Voetbaltalent Nederland Semi-professionalisme stap in de goede richting genoeg in Ook vergoeding aan in de tweede klasse? spele rs Request aan bondsbestuur te verwachten Zuid-Slavië wint zwem wedstrijd van Nederland Van Dam en Dame Zondag voetbal op alle fronten Grootse plannen van H.B.C.? ■IB ill .1. !s#a» i1! jfl fc m het aan de meester I X I SI AH KINDERPRIJSVRAAG Oordeel Weense trainer Merkel Twee doden op de laatste dag Lager voetbal voelt zich gedupeerd Goede prestaties van de meisjes WRIGLEY Argentinië wint van Canada Per inwoner voor f 10 plezier Suriname accoord met statuut Van stukken.... ....en schijven f O O i 55 55 ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1954 PAGINA 4 Ronde van Frankrijk voor automobilisten Grote Prijs van Amsterdam op 16 September Met slechts gering verschil Eerste elftal van Ajax speelt tegen D.O.S. Algem. vergadering zal nu over vergoeding beslissen Blijf optimist Schaak- Olympiade Marilyn Bell swemt over Meer van Ontario Sportflitsen In 1953: DEM ontvangt QSC Kansen R.K. clubs Lisse tegen A.S.C. UI abcde fgh. PROBLEEM VOOR GEOEFENDE OPLOSSERS. b c d e f 3 h- «tf De zes en dertig-jarige Max Merkel, oud-rechtsback van het Weense Rapid en oud Oostenrijks international, is sinds 1 April j.l. als trainer in dienst van het Haagse HBS. „Ik werk daar met veel plezier," zei hij in een gesprek met een verslaggever, „want het ontbreekt heus niet aan voetbaltalent in Nederland. Speciaal bij de jongeren heb ik krachten gezien, die veel beloven voor de toekomst. En het daarheen te leiden dat de jongeren zich ontwik kelen en al hun mogelijkheden verwezenlijken, dat is het waar het allereerst op aan komt." ,,Wat denkt u van de invoering van het semi-professionalisme?" ,,Ik geloof dat het een stap in de goede richting is. Het zuivere amateu risme lijkt mij in het algemeen op de duur niet te handhaven. Het honderd percent professionalisme zal m.i. in de meeste landen ook niet levensvatbaar blijken te zijn. Wij hebben dat voor de oorlog in Oostenrijk gehad. Het was gemakkelijk genoeg prachtige contrac ten met de spelers af te sluiten, maar bij de nakoming daarvan stuitte men op de grootste financiële moeilijkheden. Na de oorlog is het afgeschaft en werd het semi-professionalisme ingevoerd. De spelers worden door de clubs be taald. Maar daarnaast oefenen ze allen een beroep uit. Desondanks hebben de meeste clubs nog moeite om de eindjes aan elkaar te knopen. Vandaar de vele langdurige toumées in het buitenland die geld in het laatje moeten brengen. Nu verkeert Oostenrijk wat dat betreft wel in een zeer ongunstige positie om dat de voetbalbeweging eigenlijk geheel in Wenen geconcentreerd is. Hier in Ne derland staat men er heel wat beter voor. Het voordeel van het semi-profes sionalisme schuilt m.i. hierin dat de spelers meer ernst zullen maken met de beoefening van het spel. Wil men wat bereiken op het voetbalveld dan moet er nauwgezet en geregeld ge oefend worden; dan zijn ook per soonlijke opofferingen noodzakelijk. Welnu, men zal hiertoe eerder over gaan wanneer dit werk beloond wordt. En vergeet niet dat in dat geval de familie van de speler sterker ge- interesseerd wordt bij zijn prestaties en hem aanmoedigen zal bij zijn voor bereidingen. Toen ik als jongmaatje bij Rapid kwam vond ik het maar wat fijn, en mijn ouders ook, als ik af en toe een costuum of een jas kon kopen uit de ontvangen vergoedingen. Dat was een stimulans om mijn beste beentje voor te zetten." Nederlands elftal „Heeft u al een plan wat betreft de centrale training van de Nederlands- elftalspelers?" ,,In de eerste plaats moet ik ze goed leren kennen om te weten wat ze in hun mars hebben. Verder kan ik u wel zeggen dat mij een bepaalde speel wijze voor ogen staat. Ik vind het ver keerd door dik en dun de w.m. toe te passen en denk aan een variat van dit systeem, als ik er tenminste de spelers voor kan vinden. Want vergeet dit niet, met elf goede spelers heeft men nog geen homogene ploeg die geschikt is voor een bepaald systeem. U weet dat wij vroeger in Oostenrijk zwoeren bij de aanvallende spil. Maar toen Rapid in 1948 te Rio tegen Vasco da Gama uitkwam, kregen we met 50 klop. We hebben om zo te zeggen geen bal aan geraakt en werden van het begin tot het eind overspeeld. Toen hebben we onmiddellijk „overgeschakeld" op een andere speelwijze, ons voordeel doende met wat we in Brazilië gezien en geleerd hadden. Van dat jaar af speelt Rapid met de z.g. slingerback". „Wilt u dat systeem ook voor het Ne derlands elftal invoeren?" „Neen", zei Merke. lachend, „ik wil toch nog wat anders; iets van eigen vinding. Maar ik herhaal, ik moet eerst weten of ik er de juiste spelers voor kan vinden. Ik heb daar wel goede hoop op." Merkel heeft van 1935 tot begin 1954 de kleuren van Rapid verdedigd, de laat ste jaren als speler-trainer. Met kee per Zeman en de linksback Happel vormde hij een achterhoede van grote klasse. Hij behoorde tot het Oostenrijkse B-elftal dat op de Olympische Dag in 1952 tegen een Nederlandse bondsploeg uitkwam, die met 3—2 won. Voor Rapid speelde hij in datzelfde jaar een oefen wedstrijd tegen een bondsploeg, die was samengesteld met het oog op de Olym pische spelen te Helsinki. Toen won Ra pid met 20. MAX MERKEL oud-rechtsachterspeler van de Weense club „Rapid", oud-Oostenrijks interna tional, trainer van H. B. S., die voor lopig belast is met de centrale training van het Nederlands Elftal. Tijdens de Ronde van Frankrijk voor automobilisten is kort voor de finish te Nice, bij Saint Martin du Var, de Austin Healy van de Franse équipe M. R. A. Bcuchardmevr. Pierrot Morel in een zeven meter diep ravijn gestort. Beide inzittenden werden uit de wagen geslin gerd en gedood. Gezien het grote succes van de revan ches van de wereldkampioenschappen wielrennen heeft de directie van het Olympisch Stadion te Amsterdam be sloten de wedstrijden om de Grote Prijs van Amsterdam, die op 12 Augustus j.l. wegens de slechte weersomstandighe den niet door konden gaan en waar van aanvankelijk gezegd was, dat ze dit jaar waarschijnlijk niet meer ge houden zouden worden, op Donderdag 16 September a.s. te laten verrijden. Op verzoek van de spelers van ZFC zal een buitengewone ledenvergadering worden belegd, aangezien een groep le den zich wil aansluiten bij de actie van de tweedeklasclubs RCH en Het Gooi De Haarlemse voetbalvereniging RCH, die na vorig jaar het landskampioen schap te hebben behaald dit jaar naar de tweede klasse is gedegradeerd en zich als voorstandster heeft ontpopt van semi-professionalisme ook voor het lager voetbal, heeft na het besluit van de bondsvergadering van de K.N.V.B. om het semi-professionalisme te beperken tot de eerste klasse, contact ge zocht met tweede klasse-clubs in den lande met het doel, alsnog een actie te ondernemen om ook het geven van vergoedingen in de tweede klasse moge lijk te maken. Bij een aantal tweede klassers heeft zij hiervoor een gewillig oor gekregen. Vooral de tweede klassers uit de grote steden des lands, die de directe concurrentie van de eerste klassers het hardst ondervinden, voelen voor het standpunt van RCH en hebben zich bereid verklaard met deze ver eniging een actie te ondernemen. De Baronie uit Breda heeft zich be reid verklaard deze actie in het Zui den te leiden en heeft ook reeds enke le tweede klassers achter zich gekre gen. Het doel is om zich met een ge zamenlijk request van zoveel mogelijk tweede klassers tot het bondsbestuur te wenden om tot een regeling te kunnen komen. De wijziging van het huishou delijk reglement maakt het geven van vergoedingen voor het lager voetbal mogelijk; deze tweede klassers hopen het bondsbestuur van de wenselijkheid èn noodzakelijkheid onder de huidige omstandigheden te overtuigen. Zij me nen dat speciaal de tweede klassers gedupeerd zijn, wanneer het semi-profes sionalisme tot de eerste klasse beperkt blijft. Wanneer nodig, zal een beroep worden gedaan op de bondsvergade ring, welke Zaterdag 30 October zal worden gehouden. De vergoedingen Over de vergoedingen bij eerste klas se clubs kan nog het volgende wor den bericht: De spelers van ADO hebben een con tract getekend, waarbij zij zich hebben verplicht o.a. driemaal per week te trainen. Op onrechtmatig verzuim ter beoordeling van het bestuur staat 2,50 boete. De entreeprijzen zijn aan zienlijk verhoogd. DOS betaalt 25,- per wedstrijd, het zij gewonnen of verloren, of gelijkge speeld. Er zal driemaal per week wor den getraind, waarvoor 4,- per avond wordt uitgekeerd. De landenzwemwedstrijd Zuid-Slavië Nederland is na een wisselende strijd op de tweede dag met klein verschil door de Zuidslavische ploeg gewon nen. De eindstand werd 116—107 voor Zuid Slavië, een verschil dus van ne gen punten. Hetgeen de zwemmers en de waterpoloploeg te kort kwamen, heb ben de Nederlandse meisjes met hun zeer goede prestaties niet goed kun nen maken. Voor de Zuidslaviërs was het Vrijdag een glorievolle avond met op vrijwel al le nummers een nieuw nationaal re cord. Nederland moest zich tevreden stellen met een aantal verbeteringen van persoonlijk beste prestaties; een po ging van Korteweg om als eerste zwem mer op de wisselslagestafette het Ne derlands rugslagrecord van Kievit (1.07.5) te verbeteren, mislukte. Hij zwom juist door de extra inspanning enigszins verkrampt. Met moeite kon hij Skanata die hij op de eerste dag had verslagen, in 1.08.3 bijblijven. De beste prestatie van de avond was zonder enige twijfel de 400 meter van Hetty Balkenende die met haar ty pische gestrekte armslag onmiddellijk van de Zuidslavische Ligorio wegzwom en in 1.10.5 de eerste honderd meter aflegde. In hetzelfde hoge tempo ging zij door, terwijl Tine van Brenk en Echa Ligorio om de tweede plaats duelleer den. 2.30.6 werd voor Hetty Balken ende als tussentijd voor de 200 meter afgedrukt. Halverwege de wedstrijd stond haar overwinning vrijwel vast. In 5.14.4. een halve second boven het Nederlandse record van Geertje Wiele- ma, won Hetty Balkenende en verbe terde haar persoonlijk record met ruim drie seconden. Het licht zwemmende water zou nog meer van dergelijke verbeteringen op leveren. Herman Willemse zwom een al even sterke 400 meter. Met zijn ge makkelijke soepele slag bleef hij Wim de Vreng en de Zuidslaviërs Finci en Karaulic al na 100 meter een lengte voor, terwijl De Vreng een moeizame strjid om de tweede positie leverde. Tot 350 meter behield De Vreng zijn kans, maar het was het opzet nog wat reser ve voor de 100 meter te sparen en toen Karaulic na het laatste keerpunt een spurt inzette liet De Vreng hem gaan. De 4.51.3 waarin Willemse won, be tekende een nieuw persoonlijk record. Nel Garritsen en Anja Neithart wa ren op de 100 meter vlinderslag ri valen, die elkaar geen centimeter toe gaven. In Turijn had Nel een keer van de Zuidslavische gewonnen, de tweede keer had zij haar echter moe ten laten gaan. De race van nu werd door beiden kennelijk als de beslis sende beschouwd. De tweede baan van Anja Neithart was een lange sprint, die Nel Garritsen niet afdoen de kon beantwoorden. Anja Neithart won in 1.21.8, Nel Garritsen werd tweede in dezelfde tijd en Corry Plak was met 1.23.2 (persoonlijk record) goede derde. De resultaten luiden: 400 meter vrije slag heren: 1. Wil lemse (Ned.) 4 min. 51,3 sec.; 2. Karau lic (Z.S1.) 4.56,2; 3. De Vreng (Ned.) 4.57,2; 4. Finci (Z.S1.) 4.58,3. 400 meter vrije slag dames: 1. Hetty Balkenende (Ned.) 5.15,4; 2. Echa Ligo rio (Z.S1.) 5.18,6' 3. Tine van Brenk (Ned.) 5.19,8; 4. Elinor Mardesic (Z.S1.) 5.47,8. 200 meter vlinderslag heren: 1. Kem- by (Z.S1.) 2.35,5; 2. Trojanovic (Z.S1.) 2.40,-; 3. Muller (Ned.) 2.51,2; 4. Van Rooy (Ned.) 2.55,8. 100 meter vlinderslag dames: 1. Anja Neithart (Z.S1.) 1.21,8; 2. Nel Garritsen Nederl) 1.21,8; 3. Corry Plak (Ned.) 1.23,2; 4. Jagoda Roglic (Z.S1.) 1.33,6. 100 meter vrije slag heren: 1. Skana ta (Z.S1.) 58,6; 2. Njegus (Z.S1.) 58,6; 3. De Vreng (Ned.) 59,-; 4. Willemse (Ned.) 59,6. 4 x 100 meter vrije slag estafette da mes: 1. Nederland (Loes Zandvliet, Greetje Kraan, Joke de Korte en Geer tje Wielema 4.39,-); 2. Zuid-Slavië 4.55,8. 4 x 100 meter wisselslag estafette he ren: 1. Zuid-Slavië 4.30,6; 2. Nederland (Korteweg, Bekkering, Muller en De Vreng) 4.40,6. Schoonspringen dames: 1. Els van der Horn (Ned.) 99.96 punten; 2. Blanka Ibriks (Z.S1.) 86.93 pnt.; 3. Anny Tenkin (Ned.) 84.85 pnt.; 4. Branka Rubinic (Z.S1.) 74.70 pnt. Schoonspringen heren: -. Dobrin (Z. SI.) 116.32 pnt.; Porenta (Z.S1.) 105,45 pnt.; 3. Gnodde (Ned.) 95,83 pnt.; 4. Van Moll (Ned.) 93,23 pnt. De spelers van het eerste elftal van Feijenoord zullen de volgende bedragen ontvangen:- bij een gewonnen wedstrijd 30,-, bij een gelijkspel 20,- en bij een verloren wedstrijd 10,-. Voor een trainingsavond ontvangen de spelers 5,-. Zij moeten drie keer per week aan de training deelnemen. Dezelfde rege ling heeft ook Xerxes getroffen. Hermes DVS heeft een regeling ge troffen van 25,- voor een gewonnen wedstrijd, 20,- bij gelijkspel en 15,- bij een nederlaag. Er is tweemaal ver plichte training, waarvoor 10,- wordt neergeteld. Komt een speler slechts éénmaal ter training, dan ontvangt hij geen vergoeding. Heracles heeft met grote meerder heid besloten tot betalen van spelers. Vijftien spelers, die een speciale ka dertraining zullen krijgen, ontvangen per wedstrijd vijf tot dertig gulden. De entreeprijzen zullen worden ver hoogd; getracht zal worden een ga rantiefonds van 10.000,- te vormen. De leden van Wageningen hebben het bestuursvoorstel aanvaard dat de eerste elftallers geldelijke vergoeding zullen ontvangen voor het deelnemen aan wedstrijden en training. De door het oestuur voorgestelde bezuinigingen wei. den zonder hoofdelijke stemming aan- vorm van een bepaald aandeel van de recette ontvangen. De vaste kern, d.w.z. die spelers die tenminste een geheel seizoen in het eerste elftal zijn uitge komen, ontvangt een percentage met het deelcijfer 1, terwijl de overige spe lers een percentage met het deelcijfer 0,5 uitgekeerd zullen krijgen. De reser ves, die bij toerbeurt worden aange wezen, ontvangen een percentage met het deelcijfer yt. Aan het einde van het seizoen krijgen alle spelers (inclusief de reserves) een bonusuitkering. De grootte hiervan is afhankelijk van ver schillende factoren, zoals prestatie, ge drag, mentaliteit e.d. de spelers ver plichten zich wekelijks driemaal te trai nen. Spelers beneden achttien jaar mogen geen geld in handen krijgen. Aan het einde van het jaar wordt het geld met toestemming van de ouders op een spaarbankboekje geplaatst. In een buitengewone ledenvergadering is met 104 voor, 6 tegen en 10 blanco het door het bestuur van de Zwolse Boys voorgestelde b.egrotingsschema aangenomen. Als vergoeding zullen de spelers ontvangen, in welke bedragen de training is begrepen 20,- bij het winnen van een wedstrijd, 12,50 bij een gelijkspel en 7,50 bij een neder laag. Wanneer de financiële uitkomsten aan het eind van het boekjaar gunstig zfjn, zal nog een extra premie worden uitgekeerd. Driemaal per week wordt getraind waarvan tweemaal verplicht. De hogere uitgaven zullen worden ge compenseerd door verhoging van en treegelden en donaties. Het bestuur van Ajax deel ons mede, dat de spelers van het eerste elftal van Ajax hebben besloten a.s. Zondag op de voorwaarden door het bestuur aan gegeven de wedstrijd AjaxDOS te zullen spelen. Het voorstel van de ver goeding zal aan de algemene vergade ring worden voorgelegd, welke Woens dag 15 September wordt gehouden. Er was, zoals bekend, een verschil van mening ontstaan tussen de eerste- genomen. Deze zijn o.a. het verhogen elftalspelers en het bestuur van Ajax der entreeprijzen met dertig pet., be ëindiging huurovereenkomst, hetgeen terugtrekking van het zesde elftal mee brengt; vervallen van de bijdrage der leden aan de Beckenham-sportuitwisse- ling; beperking van het aantal perso nen bij uitwedstrijden; afschaffen van diners bij uitwedstrijden aan spelers, die vergoeding ontvangen; betaling door de leden zelf van de contributie aan de KNVB en kleinere uitgave voor salaris en sociale lasten trainer voor dit sei zoen. De spelers, alsmede drie reserves, van het eerste elftal van AGOVV zul len een wekelijks winstaandeel in de over de vergoeding, waardoor het er eer. ogenblik naar uitzag, dat het eerste elftal Zondag niet tegen DOS zou spe len. Frank Stranahan, de 30-jarige zoon van een multi-millionnair uit Toledo (Ohio) en een van 's-werelds meest be kende amateur golfspelers heeft mede gedeeld, dat hij naar het professionalis me zal overgaan. Het ligt in de bedoeling van het be stuur van de Nijmeegse eerste klasser N.E.C. rugnummers in te voeren voor het eerste elftal. Advertentie k«'P' U o„, n„,gh(Id he>n Behoud Uw ,r h„ 9uUe lach en frisse "iond van de afgebroken De resultaten partijen luiden; Vierde ronde: r, Aj- Griekenland-IJsland I/a 2/j, PailiarosGuamundsson Oostenrijk—Finland 3—1 -3y2, Gn0eP B: Ierland—Bulgarije ReillyMinev 0—1. Zesde Ronde; Groep C: Israël—Zweden 3—1, dr. Oren—Horberg 1—0, Aloni—Nilsson l—U, JoegoslaviëDenemarken 31 Trifunovic—A. Nielsen A. Groep D: Engeland—West-Duits- land VA2A, Wade—Joppen Vierde ronde: Groep A: OostenrijkFinland 31 Robatsch—Westerinen 1—0, Beni—Ka- tajisto A, LokvencFred KovacsRantanen 10. Groep B: CanadaArgentinië 13, Yanofsky—Najdorf 0—1, Andersen— Bolbochan. 01, BohatirchukPilnik Het klassement Het klassement bij het ingaan van de laatste voorronden is als volgt: Groep A: Sovjet-Unie 13 pnt. (uit 16 partijen), IJsland 10%, Nederland 10, Oostenrijk 8A, Griekenland 3%, Finland 2'A. Groep B: Tsjechoslowakije 11% pt. (uit 16 partijen), Bulgarije 11%, Ar gentinië 10, Canada 7%, Italië 6, Ier land IA. Groep C: Israël 13 pnt (uit 20 par tijen), Zweden 12, Joegoslavië 12, Noorwegen 11, Denemarken 9A, Frankrijk 8%, Saarland 6. Groep D: Hongarije 15A pnt (uit 20 partijen), West-Duitsland 15, Engeland 12, Columbia 10, Zwitserland 10, Bel gië 8%, Luxemburg 1. De zeventien-jarige Marilyn Bell is er als eerste in geslaagd over het Meer van Ontario te zwemmen. Zij vertrok uit Youngstown en arriveerde een en twintig uur later te Toronto, waar dui zenden personen haar toejuichten. De bekende Kanaalzwemster Florence Chadwick was tegelijk met Marilyn Bell gestart. Zij moest de tocht staken nadat ze 27 van de 61 kilometer had afgelegd. Veendam heeft de wedstrijd tegen de Duitse club Oldenburg, welke ter gelegen heid van het zestig-jarig bestaan van Veendam werd gespeeld, met 3—2 ver loren. De Nederlandse scheidsrechter J. Bronk- horst uit Velp zal de voetbalwedstrijd Denemarken-Zwitserland, welke op Zondag 19 September te Kopenhagen zal worden gespeeld, leiden. Joke Maasland, de automobiliste die enige weken geleden op Zand voort tij dens internationale wedstrijden met haar wagen over de kop sloeg en ver wondingen opliep, zal vandaag het zie kenhuis te Haarlem mogen verlaten. Blijkens de zo juist door het Cen traal Bureau voor de Statistiek gepu bliceerde cijfers werd in 1953 f 104 mil- lioen (1952: f 103 millioen) voor het bezoek aan vermakelijkheidsinstellin gen (excl. kermisbezoek) uitgegeven, d.i. f 9.96 per inwoner (f 9.98). Er werden 108 millioen plaatsbewijzen gekocht d.i. 10,4 per inwoner (10,6) Hiervan betrof 58 procent bioscoopbe' zoek (58 pet.). Van elke gulden die het publiek uit gaf. betaalde het gemiddeld 21 cent be lasting. De totale belastingopbrengst be droeg f 24 millioen. De Staten van Suriname hebben een motie aangenomen, waarbij het ont- werp-statuut voor het Koninkrijk wordt goedgekeurd en waarin de partijen „om wille van het schone moment der aan vaarding" afzagen van een debat. Het Statenlid Soemita onthield zich van stemming. De overige twintig leden stemden voor. Tegenover persvertegenwoordigers verklaarde de Nederlandse minister president, dr. W. Drees, bijzonder ver heugd te zijn over het feit, dat het sta tuut voor het Koninkrijk der Neder landen in West-Indië thans door de ver tegenwoordigende lichamen aldaar is goedgekeurd. De minister-president sprak zijn vertrouwen uit, dat ook Ne derland het statuut thans spoedig zal goedkeuren en dat dit het begiiï zal zijn van een hechte samenwerking in het koninkrijk nieuwe stijl. P°k de .mI"ist?r van Overzeese Rijks delen, prof. W. J. A. Kernkamp, en de algemene vertegenwoordiger der Ned. Antillen in Nederland, mr. N. Debrot, gaven uiting aan hun verheugenis. De voetbalcompetitie draait morgen op volle toeren. Werd er verleden week nog slechts in de eerste klasse gespeeld, de komende Zondag komen alle afdelingen in actie en kunnen we gerust zeggen, dat Koning Voetbal weer bezit heeft genomen van zijn rijk. Het doet wel enigszins vreemd aan, dat in een stad als Haarlem geen en kele eerste of tweede klasser in actie komt. Zowel EDO als Haarlem heeft een vrije dag en in de tweede klasse is het met RCH en HFC precies het zelfde. Of wilde de competitie-leider de derde klassers eens een buitenkansje bezorgen? Wel, dan mogen TYBB en HBC hem wel zeer dankbaar zijn. TYBB speelt n.l. thuis tegen Laakkwartier en HBC ontvangt in het Heemsteedse Sportpark een geducht tegenstander, n.l. LFC. Misschien kan ook Onze Ge zellen profiteren van het feit, dat er zo weinig in Haarlem te doen is. De Gezellen krijgen het Amsterdamse De Meer op bezoek. We zouden met onze eerste en tweede klassers dus gauw uitgepraat zün ware het met dat we in de buurt van het Noordzeekanaal ook nog enkele hoger gklasseerden telden die wel in actie ko men. Zo speelt Stormvogels (dan toch op Schoonenberg) tegen Go Ahead en in deze ontmoeting zullen de IJmuide- naren, die verzwakt deze competitie moe ten spelen, alle zeilen dienen bij te zet ten om de nederlaag te ontgaan. Go Ahead beschikt over een pittig ploeg- je, dat zagen we vorige week bij EDO. VSV start op de Wageningse Berg bij Wageningen en komt ook al voor een lastig karwei. De Wijker tweede klassers spelen bei de. De nieuwbakken tweede klasser krijgt het in de eerste strijd al zeer moeilijk want niemand minder dan Vo- iendam komt bij de Wijkenaren een vi site afleggen. De Kennemers, ook al danig verzwakt, zal het bij KFC niet cadeau krijgen. Men herinnert zich nog zeer goed het vorige seizoen waarin de RK ploe gen een geducht woordje hebben mee gesproken. Zal het ook nu weer zo gaan? DEM en Velsen kunnen het eerste ant woord daarop geven. DEM bindt op eigen terrein de strijd aan met QSC terwijl Velsen bij OSV op bezoek moet. Ook Vitesse was verleden jaar kanshebber en zal morgen moeten bewijzen of het wederom een kansje wil wagen nu het bij de nieuwe derde klasser VVB op visite moet. En wat doen ADO en Wijk aan Zee? ADO krijgt het bij CSV niet makkelijk en hetzelfde geldt ook voor Wijk aan Zee dat in de kaasstad Alc. Victrix krijgt te bekam pen. HBC heeft zich de laatste Zondagen voor de grote strijd van een zijde laten zien welke alle goeds voorspelt voor de toekomst. In de strijd met LFC zul len de Heemstedenaren kunnen tonen of het hun inderdaad ernst is. Ook TYBB schijnt goed voor de dag te willen ko men. Tegen Laakkwartier zal echter het allerbeste beentje moetenworden voor gezet. Anders vrezen we het ergste! In het vierde klasse kamp zijn we twee oude bekenden kwijt geraakt. DSS en Concordia moeten het weer eens in de afdeling Haarlem gaan proberen. Daar hebben we NAS uit Halfweg voor •n de plaats gekregen. Deze club gaat z n debuut maken, in IJmuiden bij Wa terloo. Veel succes NAS! Onze Gezellen, verleden jaar bijna kampioen, gaat het opnieuw proberen. Een goede raad, Gezellen. Een goed be gin is het halve werk. In het vorige sei zoen was de start zwak, waardoor jelui net even te kort kwamen. Tegen de Meer dus flink aangepakt. De kampioen van het vorige seizoen, Lisse, wil het stoute stukje nog eens her halen. Een bijzonder aardige wedstrijd ligt er voor de Lissenaren in het ver schiet nu ASC als eerste tegenstander optreedt. Warmunda moet thuis tegen Rouw koop op harde en zware tegenstand re kenen terwijl Teiilingen in Haarlem bij TTHB wel een kans heeft op volle buit. Of SJC het thuis tegen Roodenburg zal bolwerken yalt moeilijk te voorspellen en VVSB dient bij Meerburg danig op z'n tellen te passen. In het Noorden krijgt USVU tegen De Rijp de vuurdoop. SEPTEMBER-OPGAVE 2. Probleem van B. G. Laws. Wit geeft in 2 zetten mat. de5: Pe5:, 11. Pf4 Lg6, 12. Pd5 Dc5t, 13. Le3 Stelling na de 13e zet van wit Wit. Khl, Da2, Th4, Lc4, Ld6, Pbl, Pf6, pionnen b5, g3. Zwart: Ke3, Lel, Lg4, pionnen a7, b6, f3. Oplossing van de 3-zet van Kohtz en Kockelkorn. 1. Ta8 Kb5, 2. Ka7. De kritische zet en de versperrings- zet worden in dit probleem beide door een wit stuk uitgevoerd. SKANDINAVISCHE OPENING Wit: dr. Olland. Zwart: Mieses. 1. e4 d5, 2. ed5: Dd5:, 3. Pc3 Da5, 4. d4 Pf6, 5. Ld3 Pc6, 6. Pe2 Lg4, 7. f3 (Verzwakking van de koningsstel ling) Lh5, 8. Ld2 (Het is eigen aardig dat in deze opening de dame op a5 slechts schijnbaar gevaar dreigt. In deze stelling bijv. geeft het wegspelen van Pc3 geen enkel on middellijk voordeel) e5, 9. 0—0 (Na 9. Pb5 Dd6, 10. a4 a5 blijft de dame-pion voortdurend in het cen trum van de aanval) 00—0, 10. No. 2085 van A. v. d. Elzen te Rosmalen. 13. Pd5:! (Zwart geeft zijn dame voor 3 stukken en een pion, ter wijl hij uitstekend komt te staan;. 14. Lc5: Lc5:t, 15. Khl Pf4:, 16- f Pd3:, 17. cd3: Ld3:, 18. Del (De kwali teit is niet meer te redden. Op ute volgt Le4) Lb6, 19 Dg5 (Op Wdl*»i Pg4! volgen). Lfl:, 20. Tafl: Pd». 21. Dg7: h5, 22. Df7: h4, 23. gh4: (Op g4 zou h3 volgen, waardoor de koning volledig opgesloten werd), lua' 24. Tf2: Lf2:, 25. h5 Tg8, 26. De6t Kb». 27. h4 Lc5 (Met de dreiging TdlT. benevens Ld6t en Thl mat), 28. V* Tdlt, 29. Kh2 Lglt, 30. Khl Le3T, 31. Kh2 Lf4:t, 32. Kh3 Thl mat. Voor de liefhebbers een 3-zet va» J. Hartong: Wit: Ke3, Ld7, Pd3, Pe4, pionnen b3, b6, d6, f4. f5. Zwart: Kd5, Lb7, Pa8, pionnen so. b4, c7, f7, h5. Correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan A. PerqUin. Marnixkade 104 te Amsterdam-C. PROBLEEM VOOR BEGINNERS- No. 325 van Wim Jansen te A'dain. Wit speelt en wint. Oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 Oct. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eiken laan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 2077 van Jan Belien te Heemstede. Wit speelt naar: 23, 29, 17, 27, 10, 1 en wint. Met de aflevering van zijn eerste product heeft deze jeugdige dammer een goed entree gemaakt. Er blijkt goede aanleg te zijn en we verwachten meer en nog beter werk van hem. Wit begint en wint. Oplossingen van de nummers 325 en 326 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 1 Oc tober a.s. aan bovengenoemd adres. OPLOSSING van No. 321 van H. F. M. van Tulder te Amsterdam. 38-33, een verrassende zet! 27x40. 28-22, 17x39, 26x30, 34x25, 45x43. 25-30, 43-39, 30-35, 39-34 en wint; „Goede wijn behoeft geen krans.' Zoals steeds: een zeer goed minis* tuur van deze auteur. PARTIJ-FRAGMENT In een onlangs gespeelde wedstrijd partij maakte de witspeler een ver gissing in een berekening, kreeg daardoor moeilijk spel en raakte de kluts kwijt, waarna de partij vrij eenvoudig verloren ging. Het is in teressant en leerzaam eens na te gaan welke mogelijkheden er in het ver dere verloop tot herstel verzuimd werden. De stand was: Zwart 17 st. op 2/6, 8, 9, 11, 13/16, 18, 19, 23. 24. 26. Wit 17 St. op 25, 27, 28, 30, 32, 33, 35/40. 42, 43, 45, 48, 49. Wit aan zet wilde zowel 39-34 als 37-31 spelen doch vergiste zich in de volgorde en speelde eerst 37-31. Men zie eens, dat zwart na 39-34 eigenlijk maar één antwoord heeft, n.l. 14-20, alle andere brengen verlies of slecht spel. Wit speelde dus 37-31, 26x37, 42-31, 8-12, 39-34, 14-20! 25x14, 9x20. Plot seling komt wit tot de ontdekking dat hij nu niet kan vervolgen met 30-25 wegens 24-30, 25x14, 19x10, 28x17, 30x26, enz. Het vervolg nu: 31-26, 11-17, 48-42, 2-7, 42-37. 7-11, 37-31, 3-8, 27-21, 16x27, 32x21. 23x32, 38x27, 20-25, de zet waarvoor wit steeds bang geweest is. 21-1®' 4-9, 16x7, 12x1, 43x38, 18-23, 38-3* hier en ook nog enkele malen in vervolg van de partij verzuimde 34-29 te spelen. Zwart mag dan nl 25x34 wegens stukverlies en moet 23x34. dan 40x20, en nu moet zwart wel 25x14, anders .volgt 27-21 enz. (pen leerzame variant in deze op sluiting) 8-12, 27-21, 13-18. 21-16, 1-7. 31-27? (hier was 34-29 weer goed, op 23x34, 40x20, 15x24? volgt 32-27, 16-11, 27-21, enz.). Nu wit zün kans verzuimd heeft, maakt zwart zijn stand dicht en is het spel sn„ uit. 15-20, 49-43, 9-14, 33-28?. 23-29. 34x23. 25x34, 40x29, 24x31 en wit gaf het op. Een typisch stukje spel; de witspeler was na zijn aanvankelijke I vergissing zó overtuigd van zijn na' l deel, dat hij kennelijk blind was vooi de mogelijkheden die hem nog teO j dienste stonden: J Nu jullie weer naar school gaan mag ik wel zeggen: vraag het aan de meester als jullie er niet uitkomt, uit de puzzle; of aan de juffrouw. Want de meester en de juffrouw weten alles. Dat zjjn jullie wel met me eens. De oplossing van het plaatjeskruis woordraadsel in ons nummer van 21 Augustus was zó: HORIZONTAAL: 5 Salto 6 geit 7 henge laar 11 loge 12 veger. VERTICAAL: 1 katje (kun je zónder handschoenen aanpakken!) 2 stang 3 arena 4 pater 7 halte 8 nagel 9 label 10 anker. En nu maar weer de PrÜ®w'g v. n' le Prijs: (Jokariset) InjSe°.?,ailn G Esch, p.a fam. Welling, DelW #0» Haarlem <N.). 2e Prijs: fPj» 1% naie) Fia de Ruiter, Kuikens^e*p° Beverwijk. 3e Prijs^ Marg. Lommerse, Heemstede. Prinsen» De volgende puzzle staaV„8 traPPjlji. 5 ai weer te zo mogen zeggen, al weer le van ongeduld om opgelost gRvV Doe je best. inzendingen zo» d« „V lijk per briefkaart sturen hOj,_ dactie van dit blad. In ijsVraa^ hoek vermelden „Kinderp

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4