Grote mogelijkheden voor de kunstmeststoffen-industrie PROF. ZIJLSTRA: Nederland beleeft zeldzame hoogconjunctuur '•,fcKw.v.%v;,Sïffl Belangrijke uitbreiding van het chemisch bedrijf aan de IJ-mond Haarlems Kathedraalplein wordt voor openbaar verkeer bestemd verkeersstagnatie bij de i. Yelser pont Interview met prof. Tenhaeff Internationaal overleg nodig voor behoud van de welvaart Een boek Ontstemming bij arbeiders van papierfabriek niet weggenomen sassstt elk licht 25 JAAR MEKOG beslissing Gedeputeerde Staten ten gunste van gemeente Haarlem Vraag toegenomen ^Berg en Bosch in Verpleegs ter snood 6e Wereldcongres te Scheveningen Minister beantwoordt vragen Voorspelling van Burlisto dubieus maar het kan waar zijn Industrie van zeer groot belang Salvo van douane treft doel Vacatures bij L.O. in 1953 Besprekingen met directie hebben weinig resultaat vXvXvZv. volmaakte' foto's met GEVAPAN v.-.v.w Vettere melk zou 2 a 3 cent duurder zijn Öirect 40 nieuwe verpleegsters nodig Spoedig voorlopige oplossing Men kan nog voort EINDE VAN HET PARLEMENTAIRE 1NDUSTRIEBEZOEK 9n Gezond idee, rook KAVEEWEE VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1954 PAGINA 3 V.V.VAV.V ###T« •V"* 27.30.33 film voor elke camera WiV.V /WAWê //AVtVV y«f?!egend Gebrekkigensorg vtr/ 'M-'t.u W 1 Overal en altijd geniet U meer van de béste sigaret voor Uw gezondheid l in één woord I VOL-maakt Advertentie klT# II •••••ff Advertentie Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben hun goedkeuring gegeven F® het raadsbesluit van de Haarlemse gemeenteraad inzake het plein voor w hoofdingang van de Kathedrale Basiliek. Dat betekent dus, dat de ge- jj-ente Haarlem van het Bisdom het eeuwigdurend zakelijk recht van erf- K?cht krijgt op het plein tegen betaling van één gulden per jaar, onder ver- Ajllende voorwaarden, waarvan de belangrijkste is, dat het Bisdom ge- Ij.^htigd is het plein twaalf maal per jaar af te sluiten in verband met kerke- J*e plechtigheden. Zoals men weet, is o.a. van de zijde der Ned. Herv. ge kote te Haarlem bezwaar ingediend tegen de grondtransactie, omdat daar- (,.ee artikel 184 van de Grondwet (het zgn. processieverbod) zou worden uVr De Mekog werd op 14 September 1929 als eerste bij Hoogovens aangesloten bedrijf opgericht. Mekog betekent Maatschappij tot Exploitatie van Kooks- ovengassen. Deze mij. begon met de verwerking van ammoniak tot zwavel zure ammoniak ten behoeve van de landbouw. In vijfentwintig jaar is de productie tot het zesvoudige opgevoerd; de personeelssterkte nam toe van 350 tot 1300 man en het accent in de productie werd verlegd naar de stikstof meststof kalkammonsalpeter. Bovendien is een begin gemaakt met de pro ductie van een meststof, kalium-nitraat door Norduco uit zeewater gehaald, die meer dan één voeding voor plantenstoffen oplevert. Van nog groter betekenis zijn de toekomstplannen, die een belangrijke expansie beogen, omdat het in 's-Gravenhage gevestigde verkoopkantoor van Mekog de vraag naar het product in binnen- en buitenland niet af kan. Het onderhoud, dat wij naar aanlei ding van het jubileum van Mekog had den met de bedrijfsleider higr. W. Bak ker, was dan ook meer op de toekomst dan op het verleden gericht. Het bedrijf heeft zich in de afgelopen 25 jaar fan tastisch snel ontwikkeld omdat men steeds in de toekomst blikte. De kwestie van de grondstoffen is in verband met de telkens stijgende ko- lenprijzen niet eenvoudig, zodat momen teel grote aandacht wordt gewijd aan de ruwe olie. De efficiency in de bedrijfs voering bracht mee, dat in de loop der jaren aanzienlijke verbeteringen werden aangebracht in de apparatuur, die tot gevolg hadden dat de concurrentie-po- sitie t.o.v. het buitenland versterkt werd. Omdat de tendenz in de wereld in de richting van samengestelde kunst meststoffen gaat, houdt men daarmee sterk rekening. De oprichting van Nor duco is daarvan een bewijs. Regelmatig vinden in de productie verschuivingen plaats, een algemene karakteristiek trouwens in de chemische industrie. Kon higr. Bakker ten aanzien van de voortzetting van het experiment der Norduco, de proeffabriek voor het ver vaardigen van kali uit zeewater, geen positief antwoord geven; ten aanzien van Mekog, die nog steeds te weinig produceert in verband met de vraag, zijn binnen afzienbare tijd plannen te verwachten tot belangrijke uitbreiding. Reservering in plan IJmond Hoewel het tempo en de mate van ont wikkeling van het gehele complex der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken De Kon. Ned. Zuivelbond deelt in zijn orgaan van deze week mee, dat een verhoging van het vetpercentage van de melk tot 3 procent een prijsstij ging van 2 a 3 cent per liter tengevolge zou hebben. Zoals bekend, is het vet percentage thans 2.5. streden. ,<?et houden van processies op het Penbare" plein zou in protestantse on ng een gevoel van onbehagen en Vp geven. Maandagmiddag zijn de Ito billende bezwaren voor het col li van gedeputeerde staten van Noord- r? and behandeld, maar uit de thans c5®°men beslissing blijkt dat ze met »i tvankelijk verklaard zijn. Deze be- jssipg Zq vernemen wij, is met zeer ,te meerderheid van stemmen in het 0"ege genomen. tj bet blijkt overigens dat de zaak voor gemeente Haarlem er aanvankelijk >.w z° rooskleurig zou hebben uitge- Bij het college van gedeputeerde it A leefde aanvankelijk de vrees, dat ''ef h 4e toekomst een conflict tussen «Sfi bdom Haarlem en de gemeente OJiv'sitl mogelijkerwijs niet zou uit- S;e en. Wanneer namelijk een Proces- th Z°U gehouden worden over t plein juf title, ondanks de afzetting zou V hen dat het gewraakte artikel 184 ■JU de Grondwet zou zijn overschre ed, dan zou het niet uitgesloten zijn voortbestaan van het sanatorium en Bosch te Bilthoven verkeert V de mening van de geneesheer- Wyteur, dr. J. J. Hirdes, blijkens een \*®1 in „Ruim Zicht", het kader blad V, tie K.A.B., in groot gevaar. Als JtJhaamste oorzaak noemt hij het ge- V ®an verpleegsters. In 1945 bedroeg ®antal patiënten 530, terwijl bij de V? in 1933 op een capaciteit van 360 mLjgerekend. Na de oorlog werd in V*®Po gewerkt aan uitbreiding van ^sanatorium. Was tot dan toe de ie^'hging toevertrouwd aan de zus- \y,. Dominicanessen uit Voorschoten, hJl'hdelIjjk na de oorlog ging de di- V1? over tot de aanstelling van leken- personeel. In 1950 is de 4a'l'?Sing van de vrouwen en kinderen, Cal 320 patiënten, aan leken-verpleeg- vtaa toevertrouwd. O.a. is de grote Mk.£ naar personeel, vooral in het k'kr'aistratieve vlak, oorzaak van het i Orf, aan verplegend personeel. Voor ber 1954 zijn er 30 tot 40 nieuwe Jiie 'hg-verpleegsters nodig. Meisjes, jjWjadere inlichtingen willen hebben, ichw?? zich daarvoor mondeling of L 'jk wenden tot de directrice *^®®t sanatorium. dat het Bisdom de gemeente Haarlem daarvoor aansprakelijk zou stellen. Direct echter nadat deze zaak Maan dagmiddag was behandeld en de com missaris der koningin daarbij reeds die vrees had uitgesproken heeft het Bis dom een schrijven gericht tot het colle ge waarin verklaard werd dat bij even tuele moeilijkheden het Bisdom de ge meente Haarlem in geen geval aan sprakelijk zou stellen. Deze medede ling, waarin de gemeente het grootste vertrouwen stelt, heeft kennelijk de doorslag gegeven bij het college van gedeputeerde staten ten gunste van het raadsbesluit. Uit alle delen van de wereld zullen vrouwen en mannen, die belangstellen in het werk voor gebrekkigen, zich van 13 tot 17 September a.s. in Schevenin gen verenigen, waar het Zesde Wereld congres van de International Society for the Welfare of Cripples wordt ge houden. De onderwerpen zullen de nadruk leggen op de organisatie van 't dienstbe toon aan gebrekkigen en de middelen voor de ontwikkeling daarvan over de gehele wereld. Excursies naar verschil lende inrichtingen op dit gebied over het gehele lard n naar het Nederlandse landschap zijn ontworpen Bij het grote officiële congres-diner op Woensdagavond in het Kurhaus zal voor de eerste maal de Albert Lasker Awards uitgereikt worden aan drie personen, welke zich bijzonder onder scheiden hebbe - door hun werk ten bate van de gebrekkigen. De prijs be staat uit een zilveren beeldje met één duizend dollars. De drie gelukkigen zijn Viscount Nuffield uit Engeland, dr. Henri H. Kessler, ortho-pedic surgeon uil Newark, N.J. en dr. Juan Farill uit Mexico. Het ligt in het voornemen van Hare Majesteit de Koningin het congres Woensdag te bezoeken. Amerika. De V.S. zullen waar schijnlijk volgend jaar in het gebied van de Stille Oceaan doorgaan met het nemen van atoom- en waterstofbom- proeven. (Reuter). Op 30 September zal de eerste atoomduikboot, de Nautilus, aan de Amerikaanse marine worden overge dragen. (Reuter). Sl, ^'nister is inderdaad van oor- S-t at zoveel mogelijk voortdurend ijoet „e maximumoverzetcapaciteit en gevaren. Zo heeft de mi- K^iftp.a.n Verkeer en Waterstaat op V^eriiS VI-agen van het Tweede heer Hooy over de pont- hetrot?* *e 5'elsen geantwoord. Door >3 .het n dienst wordt hiernaar ook «J?'stei. u'terste gestreefd, aldus de liJttUn terwijl daartoe zo mogelijk V,.f,i°ne<d zal worden aangetrok- 'hk^hrt re maatregelen om in voor- •C6ttin Saval te kunnen komen tot *esp- beperking tot de kleinst hA'e afmetingen van extra-stag- „iJijt <J«n, voor zover 't het pont- 'tik Je Velsen zelf betreft, niet mo- Ret acht. ^au^o^^end, aldus de minister, dat t* Be mJange wachttijden zich in de wacmiuuen ah-" m 4» Va»» vooral tijdens de feesten meermalen hebben voor- *H)ueltik ,?u is voorts bekend, dat, ge- ten u Personeelsgebrek, gedeel- oehoeve van het verrichten van de noodzakelijke onderhouds- en revisiewerkzaamheden, op ogenblikken, waarop nog vele voertuigen staan te wachten, een pont uit de vaart wordt genomen, zodat de oeververbinding niet met de maximale inzet van het be staande materieel kan worden onder houden. Maatregelen om aan de nog steeds toenemende drukte op de veren beter het hoofd te kunnen bieden werden overwogen, maar de verwezenlijking van de meest doeltreffende van de naar voren gebrachte mogelijkheden (mede- gebruik spoorwegbrug door het weg verkeer, leggen schipbrug naast spoor brug e.d.) ontmoette overwegende be- zwaren uit hoofde van andere belangen. Een onderzoek naar andere oplossin gen, welke, hoewel minder voor de hand liggend, toch de zeer grote wacht tijden bij de ponten zouden voorkomen, is thans in gang. De minister heeft zich een dezer dagen ter plaatse hier van op de hoogte laten stellen. Naar het oordeel van de minister zal het mogelijk zijn, dat ook in de ko mende jaren, tot de ingebruikstelling van de tunnel, de regeling van het verkeer bij de ponten door de politie geschiedt op dezelfde goede wijze als tot nu toe. Indien in de gehele wereld het verbruik van kunstmeststoffen even intensief zou zijn als in Nederland dan zou een jaarproductie nodig zijn van tweehonderd millioen ton, berekende men op Mekog. De wer kelijke productie bedraagt zes mil lioen ton per jaar. Men kan dus nog wel even voort met het uit brei den van deze industrieën en het propageren van het aanwenden van kunstmeststoffen. In Nederlnad is de landbouwproductie, ondanks verdubbeling van de bevolking in de laatste halve eeuw, door het ge bruik van kunstmeststoffen op peil gebleven. nog niet bepaald kunnen worden, heeft men, ter voorkoming dat men door Be verwijk ingebouwd zou worden, reke ning gehouden met expansie. Werden voor ijzer en staal terreinen ten Noor den van het tegenwoordige complex ge reserveerd, tussen Beverwijk en Wijk aan Zee de Mekog heeft haar uit breidingsmogelijkheid het thans be schikbare terrein is practisch volge bouwd naar het Oosten in Velsen- Noord. Van de productie van Mekog oor spronkelijk opgericht om emplooi te vinden voor het kooksovengas van Hoog ovens, dat thans bijzaak geworden is blijft 60 pet in het binnenland; het ove rige wordt geëxporteerd. Voornamelijk naar de Verenigde Staten, Zweden, Egypte, Spanje, Indonesië, Indië en Zuid-Amerika, zelfs naar Chili, dat vroeger de voornaamste leverancier van kunstmeststof was Chili-salpeter! Van zeer grote betekenis is de export van vloeibare ammoniak dat in stalen flessen geleverd wordt ten behoeve van de rubber-cultures. Het zilveren jubileum van deze zeer in betekenis toegenomen industrie wordt 14 September op eenvoudige en „hui selijke" wijze herdacht. (Vervolg van pag. 1) De andere helderziende, die onafhan kelijk van Burlisto het verongelukken van de superconstellation „Triton" heeft zien aankomen en dezelfde „indruk" heeft van de oorzaak van de ramp, heeft deze voorspelling drie dagen voor de fatale dag gedaan niet van De Staalhaven van Hoogovens met de nieuwe fabrieken van Mekog, omvattende watergas-, en kalkammonsalpeterfabriek. Dit complex kwam in 1950 gereed. ammoniak-, salpeterzuur- De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft tijdens een lunch in Den Haag, die het parlementair industriebezoek afsloot, dat onder auspiciën van de vier werkgeversverbonden werd gehouden, o.m. gezegd, dat zelden in de geschiedenis van ons land de economische situatie zo zeer ge kenmerkt werd door een toestand van hoogconjunctuur als thans het geval is. Zonder dat het monetaire evenwicht in gevaar is gebracht hebben produc tie en werkgelegenheid een enorme vlucht genomen. De daarvoor nood zakelijke grotere invoer heeft in verband met de eveneens sterk toegenomen export het evenwicht in de betalingsbalans niet verstoord. naai verband aan de orde moeten worden gesteld, noemde minister Zijlstra er twee van de belangrijkste, nl.: de noodzaak van een gemeen schappelijke conjunctuurpolitiek en de vrijmaking van de internationale handel. Wanneer men de welvaart in de At lantische landen wil verhogen, en wan neer men wil streven naar de beste formatie van de krachten, waarover wij beschikken, dan dient men zich voor ogen te houden, dat de vrijhandel daar voor een der doeltreffendste middelen Een dergelijke ontwikkeling kan zich in Nederland, gezien de grote afhanke lijkheid van onze volkshuishouding van het gebeuren in het buitenland, alleen voltrekken, indien ook buiten onze gren zen de economische bedrijvigheid zich op een hoog peil beweegt. Dit is stellig het geval. „Dit betekent stellig niet, aldus de minister, dat onze aandacht mag ver slappen; integendeel! Maar het bete kent wèl, dat het mogelijk is in alle rust gemeenschappelijk de maatregelen te beramen, die straks, wanneer zich onverhoopte storingen in het economi sche leven zouden voordoen, even zo vele waarborgen kunnen zijn voor het behoud van onze welvaart. Ik spreek over een gemeenschappelijk beramen, omdat m.i. zonder meer vaststaat, dat het behoud van de welvaart een onder werp van internationaal overleg moet zijn. Aan dit inzicht ontbreekt helaas hier en daar nog wel het een en ander". Van de economische onderwerpen, die in het zojuist vermelde internatio- Wanneer men zou denken, dat de in vloed van de kleine landen gering is, dan zou minister Zijlstra daarop wil len antwoorden, dat de Benelux als ge heel een van de belangrijkste handel drijvende mogendheden er wereld is en als zodanig groot gewicht in de schaal kan leggen. Daarna richtte minister Zijlstra de blik op het binnenlands gebeuren. Hij zei o.m., dat ook nu nog uitlatingen werden gehoord als dat het Neder landse volk, wat zijn welvaart be treft nog steeds een achterstand heeft, resp. dat de bestaande welvaart slechts een schijnwelvaart is. De laat ste bewering noemde hij kortweg on zinnig. Het reëel nationaal inkomen per hoofd van de bevolking heeft een peil bereikt hoger dan ooit tevoren, hetgeen bewijst, aldus de minister dat Neder land geenszins op de weg naar verar ming is. Integendeel. Het is mijn stel lige overtuiging, dat in ons volk nog voldoende krachten aanwezig zijn om in de dynamische wereld, waarin wij le ven ieder een redelijk bestaan te ver zekeren." Tot de omstandigheid, dat ons land thans in staat is 3 a 4 maal zoveel inwoners een bestaan en een veel beter bestaan te bieden dan ruim 100 jaar geleden, hebben nagenoeg alle onderdelen van ons economische leven een aandeel gehad. Minister Zijlstra gelooft echter, dat het alleszins verantwoord is te stellen, dat de bijdragen van de industrie van bijzondere betekenis is geweest. Dit mo ge blijken uit enkele cijfers: De indu strie verschaft meer dan de helft van de totale werkgelegenheid ,44 pet. van het nationaal inkomen en de uitvoer be stond voor 40 pet. uit industrieproducten. De arbeidsproductiviteit ligt thans rond 10 pet. boven het peil van 1938, de per soneelssterkte, in 1947 ca. 1.428.000 zal dit jaar de 1.700.000 naderen en het bedrag dat sinds de oorlog is geïnves teerd tot het eind van dit jaar zal meer dan 13 milliard bedragen. „Ik heb hiermede nog eens willen on derstrepen, aldus de minister, van welk een groot belang de industrie voor de handhaving van de nationale wel vaart is. Het is daarom ook, dat de goede gang van zaken in de industrie nu en de verzekering daarvan ook voor de toekomst een zo belangrijk onder deel uitmaken van de vraagstukken, waarmede Parlement en Regering zich intensief hebben bezig te houden. Tenslotte wees de minister op de noodzakelijkheid om naar steeds verde re verhoging van de productiviteit te streven, opdat onze concurrentiepositie ten aanzien van het buitenland niet in gevaar komt. tevoren op papier gezet. Daarmee heeft dit geval voor prof. Tenhaeff geen en kele wetenschappelijke waarde meer. „Ik kan alleen afgaan op feiten, waar op niets af te dingen valt. Al het an dere wjjs ik onverbiddelijk van de hand in het belang van de parapsychologie. Deze jonge wetenschap staat nog voort durend aan zoveel critiek bloot, dat ik wel op mijn tellen moet passen", aldus de Utrechtse hoogleraar. Maar aange zien hij de betreffende helderziende kent als een volkomen betrouwbaar persoon geeft dit hem toch „aanleiding het sterke vermoeden uit te spreken" dat men hier met een wel degelijk uit gekomen voorspelling te doen heeft. Deze helderziende dan heeft drie da gen vóór de ramp met de „Triton" een Amerikaanse Nederlander ontmoet, die spoedig daarna van Amsterdam naar New York zou vliegen. Bij die gelegen heid kreeg hij de sterke „indruk" dat de man spoedig betrokken zou zijn bij een vliegtuigramp. Hij „zag" hem echter onder de overlevenden. Zondag morgen, onmiddellijk na de nieuwsbe richten van half tien, waarin zoals be kend ten onrechte werd gemeld dat alle inzittenden gered waren, schreef hij aan prof. Tenhaeff: „Dit verbaast mij; ik meende duidelijk doden te heb ben gezien." Het voornaamste bezwaar dat prof. Tenhaeff heeft tegen helderzienden als Burlisto is dat deze „variété-artisten" op hun gecontracteerde avonden ge dwongen zijn op het toneel hun para normale gaven ten toon te spreiden, terwijl zij er misschien nooit, maar in ieder geval van tijd tot tijd niet over beschikken. „Bij alle goede paragnos ten", aldus prof. Tenhaeff, „is hun pa ranormale begaafdheid aan een onbe rekenbare eb en vloed onderworpen. Vandaag lukt het, morgen niet. En in het laatste geval laat men op het po dium noodgedwongen onder het mom van telepathie en helderziendheid ver schijnselen doorgaan, die in werkelijk heid pseudo-telepathie en pseudo-helder- ziendheid zijn, of ronduit gezegd: Truc jes." Van de bijzonderheden over de voor spelling van Burlisto, zoals die gisteren in ons blad te lezen waren, vindt prof. Tenhaeff het meest markante, dat de helderziende tenslotte „Viruly eruit ge pikt heeft. Daar begint er een eind te komen aan het vage", aldus de hoog leraar. Maar de „voorspelling" van 4 Mei van dit jaar, dat er „een grote vliegramp" zou gebeuren, doet prof. Tenhaeff af met het Franse gezegde: Tout vient a qui sait attendre". Toen ik voor het eerst van mijn leven verliefd was, was ik, geloof ik, een jaar of acht. Het ging des tijds om een meisje, dat Jeidseltjes voor mij brei de op een klosje. En ik toonde mijn genegenheid door paard voor haar te zijn. Later uitte zich mijrl liefde meer hierin, dat ik het voor werp er van ging pesten. Dat wil zeggen, ik trok de meiskes aan beur vlechten. Nog later begon ik gedich ten te schrijven wanneer ik het te pakken had. Vooral tegen de tijd, dat St. Nicolaas zijn intrede deed. Toen volgde de periode, dat ik mij zeer mannelijk begon te gedragen. Ik gaf, wanneer enig vrouwelijk we zen in de buurt was, cynisch af op velerlei maatschappelijke verschijn selen en niet zelden vloekte ik bij dergelijke gelegenheden spontaan maar bitter. Ik heb zodoende heel wat jonkvrouwen op de vlucht ge dreven, geloof ik. In die tijd zal het ook geweest zijn, dat ik echt ver liefd werd; op mijn buurmeisje uiteraard. Ik beminde haar in vol strekte stilte en ik demonstreerde mijn genegenheid hoofdzakelijk door verward in een grote boog om haar heen te lopen wanneer ik haar dreig de te ontmoeten. Maar toen werd ik op haar verjaardagsfeestje genood. Ik zal u een beschrijving besparen van de wanhoop, waaraan ik ten prooi was, toen ik een keuze begon te maken tussen al die mogelijke geschenken, die natuurlijk tóch niet goed genoeg voor haar waren. Maar ten laatste besloot ik tot iets cultu reels; tot een boek met name. Ik kocht dus een bijzonder lijvig druk werk, getiteld: „Dood, wanneer ver lost Gij mij?" of zo. Want de cul tuur had destijds slechts zeer som bere aspecten voor mij. Die avond ging ik dan naar „hier naast", met de in drukletters samen geperste noodlottigheid onder de arm. Ik zei: „Elly, wel gefeliciteerd, en hier heb je wat". Elly, een meiske, fragiel als een korenbloem, begon direct te gieche len en zei: „Gut, een bóek". Ik nam somber terzijde plaats en zag, hoe zij het pakpapier verwij derde. „Wat een dikkerd", zei ze ge schrokken. Toen las zij met een preuts mondje de titel voor: „Dood, wanneer verlost Gij mij?" Zij keek mij met onverholen ver bazing, om niet te zeggen ontzetting, aan. Ik voelde mij, als was ik haar moordenaar-in-spe. Ik heb Elly, toen wij kort daarna verhuisden, nooit wéér gezien. Maar die volgende meisjes heb ik allemaal vrolijke boeken gegeven. Of een kookboek. Of bloemen. En dat zal ik blijven doen. Tot de dood mij ver lost. Belgische grenswachters hebben te Zondereigen (Merksplas) een verlaten personen-auto ontdekt, waarin 640 kg Nederlandse boter was geladen. De wa gen vertoonde verschille .de sporen van schoten aan de zijde waar de bestuur der zat en de zitkussenswaren geheel met bloed doordrenkt. Volgens de Nederlandse douane ambtenaren, die dicht bij de betrokken plaats werken, zouden zij in de loop van de nacht een auto gesommeerd heb ben te stoppen. Toen deze weigerde, werd het vuur geopend met automati- j sche geweren. Verschillende kogels raakten de motor, terwijl andere in het koetswerk drongen en de bestuur- 1 der -kwetsten. De laatste is spoorloos verdwenen. Uit de zojuist door het Centraal Bu reau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers blijkt, dat in 1953 bij het Lager Onderwijs (G.L.O., V.G.L.O., U.L.O. en B.L.O.) 4618 onderwijzers nodig waren. In de totale behoefte kon door aan stelling van 4394 leerkrachten voor 95 pet. worden voorzien. De behoefte, ontstaan door vervanging van vertrokken of overleden onderwij zers (vervangingsbehoefte) was 2481 of 5,5 pet. van de totale bezetting per 16 Januari 1953. Wegens uitbreiding van het Lager Onderwijs waren 2137 onder wijzers nodig (4,7 pet. der bezetting). Zij, die het lager onderwijs verlieten, waren voor 37 pet. jonger dan 30 jaar en voor 13 pet. 65 jaar of ouder. Van de nieuw benoemde onderwijzers was 60 pet. jonger dan 25 jaar, 24 pet. keerde naar het onderwijs terug als ge huwde vrouw, gepensionneered of wachtgelder. Advertentie De drie organisaties, waarbij de ar- hebben en dus eerder de belangen van beiders van de Papierfabrieken zijn aangesloten, hebben thans met hun le den vergaderd, waarbij de hoofdbestu ren verslag hebben uitgebracht van de, met de hoofddirectie gevoerde be sprekingen. Hieruit is gebleken, dat de resultaten maar heel mager zijn, n.l. alleen ver hoging der z.g. „tussenlonen" met 3 cent per uur. Hoewel de vergadering over het ge heel kalm is verlopen, kon toch duide lijk worden geconstateerd, dat de ont stemming buitengewoon groot is en er maar heel weinig behoeft te gebeuren, om opnieuw een uitbarsting te verkrij gen. Vooral het voortdurend uitstellen door de directie leidt tot verbittering, zo ook de geringe kans op promotie, dit als gevolg van de te ver doorge voerde Massificatie. Ook de veel hoge re tantième van de beambten tegen over de arbeiders, wekt onrust. Een der arbeiders merkte op, dat toen de fabrieken met verlies werkten, zij hier van de dupe werden, doch thans, nu er hoge winsten worden gemaakt, zjj hier van maar in zeer geringe mate profi teren. Ook het besluit der directie, de gestaakte uren niet door te betalen, organisaties aandelen in het bedrijf I ringen en verbeteringen te verkrijgen de aandeelhouders, dan die der arbei ders behartigen. Dit laatste is door de betrokken hoofdbestuurder met verontwaardiging van de hand gewezen. Alle leden, die er prijs op stellen, kunnen het accoun tantsrapport ter inzage krijgen en dus zelf zien wat er met de contributie ge beurd. Dat de niet gewerkte tijd niet wordt betaald, vond de directie niet anders dan billijk tegenover hen die op hun post zijn gebleven, een redenering, waarmee de hoofdbesturen zich geheel konden verenigen. Zoals te doen gebruikelijk werd ook een groot aantal kleine grieven naar voren gebracht, die echter stuk voor stuk, het bekijken ten volle waard zijn, hetgeen werd toegezegd. Vooral de ver strekking van meer werkkleding aan hen die in de slechtste afdelingen der fabrieken werken, werd uitvoerig be pleit. Een gelukkig verschijnsel was echter, dat ondanks verschil van me ning, het overgrote deel der georgani seerde arbeiders, het, door de hoofd besturen gevoerde beleid, kon onder schrijven. Deze zegden toe, niets onbeproefd te

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3