Loonronde reeds volgende week mo gelijk N.V.V. acht instelling nodig van Huuregalisatiefond hij komende huurverhoging K.A.B. aanvaardt de 6 pet. met gemengde gevoelens 1 Drie auto-ongelukken 5 doden, 12 gewonden EDEN terug in Londen Uiterst vaag communiqué besluit overleg in Parijs Staking bij bouw Velser tunnel duurt voort K.A.B.-leden vóór hervatting van het werk Communistische witkwast aan het werk in Amsterdam w NA GOEDKEURING DOOR MINISTERRAAD Moeilijkheden bij doorvoering gevreesd Rel tegen vrijere loonvorming Ingereden op groep militairen ■II |l°t hoofd en hart De toestand van Paus Pius XII Dodelijk ongeval Hoogovens Nederland wijkt geen centimeter Beroep van Japan op Int. Gerechtshof? ORR weer Montgomery in Italië vrijdag 17 september 1954 78sfe JAARGANG No. 26095 Motie-Romme wederom ter sprake De metaalindustrie en de loonsverhoging *4TERDAG yUa±eriemper, geboden sien- en Onihoudingsdag DOOR AUTOBUS AANGEREDEN Dodelijk ongeval in N oordwij kerhout Mendès-FranceEr is niets onverzoenlijks ,AMY GO HOME' Vermiste Zaandammer bij het Vreemdelingen legioen In eventueel debat over Nieuw-Guinea in VN. Als Amerika H-bom-schade niet vergoedt WINTERSPORTTRUIEN O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red Umuiden: Leeuweriklaan 30 - Telefoon 5790 Directie: W Boerrigter en Mr W. A M van der Kallen Hoofdredactie: Ors H v Run en W Severln. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter» hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentlën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544 (Van onze Haagse redacteur) Vandaag is de vergadering van de "lichting van de Arbeid gehouden, daarin de eindbeslissing zou vallen ?ver de aan de regering voor te stellen loonsverhoging. Voor de vrije loonron- ?e van 6% kan ingaan, moet de Minis terraad er zich nog mee accoord ver klaren hetgeen zeker zal geschie den waarna aan het College van kijksbemiddelaars een aanwijzing zal gorden gegeven, dat de loonrichtlijnen "•et maximaal 6% verruimd kunnen borden. Deze regeling van de loonronde kan /tij snel verlopen; het wordt technisch "•ogelijk geacht, dat de loonsverhoging y°lgende week een feit is. Aangezien ®ct ditmaal om een vrije loonronde Paat, zal de zaak oer bedrijfstak be kken moeten worden. Voor zover men Act in bepaalde bedrijfstakken volgen de week nog niet over een percentage ®ens wordt, blijft er de mogelijkheid, dat de loonronde dan toch met terug werkende kracht tot 20 September "ordt toegepast. Het beraad, dat de organisaties, ver tegenwoordigd in de Stichting van de Wrt>eid, de afgelopen dagen in eigen kring hebben gehouden, heeft geleid tot enkele verklaringen van goedkeuring °P de j.l. Dinsdag bereikte overeen stemming. Uit deze communiqué's verdient Vooral aandacht de mededeling van het N.V.V., dat een huurverhoging Zonder instelling van een Huuregali satiefonds onaanvaardbaar zou zijn. Hat dit punt ter sprake is gebracht behoeft op zichzelf genomen geen grote verwondering te wekken, want ook bij de vorige huurverhoging werd reeds van socialistische zijde gesteld, dat er een heffing zou moeten komen op de verhoogde huren van de voor oorlogse woningen om daaruit de nieuwbouw te financieren. Met de na drukkelijke herhaling van deze uit spraak heeft het N.V.V. inmiddels Vel een tere kwestie aangeroerd, Waarover, naar aan te nemen valt, Straks nog heel wat te doen zal zijn. Bij de vorige huurverhoging is de be doelde huurbelasting er niet gekomen; Minister Witte heeft toen in de Kamer verklaard, dat het percentage van de verhoging te gering was om er een hef fing op te leggen. In hoeverre deze re denering thans weer op zal gaan hangt uiteraard af van de omvang der ko mende huurverhoging, maar daarnaast ondervindt zeker ook het principe van een huurbelasting ernstige tegenstand. De gang van zaken bij een huurbelas ting kan men aldus zien, dat een deel van de huurverhoging niet aan de huiseigenaren ten goede komt, doch wordt aangewend voor de vorming van een Huuregalisatiefonds, waaruit geput wordt voor bijdragen en premiën ten behoeve van de nieuwbouw. Toen bij de vorige huurverhoging de ze kwestie in de Sociaal-Economische Raad speelde, werd daar door de meer derheid gesteld, dat er geen aanleiding was om bijzondere maatregelen te ne men ten aanzien van de huiseigenaren, noch in de vorm van een verplichte be steding van de toegestane afschrijvin gen, noch in de vorm van het wegnemen van een deel der huurverhoging via een belastingmaatregel. Een minderheid voelde er echter wel voor om, nadat de huiseigenaren het hun noodza kelijkerwijs toekomende deel zouden hebben gekregen, het resterende ge deelte van de huurverhoging op kos ten van de huurders te doen toevloeien aan de nieuwbouw. Uit de kringen van de huiseigenaren zelf is naar aanleiding hiervan bij her haling het geluid vernomen, dat men er niet voor voelt „voor de minister van Financiën als inner van belastingen op te treden." De standpunten van destijds zijn nog niet veranderd: in niet-socialistische kringen en met name bij de K.V.P. zal men zich stellig tegen het wegbeiasten van een deel der huurverhoging voor een Huuregalisatiefonds verzetten. Hoe het Kabinet, waarin, naar verondersteld mag worden, over deze zaak ook ver schillend wordt gedacht, deze kwestie denkt aan te pakken, is nog niet be kend. Het kon wel eens zijn, dat dit as pect van de huurverhoging straks de kern van de zaak wordt. llliillllllllll IIIIII1IIIII1IIIIIIIII1I1IIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIII (Van onze parlementaire redacteur) In hun pogen om hun verzoek tot interpelleren over het loonbeleid al thans enig effect te geven, hebben de communisten in de Tweede Kamer de theorie opgezet, dat hun interpellatie ten doel had te voorkomen dat de motie Romme inzake de vrijere loonvorming zou worden uitgevoerd zonder dat de Kamer hierover uitspraak zou hebben gedaan. Zoals bekend is deze motie het vorig jaar ingediend bjj de algemene beschouwingen op de rijksbegroting. Nog steeds komt zij op de algemene agenda voor. Prof. Romme heeft er wel bijzon der veel succes mee gehad. Zelfs zonder behandeld te zijn heeft de mo tie een jaar lang heel wat pennen en stemmen in beweging gebracht en komt tenslotte de vrijere loonvorming toch aan de orde. Nu zijn het weer de communisten geweest, die de kans grepen om hun collega's van de Par tij van de Arbeid luide het verwijt te maken, dat zij er nu mede voor verantwoordelijk zijn wanneer deze „vrucht van de politiek van de KVP." werkelijkheid gaat worden. Het interpellatieverzoek had nog een ander effect. Bij de stemming bleek dat slechts 48 leden van de Kamer aanwezig waren waarvan alleen de vier communisten vóór stemden. Volgens het reglement van orde moet echter minstens de helft plus één van het aan tal leden aanwezig zijn wil de Kamer kunnen vergaderen. De vergadering bleek dus slechts een „bijeenkomst" te zijn. Ken uur later begon men opnieuw. De helft was toen precies overschre den. En toen pas werd het voorstel officieel verworpen. De Britse veldmaarschalk Bernard Montgomery, onderbevelhebber van de NATO-strijdkrachten in Europa, inspecteert een Italiaanse erewacht na zijn aankomst op het Ciampino-vliegveld van Rome. Naast hem (links) loopt de opperbevelhebber van het Italiaanse leger, generaal Guiseppe Pizzorno. Montgomery verbleef enige dagen in Italië om besprekingen te voeren met de chefs van staven van land-, zee- en luchtstrijdkrachten in verband met de gewijzigde situatie, welke is ontstaan doordat Frankrijk de E. D. G. heeft verworpen. (Van onze Utrechtse redacteur) i Dat de KAB het voorstel tot een Nnsverhoging met 6 procent heeft aan aard, betekent niet, dat men enthou- %st is over het bereikte resultaat. AI- 'bs werd ons Donderdagavond na de ver gadering van de Verbondsraad van de te verstaan gegeven. In bepaalde P^drijfstakken heeft men bezwaar tegen vrije karakter van deze loonronde. ;1en vreest flat de doorvoerintr hiervan len vreest, dat de doorvoering hiervan ;4 de slecht georganiseerde bedrijfstak en veel moeilijkheden zal ondervinden. Ook over het bereikte percentage is "•en niet bijzonder tevreden. Enige da- Ren geleden heeft de heer J. A. Middel huis, voorzitter van de KAB, zich uit baten over een loonsverhoging van '■6 a 8 procent. Dit waren echter geen ytaagcijfers, zo zei ons de heer Middel huis. De KAB heeft deze cijfers slechts ®?noemd tegenover de schriele bereke- ?'hg in sommige werkgeversorganen, aarin op basis van de SER-nota een Verhoging van 5 procent reeds royaal fpnoemd werd. We hebben dus geen 's.gesteld, aldus de heer Middelhuis, n ik mag niet zeggen, dat ik helemaal ntevreden ben over het resultaat, al ?ag ik ook niet beweren, dat ik te- vreden ben. Hoewel hem Donderdagavond nog niet ekend was welk standpunt de werkge- arsorganisaties ten opzichte van het j Pe vakraad van de groot-metaalindus- v la zal Maandag in het gebouw van de j^kraad te Den Haag bijeenkomen ter spreking van de nieuwe loonsverho- - "g. De verwachting bestaat, dat de zes °aent loonsverhoging in de metaalin- ustrie volledig zal worden bereikt. k>ok in de klein-metaalindustrie zal qj" kwestie van de loonsverhoging spoe- bprf T?r hand worden genomen. In deze jhrijfstajj werken ongeveer 150.000 firn IGn' Door de werkclassificatie in de jOru-metaalindustrie gaan velen hier Voo over, hetgeen moeilijkheden geeft <3e°r de klein-metaalindustrie. Er wor- leg "esPrekingen gevoerd met het Col- .Van Rijksb niddelaars om door aok ïnvoeren van een werkclassificatie •Uop'r" de klein-metaalindustrie deze ZQjA'Tykheden op te vangen. Hierdoor hoyl inkomens van de vaklieden V'rijj' zes procent verhoogd kunnen 1 ets ontneemt het leven ons zo sPoedig als onze droom, voorstel ingenomen hebben, verwacht te de KAB-voorzitter, dat er Vrijdag in de Stichting van de Arbeid overeenstem ming bereikt zou worden op basis van het genoemde voorstel. De heer Middel huis achtte het in hoge mate gewenst, dat de Regering grote spoed betrach ten zal, mede om eventuele agitatie van EVC-zijde te voorkomen. Vanmiddag zal de Heilige Vader van het balcon van zijn zomerresidentie Castei Gandolfo de gedelegeerden van een medisch congres toespreken. Uit dit feit leidt men af, dat er geen reden tot bijzondere ongerustheid bestaat na het bericht, dat de 78-jarige Paus Pius XII gistermiddag tijdens de wekelijkse al gemene audiëntie door hikkrampen ge dwongen werd zijn toespraak tot zeven duizend pelgrims tot viermaal toe te onderbreken. Soortgelijke hikkrampen behoorden tot de symptomen van de maagkwaal, waaraan de H. Vader afgelopen winter heeft geleden. Volgens United Press bevestigden autoriteiten van het Vaticaan het be richt, dat prof. Paul Niehaus, de Zwitserse specialist, die de Paus in het begin van dit jaar tegen gastritis heeft behandeld, deze week opnieuw is geraadpleegd. Zij voegden eraan toe, dat de toestand van de Paus niet van dien aard is, dat hij het bed moet houden. De terugkeer in mindere mate van de hikkrampen is door 's Pausen lijfarts, dr. Galeazzi Lisi, voorspeld, als de H. Vader zich niet wat meer zou ontzien. (UP). De staking bij de Velser tunnelbouw duurt voort. Met 193 stemmen voor, 96 1 u?men teSen en 6 stemmen blanco hebben de stakende arbeiders hiertoe Donderdagmiddag in het Thalia-theater te IJmuiden besloten. Zij kwamen hier mee terug op hun besluit, genomen in vergaderingen van het NVV, KAB en CNV, om het werk Maandag te her vatten. In de KAB-vergadering verklaar den zich Woensdagmiddag 70 van de 71 i aangesloten stakers schrif telijk bereid om het werk te hervatten. In de Donderdagmiddag gehouden vergadering werd door de leden van de KAB en NVV verslag uitgebracht over de vergaderingen, die zij met hun bondsbestuur hadden gehouden. En in die eerste uren van de vergadering heerste er onder de arbeiders duidelijk de stemming om deze uitzichtloze sta king niet langer voort te zetten. Men wilde aan het werk, mits er geen re presaille-maatregelen zouden worden genomen tegen de .stakingsleiding. De stakingsleiding voerde echter aan, dat de stakers door hun bonden onder druk waren gezet om het werk te her vatten. Om dan spoedig genadeloos af te rekenen met de arbeiders, die tijdens de staking de spits hebben afgebeten. De stakingsleiding meende tevens, dat de leden van de KAB en het CNV voor hun bestuurders door de knieën waren gegaan. „Een NW-er capituleert nooit", riep de voorzitter aan het einde van zijn inleiding uit. Een EVC-bestuurder hield de stakers voor ogen. dat de over winning in het zicht was. De nieuwe loonronde zou ook door de actie van de stakers in het gehele land zijn bevoch ten. Hij wekte de stakers tevens op, een optocht langs de bouwbedrijven te maken, teneinde ook de bouwvakarbei ders te bewegen een protest-staking te houden voor de tunnelbouwers. Na nog een aantal opwekkende redevoeringen van dit kaliber werd er tenslotte een stemming gehouden met bovenstaand resultaat. De staking bij de tunnelbouw duurt dus voort. Niettemin neemt men aan, dat een dee. der arbeiders Maan dag het werk zal hervatten. Vanmorgen vroeg is bij het overste ken van de 's-Gravendamseweg te Noordwijkerhout mevr. Geerlingsv. Duin door een autobus van de NZHVM aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer was op weg naar de kerk. De politie, die de zaak in onderzoek heeft, heeft de autobus in beslag geno men. De Britse minister van Buitenlandse zaken, Eden, is gisteravond na een rondreis van zes dagen door West-Eu ropa waarbij hij Brussel, Bonn, Rome en Parijs bezocht ter bespreking van de Duitse kwestie, in Londen terug gekeerd. In het zeer vaag gehouden officiële communiqué, dat na de Brits-Franse besprekingen over de Duitse herbewa pening gisteravond in Parijs is uitge geven werd gezegd, dat er „volledige overeenstemming bestaat over het fun damentele karakter van het werk, dat is ondernomen ter verwezenlijking van de Europese eenheid met volledige deel neming van Groot-Brittannië." Eden en Mendès-France hebben bij hun besprekingen de methoden voor volledig samengaan van Duits land met de landen van de vrije wereld onderzocht en opnieuw hun gemeenschappelijke overtuiging uitge sproken, dat nauwe en vertrouwelijke samenwerking tussen Frankrijk er Duitsland belangrijk is. Verder wordt in het communiqué ge zegd, dat de beide ministers diepgaand van gedachten hebben gewisseld over hangende Europese vraagstukken. Eden bracht Mendès-France op de hoogte van de huidige positie van Engeland en van de resultaten van zijn bespre kingen in Brussel, Bonn en Rome. Men dès-France deelde Eden mede, wat de bedoelingen van de Franse regering zijn. Gezamenlijk zochten zij naar we gen, die tot een snelle en doelmatige, voor alle betrokken partijen aanvaard bare oplossing zouden kunnen leiden. De ministers bleken het eens te zijn over de noodzaak van ontwikkeling en versterking van de werking van de At lantische gemeenschap, die een over heersende rol blijft spelen voor de vei ligheid van het Westen en de wereld vrede. Ook waren zij het erover eens, dat de huidige toestand snel handelen ver eist en dat het opportuun zou zijn om binnenkort een conferentie te beleggen, waarop een gemeenschappelijk beleid van de westelijke landen ten aanzien van de verschillende vraagstukken zou worden uitgestippeld, aldus het commu niqué. Bij het verlaten van de Quai d'Or- say na zijn laatste gesprek met Men dès-France, zeide Eden tot de journa listen: „wij zijn beiden tevreden met de resultaten van onze gedachtenwisse- ling, daarvan ben ik zeker." Mendès- France verklaarde: „het is ons geble ken dat de gesprekken nuttig zijn ge weest. Wij hebben onze zienswijzen te- zamengebracht. Er is geen tegenstel ling, niets onverzoenlijks. Er zal een conferentie van dé jninisters van Bui tenlandse Zaken van de negen landen worden gehouden, aan het einde van de maand, waarschijnlijk ongeveer op 27 September. Premier Churchill heeft voor van daag een speciale kabinetszitting uitge schreven om zijn minister van Buiten landse Zaken, Eden, gelegenheid te geven rapport uit te brengen over zijn bezoek aan de West-Europese hoofdste den. Nadat Eden verslag heeft gedaan en het kabinet het definitieve Britse beleid heeft vastgesteld, zal Churchill de lunch gebruiken met de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Dulles. Later op de dag zouden Eden en Dulles confereren. (Reuter-AFP-UP) (Van een onzer verslaggevers) Een aantal stadskladderaars heeft vannacht in Amsterdam op verscheidene plaatsen het wegdek ontsierd met de aanmaning „Amy go home", de spreuk waarmee communistische propagandis ten in het buitenland nu al jaren de Amerikaanse soldaten verzoeken naar huis terug te keren. De politie heeft met de wagens van de radio-autodienst getracht de daders te achterhalen, maar zij had geen succes. Een enkele maal heeft men de schilders bezig gezien, maar op het critieke moment wisten zij te ontkomen. De kladderaars moeten reeds betrek kelijk vroeg aan het werk zijn gegaan, want al om elf uur in de avond kon men b.v. op het trottoir voor het Beurs gebouw aan het Damrak de Efhti-Ameri- kaanse leuze lezen. Ook in de omgeving van de Magere Brug, het Hallen-theater en in de Jordaan bleken de schilders aan het werk te zijn geweest. De heren zijn het blijkbaar niet eens geweest over de te volgen spelling. In enkele gevallen werd „Amy", in andere „Ami" geschreven. De oorzaak van deze nieuwe actie, die zich volgens onze informaties overi gens tot Amsterdam blijkt te beperken, moet waarschijnlijk gezocht worden in het feit, dat de Staten-Generaal binnen kort moeten beslissen over de legering van Amerikaanse troepen in ons land. Het is de eerste keer, dat de commu nisten in ons land gebruik maken van deze slagzin. In Berlijn, Brussel, Parijs en andere steden werd zij al jaren ge leden gebruikt. BRAZILIë - In de wijk Santa Teresa van Rio de Janeiro is een modern uit vijf verdiepingen bestaand flatgebouw ingestort, waarbij tenminste zeven per sonen werden gedood en 10 anderen gewond. De meeste inwoners waren af wezig toen het ongeval zich even na de middag voordeed. Drie auto-ongelukken hebben Donder dag aan vijf personen het leven gekost, terwijl vier anderen zwaar en acht licht gewond werden. Te Maartensdijk reed een auto in volle vaart tegen een boom, waardoor drie inzittenden de dood vonden. Bij Roermond reed een personenwa gen in de schemering op een afdeling soldaten In, een hunner was op slag dood, drie zwaargewonde militairen werden in het Roermondse ziekenhuis opgenomen. Acht werden er licht ge wond. Tenslotte kwam een bejaarde wiel rijder te Den Haag zo ernstig met een vrachtauto in botsing, dat hjj later aan de opgelopen verwondingen is overle den. Op het rechte stuk tussen het raad huis van Maartensdijk en de Holland- sche Rading is Donderdagmiddag een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat aan drie personen het leven heeft gekost. Het regende op dat tijdstip bijzonder hard en er stond dwars over de weg een felle wind. Dit is vermoedelijk de oorzaak geweest dat de bestuurder van een auto die uit Utrecht kwam en in de richting Hilversum reed, plotseling zodanig de macht over het stuur ver loor, dat de wagen op het linker weg gedeelte terecht kwam, een tegenligger raakte en vervolgens met grote snelheid tegen een boom botste. Drie van de vier inzittenden werden uit de auto geslingerd. Het waren de echtgenote van de bestuurder, de 49-ja- rige mevrouw H. BloemHuisman uit Wormerveer, haar broer de 37-jarige Hedennacht is op de Hoogovens een ongeval gebeurd, waarbij de 38-jarige C. de Waard uit Egmond a. d. Hoef, va der van zeven kinderen, het leven ver loor. De heer de Waard was opperman in speciale dienst van de afdeling oven- bouw. Hij reed hedennacht om circa kwart over vier op een tractor met twee aanhangwagentjes .ver de weg ten Noordwesten var Breedband. Door on bekende oorzaak is hij .'.aar van de weg afgereden en langs het talud naar be neden gevallen, waarbij tractor en wa gens over de kop sloegen. De heer de Waard liep inwendige verwondingen op tengevolge waarvar hij nadat hij in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk was opgenomen en bediend was, is overle den. Het zoeken naar de sinds 30 Juni spoorloos verdwenen 22-jarige Zaan dammer P. Logman is gestaakt, nu be kend is geworden, dat hij deel uitmaakt van het Franse Vreemdelingenlegioen in Bussuet in Noord-Afrika. De moeder van deze jongeman verkeerde in grote ongerustheid, omdat zij niet wist waar haar zoon verbleef. In een zeer kort briefje, waarin de jongeman niets om trent zijn vlucht mededeelde, kon zij via het poststempel ontdekken dat haai zoon in Noord-Afrika verbleef. Iets min der vaag was hij in een brief aan zijn meisje. Familieleden zijn van mening, dat Logman mogelijk schulden heeft ge maakt en dat hij in handen van chan teurs is gevallen. Zo goed als zeker is, dat een omstreeks Juni in Amsterdam verblijvende Frangaise de hand in deze vlucht had. Bekend is geworden, dat Logman op 30 Juni nadat hij het kan toor van zijn werkgeefster, het con structiebureau Vuksan in de Paleis straat te Amsterdam had verlaten, een telegram naar deze vrouw zond. Een dezer dagen ten kantore van dit bedrijf te Amsterdam verschenen man, die de groeten van Piet over kwam brengen, verklaarde, dat de Zaandammer thans deel uitmaakt van het Franse Vreemde lingenlegioen. heer C. Huisman en haar 73-jarige moe der, mevrouw G. Huisman—Bas. De twee vrouwen bleken op slag te zijn gedood. De heer Huisman werd ernstig gewond naar een ziekenhuis in Utrecht overgebracht, waar hij inmiddels aan de gevolgen is overleden. De bestuurder van de auto. de 51-ja- rige heer P. Bloem uit Wormerveer, liep ernstige wonden aan het gelaat en een shock op. Ook hij is naar een ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Zijn toestand was redelijk wel. De be stuurder van de tegenligger kreeg enkele lichte kwetsuren en kwam ove rigens met de schrik vrij. Op de rijksweg Roermond-Weert is een personenauto, bestuurd door de heer M. uit Reuver, Donderdagavond om streeks 8 u. in volle vaart ingereden op een groep militairen van de tweede compagnie van het regiment „Oranje Gelderland". De gevolgen waren ont zettend. Eén militair werd op slag ge dood en elf anderen werden gewond. De militairen, honderd in getal, lie pen aan de rechterzijde van de weg. Volgens de bestuurder van de personen auto en ook volgens de militairen, had den de achteraanlopende militairen geen licht bij zich, hoewel de schemering reeds was ingevallen. De automobilist zou van de lichten van een tegenlig ger hinder hebben ondervonden en zelf met gedimd licht hebben gereden, toen hij op de soldaten inreed. Een naast de troep lopende officier merkte de auto op het laatste ogenblik en duwde de achteraanlopende militairen nog van de weg, doch kon niet allen tijdig waar schuwen. Soldaat A. van der M. uit Goor werd op slag gedood. Onder de gewonden waren er verscheidenen, die arm- en beeenbreuken hadden opgelopen en langs de kant van de weg legen. Direct kwam zowel van militaire als van burgerlijke instanties hulp opdagen. De militaire geneeskundige dienst, de rijkspolitie, de marechaussee en de ge meentepolitie van Roermond werden gewaarschuwd en rukten onmiddellijk uit. Ook de officier van justitie, mr. F. M. Wilbrenninck, was spoedig op de plaats van het ongeval aanwezig. De ge wonde militairen werden naar het zie kenhuis te Roermond overgebracht, waar inmiddels alles in gereedheid was om hen direct te verzorgen. In de Hobbemastraat te Den Haag heeft een aanrijding de 79-jarige J. L. het leven gekost. Deze fietste aldaar in de richting van het Hobbemaplein en wilde linksaf de Rembrantstraat in slaan. Vermoedelijk doordat hij geen voorrang verleende werd hij aangere den door een bestelauto, die in tegen gestelde richting in de Hobbemastraat reed. L. werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis Zuidwal vervoerd, waar hij later is overleden. „Nederland zal trachten de goede betrekkingen met Indonesië door een eventueel debat in de algemene ver gadering van de Verenigde Naties over Nieuw-Guinea niet te laten bederven, doch anderzijds geen centimeter wij ken", aldus verklaarde een lid van de Nederl. delegatie, naar aanleiding van de komende algemene vergadering van de V.N. in verband met de mogelijkheid, dat Indonesië er in zal slagen deze kwestie op de agenda te doen plaatsen. Overigens zal in de vierde commissie ter sprake komen het gebruikelijke rap port van de Nederlandse regering over Nieuw-Guinea. Bijzondere moeilijkheden worden hier niet verwacht. Ook wordt verwacht, dat nu de nieuwe verhou ding met Suriname en de Antillen tot stand is gekomen, in deze commissie i niet verder zal worden aangedrongen op verdere rapportering door Neder land over de West. Maszoemi Ando, minister van Staat van Japan heeft verklaard, dat Japan misschien een beroep op het Internatio naal Gerechtshof in Den Haag zal doen, indien de V.S. weigeren de vergoeding te betalen, die Japan eist voor de scha de als gevolg van de waterstofbomproe- ven in de Stille Oceaan. De Japanse redering eist ongeveer 25.000.000 gulden voor directe en indi recte schade. Zolang er door radio-acti viteit besmette vissen worden gevangen zal Japan vergoeding voor indirecte schade blijven eisen, aldus de minister. (Reuter) Het vorstendom Laos in Indo-China heeft de Vietminh officieel beschuldigd de wapenstilstand vorige week door hervatting van de strijd geschonden te hebben, aldus is door de legatie van Laos in Washington verklaard. Volgens deze verklaring werden op 8, 9 en 10 September hevige aanvallen gedaan op eenheden van het leger van Laos. Bij de internationale commissie van toe zicht is een protest ingediend (Reuter) Aavertentte De Amerikaanse onderminister voor de Luchtmacht, Roger Lewis, is voor een bezoek aan ons land op Schiphol aangekomen. Hij zal hier besprekingen voeren met de directies van Fokker, Curtiss Wright en de K. L. M. Links Roger Lewis na zijn aankomst op Schiphol. Rechts kolonel Oyens, plv. directeur Materieel van de Koninklijke Nederlandse Luchtmacht, die Lewis namens de Nederlandse Luchtmachtautoriteiten begroette. (tot Zaterdagavond) Geleidelijk toenemende bewolking en later tijdelijk regen. Overwegend matige Zuidwestelijke wind. Onge veer dezelfde temperaturen. Zon: 6.18-18.50. Maan: 21.32-14.02.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1