Koninklijk ruiterfeest Mendès-France kondigt Nieuw Frans voorstel voor Duitse herbewapening 28 September conferentie der negen te Londen DE toekomst kan niet op Weer twee mannen ontsnapt uit Haags Huis van Bewaring Waarom TITO geen lid wordt van de NATO VERZETSMONUMENT IN EINDHOVEN ONTHULD Jee riUKKlO befoteycu mij! WROK WORDEN GEBOUWD Ij Vader is niet ziek maar vermoeid K410 in 5 jaar van 12 op 100 divisies Baby Goldsmith weer terug bij haar vader hoofd en hart Windhoos richt veel schade aan Derde gevangene keert halverwege terug „Vreedzaam naast elkaar bestaan van Oost L'i West de enige oplossing Het weer JttSBaËÈ»..^ FALCON-TWEEDJASSEN Bandag 20 SEPTEMBER 1954 78sfe JAARGANG No. 26097 Prof. GaleazziLisi: Stoompijp van atoom duikboot gebarsten patste slachtoffer van riton"-ramp gevonden Vooral in' Groningen en Smilde Nederlandse bus heeft ongeluk in België Zeven licht gewonden 225 paratyphus - patiënten Betere betrekkingen met Rusland? Tibetanen verzetten zich tegen Peking BEDRIJVIGHEID IN ZANDVOORT DOOR TREIN GEGRE PEN EN GEDOOD Nederlandse bussen in Oostenrijk geplunderd BARTELIORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOISTR TH 71716? ®UREAu SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM *e|efoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 jj'Jkant. 8everwljlc: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 50 - Telefoon 5790 0,rectie: W. Boerrlgter en Mr, W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIETARIEF 28 cents per mlliimeter- hoogte. Omroepers 15 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544 Advertentie De Britse regering heeft Zaterdagavond de uitnodigingen verzonden voor «en negen-mogendhedenconferentie, die volgende week Dinsdag in Londen *sl beginnen. Die negen mogendheden zijn: de Verenigde Staten, Canada, frankrijk, Italië, West-Duitsland, Groot-Brittannië, Nederland, België en Utxemburg. De conferentie zal worden gevoerd door de negen ministers van buitenlandse Zaken en het onderwerp zal zijn de West-Duitse bijdrage tot 9e verdediging van Europa. Engeland, Frankrijk en Amerika zullen afzon derlijke besprekingen voeren over het herstel van de souvereiniteit van West- Duitsland. In een redevoering te Nevers heeft de Franse minister-president, Wndès-France, verklaard, dat hij een gedetailleerd voorstel voor de West- Uitse herbewapening heeft opgesteld. De bijzonderheden van dat vooi'stel hij vandaag in een rede voor de Raad van Europa te Straatsburg mee delen! Wel maakte hij reeds duidelijk, dat in zijn voorstel een belangrijke rol wordt toegekend aan Groot-Brittannië. Mendès-France noemde als een van de voornaamste bezwaren, die Frank rijk koesterde tegen de E.D.G., dat het Europese legerverdrag van dat land niet slechts een toenadering tot West- Duitsland eiste, hetgeen hij zeide toe te juichen, maar ook een verwijdering van Engeland, hetgeen hij afkeurde. Frankrijk is bereid om een definitieve verzoening met West-Duitsland na te streven Er zijn vele wrede herinnerin gen aldus de Franse premier, maar de toekomst kan niet op wrok worden gebouwd. De deelneming van West- Duitsland aan de verdediging van Euro pa is nodig, zo zei hij, maar die van Engeland niet minder. De technische vormgeving van een West-Duitse herbewapening schijnt het voornaamste punt te zijn, waarop men overeenstemming moet zien te bereiken. Engeland wil de West-Duit se herbewapening laten geschieden binnen het kader van de NATO. Frankrijk wil de engere vorm van een herzien pact van Brussel. Het Engelse standpunt zal vermoedelijk steun on dervinden van Canada, waar de mi nister van buitenlandse zaken Pear son óók 'n controle-regeling voor de West-Duitse herbewapening heeft op gesteld, eveneens binnen het kader van de NATO. De Oost-Duitse Volkskammer heeft in middels een vertegenwoordiger naar West-Duitsland gezonden, Wilhelm Koe nen, hoofd van het secretariaat van de Volkskammer. De communistische afge zant brengt aan dr. Hermann Ehlers, voorzitter van de West-Duitse Bonds dag, het voorstel over om onderlinge »De H. Vader is niet ziek, alleen '"aar vermoeid", zo heeft zijn lijfarts, P,r°f. dr. Ricardo Galeazzi-Lisi ver gaard. Prof. Lisi, die aanvankelijk net Wekeinde buiten Rome zou do°rj'r,e"n Ue,1> is gebleven om te kunnen °yer de gezondheid van de 78-jarige Paus Pius XII heeft Zaterdag het {bootste deel van de daK 'ieE yader boude», Gisteren moest de H. ader «en algeméne audiëntie afzeggen, maar W,.( verscheel, hij op het balcon van 'tin zomerresidentie te Castei Gandoi- om de verzamelde pelgrims te W"- (Reuter-UP) „Vijf jaar geleden begon de N.A.T.O. •het twaalf divisies, thans kan zij er, to nodig, honderd onder de wapenen toepen. In 1951 beschikten wij over Vijftien vliegvelden, thans zijn er 125 «n bovendien nog veertig in aanleg", a\dus verklaarde Lord Ismay, secreta- ns-generaal van de Noord-Atlantische .Verdragsorganisatie, te Estoril, in Por- /•gal, waar vandaag een N.A.T.O.-ten- °nstelling wordt geopend. jDp last van een Franse rechter is vier maanden oude Isabel Gold- [Ntli „au haar vader, de 21-jarige .«'tse hotelmagnaat Jimmy Jhith, teruggegeven. Zij en haar L11- Se nurse, miss Deborah Cockbill, yin vier dagen geleden uit een hotel in .«fsailles ontvoerd door de ouders van overleden moeder, de tinmagnaat •I Antenor Patino en diens geschei- ,«1 echtgenote, de hertogin van Dur- Het motief voor de ontvoering was. Goldsmith niet in staat zou zijn de C'by, dj,, na een vroegti)dige geboorte iJ(lt aan zuurstofgebrek in het bloed, «n behoorlijke verzorging te geven. „De rechter achtte deze bewering on- r. hindeerd De verhouding tussen jd'dsmith en Patino heeft al eerder op- t.5n, gebaard, toen de jongeman Pa- lai°s dochter schaakte en in Schot- met haar in het huwelijk trad. V» was 18 jaar, toen zij bij de geboorte s?" de kleine Isabel stierf. Goldsmith s Oeder is nu naar Frankrijk gekomen U1 7-ich permanent aan de zorg voor ar kleindochter te wijden. (Reuter-UP) U^Hjkens mededeling van de Ameri- tira,1se marineleiding is bij normale ^"«fnemingen om de sterkte van het bii„ r'aal te controleren, een stoom- •trP Van de Amerikaanse, door atoom- Acht voortgedreven onderzeeboot ^autilus", gebarsten. Hierbij werd he"Jf man licht gewond. De gewonde zÜn normale werkzaamheden bikt bervat. Het ongeval, dat niets Waande had met de kernsplijtings- tiièf atie> °f met radio-activiteit, „is J door sabotage veroorzaakt", tl» e „Nautilus" zal op de vastgestel- \»-üi um. 30 September, in dienst öen gesteld. (Reuter) r*il;Aa Ierse boer heeft Zondag op het Deilish in het mondingsgebied -Vjirt jbannon, ongeveer zeven kilometer 'tik 5*e Plaats van de ramp, het stoffe- ^og "verschot gevonden van de enige ;üe&t,?.riniste inzittende van het KLM de „Triton", William Hodson, functionaris dft ^rige Amerikaanse Unesco. lG'n Pla 1 and heeft op aarde een vaste ats> al lijkt het soms zo. besprekingen te beginnen over het her stel van de Duitse eenheid. Nieuwe mogelijkheden daartoe, aldus de communistische nota, zijn geopend door het verwerpen van de E.D.G. Het wordt echter noodzakelijk ge acht, dat West-Duitsland inmiddels geen militaire verdragen aangaat. Het te Boedapest verschijnende blad van de Kominform stelt het nog wat duidelijker: „Als West-Duitsland zich laat verstrikken in nieuwe bondge nootschappen met de Westelijke im perialisten, maakt het de hereniging van Duitsland voorgoed onmogelijk." (Reuter-UP) Vanmorgen omstreeks acht uur trok een windhoos over Noord-Nederland en richtte vrij veel materiële schade aan, speciaal in Groningen en Smilde. In Groningen werd vooral de woon schepenhaven getroffen. Enkele schepen werden losgeslagen en dreven stuurloos in het woelige water. Luiken werden vernield en daken beschadigd, maar voor de be woners bleef het bij schrik en mate riële schade. In Smilde veroorzaakte de windhoos vrij veel schade aan hui zen, bomen en korenmij ten. Drie gro te korenmij ten van de landbouwer H. Koops aan de Eekhoutswijk werden verwoest. De kruin van een zware kanstanjeboom werd afgerukt en hon derden dakpannen sneuvelden. Ook werden telefoonlijnen vernield, waar door enige stagnatie ontstond. Een Nederlandse autobus met 25 ar beiders, die naar Maastricht terugkeer den van hun werk in het Luikse bek ken, heeft Zondagmorgen twee perso nenwagens, die ir Visé geparkeerd ston den, aangereden en daarna de gevel van een houten barak die bewoond wordt ingebeukt. De bestuurder en zes inzittenden werden licht gewond. Zij zjjn naar het hospitaal van Maastricht overgebracht, van waar zij na behan deling naar huis konden gaan. Twee mannen, de 24-jarige L. J. B. en de 28-jarige H. J. H., die zich resp. wegens inbraak en oplichting in voorlopige hechtenis bevonden in het Haagse Huis van Bewaring, zijn Zon dagmiddag tijdens een protestantse kerkdienst ontvlucht. De beide ontsnapten hebben teza men met een derde gevangene in de keuken een tralie van het raam door gezaagd. Door het raam kwamen zij op de binnenplaats, vanwaar zjj via het dak een naast het Huis var Be waring gelegen poort bereikten, die in de Casuariestraat uitkomt. De derde gevangene, die aanvankelijk was meegegaan, keerde halverwege terug daar hij achteraf toch niet veel heil scheen te zien in een ontsnap ping. De Casuariestraat, die gewoonlijk zeer rustig is op Zondag, was juist vrij druk omdat vlak erbij, op het Ma lieveld, de jaarlijkse Haagse kermis in volle gang is. Ook aan de achterzijde van het Huis van Bewaring aan de Kor te Voorhout, was het buitengewoon druk. Dit kan zeer zrker de ontsnapten hebben geholpen ongemerkt weg te ko men. De kerkdienst werd bijgewoond door de directeur. Deze, die afwisselend dienst doet met de adjunct-directeur, had ook de vorige maal, medio Augus tus, dienst toen twee gevangenen ont vluchtten na een bewaker te hebben neergeslagen. Om aan te tonen, dat de bewakings maatregelen in dit Huis van Bewaring zijns inziens onvoldoende waren, ofwei het personeel zjjn werk met onvoldoende animo verrichtte, haalde een journa list van een Haags dagblad met een collega en een fotograaf 20 Augustus een stunt uit. 's Middags begaf men zich gezamenlijk met eer geleende lad der vrij opzichtig naar het Huis van Bewaring. Gedrieën ging men de poort langs, waar de wacht zit, zette de ladder tegen de muur, bevond zich daar van alle kanten zichtbaar boven op en klom er over, zonder dat de be waker daarbuiten er notitie van had genomen. De gehele manoeuvre verliep in drie kwartier zonder dat men door hem op gemerkt werd. Een en ander sproot voort uit de overweging, dat, wan neer men gemakkelijk uit dit Huis van Bewaring kon ontvluchten, men er ook gemakkelijk in moest kunnen komen. Zondag zjjn er in Katwijk geen nieu we gevallen van paratyphus bij geko men. Men neemt aan, dat er niet veel patiënten als gevolg van de eerste be smetting meer zullen komen. Binnen enkele dagen zal evenwel moeten blij ken of zich veel secundaire infecties hebben voorgedaan. In Katwijk, Noordwijk en Leiden zjjn thans in totaal ongeveer 225 paratyphus- patiënten, van wie verscheidenen al weer aan de betere hand zijn. Wij vernemen nog, dat in Noord wij- kerhout vermoedelijk drie gevallen van paratyphus zijn geconstateerd. Een patiënt is in het ziekenhuis opgenomen. nét Het Joegoslavische staatshoofd, maarschalk Tito, heeft gisteren tijdens een rede, die hij hield in de Noord-Sloveense stad Ostrozno, uiteengezet, waarom hij het lidmaatschap weigert van de NATO. Deze organisatie, aldus Tito, krijgt meer en meer een anti-communistische strekking en Joegoslavië is nu eenmaal een land* van communistische stempel. De enige oplossing van de huidige moeilijkheden noemde Tito het vreedzaam naast elkaar bestaan van Oost en West. Onze verwerping van het lidmaatschap van de NATO betekent echter niet, aldus Tlto, dat wij onze samenwerking met het Westen zullen verbreken. Wij zijn door vele banden met dat Westen verbonden, o.a. in ons streven om agressie tegen te gaan. Wij willen die banden behouden en tevens wensen wij onze binnenlandse kwesties naar alle kanten tegen buitenlandse inmenging te vrijwaren. Uitgaande van deze twee principes zijn wij bereid ook onze betrekkingen met de Sovjet-Unie weer volledig te her stellen. Zaterdag is in Eindhoven het nieuwe verzetsmonument van de beeldhouwer Paul Grégoire onthuld. legde een krans aan de voet van het gedenkteken. Prins Bernhard Ondanks een druilerige regen, welke vrijwel de gehele Zaterdagmiddag neer- suizelde, en een kille temperatuur heeft Eindhoven met groot enthousiasme zijn jaarlijks bevrijdingsfeest gevierd. Tien duizenden en nog eens tienduizenden hebben weer het bevrijdingsvuur uit Bayeux spontaan begroet en bejubeld, zoals zij tien jaar geleden de geallieerde soldaten verwelkomden. Zaterdagmorgen heeft burgemeester Kolfschoten op het Stadhuisplein het oorlogsmonument, een fraai oeuvre van de beeldhouwer Paul Grégoire te Tete- ringen, onthuld, nadat hem dit namens de Eindhovense burgerij was overgedra gen door de heer P. J. Deuteneer, de voorzitter van de Stichting Monument Eindhovense Oorlogsslachtoffers. Het monument, drie oprijzende mannenfigu ren, symboliserend het offer, dat de oorlogsslachtoffers brachten voor recht en vrijheid, is in brons gegoten. Na de onthulling heeft deken mgr. H. Heezermans in de St. Catharinakerk een plechtige H. Mis opgedragen, waaronder hoornblazers van de L.S.K. militair eer betoon verleenden. Tot de vele autori teiten behoorden generaal-majoor W. J. van Dijk, die de minister van Oorlog vertegenwoordigde, group-captain J. G. Glen namens de Britse ambassade, It.-col. Aldon N. Hoffman namens de Ameri kaanse ambassade, colonel W. J. Moogk namens de Canadese ambassade, dr. Henry Jeanne, de burgemeester van Bayeux en general MacAuliffe, bevel hebber van het tweede Amerikaanse leger in Duitsland en eertijds behorend tot de 101ste Airborne Division, die in 1944 te Son landde en daarna Eindhoven bevrijdde. Na de H. Mis trok een grote stoet autoriteiten, met voorop de militaire kapel der L.S.K. en een squadron oplei dingsmanschappen der L.S.K. uit Nij megen en daarna een grote groep ver tegenwoordigers van de leerlingen der Eindhovense middelbare scholen, naar de Algemene Begraafplaats in Woensel, waar aan de graven der geallieerde ge sneuvelden een indrukwekkende doden herdenking werd gehouden. Helaas heeft des middags de regen veel bedorven van de glans der feeste lijkheden. Prins Bernhard arriveerde in gezelschap van burgemeester Kolf schoten tegen 3 uur bij het oorlogs monument, hartelijk toegejuicht dooi de vele duizenden toeschouwers, die zich hier en overal elders langs de route in dichte rijen hadden opgesteld. Nadat de Prins een krans had gelegd aan de voet van monument, werden nog tal van kransen aangedragen. Daarop nam Prins Bernhard met enkele burgerlijke en militaire autori teiten plaats op een naast het monument aangebrachte verhoging voor het afne men van het défilé der Eindhovense schooljeugd. Ongeveer 4000 jongens en meisjes trokken dan op de muziek van harmoniecorpsen voorbij. Voor elke school werd door een der leerlingen een bloemstuk bij het monument neergelegd. Aansluitend aan het défilé volgde een fraai verzorgd bloemencorso. Ruim vijf tig wagens trokken voorbij, waaronder verscheidene ware pronkstukken. Prins Bernhard heeft zich na afloop enige tijd opgehouden in het Stedelijk Van Abbe Museum en had daarna nog een ontmoeting met een aantal leden van de staf der binnenlandse strijd krachten. Het bevrijdingsvuur uit Bayeux, dat van Brussel af door estafettelopers, ver gezeld door de wielrenners, werd ge dragen, kwam omstreeks zeven uur aan de grens van le gemeente. De stoet trok onder grote belangstelling naar het sportpark, waar de fakkel aan burge meester Kolfschoten werd overhandigd. Over de Europese situatie verklaar de Tito, dat Duitsland z.i. de kans moet worden geboden zich te bewape nen als gelijkwaardig deelgenoot in een nieuwe Europese gemeenschap, waar in de oude tegenstellingen tussen de leden-staten zijn weggenomen. Een kundig volk als het Duitse kan men niet geketend houden. De herbewape ning van Duitsland diende niet op mi litaristische wijze te geschieden. Duits land zou gelijkgerechtigd moeten zijn zodanig dat het geen bedreiging voor de anderen zou worden. Tito zeide altijd gedacht te hebben, dat de EDG weinig kans had op ver wezenlijking. De EDG was te kunst matig en liet oude tegenstellingen, zo als die tussen Frankrijk en Duitsland, onopgelost. Sprekend over binnenlandse zaken, zeide Tito, dat hoewel Joegoslavië trots kan zijn op zijn prestaties, het nog steeds met economische moei lijkheden te kampen heeft. Een slech te oogst, die een millioen ton min der had opgeleverd dan verwacht werd, betekent, dat Joegoslavië 130.000 wagens tarwe zou moeten in voeren. Een zware belasting voor het land was de aflossing van lenin gen van Westelijke landen, na de breuk van Joegoslavië met de Kominform. In zijn hele rede repte Tito met geen woord over het probleem Triest, of schoon men meent te weten, dat de Amerikaanse onderminister van buiten landse Zaken, Robert D. Murphy, tij dens zijn bezoek aan Belgrado juist over deze kwestie uitvoerig met Tito van gedachten heeft gewisseld. Handelaars en reizigers, die de In dische stad Kalimpong hebben bereikt, verklaren, dat er zich in het Oostelijk deel van Tibet ongeregeldheden hebben voorgedaan, omdat de aldaar woonach tige Tibetanen weigeren belastingen te i betalen aan de Chinese communisten, die het land sinds October 1950 bezet houden. Vooral in het nauwelijks toe gankelijke bergland brengen de Tibeta nen de bezetters ernstige schade toe en naar verluidt hebben de Chinezen in dat gebied de noodtoestand afgekondigd. Het fraaie herfstweer veroorzaakte Zondag een zeer druk bezoek aan Zandvoort. Tram en trein moesten extra-materiaal inzetten. Het verkeer met auto's was zó intens, dat op de kruispunten opstoppingen ontstonden. De parkeerterreinen waren geheel be zet. De strandexploitanten, die hun be drijf nog niet gesloten hadden, wer den nu voor hun geduld beloond, want de strandstoelen werden grif verhuurd. Duizenden flaneerden op de boule vards en op de café-terrassen was nau welijks een plaatsje te krijgen. Ook in het dorp deed de bedrijvig heid aan een zomerse Zondag denken. Al met al: een voor bezoekers en sei- zoenbedrijven welkome toegift bij net einde van de zomer 1954. Ook de Kennemer Duinen hebben Zondag weer grote belangstelling ge trokken 5.000 bezoekers hebben zich daar verpoosd onder de stralende zonnehemel. Op de onbewaakte overweg langs het Kieldiep te Hoogezand werd Zaterdag avond de 78-jarige heer R. Timmer bij het oversteken van de spoorbaan door een uit de richting Groningen komende trein gegrepen en op slag gedood. De man was hardhorend en heeft ver moedelijk de trein niet zien naderen. Bijna de gehele Koninklijke Familie is dit weekeinde present geweest op het internationaal ccmcours-hippique van Den Haag. Zaterdag hebben de Prinsessen Beatrix en Irene vooral de aandacht gevraagd. De jongste van de twee deelnemende Prinsessen wel het meest. Zij demonstreerde in de jeugd wedstrijd al over zoveel technisch vak manschap te beschikken, dat zij uit eindelijk met de erepalm, een prachtige wisselbeker, is gaan strijken. H. M. Ko ningin Juliana heeft met genoegen de verrichtingen van Haar oudste doch ters gadegeslagen. In een tent of er vlak bij, beschermd tegen onverhoopt onprettige natuurelementen, volgde zij de wedstrijden. Ook Z. K. H. Prins Bernhard heeft zich onderscheiden. Op de bekende, voortreffelijke wijze klas seerde de Prins zich als tweede ex aequo in de dressuurwedstrijd. De correspondent van AFP te Graz heeft van het hoofd der politie aldaar vernomen dat twee Nederlandse toer- autobussen, waarmede Nederlandse, Bel gische en Britse toeristen een bezoek aan Oostenrijk brachten in het hartje van Graz door nog onbekenden zijn geplunderd. Aan kledingstukken en an dere voorwerpen is voor een bedrag van zevenhonderd gulden ontvreemd. (tot Dinsdagavond) Wisselende bewolking met vooral in het Noorden van het land enkele buien, hier en daar mogelijk met on weer of hagel. Westelijke wind, aan de kust krachtig tot hard, in het binnenland matig tot krachtig met enkele windstoten tijdens buien- Iets lagere temperaturen. Zon: 6.23-18.43. Maan: 16.18.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1