MANNEN maken de MODE ■■Mi I M Ratificatie van Unie-accoord niet geheel zeker DE CASTRIES: Nijmegen eert voor de tiende maal zijn gevallenen BESTWIÏ! r Men heeft de neuzen nog met geteld Enige belastingfaciliteiten voor de middenstand Rapport „Veilig verkeer aan minister Algera aangeboden vermoeidheid was absoluut wapenstilstand noodzakelijk r Aantal lijders aan paratyphus nu 140 Partijberaad in Indonesië In elke prijsklasse J L rook KAVEEWEE Succesvol emigrant Jubileum van „Ons Leekenspel De twintig punten van de voetganger VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1954 PAGTNA 7 Object voor de man, die er aan verdient Subject voor de vrouw die er zich mee vereenzelvigt 8i'o- ïiilll SK gg per meter Verdere uitbreiding onwaarschi j nli j k A Jlfc 'n Gezond idee, Uitstekend staal van landontginning Botsing tussen gieren en vliegtuig Pakketten voor militairen op Nieuw-Guinea v WM'e t~ Y et eerste weekend van October f—1 komt Jacques Fath naar Neder- t J. land, dat is dan voor de derde tnaal in onze vaderlandse geschiede nis. En kort geleden heeft Christian Oior bekend gemaakt, dat het hem behaagd heeft een deel van zijn col- fictie, waarbij de meest spectaculaire modellenmet vijf mannequins uit zenden naar Centraal- en Midden- ffherika voor een reis van twee I panden (de K. L. M. valt de eer te ,eUrt al dat schoons en kostbaars te ^09en vervoeren), opdat ook de y°uwen in dat werelddeel van zijn ,!-uwe inzichten kennis kunnen ne- ^n. Inzichten, die iedere zes maan- ]u veranderenwaardoor er een Arme onrust ontstaat, maar waar- Ar het geld flink rouleert. Men zegt, dat Dior zijn H-lijn heeft Mmceerd uit vrees voor de herrezen Werpster Chanel, naast wie hij lie- M medestander is dan tegenstander. 4°Po Chanel, in haar tijd rondom de Mtiger jaren een groot couturière, is, Mh men weet, in Februari van dit Mr weer op de proppen gekomen. Mds de tweede wereldoorlog had ze Mts meer van zich laten horen, tot plotseling het vorig seizoen weer J'scheen met een collectie, die min meer was blijven staan bij het tijd- Jlh, waarop ze haar bemoeiingen met y mode had gestaakt. Maar ze kan M.cr élan terugvinden en weet dan i hien een groot publiek op öi °-r hand te wrijgen. Dior, M een gevoelige windwijzer i s A die het vorig seizoen blijkbaar k. al een gevaarlijke rivale in haar h,®> had zijn collectie voor deze zo- >AT. zoals men zich wellicht henn- tr.'> reeds geheel naar het wat sluike, i)i!ï,ni9 joyeuze, „geen vlees en geen k; -silhout der dertiger jaren gericht. (c, ,'ioe merkwaardig ook, in Amerika lint men daarvoor te voelen. iv^aar deze Augustusmaand, toen de (j hturiers, met alle daaraan verbon- L71 opwinding, hun collecties open- SeÏT maakten, was Coco Chanel niet W}sPoneerd en ze moest haar pre- V>« uitstellen. In October, over een 'u owat dus, zal ze haar collectie L darijs als een nakomertje tonen. ije dan zal Dior eerst weten in hoe- reirt6 goed heeft gezien en de we- of het met al het rumoer rondom ®Ui veHaring van het vrouwelijk fi- l^T zin heeft gehad, zich zo te la- beet nemen. iannt °P dat laatste begint het aMzamerhand, met al die snel elkaar te PfOende schommelingen in de mode, Ns ken- En dat is, volgens het Pa- \iaJ Weekblad „l'Express", de schuld de man. Iroeger, toen er nog1 koninginnen Waren, zegt het blad terecht, werd k0n- de mode aangegeven door de »aC0in en haar hof. De vrouwen Aon de vorstelijke voorkeur die e werd en bleef zolang de konin gin heerste. Vrouwen zijn nu eenmaal van aard behoudend, haar voorkeur voor een bepaalde klerenstijl kunnen zij niet zo maar veranderen. Zij zijn er veel meer door geraakt dan de man, omdat ze er zich meer mee ver eenzelvigen. In de tijd tussen de twee wereldoorlogen had Parijs grote vrou welijke ontwerpers: Jeanne Lanvin, de hiervoor genoemde Chanel, Mada me Vionnet, die de leermeesteres is geweest van vele tegenwoordige cou turiers en die nog steeds een trouw bezoekster is van de première van haar pupillen. Die vrouwelijke coutu riers speelden dezelfde rol als vroeger de koningin. Zij wijzigden wel elk sei zoen allerlei details aan hun creaties, maar heel hun carrière maakten zij eigenlijk altijd door hetzelfde type kle ren. Zij creëerden voor een eigen Par ticuliere clientèle, die een bepaalde stijl apprecieerde; dat was m de tijd, dat de haute couture voor een gefor tuneerde élite werkte, en niet voor de Amerikaanse confectie, dat „levend monster, dat per seizoen een nauwe lijks geboren mode verslindt". Want wil het kolossale apparaat van de kle ding-industrie floreren, dan is het noodzakelijk, dat iedere Amerikaanse zich elk seizoen verplicht voelt, om haar gehele garderobe te hernieuwen, zoals iedere Amerikaanse man zijn auto. e economische wereld, die de I wereld van de man is, moet J—S blijven draaien, daarom spelen mannen hun grote rol in de mode. Dior, Fath en De Givenchy, de drie grootsten, die de wetten voorschrijven, zijn mannen. Zij betrekken hun stoffen bij mannelijke fabrikanten. Dior wordt gefinancierd door Boussac, de Franse katoen- en rayonkoning, die in 194 7 iets zag in deze nieuwe, zeer begaafde en bovenal ambitieuze ontwerper. De openingsshow van Fath, hebben we ons laten vertellen, wordt zelfs mee gefinancierd door een van onze Neder landse meest bekwame stoffenfabri- kanten. Dat knopen en ceintuurs nooit aan de modellen ontbreken, vindt vooral zijn oorzaak In het feit, dat de kno pen- en ceintuurfabrikanten óók moe ten blijven produceren en verdienen. Bovendien staan de couturiers, die al tijd schulden hebben, dikwijls bij hen in het krijt. De eersten, die de nieuwe mode, zodra zij „uit" is, zien, en kiezen wat ze de we reld zullen voorzetten, zijn de (meest al) mannelijke inkopers van de con fectie. De interpretatie van de model len voor de vermenigvuldiging in de kledingindustrie gebeurt ook al weer bijna uitsluitend door mannen. En als dan de door mannen ontwor pen, door mannen uitgezochte en door mannen geïnterpreteerde kleren aan de vrouwen worden voorgezet, dan ontstaat uit die ontmoeting de Mode in haar werkelijke gedaante. Die ontmoeting heeft nu deze weken plaats overal waar vrouwen shows zien, modeplaten bekijken en zich de nieuwe tendenzen proberen eigen te maken of ze afwijzen. Dat zich eigen maken van de mode gebeurt nergens met zoveel ziel als in Parijs. Want iedere Parisienne voelt zich een beetje hofdame van de MODE, die in haar stad resideert. Als de nieuwe vloed pakt, dan pakt die daar onmiddellijk, en als het daar al weer eb is, komt er nog iets van de vloedgolf naar ons toe rollen. Of en hoe de H-lijn de Pari sienne zal meeslepen, is nog de vraag. Dat zal men pas tegen November kun- Bij de foto's Boven: Half bolero, half stola is deze creatie van Jean Dessès in breit- schwanz, die een roodachtige gloed heeft. Het hoedje is van hetzelfde kostbare bont. Links: Schoenen, hoed en japon zijn ontwerp van Dior. De zwarte zijden cocktailjurk heeft een ceintuur van soepele, beige suède. Rechts: In deze stijl maakt De Gi venchy zijn cocktailjaponnen. Grote kaneelkleurige rozen zijn hier ge strooid op een fond van witte zij. nen constateren aan het straatbeeld. Als de Franse vrouw in de komende weken bepaalde schouderbandjes (a bon entendeur demi mot suffit) wat korter maakt, haar trui zo laag moge lijk aftrekt en haar mantelpakjasjes open draagt om haar middel te efface- ren, dan is het gebeurd. Dat is van veel meer belang dan wanneer de Hertogin van Windsor of Marlène Dietrich een aantal H-modellen be stellen. En als de Parisiennes zich aan de nieuwe lijn overgeven, dan is het uit overtuiging, want nog altijd koopt maar 40 procent van de Franse vrou wen haar tailleur kant en klaar en dat is het eerste kledingstuk, waar in ze zich met het nieuwe silhouet zal vereenzelvigen en kiest 60 procent die volgens haar individuele smaak en rzswijze. In tegenstelling tot de Amerikaanse vrouw, die zich eenvou dig laat dirigeren door wat de con fectiemagazijnen haar voorzetten. Zij heeft geen andere keus dan het „a prendre ou a laisser". A. Bgl. Advertentie (Van onze corres pondent) Terwijl stormach tige herfstvlagen triest over de stad neersloegen, heeft Nijmegen Donder dagavond degenen herdacht, die met de inzet van hun_Ie-1Q44-j 7 -Q -jQ^.4 ven de uiteindelijke bevrijding van stad en land bevochten: de Amerikaanse pa ratroopers van de 82nd Airborne Di vision, die na vier dagen van zware strijd de Waal over staken; de Britse elitetroepen van de Guards Armoured Division, die zich door de smalle cor ridor een weg van Eindhoven naar de^IJNlEGEN Nijmeegse brug vochten; de stille helden van het verzet en de honderden naamloze burgers die in het geweld ten onder gingen. Op alle officiële gebouwen en van vele huizen werd in de namiddag de nationale driekleur halfstok gehesen. Ter zelfder tijd vonden in alle soberheid twee onop vallende plechtigheden plaats Zowel op het Canadian War Cemetery te Groes- beek als op het Engelse oorlogskerkhof „Jonkerbos" werden door het Nijmeegs gemeentebestuur en ue ambassadeurs van de respectievelijke landen kransen ge legd. Op het Kelfkensbos, vlakbij het vroe gere strijdtoneel rond de brug, werd later in de openlucht een H. Requiem mis opgedragen. In het concertgebouw De Vereeni- ging verzamelden zich nadien een groot aantal hoge binnen- en buitenlandse autoriteiten om de plechtige uitvoering van Verdi's Requiem bij te wonen. De ambassadeurs van de geallieerden: mr. H. Freeman Matthews namens de Ver enigde Staten, Sir Paul Mason namens Groot-Brittannië, ine Thomas A. Stone namens Canada, President Eisenhower, Sir Winston Churchill en de prime-mi nister van Canada varen respectievelijk vertegenwoordigd door general A. C. McAuliffe, commandant van het Vile Amerikaanse leger in W.-Duitsland, Sir Brian Horrocks en brigadier J. E. C. Pangman. In de tot de laatste plaats toe be zette zaal zag men voorts een groot aantal Amerikaanse en Britse vete ranen, die aan de gevechten van Sep tember '44 hebben deelgenomen, als mede een zeventigtal nabestaanden van in Nederland gesneuvelde Britse militairen. Zij waren juist deze mid dag in Nijmegen aangekomen. Twintig paratyphuspatiënten uit Kat wijk aan den Rijn en omgeving zijn Don derdag in de Haagse ziekenhuizen Zuid- wal en St. Joannes de Deo opgenomen. In het Academisch Ziekenhuis te Lei den is weer wat meer ruimte be schikbaar gekomen. Daar worden nu 45 patiënten verpleegd. Zoals bekend worden zo veel mogelijk patiënten in ziekenhuizen opgenomen om herinfectie te voorkomen. Veel nieuwe gevallen worden door de medici niet meer ver wacht. Twintig patiënten zijn inmiddels ge nezen. Op 't ogenblik zijn er in totaal nog 140 inwoners van Katwijk aan den Rijn ziek en twintig inwoners van Rijns- burg, Katwijk aan Zee en Valkenburg. Advertentie Let op het bekende FYFFES- ETIKET. Alleen dit waar borgt U het beste van het beste: de échte FYFFES, voedzaam en verrukkelijk alléén echt met Hauw etiket op iedere kam i (Per luchtpost van onze correspondent) DJAKARTA, September. Hoewel het toch al weer even geleden is, dat in Den Ilaag de voorzitters van een Indonesische en een Nederlandse delegatie het protocol tekenden, waarbij tot de opheffing van de Nederlands-Indonesische Unie besloten werd, valt nog niet te zeggen of het Indonesische parlement deze overeenkomst ook zal ratificeren. Een opmerkelijke ontwikkeling is echter wel, dat een van de regeringspartijen, de Partai Buruh, zich tegen het protocol heeft ver klaard. Eerder verklaarden reeds twee oppositiepartijen, de P.S.I. en de Partai Murba, zich tegen het protocol. Daartegenover staat op dit ogenblik nog geen enkele partij, die zich officieel vóór de overeenkomst heeft verklaard. Wel hebben vooraanstaande figuren uit de grootste regeringspartij in Indo nesië, de P.N.I., zowel als uit de grootste oppositiepartij, de Masjumi, ver klaard, dat zij de bereikte overeenkomst weliswaar niet ideaal achten, maar toch het beste wat onder de gegeven omstandigheden viel te bereiken. Het moet dus, vooral wat de P.N.I. betreft, waarschijnlijk geacht worden, dat deze partijen het protocol zullen aanvaarden. Indien dit het geval zou zijn dan is het, gezien het grote aantal stemmen dat deze twee partijen in het Indonesische parlement hebben (iets minder dan de helft), wel zeker, dat het protocol wordt geratificeerd. Opmerkelijk blijft het inmiddels, dat het Indonesische parlement de behan deling van het protocol, die eerst nog voor het reces, dat eind Augustus in ging, zou hebben plaatsgevonden, heeft uitgesteld tot na dit reces. Officieel werd als reden hiervoor opgegeven, dat een van de leden van de Indone sische delegatie naar de besprekingen in Den Haag, mr, Moh. Yamin, nog niet uit Europa was teruggekeerd. In wer kelijkheid is het echter stellig zo ge weest, dat men zich in eigen kring nog eens goed heeft willen beraden alvorens een beslissing te nemen. Opvallend is het voorts, dat ook thans nog de partijen blijven aarzelen een be slissing te nemen. De partijleiders la ken bepaalde gedeelten van de over: eenkomst en prijzen andere, maar zij verzuimen om zich duidelijk voor of te gen de overeenkomst in zijn geheel uit te spreken. De Partai Buruh heeft zich dus of ficieel tegen de overeenkomst verklaard doch ook uit twee andere regeringspar tijen, de PIR en de progressieve fractie zijn stemmen opgegaan die zich daar tegen verklaard hebben. De partijen als zodanig hebben echter hun standpunt nog niet bepaald. De Partai Buruh en de progressieve fractie hebben elk slechts een minister in de huidige Indonesische regering. De Partai Buruh wordt vertegenwoordigd door de minister van Arbeid, S. M. Abi- din, en de progressieve fractie door de minister van Defensie, mr. Iwa Kusu- masumantri. Zowel deze twee partijen als de Partai Murba, die zich ook tegen de overeenkomst heeft verklaard, zijn zeer links gericht. In dit verband valt het weer op, dat de officiële communis tische partij in Indonesië, de PKI, nog niet te kennen heeft gegeven of zij de overeenkomst al dan niet zal aanvaar den. Wel hebben verschillende PKI-lei- ders scherpe critiek geleverd op het be reikte resultaat. De P.I.R. is veel sterker in de re gering vertegenwoordigd. Deze partjj heeft niet minder dan drie ministers: Mr. Wongsonegoro de vice-premier, Advertentie prof ir. Roosseno van verbindingenen prof.' dr. Hazairin van Binnenlandse Zaken. Uit deze partij gaan de laat ste tijd steeds meer stemmen tegen de regering op. De klachten betreffen in het bijzonder het financieel-econo- misch beleid van de regering. Ver schillende malen is er reeds sprake van geweest, dat de PIR haar minis ters zou terugtrekken. Aan de andere kant heeft de PIR groot voordeel van het door de minister van Binnenland se Zaken gevoerde beleid, waardoor vele partijgenoten op belangrijke be stuursposten benoemd zijn. Minister Hazairin verklaarde trouwens zelf de zer dagen: „Bij benoemingen geef ik aan mijn eigen partij voorrang". De Indonesische minister-president heeft thans aan Hazairin verboden nog nieu we benoemingen te doen, als deze niet door het gehele kabinet goedgekeurd zijn. Zal dit voor de PIR een reden tot verdere ontevredenheid zijn? Zeer belangrijk is voorts de houding, die de Islamietische partijen zullen aan nemen. De PSII en de Nahdatul Ulama steunen de regering, terwijl de Masju mi in de oppositie is, doch in toene mende mate bestaat bij deze partijen de neiging om weer te gaan samen wer ken. De PSII heelt twee ministers: Lie Kiat Teng van gezondheid en Moh Has san van Openbare Werken. De Nahdatul Ulama heeft er drie: de tweede vice- premier Zainul Arifin, Kyai Masjkur van Godsdienst en Moh. Hanafiah van Agra rische Zaken. Deze twee partijen heb ben nog op generlei wijze te kennen gegeven, hoe zij over het protocol den ken. De Masjumi had in eerste instan tie een gunstige reactie, doch een de finitief standpunt is nog niet bekend. De PNI zal in elk geval het protocol wel aanvaarden: deze partij is te nauw bij de onderhandelingen in Den Haag betrokken geweest om een andere hou ding te kunnen aannemen. De PNI al leen is echter niet voldoende om een ratificatie in het parlement te bewerk stelligen. Zoals de zaken er thans voorstaan lijkt het vermoeden niet ongewettigd, dat de resultaten van het overleg in Den Haag in elk geval van invloed zul len zijn op de positie van de Indone sische regering. Neemt het parlement het protocol niet aan, dan zal de In donesische regering moeten aftreden. Neemt het parlement echter, wat nog steeds het meest waarschijnlijk is, het protocol wel aan, dan zal toch in ieder geval op zijn minst de Partai Buruh haar minister moeten terugtrekken. Waar de mogelijkheid groot is, dat nog meer regeringspartijen zich tegen het bereikte resultaat zullen verklaren, moet het echter mogelijk geacht wor den dat een meer ingrijpende herschik king in het Indonesische kabinet op een gegeven ogenblik noodzakelijk zal wor den. Volgens landbouwdeskundigen in Ca nada heeft de Nederlandse emigrant John van Zutphen, die vier jaar geleden daar aankwam, een uitstekend staaltje van landontginning ten beste gegeven. Hij wordt een der succesvolste boeren uit het landbouwdistrict in Nova Scotia genoemd. Toen hij in Cape Breton aankwam en zijn land eens overzag realiseerde hij zich, dat hij meer grond nodig had. Aan de andere zijde van de weg, waaraan zijn boerderij lag. bevond zich een groot stuk land, dat enkele jaren eerder door een bosbrand was geteisterd. Hij nam er 50 hectare bij. Met de hulp van het departement van Landbouw, dat bulldozers beschikbaar stelde, ruimde hij de verkoolde stam men en stronken op en thans bloeien op de eerste negen hectare grond de gele bloesems van het rijpe koren. Een twee de gedeelte, groot zeven hectare, zal in het najaar oogst opleveren. De Canadese landbouwautoriteiten hebben de grootste bewondering voor de emigrant Van Zutphen. die zich in den vreemde een bloeiend boerenbedrijf wist op te bouwen. (U.P.) Twee gieren zijn gisteren nabij Bom bay, op 1.000 meter hoogte, in botsing gekomen met een Dakota van de Bir- maanse luchtvaartmaatschappij. De vo gels sloegen door de ruiten en kwamen in de cockpit terecht. De vlieger en de radio-telegrafist liepen verwondin gen op. De gieren kwamen om het le ven. Het vliegtuig, dat 21 passagiers aan boord had, kon veilig landen op het vliegveld Dum-Dum bjj Bombay. De retourvlucht naar Birma moest wor den uitgesteld, aangezien de hydrau lische installatie van het vliegtuig be schadigd was. (Reuter) „Ons Lekenspel" in Bussum, dat dicht bij de viering van zijn twintigjarig be staan staat en dus zijn jubileumsei- zoen begint, heeft het traditionele jaar boek doen verschijnen, waarin ditmaal, voor het eerst oo deze wijze een drie tal nieuwe initiatieven worden aange kondigd. Het belangrijkste voor het Ne- drrlandse amateur- en lekentoneel is ongetwijfeld een vondst, die het eeuwige rollen overschrijven voorgoed overbo dig maakt. Ten behoeve van de kleine rollen stelt „Ons Leekenspel" in den vervolge tegen een kleine vergoeding naast het aantal, dat voor een opvoe ring verplicht moet worden aangekocht, extra tekstboekjes ter beschikking. Vervolgens annonceert „Ons Lee kenspel" een nieuwe subsidie-prijs kamp ook vorig jaar werd een der gelijke wedstrijd uitgeschreven waaraan tien verenigingen kunnen deelnemen. Er worden een subsidie van 300, en drie van 100,be schikbaar gesteld. Deelnemers die nen een van de drie door de Bond van Nederlandse Toneeluitgevers bekroon de spelen op hun repertoire te ne men. Deze spelen zijn: „Rumigny" van E. S. Willartz, „Jij weet, jij weet, wat ik niet weet" van A. van Zuylen en „Kapitein Venijn" door Jan Naay- kens. Tenslotte wordt in dit jaarboek, dat uiteraard ook een keur van spelen be vat voor het amateur- en lekentoneel, een werkcongres aangekondigd, dit ter viering van het 20-jarig bestaan op 27- 28 en 29 Dec. a.s. in Concordia te Bus sum. Het voorlopig programma vermeldt als sprekers: Dr. Jop Pollmann, Dr. N. Perquin, Dr. H. Fortmann (als fo rumleider) Güillaume v.d. Graft, Ga- briël Smit e.a. Bovendien zal op dit congres voor het eerst in Nederland op een avond drie maal hetzelfde spel worden opgevoerd, n.l. als poppen spel, als maskerspel en als lekenspel. 5? (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft Donderdag de middenstandsnota voor kennisgeving aangenomen, nadat de Staatssecretaris van Financiën, dr. Van den Berge, nog enige belastingfaciliteiten had toege zegd. Daarbjj heeft hij echter uitdruk kelijk vastgesteld, dat in de algemene inkomstenbelasting geen tarief past, dat in het bijzonder voor de middenstand zou moeten gelden. Verdere verlichting van de omzet- en de vereveningsbelas ting kon hij evenmin toezeggen. Hierbij was het motief, dat zij in de prijzen worden doorberekend. Wel wilde hij de franchise van de onbelaste stille reser ves, die bij overlijden en liquidatie op f 5000 staat, tot f 7500 verhogen. Ook zal een eind komen aan de onlogische me thode bij de belastingdienst, om bij de investeringsaftrek firmanten afzonder lijk voor f 3000 in aanmerking te nemen en niet de firma zonder meer. De heer Hooy (K.V.P.) was verheugd over deze toezeggingen, waarvan hij voor vele ondernemers verlichting ver wacht. Ook van de toezegging, dat de staatssecretaris een analyse zal gaan maken van de belastingdruk op het middenstandsbedrijfsleven, nam hij dankbaar nota. Voorts werd nog toege zegd, dat met meer zorg nog eens zal worden nagegaan welke diensten precies door inkoopcombinaties worden ver richt. Alleen wanneer deze zuiver gros siersfuncties vervullen zijn zij beiast- baar. l Aan het begin van de vergadering heeft eerst ar. Veldkamp zijn reae voortgezet en daarbij het plan van de voorlichtingsdienst nader uiteengezet. Er zal een kleine maar goed uitgeruste dienst van regionale consulenten komen, die zich allereerst tot de bestaande or ganisaties zullen richten, maar ook de individuele middenstander niet zullen vergeten. Het ligt echter in de bedoeling dat vooral de thans snel groeiende P.B.O.-organen in de voorlichting zullen worden ingeschakeld. De staatssecretaris voelde er iets voor om ook functionele consulenten dus voor bepaalde branches bij wijze van proef aan het werk te zetten en ook het plan van de heer Peschar om aan de consulenten assistenten toe te voegen wil hij overwegen. Prof. Lemaire was vooral dankbaar voor de toezegging dat het randbedrijf aan een apart onderzoek zal worden onderworpen. Hij zag door de locale gebondenheid van de randbedrijven hier een heel afzonderlijk maatschappelijk probleem. De staatssecretaris ging uit van de stelling dat er een ontstellend tekort aan inzicht bij vele middenstanders en middenstandsorganen in de mogelijkhe den van hun vak bestaat. (Van onze Haagse redacteur) In de Statenzaal 'van het ministerie van Verkeer en Waterstaat te Den Haag heeft de voorzitter van het Verbond van Veilig Verkeer, jhr. Th. Röell aan de minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera het rapport aangeboden, dat de commissie voor de belangen van de voetganger in het verkeer, door boven genoemd verbond ingesteld, heeft uitge bracht. De voorzitter van die commissie, de heer Chr. G. Matser, burgemeester van Arnhem, heeft daarbij een toelichting gegeven op de aan het rapport toege voegde 20 punten, welke het verbond genoemd heeft „de twintig punten van het rapport voetgangers." Van deze twintig punten noemde de Advertentie VERKRIJGBAAR RU APOTHEKERS EN DROGISTEN WOi-PMARMA AMSTERDAM l Generaal Christian de Castries, bevel hebber van de vroegere Franse vesting Dien Bien Phoe in Noord-Indo-China, heeft op de eerste persconferentie sinds zjjn ontslag uit krijgsgevangenschap verklaard, dat een wapenstilstand in Indo-China „absoluut nodig" is geweest. Tegen de tijd, dat de wapenstilstand werd getekend en zelfs daarvoor, was het duidelijk geworden, dat Frankrijk geen militaire overwinning in Indo-Chi na kon behalen, evenmin als de Viet- minh. Slechts een grootscheepse interventie van de Amerikaanse luchtmacht zou het resultaat van de slag om Dien Bien Phoe nog hebben kunnen wijzigen. En zelfs dat zou in de laatste dagen van het langdurige beleg om de vesting niet meer geholpen hebben. De Fransen hadden Dien Bien Phoe niet kunnen houden door de overmacht van de vij and in manschappen en materieel. Bo vendien was de Franse luchtmacht vaak tot werkloosheid gedoemd door het slechte weer. De Vietminh had haar artillerie meesterlijk gecamoufleerd en de legerleiding was „uitstekend". De Castries verklaarde, nimmer Chi nezen onder de doden of krijgsgevange nen van de Vietminh gezien te hebben. Het leed echter geen twijfel, dat groot scheepse hulp over de Chinese grens binnenstroomde. In zijn krijgsgevangen schap was hij afgezonderd geweest van al zijn mede-officieren. Enkele keren had men hem gedwongen lezingen voor de „politieke opvoeding" bij te wonen. Volgende week zal generaal de Cas tries naar Indo-China terugkeren. In Londen zijn na vijftien maanden werken in de nabijheid van de St. Pauls Kathedraal de bouwvallen van een kleine Romeinse tempel, die ongeveer 15 meter lang en 7 meter breed is en ongeveer 150 v. Chr. gebouwd zou zijn, bloot gelegd. voorzitter de vijf volgende de belang- rij leste* 1. Het is gewenst de voetgangersover steekplaatsen duidelijk op enige afstand zichtbaar te doen zijn, zodanig dat zij ook overdag als verkeersteken herken baar zijn. 2. Het verdient aanbeveling te bevor deren, dat de voetgangers de van over heidswege aangebrachte voetgangers oversteekplaatsen benutten en hen ervan te weerhouden daar waar deze over steekplaatsen zijn aangelegd anders dan daar over te steken. 3. Het is nodig, als complement voor deze gedragsregel voor de voetganger, het rijverkeer voor te schrijven de voet ganger, die van de oversteekplaats ge bruik maakt, voorrang te verlenen. 4. Het is evenwel niet gewenst 't voor- rangsrecht van de voetganger op over steekplaatsen te handhaven tegenover het afbuigend verkeer op geregelde kruispunten. 5. Het is gewenst de voetganger de verplichting op te leggen bij kruispun ten, waar het verkeer door politie of verkeerslichten wordt geregeld, de ge geven aanwijzingen op gelijke wijze op te volgen als het andere verkeer. Minister Algera dankte het verbond en zijn commissie voor het degelijke werk, resultaat van diepgaande studie. Het verkeer had niet beter bevorderd kunnen worden dan door deze arbeid. De minister zal deze studie onderwer pen aan het oordeel van de subcimmis- sie van de Raad van de Waterstaat, po pulair genaamd de generale staf van het verkeer. Ter gelegenheid van 't St. Nicolaasfeest is er gelegenheid om met het s.s. „Zee land" en het s.s. „Tomini", beide afva rend van Rotterdam, zeepostpakketten te verzenden aan militairen op Nieuw- Guinea. Pakketten, bestemd voor ver zending per s.s. „Zeeland" en per ss. „Tomini" moeten uiterlijk 20 resp. 26 September op een postkantoor zijn aan geboden. Ter gelegenheid van het Kerstfeest biedt het m.s. „Willem Ruys", afvarend van Rotterdam, gelegenheid eveneens zeepostpakketten te verzenden naar mi litairen op Nieuw-Guinea. Deze pakket ten moeten uiterlijk 11 October op een postkantoor zijn aangeboden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7