Viering jubileum Mekog plechtig ingezet Eden wil Duitsland en Italië in Pact van Brussel opnemen Aanloop tot lidmaatschap van de NATO Hulpactie voor Z.O.-Azië K ru is woord raadse l m I li in m li i Recht om te emigreren is een natuurrecht Plichten der katholieken in migratielanden de OE geheimzinnige m AUTO Personeel biedt een beeld aan Scherpere controle op buitenlanders Brits alternatief voor de EDG Mobiele speelclub in Haagse cafe's ^ebat in Bondsdag uitgesteld Materiaal voor ziekenhuizen en voedsel pakketten voor vluchtelingen |g m Migratiecongres te Breda 25 JAAR KUNSTMEST Djakarta kondigt aan: Maatregel gericht tegen Nederlanders? f 55.000 VOOR DE VLUCHTELINGEN cCe /l/lox>r>rrtsasn' DINSDAG 14 SEPTEMBER 1954 Staking tunnelbouw te Velsen Géén overleg Rijksbemid delaars en stakers pr Een Nederl. speurdersroman blik vol haat op de beeldhouwer, die is dat kennisje, met wie u die cafes av°f^^^er dTe zich i Democratische gouver neur gekozen in Maine Gisteren stond alles nog in de steigers, was men druk doende op de brug v»or het hoofdkantoor van Hoogovens een versiering aan te brengen. Ook *Wers werden voorbereidingen getroffen voor het aanbrengen van een fees- •eIUk tintje. Vooral natuurlijk nabij het kantoor van Mekog, de jubilerende Shriek, die vandaag om 25 jaar kunstmest in het middelpunt van de belang stelling staat. -Vanmorgen heeft bedrijfsleider higr. Bakker een gedragen herdenkings ede uitgesproken, waarna namens het gezamenlijke personeel aan de Raad an Bestuur een levensgroot beeld erd overgedragen, dat een zaaiende -,0er voorstelt. Het beeld, dat een Paats kreeg voor het kantoor van Jekog, is gemaakt door de jonge Am- 'erdamse beeldhouwer Ben Gunte- ?ar, die in twee maanden tijd het 8'Psmodel ontwierp, dat thans ge- zaaiende boer", levensgroot beeldhouwwerk van Ben Vj-ntenaar, dat hedenmorgen namens het personeel van ^ekog aan de Raad van Bestuur werd aangeboden. plaatst is en bij Winder te Haarlem in brons zal worden gegoten. Een Mekog-koor, onder leiding van de heer H. Slings, zong het door de heer G. Beekman voor deze gelegen heid gemaakte jubileumlied, op mu ziek van Maurice van IJzer. Hoogoven-Harmonie en Mekog-koor verspreidden de jubileumvreugde over het gehele Mekog-terrein. Aan alle medewerkers van Hoogovens en aan gesloten bedrijven werd een feestpak- ket uitgereikt. Een extra nummer van „Samen", ge heel gewijd aan 25 jaar kunstmest, is eveneens vandaag verschenen. De voorzitter van de directie, ir. A. H. Ingen Housz, vertelt hierin wat aan de oprichting van Me kog voorafging. De eerste plannen da teren van 1927, toen Hoogovens nog in de allereerste tijd van haar opbouw was. Ir. van Delden haalt enkele per soonlijke herinne ringen op uit 't ver leden van de Mekog. Bedrijfsleider higr. W. Bakker slaat een blik in de toe komst, de direc teur van het Cen traal Stikstof Ver koopkantoor N.V., de heer C. Boude- wijn, belicht de verkoop van de producten en ver telt ook wat de Nederlandse boer met kunstmest be reikt. De heer v. d. Wall laat zijn ge dachten gaan over 25 jaar veiligheid. Voorts bevat dit nummer een uit gebreide en zeer geslaagde fotore portage, die het mede maakt tot een waardevol her denkingsnummer. De omslag-teke ning, in fraaie kleuren, voorstel lend een vredig weidelandschap met op de achter grond het Hoog ovencomplex, is van de hand van de heer Verhoog, van de propagan- da-afdeling. In Djakarta zijn nieuwe drastische maatregelen aangekondigd om de gam gen van buitenlanders in Indonesië te kunnen nagaan, aldus meldt tl.P. Men gelooft, dat deze verscherping van toezicht in de eerste plaats gericht is tegen de Indonesië verblijvende Ne derlanders, alhoewel men dit van of ficiële zijde niet wenste te bevesti gen. Op 26 Augustus werd een nieuw re geringsbureau opgericht, ressorterend onder het ministerie van Justitie en waarvan de ambtenaren op grond van door de regering vast te stellen regle menten de bevoegdheid zullen krijgen om buitenlanders, die de nieuwe bepa lingen overtreden, te kunnen laten ar resteren. Onder meer bepalen de nieu we regels, dat iédere buitenlander die Indonesië binnenkomt zich allereerst bij de politie dient te melden en daar na de politieautoriteiten van iedere verandering van adres dient op de hoogte te houden. Hotels zullen voort aan een aparte lijst van buitenlandse gasten moeten aanleggen en deze on middellijk aan de politie doorgeven. Ook Indonesische families, die een bui tenlander in hun huis ontvangen en te logeren vragen zullen voortaan bin nen 24 uur na aankomst hiervan aan gifte moeten doen bij de politie. Op het algemeen secretariaat der Ne derlandse Jeugd Gemeenschap aan de Henri Polaklaan te Amsterdam over handigde vanmorgen de voorzitter van dit overkoepelingsorgaan van het Neder- landsp Jeugdwerk Ds. N. O. Steenbeek een chèque van 55.000 gulden aan de Hoge Commissaris voor het Vluchtelin- genwezen, mr. G. J. van Heuven Goed hart. Dit bedrag werd door de Neder landse jeugd in de afgelopen maanden door verkoop op markten van de voor werpen, die op talrijke handenarbeid- clubs werden gemaakt, bij elkaar ge haald. Van dit bedrag heeft de Haagse Jeugd Actie ruim f 15.000 bijeenge bracht. In zijn woord van dank zette de hoge commissaris de besteding van het geld uiteen. 50.000 gulden zal hij onmiddellijk overmaken aan het kindertehuis Mont- géron in de plaats Villemoisson in de omgeving van Parijs. Dit tehuis is door de gezamenlijke steun van Parijse clo chards gekocht door een Wit-Russische vluchtelinge, mej. Zernoff. Het beschik- baargestelde bedrag zal bestemd wor den voor de inrichting van het tehuis. Op het moment dat de voorzitter van het algemeen secretariaat de chèque overhandigde, deelde hij mede, dat op het ogenblik weer 3000 gulden bijeen gebracht was. Het kindertehuis Montgéron zal plaats bieden aan 60 a 80 vluchtelingen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, die op zijn reis ■angs een aantal Europese hoofdsteden thans te Rome vertoeft, heeft aan est-Duitsland, Italië en de drie Benelux-landen voorgesteld West-Duitsland h Italië op te nemen bij de landen van het Pact van Brussel, dat in 1948 Oor Engeland, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg getekend werd. 't voorstel, dat ook nog aan Frankrijk moet worden voorgelegd, is bedoeld j,s inleiding tot het lidmaatschap van West-Duitsland van het Atlantisch act. Deze oplossing zou dan in de plaats van de Europese Defensie Gemeen- qCoap komen, nu Frankrijk het verdrag hiervoor heeft verworpen. De leiden- v gedachte van het Britse voorstel is, gebruik te maken van de bestaande wdragsorganisatie, waarin Engeland reeds met vier continentale mogend- yen is verbonden, om zodoende Groot-Brittannië tenslotte toch met een ybewapend West-Duitsland te associëren. Tijdens zijn conferentie in het jjfelopen weekeinde met de drie ministers van Buitenlandse Zaken van de yhelux heeft Eden, naar verluidt, de instemming van Nederland, België en llVnvMlhiiwM n tl Tn ^1 a Ia T ai.#1:4 *U, ^Xemburg verworven. In officiële kringen te Londen bewaart men over dit Cs het stilzwijgen. politie heeft Zaterdagmiddag een !?val gedaan in een café in de Jacob kastraat te 's-Gravenhage, omdat zij ''bloedde, dat er gespeeld werd. Haar '•"bloeden bleek juist te zijn. Twee j abnen, de 30-jarige buffetbediende B. de 37-jarige koopman R. v. d. M., .4'e» er bezig cafébezoekers hun week- afhandig te maken met het speleltje en dijn". Vüöe inzet bij dit spel, dat met bier- v 'ies en speelkaarten wordt gespeeld, ^•eerde van vijftig cent tot tien gul- t Soms stonden er bedragen van in Op9®! honderd gulden in de pot. Later *ie avond is nog de 40-jarige koop- H. aangehouden. (j^ ct drietal kwam in café's en bewoog cafébezoekers „een gokje" te wagen, i s een slachtoffer zijn hele weekloon Verloren, was mij bereid een lening sluiten tegen onderpand. Dit moest b 6en rijbewijs, een beleenbriefje of (jfS dergelijks zijn. Daardoor hadden de •h^ bankhouders dan de spelers in hun reeCllt' ®et laatste anderhalve jaar ope- t,,,rden de mannen in verschillende "fe's, W'ïdskanselier Adenauer heeft beslo- tjoiu? e verklaring over de buitenlandse ek, die hij vandaag in de Bonds- %r*°U afleggen en het debat dat Ci P zou volgen, uit te stellen. Een ^rk]» democratische woordvoerder vMaii fde na een onderhoud van de st'sche oppositieleider Ollen- jyW. met de bondskanselier, dat t^e,r gezegd had zijn besluit geno- hebben naar aanleiding van het ii.'Uivo ,Van minister Eden en ,,de ti In toestand, die daardoor ontstaan Ct coalitiekringen verklaarde men 1? de ?dauer tot uitstel had besloten C delicate onderhandelingen tussen <li uroPese regeringen over de 1 hart ,Van de Europese defensie eilS te beïnvloeden. Het verdrag van Brussel, dat voor vijftig jaar geldt, bevat de bepaling, dat de ondertekenaars elkaar zullen bijstaan, indien één van hen het voor werp zou zijn van een „gewapende aan val in Europa", en wel met „alle militaire en andere hulp en bijstand", waartoe zij in staat zijn. Na de on dertekening van het Pact in 1948 werd er onmiddellijk een gecoördineerde mi litaire stafeenheid te Fontainebleau op gericht. Deze verloor grotendeels haar betekenis, toen alle leden het volgend jaar toetraden tot het Atlantisch Pact. De tekst van het verdrag van Brussel voorziet niet in een middel om een West-Duitse herbewapening beperkin gen op te leggen. Dit aspect van de kwestie zou moeten worden opgelost binnen het raam van het Atlantisch Pact. Een Britse woordvoerder in Bonn beeft er de nadruk op gelegd, dat Eden s voorstel in feite slechts één van een serie voorstellen was, welke hij in de afgelopen dagen met Aden auer heeft besproken. Er is nog geen enkel definitief besluit genomen. De woordvoerder onthulde niet welke andere voorstellen Eden aan Aden auer heeft voorgelegd, maar het is bekend dat Groot-Brittannië voorstan- der ,J?rr,X.an Bluitse deelneming aan 'de NATO met bepaalde waarborgen ter voorkoming var. een heropleven van het Duitse militairisme. Duits land verlangt op zijn beurt herstel van souvereiniteit en veiligheidswaar borgen in geval van een communisti sche aanval. Naar in gezaghebbende kringen in Bonn verluidt, is West-Duitsland bereid beperkingen van zijn herbewapening als NATO-lid op dezelfde grondslag als voor andere leden te aanvaarden. Voorts wenst Duitsland dezelfde garan ties voor zijn grondgebied en dezelfde hulp voor het bereikt van Duitse een heid als volgens de bepalingen van het E.D.G.-verdrag. Inmiddels is de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken, Ro bert Murphy, kort na het vertrek van minister Eden in Bonn aangekomen. Zijn bezoek was ook voor de Amerikaanse autoriteiten in Bonn een verrassing. Naar het schijnt zal Murphy ongeveer dezelf de tocht langs de Europese hoofdsteden ondernemen, die minister Eden, voor hem, maakt. Murphy is 59 jaar. Deze ka tholieke diplomaat trad op als Ameri kaans vertegenwoordiger in Frans- Noord-Afrika gedurende de laatste we reldoorlog, werd in 1944 benoemd tot politiek adviseur voor Duitsland en ging in 1952 als ambassadeur naar Tokio. In Britse kringen slaat men de geheim zinnige reis van Murphy met gemengde gevoelens gade. ROBERT D. MURPHY. Engeland. De Britse regering heeft de benoeming van Hoean Hsjang tot zaakgelastigde van communistisch-Chi- na in Londen goedgekeurd. Hsjang is lid geweest van de Chinese delegatie naar de recente Geneefse conferentie over Korea en Indo-China. 129. Argwanend om zich heen glurend kruipt de Sakser uit het luik, waarna hij zich omdraait en iets naar beneden roept. Even later komt een tweede krijger te voorschijn en uit heigeen Eric uit het gesprek tussen die twee kan begrijpen zijn zij door Morcar uitgezonden om de twee gevluchte Britten te zoeken. Nauwelijks zijn de kerels in het kreupelhout verdwenen, of Kaly geeft Eric met een verheugd gezicht een por in de ribben. Terwijl hij liefkozend zijn lange dolk streelt fluistert hij: „Die mag ik nou toch zeker eventjes „Wij moeten ze levend in handen krijgen," zegt Eric nadenkend en dit is de van dadendrang bijkans barstende zeeschuimer voldoende, want voordat iemand het kan verhinderen is Kaly al tussen de struiken verdwenen. Geërgerd wil Eric hem ach terna gaan. De vechtlustige piraat dreigt hun hele onderneming in de war te schop pen. Als even later een gesmoord gesteun tot hen doordringt vreest Eric het ergste. Zo snel mogelijk werken zij zich door het struikgewas heen, maar wat Eric dan ziet, doet hem zijn ergernis en onrust gauw vergeten. De twee Saksers liggen met hun neuzen in het zand en doen vruchteloze pogingen zich aan de machtige greep van de zeerover, die breeduit boven op hen is gaan zitten en zich kostelijk amuseert, te ontworstelen. Terwijl Eric zich verbijsterd afvraagt hoe het Kaly zo gauw gelukt is de twee forse Saksers letterlijk en figuurlijk onder de knie te krijgen, beveelt hij de zeerover de mannen te laten opstaan, waaraan hij met een spijtige zucht Voldoet. De vragen die Eric stelt worden amper beantwoord. De ene Sakser, een ongure kerel met varkensoogjes, aluurt van de een naar de ander en braakt allerlei verwensin gen uit. Er is met deze knapen niet veel te beginnen, zodat Ene beveelt de bei de kerels stevig te binden en een prop in de mond te geven. Dan dalen zu, met ae gevangenen tussen hen in, een voor een in de vluchtgang af. CARE, het Engelse woord voor zorg, is ontstaan uit de ingenieus gevonden lettersamenvoeging van een geen winst beogende organisatie, welke in Mei 1946 begon als Cooperative for American Remittances to Europe, Inc. met het zenden van voedselpakketten aan de mensen in een door de tweede wereldoorlog verwoest continent. In 1953 richtte Care haar hulp op de slachtoffers van de oorlogen in Azië. De zeven hiertussen liggende jaren hebben zo'n geografische expansie veroorzaakt, dat Care officieel haar naam veranderde in Cooperative for American Remittances to Everywhere, Inc. Care heeft ook haar doeleinden en gebiedsveld uitgebreid. Dit is in 't kort het verhaal van een voedselpakket, dat uitgroeide in een program voor het voeren van vrede door directe samenwerking onder het volk van de wereld. eventueel En nu moet de organisatie eigenlijk ook voor de a in Care nog een ander woord zoeken dan American, want Care wordt nu niet meer alleen door Amerikanen in staat gesteld tot haar zegenrijke pakketten en acties doch vraagt en krijgt van overal uit .de gehele wereld haar bijdragen, waar meer-begenadigden wat van hun over vloed willen afstaan voor minder-be- genadigden. De acties, welke Care gaat voeren van 15 September tot 15 October, be doelen te voorzien in de noodzakelijke materialen voor een 300-tal ziekenhui zen in Z.O. Azië en de uitreiking van levensmiddelen-pakketten aan de onge veer één millioen vluchtelingen in Indo- China. Voor deze acties werd Donderdag j.i. in Den Haag de hulp ingeroepen van de Pers door het vertonen van twee filmpjes, welke merkwaardiger wijze geen van beide direct toepas selijk waren op deze beide acties en die er toch alles mee te ma ken hadden. We zagen een kort, aan grijpend filmpje van losgeslagen en ouderloze vluchtelingetjes uit Korea, welke in veiligheid werden gebracht door soldaten van de V.N. naar een eilandje buiten bereik van oorlog voerenden en kanonnen. En een film: To Help Themselves, welke via een Griekse boer, op hopeloze rótsbodem aan het ploegen met eerf houten ploeg en aan het spitten met een hou ten spade, via een Indische vrouw in haar laatste ure bijgestaan door een oude pariah-vroedvrouw zonder hy giënische kennis (want barende vrouwen in Indië zijn onrein en nie mand van enige kaste, ook haar man en kinderen niet, mogen haar helpen gedurende de tien critieke dagen) en via een Japans Ziekenhuis dat een ijzeren long behoefde voor poliomye- litis-patiënten tot de verklaring van haar naam kwam. N.l. de manier om in achterlijke streken de mensen aan degelijke materialen te helpen zodat ze zichzelf kunnen redden. De ze vroedvrouwen-, landbouw-, gereed- schappen-, textiel-, medischs en we tenschappelijke boeken-, instrumen tenpakketten namen in de Care- organisatie een geweldige vlucht. Maar voor Indo-China wordt dan thans hulp gevraagd voor één millioen vluchtelingen, waarvan 300.000 kinde ren, voor het zenden van voedsel pakketten (standaardpaketten bevat ten 16 pond rijst, 1,5 pond zout, 3 pond witte bonen, 1 pond zeep, 2 blik ken gecondenseerde melk, totaal voor Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft het A.N.P. des gevraagd meegedeeld, dat, in tegenstel ling tot gelanceerde berichten, géén overleg is gepleegd tussen delegaties van stakers bij de tunnelbouw te Vel sen en het College van Rijksbemidde- Zoals bekend is, pleegt het College van Rijksbemiddelaars tijdens stakingen nimmer te bemiddelen. negentien gulden; en een aanvullingspakket met 3 pond gezouten varkensvlees en 3 pond gezouten ka beljauw in bederfwerende verpakking). Het project voor de ziekenhuis-voor ziening in Z.O. Azië is opgesteld in overleg met de World Health Organi zation der Verenigde Naties. Het zal 6.65 millioen gulden moeten kosten om 300 noodlijdende hospitalen daar ginds aan materialen en medische uit rusting te helpen. Wat zullen wij er meer van zeggen, dan Care's postgiro-nummer: 51 26 79! Horizontaal 1. I lichtbron. 4. voor. 8. weinig levendig. 10. kommiesbrood. 12. gedrocht. 15 lid woord (Eng.). 16. spil. 17. eentonig. 19. weg. 20. onder. 21. papegaaiensoort. 22. platzak. 24. bijl. 26. gewicht. 28. met overleg. 31. wal kant. 32. voorvoeg sel. 33. Mariabeeld. 35. cafétje. 37. grap pig. 38. deel van to neelstuk. 39. op stapje bij fiets. Verticaal: 1. streek in Frans-In dochina. 2. voorzet sel. 3. wanstaltig. 5. godsdienst. 6. ver voermiddel. 7. weer galm. 8. val. 9. slagveer. 11. han den (scheepsterm) 13. prul. 14. slaag. 13. stad in prov. Antwerpen. 19. toe passing der theorie. 23. voorwerp om te straffen. 25. deel van dobber. 26. or 1 2 5 6 7 6 11 12 13 14 15 16 is ZO -rtifml 22 25 25 26 27 28 29 30 51 52 33 34 35 36 35 39 de der ongeschoei-29. meisjesnaam. 30.(Z.-Afrik.)36. met de Karmelieten (af- levensvocht. 31. voorbehoud der ti- kort.). 27. onzeker. I grendel. 34. niet|fels (Lat. afk.). Het recht van migratie is een na tuurrecht, zo betoogde Maandag prof. dr. A. Suesterhenn uit Koblenz op het Internationale Katholieke migratie-con gres te Breda. De mens heeft recht op een vrije ontwikkeling van zijn persoon lijkheid en daaruit vloeit het recht voort zich te verplaatsen. Het recht op emi gratie wordt in de landen aan deze zijde van het ijzeren gordijn vrijwel overal erkend, het recht op immigratie echter niet. Spr. erkende, dat dit geen onbe perkt recht is en dat de staat het recht heeft in het belang van moraal, gezond heid of algemene veiligheid bepaalde personen te weren. Hij waarschuwde echter tegen een te lichtvaardige be perking van het recht van immigratie. Waar het migratieprobleem een inter nationaal vraagstuk is, kan het alleen in internationaal verband worden opge lost. Spr. meent, dat het mogelijk moet zijn, dat katholieken en niet-katholieken daar toe gezamenlijke bases vinden. Door te veel te kijken naar Amerika worden de mogelijkheden, die er voor de emi granten nog liggen in Europa, dikwijls te weinig benut. Juist het gebruik ma ken van de mogelijkheden in Europa kan een bijdrage betekenen aan de verdediging van Europa's bestaan. Spr. betoogde, dat dit vraagstuk gezien moet worden als een gezamenlijk Europees probleem, dat niet door een schijn-een- heid, maar slechts door een reële een heid tot oplossing kan worden gebracht. De zeereerw. heer G. Rocheau, Frans missionaris, die onlangs een maand heeft doorgebracht in Indochina, schetste de moeilijkheden, die hij daar had aangetroffen. Er zijn de laatste tijd ongeveer 250.000 vluchtelingen van het Noorden gekomen, d.i. ongeveer 6000 per dag. Men ziet zich gesteld voor het probleem, deze mensen aan onder dak en voedsel te helpen, en ook voor het vraagstuk hoe te bewerken, dat zij weer in het normale leven worden op genomen. Het eigen land is wel groot genoeg om de vluchtelingen uit het Noorden op te nemen. Er zouden echter onmiddellijk een zeshonderd landbouw deskundigen nodig zijn; om niet te spreken van het geld om de vluchte lingen in staat te stellen in het Zuiden een nieuw leven te beginnen. De Japanse ambassadeur, Zijne Exc. Suemasa Okamoto, gaf een over zicht van de bevolkings- en emigra tieproblemen van Japan. Ieder jaar neemt de arbeidende bevolking van Japan toe met zes- h zevenhonderd duizend personen. Daarenboven zijn na de oorlog drie millioen Japanners gerepatrieerd uit verschillende de len van het Verre Oosten. Spr. meent dat het gewenst is ook hier de emi gratie te stimuleren. Te streven naar garanties voor de fundamentele rech ten van de mens, ongeacht ras of nationaliteit en een gelijke behande ling voor alle emigranten. Internatio nale steun te zoeken voor een ont wikkelingsplan voor de onontwikkelde gebieden in Azië en geschikte emi granten, die aan zo'n ontwikkelings plan zouden kunnen meewerken, te steunen. Onrecht verschaft voedsel aan oorlog en communisme, maar als het christendom internationaal in practijk wordt gebracht, durf ik voor spellen, dat het alle vrees zal weg vagen en het communisme op de koop toe. Dr. E. Inglesis, secretaris-generaal van het Internat. Verbindingscentrum van Kath. organisaties en missie, legde vooral de nadruk op de belangrijke rol, die missionarissen en emigranten-aal moezeniers kunnen spelen bij het aan passingsproces, dat de emigrant door maakt in zijn nieuwe vaderland. Hij drukte zelfs de wens uit, dat op de op leidingsscholen voor missionarissen cur- door H. A. v. O. de overval en moord op de Kalfjes- je eh... tipsy. Hier en daar met een verdere avond met een dame doorge laat" kennisje in een gezellig café'tje ge- brachtJHiermede zult u genoegen moe- Een voile minuut sprak niemand een weest woord en dwaalden aller ogen van de „Welk café'tje?" één naar de ander. Freddy Snabel en „Ach, als men zo'n beetje tipsy is, Mies Koning, die naast elkaar hadden kan men zich dat niet meer zo goed plaatsgenomen, keken elkaar even aan, herinneren." Het klonk als een veront- daarna wierp Freddy een vorsende schuldiging. blik op ziin zuster en van haar een Bijlman beet zich op de lip. „Wie 1 _1J1.T 1 1i- .„in 11 rlia f o fn' c* ten nemen, inspecteur „Hetgeen ik beslist niet doe," zei deze grimmig. „Dat is uw zaak", meende Brugge- man onverschillig en hij smeerde rus tig een broodje. „En waar bevond u zich gisteren- DJ1K Oü Zlin ZUdlt.1 Cll VCt.il iiliCtl» 1 J 1 r—f 1 i—-!)!» „Goochel ze maar uit je hoed!" riep Rodney onder luid gelach. Bijlman richtte zich rechtstreeks tot Rodney met de woorden: „En hebt u uw hor loge al teruggevonden?'' „Eh, nee, nog niet. Ik begrqp er werkelijk niets van," was het antwoord. „Ik ook niet," zei de inspecteur raadselachtig. „Hoe en waar hebt u gisteren eigenlijk de avond doorge bracht, dat wil zeggen zo omstreeks middernacht?" wilde hij weten. „Wat nou? Krijgen we een nieuw kruisverhoor?" vroeg de humorist ver wonderd. „Moeten we soms iedere avond biechten, inspecteur?" „Dat nou juist niet, maar toch stel ik veel belang in 't alibi van u allen op gisteravond omstreeks middernacht. Waarom?.... Goed, u hebt 't recht dit te weten en daarom zal ik u een nieuwtje vertellen, dat pas vanavond in de kranten zal staan, hoewel ik zo'n idee heb, dat 't niet voor ieder van u in dit vertrek een nieuwtje zal zijn," antwoordde Bijlman hem. Aller ogen waren vragend op hem gericht en het was doodstil in het vertrek, toen hij nadrukkelijk op verbeten toon zei: „Gisteravond tegen middernacht is op nieuw een moord gepleegd, die onom stotelijk in direct verband staat met deze met een spottend lachje beant- bezocht?" woordde. Mies Koning^ hield haar Rodney haalde de schouders op. ,,Wq De beeldhouwer, die zich intussen aan brood en koffie tegoed gedaan had, vriendelijke oogjes op Rodney geves- artisten vragen niet direct naar naam st°nd van zijn stoel op en plantte zich tigd, wiens fris en blozend gelaat nu en adres. Wij zijn bijzondere mensen... wudbeens voor de inspecteur. „Dit strak en wit stond, terwijl zijn ogen vrij en ongebonden. Namen noemen keer kan ik u wèl eeni uitstékend alibi razend vlug van de één naar de an- brengt zo gauw verplichtingen mee. verschaffen zei hij en hij gaf byivia der gleden. Sylvia wisselde een blik Nee, nee... als wij altijd namen moes- een opvallend knipoogje. ,,U weet in welk van verstandhouding met de beeldhou- ten vragen en noteren, dan zouden we gezelschap ik was, nietwaar... Welnu, wer, daarna vestigden ze hun blikken gauw een kladboekje vol hebben", grin- na ons gezellig praatje in Nieu^ Lido r„ riio nn ziin hpi.rt „ivto hn zun Sylvia en ik naar het Damrak ge- op Mickey Tienhoven, die op zijn beurt nikte hij. we hebben in ge- „De Roode de beeldhouwer doordringend aankeek. „En u, mijnheer Snabel?" zo richtte reden ^en De humorist deed echt verschrikt en Bijlman zich direct tot de jongeman. Leeuw nog een kop koffie gedronken wendde het hoofd met korte rukjes „U hebt waarschijnlijk wel gemerkt, waarna we naar het pension zijn terug- I-loot- 7ün TYiofip-npnsinnfyflstpn Rplfort Hat it nnmiHdelliik na ons laatste OD- gereden. Als u ons alibi wilt onder- gereden, zoeken, vraagt u dan even naar kell- ner Alfred. Hij heeft ons bediend en zal bevestigen, dat wij omstreeks half in „De Roode Leeuw" kwamen naar zijn mede-pensiongasten. Belfort dat ik onmiddellijk na ons laatste op stond met de armen over elkaar te- treden „Nieuw Lido" verlaten heb, niet- gen de muur geleund en hield de ogen, waar? Ach, u begrijpt misschien wel, half dichtgeknepen, doorlopend op Bijl- dat ik mij niet altijd in ongewenst ge- bevest man gericht, als wilde hij van diens zeischap ophoud", en hij wierp een kor- twaalf gelaatsuitdrukking lezen, wat hij dacht te blik naar Kees Geerling, die rustig en ongeveer half een weggegaan zijn. of vermoedde. in een broodje hapte. „Ik ben kalmp- Als u nog ^met ^8ehcht^bent,^^dan^ wil Mies Koning was de eerste, die de jes aan door de stad naar huis gewan- stilte verbrak en zacht en trillend deld", besloot hij kort. klonk haar stem: „Enen moet de „Helemaal alleen zo'n eind gewan- moordenaar nu heus hier gezocht wor- deld?" vroeg Bijlman en er klonk twij- den, inspecteur?" fel in zijn stem. „Beslist," antwoordde deze gedeci- „Helemaal in ran eentje deerd. En zich vriendelijk speciaal tot Leidsestraat, Kalverstraat Munt en haar richtend, vervolgde hij: „Doch Rembrandtplein, Utrechtsestraat, Van maakt u ik u vertellen, dat wij om precies 12 minuten voor één uur thuiskwamen", besloot hij met een korte blik in de richting van Bak, die broodje na brood je naar binnen werkte en het leven in door de een pension nog niet zo kwaad scheen te vinden, althans v at 't eten betrof. „Ik meende, dat 't oorspronkelijk uw zich zorgen, 'juffrouw enzo de Amstel SMfl® Koning. Uw alibi heb ik niet nodig, langs. Is u nu tevreden? want het is mij bekend, dat u gister- „Nee, nog lang met beet Bulman nla?„°P. avond reeds om halt twaalf In het hem toe. En daarna direct tot de hu- pension terugkwam." Thans wendde hij morist: „En U, mijnheer Bruggeman?" zich wederom tot John Rodney. „Mijn- „Ik sluit mij geheel aan bij mijn neer Rodney, u hebt mijn vraag nog vriend Rodney, 't Artistenleven legt ons niet beantwoord." vaak volle discretie op. Nadat ik „Wel, ik was gisterenavond een beet- „Nieuw Lido" had verlaten, heb ik de „Inderdaad, maar...niets veranderlij ker dan de mens. Sylvia kreeg opeens trek in een kopje koffie, dus..." (Wordt vervolgd) sussen over het emigratievraagstuk zou den worden gegeven, opdat zij zo de kennis zouden verwerven, die hun eens, wanneer zij in vreemde landen het evangelie zullen gaan verkondigen, van groot nut zal zijn. Prof. dr. J. Mertens de Wilmars uit Leuven en de heer F. Blanchard uit Genève gaven vervolgens hun indruk ken weer over het Wereldbevolkingscon gres te Rome. De eerste constateerde een toenemend pessimisme ten aan zien van het wereldbevolkingsvraagstuk. Hij was van mening, dat de aanwezige katholieken niet actief genoeg hun stand punt verdedigen. De heer Blanchard zag vooral een belangrijk werk voor de katholieken weggelegd wat de propa ganda betreft. Die propaganda moet voor al een voorlichtend karakter hebben. Zij moet niet het persoonlijk initiatief aantasten, maar wel de mens, die zelf standig tot emigratie besloten heeft, hel pen en steunen bij deze onderneming. Mr. G, W. Kampsehöer, hoofd van de Kath. Centrale Emigratie Stichting in Den Haag. sprak over de taak van de katholieken in de emigratie-landen. Die taak is er op gericht met vereende katholieke krachten in de a.s. emigrant een gesteldheid, kennis en bekwaam heid te ontwikkelen, die hem in staat zullen stellen te komen tot een posi tieve integratie in godsdienstig, sociaal en economisch opzicht. Daartoe acht spr. nodig de medewerking van al die instellingen, die bijdragen tot de menings vorming van het katholieke volksdeel. Zü moeten de mensen inzicht geven in onze nationale bevolkingsgroei ten op zichte van de gehele wereldbevolking, van de betekenis ook, die de emigra tie van katholieken kan hebben voor de wereld en de kerk. Bij de voorbereiding van de toekomstige emigranten ziet spr. een grote taak voor de verschillende or ganisaties. De kerkelijke autoriteiten in het emigratie- en in het immigratieland dienen zich met elkaar te verstaan over datgene, wat gedaan kan worden voor de religieuze integratie. De so ciaal-economische integratie kan van de religieuze niet geheel worden los gemaakt. Daar ligt in de eerste plaats een taak voor de regeringen, maar de verantwoordelijke katholieke emigratie organisaties hebben hier ook een taak en moeten voor deze belangen opko men. In samenwerking met de katho lieke immigratieorganisavies in het ont vangende land. Spr. drukte de hoop uit, dat een nau we samenwerking en planning op het terrein van de katholieke migratie zullen worden verkregen, zodat de katholie ken van de emigratie-landen, rekening houdend met de nationale belangen van de immigratielanden, zich dienstbaar kunnen maken aan de belangen van de kerk zonder daarbij de rechtvaardige sociaal-economische basis voor iedere emigrant en zijn gezin te verwaarlozen. De taak van de katholieken in de im migratie-landen werd geschetst door Rt. rev. mgr. G. Crennan, die de hulp aan de immigrant op de eerste plaats zag als een daad van naastenliefde. Hulp aan de immigrant bij zijn aan passing kan vooral gegeven worden door de emigranten-aalmoezeniers en later door de parochiegeestelijken. Ook de verschillende parochiële en kerke lijke organisaties kunnen hierbij een grote rol spelen. De katholieken in de immigratielanden moeten echter ook deelnemen in die organisaties, die spe ciaal in het leven zijn geroepen om de emigranten te helpen en bij te staan. Dinsdag en Woensdag zullen de deel nemers in diverse werkgroepen verschil lende aspecten van de migratie nader bestuderen. Donderdag zullen de resul taten en resoluties van de studiebijeen komsten in algemene vergadering wor den besproken. De Amerikaanse staat Maine, die van ouds republikeins is, heeft voor het eerst sinds 20 jaar een democratische gouverneur gekozen bij verkiezingen die gisteren zijn gehouden. Deze uitslag wordt beschouwd als een belangrijke graadmeter voor Eisenho- ers populari teit na een bewind van twee jaar. (Reuter).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5