EDEN brengt SPAAK in VOORSTEL AAN ADENAUER: Direct Duits lidmaatschap van de NA TO de wolken Triomfdag voor de naastenliefde katholieken moeten zich sterker voor de migratie gaan interesseren J Goederen uit geheel het lam nood voor mensen 0 procent van de emigranten is katholiek G Pleegouders beraadslagen over de ontwerp-Adoptiewet ft wilt de GEHEIMZINNIGE AUTO Hartversterkend overleg met Benelux-ministers in Brussel in Gzin heeft recht levensruimte op Verscheidene bezwaren ontwikkeld RICHARD REENS OVERLEDEN ZILVEREN PROFESSIEFE EST VAN PATER W. LOOP INT. KATH. MIGRATIECONGRES TE BREDA LIJK VAN OUDE MAN OPGEHAALD MAANDAG 13 SEPTEMBER 1954 PAGINA 3 M c Matroos verdronken Henri de Greeve op felicitatiebezoek De beste bedden ooit gemaakt! Militair schiet zichzelf in gezicht Aan de verwondingen overleden Een Nederl. speurdersroman Slippende auto Arts omgekomen, zijn vrouw zwaar gewond Overboord gevallen en verdronken êflft ia' tf '^an onze Belgische correspondent) Brussel, hedenmorgen "iiti''S'?ermorf?en elf uur nam de Britse 'honv van Buitenlandse Zaken, An- bt Eden, op het vliegveld te Mels- tijn Voor zijn vertrek naar Bonn met j ^"armantste glimlach afscheid van e'sische minister van buitenlandse C» Spaak en van de Britse ambassa- j(,rr te Brussel Sir Christopher War- ?(,u' Tot de journalisten zei Eden er ije yan te zijn dat de besprekingen met buit e Benelux-ministers over het Sew vraa&stuk uiterst nuttig waren ijj. yst. Het was een bemoedigend be- Be ministers waren het roerend 8 en Van de zijde van Spaak had hij ^.Jfeytste steun gekregen. Uit deze Ve„, ar'ng konden de journalisten niet tneer wijsheid rapen dan uit het communiqué dat Zaterdag na afloop van de besprekingen werd verstrekt. De ministers, aldus dit communiqué, hadden de voorstellen besproken die in aanmerking komen om West-Duitslands medewerking aan de Westerse verdedi ging te verzekeren. Verscheidene van deze voorstellen verdienden belangstel ling en zouden verder langs de gewone diplomatieke weg worden besproken. Na Edens terugkeer te Londen zou waar schijnlijk een nieuwe conferentie worden belegd. De definitieve beslissinger. ter zake moesten door de Atlantische Raad worden genomen. Spaak, die dit commu niqué toelichtte, zei dat iedereen accoord ging met het doel, namelijk de inscha keling van Duitsland in 't Westerse ver dedigingssysteem, en dat een conferen tie van acht of negen waarschijnlijk te- Advertentie mum gen het einde van de maand zal plaats hebben. Hij voegde er aan toe dat Eden geen schriftelijk plan had voorgelegd. Ei wa ren alleen enkele interessante ideeën naar voren gebracht. Over de inhoud van deze ideeën weigerde Spaak iets te zeggen omdat die inhoud voor verschil lende interpretaties vatbaar zou zijn. Tot een lournalist, die Spaak eraan herinnerde hoe terneergeslagen hij er uit zag na de mislukte zeslandencon- jEerentie, zei de minister dat de bespre kingen van Zaterdag hartversterkend wa ren geweest en dat hij over het resul taat in de wolken was. Dit wil noch tans niet zeggen, aldus besloot Spaak, dat de internationale situatie evolueert in de door mij gewenste richting. In diplomatieke kringen hier ver luidt dat een basis van accoord be staat onder de vier over de directe toetreding van West-Duitsland tot het Atlantisch Pact. Een van de deelne mende ministers verklaarde aan een journalist van Associated Press dat de gedachte van de Europese integra tie voorlopig naar de koelkast is ver wezen. Het gaat er thans om een coa- litieleger op te bouwen buiten elke su- pra-nationale band om. Over de waar borgen tegen een herlevend Duits mi litairisme kon deze in anomini- teit blijvende minister geen uitsluitsel geven. Alles zal afhangen van de waarborgen die de Duitsers willen en kunnen schenken en van die welke de Fransen zullen verlangen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft bondskanselier Aden auer gisteren te Bonn een direct Duits lidmaatschap van de NATO voorgesteld, aldus verneemt DPA te Bonn. Volgens Eden zou in een aanvullend protocol Je productie van zware en atoomwapens in landen, die „in de onmiddellijke geva- renzone" liggen, moeten worden verbo den om rekening te houden met Franse bezwaren. Eden en Adenauer gebruikten samen het noenmaal alvorens zij met de besprekingen begonnen. Beide ministers werden bijgestaan door een kleine groep adviseurs. Honderden belangstellenden juichten Eden op het vliegveld en bij de kanselarij van Adenauer toe. Richard Reens, een in de Verenigde Sta ten en Europa zeer bekende, in Nijmegen geboren, binnenhuisarchitect en meubel ontwerper, is in New York overleden in zijn woning. Hij is 68 jaar geworden. Reens heeft interieurs ontworpen voor de Unilever in Amsterdam, de „Nieuw Am sterdam" van de Holland-Amerika-Lijn, het gebouw waarin thans de Amerikaanse am bassade in Londen gevestigd is, en twee grote weelderige villa's in Griekenland. Reens is in 1886 in Nijmegen geboren. Hij studeerde eerst medicijnen maar brak de studie af om in de zaak van zijn va der zich tè bekwamen als meubelontwer per. Later voltooide hij zijn studie. In 1931 promoveerde hij in Amsterdam. In 1936 vestigde hij de firma Reens Arta ltd in Londen. In 1940 ging hij met zijn gezin naar New York en vestigde daar in 1941 de firma Richard Reens, inc. In 1944 verkreeg hij het recht in New York me dische praktijk uit te oefenen. Jleer dan driehonderd experts in migratiezaken uit schier alle delen van de ^'eld waren bijeen bij de opening van het internationale katholieke congres rt°°r migratievraagstukken, dat Zondag in Breda begonnen is en tot Don- dag zal duren. Er waren niet alleen vooraanstaande wereldlijke autori tten bij aanwezig, zoals de commissaris voor Internationale vluchtelingen- jiAen, mr. Van Heuven Goedhart en de minister van Sociale Zaken, de heer Attrhoff, ook het Vaticaan had zijn vertegenwoordiger gezonden in de per- wj1 van de nuntius te Brussel, mgr. E. Forni. Mgr. Hanssen vertegen- Nrt^igde het Nederlandse episcopaat, mgr. O'Donnell het Australische en Voderret het Canadese episcopaat. Jïadat de bisschop van Breda, mgr. J. M. Baeten, in de kapel van kasteel ^üvigne de plechtige H. Mis had opge- s aSen, kwamen de afgevaardigden bij lig voor het aanhoren van de begroe id8' die werd uitgesproken door de V. rZitter, mr. James Norris, voorzitter St.,, de Internationale Katholieke Mi- ^le Commissie te Genève. Vaarna las mgr. Hanssen een brief V van mgr. J. B. Montini, pro-secre- van het Pauselijke Staatssecreta- V' gericht aan Kardinaal de Jong. ''egt schrijven herinnert de staatsse- l'Wyis aan de pogingen, door het Va- *1 ondernomen, om de problemen de migratie nader te bestuderen, gelegenheid van dit congres wil de tauader nogmaals benadrukken hoe- de Kerk belang heeft bij de op- g van de vraagstukken van over looking en vluchtelingen. Reeds in heeft de Paus er op gewezen, al- VJh®t schrijven, dat het gezin recht W °P levensruimte. In de naoorlogse w" heeft Hij herhaaldelijk op het ge- van de katholieken en van an- dr, denkenden een beroep gedaan om te Problemen tot een goede oplossing Of. brengen. Zelf heeft hij bestaande Va!ahisaties gesteund. In het vervolg de brief roept mgr. Montini in de t^hten terug de toespraak van de Jrw' de brief roept mgr. Montini in de d, ï^hten terug de toespraak van de 'ader, gehouden tot de leden van j>c|. Pjigratie-congres van 1951 te Na- ld ij zei daarin, dat de Kerk diep °6ftSen Is door de ontzettende be- hiim. die sommige volkeren aan Sw hebben, terwijl het vaderland 'dtL Middelen meer heeft ouders en en te voeden. Ook leeft de Kerk lilt diet; met allen, die verdreven zijn Un geboorteland en op zoek zijn "og een nieuw vaderland. Met het "g dt> de vele moeilijkheden, die nog S'°tt 2szijn, geeft de H. Vader ten- *V}fp ^'jn bijzondere zegen, opdat de 1^ 6s met succes bekroond worden. v'iilrZiin toespraak wees ook de Pau- hr' bo Vertegenwoordiger, mgr. E. For ti' Val1113313 °P de vele moeite, die de lvf v r z'ch getroost om de oplossing ij tBeJe migratie-moeilijkheden dichter brengen. Integratie bi^pjbens de Kardinaal en de andere V0, hoppen van Nederland uitte ver- Schor,ns mSr. J. M. J. A. Hanssen, bis- 8r0te ooadjutor van Roermond, zijn 5e 'Waardering voor dit congres. *al .'Schoppen wensen, dat emigratie ®deH n tot integratie. opdat de ^"orrf dse groepen componenten ?htvatfl van de nieuwe landen. De rabt 2®ende landen van de andere k11 om °eten alies in bet werk stel- egrji de immigranten te helpen, te n en hen op te nemen. Dit Sr. jj "heet er toe bijdragen, aldus kraj- rtanssen, dat de wegen der mi- Lp Worden verbeterd. uitstelling der Nederlandse re- >l<uiSheiw'arn tot uitdrukking in de aan- vjhde h van minister Suurhoff. Hij N lan emigratie na het huwelijk V, harI grqkste stap in 's mensen leven, fli'kli P era "ih ®re 8r°te waardering voor de par- tijjSen .organisaties, die de voorberei- «af®pr0Kir emigranten verzorgen. Tal- ki.rst, °lemen zijn echter nog niet op- hjuteie rei hij, hetgeen blijkt uit de Iw.te e„Tan dit congres. Het belang- ïijj ter is het probleem van de „f, ie dle emigreert, neemt zijn ka'- 'W5rt> dj^®nsinstelling en idealen me- Ni/tee terrein juist kunnen de par- °rganisaties zeer veel goed Mgr. Ed. Swanstrom uit New York, die directeur is van de Hulpactie der Catholic Welfare Conference in de Ver. Staten en door zijn organisatie reeds 150.000 mensen opnieuw een plaats in de wereld heeft gegeven, noemde in zijn toespraak de taak van de ka tholieken jegens de migratie „actieve caritas". Ondanks alle inspanning, wel ke men zich van katholieke zijde heeft getroost om aan de oproep van de en cycliek Exul Familiae gehoor te geven, heeft het bij de katholieken nog te veel ontbroken de voorbereidingen goed ter hand te nemen. Ook Amerika gaat daar bij niet vrij uit, zei hij. Hij verwacht daarom, dat het congres te Breda een belangrijke stap vooruit zou betekenen door de zedenleer dichter bij de men selijke behoeften te brengen. Zedelijke normen Welke zijn nu de zedelijke normen, die bij de emigratie vooral in acht moe ten worden genomen: Deze normen zijn: 1. het recht van d- mens te blijven waar hjj is, 2. het recht om te emigre ren en 3. uit punt 2 voortvloeiend het recht van de emigrant op de naasten liefde van anderen. Immers van katho liek standpunt uit bezien is het helpen van emigranten een werk van caritas. Om nu te beoordelen of immigratie ge slaagd is of niet, noemde mgr. Swan strom wederom drie normen: 1. ten eer ste beoordeling of de godsdienstige band bij de gevestigde immigranten bewaard is gebleven, 2. of ook de gezinsband in orde gebleven is, 3. culturele integra tie van de immigrant in zjjn nieuwe vaderland. In de namiddag sprak de directeur van het intergouvernementele comité voor Europese migratie, mr. Hugh Gib son, die erop wees, dat de immigratie van Europa uit niet slechts ten voor dele is van het economische en sociale leven der overbevolkte landen, maar ook van die gebieden ter wereld, die nog goed mensen voor hun nationale ontwikkeling kunnen gebruiken. En bo vendien is zij van groot belang voor de emigranten zelf. Eind September zo verklaarde hij zal onze organisatie de 250.000ste emigrant op weg hebben geholpen. Onder hen bevinden zich 100.000 ontheemden. Grote lof uitte hij voor de organisaties uit het particuliere initiatief ontstaan. Hij stemde in met de uitspraak van de H. Vader, dat de migratie van Europa's overtollige be volking essentieel is voor de christelij ke beschaving. Nadat een kort woord was gesproken door mr. G. 3. van Heuven Goedhart richtte prof. Zeegers, directeur van het K.A.S.K.I., zie tot de aanwezigen. Het is duidelijk, aldus prof. Zeegers, dat de katholieken niet onverschillig kun nen blüven voor de demografische ver schijnselen, die zich op deze wereld voordoen en die problemen opwerpen- Vooral in landen of streken met over wegend katholieke bevolking is een ho ge bevolkingsdruk merkbaar. Meer dan waar ook in Europa. Daarvoor zijn twee oplossingen mogelijk: ofwel enerzijds de economische heroriëntatie, anderzijds de emigratie. Daarom zullen de katho lieken in de komende jaren zich ster ker voor de migratie gaan interesseren, juist omdat 90 pet. van de emigranten katholiek zal zijn. Frankrijk zou eer. De Finse matroos, de 22-jarige Lauri Vassa Naatti, die van het stoomschip Laponia is gevallen is in de nabijheid van zijn schip in de Zaandamse hout haven teruggevonden. Het lijk is naar het gem. ziekenhuis te Zaandam ver voerd. groot deel hiervan kunnen opnemen Maar dit geeft politieke moeilijkheden. Zonder bezwaren zou dit wel kunnen geschieden in de Ver. Staten, in Zuid- Amerika en in Oceanië. Als voorbeel den noemde prof. Zeegers, dat Australië gemakkelijk ner jaar 100.000 immigran ten zou kunnen opnemen, evenals Ca nada Rem door politieke oorzaken Maar er doet zich een grote rem voor op de stroom van emigranten door po litieke oorzaken. De vakbonden vrezen een economische crisis. De ontvangen de landen hebben speciale verlangens ten aanzien van de nieuwkomers. Hier door acht prof. Zeegers de kans op uitgebreider emigratie naar de Ver. Staten niet zeer groot. Verder zijn er moeilijkheden in andere landen ten aanzien van discriminatie, al geldt deze factor niet zo voor Nederland. Wel is dit het geval voor de Latijnse landen. Bij de demografische analyse van de Westerse wereld zouden wij hier twee grote bevolkingsproblemen kunnen con stateren, namelijk West-Europa en La tijns Amerika. De oplossing voor Eu ropa is gemakkelijker dan voor Zuid- Amerika. In welke richting moet nu de oplossing worden gezocht, vroeg prof. Zeegers. Vooreerst door een gedurfde ontwikkeling van de economische struc tuur in de overbevolkte streken zelf, een verandering van landbouwbeleid en industrialisatie. Vervolgens door een interne Europese migratie. Ten derde door gebruik te maken van de bestaan de emigratie-mogelijkheden naar over zeese gebieden. Maar men moet beden ken, dat deze beperkt worden door de economische bevolkingsproblemen, die zeer moeilijk worden geacht. Tenslotte stipte prof. Zeegers nog maals het probleem Zuid-Amerika aan, waar niet voldoende leiders zijn om een sociale en economische hervorming tot stand te brengen. Omdat in de landen van het Westen de jaarlijkse toename 7 millioen mensen is, van wie 70 pet. katholiek, is de bevolkings- en emigra tie-moeilijkheid der katholieken het be langrijkste. Een triomfdag ter ere en in dienst van de naastenliefde: dat is de feeste lijke indruk,'die pater W. Loop, Montfortaan, zal bewaren aan de viering van zijn zilveren professiefeest, Zondag in Haarlem. In het vroege middag uur bracht de harmonie St. Michael uit Heemstede een pittige en zwierige serenade, en de mannen speelden er nog even lustig op los, toen honderden promotoren en promotrices van de Bond Zonder Naam naar het bureau van de Bond trokken, waar pater Loop in de sierlijk met gladiolen opgetooide in gang stond om de gelukwensen van al die enthousiaste mensen in ontvangst te nemen. Zij waren naar Haarlem gekomen uit alle provincies van het land en onder hen vielen de mijnwerkers in hun werktenue direct op. Belast en beladen kwamen de mensen een voor een naar pater Loop en zij overhan digden hem grote pakken met goederen, welke bestemd zijn voor „mensen in nood". Toen de stoet ten einde was, lag er tegen de gevel van dit bureau een indrukwekkend aantal pakketten opgestapeld, een manifestaire felicitatie voor de priester, die de motor genoemd moet worden van het propaganda- instituut der naastenliefde. Tevoren was er reeds een receptie geweest in het bureau zelf en ook van die gelegenheid maakten zeer ve len gebruik om pater Loop te felici teren. Notabelen uit alle kringen, ka- tholiék en niet-katholiek, dienden zich aan en onder hen bevonden zich de bur gemeester en gemeente-secretaris van Zandvoort, mgr C. v. Trigt, officiaal van het Bisdom Haarlem, en niet te vergeten Henri de Greeve. Ook gaven het Opperhoofd en Tante Roos van de Wigwam acte de présence. Zij maak ten pater Loop meteen erelid van de Wigwam, welke onderscheiding verge zeld ging van de bekende Wigwam- speld. Later in de middag hadden honder den, onder wie pater Smeets als ver tegenwoordiger van de provinciaal der Montfortanen, zich verzameld in het Krelagehuis om pater Loop nog eens gezamenlijk een hartelijke hulde te be reiden. Hij werd ingehaald door een de putatie van de Duizend Dienstmaanden Divisie. De zaal dreunde van het ap plaus en het ,,Lang zal hij leven", toen de jubilaris binnentrad. De chef de bu reau, de heer v. Essen, sprak een woord van welkom. Hij mocht zich daarbij de tolk noemen van de naaste medewerkers, de promotors en promo trices, de tienduizenden leden en de on telbare luisteraars van het wekelijks Lichtbaken. Verschillende sprekers, verschillend naar aard en richting, voerden het woord en hun toespraken werden op stemmige wijze omlijst door het jon- f;enskoor De Zingende Klokken van Jmuiden-Oost, met als „beiaardier" de heer A. Blum en aan de piano begeleid door de heer H. Mareschal. De weleerwaarde heer F. Ravesteijn, leraar van het Klein-seminarie Hage- veld te Heemstede, verklaarde, dat hij steeds getroffen wordt door de geest, waarmee het werk van de Bond wordt gedaan, een geest namelijk van blij heid en daadwerkelijke naastenliefde. Deze dag en deze viering, zo zeide hij, moeten voor ons allen een injectie en een opwekking zijn om het werk in de zelfde geest voort te zetten. Spr. herinnerde eraan, hoe pater Loop ruim vier jaar geleden het werk van Henri de Greeve overnam. „Dat scheen een haast onmogelijke en on menselijke taak", merkte hij op. „De Bond was zo vergroeid met Henri de Greeve, het werk wa, zo iets eigens van hem, dat niemand dat zou kunnen overnemen. De Bond staat of valt met de persoon van Henri de Greeve, zo dacht men, maar pater Loop heeft kans gezien het werk te houden in de banen van zijn eminente voorganger en dat groots uit te bouwen. In die opgave is hij alleen maar geslaagd door het devies van zijn eerste Lichtbaken: Het is de plicht van ons ouderen om in onszelf heldhaftig onze jeugd te bewa ren". Apostel voor onkerkelijken Een forse en indrukwekkende toe spraak werd gehouden door ds. Stado J. Vervelt uit Den Horn, die in dit gemengde gezelschap vaststelde, dat allen toch dezelfde naam droegen, na melflk die van Christenen, slechts de voornamen verschilden. Hij was naar dit bij uitstek katholieke Mekka gekO' men om hulde te brengen aan pater Loop, die hjj een warm Christen wil de noemen, een oecumeniër op zichzelf. Een man ook, bezeten door één pas sie: Christus te verheerlijken door de naastenliefde. Uw leven, zo zeide hjj, is een leesbrief van Christus, u hebt enorm veel gedaan voor de Una Sancta, vele afgedwaalden in uw eigen kring zijn teruggekeerd, vele protestanten ook luisteren naar uw Lichtbaken, en tenslotte mogen wjj u ook de apostel voor de onkerkelijken noemen. U he kelt de nihilisten, maar eveneens de schijnheilige dwepers en kwezels. Bjj alles echter brengen wjj hulde aan Je zus Christus, wiens moedige paladijn u bent". Het Tweede Kamerlid mr v. Röcke- vorsel vond in het jubileum een aan leiding om dank te betuigen voor de be zieling die er steeds van de Bond is uitgegaan en nog uitgaat. „Reeds onder uw onvergetelijke voorganger, Henri de Greeve", aldus spr., „was ik geboeid door het werk van de Bond. Hoe zou alles ten goede keren, als ook in de politiek het „verbeter de wereld maar begin met jezelf" gerealiseerd werd. Ik verzeker u echter, dat ik in mijn per soonlijke leven er zeker naar zal stre ven". Mr Boers, advocaat in Overveen, noemde de Bond een uniek instituut, waarvan de resultaten reusachtig zijn. Hij herinnerde aan de vele acties, die hem vanzelfsprekend schijnen, doch die zoveel moeite en offers bij de voorbe reiding vragen. Pater Loop was er dankbaar voor, dat men ook deze dag het licht op de Bond had geworpen en niet op hem zelf. Deze dag had hem volkomen ver- Onder de honderden, die pater W. Loop gisteren hun gelukwen sen kwamen aanbieden, was ook een deputatie uit de Mijnstreek, om een pakket voor „Mensen in nood" aan te bieden. rast, verzekerde hij, en hij deed nog eens op allen een beroep tot radicale naastenliefde. „In de Bond Zonder Naam geldt geen enkele naam, ook de mijne niet", verklaarde hij, „maar ik wil hier toch mijn naaste medewerkers op het podium roepen om hen in die hulde te betrekken". Toe grote vreug de van iedereen, niet het minst van pater Loop zelf, verscheen er niemand op het podium en kennelijk met voldoe ning riep pater Loop uit: „Deze weer stand kan ik van harte appreciëren. Dat is de Bond op zijn best". Na dit „officiële" gedeelte volgde er een gevarieerd programma, waaronder De Klokken van IJmuiden aan pater Loop een kleine klok overhandigden. Het programma werd op stijlvolle, ge zellige en vooral amusante wijze ver zorgd door beroepsartisten van de klein kunst. onder wie Jan de Cler een zeer bijzondere plaats innam. Advertentie SCHUIMRUBBER BED HAZET BEDDEN. EN MATRASSEN.F ABRIEKEN TE ZEVENBERGEN TELEFOON No 1 Twee ernstige bezwaren heeft de Za terdag te Utrecht gehouden vergadering van de Ned. Vereniging van Pleeg ouders aangevoerd tegen het bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp i.z. de wettelijke adoptie van pleegkin deren. In de eerste plaats de beperking van de leeftijdsgrens der te adopteren kinderen tot maximaal dertig jaar en ten tweede het gestelde maximale leef tijdsverschil van vijftig jaar tussen pleegouders en pleegkind. Als derde grote grief kwam op deze vergadering nog tot uiting de houding van sommige voogdijraden t.a.v. de pleegouders, i.e. de neiging van deze instanties om pleeg ouders met de voogdij over hun pleeg kind te belasten. Overigens was men de minister wel erkentelijk voor de in diening van dit wetsontwerp. Van de wijzigingen, die door ver scheidene sprekers werden bepleit, die nen te worden vermeld: de zekerheid stelling van de wettelijke positie van buitenlandse kinderen, door Nederland se pleegouders geadopteerd; het elimi neren van de invloed van familieleden van de pleegouders bij de adoptie en de confrontatie van de natuurlijke ouders en de pleegouders bij de procedure van de adopie; uitschakeling van het De dienstplichtige huzaar J. R. Koop man is in het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht overleden aan de verwondingen, die hij tijdens een mili taire oefening heeft opgelopen. De oefe ning werd gehouden op de Vlasakkers in Amersfoort. Door eigen onvoorzichtig heid werd K. door een losse flodder in het gezicht getroffen. Hij behoorde tot het regiment Huzaren van Prins Alexan der en was afkomstig uit Wonseradeel. door H. A. v. O. 68 Belfort keek verwonderd van Bijlman naar zijn vrouw. „Wel Helen", zo wend de hij zich tot haar, „het interesseert mij geen steek, waar jij gisterenavond gezeten hebt, maar je wilt de heren toch wel bevestigen, dat ik hier in deze kamer zat, toen jij gistéravond thuis kwam, hè?" „En hoe laat kwam u thuis, me vrouw?" vroeg Bijlman. „Tegen één uur. Ik heb de avond bij een oude vriendin doorgebracht", ant woordde mevrouw Belfort. Belfort lach te schamper. Met een minachtende trek om de mond keek ze haar man aan en haalde met een medelijdend gebaar de schou ders op. „Toen ik thuis kwam, was rnijn man in dit vertrek, inspecteur". „En hoe lang was u toen reeds thuis?" wilde Bijlman weten. „Wel alle mensen! Ik ben de deur niet uit geweest, dat wil zeggen, ik heb zo nu en dan eens in mijn tuin geschar reld, ben een eindje de Amstel langs- getippeld, heb de hond een paar keer uitgelaten, weet-ik-veel, maar wat-je- noemt weggeweest ben ik niet! Die rechercheur-goochelaar had gezegd, dat ik mij de hele avond tot zijn beschik king moest houden en dat heb ik gedaan, 't Is mijn schuld niet, dat ie me de hele avond niet nodig heeft gehad. Had ie me maar 's moeten roepen, dan had ik had kunnen zeggen „present kapitein", maar ik had geen zin om op m'n eigen houtje een lange avond onder de grijp vingers van een politie-man te zitten". ,,U bent dus tussen elf en één uur in de omtrek van uw villa gebleven?" „Ja", klonk het nijdig. Bijlman dronk zijn thee leeg, die me vrouw Belfort voor beide inspecteurs had neergezet. Hij had hier eigenlijk niets meer te maken, bedacht hij en het kopje op tafel zettend, zei hij: „Dan, mijnheer Belfort, spijt het ons, dat we u moesten lastig vallen. We willen nog even een bezoek aan het pension bren gen. Zo tegen de lunch zullen de gas ten wel allen aanwezig zijn, vermoed ik. Wilt u ons vergezellen?" En zich tot mevrouw Belfort wendend, zei hij: „Uw man sprak zo juist over een eh... re chercheur-goochelaar. Ik denk, dat hij zijn mond even voorbij heeft gepraat, maar ik mag toch wel op uw volle dis cretie rekenen, niet?" „Op mijn erewoord", zei ze eenvou dig. „Waarom vermoedt u, dat uw vrouw gisteren niet bij een vriendin is ge weest?" was Bijlman's eerste vraag aan Belfort, toen ze in de hal van het pen sion stonden. „Dacht u, dat ik gek was, inspec teur? Ze komt 's nachts tegen één uur thuis en als ik dan nog even naar het ponsion loop, blijkt 't dat Mickey Tien hoven eveneens zo juist is thuisgeko men. Toevallig hè?" „U geeft dus toe, dat u om één uur nog in mijnheer Tienhoven's kamer was!" zei Bijlman snel. Belfort knikte gedecideerd. „Waarom niet?" vroeg hij. „Hoe bent u het pension dan bin nengekomen?" „Aha... de goochelaar heeft uit de school geklapt, vermoed ik. Wel, ik kwam juist aanlopen, toen ik hem het stoof Belfort op. licht in de conversatiekamer zag uit- die wellicht in nauw verband draaien, dus vermoedde ik, dat alle staat met de moord, die ik tracht op gasten binnen waren en hij ook zijn ka- te helderen," vulde Bijlman kalm aan. mer opzocht. Ik meen, dat ik zelf ook „Ik heb zo'n idee dat u zich ver een sleutel van de voordeur mag heb- gist." ben, dus maakte ik de deur open en „Dat hoop ik voor u!" was het ant- begaf mij rechtstreeks naar Tienhoven's woord. kamer." De keukendeur werd geopend en de „Dus u bent niet door de achterdeur huisknecht en het dienstmeisje brach- de keukendeur binnengekomen?" ten op dienborden enige schalen brood „Nee, ik heb de rechercheur reeds Verteld, dat ik van deze deur maar één sleutel heb en die is in het bezit van het huispersoneel". Dat klopt, dacht Bijlman. „En", vroeg hij verder, terwijl hij de man nauwlettend gadesloeg, „waarom vond u Mickey Tienhoven een ellendeling en waarom zei u, dat u hem óók wel zou krijgen?" ..Kijk, kijk, onze goochelaar blijkt te vens een uitstekende luistervink te zijn", lachte hij gemaakt. En zijn ge laat plotseling in een ernstige plooi trekkend, vroeg hij: „Moet ik u mis schien nog gaan uitleggen, wat ik tus sen mijn vrouw en Tienhoven ver moed?" „VermoedDat klinkt zeer vaag. Hebt u enige zekerheid?" naar de eetzaal. Belfort keerde zich om en sloeg enige malen op een gong, die tegen de muur in de hal hing. „We zullen maar vast naar binnen gaan," stelde Bijlman voor en de daad bij het woord voegende trad hij de eetkamer binnen, op de voet gevolgd door Drost en Belfort. Hij nam dicht bij het venster plaats, zodat hij de gasten in het volle licht kon waarne men. Langzamerhand vulde het ver trek zich en zowel Bijlman als Drost amuseerden zich om de geërgerde, verbaasde en nieuwsgierige blikken, die de gasten bij hun binnentreden op hen wierpen. „Wei, wei, heren, u bent hier zo langzamerhand als kind in huis," begon de humorist. „Ik heb zo'n idee, dat mijnheer Bel- „Ja en nee," en toen met stemver- fort in zijn nopjes zal zijn met twee heffing: „Maar ik ben toch niet gek?" van die goede klanten. Ze zullen 'n „Verklaart u mij eens de klemtoon, dik pensiongeld betalen!" riep de beeld die u op het woord óók legde, toen houwer. u tegen mijnheer Tienhoven zei, dat „Ze moesten ons maar eens rustig u hem zou krijgen." laten eten en eerst een bezoek aan „Ook...ook...ik krijg jou óók...Haar mijn vrouw krijg ik weL maar hem óók!" was het ongeduldige ant woord. „Dus u bedoelde niemand anders?" „Waar wilt u heen, inspecteur? Ik heb zo 't idee, dat u van uw eigen lijke taak afdwaalt. Op het ogenblik vandaan!" vroeg Bak bemoeit u zich met een privé-aangele- genheid tussen mij en mijn vrouw," Pa Hazelaar brengen," stelde Mickey Tienhoven voor. „Waarom? Laat de heren aanschik ken," riep Sylvia Snabel. „Vooruit Me fisto, schenk de heren eens een kop koffie in!" „Waar haai je zo gauw twee kopjes (Wordt vervolgd verzet van de natuurlijke ouders of moeder tegen de adoptie; verkorting van de termijn van drie jaar tot één jaar verblijf in het pleeggezin, alvorens de adoptie kan worden aangevraagd; ver eenvoudiging van de adoptie-procedure,., waardoor de kosten van de adoptie aan merkelijk verminderd kunnen worden enz. De voorzitter mr. A. Stempels stelde aan het slot van de bijeenkomst voor aan de desbetreffende autoriteiten, mi nister, Kamers enz., een uitvoerig ver slag te zenden van het op deze verga dering verhandelde, waarbij dan vooral de nadruk zou worden gelegd op de twee in de aanhef van dit verslag ge noemde bezwaren i.z. de leefijdsgrenzen van geadopteerde en adopterende pleeg ouders en mede op de gewraakte hou ding van een aantal voogdijraden of -verenigingen. Verder zou de adoptie commissie de hier besproken punten nog aan een nader onderzoek onder werpen en een aanvullingsnota doen ver schijnen. Aldus werd besloten. De vrouwenarts dr. W. G. J. Hoff mann uit Koevorden is Zondag bij een auto-ongeluk op de Soestdijkseweg te Bilthoven om het leven gekomen. Zijn echtgenote is zwaar gewond in het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht opgenomen, evenals zijn zoon tje, dat eveneens gewond werd. Mevr. Hoffmann bestuurde de auto, die blijkens getuigen met matige snel heid, ongeveer 40 kilometer per uur, reed. Op het wegdek van de Soestdijkse weg Zuid, dat bij automobilisten wegens zijn gladheid berucht is, slipte de wagen zonder aanwijsbare oorzaak en kwam aan de linkerzijde van de weg tegen een boom terecht. Dr. Hofmann werd zeer zwaar ge wond. Tijdens transport met een ambu lance naar het Utrechtse ziekenhuis is hij overleden. De toestand van zijn echtgenote is ernstig. Het pleziertochtje met een motorsloep, dat de 39-jarige metselaar C. H. Hoog moed uit Rotterdam Zaterdagavond met vrouw en vier kinderen op de Kralingse plas ondernam, heeft een. tragisch ver loop gehad. Het bootje bevond zich mid den op de plas en het oudste dochtertje mocht even sturen, terwijl de vader van plan was via het gangboord even naar de kajuit te gaan, waar zijn vrouw en de andere kinderen zich bevonden. Hij gleed echter uit en viel overboord. Het dochtertje aan het stuur riep onmid dellijk haar moeder te hulp en deze kwam vlug uit de kajuit te voorschijn, zette de motor stop en wierp haar man een opgepompte autoband toe, echter buiten diens bereik. Zij zag nog haar man in de richting van een eilandje zwemmen, maar hij werd gehinderd door de overjas, die hij droeg en de zware laarzen. Kort daarop verloor zij hem uit het oog. In de kastanjevijver te Hilversum is Zaterdagmiddag het stoffelijk overschot gevonden van een bejaarde man. Uit de toestand van het lijk is vast gesteld, dat het slachtoffer reeds enige dagen eerder te water moet zijn geraakt en verdronken, vermoedelijk doordat hij door de duisternis is misleid. Het bleek de 66-jarige A. v. d. V., die bij familie in de Ericastraat te Hilver sum woonde, te zijn. Men had hem nog niet gemist, omdat de familie toevallig enkele dagen buiten de stad vertoefde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3