Haarlem en Kennemerland hebben kansen in Scandinavië VERKEER op Julianalaan is gevaar voor schoolkinderen Maar dan moet er ook flink reclame gemaakt worden Kath. Jeugdraad Haarlem begon het winterseizoen Eerste bijeenkomst van wijk- comité Haarlem-Oost Boerenleenbank „Haarlem vierde gouden jubileum Duur Amsterdam kan voordelig zijn voor Haarlem Dr. M. J. de Jong over „groei naar volwassenheid' Ir. De Lange spreekt over uitbreidingsplannen B. en W. geen voorstanders van jeugd- verkeersbrigades Debat over een schutting Vlug, veilig en goedkoop Niet met ingang van Maandag Federmann-optiek GEMEENTERAAD BLOEMENDAAL Trein-ervaringen van een officier 't Silver Stoepke HET LIJKT WEL TOVEREN... VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1954 PAGTNA 2 K.A.V. OPENDE WINTERSEIZOEN Zeilwedstrijden op Spaarne Honkbalkampioen houdt receptie Frans Halsmuseum Folders, folders, folders.... BLAUPUNKT, SABA en PHILIPS AANRIJDING K.A.V. Winkelstand Demonstratie BLOEMENDAAL Gevonden op het strand Voor elk gelaal een bril die staat Burgerlijke Stand TRAPPEN TRAPPEN! DE KLOMPENCENTRALE Waterstanden TENNIS IN HAARLEM Clubkampioenschappen Concert Koninkl. Militaire Kapel in Haarlem Betonschutting rond tennisbaan Rondvraag HEEMSTEDE s 67.50 Burgerlijke Stand Beurs van New York Reflets nuancés Régé.colo* INSTITUT DE BEAUTÉ HAUTE COIFFURE LAATSTE NIEUWS Loonsverhoging N Ne Ni, Haarlem en Kennemerland hebben kansen in Scandinavië. Dat blijkt uit een brief, die wij van de heer W. van Willige, directeur van „Haarlems Bloei", ontvingen uit Kopenhagen. Samen met de voorzitter van de Stichting, de heer D. J. A, Geluk, is hij Zondagavond naar Kopenhagen vertrokken om eens te bekijken, of Haarlem en Kennemerland geen beter toeristisch „afzet-gebied" voor Scandinavië zouden kunnen vormen dan tot nu toe het geval is geweest. Hun eerste indrukken maken reeds duidelijk, dat er op dit terrein nog veel te doen valt en steeds weer moesten de twee reizende „ambassadeurs" tot de ontdekking komen, dat de propaganda voor Nederland in het hoge Noorden wel uiterst miniem is. Wij laten hier de brief van de heer Van Willige letterlijk volgen, (ligd, maar men heeft ons de verze kering gegeven, dat er voordien ook practisch geen tolder of anderszins kon worden uitgereikt. Overal prijken grote affiches, waarop de schoonheid van Duitse, Zwitserse en Franse gebieden is uitgestald. Zelfs Griekenland en Joe goslavië laten zich niet onbetuigd. Het gesprek, dat zou moeten leiden tot goede en winstgevende relaties in Scandinavië ten behoeve van het toe ristenverkeer naar onze streek, begon reeds onverwacht in de nachttrein, tus sen Amersfoort en Kopenhagen. De slaapcabine moest ik delen met een Zweed, die zich voorstelde als Alfred Westholm, directeur van Göteborgs Kunstmuseum. Hij had juist een vijf tal musea in Nederland bezocht en hoewel hjj pas later begreep, dat ik uit Haarlem kwam, verklaarde hij het Frans Halsmuseum uniek te vinden door de rust, de entourage en de zeer bijzondere lichtval, welke hij op zijn talrijke wereldreizen nergens zo voor treffelijk had waargenomen. Later bleek hij ook enkele verlangens te hebben. Zonder geïllustreerde catalogus was hij vertrokken, weliswaar met een onverge telijke herinnering, doch zonder lei draad zwart op wit, ook al vergoedde de gekochte kleurenstrip zeer veel. Ik vertelde hem, dat een nieuwe catalo gus in de maak is, maar dat accep teerde hij toch matig. Wij ruilden, de Zweed kreeg ons boekje „Haarlem" en ik ontving zijn fraaie gids met 137 il lustraties. Daarin las ik, dat de Haar lemse school vertegenwoordigd is door de fluitspeler van Frans Hals, echter met de toevoeging, dat het om een gesigneerde copie gaat van een schil derij in Schwering. Het bezoek aan Kopenhagen van de heer Geluk en mij heeft ons de eerste dag al aanstonds tot de ontstellende overtuiging gebracht, dat nergens pro- paganda-materiaal voor Nederland te vinden is. Nu is het seizoen wel geëin- De K.A.V. kring Haarlem opende het winterseizoen met een bijeenkomst van alle afdelingen in de grote zaal van „St. Bavo", Smedestraat. De opkomst was schitterend, de zaal was geheel gevuld. Mevr. Oudendijk Hoes opende de avond met het gebed voor het Mariajaar en deelde mede, dat deKiA.V.-leden, die naar Lourdes zijn gegaan, 24 September terugkeren. Zij verzocht de thuisblijvende leden in die bedevaartstijd een novene te houden en te offeren ter ere van onze Moeder Gods. Na nog verdere mededelingen ge daan te hebben, werd aandeacht ge vraagd voor een Walt Disney-film, die aan vrolijkheid niets te wensen overliet. Het verheugde de diocesaan voorzitster mevr. Stolkerv. d. Drift, dat de op komst zo massaal was en ze sprak woor den van dank aan allen die deze avond hadden voorbereid. Na de pauze werd de film vertoond van „Mensen kijken niet naar de he mel." In deze film kwam duidelijk aan het licht, dat de pas heilig verklaarde Paus Pius X voor een zeer zware taak stond. Juist in die woelige tijd, de tijd van oorlogen, toonde Paus Pius X zijn grote vastberadenheid. Maar hoe gevoelig was Hij ook voor het leed van anderen. Een film, die zeer zeker indruk op de aanwezigen gemaakt heeft. De bij eenkomst werd gesloten door mevr. SchoofVerslagers, voorzitster van de afd. „St. Liduina", met een kernachtig woord van propaganda, en zij spoorde de aanwezig zijnde niet-leden aan, spoe dig tot de K.A.V. toe te treden. Het was een zeer geslaagde avond. Zaterdag en Zondag worden op het Spaarne en de Mooie Nel internationale teamwedstrijden in 12-voetsjollenklasse gehouden tussen de „Haarlemse Jacht club" en de „Royal Yacht Club de Belgique". De Haarlemse honkbalclub E.H.S., welke op zo'n fraaie wijze het honk balkampioenschap van Nederland heeft behaald, houdt Zaterdag 18 September a.s. in de zaal Flora, Pretoriaplein, re ceptie van 3.305.30. Het zal E.H.S. bij deze gelegenheid zeker niet aan belangstelling ontbreken! Ten behoeve van de gemeentelijke verzamelingen en ter plaatsing in het Frans Halsmuseum werd aangekocht een aquarel van Frans Masereel, geti teld: Le Trottoir, welk kunstwerk deel uitmaakte van de onlangs in „Het Huis Van Looy" gehouden tentoonstelling van werken van genoemde meester. Wjj hadden een gesprek met de heer Karlsson, directeur van het reisbureau der Deense Staatsspoorwegen. Een vier tal reizen, kant en klaar, organiseerde hij in het afgelopen seizoen naar Ne derland, maar de belangstelling van de Denen was gering. Duitsland had goedkopere aanbiedingen, maar toen wij het reisplan zagen bleek het veel te kostbaar te zijn. De hoge kosten voor verblijf in Amsterdam gedurende de gehele trip spelen daarbij een belang rijke rol. Wij hebben te kennen gege ven zoals bij alle bezoeken dat Haarlem slechts 14 minuten sporen van de hoofdstad ligt en een goed ge organiseerde logiesdienst heeft. De heer de Jong, vertegenwoordi ger voor de K.L.M. in Denemarken, had onlangs bij aankomst in Amster dam de grootste toer on onderdak te krijgen. Tenslotte werd hij verwezen naar een klein hotel, waar hij 24,- voor een nacht logies met ontbijt moest betalen. Hij maakte zijn gast heer attent op deze hoge prijs, maar deze antwoordde: als u dat in dollars gaat omrekenen is het niet zoveel. Moeten we maar mee doorgaan, zei de heer de Jong, dan zoeken de toe risten buiten Amerika gauw andere landen op. Als jullie in Haarlem een handige hotelhouder hebben, ging hij voort, moet die man in de drukke maanden met een eigen auto zijn gasten op Gchi hol gaan afhalen. Haar lem is uitermate geschikt, zeker nu de nieuwe Schipholweg gereed is (de heer de Jong heeft het pakje met de brief van de burgemeester naar Stockholm gebracht) om K.L.M.-gas- ten op te vangen, maar daar moet een organisatie voor worden opgezet. De directie van de Koninklijke Deen se Automobielclub wees er ons op, dat die organisatie jaarlijks ongeveer 6000 automobilisten aan papieren voor Ne derland helpt. Maar propaganda-mate- riaal is er niet. Wil ik wat doen voor Haarlem en Kennemerland, ging hij voort, dan moet ik eind van dit jaar minstens duizend folders hebben. En dan niet in hoofdzaak plaatjes, maar uitgebreide inlichtingen, een lijst met hotels en pensions en een goede aanwij zing van de weg naar het Frans Hals museum. Ik was onlangs in Haarlem, vertelde de heer Steen, afdelingschef, maar ik kon het museum eerst na veel zoeken vinden. Plaats duidelijke grote borden en leer uw stadgenoten om met een vreemdeling 'n klein eindje mee te lopen als hij in de doolhof van Uw overigens heerlijke kleine straatjes zwerft. Aan raadgevingen geen gebrek. Wij moesten een museumtoer door Neder land propageren, kampeertoeren zwart op wit zetten, ja zelfs bromfiets-fol ders uitgeven. Op het grote Dansk Reisebureau was de hele wereld in kleuren te zien, maar Nederland ontbrak. Wat komt tl doen? vroeg de procuratiehouder. Ik legde de man een en ander uit. Pracht kans voor Haarlem, antwoordde hij. We hebben niets en hadden niets over Nederland, stuur ons straks 500 goede instructieve folders uit uw streek en we zullen er veel mee doen. Het liedje begon eentonig te worden en daarom bracht de blinde, die met behulp van een gramofoon op zijn schoot bij het centraal station de kost tracht te op te halen, wat afwisseling. En toch moet er wat gebeuren. De heer Bendt Rom, vertegenwoordiger van de A.N.V.V. te Kopenhagen, die zich geen moeite heeft gespaard om ons terwille te zijn en te introduceren en die mij zelfs zijn schrijfmachine afstond om du relaas te typen, is ei genlijk een beklagenswaardig man. Er is nog nooit zo'n interesse voor Hol land geweest als dit jaar, zegt hij. De dankbetuigingen zijn legio en de V.V-V's hebben een zeer goede naam. In Denemarken wil de gewone man op reis. Hij werkt en spaart een geheel jaar en zoekt dan een land op, waar hij zo voordelig mogelijk zijn vacantie kan doorbrengen. Nederland is zeker niet duur, maar wanneer de hotelreser veringen in A9'dam tussen f 12 en f 16 per nacht liggen stoot dat af. De hotels in de hoofdstad zijn bijna altijd vol en daarom voelt men daar niet zoveel voor reclame, het publiek komt toch wel. Maar de A.N.V.V. moet geld krijgen om veel meer te doen. Enkele honderden folders verdwijnen in 't niet, ik moet er duizenden hebben. Steden als Haarlem kunnen zeer veel opvangen want de Deen gaat graag naar provin cieplaatsen. Verblijf bij particulieren in de provincie, waar hij te eten krijgt wat de Hollandse pot schaft, trekt hem aan. Maar dan moet u ook folders met allerlei ogenschijnlijk kleine, maar toch zo belangrijke inlichtingen ver schaffen, aldus de heer Rom. Met onze mooie en naar onze mening artistieke foto's van Haarlem en om geving hadden we niet veel succes in Denemarken. Ze hebben daar in Ko penhagen zoveel plekjes en gebouwen, die ook in Haarlem konden liggen. De bollenvelden doen het en 'n ta- freeltje zo uit het leven geknipt. In tussen is het wel leerzaam om eens te, ontdekken hoe men met propaganda in Scandinavië de spijker op z'n kop kan slaan. In ieder geval blijkt door ge brek aan reclame niet eens een spij ker aanwezig te zijn. Wellicht, dat we Er is nu nog voldoende tijd om de ang stige lacunes voor het volgend reissei- zoen ongedaan te maken. Advertentie DE RADIO-SERIE 1954—1955 IS ER Gaarne demonstreren wij U vrijblijvend deze zéér fraaie apparaten van de wereld merken Radio- en Gramofoonhandel „TRAVIATA", F. P. 3. Spee, Kleine Houtstraat 25 Telefoon 14828. Gistermiddag om kwart over vijf reed een personenauto, bestuurd door een Canadees, op de Amsterdamsevaart in de richting Haarlem. Uit de Nicolaas Beetsstraat kwam op de fiets de 71-ja- rige dame N. L. uit de Ten Katestraat. Zij stak de weg over en werd door de auto gegrepen. Met een hoofdwonde en een hersenschudding werd zij naar het Grote Gasthuis vervoerd. In ons bericht van gisteren waarin sprake was van K.A.B.-Oost had dit moeten zijn K.A.V.-Oost. Op het Soendaplein no. 37 is thans gevestigd een filiaal van de bekende Chemische Wasserij Keyser. Na interne verbouwing is men er in geslaagd een fraai geheel te scheppen, dat ongetwij feld voor de winkelstand in Haarlem- N. een aanwinst is te noemen. Dinsdagavond 21 September a.s. van 89.30 uur zal in de Kroonzaal van Restaurant Brinkmann, Gr. Markt, een demonstratie worden gegeven door de gezamenlijke winkeliers in electrische apparaten van de Tornado Snelkookpan Ieder is van harte welkom. De politie maakt bekend dat op het bureau tal van verloren voorwerpen door de strandwacht zijn ingeleverd. Het zijn hoofdzakelijk portemonnaies en brillen. De Katholieke Jeugdraad Haarlem heeft gisteravond met een bijzondere bijeenkomst het winterprogramma in gezet. Dat u>il dus zeggen, dat in het gebouw Sint Bavo een uitgelezen ge zelschap aanwezig was van aalmoeze niers, leiders en leidsters van alle jeugdorganisaties 'uit Haarlem en om streken. Zoals men immers weet vor men N.G.B., K.A.V.J., K.J.M.V., J.G., N.K.S., St. Marthaver., - Kath. Soc. Jeugdzorg, K.J.B., K.A.J., L.T.J. en de Kath. Veren. v. h. Gezin samen de Ka tholieke Jeugdraad, om door die coör dinatie tot hechte samenwerking en uitwisseling van praktische gedachten te komen. De voorzitter, mr. J. N. Meysing, achtte deze bijeenkomst van bijzonder groot gewicht, omdat het bestuur en de leden thans in feite voor het eerst tot nauw contact gekomen zijn. In zijn openingswoord spoorde hij dan ook aan, om met enthousiasme naar het gezamenlijke doel te streven: verant woorde jeugdvorming. Dr. M. J. de Jong, secretaris van het bisdom Haarlem, nam voor de pauze het woord met een inleiding over „Groei naar volwassenheid". Daarin sprak hij de mening uit, dat er nooit een vorm van zielzorg of jeugdwerk kan bestaan, die iedereen vangt. Het probleem van de ongrijpbare veel eer een onbegrijpbare jeugd kan slechts dichter tot een oplossing ko men wanneer een volledig begrip voor die jongeren de basis is om toenade ring te verkrijgen. Dit verschuift het probleem van de jeugd voor een groot gedeelte naar de leiders, die, afstand nemend van zichzelf, het toevertrouw de jeugdlid objectief kunnen beschou wen. Natuurlijk met inachtneming van Advertentie Grote Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246 B Leverancier alle ziekenfondsen GEBOREN; A. KonijnHalekor, d.; J. Elskampde Vos, d.; Th. Chr. M. van der MeePeters, d.; A. M. VosseKok, d.; A. M. Schenkevan Kampen, d. ONDERTROUWD: A. L. Moser en L. A. Hagen: M. K. Chung en J. P. Bové. GEHUWD: J. Kanbier en N. E. de Ves; A. A. Hendriks en A. Blok; Th. I. J. Schansman en A. H. van Zanten; H. L. Berk en S. de Vries. OVERLEDEN: M. A. van Zurk, 50 j„ Leidsevaart; W. van Delden, 61 j„ 2e Theemstraat; H. de Groot, 79 j., Spaarn- damseweg; A. M. A. Bijster—de Lil, 63 j., van Zeggelenstraat. Met een zekere trots en terecht heeft de Coöperatieve Boerenleenbank „Haarlem" gisteren zijn gouden jubileum gevierd. De feitelijke datum van het ju bileum was Maandag 13 September, maar de dag van gisteren was bij uit stek geschikt om het jubeltij te houden. Dat de bank, die vooral bij de niet- stedelijke bevolking bekend is, een goe de naam heeft, bleek wel uit de blijken van belangstelling, die men mocht ont vangen. De festiviteiten concentreerden zich in „Dreefzicht", waar het bestuur en de raad van toezicht 's middags een recep tie hielden. Bijzonder fraaie bloemstuk ken, die relaties bij wijze van gelukwens hadden gezonden, gaven aan het geheel een feestelijke sfeer. De heer J. A. van Zurk voerde het woord namens de Coöperatieve Raiffei- senbank te Utrecht en deze gewaagde ervan, dat het steeds groter worden van de bank een teken is van een gezonde ontwikkeling. Als men terug denkt aan de landbouwstand van vijftig jaar ge leden, dan dient de jeugd van thans een saluut te brengen aan de pioniers. Veel wantrouwen van de eerste dagen is overwonnen en na de oorlog is wel ge bleken, welk een groot aandeel de boe renleenbanken hebben gehad in de fi nanciële sanerig en opbouw van ons land. Spreker bood tenslotte de jubilerende Bank symbolisch een stalen schrijfbu reau aan. De voorzitter, de heer J. van Steijnes, ontving een oorkonde. Van de overige sprekers noemen wij de heer Kuijper, die de Ring-Bloembol- lenstreek representeerden en tevens het woord voerde namens de Boerenleen bank LeidenOegstgeest, verklaarde, dat de Haarlemse Bank belangrijk werk heeft verricht. En dat niet alleen in het belang van de agrarische maar ook van de gehele maatschappij. Het feestcomité en de leden werden vertegenwoordigd door de heer K. Jong- kert en deze sprak hartelijke woorden van gelukwens. Ook hij bood als ge schenk een stalen schrijfbureau. Deze spreker vertegenwoordigde tevens de af deling van de Stichting voor de Land bouw en de Hollandse Maatschappij voor de Landbouw. De voorzitter sprak een hartelijk dank woord en het feest werd 's avonds op smakelijke wijze voortgezet. Het Radio- Revue-IJnsemble onder leiding van Rens van Dorth kwam met de Revue-show „Voor U." De Boerenleenbank in Haarlem kan met genoegen terugzien op de viering van dit gouden jubileum. Hot wijkcomité Haarem-/Ooct hield gisteren in het gebouw van de speel tuinvereniging „Het Oosterkwartier" de eerste openbare vergadering, die on der leiding stond van de voorzitter, de heer H. J. Oppersum. In zijn openings- woord zette de heer Oppersum het doel en de werkwijze van het wijkcomité duidelijk uiteen en legde hij meer in het bijzonder de klemtoon op de ver houding die bestaat tussen het gemeen tebestuur en de leiding van de wijk. Hoofdzaak is de bevordering van de burgerzin .Verschillende raadsleden en ambtenaren van diensten woonden deze bijeenkomst bij, waarop ir. D. N. de Lange een uiteenzetting gaf over de uitbreidingsplannen van Haarlem-Oost. Spr. ging van de stelling uit, dat er belangstelling moet worden gekweekt voor de omgeving waar men woont Het uitbreidingsplan is in verschillende delen verdeeld. Het plan Zuid-Oost is gereed. Met het plan Schipholweg is men minder gelukkig. De bouwgrond is daar ter plaatse duur. De Schiphol- A duert entte Geef je vrouw een trap, eerste kwaliteit, van 2 tot 12 treden. Wringers vanaf f 30.ACME-wringers 67.t 69.75. Bij aankoop van een wringer een bok voor t 10. Dr. Leydsstraat 10 - Tel. 11784 - H'lem-N. weg zal voor 1960 verbreed moeten worden, als een gevolg van de ophef fing van de tram Er wordt ook een dubbele wandelweg gemaakt. Plan D. heeft betrekking op scholen en speel plaatsen, alsmede sportvelden. Plan E. bevat o.a. de bouw van een wijkhuis, een postkantoortje, enz. De Prins Hendriklaan behoeft een breedte van 10 M. Over 5 maanden hoopt men daar gereed mee te zijn, wanneer er tenminste voldoende ar beidskrachten zijn. Aan de andere zijde dient ook een wijk te verrijzen, waar plaats is voor een 6 7000 mensen om te wonen; er moet een parochiekerk, een ulo-school en een wijkgebouw ko men. Het een vraagt het ander. Dit alles wordt nog overdacht, zoals ook over een recreatiemogelijkheid voor de bewoners. Het is ook de bedoeling n het Burgemeester Reinaldapark vijvers aan te leggen. Men verwacht in 1956 en 1957 met ue werkzaamheden te beginnen; alsook met de bouw van een theehuis en bo tenhuis. De voorzitter dankte ir. de Lange voor zijn inleiding en wekte de aanwe zigen op het bezoek had groter kun nen zijn aan het werk van het wijk comité een groter bekendheid te gever, Vrijdag 17 September Hoog water: 6.26 u. en 18.49 u. Laag water: 2.16 u. en 14.30 u. Zaterdag 18 September Hoog water: 7.14 u. en 19.36 u. Laag water: 3.01 u. en 15.14 u. Zaterdag en Zondag, 18 en 19 Sep tember, wordt het officiële tennissei- zoen in het District Haarlem gesloten met de traditionele wedstrijden om het clubkampioenschap op de banen van het tennispark Eindenhout. De twaalf -deelnemende verenigingen zijn, naar sterkte, in drie afdelingen ingedeeld. In afdeling I komen uit Haarlem LTC, Westrust, WOC en Bre- derode, in afd. II TCG, Heemstede, Bloemendaal en Eindenhout en in afd. Ill Bastione, T. C. Zandvoort, Velser- beek en Snellius. In elke afdeling wordt een halve competitie gespeeld van vijf nummers per wedstrijd, n.l. dames- en heren enkelspel en dames-, heren en gemengd dubbelspel. Zaterdag beginnen de wed strijden, om 1 uur en Zondag om 10 uur. De leiding berust bij de heren Rog mans en Loman. Donderdag 25 November zal de Ko ninklijke Militaire Kapel onder leiding van Rocus van Yperen medewerken aan het najaarsconcert van Haarlems Christelijk Mannenkoor. Dit zal naar wij menen de eerste maal zijn dat deze voortreffelijke Kapel in Haarlem een concert geeft. Behalve een eigen po pulair programma zal het orkest bege leiden bij de uitvoering van een drietal werken voor koor en orkest, n.l. het Matrozenkoor uit „Der Fliegende Hol lander", het Soldatenkoor uit „Faust" en „Land of hope and glory". De raad van Bloemendaal heeft gistermiddag in een vlot tempo de acht tien punten behandeld, die op de agenda prijkten. Het merendeel der voor stellen van B. en W. passeerde dan ook zonder debat en stemming de revue. Langer werd stil gestaan bij de wens van de directeur van het Wimbledon- tennispark een betonschutting te bouwen, alsook bij de suggestie van de K.V.P.-fractievoorzitter, de heer Pinkster, jeugdverkeersbrigades in het leven te roepen. Van belang was vooral de verklaring van burgemeester dr. H. D. Peereboom Voller, in antwoord op een vraag van mevr. Dalmeijer (Arb.), dat B. en W. alles zullen doen om de veiligheid te bevorderen aan het Bloemendaalse strand, hoewel de badgasten op de eerste plaats zelf de ver antwoordelijkheid dragen zich niet bij zwemmen in gevaar te brengen. een uitbreiding van het park met drie banen. De schoonheidscommissie opper de aesthetische bezwaren en B. en W. weigerden de bouwvergunning. Daar op richtte de heer Faase zich met een beroepschrift tot de raad. B. en W. dachten aanvankelijk, dat het request te laat was ingediend, vandaar het voor stel het beroep niet-ontvankelijk te ver klaren. Achteraf bleek dit niet juist te zijn, zo merkte de voorzitter op. Het had tot gevolg een discussie in de raad over het al of niet gepast zijn van een be tonschutting in het landelijk schoon van Overveen. De leden van de Vorderingscommis sie Woonruimte werden herkozen, met dien verstande, dat in de vacature van mevrouw Van Zwijndrecht werd voor zien door de benoeming van dr. C. Kroon, tot nog toe plv. lid. De voorstellen tot wijziging van een gemeenschappelijke regeling voor het geneeskundig schooltoezicht, tot het ver lenen van credieten ten behoeve van verschillende scholen, op grond van de L. O. wet en enkele voorstellen inzake bekende uitbreidingsplannen, werden z.h.s. aanvaard. Het voorstel om i.v.m. de centrale opleiding van politiepersoneel machti ging te verlenen de sterkte van het corps gedurende de periode van 1 Oct. 1954 tot 1 Jan. 1955 te verhogen en voor de opleiding een extra crediet beschik baar te stellen, was voor de neer v. Holten (V.V.D.) een reden zijn bezwa ren kenbaar te maken tegen het feit, dat het corps slechts uit 45 man oestaat. Hij vond dit aantal te weinig. Dc voor zitter bracht hem echter onder het oog, dat het wettelijk maximum 43 is en de gemeente de kosten moet dragen voor de twee man, die boven het maxi mum zijn aangesteld. De heer Faase diende destijds een bouwaanvraag in voor een betonschut ting om een gedeelte van het cennis- park Wimbledon, zulks met het oog op De heer Vliegen (Arb.) laakte de ar gumentatie van de schoonheidscommis sie als „te summier". De verrijking van het tennispark met drie banen en in het algemeen een bloei van deze sport achtte hij voor de gemeente van het grootste belang. „Geef het beton een verfje", bracht de heer Fije (K.V.P.) in het midcien. De omwonenden zullen tegen een schutting zeker geen bezwa ren hebben meende spr. Het belang van een schutting als bescherming tegen een te grote belangstelling van de jeugd voor de banen had de heer Vliegen al onder het oog gebracht. Mevr. Dalmeijer (Arb.) was bevreesd met de bouw van een schutting de mo gelijkheid van een doortrekken van de Ernst Casimirlaan in de weg te staan De voorzitter zag wel bezwaren van groter importantie. Nadat wethouder Van Geluk de de gelijkheid van beton had verdedigd, maar ook grif toegaf het niet het meest aesthetische materiaal te vinden, werd na stemming met 12 stemmen voor en 2 tegen de bouw toegestaan, mits... de schutting een groene kleur krijgt, gere geld wordt onderhouden en met behulp van rasterwerk er planten tegen kun nen groeien. Mevr. Dalmeijer (Arb.) informeerde n.a.v. een mededeling over de bebou wing aan de zuidzijde van de Domp- vloedslaan, wat ten noorden van de laan zou gebouwd worden. „Niets" ant woordde de voorzitter, wat de heer Van Vliet (Arb.) de opmerking ontlokte, „er is toch een bouwplan?" Over het al of niet bestaan van dit bouwplan was men het niet eens. De voorzitter vond hierin aanleiding het punt te laten rus ten, omdat hier sprake was van een onzekerheid, waarop men moeilijk een argumentatie kon bouwen. De heer Pinkster (K.V.P.) wees op net bestaan van huizen aan de over kant die voor afbraak in aanmerking komen. Men zou op die plaats kunnen bouwen. De voorzitter betwijfelde, of voor die afbraak goedkeuring van de Planologische Dienst b.v. verkregen zou worden. Een mening die ook wethou der Hijszeker onderstreepte. Spr. zag twee mogelijkheden: de weg van het overleg en die der procedure. Hij gaf de voorkeur aan de eerste. Bij de rondvraag vestigde de heer Pinkster (K.V.P.) de aandacht op de ge varen waar de schoolkinderen aan staan blootgesteld bij het oversteken van de Julianalaan. Er is daar een intens vrachtautoverkeer. De ouders maken zich ongerust. Spr. stelde B. en W. voor de mogelijkheid van de oprichting van jeugdverkeersbrigades te bestuderen. In andere gemeenten werkt dit systeem bevredigend. B. en W. bleken van het laatste geen voorstanders te zijn. De voorzitter acht te het onmogelijk het verkeer door kin deren te laten regelen. Men laadt een verantwoordelijkheid op de schouders van de jeugd, die niet gedragen kan worden. „Nochtans zijn B. en W. reeds enige tijd overtuigd van de noodzaak voorzieningen te treffen. Maar dan door volwassenen", aldus de voorzitter. De politie heeft hier een taak. Andere mid delen tot verbetering zijn het aanbren gen van borden en het op de weg aan geven van z.g. oversteekplaatsen. De rondvraag werd besloten met een vraag van de heer Van Vliet naar de vordering van de bouw van de Chris telijke U. L. O.-school aan de ftijper- weg. Mej. Nolte antwoordde, namens B. en W., dat het een en ander is ver traagd omdat er van het gevraagde plan is afgeweken. Zij beloofde deze kwestie in de onderwijscommissie ter sprake te brengen. Na afloop van de vergadering maakten de raadsleden een excursie naar een der uitbreidingsprojecten. 15? sociaal milieu en persoonlijke omstan digheden van betrokkene. Na een schildering van het vegetari sche en psychologische groeiproces der ionge mens wees dr. De Jong op het belang van de houding t.o.v. zichzelf en de omgeving in de groei naar vol wassenheid. „Volwassenheid is de werkelijkheid te kunnen liefhebben, de werkelijkheid als uitgangspunt van het handelen". Bij de jeugdleiding moet men gevoel voor nuancering en schakering krijgen. Daarom is het lei ding geven zowel voor de leider als voor de jeugd van zo'n enorme waarde. Districtsaalmoezenier rector D. de Wit drong in een vurig betoog aan op het verkrijgen en bestendigen van de eenheid onder de diverse jeugdorgani saties. „Naast elkaar samen, eikaars lasten dragend". Spreker noemde als belangrijkste factor, die de ergernis voorkomt, de vriendschap, de liefde. Daarom verheugde hij er zich over, dat ,,'t Stoofke" er gekomen was. Dit nieuwe jeugdhuis in de Stoofsteeg zal alle pogingen tot onderlinge samen werking, die vroeger reeds in de wieg móesten smoren, omzetten in het grote feit van de eenheid der jeugd beweging. De opening van het gebouw moet, aldus spreker, het begin wor den van de triomf der vriendschap. Na deze gloedvolle woorden ont vouwde rector De Wit de plannen van het bestuur, om door de verkoop van kaarten, waaraan een loterij ver bonden is, de leden van de Jeugdraad zelf het geld bijeen te laten brengen tot aanschaf van de inventaris van ,,'t Stoofke". Binnen enkele weken hoopt men het benodigde bedrag door deze actie bijeen te hebben. Een officier reisde van Hilversum naar Breda. Zijn vervoerbiljet 2e klas se bleek niet te gebruiken, omdat de administrateur van zijn garnizoen, die steeds maar vervoerbiljetten 3e klasse zit uit te schrijven, per ongeluk op het biljet van de officier ook derde klasse vermeldde en dit bemerkende, het woordje „derde" had doorgestreept en vervangen door „tweede". „Ongeldig", zegt de loketambtenaar in Hilversum. De officier toont zijn legitimatiebe wijs, dat hem recht geeft op tweede klas vervoer. Tegen de voorschriften", zegt de loketambtenaar. De jonge officier wil naar huis en telt zijn centen. Hij kan nog juist vol doende vinden om voor het militair tarief (halve prijs) een derde klas kaartje Breda te kopen. Opgelost, denkt hij. Mis hoor.' Bij de kaartjescontróle, sporend tus sen Hilversum en Utrecht, zegt de conducteur: „Mijnheer, dat gaat niet. U hebt als officier slechts recht op half tarief tweede klas. Wilt u derde reizen, dan moet u het volle tarief be talen". Het derde klas kaartje wordt in beslag genomen. In Utrecht naar het loket voor moeilijke zaken. „Voorschriften zijn voorschriften klatert het op het Centraalstation te Utrecht tegen alle muren. De officier wisselt zijn derde klas kaartje Breda in voor een tweede kaartje Den Bosch en krijgt 28 cent terugbetaald. In Den Bosch nog een oom ontdekt die hem wat geld leende voor de reis naar Breda. De afstand Hilversum Breda werd afgelegd in acht en een half uur tegen betaling van f 3.in plaats van gratis. Voorwaar vlug en goedkoop. En geen ambtenaar derailleerde ten aanzien van de voorschriften. „D«« ook veilig!" Dagblad De Stem, waaraan dit ver haal is ontleend, verzekert, dat het historisch is. Advertentie DOUBLE 20 microns 17 jteens ancre Anti-magnetisch sx TWEE 1AAR VERZEKERD TEGEN VERLIES EN DIEFSTAL De kleine zaak met de grootste 1 GROTE HOUTSTR. 49 - Tel. Door eigen financiering betaling in ove GEBOREN: A. S. Kabel en W. Wee- sie, d.; H. P. C. Warndorff en Th. G. A. Buschman, d.; J. van Baar en W. C .M. GETRÓUWD: B. M. Fonkert en J. K. Hamstra; P. J. van Nassau en A. E. Landwehr Johan; J. A. Wilhelm en M. Levend; C. de Graaf en L. Kuijt OVERLEDEN: W. A. Philippo, 67 j.; G. P. C. Schenk—Kaan, 82 j.; C. Gitz— Taylor, 61 j.; G. van Essen, 82 j.; Wed. F. H. de BlaazerMast, 86 j.; J. F. Schermer, 80 j.; Wed. A. C. P. Beets van Rijn, 78 j.; P. J van der Linden, 63 j. 15/9 16/9 Anaconda Coppei 411/, 42% Bethlehem Steel 79% 7734 Chrysler Corp 64 64% General Electric 43% 42% General Motors 83% 83% Kennecott Coppei 84% 84% Montgomery Ward 71%* 71 North American Co 25% 25% Radio Corp 34% 33% Republic Steel 62%* 63% Shell Union Oil 51% 51% Southern Pacific 45% 45% Southern Railway 56 55% Tidewater 22% 22% U.S Steel 55% 55% Stemming: prijshoudend BIOCCOPEN REMBRANDT: „Hans Christian Andersen Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Alle CINEMA PALACE: „Meisjes slaapzaal den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, volw. i; LUXOR: „Vrouwen zonder vrijheid den: 2, 7 en 9.15 uur, 18 jaar. - LIDO: „The Robe'' Tijden: 1.30. 4, 6-3" e 9.15 uur, alle leeftijden. Q 15 CITY: „Genevieve". Tijden: 2.15, 7 en uur, alle leeftijden. -oq ROXY: „Tarzan in de woestijn". Tijden'- 7 en 9.15 uur, 14 jaar. -r>\ MINERVA: „De ondergang van de Titan Tijd: 815 uur, 14 jaar. n«*. FRANS HALS: „De Gestapo mist een ma» Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. 14 jaar. Vrijdag 17 September Concertgebouw: Zevende Zomerconcert Noordh. Philh. Orkest, 20 uur. n u, Zandvoort Hotel Bouwes: Modeshow Zaterdag 18 September Stadsschouwburg: Nederlandse Corne<^l met „Muiterij op de Caine", een pakkend sterk bezette voorstelling van de -Krijgsraa zitting, die de muiterij moet berechte Mooie rollen, vooral die van Joan RerT1 melts. Zondag 19 September Stadsschouwburg: Nederlandse ComeC^ met „Kleine kinderen worden groot", genoeglijke familiegeschiedenis met voiwa son zoons en dochters, die in allerlei n10®* lijkheden en strubbelingen als kleine kin deren om raad en daad bij moeder terU* komen. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot HeiliglandJJj Groepsportretten van Frans Hals. Exposiw* van nieuwe aanwinsten uit de R*cup«r* tie. Gerestaureerde Goudleerzaai. Ten van de Stichting „Kinderbewaarplaatsen expositie van een aantal fraaie kinderpo*^ tretten, kinderkleding en accessoires, zilv®* ren speelgoed, kindermeubelen en het fraa^ 18e eeuwse poppenhuis, eertijds van de milie Blaauw, thans in het bezit van heer en mevrouw Rienstra Stuyvesant-Wen* te Laren (t.m. 30 Sept.). Dag. geopend van 10—17 uur. Zo. van 13—17 uur Kunsthandel Leffelaar, Tuinzaal, Wagei}' weg 102. Schilderijen, tekeningen, aquareJ Ier. van Lily van Cleeff en Theo vaP Odijck (tot 22 Sept.;. Teyler's Museum, Spaarne 16. 17e eeih^ se Hollandse tekeningen (tot 31 Sept.). Geopend iedere werkdag van 11—5 uur W halve Maandag) en de le Zondag van ke maand. Museum Het Huis van Looy, KI. v/eg 103. Werken van twee religieuzen t.W* Mère Christine van der Meer de Walcheren O.S.B. en Fr. Frangois Mes O.S.B. (t.m- Oct.). Geopend van 1012.30 uur en van 1305 uur. Zo. van 25 uur, Advertentie Wagenweg 29 - Haarlem Telefoon 20518 Teruggekeerd, na uitge breide studie bij L'OREAL PARIS, lanceren wij Geeft een prachtige kleur zonder te verven. Eenvoudige vlugge behandeling. Berichten, volgens welke de Stichti"! van den Arbeid vandaag aan de regeri®f zou hebben voorgesteld vergunning verlenen tot een loonsverhoging n>e® maximaal zes procent met ingang v»® Maandag, zijn, wat de datum van i®' gang betreft, onjuist. De Stichting van den Arbeid is tot &e conclusie gekomen, zo deelt men oh* verder mede, dat net wenselijk zou zi)0 op korte termijn de geldende richtlij' nen voor de loonpolitiek te verhoge®- Het is vanzelfsprekend dat de regering zich over dit advies moet berade®' Reeds op deze grond moet uitgeslote® worden geacht dat een loonsverhogi®' 20 September zou kunnen ingaan. S°" vendien zal na de beslissing van de r®* gering nog bedrijfstaksgewijze moete" worden overlegd. ivoren met een, TOMADO- SNELKOOKPAN lijkt wel toveren I In een wip zijn Uw aardappels gaar, is Uw groente gestoofd. Binnen een kwartier staat een Oord verrukkelijke erwtensoep op tafel. DAT SPAART U TIJD EN BRANDSTOF! DAT SCHEELT U PER DAG DUBBELTJES, PER MAAND GULDENS! U hoeft ons niet op ons woord te geloven. U kunt het zelf zien en zelf proeven op onze TOMADO SNELKOOKDEMONSTRATIE OP DINSDAGAVOND 31 SEPTEMBER A.S om 8 uur (einde 9.30 uur) in de Kroonzaal van Rest. BRINKMANN aan de Grote Markt. Toegangskaarten zijn gratis verkrijgbaar bij de vol gende handelaren J. v. d. Berg, Gen. Cronjéstraat 170, Keiler Mac- donald, Zijlstraat 56, Heenk, Grote Houtstraat 99. J. A. Kok, Kruisstraat 5, P. van Putten Zn., Wil- sonplein 5, T. Waterbolk, Schotersingel 21 en Gen. Cronjéstraat 94, J. Wezelman, Schreveliusstraat 12, Jac. Roest Zn., Raadhuisstraat 18, Heemstede. \f. n O m kV

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2