Lichtj es kijken, nieuw volksvermaak VAN KAKELBONTE DROOM NAAR MEER EENVOUD Herkersteningskruistocht Christelijke beïnvloeding der openbare mening I m NOURY AL SAID OP REIS Bloei van R.K. Leergangen Feestelijke opening van 2e Wereld vrijgezellen congres •e GEHEIMZINNIGE AUTO Talloze steden deze zomer verlicht Chaos en Harmonie ACTIE VOOR GOD Geen feest zonder verlichting Damespijpen Grevenbicht in vrij gezellens f eer WÊm RESA-HILVERSUM ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1954 pagina -m:-U MIDDEN-OOSTEN MOET GELEDEREN SLUITEN Show in New York H.H. Wijdingen bij de Redemptoristen Conservatorium wordt zelfstandig Dodelijk ongeval te Rotterdam Weer diamanten uit de „Triton" geborgen ONDERWIJZERSEXAMEN Een Nederl. speurdersroman De N.V. „Polynorm" te Bunschoten heeft een contra'ct gesloten met het mi nisterie van Oorlog en Marine voor een bedrag van f 3.873.929. Het betreft de levering van aanhangwagens van en 1 ton. (Van onze redacteur) T~l r is in ons land een nieuwe avondlijke bezigheid in de zomer ontstaan #"T lichtjes kijken. Geen stad, die in de afgelopen zomer een of andere redei kon vinden om een feest te organiseren en die zichzelf respecteert, heef nagelaten de festiviteiten te omlijsten met een overvloed van licht. Haarlem, Alkmaar, Amsterdam, Naaldwijk, Dokkum, Nijmegen, Zwolle, Kampen, Roo sendaal, Zutphen, zelfs het kleine hottum (Rozenfeest) we noemen er enkele voor de vuist weg zij alle hebben hun historische gebouwen in floodlight gezet, hun straten geïllumineerd. Eindhoven baadt thans met het oog op het bevrijdingsfeest in licht. I>en Helder Honderd jaar marinehaven volgt in October. En volgende zomer zullen weer in tal van plaatsen, met Rotterdam met zijn E 55 aan het hoofd, in het avondlijk uur tal van schijnwerpers en lichtjes aangloeien, tot vermaak van boeren, burgers en buitenlui en ten ple- ziere van de hotels, restaurants en winkeliers. In Arnhem houdt men zich nu al bezig met de verlichting voor over ongeveer negen maanden, verontrust als men is over het feit, dat Nijmegen en andere plaatsen deze zomer met hun verlichting in verhouding zoveel meer bezoekers trokken dan Gelre's hoofd stad, waar men geen lichtorgie had verwekt. Het is niet gemakkelijk de totale uitgaven, die de gemeenten, V.V.V.'s en particulieren zich voor de feestverlichting hebben getroost, te becijferen. De kosten moeten in de tonnen lopen. Evenmin is het een kleinigheid de baten in a nutshell weer te geven. Wij hebben al gewezen op de winst voor de nering doenden. Reken daarbij de hogere ontvangsten van de openbare vervoermid delen. En niet te vergeten de goodwill, die een stad of een wijk of straat in het bijzonder zich kweekt. Vele honderdduizenden scheppen genoegen in het licht jes kijken. Niet alleen hele steden vooral de kleinere zijn avond in avond uit cp de been, ook de „vreemdelingenindustrie" vindt er ruim baat bij. men zich bij de eerste opzet beperk fot een kleine kern, waar aardige ef fecten mee bereikt kunnen worden. Vol gende jaren kan de verlichting uitge breid worden. Men neme niet te veel hooi op zijn vork, want als de geld middelen niet ver genoeg reiken, wreekt zich dit in het aantal licht punten, waardoor bijvoorbeeld een boog niet het vereiste lichteffect op levert of waardoor de bogen of straat- Tot voor kort trok men van heinde en verre naar de geïllumineerde plaat sen. Maar bij de overdaad, die er deze zomer was, kon het niet anders, of de aandacht werd verdeeld. Men kan niet blijven feesten, de vreemdelingen kunnen niet lichtjes blijven zien. Toch hebben de plaatsen, waar 's avonds veel licht was, veel bezoekers getrok ken, Men verwacht niet, dat de ver- lichtings-hausse, waar wij nu in leven, de eerstkomende jaren zal vermin deren. Er is altijd wel ergens een zoveel-honderdjarig bestaan te vieren, er is hier en daar in den lande steeds wel een gelegenheid om een feest te organiseren. En eerst een geslaagde verlichting maakt een stad feestelijk. Het is uiteindelijk heel goed mo gelijk, dat verschillende onderdelen van de verlichting min of meer per manent gaan worden, dat vooral het strijklicht op de historische gebou wen tot de blijvende, uitrusting van de steden gaat behoren. Het geheel zal dan wat rustiger van karakter worden, en beter afgewerkt De goe de kern van wat men nu, veelal enigszins gehaast, opzet, kan behou den blijven. De kosten behoeven bij een geringere belangstelling geen be zwaar te zijn. Men heeft in de eer ste jaren, dat men een feestverlich ting aanlegde, grote bedragen be steed, die hun baten wel zullen hebben opgebracht Later heeft men alleen de uitgaven voor berging, plaatsing, additionele ornamenten en de stroom. Van lukraak naar methode Men heeft in verscheidene gemeen ten de eerste maal, dat men een fees telijke verlichting op touw zette, met weinig geld en provisorische midde len er vaak maar een slag naar gesla gen. Veelal kon de verlichting met bij behorende apparatuur geen regentje of flinke wind verdragen. De houten staketsels waren wel eens niet al te stevig. De laatste tijd ziet men veel stalen buizen gebruiken. Bij de opzet en aanschaffing worden de feestcomi- té's of gemeenten de laatste jaren meestal geadviseerd door de Lichttech- nische afdeling van Philips, waar men een speciale studie van dit soort objecten gemaakt heeft. Er is in den lande een twintigtal adviseurs, die naar beste weten voorlichten. Men wendt zich ook rechtstreeks tot Eind hoven, waar een deskundige al naar gelang het budget en plaatselijke mo gelijkheden een ontwerp maakt. Hij zal 's nachts uren op en rond histori sche gebouwen vertoeven, om met schijnwerpers de meest aesthetische manier van verlichting „uit te dokte ren". Hij zal daarbij veel aandacht be steden aan de schaduwwerking. Voorts zal hij bij illuminatie van parken ad viseren niet te veel. kleuren te ge bruiken en terdege uitzien naar mo gelijkheden, om hier het gewenste licht-donker effect in practijk te bren gen. Bij de verlichting van straten zal zoveel mogelijk getracht worden een eenheid te bereiken, met niet te veel kleuren. Een strak stramien is voor de meestal niet zo fraaie winkelstraten zie de bovenkant der gevels aan te bevelen. Ook is het gewenst, dat Van bevriende zijde heeft men mij gewezen op een boekwerk, dat „Van Chaos naar Harmonie" heet en dat schijnt te betogen, dat geen probleem ter we reld onoplosbaar is als men het maar met muziek in hart en hoofd aanpakt. Wel nu, ik heb het schriftuur nog niet gelezen, maar ik ga het wel doen. Want ik heb zo'n idee, dat het een kolfje naar mijn hand zal zijn. Ik ben dol op muziek; en op harmonie en op de chaostrou wens ook. Maar in gemoede: er wórdt te weinig aan muziek gedaan, vooral in leidinggevende kringen. Ik ben er inderdaad van overtuigd, dat wij een stuk dichter bij de wereld vrede zouden zijn als Malenkov en Eisenhower, in plaats van voortdu rend op hun poot, respectievelijk op de banjo en de zingende zaag zouden spelen. Molotov heb ik een piccolo toegedacht; ik weet niet waarom, maar ik geloof (in mijn hart), dat die man aanleg voor dat instrument heeft. Drees, heb ik gedacht, zal een trekharmonica niet misstaan en Beel kan ik mij, sinds ik van dat boekwerk heb gehoord, wonderwel voorstellen achter het slagwerk. Eden bespeelt natuurlijk de cel en Adenauer trompet. Mendès- France heeft een gelaat, dat hele maal staat naar een saxofoon en Foster Dulles kan ik mij nauwe lijks meer voorstellen zonder har monium. De dikke trom heb ik toe gedacht aan Spaak. Van Chaos naar Harmonie, inder daad. Maak een harmonie van de U. N. O. en wij zullen ongtewijfeld beide hebben. Chaos èn Harmonie. Zoals het is, was en altijd zal zijn trouwens. rara1 De Schreierstoren te Amsterdam badend in floodlight. n ons vorig artikel hebben wij ge tracht in grote lijnen de bedoeling en werkwijze weer te geven van de grootscheepse Actie voor God, die in ons land zal worden ondernomen als een poging om de toenemende ontker stening van de samenleving tegen te gaan. Na die algemene oriëntatie kan het zijn nut hebben iets nader in te gaan op de achtergrond van dit stre ven, omdat er vooral over een derge lijke actie geen misverstand mag heer sen. Al te gemakkelijk immers zal men in de gedachtensfeer van het ogenblik geneigd zijn dit initiatief van Katholieke zijde uit te leggen als een nieuw mid del tot machtsverovering. Men zal spre ken van een opvallende stunt, die en kel en alleen gericht is op „zieltjes- ja'gerij" met mogelijk de toevoeging, dat ergens op de achtergrond de. ver scholen opzet ligt zodoende de sterkste partij in het land te worden. Wat men ook zeggen of denken mag, dit staat als de enige waarheid onom stotelijk vast: alleen de liefde tot God en de evenmens is de drijfveer van deze onderneming. De manier, die men gekozen heeft om door middel van de Actie voor God uiting te geven aan de ze liefde is geheel en al op moderne leest geschoeid. Hierop hopen wij nog nader terug te komen. Voor het ogen blik willen wij alleen de aandacht ves- overspanningen te ver uiteen komen te liggen, wat eerder pover dan fees telijk aandoet. Door middel van z.g. nachtschetsen, voorstellingen op zwart papier, die de illusie van avondverlichting wekken, krijgt het organiserende comité of ge meentebestuur vervolgens een in druk, hoe de verlichting zal worden. Stap voor stap gaat men in deze ma terie voorwaarts, zowel de organisa toren, die op hun kakelbonte dromen spoedig terugkomen, als bij Philips, waar men zich met veel animo ver diept in de feestverlichtingstechniek. Zowel de deskundigen als de op drachtgevers leren bij iedere nieuwe verlichting. Van de idee zoveel moge lijk kleuren aan te brengen, is men afgestapt. Intussen geeft vooral de il- lyminatie van straten vaak een ker misachtige indruk. Maar wat wil men; velen vinden het mooi, getuige de duizenden, die er telkens weer op uit trekken, om de lichtjes te gaan zien. Het meeste genoegen heeft men in de verlichting van historische gebou wen. Dit is ook een dankbaar werk. Men kan zeggen, dat hier „met licht geschilderd" wordt. Als een regisseur dirigeert de deskundige zijn schijn werpers en hij is eerst tevreden als met de onmisbare medewerking van het plaatselijk electriciteitsbedrijf de generale repetitie na uren inge spannen werken zonder feilen ver loopt. De opstelling van de schijnwer pers kan overdag wel eens storend zijn. Maar men is al aan het zoeken naar middelen, om kleinere en krach tiger eenheden te plaatsen. Al zal men een redelijk aantal floodlights ter wil le van de gewenste schakeringen niet kunnen missen. Tijdens Haarlem Lichtstad 1953 waren feestelijk verschillende straten in de Spaarnestad verlicht. Het is vaak heel moeilijk om een in gang zijnde politieke omme keer als zodanig te onderken nen. Nog veel lastiger is het zulk een ommekeer te voorspellen. En het is on begonnen werk om zich over te geven aan profetieën met betrekking tot het Nabije Oosten. Sinds het „Arabisch ontwaken" heeft daai een voortduren de politieke activiteit geheerst, die niet in de laatste plaats werd veroorzaakt door de politiek van tegenstrijdige be loften, die in de/ eerste wereldoorlog door de Britse regering is gevoerd. Het bestaan, sinds 15 Mei 1948, van de staal Israël in dit gebied is de grote twist appel bij uitnemendheid geweest. Tot Juli 1948 heerste tussen Israël en zijn. Arabische buurlanden een openlijke oor log; daarna liet men zich van weers kanten verleiden tot een practijk van bestandsschendingen en represailles Langs de grenzen van de jonge staat ontstond een verbittering, die volgens de historici van een vorig tijdvak zeer geschikt is voor het aankweken van heroïeke kwaliteiten, maar die ook ver antwoordelijk is voor een der ernstig ste lacunes in de verdediging van het niet-communistische deel van de we reld. De Israëlisch-Arabische bloedvete is ondanks de wapenstilstand nooit uit de weg geruimd en de partijen moeten nog altijd voor het eerst bijeen komen om een werkelijke vrede te sluiten. Er is weinig scherpzinnigheid voor nodig ofn ook bij dit afmattende ge schil de lachende derde aan te wijzen. De bekendmaking van de Perzische mi nister van oorlog, generaal Hadayat, dat enkele honderden officieren, onder wie een aantal verre verwanten van dp Sjah, zijn gearresteerd wegens samen zwering tegen de staat kan niet los wor den gezien van de gevangenneming van 133 erkende communisten in het gebied van Abadan, communisten, die in rechtstreeks contact stonden met rode cellen in het sjeikdom Koeweit, aan de overkant van de Perzische Golf. Bij al deze arrestaties zijn ook talrijke per sonen betrokken, die een ro' hebben gespeeld in de kortstondige Sovjet-re- Dezer dagen is er in New York een modeshow gehouden voor pijprooksters. Sinds de Amerikaanse „Medical Association" het publiek attent heeft gemaakt op het moge lijk verband tussen roken en kan ker, maar daaraan toegevoegd heeft,' dat het roken van een pijp minder schadelijk is dan van siga retten, hebben de Amerikaanse vrouwen zich op dit attribuut uit de mannenwereld geworpen. De laatste maanden is de verkoop van pijpen, met name van de zoge naamde „damespijpen", verdubbeld. En de pijpenshow, de eerste ter we reld, zal de animo waarschijnlijk nog wel vergroot hebben. De mannequins defileerden met een pijp in de mond, iedere pijp in de kleur t)an de japon. Blauw, rood, groen en wit waren de ge prefereerde kleuren. Er waren ook avondpijpenwaarvan de steel is bezet met gekleurde edelstenen of pareltjes. Hei duurste exemplaar kost ongeveer f 180. De clou van de show was een pijp met lange steel, onderaan even gebogen, om in bed te roken. De kop is gesneden uit een gearo matiseerde houtsoort, die een be dwelmende geur verspreidt. Voegen wij hieraan toe, dat er' ook in de vorige eeuw vrouwen- pijprooksters geweest zijn. Er be staat een zelfportret van Madame VigeeLebrun, geboren in 1755, die zichzelf met haar pijp heeft vereeu wigd. De foto van dit schilderij, waar op de schilderes, een knappe jonge vrouw in de elegante kledij van haar tijd, een sierlijk pijpje in de hand houdt, werd onlangs gepubli ceerd in de Daily Telegraph. Zij hanteert het rooktuig met meer gratie dan menige vrouw tegen woordig haar sigaret. 22 September zal Z. H. Exc. mgr. dT A. Hanssen de priesterwijding toedie nen aan de fraters Redemptoristen: E. Michielsen (Rotterdam), F. Saelman (Hilversum) en C. Bours (Amsterdam! Hun klasgenoten P. Dera (Gulpen) en J. Plummen (Wijk-Maastricht) zullen daags tevoren de H. Wijding ontvangen in de kapel van het groot-seminarie der paters Redemptoristen in Floresta (Juiz de Fora), Brazilië. 21 September zullen dezelfde fraters de dikken wij ding ontvangen, terwijl hun klasgenoot A. Witschge (Amsterdam) op die dag in Floresta ook de diaken wijding ontvangt. (Van onze correspondent) Hedenmorgen heeft de rector van de R.K. Leergangen, mgr. prof. dr. Th. Goossens, het cursusjaar 1954-1955 ge opend. Vooraf droeg de curator, pastoor drs. F. van Mierk, in de kerk van de H. Joseph, parochie Heuvel, een plechtige Hoogmis op, welke door een groot aan tal curatoren, docenten en studenten werd bijgewoond. In een plechtige zitting, welke na af loop van de kerkelijke ceremoniën ge houden werd in het auditorium van het Conservatorium, bracht de rector ver slag uit over het afgelopen 42e studie jaar. Het totaal aantal inschrijvingen be droeg 2435, 78 meer dan in het daaraan voorafgaand jaar, en ook het hoogste getal, dat tot nu toe is bereikt. De af deling Algemene Wetenschappen had 1744 inschrijvingen, waarvan 973 voor Middelbare Akten. In de andere afde lingen w?-en nog 136 opleidingen voor Middelbare Akten, in totaal dus 1209. Daarmede hebben de Leergangen even veel inschrijvingen als de overige vier door het Rijk erkende opleidingsinsti tuten samen. De Leergangen zijn in 17 plaatsen in Nederland gevestigd met 63 cursus sen voor middelbare akten. Dit jaar werd als nieuwe cursus te Tilburg bij de opleiding voor de M.O.-akte: Natuur- en Scheikunde, een serie lessen voor glasblazen gegeven, terwijl ook een proef werd genomen met een oriënteringscur sus in Sociale Psychologie, die 23 deel nemers telde. Deze proef zal worden voortgezet. De vakken Sociale Psycholo gie en Sociale Paedagogiek werden dit jaar ook opgenomen in het programma voor de akte M.O. Paedagogiek. In 's-Gravenhage werd een nieuwe cursus voor Paedagogiek M.O. B geves tigd, en in Roermond een cursus voor Nederlands M.O. B. Bij de Academie voor Beeldende en Bouwende Kunsten was wel het be langrijkste feit, dat door de oprichting van een M.T.S. met afdelingen voor bouwkunde, en weg- en waterbouw kunde de opleidingen voor de bouw kundige vakken geleidelijk daarnaar worden overgeheveld. Daarentegen zal de afdeling voor Beeldende Kunsten worden uitgebreid met een volledige opleiding voor de twee Middelbare Akten voor tekenen, alsmede voor enige Nijverheidsakten. Het Curato rium benoemde tot wrnd. directeur de heer Joop Bonsel. Bij het Conservatorium voor Profane en Kerkelijke Muziek zijn plannen om deze afdeling tot een afzonderlijke stich ting te maken met een eigen bestuur. Gehoopt mag worden, dat de officiële erkenning van het .Conservatorium bin nen niet lange tijd zal worden verkre gen. Het Conservatorium telde 248 in schrijvingen. In totaal werden 425 examens met succes bekroond en daaronder waren 134 middelbare akten. Aan de Academie werden 55 diploma's of akten verwor ven, aan het Conservatorium 37. Tenslotte liet de spr. met enige pak kende voorbeelden zien, hoe er nog een groot tekort is aan bevoegde leraren en leraressen voor Middelbare scholen, zo dat de studie voor middelbare akten nog geenszins behoeft te worden afge raden. Op het gemeentelijk opslagterrein aan de Abraham van Stolkweg te Rotter dam is de 58-jarige losbaas M. B. uit de Burg. Bosstraat uitgegleden en met zijn hoofd onder het achterwiel van een vrachtauto terechtgekomen. Hij werd naar het ziekenhuis Bergweg vervoerd, waar hij later is overleden. publiek Azerbeidsjan van na de oor log. Het is echter niet alleen Perzië, dat van communistische zijde gevaar loopt. Ook de andere landen van het Midden- Oosten genieten de twijfelachtige eer in de Russische belangstelling te staan. De realiteit is, dat deze landen worden be woond door volkeren, die, politiek ge sproken, nog zo onstandvastig zijn, dat het gevaar van buitenaf bijna wordt ver dubbeld door het gevaar van binnen uit. Is het voor elk land al een riskante luxe zich door relatief kleine disputen te laten afleiden van werkelijk grote gevaren, nog veel meer klemt dat voor de landen in dit gebied. Behalve aan economische steun heb ben zij behoefte aan militaire steun. Amerika is bereid zowel het een als het ander te verschaffen Maar dan wil het ook de zekerheid hebben, dat deze steun wordt gebruikt voor de defensie van het gehele Nabije Oosten en niet voor het aanwakkeren van de Ara- bisch-Israëlische grensoorlog. Het is de bejaarde premier van Irak, Noury al Said, die de afgelopen dagen een rond reis heeft gemaakt door de landen van de Arabische Liga. Volgens de speciale correspondent van de Daily Telegraph stelt hij pogingen in het werk om zijn bondgenoten ertoe te bewegen met Is raël aan één tafel te gaan zitten. Men zou dan moetten spreken over een wer kelijk, vredesverdrag dat gebaseerd ig; op de aanbevelingen, die destijds door de Assemblée der Verenigde Naties zijn. gedaan. Deze aanbevelingen, stelden o.m., dat Jeruzalem zal worden geïnter nationaliseerd. Zou dit plan doorgang vinden, aldus nog steeds de Telegraph, dan is Irak bereid grote aantallen Arabische vluchtelingen op te nemen. Wat hiervan zij, opmerkelijk is in ieder geval, dat de leider van de Mo hammedaanse Broederschap, sjeik Has san el Hodeiby, die zich ergens in de zone van het Suez-kanaal schuil houdt, de Egyptische regering er onmiddellijk van ging betichten eeh verzoening me* Israël na te streven op het moment, dat Noury al Said in Cairo aankwam. Het is duidelijk, dat de Iraakse premier, die vandaag, samen met koning Feisal, in Londen arriveert om wat bij te komen van de doorgestane emoties, in Cairo een minder willig oor heeft gevonden dan b.v. in landen als Jordanië en Liba non. Toch getuigt zijn plan van grote werkelijkheidszin. Het is stellig niet zon der betekenis, dat een blad als de New York Herald Tribune dezer dagen het voorstel lanceerde Amerikaanse wa pens te weigeren aan elk land, dat zich nog langer verzet tegen het houden van een Arabisch-Israëlische vredescon ferentie. Ook pleitte het voor ophef fing van het reeds drie jaar durende wapenembargo tegen Israël. Het is voor de landen in het Midden-Oosten een bittere noodzaak de gelederen nu ein delijk te sluiten. Er worden pogingen in die richting ondernomen; voor poli tieke jirofetieën, is het, om bovenver melde redenen, niet de tijd. ,,'t Is me een end van Zwaagwest- einde naar Grevenbicht," zo zuchtte gisteren de 51-jarige Antje van der Mey- den toen ze op het secretariaat van het wereldvrijgezellencongres te Gre venbicht de presentielijst tekende. „Maar," voegde zij er onmiddellijk aan toe, „één dag sporen heb ik best over voor het' congres van Grevenbicht. Haar 231 voorgangers en voorgang sters op dat moment hadden er zelfs heel wat meer voor ovor b.v. miss Gisela Dodenhoeft, die Engelands splen did isolation vergat en voor het we- reldvrügezellencongres naar het vas teland overstak. Deze prestatie heeft Grevenbicht reeds direct menen te moeten belonen door de roodharige Gisela de vlag van Engeland door de straten van Greven bicht te laten dragen. Deze laatste metamorphose vormde het sein voor de opening van het tweede wereld vrijgezcllencongres. Op dat ogenblik staakten de voortdurend arriverende deelnemers het zoeken van hun kosthuizen en plantten zij eenvoudigweg hun koffers voor het Grivenbichtse raadhuis om vooral niet de welkomstspeech van wereldvrijge zel nr. 1, Gir Greyn, te missen. En hier hoeven deze vrijgezellen bepaal' geen spijt van te hebben. Geestig heette de initiatiefnemer van dit con gres de Nederlanders, Engelsen, Fransen, Belgen, Luxemburgers, Duit sers, Amerikanen en Zweden van harte welkom. Wij allen gaan hier vijf dagen lang één grote familie vormen waar naast de serieuze uitin gen de kinderlach niet zal vergeten worden zo luidde de aansporing van de oppervrijgezel. Twee pakjes diamanten zijn Vrijdag avond uit het wrak van de „Triton" geborgen. De pakjes werden gevonden in postzakken die voor de Verenigde Staten bestemd waren. Andere diaman ten werden al geborgen kort na het ongeluk, toen postzakken van het vlieg tuig drijvend nabij de oever werden gevonden. (U. P.). Advertentie De kortste en voordeligste opleiding (Bekende Schriftelijke Cursus) tigen op de geest, waaruit deze actie is voortgekomen. Een zuiverder motief voor zijn daQ® dan de liefde tot God en de evennie^ is niet denkbaar. Het is de vervuld»» van Gods eerste en voornaamste g bod, en tevens de praktische be'ev':| van de zending der Kerk, die imm het door God zelf ingestelde, enige normale heilsinstituut is voor alle men' sen. In de Actie voor God krijgt apostolaatsplicht der Kerk zichtbaar e pakkend gestalte. Maar wij moeten "ie onmiddellijk aan toevoegen, dat werk toch wel in een speciaal h®» komt te staan uit hoofde van de hO'10' dere omstandigheden, waaraan het At ontstaan dankt. Het gaat n.l. niet de gewone geloofsverkondiging zoals o in de missielanden geschiedt. De Act voor God is in de volle zin van woord een noodmaatregel, genome uit oprechte en diepe bewogenheid m? het zieleheil van onze landgenoten, die of God niet kennen of Hem ontrouw geworden zijn. Tegenover het voortdu rend groeiend getal van deze mensen kan de Kerk niet werkeloos blijven. wéét, dat er in ons land een ontz?®I lijk grote geestelijke nood heerst; da* velen, die, oppervlakkig gezien, onver schillig lijken voor God en godsdienst' het in werkelijkheid, in hun dienste in* nerljjk, zeer beslist niet zijn. Zij weet ook, dat er zich onder de buiten- en onkerkelijken niet weinigen bevinden, die eenmaal tot haar gelovigen behoor den. Zij staat voor het onmiskenba1"' feit, dat de mensheid hoe langer h°® meer van God vervreemdt. Te midden van deze ontkerstend® wereld staat de Kerk met haar godd®* lijke liefde en rechtvaardigheid, va» vergeving en eeuwig heil. Wordt det boodschap niet aanvaard, dan is om dergang het enige wat de mensheid wachten staat. Uit deze overtuiging heeft me" naar ongewone middelen gegr®' pen om de mensen aan hu» oorsprong en bestemming te herinn®J ren. Men gaat het Evangelie „op straat brengen om zodoende de anders onbe- reikbaren toch nog met God in co»' tact te doen komen. Over de methoden» die daarbij worden gevolgd, hebben wij reeds een en ander medegedeeld' Het komt er slechts op aan,- dat me» met tact en overtuigingskracht, me» fijngevoeligheid en begrip te werk gaat- Maar vooral met eerlijke liefde. Met grote zorg is aan de uitvoering van de plannen gewerkt. Alles wat a» lawaaierige reclame doet denken nauwgezet vermeden. Men wil de men sen benaderen met liefdevol begrip voor hun moeilijkheden. Wat gedaan, gezegen geschreven en getoond wordt zal êe' schleden met een waardigheid, die aa» de goddelijke boodschap past. En d.1* is des te meer noodzakelijk, daar die boodschap gebracht wordt in een we reld, waar zij vreemd klinkt en ong®' woon. Bij het eerste contact zal zij ve len onvoorbereid vinden, onwennig, ai' wijzend, wellicht spottend. Maar d brengers van die boodschap, de knecn' ten zijn niet beter dan hun Heer, D,e door de mensen niet' aanvaard werd» toen Hij onder hen verscheen. Toe» heeft Zijn liefde de. wereld overwonn®' én zal haar' altijd blijven overwin»®?,- Wij*bézitten hiervoor een goddelijke.*^, rantie. Door die belofte ..van.Qoij. sterkt, begint de Actie haar n'el[- Daar, waar God de „grote - wezige" is geworden, in het openbar leven, zal men trachten Hem de n„ loren plaats terug te geven. De °nm. bare mening, die voor God "f?" denk- plooi meer heeft, zal men op a'pr aan bare plaatsen en manieren w„„j„rne Hem herinneren. Altijd, zal de mo mens, midden in zijn jachtig be ergens de naam van God enten Op de meest onverwachte momemn zal Zijn genade kloppen op de deur van zijn hart, en om toegang verzoeken. Maar ook bij al deze nieuwe inspan ningen blijft het waar, dat de „arbei ders vergeefs werken, als de Heer het huis niet bouwt". En daarom dient heel het Katholieke volk, als één man- biddend achter de Actie voor God te staan. Er gaat iets groots gebeuren in °n® land. W\j mogen daarvoor niet pnvev" schillig zijn. De herkersteningskruis tocht is een kruistocht van liefde. Va» liefde voor God en de evenmens, waar van het motto het oude gezegde mod zijn: Bid en werk. Omdat beide b., doeld zijn uit liefde te geschieden, u> de kracht van Gods eigen wezen. Wa» al zou men, zoals zeer terecht is zegd, in tomeloze ijver het land °vep stromen met millioenen vlugschriften- al zou men tot in de kleinste dorp® de machtigste vergaderingen belegg®»', al zou Gods naam alle avonden en na®' ten in alle steden vlammend te leze' staan, al zouden alle kranten, alle r? dio-uitzendingen, alle film-programma geheel doortrokken zijn van ons getuig®: nis „Voor God", als wij de liefde n>® hebben, innerlijke liefde tot God, all overwinnende liefde tot de evenmen baat het ons niets'. Als wij de liefde niet hebben, zuil®* wij slechts zijn als een klinkend na taal. als een schelle cymbaal. Met het behoud van de goede gces staat of valt dit werk. L" door H A. v O 73 Bijlman knikte instemmend. „Ik Lei, er zo goed als van overtuigd. Maai Drost, ik ipoest toch alles onderzoeken en doorgronden om te trachten een draad te vinden, die tot de oplossing van ons onderzoek leidt. Enfin, jij gaat dus het alibi van Sylvia met de beeldhouwer onderzoeken en tevens dat van Mickey Tienhoven in de Anna Von delstraat." „De anderen hadden weer geen ali bi, of weigerden het op te geven." „Zijn we zo langzamerhand wel ge wend! Maar als deze twee alibi's klop pen, dan kunnen we tenminste weer drie verdachte personen van ons lijstje schrappen." „En ik dacht dat de medeplichtig heid van Sylvia onomstotelijk was?" „Is 't ook, maar we weten dan iri ieder geval, dat onder deze drie per sonen niet de moordenaar schuilt." ,,'n Schrale troost," zei Drost. „En een schrale oogst," zuchtte Bijl man. Bijlman begaf zich naar het hoofdbu reau, waar hij direct bü de commissa ris werd geroepen. Het onderhoud was kort, en niet vriendelijk,Het werd nu eens tijd zus en zo Bijlman zei, dat hij sterke vermoedens had. Neen. feiten wilde de commissaris hebben. Goed, hij zou een arrestatie verrichten, maar dan liep hij de kans de zaak te verprutsen. Wie? Nee, Bijlman ver tikt 't namen te noemen. Wel, de com missaris eiste alle mogelijke spoed bij het onderzoek te zetten, anders moest h(] hem Bijlman een andere in specteur toevoegen. Als-je-blieft, de commissaris had het avondblad al De „Avondbode" had al een geniepig stukje geplaatst. Of de politie nog wat .„deed" in dè moordzaak in de Kalfjes laan, en of deze tweede moord niet voorkomen had kunnen worden. Ook vroeg de „Avondbode" waarom de jour nalisten zo slecht werden ingelicht. Was dat, omdat de politie niet meer los wil de laten, teneinde het onderzoek niet te bemoeilijken, of was 't omdat de politie zélf niet meer wist? In dit laat- te geval stond het onderzoek er wèl be roerd voor! Nijdig had Bijlman de krant op tafel gesmeten en terwijl hij van zijn stoel opsprong, had hij de commissari toe geroepen: „Ik geef u de verzekering, dat Drost en ik binnen 24 uur de dader en zijn handlangers achter slot en gren del hebben!" Toen Bijlman weg was, had de com missaris stiekum zitten grinniken. Zó moest hij Bijlman hebben! 't Was hopeloos, vond Bijlman. Met een even hopeloze inspecteur Kuit had hij alle rapporten doorgelezen, herle zen, besproken, steeds maar sigaret ten dampend, maar 't resultaat was en bleef nihil. Kuit besloot zijn onderzoek tot Diemen, Nieuwendam en Schelling- woude uit te strekken en Bijlman zocht z'n motor Betsy" op en tufte er op naar het Damrak, waar hü de juwe lierswinkel binnenging. Van Bennekom had juist met een klant afgerekend, toen hij de winkel binnenkwam. „Wel inspecteur, komt u mij goed nieuws brengen?" begroette de juwelier hem. „Komt u mee naar boven. Toeval lig is mijn vriend Zonsveld op visite en hij vroeg mij zojuist, of ik al iets van u gehoord had." Bjjlman volgde de man naar boven, waar Zonsveld hem ha een verbaasde blik joviaal begroette en de hand druk te. „U kijkt erg sip, mijnheer Bijlman", zei hij met een nauwelijks bedwongen lachje. Bijlman dwong zich tot een glimlach je. „Het onderzoek loopt niet zo vlot als ik gehoopt had," zei hij. „Kan ik me zo levendig voorstellen, fk heb tenminste zojuist een avondblad gekocht en ik heb 't een en ander gelezen over de moord in de Kromme Nieuwpoortsteeg, die volgens de politie in nauw verband moet worden gebracht met de moord in de Kalfjeslaan." „Ah zois het avondblad al uit? Tjaik moet bekennen, dat de zaak zéér ingewikkeld is," sprak de in- specieur gelaten. „Mijn vriend was juist begonnen rnjj iets van deze nieuwe moord te ver tellen, toen ik een klant in de winkel moest helpen. Ik heb namelijk nog geen andere bediende, begrijpt u?" zei Ben nekom. „Wat is er eigenlijk gebeurd?" Bijlman vertelde hem in het kort var zijn wedervaren in de kroeg van Joh Bulder, terwijl hij beide mannen om beurten scherp aankeek. „Dus alp ik u goed begrijp, bestaal het hele verband hierin, dat beide kogels uit één en hetzelfde wapen moe ten zijn afgevuurd," zei Zonsveld. „Ja," antwoordde Bijlman kort, aan gezien hij niet van plan was hem mede te delen, dat hij reeds eerder een be zoek aan de kroeg had gebracht, om dat de juwelier op de avond van de eerste moord daar vandaan was opge beld door de zogenaamde professor. Zo- w^i Zonsveld als Van Bennekom schud den twijfelachtig het hoofd. Beiden seni nen Bijlman's combinatie zeer zwak vinden. et „Voor de goede gang van zaken m» ik u wederom verzoeken mij te v® tellen waar u gisteren de avond W®, doorgebracht," zo wendde de insP teur zich tot Zonsveld. hig Hetzelfde voorkomende glimlaw^j trok weer over diens gelaat, t°enRiip direct antwoordde: „Wel mijnheer j man, het lijkt mij beter, da* u 7- - maar meteen tot mijn vriend wen° -f en met een aanmoedigend knikje n Van Bennekom, hernam hij: „Zeg Jui hoe laat belde ik je gisterenavond weer op?" „a, „Dat was tegen kwart over twaa Ae was het antwoord. „Ik keek nog ja1 klok, omdat ik echt de pé in had. iemand mij om die tijd nog uit bed haalde." naa® Zonsveld keek triomphanteüjk Bijlman en vroeg daarna verder: - je nog vanwaar ik je opbelde. >e.' „Intercommunaal Hilversum,,z b®1' Bijlman begreep onmiddellijk, el- de mannen hiermede als 't w vt-a®» kanders alibi bevestigden. D® v-an was thans, of Zonsveld wfrK®0f va" uit Hilversum had opgebeld en- s $e* Bennekom wérkelijk uit z'n bed jic haald. Ofstonden beiden 2J6I1? -'Ir „Zeker een bijzonder £?.la£frvissed; sprek geweest," begon hu eld v® „Hoe dat zo?" vroeg Zonsv va» wonderd en het even v® f.;tdrukk'r!-3 zijn grijze ogen bracht een ]aat, van niet-begrijpen °P./V"/lijken- deze verwondering écht de inte „Om iemand middernach tvVOord communaal op te bellen. Bijlman. (Wordt vervoW d)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 8