BOUWVAKKEN MOGELIJK? Door meer geregelde uitbesteding van grote Werken wordt arbeidsmarkt minder overspannen Staken heeft geen zin MAAK EEN BEELDRIJM Boeiende opgave tot slot GEHEIMZINNIGE BESTWIL! Naar een beter klimaat Vlees op het werk Vacantiefoto prijsvraag 1954 LAATSTE RONDE RESA - HILVERSUM ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1954 PAGINA 9 Uw kinderen zijn er mee in hun .nopjes ruirjes i meter De bestrijding van dit euvel van zwarte lonen behoeft men niet te zoeken in een vermindering van het bouwpro gramma. Als men de vraag naar vaklieden zou afstemmen op het beschikbare aanbod was men in één slag uit de moeilijkheden. Te allen tijde moet men echter trach ten de woningbouw zo groot mo gelijk te doen zijn. Over de grote belangen die hier op het spel staan behoeven wij niet uit te weiden. Onze zegslieden menen dat de bouw van 65.000 woningen per jaar verzekerd kan zijn. Het te kort aan vaklieden is landelijk be zien niet zo nijpend als in de grote steden, en daaronder vooral Am sterdam. Hier in het bijzonder moeten maatregelen getroffen worden die de spanningen vermin deren en die een beter klimaat scheppen. Dit zijn alle middelen om de ar beidsmarkt in de bouwvakken te ontspannen. Zou men er in slagen deze of enkele ervan toe te pas sen, dan zou het arbeidspotentieel doelmatiger gebruikt worden. De woningbouw zou sneller voortgang vinden, het tekort aan vaklieden zou verminderen en de vraag naar zwarte lonen zou bij een be tere verdienste door het werk in tarief belangrijk minder gehoord worden. STAATSEXAMEN (H.B.S. en Gymn.) Concertgebouw-orkest Een Nederl. speurdersroman Man verdronken te Breda Peter Anders overleden RUITEN Uitbannen van zwarte lonep (Van onze redacteur) kon worden. Het is vaak hollen of stilstaan. De continui ty Ik gesprek, dat men met deskundigen over de wo- teü ontbreekt Voorts draa0t (Van onze redacteur) #7 Ik gesprek, dat men met deskundigen over de wo- J/j ningbouw voert, draait automatisch uit op de zwarte lonen. Getallen van f 120.netto per week, le de geschoolde vaklieden zouden verdienen, moeten v ar het rijk der fabelen verwezen worden. Maar het °Wt veelvuldig voor, dat arbeiders met f 95.tot f 100. fCr week naar huis gaan, terwijl zij volgens officiële ,er£keningen recht hebben op gemiddeld f 80.Het. is tot een wantoestand, dat sommige arbeiders f 15.— f 20.per week meer verdienen dan hun collega's, °le dezelfde prestatie verrichten. Aannemers worden vaak eisen gesteld, die hen in een heel moeilijk parket ?rengen en die bij inwilliging voor hen de ondergang *unnen betekenen. Niet in de gehele woningbouw komt Pen de zwarte lonen tegen. Waar echter een groot tekort estaaf, veelal onder de metselaars en stucadoors, lijkt et of er niet aan te ontkomen is. Toch menen deskundi- uit de bouwwereld, dat er met wat goede wil maat delen gevonden kunnen worden, die de zwarte lonen °°r een goéd deel zouden kunnen uitbannen. De hoofdzaak van het euvel, dat wij bespreken, is gele- in de overspannen arbeidsmarkt, de grote vraag naar het geringe aanbod van vaklieden. Meer speciaal in ?e ongeregelde uitbesteding van grote werken. Hierdoor ?estaat er op een zeker ogenblik een grote vraag naar p.Paalde arbeiders, terwijl, als men de uitgifte meer ge ldelijk zou doen geschieden, dit tekort lang niet zo gijpend zou blijken te zijn. Het komt voor, dat er in 1tnsterdam in één week drie a vier grote bouwblokken °®n de markt komen. Dit veroorzaakt een grote span- Jln9. Zou het werk meer geleidelijk uitbesteed worden, ,an konden successievelijk groepen vaklieden aan het ™erk gaan, zonder dat er van een groot tekort gesproken kon worden. Het is vaak hollen of stilstaan. De continuï teit ontbreekt. Voorts draagt naar veler oordeel de wan prestatie van vele vaklieden ten zeerste bij tot het kweken van een overspannen arbeidsmarkt. Zouden zij, de goeden niet te na gesproken, naar verwacht kan worden redelijk werken, een normale prestatie verrichten en niet eigen machtig de arbeidstijd zelf met vijf a zes uur per week, bekorten, dan zou dit op twee manieren een gunstige uitwerking hebben. Allereerst zou de schaarste aan vak lieden niet zo groot blijken als verondersteld wordt met het gevolg, dat aan eisen om zwart loon beter weerstand zou kunnen worden geboden. Verder zou de gemeenschap er op een andere wijze baat bij vinden. Men kan zeggen, dat de bouw van een woning momenteel anderhalf maal zo veel tijd vordert als nodig zou zijn. Dit houdt in, dat er verscheidene maanden later dan begroot was huur ont vangen wordt. Welk een schade levert dat in totaal niet op. Door de langere arbeidstijd, aan een woning ten koste gelegd, zou een woning f 500.tot f 600.duurder moe ten worden. Dit vangt de aannemer op door een iets mindere kwaliteit te leveren: geen boodschappenlift, min der wastafels, in drie woorden: in minder comfort. Dat de arbeiders niet hard genoeg werken blijkt uit het feit, dat de metselaars in de Slotermeer niet meer dan gemiddeld 1000 a 1200 stenen per dag verwerken, terwijl zij zonder buitensporige inspanning 2000 stenen per dag kunnen halen. In het jaarverslag over 1953 van de Ned. Kath. Aannemers- en Patroonsbond, afd. Am sterdam, wordt er op gewezen, dat een metselaar, die eerder bij een patroon werkte en daar ongeveer een dui zend stenen verwerkte, in combinatie met enkele col lega's, die een metselwerk van een hoofdaannemer had den aangenomen, voor 2300 stenen per dag niet uit de weg ging. Commentaar overbodig. Ongeacht of er wel of niet zwart loon betaald wordt, er wordt, nogmaals, de goeden uitgezon- ?erd, niet ar behoren gewerkt. Dit is *°ren op de molen van de E.V.C., waar- ?ab> naar men ons mededeelde, 75 pet. de metselaars en stucadoors in de otermeer lid is. Er werkt maar een f'ein percentage van de leden van de ""nafide arbeidersbonden in de Sloter- ?eer. De E.V.C. zegt op de bres te "aan voor een betere beloning van de "leiders, maar haar devies is: onrust "'"ken, een goede loonregeling in de ar schoppen, stakingen en langzaam- ai-acties forceren. Ret is intussen niet meer dan begrij- >elijk, dat de bonafide vaklieden met eeh scheef oog kijken naar een loon- "ctie. Zij zullen moeilijk weerstand finnen bieden aan een actie van mede- 8rbeiders die bij de patroon aandringen een betere betaling. Is deze aanne- lïler financieel niet zo sterk dan is de kans groot, dat hij'door de knieën gaat. '■hmers, hij kan het -isico dat zijn ar beiders weggaan en dat het werk stil komt te liggen niet lopen. Hij ontvangt termijnbetalingen, telkens als een dael van het werk afgeleverd wordt. Hij beeft dit geld nodig om materiaal te ko- Nn, om zijn arbeiders te betalen. Het is N hem een geregeld komen en gaan grote bedragen en hij kan zich de ^^etting van deze roulatie niet per- "leren. Een groot aannemer kan zich wel eens verzetten tegen de exor- "ante eisen. Maar wie financieel niet sterk is zal om aan het werk te blij ken veelal wel gedwongen zijn, de men- Sen die hij aan het werk heeft meer te betalen. De vraag is of hij op deze ma aier aan enige winst toekomt. Hij kan Veeleer niet aan zijn verplichtingen vol den en loopt de kans te failleren. Met V, fcfi. tfll iuopi ue Kclll» IC icmxciCJ.1. tuci, ^rscheidenen is het de laatste tijd deze 'aht opgegaan. Er zullen er meer vol' Sociale lasten worden niet betaald Ook bestaat de mogelijkheid en Se wordt, naar onze inlichtingen lui- V veelvuldig toegepast dat de ^hnemer het met de verplichting om sociale lasten van zijn arbeiders te Stalen op een accoordje gooit. Het komt voor dat aannemers voor tien duizenden guldens achterstand hebben bij de Loonbelasting, de Raad van Ar- ®id, de Rijksverzekeringsbank en het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. Met 5't geld zijn de zwarte lonen uitbe eld. Voor de arbeiders is dan voor 8aen enkele sociale voorziening be laid. Dit maakt voor hen voor het "Senblik weinig uit. Hun baas, aldus "fifiken zij simplistisch, is in gebreke moet voor de gevolgen opkomen. ^aak komt het voor dat er van over heidswege om stagnatie in de woning- °Uw te voorkomen een schikking ge- r°ffen wordt, 'ntussen zijn de zwarte °hen uitgekeerd met geld van de ge meenschap. Bij het niet afdragen van 5 °P het salaris ingehouden loonbe- asting kan men van verduistering 'Preken. tiN|rdient de arbeider in de utiliteits- <UhUrgerbouw het particuliere (on- Ik houds-) werk in een eerste klas tlfJPeente 1,23 per uur plus 6 pet. toe- t-j,,?' in de nieuwbouw heeft hij een ta- 'oasisloon van 1,18 pe* manuur, hanY}eyrderd met het tariefloon, dat af- bj, *®lijk is van de prestatie. Men kan afi ,U'n vakman die „in tarief" werkt er verdient dan zijn collega]s, al hier orndat hij meer presteert en in ta- sdus meer uitbetaald krijgt, niet hi"et n van een zwart loon- Wel echter het a's zodanig aangemerkt worden der "ac.hoon" (netto) loon van de arbei- Rijif*16 weigert in tarief te werken, 'ijke ers stelt zich builen de wette- Kci' riregeling. Zijn loon is meestal ho- an waar hij recht op heeft. Hij le- tkodt,0?!* nieestentijds een onvoldoende aannemers werken voorts samen. Zij zijn eigen baas, geen werknemer, be hoeven dus geer sociale lasten te be talen en passen ook de voorgeschreven tarieven niet toe. Daar de post sociale lasten ongeveer 42 pet van de totale loonfactor uitmaakt kunnen deze men sen aanmerkelijk goedkoper werken dan de bonafide aannemers. Dit veroor zaakt scheve verhoudingen en onrust in het bouwbedrijf. Betere arbeidsverdeling Verscheidene daarvan vloeien uit het voorgaande voort. Men moet komen tot een meer ge leide werkgelegenheid, contingente- ring op langere termijn en betere arbeidsverdeling. De uitgifte moet meer gereguleerd worden. Men zou al vorens van hogerhand het bouwvolu me te bepalen moeten kijken hoe de verhoudingen liggen in stad en gewest. (De beperking van de utiliteitsbouw tot één ton acht men niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat). Voor de regulering en planning is goed statistisch materiaal een nood zakelijke voorwaarde. De overheid mist in dit opzicht betrouwbare gege vens. Zij moet zich deze zo spoedig mo gelijk zien te verschaffen opdat wat „blindelingse politiek" genoemd wordt voorkomen wordt. n De wet op de economisch- delic- Q ten zou niet alleen op de werkge vers, maar ook op de werknemers toegepast moeten worden, m.a.w. bij de uitbetaling van zwarte lonen moe ten ook de art aiders aangepakt wor den. Zij imm dwingen veelal de ho gere betaling af. Werknemers, die, ge bruik makend van de wet van vraag en aanbod, ongeoorloofde lonen af dwingen en de leiders, die onder drei ging met verbreking van de arbeids- vrede daartoe aanzetten, gaan vrij uit. Maar de onderaannemer die uit zelf behoud en ter voorkoming van staking of nog mindere prestatie onder dwang de wettelijke arbeidsvoorwaarden overtreedt moet terecht staan, - verke",^aas kan weinig °P hem aan- Elders plaats genoeg 'aor U want er is elders plaats genoeg vakman. Allereerst bij de iv hen?af'de aannemers of de bouwon- "lnge"ers die voor eigen rekening wo- v" En bouwen en deze rechtstreeks j Sadigden verkopen. Het komt 1» her zij bouwwerken „afstropen" fr arhnia0neel' Eén gesprekje met enke- th^elr ?rs en dezen laten het werk on- fit0 'Hik in de steek. Zij stappen in de er an de aannemer of z.g. eigenbou- a,.,weg naar beter betaald werk. K dan ders die meer willen ontvan- 1a ook u'aar°P ziJ recht hebben wer- de z.g. duizendpoters, on- di"der nters die een werk voor veel b» kunaannemen dan noodzakelijk, die V'Oheni doen omdat zij voor hun Vii^dat S^en soc'a'e 'asten betalen "lijst Z'J hun arbeiders niet op de nobben staan. Kleine zwakke Onverminderd wordt het werk aan nieuwe bouwblokken begonnen, maar er bestaat geen zekerheid, dat men het binnen redelijke tijd voltooien kan. De Amsterdamse slagers behoeven hun knechts Vrijdags niet meer naar de verafgelegen bouwblokken in de Slotermeer te sturen. De bouwvak arbeiders hebben de bestellingen op kosten van hun aannemer na melijk niet goed verricht. De een bestelde biefstuk als er Zondags bloemkool gegeten werd en daar horen immers saucijsjes bij de ander had varkenscarbonade besteld, terwijl zijn vrouw op lamscotelet ge rekend had. De slagersknechts fiet sen nu tegen het einde van de week de vrouwen van de arbeiders in de stad af om de bestelling op te ne men. Alles, zoals gezegd, gratis. De aannemer is er goed voor. Een vorm van zwart loon. Evenals het „schoenengeld", de Kerst- en Paas-extraat.ies. Nevenstaande repor tage behandelt het euvel van de zwarte lonen in de bouwvakken, een gevolg van de schaarste aan bepaalde vaklieden, meer in het bijzonder van de slecht gereguleerde uitgifte van de bouwobjecten. Een onzer redac teuren heeft met tal van insiders uit de bouwwereld gesproken. Uit hun mond heeft hij enkele suggesties on getekend bij toepassing waarvan de spanningen verminderd zouden kun nen worden. Er wordt flink gebouwd in de Slotermeer, maar het zou sneller kunnen. Goed werken De arbeiders moeten bereid gevon- den worden in tarief te wer ken en goed te werken. Als er behoorlijk in irief gewerkt wordt zou den de lonen niet veel van het zwarte loon afwijken. Er moet in de zomermaanden tijde- q lijk langer gewerkt worden. Als men de uren waarop men momen teel zou moeten werken inderdaad zou „vol maken" was er reeds veel gewon nen. 6 Vrijere loonvorming zou meer ani mo kweken, vaklieden aantrekken, de duur van het werk verkorten en de kosten verlagen. De tarieven worden dan niet meer van overheidswege vast gesteld maar in het georganiseerde overleg tussen de bedrijfsgenoten ge vormd, met supervisie van de overheid. De lonen in d: burgerbouw zouden meer naar prestatie en niet naar vak en leeftijd geregeld moeten worden. Hier moet men echter voorzichtig zijn, daar de opdrachtgever momenteel al veelal niet geneigd is, de burgerpatroon werk te laten uitvoeren. Hij kan immers goedkoper terecht bij z.g. avondwerkers of beunhazen, handige knutselaars of vaklieden die een bijverdienste goed kunnen gebruiken. De gemeenten zouden werk niet l moeten gunnen aan aannemers van wie bekend is dat zij niet bo nafide zijn. Men geeft soms werk uit tegen een prijs waarvoor een goede aannemer het niet zou kunnen afleve ren. Als de zaken mis gaan ligt het werk soms ~anden stil. 8 Kleinere objecten zouden aan één aannemer gegund moeten, worden. De uitgifte van kleinere werken heeft een gunstig economisch effect. De aannemer brengt hier zijn eigen perso neel mee, waarop verkeerde elementen weinig vat hebben. 9 Er moet onder de jongeren een grootscheepse propaganda gevoerd worden om in de bouwvakken te gaan werken. Er zijn geen jonge met selaars en stucadoors. Men vree-het ergste over een tiental jaren. De systeem- of (half)montage- 1Q bouw moet meer toegepast wor- den. Ook moeten de werkmethode en de rationalisatie op het werk verbe terd worden. Van enkele aannemers is ons bekend, dat zij speciale betonele menten hebben ingevoerd waarvoor niet specifiek metselaars nodig zijn, maar welk onderdeel ongeschoolden kunnen uitvoeren. Advertentie De kortste en voordeligste opleiding: (Bekende Schriftelijke Cursus) Advertentie (Vervolg van pag. 1) De nieuwe loonactie staat derhalve maar in zeer betrekkelijke verhouding tot de gestegen kosten van het levens onderhoud. Zij is onmiddellijk gekoppeld aan de stijging van het nationale inko men, die hoger is dan de gemiddelde stij ging van het arbeidersinkomen. En nu is het én om psychologische redenen èn om redenen, ontleend aan de besliste armoede bij de minimum lijders onder de arbeiders, noodzakelijk dat de looncorreetie er op korte ter mijn door komt. De arbeiders zullen het niet begrijpen, wanneer door de loon- kwestie te koppelen aan andere, op zich ook belangrijke zaken het behartigen van hun belangen naar een latere datum wordt verschoven. Natuurlijk hebben zij geen bezwaar tegen belastingverlaging, wanneer dat kan, natuurlijk denken zij vol zorg aan de-vergeten-groepen is het niet van nog meer betekenis, dat op de allereerste plaats wordt ge dacht aan de grote massa, die het peil van onze arbeidsproductiviteit bepaalt en daarmede het welvaartspeil van ons land? We zouden het daarom ten zeer ste betreuren, indien onmiddellijk de loonkwestie werd gekoppeld aan de kwestie van de huurverhoging. Deze laatste zaak zou immers een wijziging van de Huurwet noodzakelijk maken en het is vanzelfsprekend dat de voorberei ding daarvan met de parlementaire be handeling maanden in beslag zal ne men. We hebben niet de indruk, dat er een partij is in het overleg, die de zaak slepende wil houden, maar de vertraging kan ontstaan door een koppe ling van de loonkwestie aan andere aan gelegenheden en natuurlijk ook, indien men weer met „millimeter-besprekin gen" zou beginnen. Wij zijn scherp ge kant tegen stakingen, maar inmiddels le ren ze ons wel, dat de stemming onder de arbeiders niet zo heel veel prikkels behoeft om ze tot ongewenste daden aan te zetten. We spreken daarom de hoop uit, dat het redelijk inzicht van alle drie de partijen, die in het over leg zijn betrokken. Regering, werkge vers en arbeiders, een spoedige oplossing moge brengen. Ook in tijden van hoog conjunctuur, zoals wij die thans bele ven, kunnen wij ons met onze kwets bare export-positie de luxe van stakin gen en verdere verbreking van de ar- beidsvrede niet permitteren. Het bestuur van de Nederlandse Or keststichting tot beheer van het Con certgebouw-orkest heeft contact opge nomen met de tweede concertmeester van het omroeporkest, de heer Jos Ver- koeyen, omdat een der violisten van het orkest zeer vermoedelijk door per soonlijke omstandigheden de Ameri kaanse tournée niet zal kunnen mee maken. Er is echter nog geen beslis sing genomen of de heer Verkoeyen de plaats zal innemen van de violist. 67 Natuurlijk!" verzekerde Bijlman haar en hij keek eens aandachtig naar haar onbewogen gezicht, waarin de dunne rode lippen niet de minste emotie verrieden. Hij verwachtte de logische vraag of hij nieuws meebracht omtrent haar dochter, doch ze bleef met strak gelaat naar buiten turen, alsof ze wacht te op de komst van haar man. Bijlman besloot zielf het gesprek op haar dochter te brengen. ,,Ik hoop me- vrouw", begon hij voorzichtig, ..dat u nét zulke goede moed hebt vat betreft het spoedig terugvinden van uw dochter, als de politie". Een bijna onmerkbaar lachje trok over haar gelaat en deed de rechte rode mond iets vertrekken. „Goede moed. herhaalde ze. „Wat verstaat u daaron der? Heeft de politie dan een ogenblik gemeend, dat ik mijn kind nooit meer gezond en wet zal terugzien? Belache lijk!... We zitten hier toch niet in Ame rika?" „Nee, nee, natuurlijk niet", zei Bijl man. „Nou dan?... Ik weet niet, wie er achter zit... ik bedoel achter die ont voering... maar ik heb daar zo mijn eigen gedachten over. Als ze mü echter denken te treffen, door mijn dochter te ontvoeren, dan slaan ze de plank mis". Haar gezicht stond weer strak en de ogen schitterden fanatiek. „Goed... het eerste ogenblik ben ik door het bericht zeer geschokt, maar ik ben geen vrouw die gauw bij de pakken neerzit. Ik heb een harde jeugd achter de rug en... het huwelijk is voor mij ook geen zevende hemel geweest". Ze wierp het hoofd achterover, zodat het zwarte haar gol- vend-blauw glansde. „Nee heren, er zijn te veel stormen over mijn hoofd ge gaan om me nu door een plagerijtje zó beschouw ik tenminste die hele ont voering kapot te krijgen. Vergeeft u me deze banale uitdrukking". „Hebt u dan enig vermoeden, wie u probeert eh... kapot te krijgen?" vroeg Bijlman voorzichtig. Ze haalde licht de schouders op. „Ik mocht iemand eens vals beschuldigen", antwoordde ze raadselachtig. „Noemt u eens een naam", drong Bijlman aan. - „Naam? Namén!" riep ze fel. Bijlman deed verwonderd. „Noemt u dan die namen", zei hij. „Ik geef u bij voorbaat de verzekering, dat ik Uw woorden als zeer discreet zal beschou wen en ze geenszins als een directe ver dachtmaking zal opvatten, althans, zo lang één of meer namen niet passen in de theorie en feiten, die ik zo lang zamerhand heb opgebouwd", voegde hij er voorzichtig aan toe. „Vergeet u niet, dat de ontvoering van uw dochter in nauw verband staat met de overval, de moord en de daarop volgende juwelen- diefstal". „Juist daarom wil ik zo voorzichtig zijn", antwoordde ze. „Acht u de door u bedoelde personen, behalve een ontvoering, ook in staat een moord te plegen?" „Een man is tot alles in staat", zei ze cynisch. „Hoe bedoelt u dat? U bent erg vaag". „Als een man zijn vrouw...... een vrouw wil treffen, is lid tot cilles in staat", verduidelijkte ze. Biilman haalde ongeduldig de schou ders op ,Zo komen we niet verder, me vrouw noemt mij namen, en zo niet dan moet ik zelf mvjn conclusies trekken. Goed... als u mij daartoe dwingt dan moet ik 11 tot mpn spijt vertellen, dat ook uw dochter op mijn liistie van verdachten staat". Met een ruk keerde de vrouw zich om en haar donkere ogen gloeiden, ter wijl ze de inspecteur recht in het ge laat keek. „Dit is een bijzonderheid, waaraan ik nog niet heb gedacht", be kende ze. En half in gedachten vervolg de ze: „Natuurlijk... 't is zeer goed mo gelijk, dat dit het vooropgezette doel is van de man, die mij kapot wil hebben". „Vanzelfsprekend!" moedigde Bijl man haar aan. „Goed inspecteur... ik zal namen noemen: mijn eerste man, de juwelier Van Bennekom, mijn tegenwoordige echtgenoot Belfort (ze lachte even cy nisch) en onze pensiongast, Mickey Tienhoven. Deze drie zijn in staat het leven van een vrouw tot een hel te ma ken en zij zullen daarbij voor geen mid del terugdeinzen". Bijlman was werkelijk verbaasd. „Dus ook mijnheer Tienhoven?" vroeg hij. „Ja", antwoordde ze kort. „Dat uw eerste man een zekére haat jegens u koestert vanwege zijn gestrand huwelijk zou ik mij nog kunnen inden ken, ofschoon ik daarvoor niet de juis te beweegredenen kan gissen, maar ik begrijp niet, waarom Belfort u moet haten. Zeker... ik had een vermoeden, maar dat klopt niet meer, nu u tevens de naam Tienhoven noemt!" Ze lachte kort. „Natuurlijk... u ver moedt hetzelfde als mijn man, name lijk, dat ik met Mickey Tienhoven een verhouding heb. Nee inspecteur, myn haat en minachting voor Tienhoven zijn misschien nog groter dan die voor Ben- nekom en Belfort. Ik geef u echter de verzekering, dat ik mijn man nooit, de minste aanleiding heb gegeyen^om te vermoeden dat ik hem bedrieg. „En waarom haat u die Mickey zo. Maakt hij 't u lastig?" „Hij maakt het mi) lastig bevestig de ze. „Chantage?" vroeg Btjlman. Ze keerde zich om en keek weer het raam uit. „Daar komt mijn man aan", zei ze. Vlug verliet ze de kamer om de voordeur voor hem te openen. Bijlman hoorde Belfort door de gang lopen en het gerammel van een ket- ting, waarmede hij de hond vastlegde. Mevrouw Belfort was intussen weer de kamer binnengekomen en begon thee in te schenken. „Weet u, dat uw man op de avond van de overval een schot op mijnheer Tienhoven heeft gelost?" vroeg Bijlman vlug. „Ja", zei ze over haar schouder heen en ik wou maar, dat hij hem ge raakt had". „U bevond zich toen samen bp het prieel in de achtertuin, nietwaar?" „Zeker! Zéér verdacht, vindt u niet?... Zo dacht mijn man er tenminste ook over", zei ze en lachte schamper. Voordat Bijlman gelegenheid had verdere vragen te stellen, trad Belfort de kamer binnen. „Goe'morgen heren", groette hij, „waaraan heb ik nu weer de eer van uw bezoek te danken?" „Ons bezoek zal van zeer korte duur zijn, als u ons onomwonden wilt zeggen, waar u gisteren de avond hebt doorge bracht", zei Bijlman. (Wordt vervolgd) De tweede ronde is voorbij en al zult u nog een weekje geduld moe ten hebben voor de uitspraak van de' jury bekend wordt het resultaat zal uw verwachtingen overtreffen. Dat kunnen wij u ver zekeren. Wij prij zen ons daarom ge lukkig, want van daag dient de derde ronde te worden aangekondigd en die is om de drom mel niet eenvoudig. Om de opgave nog maar eens let terlijk te herhalen: Zend twee foto's in, die tezamen een beeldrpm vormen. voorbeeld: een glasblazer en een kind, dat bellen blaast. Andere vor men van beeldrijm: een fontein en een kind, dat eer. mond je water omhoog spuit; dirigent in actie en een man, die in vreugde of wanhoop zjjn armen ten hemel heft; een eskader en een vlucht vogels etc. etc. Een kluif dus, dat is duidelijk. Ter illustratie dru! ken wij dan ook nogmaals een voorbeeld af. Een duide lijk voorbeeld, zonder enige twijfel, maar of het in de ogen van de jury genade zou vinden? Wij geloven het niet. Enfin, onze lezers kennen geen angst. Velen van hen zijn voortreffe lijke fotografen en wij verwachten dan ook, ondanks de moeilijkheden, op nieuw uitstekende resultaten. Vervolgens dient u zich nog op de hoogte te stellen van de volgende be palingen: 1. De inzending voor de derde ronde waaraan u ook kunt deelnemen als u tot dusver nog niets inzond moet uiterlijk 10 October a.s. in ons bezit zijn. 2. Aan de in te zenden foto's wor den geen absolute eisen gesteld ten aanzien van de grootte. De jury spreekt echter een voorkeur uit voor het for maat 18 x 24 c.m., hoogglanzend. Graag zag zij de bij elkaar behorende foto's.op gelijke grootte afgedrukt. Afdrukken en ontwikkelen (evt. ver groten) behoeft niet door de inzender zelf te zijn geschied. Gaarne opgave van naam en adres fotohandelaar, merk toestel, grootte diaphragma, merk film, lichtsterkte, uur en plaats van opname. Ook leeftijd en geslacht van inzender zijn van belang. 3. De jury behoudt zich het recht voor bijzondere inzendingen extra prijzen toe te kennen. 4. Bij inzending op enveloppe ver melden: „foto-prijsvraag 1954". 5. Wanneer men daartoe de wens te kennen geeft en extra postzegels in sluit, zullen de ingezonden foto's na af loop van de gehele wedstrijd (na 30 Oct.) worden geretourneerd. 6. Voor de twintigste October volgt een publicatie in ons blad. waarbij de jury de winnaars van de derde periode aanwiist. 7. De jury zal dan 5 winnaars aanwij zen. Hun (in totaal 10) foto's worden gepubliceerd met de uitslag. Voor deze publicatie ontvan gen de winnaars het normale hono rarium, dat wij ook aan persfotografen betalen voor publi catie van een foto, 8. Bij deze uitslag zal de jury tussen de vijf winnaars geen onderscheid maken. Zij zal der halve geen eerste, tweede, derde etc. aanwijzen. 9. De definitieve uitslag w-ordt be paald op 30 Oct. Daarvoor zal de Ju ry een keuze doen uit de tot op dat ogenblik gepubli ceerde 15 stellen fo to's (de winnaars van resp. de eerste, tweede en derde maand). Zij zal een eerste tot en met een vijfde prijs aan wijzen. De eerste prijs be draagt 250.de tweede prijs be draagt 200.de derde prijs be draagt 150.de vierde prijs be draagt 100.en de vijfde prijs be draagt 50.—. De jury wacht weer. Het stoffelijk overschot, dat Don derdag te Breda uit het water is ge haald, blijkt dat te zijn van de 72- jarige W. Hertog uit Breda. Zoals bekend, had het stoffelijk overschot al enige dagen in het water gelegen. De Duitse tenor en operazanger Pe ter Anders is Vrijdag in een zieken huis te Hamburg bezweken aan ver wondingen, die hij Zondag heeft op gelopen bij een auto-ongeluk. Anders is 46 jaar geworden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 9