Niet onaanzienlijke verhoging van hnren te verwachten? Minister Suurhoff nodigt het bestuur van de Stichting van de Arbeid tot een bespreking uit Aanleiding voor werkgevers tot uitstel van loonoverleg? loonoverleg vastgelopen 5 of 7 pet. Commissie Geestelijke Ontwikkelings gebieden in Bisdom Haarlem opgericht TERRORISTEN DODEN 35 PERSONEN IN W.-JAVA Mensen levend in in brand gestoken huizen geworpen Opbouw Katholiek Kennemer land eerste stichting ORR Regering Scelba Weer in gevaar Grote stukken gelicht Werkgevers en werknemers zijn het niet eens geworden Vergunning tot Wi Tot hoofd en hart v. Oplossing conflict mogelijk Bijna 1600 doden in Algiers weer J BISSCHOP OP KERKENBOUWZONDAG: BAANDAG 13 SEPTEMBER 1954 78ste JAARGANG No. 26091 Affaire-Montesi Merging van de Triton A C.N.V. Buitenlands bezoek nog steeds stijgende Bisschop in Beverwijk De adviescommissie Staking bij tunnelbouw Tekort van twee ton bij Avifauna Bergdorp volledig verwoest FALCON GAB.TWEEDJASSEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARttW lelafoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 ®|jkant. Beverwijk: Breestraai 171, tel. 4790 BiJkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 "ectle: J. W. Boerrlgter en u Mr. W. A. M. van der Kallea hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTEN1IETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het reehi voor advertentiën eventueel zonde' opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen heeft minister Suurhoff het bestuur van de Stichting Vah de Arbeid uitgenodigd tot een bespreking op Dinsdag over de plannen Vah de regering aangaande een binnen afzienbare tijd af te kondigen huur- J^rhoging van vermoedelijk niet onaanzienlijke omvang. Deze uitnodiging j eft de Stichting van de Arbeid ontvangen vóór haar vergadering van „a'erdag over het vraagstuk van de loonhoogte; naar wij menen te weten is Voor de werkgevers in de Stichting van de Arbeid aanleiding geweest om v001" te stellen het loonoverleg uit te stellen tot na het onderhoud met de windsman. Men was van werkgeverszijde voor dit uitstel geporteerd omdat hota van de Sociaal-Economische Raad, welke bij het loonoverleg als uit- ?angspunt werd genomen, zich niet baseerde op de ontwikkeling van de :0sten van levensonderhoud, doch op het toekennen aan de werknemers van rechtvaardig aandeel in de gestegen welvaart. Nu de mogehjkheitl van huurverhoging dichter bij komt, zouden de indexcijfers van de kosten at» levensonderhoud echter weer wel ter sprake dienen te komen. Van werknemerszijde is men op deze suggestie niet ingegaan. Men wenste de kwestie van de huurverhoging te bezien los van de z.g. „loonronde van de wel: vaart". Hiervoor knoopte men aan hu de uitspraak in de nota van de S^R, dat een loonsverhoging met op de huur verhoging zou behoeven te wachten De gevolgen van de huurverhoging zouden volgens de nota van de SER gecompen seerd dienen te worden door belasting verlagingen en eventueel door een additionele loonronde. De vergadering van de Stichting van de Arbeid is Zaterdag tóch doorgegaan; dat de besprekingen vastgelopen zijn vindt, naar aangenomen mag worden, met name zijn oorzaak in deze kwestie van de huurverhoging. iriJJc communistische en de no-fascisti- s3e pers in Italië vielen gisteren in de s.erpste bewoordingen de regering n?" over de lange duur van het H>or~ t^erzoek in de affaire „Wilma Mon- en eisten het aftreden van de pre ker, de minister van buitenlandse za- Piccioni wiens zoon Piero in het J^andaal is betrokken, en de minister ah justitie. 2a?f0te stukken van de „Triton" zijn u tefdag en Zondag gelicht en naar de *91 gebracht. Met 25 man heeft men behulp van luchtzakken Zaterdag groot deel van de romp en ook de 5aart vlot gekregen. Zondag heeft men gracht de gehele cockpit te bergen, Va hij de werkzaamheden brak dit deel vatl het wrak. Men kon slechts het w^ste deel van de cockpit naar de C brengen. Het deel dat men heeft n weg te slepen bevat de meeste W .öle-instrumenten. Zii zullen nauw- yhg worden onderzocht. Vahdaag heeft men de bergingswerk- Vetheden voortgezet. Men hoopt het hij gunstig weer binnen enkele .1 te voleinden. Huurverhoging in Troonrede? Weliswaar werd ook in de nota van de SER de mening uitgesproken, dat tegelijk met een eventuele loonsverho ging een beginselbesluit dient te wor den genomen over een nieuwe huur verhoging, maar deze zaak begint thans kennelijk vastere vorm aan te nemen. Het moet niet uitgesloten wor den geacht, dat de regering bij de opening van de Staten-Generaal met de aankondiging van een nieuwe huur verhoging voor de dag zal komen. Minister Witte heeft wel eens het jaar 1956 voor de huurverhoging genoemd, doch sedert deze uitspraak is zich duidelijker de gunstige economische situatie van ons land gaan aftekenen. De enkele dagen geleden door minister Zijlstra in tegenwoordigheid van vele Kamerleden gehouden redevoering, welke sprak over de zeldzame periode van hoogconjunctuur, welke wij door maken, zou men mede kunnen zien als een aanwijzing, dat de regering thans wel de tijd rijp acht om ook tot een meer economisch verantwoord huur- peil te geraken. Zoals bekend beloopt het huurpeil K^erkgevers en werknemers zijn Zaterdag bij het overleg in de Stichting (h,*1 de Arbeid met betrekking tot het vraagstuk van de loonhoogte niet tot V^enstemming gekomen. De werkgevers hadden geen bezwaar tegen een ljj*SUnning tot een loonsverhoging met vijf procent. De werknemers, die één t( 'fokken, wensten ofwel een verplichte loonronde van beperkte omvang 5)) ^el een 'vergunning tot loonsverhoging van ongeveer zeven pet. De be dingen zijn zonder resultaat opgeschort. unaniem als onaanvaardbaar van de hand hebben gewezen. De K.A.B. zal zich nu nader in eigen kring beraden en daarna een standpunt vaststellen. Hangende dit beraad kon de heer Mid delhuis op de werkgeversvoorstellen geen commentaar geven. Hij deelde mede, dat de K.A.B. over deze voor stellen zich vermoedelijk ook zal ver staan met het C.N.V. W.? centrale werkgeversorganisaties na afloop van de bestuursver- 'ng van de Stichting van den Ar- >hi' V0'Sen(ie medegedeeld; de besprekingen over het vraag- an de loonhoogte hebben de cen- ld Werkgeversorganisaties zich ge- bp de grondslag van de nota, wel- '^igs6. SociaaT-Ëfconomische Raad on- aarrnGde rekening houdende ver- *'ch k n ('e werkgeversorganisaties .bereid terstond mede te werken stand komen van een ver- k'n bg tot het verhogen van de rech- geldende lonen met maximaal .procent. De toepassing van deze het hning ware over te laten aan hierover heeft gepubliceerd. be- hri1fWg,anisatorische overleg in de ityj akken- bepaling van hun standpunt li?ies de centrale werkgeversorgani- il£ies centrale werkgeversorgam- l)Jahei(j kening gehouden met de moge. l^van een wej jicht in ,je naaste V^hiatV 'e verwachten aanvullende V6 hin ge' in verband met een ver- "tMhovpWverhoging. De toepassing van 6h doelde vergunning aldus lf,. es ^_Qe centrale werkgeversorgani- ...zou niet behoeven te wachten W^vW'ds'iP van deze huurverhoging. >.ek' bij de gevoerde besprekingen yoii8estoije toenadering kon worden -n'^ige bleek het niet mogeltjk tot ^ahialrt bvereenstemming te gera- a'ies de centrale werkgeversor- van de Katholieke Ai Ij', 'rtBeeiri.eg,nS' de heer J. A. Middel- de A-N p- desgevraagd ne- 6 v°or 'e werknemers vakcentra- stellen van werkgeverszijde Het C.N.V. zegt in een communiqué, dat het na twee besprekingen in de Stichting van den Arbeid, op 2 en 11 Sept., helaas moest constateren, dat met de centrale werkgeversorganisaties geen overeenstemming valt te berei ken over wat thans als „een voldoende aandeel" dat de werknemers gegeven moet worden in de stijging van de wel vaart moet worden beschouwd. De vijf procent die de werkgevers willen toe kennen is voor de Christelijke vakbe weging niet aanvaardbaar. Zij is van mening, dat 's lands economische toe stand een grotere verhoging, bijvoor beeld van 7 pet, mogelijk en wenselijk maakt. Daarom heeft het C.N.V. teza men met K.A.B. en N.V.V. het werk- geversvoorstel afgewezen en zich alle rechten voorbehouden. Het aanbod der werkgevers is door de vertegenwoordigers van het Nederl. Vakverbond als onvoldoende afgewezen, aldus het dagelijks bestuur van het N.V.V. in een communiqué. Het dagelijks bestuur is van mening, dat op grond van de nota van de S.E.R. een hoger percentage noodzakelijk is om de achterstand van het arbeidersdeel in de stijging van het nationale inkomen in te Kunnen wachten is een kunst die geleerd moet worden. sinds de huurverhoging, welke op X Januari van dit jaar werd ingevoerd, over het gehele land genomen 141 pet. van de vooroorlogse huren (voor de grote steden 135 pet.). In het advies dat de Sociaal-Economische Raad voor de jongste huurverhoging uitbracht werd gesteld, dat het huurvraagstuk in etap pes zou dienen te worden opgelost. De nieuwste huizen hebben een huurpeil van 160 tot 170 pet. Van welke omvang de komende huurverhoging zal zijn is nog niet bekend sommigen spreken van een rigoureuze verhoging. Zou dit laatste het geval zijn, dan wordt wel zeer belangrijk hoe men het vraagstuk van de „vergeten groepen welke tot dusverre inderdaad vergeten zijn, denkt aan te pakken. Het schijnt dat het kabinet wel reeds een bepaald percen tage van huurverhoging voor ogen heeft. Deze huurkwestie speelde dus door het overleg van Zaterdag heen, terwijl op de achtergrond ook de agitatie, wel ke de EVC de laatste tijd bedrijft, enigszins kan hebben meegeteld. De werkgevers waren bereid zich te stellen achter een terstond te geven vergun ning voor een loonsverhoging van 5 pet., maar het door hun organisaties uitge geven communiqué maakte duidelijk, dat bij de bepaling van dit standpunt rekening werd gehouden met de te verwachten huurverhoging. Vergunning tol 7 pel. gen, dat het in de Stichting van de Arbeid hard tegen hard is gegaan. Volgens onze informaties is de sfeer van de bespreking echter niet zo slecht geweest. Wel hoort men uitspreken, dat de vergadering van Zaterdag het einde van het centrale loonbeleid heeft bete- kend. De volgende vergadering van de Stichting van de Arbeid is op 17 Sep tember. Deze vergadering is volgens de agenda gewijd aan het vraagstuk van de vrijere loonvorming, dat los wordt gehouden van dat der loonhoogte; het is echter niet uitgesloten, dat men Vrijdag toch ook weer over de loon hoogte komt te praten. De vraag zou kunnen rijzen of thans wellicht het moment gekomen is, dat men evenals bü de vorige loonronde geschiedde wederom de zaak door en kele speciale deskundigen laat bestu deren; van het inschakelen van drie of meer „wijze mannen" is volgens onze informaties echter nog geen sprake. Vandaag is de loonkwestie aan de orde gekomen in de vergadering van de ministerraad. Engeland Proeven uitgevoerd door particulieren in Groot Brittannië hebben aangetoond, dat het mogelijk is om de kracht van de zon te gebruiken om een radiozender te doen werken. Er werd uit gezonden op een golflengte van 164 me ter, waarbij de energie werd geleverd door een batterij van 16 foto-electrisehe cellen, die aan het daglicht werden bloot gesteld. Morse-signalen die werden uitge zonden, werden tot op een afstand van 30 mijl ontvangen. (ANP) MtJCDOOBCTOWPBt Ruim 600 Amsterdammertjes hebben Zaterdag in de Amsterdamse Koopmansbeurs de trom geroerddat horen en zien verging, daarmee voortgaand met de oude traditie, die vorig jaar door burgemeester Am. d'Ailly in ere werd hersteld. De jeugd ontleent dit recht om eenmaal in het jaar te mogen trommelen in de Beurs aan het historische voorval dat in 1622 enige spelende weesjongens, toen hun bal zoek raakte, en zij deze gingen zoeken, toevallig ont dekten dat men het plan had de Beurs op te blazenDit plan kon worden verijdeld en in dank hiervoor stond de toenmalige burgemeester het jaarlijks trommelen op de Beurs toe. Toen echter de nieuwe Beurs m gebruik werd genomennu ruim vijftig jaar geleden, werd de jeugd dit recht, tot vorig jaar, ontzegd. Voor het trommelen werd op het bordes een kort declamatie spel opgevoerdgebaseerd op de oorsprong van de traditie: een knaap knielt om de verdwenen bal te zoeken en deelt dan aan de burgemeester het ontdekte verraad mede Hoewel er op dit ogenblik nog geen statistische gegevens beschikbaar zijn, kan reeds nu met vrij grote waarschijn lijkheid worden gezegd, dat het aantal overnachtingen van buitenlandse toeris ten in Nederlandse hotels en pensions dit jaar tot dusverre dat van het re cord-jaar 1953 heeft overschreden. In werknemerskring de drie vak centrales hebben hetzelfde standpunt ingenomen, ook al is de samenwer king tussen het NW enerzijds en de KAB en het CNV anderzijds verbro ken wenste men ofwel een ver plichte loonronde, welke dan van be perkte omvang zou kunnen zijn, ofwel een vergunning tot loonsverhoging maar dan tot een hoger percentage. Uit de mededeling van het Christe lijk Nationaal Vakverbond blijkt, dat men bij een vrije loonronde aan 7 pet. dacht; latere mededelingen van de heer Middelhuis van de K.A.B. spreken zelfs over 7% tot 8 procent. De door de werkgevers geponeerde vergunning tot 5 pTOcent werd dan ook afgewezen. De groot-industrie zou, naar wij menen te weten, wel boven 5 pet. hebben willen gaan, doch tenslotte hebben de werkgevers, die vóór de bijeen komst van de Stichting van de Ar beid nog apart als Raad van Be stuur in Arbeidszaken vergaderd hadden, toch één lijn getrokken. Uit de mededelingen van de heer Middelhuis, die medegedeeld heeft, dat de werkgeversvoorstellen door de drie werknemersvakcentrales unaniem als onaanvaardbaar van de hand zijn ge wezen, zou men de indruk kunnen krij- 5? Monseigneur Huibers, bisschop van Haarlem, doet in de noodkerk Regina Caeli te Beverwijk mededeling van zijn voornemen de „Adviescommissie Gees telijke Ontwikkelingsgebieden bisdom Haarlem" op te richten. Het optreden van benden in West-Java neemt toe. Vijf dorpelingen zijn in Ku- ningan gedood door bandieten, die in het wilde weg schoten. De indringers, die volgens officiële mededelingen tot de Darul Islam behoorden, staken 42 hui zen in brand. Ook Indramaju werd door een bende aangevallen, waarbij in De- lea en Larangan in totaal vier perso nen werden gedood en 180 door brand stichtingen dakloos werden gemaakt. De ernstigste aanval was gericht op de kam pongs Karang Pawitan en Tjipakoe, na- bü Tjiparai, 19 km buiten Bandung, waar 26 dorpelingen, onder wie vele vrouwen en kinderen, werden doodgeschoten of levend in de in brand gestoken huizen werden geworpen. De correspondent van Aneta, die met het hoofd van de criminele recherche van Bandung deze plaatsjes bezocht, seint, dat in Karang Pawitan tientallen bendeleden schietend de kampong bin nendrongen, toen de mannelijke bevol king op het dorpsplein de gebeurtenis sen van de dag besprak. In paniek ren den sommigen de terroristen recht in de armen. Zij werden zonder pardon ge dood. De binnendringers bleven in het wilde weg schieten, ook op vrouwen everwijk, de stad in de steigers, ontving gisteren op Kerkenbouw-Zondag Bzijn bisschop, mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem. Zijn komst betekende niet alleen een mijlpaal voor deze stad en voor Kennemer- land, maar voor het gehele bisdom. In de noodkerk van de Regina Caeli- parochie heeft de bisschop namelijk, voordat hij een pontificaal lof cele breerde, tijdens een eenvoudige plechtigheid mededeling gedaan van zijn voornemen in te stellen een „Adviescommissie voor de geestelijke ontwikke lingsgebieden in het bisdom Haarlem". Monseigneur installeerde de leden van de Commissie, die onder voorzitterschap staat van mgr. H. J. J. van Hussen en tot taak heeft de bisschop voorstellen te doen omtrent de gebie den, die door hem zullen worden aangewezen als „Geestelijk Ontwikkelings gebied", en voor elk van deze gebieden een stichting voor te bereiden, die zich zal bezighouden met de maatschappelijke en culturele opbouw in het betreffende gebied. Als eerste van deze stichtingen richtte de bisschop de stichting „Opbouw Katholiek Kennemerland" op, die onder voorzitterschap van burgemeester H. Nielen van Heemskerk in Beverwijk, Velsen en Heems kerk haar taak zal vervullen. Ook de leden van deze stichting werden door monseigneur geïnstalleerd. Hij deelde mede, dat o.m. stichtingen zullen worden voorbereid in Amsterdam, Haarlem, 's-Gravenhage, Rotterdam, de Zuid-Hollandse eilanden en West-Friesland. In de toespraak, waarin de Bisschop deze belangrijke mededeling deed, ging hij uit van de concrete situatie te Be verwijk, waar tengevolge van de in dustrialisatie een landelijke streek van karakter verandert. Omschakeling van de land- en tuinbouw op de industrie wordt vereist, er is een woningtekort, vooral aan woningen, waarin een chris telijk gezin volgens haar principen kan leven, de migratie brengt nieuwe bevol kingsgroepen binnen. Zo staan de zaken. In deze ontwikkeling moeten geloof en godsdienst de heiligmakende facto ren van de zielen blijven. Inspanning is daarvoor vereist. Het was daarom, dat de Bisschop het bedrijfsapostolaat instelde, en daarom ook ontvouwde hij nu zijn nieuwe plannen. De stichting „Opbouw Katholiek Kennemerland" is de eerste in het bisdom. Zij zal een voorlichtende, coördinerende taak heb ben in nauwe samenwerking met de instanties van de andere bevolkings groepen, inzake het maatschappelijke en cultureel opbouwwerk in Kennemerland om zodoende het godsdienstig zedelijk welzijn van de Katholieken te bescher men en te bevorderen. Monseigneur zeide, dat de stichting haar doel moet proberen te bereiken door sociaal-eco nomische activiteiten, sociaal-carita tieve, door aandacht voor onderwijs en opvoeding, vorming buiten schoolver band. vrijetijdsbesteding, volkshuisves ting en stedebouw, geestelijke en licha melijke volksgezondheid en de overige door Hem aan te wijzen activiteiten. Het verheugde Hem, dat afgevaar digden van alle Katholieke organisa ties en verenigingen naar Beverwijk waren gekomen, om naar zijn bood schap te luisteren, want de door Hem opgerichte stichting zal moeten zijn een orgaan van levendig contact met allen, dat in nauwe samenwerking het beoog de doel moet bereiken. Op het feest van Maria's Naam was Monseigneur met veel vreugde naar Beverwijk gekomen om in de stad waar de Moeder van Goede Raad wordt vereerd en St. Agatha, de vuri ge strijdster, aan de Koningin des Hemels (Regina Caeli) aan te bieden voor de bouw van haar kerk in deze stad het bedrag, dat het gehele bis dom Hem gegeven had bij zijn 55-ja- rig priesterfeest. Deze Regina Caeli- kerk zal de eerste zijn, het begin van een heel plan voor Beverwijk, het cen trum van de IJmond en voor Velsen en Heemskerk. Monseigneur deelde mede, dat Hij in de Adviescommissie Geestelijke Ont wikkelingsgebieden in het bisdom Haar lem benoemde: Mgr. H. J. J. van Hus sen, voorzitter; Prof. G. H. L. Zeegers, secretaris; Rector W. A. E. Bokeloh; Prof. ir. J. H. Froger; Joh. Kortink; Mgr. Mr. F. J. C. M. Op de Coul; mr. G. J. Vermeulen. In de stichting „Opbouw Katholiek Kennemerland" benoemde Hij; Burge meester H. Nielen (Heemskerk), voor zitter; mr.J. F. M. Homulle (Bever wijk), secr.; R. Graafsma (Velsen), penningm.; aalmoezenier C. F. A. Ge- raets, (Beverwijk); C. P. Bossers (Be verwijk) dr. K. Groensmit (Hilver- en kinderen, terwijl handlangers, onder wie jongens van dertien en veertien jaar de huizen binnendrongen om deze te plunderen en vervolgens in brand te ste ken. De bewoners, die have en goed trachtten te verdedigen, werden levend in de vlammen geworpen. Behalve de 26 mensen, die werden gedood, werden 22 bewoners gewond. Ruim 125 huizen gingen in vlammen op. Politie en leger hebben de achtervolging ingezet. Inmiddels bericht de correspondent van Aneta uit Atjeh, dat de mobiele bri gade aldaar een bende van 300 man bij Gandapura uit elkaar heeft geslagen. De bende liet 25 doden achter. Van de mobiele brigade sneuvelde een lid. Op de grote weg tussen Djakarta en Bandung in de omgeving van de Puntjak zijn vrachtwagens aangehouden, waar van de inzittenden werden beroofd. Ook bij Cheribon werden twee vrachtauto's door bandieten aangehouden. Rusland ïn Moskou is een werk uit gekomen over economische politiek, van de hand van zes geleerden. Het bestaat uit drie delen en gaat uit van het laatste werk op dit gebied van Stalin, dat aan de vooravond van het 19de congres van de communistische partij verscheen. (AFP) Monseigneur betreedt de noodkerk van de Regina Caeli-parochie in het nieu we stadsdeel van Beverwijk, waar honderden etagewemingen in aanbouw de bouw van een definitieve kerk met 1000 zitplaatsen urgent maken. sum)G. Hofman (Zaandam)kapelaan H. Jansen (Beverwijk)J. de Lange (Alkmaar)Dr. J. H. M. Rolink (Vel- sen-Nrd.); C. J.de Ruyter (Heemskerk) F. J. A. Strijbosch (IJmuiden-Oost) mevr. E. H. M. Heurkens-van Grootel (Velsen-Zuid); mevr. Wilgenburg-Krane (Beverwijk); P. Zijm (Amsterdam); Een kort Pontificaal lof, waarbij de geestelijkheid van de Regina-Caeli-pa- rochie Monseigneur assisteerde besloot deze plechtige middagbijeenkomst, die o.m. werd bijgewoond door Mgr. J. Groot, vicaris-generaal van de bisschop van Haarlem, de geestelijke en wereld lijke autoriteiten van de IJmond, en de genen, die door Monseigneur in de Ad viescommissie en de stichting werden benoemd. Des morgens had de Bisschop in de dekenale kerk van St. Agatha te Beverwijk een pontificale H. Mis opge dragen. Hem assisteerden hierbij Mgr. H. J.J. van Hussen als presbyter as- sistens, Pastoor R. L. M. van Ginkel en aalmoezenier C. F. A. Geraets als dia kens van de H. Mis, Deken B. G. Hos- man en Pastoor P. C. Vollebregt als troon-diakens. Kapelaans van de Bever- wijkse parochies en accolyten vervul den de lagere functies. Onder de H. Mis hield Monseigneur een toespraak, waarin Hij zijn plannen ten aanzien van de middagbijeenkomst uiteenzette en uitvoerig de situatie te Beverwijk schetste. De stakingsleiding van de tunnelbouw te Velsen heeft contact opgenomen met het College van Rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid. Vanmor gen deelde de stakingsleiding mede dat er waarschijnlijk een oplossing voor het conflict mogelijk was. Er zou vol gens deze stakingsleiding een mogelijk heid zijn om de eis van 10 procent loonsverhoging te realiseren via een tariefbeloning. Vandaag brengt weder om een delegatie van de 'stakers een bezoek aan het College van Rijksbe middelaars om via deze tariefbeloning te trachten tot een accoord te komen. Hoewel het gemeentebestuur in dit stadium de berichten niet wenst te commentariëren omdat de raadsleden nog niet zijn ingelicht, is met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid aan te nemen dat Avifauna te Alphen aan den Rijn 'dit seizoen een tekort zal hebben van om en nabij de tweehon derdduizend gulden. Hoewel het on gunstige weer van de laatste maanden wel van enige invloed is geweest op het aantal bezoekers, moet worden aan genomen dat dit toch niet de oorzaak is van het tekort, maar dat dit veeleer ge zocht moet worden in ernstige misreke ningen van het bestuur tot exploitatie van dit park. Ofschoon het grootste aantal slacht offers van de Algerijnse aardbeving is gevallen in de stad Orléansville, heeft het epicentrum zich vermoedelijk be vonden in het ten Noorden van deze stad liggende bergdorpje Beni-Rached. Aanvankelijk concentreerde het red- dings- en bergingswerk zich in Orléans ville. Zaterdagavond telde men officieel 1287 doden. Maar toen geruime tijd niets werd vernomen uit Beni-Rached, zond mee. enkele vrachtauto's de bergen in. Alle wegen bleken echter versperd. Een helicopter uit Tripolis slaagde er ten slotte in Beni-Rached te bereiken. Het bleek, dat het hele dorp volledig was verwoest en dat alle inwoners, 307 in getal, de dood hadden gevonden. Het officiële dodencijfer is hiermee gestegen tot 1594. Het werkelijke cijfer ligt echter nog hoger, omdat de bevolking tal van do den in stilte heeft begraven. Gistermorgen hebben duizenden te Orléansville in Algerië een Heilige Mis bijgewoond in de open lucht, die werd opgedragen voor de zielerust van de ruim twaalfhonderd doden, die men in deze stad en- in de omgeving tenge volge van de aardbevingen betreurt. Bij een tijdelijk monument werd een sobere herdenkingsplechtigheid gehou den, waarbij Joodse. Mohammedaanse, protestantse en katholieke geestelijken een kort gebed uitspraken. De bisschop van Algiers las daarbij een telegram van deelneming voor van de Heilige Vader. De Franse minister van Binnen landse Zaken, Mitterand, sprak uit naam van Frankrijk zijn medeleven uit In totaal zijn er meer dan 5.000 ge wonden, van wie ruim 1.100 zwaar. Zestig procent van de huizen is of ge heel vernield of zo zwaar beschadigd dat herstel niet mogelijk is. Er zijn on geveer 7.000 daklozen, onder wie 3.000 kinderen. Aavertentte (tot Dinsdagavond) Wisselend bewolkt met en':ele re gen- of onweersbuien. Overwegend matige Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.11-18.59. Maan: 19.06-8.30.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1