaan, maar als even later de kleine gestalte van Ploc omzichtig rondloerend langs de stammen schuifelt, komt Eric opgelucht te voorschijn, hetgeen de nar bijkans de doodstuipen op het lijf jaagt. Doch zijn schrik is gauw verdwenen en nog nabibberend van de doorstane angsten beantwoordt Ploc zo goed mogelijk de vragen weljce Eric hem stelt. Over het lot van Aithans en de prinses en al de anderen worden zij echter niets anders gewaar en hoewel Erwin angstig blijft aandringen, weet Ploc niet meer te vertellen, dan dat hij van Axe de laatste glimp opving, toen de jonge boogschutter in hevig gevecht gewikkeld was met een aantal Ravenkrijgers. Advertentie MAANDAG 13 SEPTEMBER 1954 introductie van aandelen koers ca. 1 4 V2 (ca. f. 550.-) Pepsi-Cola is op één na de belangrijkste Amerikaanse producente van Cola dranken I ver en Van Houten; Kick, Klein, Gal- het geluid voor tedere luidspreker af- 5' Vonhoff en Tolmeyer. I wonderlijk. Desgewenst kunnen ook In de maand Juli oefenen volgens „Aanvoer en Afzet", de maandelijkse publicatie van het bedrijfschap voor visserijproducten, 219 loggers de zoute haringvisserij uit, waarvan 159 met drijf netten en 60 met trawlnetten. De vangst resultaten met de drijfnetten waren vooral in het begin van Juli slecht. Te gen het einde van de maand kwamen daarentegen enkele dagen overvloedige vangsten voor. Ook met de trawlnetten bleven de vangsten onder de verwach tingen. De kwaliteit van de aangevoerde haring kon over het algemeen vrij goed genoemd worden, terwijl de prijzen door het geringe aanbod hoog waren. Ruim 2500 kantjes werden doorgeleverd aan de vismeel-industrie (Juni 796 kantjes). In Katwijk aan Zee werden 22.018 kantjes drijfnetharing aangevoerd met een gemiddelde prijs van f 39.53 per kantje. Scheveningen kreeg 51.653 kant jes met een gemiddelde prijs van f 37.86. Vlaardirigen 19.493 kantjes met een ge middelde prijs van f 38.45 en IJmuiden 1216 kantjes met een gemiddelde prijs van f 40.84. De totale aanvoer bedroeg 94.980 kantjes met een gemiddelde prijs van f38.32 tegen 131.601 kantjes voor gemiddeld f29.62 in Juli 1953 en 106.845 kantjes voor gemiddeld f31.69 in Juli 1952. De aanvoer van gezouten trawlharing beliep in Katwijk 3734 kantjes met een gemiddelde prijs van f 35.41, in Scheve ningen 7064 kantjes voor gemiddeld f33.99. De totale aanvoer bedroeg 10.798 kantjes met een gemiddelde prijs van f34.48 tegen 4843 kantjes voor gemiddeld f32.81 in Juli 1953 en 7501 kantjes voor gemiddeld f 27.11 in Juli 1952. Van het begin der teelt tot en met 31 Juli werden in 1954 aangevoerd 160.737 kantjes met een gemiddelde prijs van f44.37, in 1953: 221.649 kantjes met een gemiddelde prijs van f 34.17, in 1952: 202.204 kantjes met een gemiddelde prijs van f38.45 en in 1951: 151.564 kantjes met een gemiddelde prijs van f40.65 per kantje. De uitvoer van gezouten haring be droeg in Juli 1954 volgens afgegeven uitvoermachtigingen 2192 ton voor een waarde van f 1.5 millioen, tegen 2693 ton voor f 1.5 millioen in dezelfde maand van 1953. Afzet vond plaats naar België (901 toni, West-Duitsland (688 ton). Frankrijk (89 ton) en Noorwegen (447 ton). De exportmogelijkheden voor de ko mende maanden zijn niet ongunstig te noemen. Met Rusland werd een contract afgesloten voor de levering van 150.000 vaten gezouten haring. Door de West- Duitse regering werd een bedrag van DM 1.250.000 voor de invoer van gezou ten haring vrijgegeven, terwijl met een aantal andere landen onderhandelingen voor de levering van haring gevoerd worden. Volgens afgegeven uitvoermachtigin gen bereikte de export van bokking in de verslagmaand het totaal van 90 ton voor een waarde van f 80.000 tegen 170 ton voor een waarde van f147.000 in Juli 1953. Afnemers waren België (40 ton), Dominicaanse Republiek (19 ton) en Haïti (23 ton). Dezer dagen heeft het vrijwillig fi liaalbedrijf „De Spar" in Breda zijn 2000ste vestiging in Nederland ge opend. De 2000 Spar-winkels in Nederland voorzien in ruim 16 pet. van de to tale verzorging der bevolking met „kruidenierswarenzo deelde men ons van de zijde der Centrale mede. Het principe van het „vrijwillig filiaal systeem", om door samenwerking van zelfstandige ondernemingen, zowel m het eigen als in het algemeen belang, tot een meer efficiente en rationele uitoefening van de distribuententaak te komen werd in 1932 door de oprichter van „De" Spar" in Nederland geïntrodu ceerd en vond zoveel navolging, dat een belangrijke invloed ten gunste van be positie der middenstandsbedrijven m deze branche geconstateerd kan worden. In vijf Europese landen werden of worden Spar-organisaties volgens het Nederlandse systeem opgebouwd. Deze werken met de Nederlandse Spar sa men in een overkoepelende „internatio nale Spar Centrale", welke te Amster dam is gevestigd. In totaal werken, vol gens de leiding van deze centrale, thans ca. 12.000 zelfstandige levensmiddelen zaken in West-Europa onder het oor spronkelijk Nederlandse Spar-embleam. Als een der rste gemeenten in ons land is Woensdag in Gouda een con trole ingesteld op fietsen van scholie ren. De Commissie voor Verkeersaan- gelegenheden in Zuid-Holland wil nl. weten hoe het over het algemeen is gesteld met de fietsen van scholieren, die het voortgezet onderwijs volgen. In samenwerking met de Goudse politie werd op verschillende scholen een on derzoek ingesteld. Gecontroleerd werden de bel, de rem, de speling in het stuur en het achter-spatbord, dat volgens wettelijk voorschrift wit moet zijn. De eerste fiets, die op de ambachts school in handen van de politie kwam, had geen bel. „Die is van de leraar", kwam een scholier vertellen en dus... viel hij buiten de controle. Van de 1149 fietsen, die werden ge controleerd waren er 131 met een slecht stuur, 94 met ondeugdelijke rem men, 271 met een niet functionneren- de bel en 350 met spatborden, die niet de wettelijke witte kleur hadden. De A.N.W.B. bericht, dat als gevolg van het feit, dat de wet van 16 Au gustus 1951 waarbij de motorrijtui genbelasting voor vier jaar werd ver hoogd op 1 September 1955 niet meer van kracht zal zijn, deze belasting op het oude bedrag zal worden terugge bracht. Bij het aanschaffen van jaarbe- lastingkaarten, welke van 16 September a.s. af geldig zijn, kan men reejls van het vroegere tarief profiteren, hétgeen op een aanzienlijke belastingverlaging neer komt, aldus de A.N.W.B. Uiteraard geldt deze verlaging nog niet voor kwartaal- belastingkaarten. Zaterdag zal Pater S. Jelsma MSC des middags om vier uur op het Plein te den Haag voor het gebouw van de Hoge Raad wederom een „Pleinpreek" houden. Het onderwerp is ditmaal: „Laatste acte: eerlijkheid". Advertentie Saranto rood 2.7' w« 2.»° per grote fles (1 liter) HORIZONTAAL: 1. nieuw (Eng) 4. Provincie-hoofd stad 9. slaapplaats 11. stronkje 12. roep 14. grondslag 16. moment 17. reeks 19. gehakt varkens vlees 20. sierplant 21. grootvader 23. deel van gebit 24. verandering 27. meisjesnaam 28. zo vervolgens (afk.) 30. zwemvogel 31. muil 33. pers. vnw. 34. wiel t 35. priestermutsje 37. goud (Frans) 38. halsdoek 39. pret 41. niet scherpe 42. jong schaap VERTICAAL: 2. getij 3. net van spin 5. rheumatische pijn 6. noodsein 7. maatstok 8. vergaan hout 10. waterkering 12. dapper man 13. gebogen 15. glazen veranda 16. familielid 18. boom 20. keukengerei 22. deel van etmaal 23. meubilair 1. st. 25. bijl 3. ea 26. lastdier 6. pier 27. tijdvak 7. alva 29. namiddag (afk.) 9. ara 30. twaalf dozijn 10. raf 31. deel van boom 12. rif 32. heks 14. romp 35. huisdier 16. korf 36. speelgoed 17. il 38. zangnoot 18. de 40. bergruimte 19. gril t 23. iran HORIZONTAAL: 30. olm 31. sela 33. anti 35. ma 36. os VERTICAAL: 1. siam 2. te 3. el 4. avro 5. pro 6. rr 7. af 8. air "9. ar il. as 13. ff 15. pil 16. kei 19. ga 20. rns 21. idem 22. ka 24. rots 25. ali 26. nm 28. ja 29. sa 32. la 34. no (Van onze correspondent) De Commissaris der Koningin in Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van XJfford, heeft Woensdagmiddag in zijn woning de prijzen uitgereikt, wel ke Gedeputeerde Staten van Gelder land hebben toegekend naar aanlei ding van een prijsvraag bij gelegen heid van de opening van het nieuwe Provinciehuis. Louis Frequin, journa list te Nijmegen, ontving de littera- tuurprijs van f 1000.voor zijn no velle „De Man, die achterbleef", Nico Verhoeven, dichter en journalist te Epe, kreeg de litteratuurprijs van f 250 voor zijn „Gelders Sonnet" en Gérrit van de Graaff Jr., musicus te Arnhem, ontving een aanmoedigingsprijs van f 300.voor zijn rhapsodische suite „De Drie Gratiën". Alvorens de prijzen uit te reiken, hield Jhr. Quarles een toespraak. Daar in zei de Commissaris der Koningin, dat het provinciaal bestuur bij de plan nen tot de bouw van een nieuw Pro vinciehuis van meet af méér beoogd had dan het scheppen van vergader en kantoorruimte. Het nieuwe Provin ciehuis dient ook een krachtcentrale te zijn, vanwaar stimulansen zullen uit gaan naar alle kanten van het gewes telijke gemeenschapsleven. De próvinciale overheid betreedt slechts Schoorvoetend het terrein der cultuur, zo zei de Commissaris der Ko ningin. Overheidsbemoeiing kan na melijk levensgevaarlijk zijn, zowel voor de overheid als voor de cultuur. Daarom houdt de overheid zich voor alsnog slechts op in de randgebieden der cultuur. Een der tekenen daarvan was het besluit der Staten prijzen uit te loven voor. litteratuur en muziek. De Commissaris der Koningin wendde zich daarop in hét bijzonder tot de dichter Nico Verhoeven en herinnerde aan de uitspraak van de jury onder voorzitterschap van Anton van Duinkerken dat de hoedanigheden van Verhoevens Gel ders Sonnet doen denken aan de beste Gelderse verzen van bv. J. A. der Mouw en Achterberg. Nico Ver hoeven is er, aldus de jury, in ge slaagd de Gelderse mens meer te la ten zijn dan een willekeurig Gelders individu, om zijn arbeid anders te zien dan ais zuiver toevallig en om het landschap te situeren in relatie met wat ons overigens omringt. Te gelijk met de prijzen overhandigde de Commissaris aan Nico Verhoe ven het eerste nummer van de bun del „De Gelderse Bloem". Namens de prijswinnaars sprak Louis Frequin een dankwoord. Spr. maakte van die gelegenheid gebruik enkele interessante cijfers te noemen waaruit blijkt, dat Gelderland de derde plaats van onder inneemt ten aanzien van de financiering van cultuuruitingen. Tot slot van de bijeenkomst, waar aan verschillende hoge provinciale autoriteiten en Gelderse kunstenaars deelnamen, hield Anton van Duinker ken een geestige improvisatie op het thema, dat er in Europa te weinig grenzen zijn. Dit aldus verstaan, dat bij grenzen in de zin van begrenzin gen uit moeilijkheden vriendschappen ontstaan. In dit opzicht vond spr. het een gelukkig verschijnsel, dat Gelder land altijd veel grenzen heeft gehad, getuige de zo verschillende gemeen schappen als Achterhoek, Graafschap, Betuwe enz.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 9