Belastingraming voor 1955 f 5963 (5944) millioen BELASTINGEN IN 1955 Belangstelling voor wrak van Slag in de Sont Londen onder de ban van de Pyramide-clubs Vertwijfelde jacht op telkens nieuwe leden Erepromoties Prof. dr. Tinbergen doctor h.c. Wel en wee der universiteiten GEHEIMZINNIGE AUTO Opbrengst 1954 aanzienlijk hoger dan oorspronkelijk geraamd Deense experts menen dat Brederodê gelicht kan worden Hogere winsten uit bedrijven verwacht V.N.-Assemblée vanavond bijeen Jonge Grieken worden rode guerilla's Verbazingwekkende productiviteit en grote verscheidenheid van werk SCHEEP YAABIBERICffSj VLAGGESCHIP VAN WITTE DE WITH marktberichte^^ DINSDAG 21 SEPTEMBER 1954 PAGINA 4 Voor duizenden guldens aan horloges gestolen Verkeersongeluk eist twee slachtoffers Mr. Van Kleifens prac- tisch zeker van benoeming MYTHE VAN GEMAKKELIJKE WINST NIEUWE SMEER OLIE door H. A. v. O. Een Nederl. speurdersroman 20 *5**% Zoals uit onderstaande staat blijkt wor den de belastingen in de Rijksbegroting 1955 geraamd op een totaal van f 5953 millioen tegen f 5147 milln. in de oor spronkelijk vastgestelde begroting voor 1954 en f 5944 millioen in de vermoede lijke uitkomsten voor 1954. Afwijkingen van betekenis tussen de ramingen der kohier-belastingen en de uiteindelijk in de rekening te verantwoorden bedragen, voorzover voortvloeiend uit inhaal van achterstand en versnelling van aanslag- regeling, zullen voor 1955 naar verwach ting niet meer optreden. Bij het opstellen van de raming is in aanmerking genomen het aflopen in 1955 van het nog resterende deel der in 1951 van kracht geworden verzwaring van de belastingdruk in verband met de ver sterkte defensie-inspanning. Het effect hiervan is voor de begroting 1955 even wel nog gering. Het aanzienlijk verschil tussen oor spronkelijke belastingraming en de ver moedelijke uitkomsten 1954 van f 797 millioen hangt samen met de volgende factoren: Bij de oorspronkelijke raming was de opbrengst verhogende werking van de toentertijd wel te verwachten, doch nog niet vaststaande loonsverhogin gen buiten beschouwing gelaten. De ramingen zijn naderhand met f 170 mil lioen verhoogd, maar de opbrengst zal door het feit, dat de loonsverhoging meer dan de 5 pet. heeft bedragen, waar van daarbij was uitgegaan, waarschijn lijk groter zijn. In de tweede plaats is van betekenis de onvoorzien gunstige economische ontwikkeling, waardoor de belastingmiddelen ruimer binnenkwa men. Tenslotte zijn de bedragen, welke voor de kohierbelastingen worden opgenomen in resp. de ontwerp-begroting en de ver moedelijke uitkomsten, niet geheel ver gelijkbaar, bij de laatste is o.m. de in- haalachterstand geraamd: voor 1954 ca. f 75 millioen. Omzetbelasting Invoerrechten Accijnzen Vereveningsheffing Motorrijtuigenbelasting Overige Totaal kostprijsverhogendc belastingen Inkomstenbelasting Loonbelasting Vennootschapsbelasting Vermogensbelasting Rechten van successie, overgang en schenking Overige Extra bate voortvloeiende uit het verloop van de aanslagregeling Totaal belastingen op winst, inkomen en vermogen Totaal der ten behoeve van het Rijk geheven belas tingen Oorspr. vastgesteld Vermoedelijke uitkomsten Percentage v.h. totaal 1954 1954 1955 1955 1140 400 527 250 85 84 1300 490 535 275 92 100 1300 510 537 285 90 103 21.8 8.6 9.0 4.8 1.5 1.7 2486 2792 2825 47.4 940 630 825 90 85 91 1075 720 1000 95 92 95 1100 730 1025 85 95 103 18.4 12.2 17.1 1.4 1.6 1.7 75 2661 3152 3138 52.6 5147 5941 5963 100.0 Van de totaal ten behoeve van het Rijk geheven belastingen ad f 5.963 millioen, komt f 828 millioen ten goede aan het gemeentefonds, f 39 millioen aan het provin ciefonds en f 6 millioen aan het Landbouw-Egalisatiefonds, tezamen f 873 millioen, zodat blijft ten baten van het Rijk f5.090 millioen (f4.482 millioen). In Nederlandse maritieme kringen, die zich bezig houden met de historie van onze vloot, bestaat belangstelling voor een wrak, dat zich op en in de bodem van de Sont moet bevinden en dat vermoedelijk het restant is van het vlaggeschip van vlce-admiraal Witte de With. Volgens Deense deskundigen zou het niet onmogelijk zijn dit wrak te lichten. Als dit inderdaad zou gelukken en Nederland in het bezit komt van dit voormalige oorlogsschip waarvoor de Deense autoriteiten vermoedelijk wel hun medewerking zouden geven zouden wij voor het eerst een wrak krijgen van een „schip-van-oorlog" Uit de zeventiende eeuw. Witte de With zeilde in 1658 in een vloot onder opperbevel van Wassenaar van Obdam naar de Sont om de Denen bij te staan en bij de Zweden respect af te dwingen voor de Nederlandse vlag. Bij de Slag in de Sont liep zijn schip de ..Brederode" aan de grond; het kapseisde en verging 8 October 1658. De vice-admiraal zelf stierf na heftige tegenstand te hebben geboden aan boord van een Zweedse oorlogsbo dem. De Zweden schijnen geprobeerd te hebben het schip weg te slepen: dit is niet gelukt, maar zij haalden wel de meeste kanonnen er af. In de loop der eeuwen is er nogal eens naar het wrak gedoken; laatstelijk geschiedde dit door leden van de Deen se amateur-duikerclub en door de Deense duikexpert ir. Jan Uhre. In 1909 stak het wrak een meter boven de zeebodem uit; vissers ondervonden toen met hun netten last van de „Bredero de". In het begin van dit jaar werd het Toen de Zaanlandse Zilversmederij nog aan de Jongkindstraat te Rotter dam gevestigd was, vereerden inbrekers deze zaak met een bezoek, en thans, nu de winkel in de Postkantoorgalerij huist, hebben onbekenden er weer een kijkje genomen. Dit werd Maandag ontdekt. Er bleken hoofdzakelijk horlo ges en sieraden ontvreemd. De schade staat nog niet vast. maar de eerste in druk is, dat er zeker voor een waarde van f 5000 verdwenen is. Er verdwenen echter nog meer horlo ges en wel bij de groothandelaar C. P. G. aan de Korte Hoogstraat. Buren ont dekten Zondagavond, dat een ruit aan de buitendeur vernield was. De politie werd gewaarschuwd en deze trof in het huis een grote wanorde aan. De in een slaapkamer staande vitrines bleken na genoeg leeggehaald. Volgens een voorlo pige schatting mist de groothandelaar ongeveer duizend horloges ter waarde van ruim f 12.000. Verder bleken een geldkistje, inhoudende f 5000 en een aantal reparatiehorloges verdwenen te zijn. De 23-jarige L. Bolier en de 18-jarige J. Bodbijl, beiden uit Bruinisse, zijn Zondagavond op de rijksweg Steenber genAnna Jacobapolder met een auto in de bossen bij de Heem tegen een boom gereden en op slag gedood. Bei den waren ongehuwd. wrak door de Deense marine waarge nomen. Het schip moet thans onder de klei liggen; er schijnen redenen te zijn om aan te nemen, dat de kiel en spanten van de „Brederode" nog in redelijke conditie verkeren. Dit zou dan te dan ken. zijn aan de conserverende werking van de kleibodem, waar het schip in is weggezonken. Het wordt niet onmo gelijk geacht, dat men in de omgeving van het wrak ook nog stukken uit de inhoud van het schip zou kunnen aan treffen. Wanneer het zou gelukken de „Bre derode" naar boven te brengen, zou dit de maritieme vondst van deze eeuw zijn. „De Blauwe Wimpel", een maand blad voor Scheepvaart en Scheepsbouw, dat zich voor het lichten van Witte de With's vlaggeschip warm maakt, deelt mede, dat hierover reeds initiële be sprekingen te Kopenhagen zijn gevoerd. Het zal er echter om gaan de benodig de gelden voor deze onderneming te vinden. Het blad, waar wij bovenstaan de gegevens aan ontlenen, is de mening toegedaan, dat als de onderneming zou gelukken, Rotterdam historisch en mo reel de meeste aanspraken kan doen gelden op het wrak: de „Brederode" ressorteerde immers onder de „Admi raliteit van de Maaze". De „Brederode" was ook het vlaggeschip van Tromp in de Slag van Duins. Tromp is aan boord van de „Brederode" gesneuveld bij Terheijden. Er bevindt zich een schilde rij van het schip in het Scheepvaart museum te Amsterdam. Voor 1955 verwacht het Rijk aan winsten en andere baten uit bedrijven te ontvangen f 41 millioen tegen f 25,9 millioen in 1954 en een vermoedelijke uitkomst voor 1954 van f 32 millioen. Hiervan komt uit de P.T.T. f 23,1 mil lioen in 1955, uitkering van de Staats mijnen f 10 millioen, voor dit bedrijf worden voor 1955 eveneens bevredigen de resultaten verwacht. De productie van steenkool wordt op een zelfde hoe veelheid als in 1954 geraamd, voor in eindproducten gebonden stikstof wordt op een iets hogere productie gerekend, terwijl de cokesproductie 10% hoger is geraamd. Wat de export van cokes en chemische producten betreft is reke ning gehouden met de dalende tenden tie, welke de prijzen op de buitenlandse markt vertonen. De exploitatie-baten van bedrijven in de particuliere sector betreffen de ge raamde winstaandelen van het Rijk in: Nederl. Aardolie Mij f 1,2 milln., Kon. Ned. Zoutindustrie f 400.000, Konink lijke Hoogovens f 1,5 milln., Bank v. Nederlandse Gemeenten f 200.000. In 1954 heeft het Rijk f 4,6 millioen dividend ontvangen over zijn deelne ming in de K.L.M. Vanavond om acht uur Nederlandse tijd begint in New York de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Men zal beginnen met bet kiezen van een voorzitter. Aangezien de Thailandse minister van buitenlandse zaken, prins Wan, zich heeft teruggetrokken, is onze landgenoot mr. E. N. Van Kleffens de enige candidaat. Gisteren is de Alge mene Vergadering anderhalve minuut bijeen geweest om het achtste zittings jaar af te sluiten. De agenda van de nieuwe zitting om vat ongeveer 60 punten. De eerste tien dagen zullen gewijd zijn aan het alge meen debat. Radio „Vrij Europa" in München meldde gisteren, dat 400 Griekse jon gelieden in de leeftijd van 14 tot 20 jaar vorige maand van Roemenië naar Tasjkent in Centraal Azië zijn overge bracht, waar zij volgens de radio blijkbaar een opleiding zullen ontvan gen als guerilla-strijders. Radio „Vrij Europa" die Grieken citeerde, welke gerepatrieerd waren, zeide, dat de meeste van deze jonge mannen tot communistische families behoorden, die na de communistische nederlaag in de Griekse burgeroorlog in 1949 naar Roemenië uitgeweken wa ren. In Londen heerst op het ogenblik een sociale rage. Het hele gezelschaps leven wordt overwoekerd door z.g. „Pyramideclubs". Een paar Amerikanen zijn met het idee voor de dag gekomen en talloze inwoners van Londen heb ben er zich aan overgegeven, in de hoop tegen betrekkelijk lage kosten een flink bedrag in handen te krijgen. De „Pyramideclubs" zijn ten nauwste verwant met de z.g. kettingbrieven, een ander voorbeeld van massale ver standsvertroebeling. Het comité van de Anglicaanse kerk, dat zich bezig houdt met het probleem van de weddenschappen, heeft de „Pyramideclubs" gebrandmerkt als „een nieuw symptoom van de drang om iets voor niets te krijgen, die onze maatschappij bedreigt". Er zijn enkele geluksvogels, die inderdaad een aardig sommetje van hun lidmaatschap hebben overgehouden, maar veel talrijker zijn degenen, die de grootste moeite hebben gehad om althans hun inleg in veiligheid te brengen. Een van de voornaamste eisen, waarmee de „Pyramideclubs" staan of vallen, is, dat er voortdurend nieuwe leden geworven moeten worden en Londen biedt thans allerwegen het troosteloze beeld van het nieuwe clublid, dat in vertwijfeling al zijn kennis sen opbelt om hen over te halen ook lid te worden, om dan te vernemen, dat zij allemaal reeds door anderen zijn overgehaald. Ieder die lid wordt, komt in een groep friet zeven andere nieuwelingen. Hij wordt uitgenodigd op een feestje en betaalt daar twee-en-een-halve shil ling. Samen met de inleg van de zeven anderen wordt dat precies één pond. Op dezelfde avond worden nóg 127 der gelijke feestjes gegeven en in het ge heel komt er dus 128 bij elkaar. Dit bedrag wordt gestuurd naar de per soon, wiens naam op dat moment aan de top van de hele pyramide figureert. Het oorspronkelijke nieuwe lid werft twee nieuwe leden, die op hun beurt aan het werk gaan, totdat er weer een nieuw groepje van acht bvj elkaar is. Het oorspronkelijke lid bied deze nieuwe acht een feestje aan en laat hen ieder twee-en-een-halve schilling betalen. Als alles goed gaat, moeten er elke avond dus 1024 nieuwe leden komen. Die leden moeten de spelregels zorg vuldig in acht nemen, voldoende nieuwe leden aanwerven en vooral ook niet vergeten hun inleg te be talen. Na twaalf dagen is het oor spronkelijke lid de oudste deelnemer aan de Pyramide-beweging gewor den en hij ontvangt in theorie de 128, die op die avond worden ver zameld. Daarna wordt hij lid-af. Als men rekent, dat de kosten voor 'n feestje voor acht personen gemiddeld 18 bedragen, dan betaalt ons lid dus in ieder geval minder dan 20. Maar in vele gevallen is het zeer twijfel achtig, of hij de volle 128 daarvoor terug krijgt. Een 27-jarige script-writer, die op een gegeven ogenblik aan de top stond, kreeg 80 personen tegelijk in zijn flat, die hem allemaal één pond kwamen brengen. Later kwamen er nog een paar, maar het totaal van zijn ont vangsten bedroeg toch niet meer dan 102. En bovendien had hij zoveel moeite om alle bezoekers ook werke lijk hun pond afhandig te maken, dat hij er niet over denkt om voor de somma van 2shilling nogmaals lid te worden. Zijn verloofde is 24, later lid geworden dan hij, en zij wacht nog steeds op een achterstallig bedrag yan 93. Anderen is het nog veel slechter vergaan en daarmee wordt het risico steeds groter, dat de hele Pyramide op een gegeven ogenblik ineen stort en talloze personen hun inleg kwijt zijn. In de snelle ontwikkeling van olie- en benzineproducten, welke momenteel te constateren valt, heeft de Benzine- en Petroleumhandel Maatschappij te Am sterdam Maandag een bijdrage geleverd door de introductie op de Nederlandse markt van de BP Special Energol Vis- costatic Motor Oil. Deze olie, aldus woordvoerders van deze maatschappij, heeft in een koude motor de eigenschap pen van een dunne motorolie en bij hoge temperaturen de viseositeitseigen- schappen van een dikke motorolie. In vergelijking met de andere BP-produc- ten geeft de nieuwe olie een slijtagebe- sparing bij het starten van ongeveer 80 pet. Doordat de z.g. „opwarmperiode" van een koud gestarte motor door het nieu we olieproduct aanmerkelijk wordt ver minderd, geeft het gebruik van deze olie bij stadsritten (korte ritten) een benzinebesparing van ongeveer 18 pet. De vergelijkende percentages gelden voor gebruik met een nieuwe motor. De Special Oil is in Amerika reeds een jaar bekend. De prijs per liter ligt ho ger dan bij de andere oliesoorten, n.l. f 2,90. Deze hogere prijs wordt, aldus berekenden de woordvoerders, echter opgeheven door de besparing op de benzine. Bovendien blijft het voordeel van de verminderde corrosie, vooral bij het starten. Het product is ontwikkeld door de Anglo-Iranian Oil Company, de moeder maatschappij van het Nederlandse be drijf. Twee belangrijke Nederlanders zijn gisteren gepromoveerd tot doctor honoris causa. In de aula van de Amsterdamse Universiteit vond de erepromotie van prof. dr. J. Tinbergen in de faculteit der economische wetenschap plaats. Links prof. W. G. Vegting en rechts de pedel Th. Kegel bij het verrichten van de plechtigheid. In Delft promoveerde de Directeur-Generaal van de P. T. T., de heer L. Neher. Na de plechtigheid kwamen de minister-president dr. W. Drees en minister Beel hun gelukwensen aanbieden. Bij de erepromotie tot doctor honoris causa in de economische wetenschap pen van prof. dr. J. Tinbergen, waar over wij reeds in het kort hebben be richt, waren 100 hoogleraran van de Amsterdamse universiteit aanwezig, eeen wetenschappelijk leger dat de outil lage van de aula ver te boven ging. Het gevolg was, dat een twintigtal van deze hoogleraren zich achter de voor hen bestemde erebanken op stoe len in de galerij moest neervlijen. Onder de eregasten in het zaaltje zelf bevonden zich voorts de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, de commissaris van de Ko ningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, en de wethouder van Onderwijs te Amsterdam, mr. A. de Roos. Met studenten en andere belangstel lenden was de aula voorts tot de laat ste plaats, speciaal boven m de gaan derij bezet. Talloze anderen luisterden naar' de redevoeringen, die via luid- sürekers werden uitgezonden, in ande re localiteiten van het oude universi teitsgebouw. De promotie van prof. Tinbergen, prof. dr. P- Hennipman, sprak over de „verbazingwekkende productiviteit en de grote verscheidenheid in het werk" van prof. Tinbergen, die thans 51 jaar oud is en behalve het ambt van buitengewoon hoogleraar aan de economische hogeschool te Rotterdam, diverse andere functies uitoefent. Naar bekend bereidde de hoogleraar na het uitbreken van de oorlog niet alleen het centraal planbureau voor, doch hij stelde tevens in grote trekken het her stelplan op. Bij beschikking van de minister van Financiën van 27 Decem ber 1945 werd hij benoemd tot buiten gewoon commissaris bij de maatschap pij tot financiering van Nationaal Her stel N.V. Tevens is hij leider van het Nederlands economisch plan. Tijdens het wereldcongres voor statistiek te Washington in 1947 werd hij gekozen tot secretaris-generaal van het inter nationaal instituut voor statistiek en 75 ,,Ja inspecteur, u gebruikt daar het juiste woord," klonk het gedecideerd. „Als er zich een gelegenheid voor deed, zou u zich dan op haar willen wreken?" Bijlman stelde deze ongewo ne vraag, omdat mevrouw Belfort haar gewezen echtgenoot als het ware indi rect genoemd had als één der drie man nen, die haar met een ontvoering van haar dochter het meest zou treffen. „Wreken, mijnheer Bijlman? Dat is een lelijk woord." En terwijl Van Ben- nekom zich licht voorover boog, ver volgde hij ernstig en op ieder woord de nadruk léggend: „Als u misschien bedoelt, dat ik mij op mijn gewezen vrouw heb willen wreken, door Elly te ontvoeren, dan slaat u de plank glad mis, en dan moet ik u aanraden er gens andfers uw licht op te steken." Bijlman vond het typerend, dat de juwelier hier zo onverwachts zijn (Bijl- man's) gedachtengang onder woorden bracht, doch hij liet er niets van mer ken en antwoordde kalm: „Ik bedoel niets, mijnheer! Tenslotte moet ik ie der punt van uitgang onderzoeken, want het kan uiteindelijk de juiste draad blij ken te zijn, die beide moorden ophel dert." „Ik kan uw standpunt billijken, doch u kan Van Bennekom ook niet ten kwade duiden, dat hij uw vraag een soort eh insinuatie vond," zei Zons- veld. „Ik stel mijn vragen niet om iemand te beledigen, ook al lijken ze soms be ledigend. Het is voor ons altijd heel moeilijk, niet de uiterste grens te over schrijden, doch meneer Van Bennekom moet begrijpen, dat de politie zich niet alleen uitslooft om hem zijn gestolen juwelen terug te bezorgen en de ver zekeringsmaatschappij daardoor haar venten in kas te laten houden, maar dat het hier hoofdzakelijk gaat om de man te vinden, die twee moorden op z'n geweten heeft. U, mijnheer Van Benne kom, heeft er geen schade hij; of u krijgt de juwelen terug, of de verze keringsmaatschappij vergoedt u de scha de, maar toch blijft het uw plicht alle medewerking te verlenen, die kan lei den tot de arrestatie van de moorde naar", zei Bijlman, terwijl hij inmid dels van zijn stoel was opgestaan. „Welke medewerking u bij voorbaat heeft," antwoordde Van Bennekom. „En de mijne," voegde Zonsveld er aan toe, maar hij liet er op volgen: „Ofschoon ik er aan twijfel of ik u van veel nut kan zijn." „Wie weet, wie weet," zei Bijlman ontwijkend, terwijl hij beide mannen de hand drukte. ,,U kunt ieder ogenblik over mij be schikken," sprak de juwelier nu iets vriendelijker, terwijl hij Bijlman vóór ging en de deur opende. „En voor zover ik in Amsterdam ben, kunt u ook op mijn medewerking reke nen," riep Zonsveld hem na. Bijlman wuifde even instemmend met de hand en volgde de juwelier de trap af en de winkel door. „Binnen vier-en-twintig-uur heb ik de commissaris gezegd," mompelde de in specteur, terwijl hij naar zijn pension reed. „Dan mag ik wel hard voortma ken, want ik hen nog geen snars Wij zer geworden." Hij opende de deur van zijn pension, liep de twee trappen op naar zijn slaap kamer, draaide de deurknop om en Wad in gedachten verzonken het vertrek binnen. Plotseling bleef hij als aan de grond genageld staan en met grote ogen aanschouwde hij de wanorde, die hier heerste. Kasten en laden waren opengetrokken en de inhoud lag over de grond verspreid. De dekens waren van het bed getrokken en de matrassen la gen opengesneden in een hoek. Het vloerkleed, zelfs het vloerzeil was los gerukte en Bijlman's eerste indruk was, dat een wilde stier in zijn kamer had huisgehouden. Zijn verbazing duurde echter maar kort. Weldra overtrok een glimlachje zijn gelaat en begrijpend knikte hij naar de wanorde in zijn slaap kamer. „Tjonge, dat dat 't gevolg zou zijn, had ik niet gedacht," mompelde hij en meteen rende hij de trap af en storm de pardoes de kamer van zijn hospita binnen. „Hè meneer Bijlman, u laat me schrikken," riep het kleine vrouwtje verschrikt van haar stoel opverend. „Wie is er vanmiddag op mijn kamer geweest?" vroeg hij snel. „Op uw kamer geweest?Nie manddat wil zeggen, alleen die meneer van de telefoon die u zelf had opgebeld, omdat uw toestel stuk was," antwoordde ze verwonderd. „Aha! Wilt u misschien even mee naar boven gaan om te zien, wat die mijnheer van de telefoon daar heeft uitgespookt?" vroeg Bijlman vriendelijk. Niet begrijpend volgde ze hem naar boven en ze viel bijna omver, toen ze de wanorde aanschouwde. ,,Och, mijn meubeltjes," huilde ze half. „Maakt u zich daar maar geen zor gen over; de kosten zet u maar op mijn rekening," zei Bijlman goedig. „Vertelt u mij maar eerst eens nauw keurig, hoe die man van de telefoon er uit zag." Zijn hospita was al weer gerustge steld, nu zij de onkosten niet behoefde te dragen. „Da's moeilijk te zeggen, mijnheer," zei ze nadenkend. „Zoals gewoonlijk trek ik de deur vanaf de eerste étage open als er gebeld wordt, want ik kan niet voor ieder belletje naar beneden hollen. Affljn, die man zegt, dat ie van de telefoon komt, om dat inspecteur Bijlman heeft geklaagd, dat z'n toestel 't niet meer dee. Nou, toen heb ik gezegd, dat ie twee trappies op moest naar kamer 5 en toen ben ik weer naar binnen gegaan, want m'n boontjes stonden droog te koken ziet u?" „Maar dat is toch erg onverantwoor delijk om iemand, die u niet kent, zo maar naar de kamer van één uwer gasten te verwijzen, zonder zelf mee te gaan," zei Bijlman berispend. Het vrouwtje knikte bedremmeld van ja. „Had die man een pet op van de telefoondienst? Had hij een tas bij zich?" „Op z'n pet heb ik niet gelet, maar ik weet zeker, dat ie een tas bij zich had. En hij had ook een bril op." „Was hij groot of klein, en wat voor costuum droeg ie?" „Ja ik geloof wel, dat hij tamelijk groot was. Maar z'n pak? 't Kan donkergrijs geweest zijn, maar 't kan ook blauw zijn, ziet u? Maar zoals ik al zei, m'n boontjes stonden droog te koken." „Hoe laat is die man hier geweest?" (Wordt vervolgd sedert 1952 heeft hij zitting in de raad van bestuur van de KLM. „Naast eigen onderzoekingen en pu blicaties zijn van zijn hand vele be schouwingen verschenen over het werk van anderen", zo zeide zijn promotor, sprekende over „de vruchtbare loop baan" van prof. Tinbergen. In zijn antwoord sprak de laatste de volgende formule uit: „Wetenschap pelijk werk is het leveren van kleine bijdragen aan een groot patroon". „In de nieuwere wiskunde-methoden zijn elementen van het juridisch den ken zeer' sterk naar voren gekomen zo vervolgde hij en met waardering sprak hij over de groeiende eenheid in het land van de economisten. „Wij zoeken er naar hoe wij de structuur van de samenleving kunnen verbete ren en wel door het begrip van de stabiliteit te bevorderen. Door grotere stabiliteit te verlenen op het gebied van de conjunctuur, in de verhouding van de mensen en de inkomens van de mensen binnen één land, kunnen wij ons doel bereiken". ALNATI p. 21 Ouess. n. Las FalmaS. AMSTELDIEP 21 te Singapore. AMSTELKROON 21 te Amsterdam- ANTONIA 21 te Bangkok. ARGOS 21 te Malta. BALI 21 te Pt. Said. n B'd' CALTEX DELFT p. 21 Kp. St. Vinc. n- CALTEX LEIDEN p. 21 Kp. St. CU"- Rotterdam. cidofl* CALTEX UTRECHT p. 21 Malta n' gido - Gj(iO0' ESSO AMSTERDAM p. 21 Finist. n. FRIESLAND KRL. p. 21 Kreta Lui' JAGERSFONTEIN p. 21 Kp. Blanco 21 Kp. St. Vine. York B'A Las Palmas. JAPARA K.R.L, Halifax. JAVA p. 21 Str. Armi n. Napels. KATELYSIA 21 te Miri. KERATIA 21 te Manilla. KOTA AGOENG 21 te Semarang. KOTA BAROE 21 te Semarang. KOTA INTEN 21 te Penang. I.AERTES 21 te Balikpapan. „„-rak LEOFOLDSKERK p. 21 Finist. n. Basi LIMBURG p. 21 Goa n. Bombay. NIGERSTROOM 21 te Bordeaux. FOELAU LAUT 21 te Surabaja. hf. STAD ARNHEM p. 21 Makallah n. f B3at STAD MAASTRICHT p. 21 Dungem Sluiskil. TABINTA 21 te Belawan. TALISSE 21 te Djeddah. WALTON JONES 21 te Philadelphia- WILLEMSTAD 21 te Pto. Limon. WONOSARI 21 te Singapore. AAGTEDIJK p. 21 Vitora n: New ALDABI p. 21 Madeira n. Antw. ALIOTH p. 21 Vitoria n. Rio Jan. APPINGEDIJK 21 te Rotterdam. BARENDRECHT p. 21 Kp. St. Vine. BLOEMFONTEIN 21 te Durban. ï.SSO DEN HAAG p. 21 Gibr. n. Alg1 GOOILAND p. 21 Burl. n. Recife. INDRAPOERA 21 te Genua p i JOH. v. OLDENB. p. 21 Kp. Bon naar LIEVE VROUWEKERK 21 te Antwerpe»' MAASDAM p. 21 Wight n. New York- MADOERA p. 21 Perim n. Djeddah. MEERKERK 21 te Amsterdam. MENTOR 21 te Alexandrië. - MITRA 21 van Curagao n. San Lorenzv NIGERSTROOM 21 te Bordeaux. NOTOS p. 21 Finist. n. Bareel. ORANJEFONTEIN 21 te Amsterdam- PRINS FRED. HENDRIK 21 te Chicag0- PRINS WILL. GEORGE FREDERIK Rotterdam. tl RIDDERKERK 21 van Zanzibar n. Salaam. ROEPAT p. 21 Ceuta n. Beyrouth. ,|f STATUE OF LIBERTY p. 21 Kp. BOh p Philadelphia. TARA 21 te Bahia. TEGELBERG p. 21 Itajai n. Santos. TIBIA 21 te Singapore. WILLEM RUYS 21 te Southampton. NAGEKOMEN SCHEEPSTIJDING®1* ALMKERK 20 te Marseille. ATLAS 20 te Kopenhagen. ALCHIBA p. 20 St. Vine. n. Recife. AMSTELLAND p. 20 St. Vine. n. A0^ ADINDA 20 te Haiphong. ALDEGONDA 20 te Makassar. AMSTELVEEN p. 20 Kreta n. Djib. ARMILLA 20 te Soerabaja. ALKAID 20 te Santos. ARENDSKERK 20 te Miragoane. BOSCHFONTEIN 20 te Aden. BREDA p. 20 Finist. n. Valparaiso. CORILLA p. 20 Sabang n. Berre. CLAVELLA 20 te B. Papan. CALTEX PERNIS p. 20 Gibr. n. H'daih- DRACO p. 20 Finist. n. Lissabon. - DAPHNIS p. 20 Gr. Cayman n. CuraS*1" DOMBURGH 20 te Londen. DEO FAVENTE p. 20 Esbj. n. A'dam. ELMINA p. 20 Kanar. eil. n. Dakar. EOS 20 te Cartagena. ERINNA 20 te Pladju. GANYMEDES 20 te Trinidad. HELENA 20 te Trinidad. HEELSUM 20 te Houston. HERMES p. 20 Savannah n. Pt. PrinC®' HAARLEM 20 te Cartagena. KATHOR p. 20 Malta n. Bon.a HECUBA p. 20 Georget. n. Paramar. HYDRA p. 29 Bermuda n. Antw. [LOS 20 te Palermo. ITTERSUM p. 20 Finist. n. Houston. KARIMATA 20 te Colombo. KARSIK 20 te Yokohama. f KERTOSONO p. 20 San Luiz n. Kaap*1' LINDEKERK 20 te Damman. LANGLEECLYDE p. 20 Kp. Verde n. W LOPPERSUM 20 te Cardiff. rf MYONIA p. 20 Kp. Comorin n. RanS' MIRZA p. 20 Andamanen n. Rang. MAUREEN 20 te Napels. MARIEKERK 20 te Shanghai. OMala p. 20 Dungen. n. Curagao. OVÜLA p. 20 Casabl. n. Malta. OPHIR 20 te Belawan. PR. JOH. W. FRISO 20 te Hamburg' PHRONTIS 20 te Suez. naK**' PAPENDRECHT p. 20 Fern. Nor. n. v* PYGMALION 20 te Trinidad. nr0 PENDRECHT p. 20 Kp. Bon n. Pa"ifD PR. FRED, WILLEM 20 te Montreal. ROGGEVEEN 20 te Hongkong- ROTTI p. 20 Cochin n. Madras. ROTULA 20 te Calcutta. RITA 20 te Tjilatjap. RUFINA 20 te Guadeloupe. SARANGAN 20 te Suez. „iat«u SAROENA 20 van Saigon SLAMAT 20 van Bandarsh. n. »anr. STAD ROTTERDAM 20 te WaPana. STAD VLAARDINGEN 20 te Wabana. STRABO p. 20 Kp. St. Vine. n. R'dafl*' SHERATAN p. 20 Pt. Sudan n. Philad. STRAAT MAKASSAR 20 te Walvisbaai. STENTOR p. 20 Azoen n. A'dam. SUMATRA p. 20 Casq. n. Algiers. SAID JA 20 te Pulu Sambu. TAWALI 20 te Lor. Marques. TJIMENTENG 20 te Sao Franc. d. S* TANKHAVEN I 20 te Saigon. TJILUWAH 20 te Singapore. TRAJANUS 20 te Maracaibo. VAN LINSCHOTEN 20 te Pte. Noire- WICKENBURGH 20 te Casablanca. WATERLAND p. 20 Rio Jan. n. L. WELTEVREDEN p. 20 Cochin n. CalJV WITLDRECHT p. 20 Str. Ormoer n. K, WATERMAN p. 2C Geraldtop n. Soef* Mede-verantwoordelijkheid in Utrecht In de rede waarmede prof. dr. H. C. Rümke Maandag de functie van rector-magnificus der Utrechtse univer siteit overdroeg aan zijn opvolger prof. dr H. W. Julius heeft hij vooral de na druk gelegd op de noodzaak van in tegratie der verantwoordelijkheid in de universitaire gemeenschap. Zij eisen van ieder onderdeel -~.n deze gemeen schap een offer van autonomie, aldus de rector. De verantwoordelijkheid van ieder wordt daardoor niet kleiner maar groter, want hij heeft behalve de ver antwoordelijkheid voor het eigen onder deel ook medeverantwoordelijkheid voor het geheel. Het is vooral het curatorium dat hierbij het voorbeeld geeft. Doel bewust zoekt het contacten met de on derdelen van de u, iversiteit, hetgeen o.a dit jaar tot uiting is gekomen in het experiment om de rector alle ver gaderingen van het curatorium bij te laten wonen. Een intensieve samenwer king met de senaat is hierdoor mogelijk gemaakt. In de studentenwereld wordt het be lang hiervan no„ het minst ingezien. De student erwart er anderen doen dit ook wel integratie met ge lijkschakeling en ambtenarij. De rector zag de integratie ook in groter verband met name in de werkzaamheden waar in de Nederlandse universiteiten ge zamenlijk jptreden. Geleidelijk groeien de organisaties op, die deze zaak behar tigen. De presidenten-curator van alle universiteiten er hogescholen komen geregeld samen. Het rectorencollege krijgt meer en meer betekenis. Wageningente lage salariëring Prof. ir. W. J. Dewez te Wagenin gen moest met spijt constateren, dat een van de kwalen, waarmede de Landbouw-Hogeschool voortdurend heeft te tobben, het tekort aan we tenschappelijke krachten is. Dat zij deze in niet voldoende mate kan aantrekken is voor 'n belangrijk deel het gevolg van het feit, dat de ho geschool niet in staat is, derge lijke krachten een aan hun presta tievermogen evenredige beloning te geven. In vergelijking met het be drijfsleven, maar ook met andere overheidsorganen en -instellingen staan de wetenschappelijke werkers en ook een deel van het technische o)J' en administratieve personeel in spjet riëring tenachter en het bleek ,f mogelijk billijke wensen bij de 0 heid gerealiseerd te krijgen, of Behalve de dringende vraag to voorzieningen in het bestuur van o Lcti sterk gegroeide hogeschool, doet ^1 de klemmende noodzaak voor to'g3f herzien van de wijze, waarop zij e[i. doelstelling tracht te verwezenW er speciaal ten aanzien van de mede king aan de uitbreiding van de ke op het terrein van de landbouw erL|ii' vormen van toekomstige landbouw* digen. Een principieel moeilijk punt taakomschrijving van de hogesc^^,, Aanvankelijk stond de vorming landbouwkundigen op de voorgron na de eerste wereldoorlog kW81,1 eli wetenschappelijk onderzoek in vers tempo tot ontwikkeling. Thans %v<ot P' zowel onderwijs als onderzoek Ije1 elkaar, maar toch ook weer in v° ge samenhang met elkaar, door ,di' if. geschool verzorgd. Zodoende woordt zij het best aan haar d°e ling. PURMEREND 21 Sept. 1954. kippeneieren f 14.5015.50 per W- 1000 eendeneieren f 9.per 100 stu*j v ,,*0 markt: Runderen, totaal 861 stuk, jp koeien f 2.30—2.75 per kg, handeljó gelde koeien f 570—775 per st., melkkoeien f 585950 per st., s*1 pinken f 320450 per st., kalm. iu*±ou pei bi., AdiDi, ic3* tw per st., stug, 45 vette uctV,ei<> icr st. vrii eoed. 220 1 f 550—1200 f 165—325 per st., vrij goed. •""„jg, '".r kalv. v. d. sl. f 60—100 per st v' tte V, fokkerij f 75—135 per st., goed, 13» v stuSB^ kens v. d. sl. f 1.761.96 per ir': 1.82 per kg. 1' vette zeugen f 1.72- _t„ biggen f 4877.50 en f 50195 Pe „1, 26 fokzeugen f 280-^25 per st., l0ts schapen (vette) f 75—130 per s p. ;r mpr srhanpn (fokkerij) f »u ka1?.' 4 mer, schapen (fokkerij) goed, lammeren f 60—105 per SH bekken en geiten f 15—55 rota»' paarden f 575—950 per st., kalm. tal dieren 4684. kiPPe° l 1'% Pluim veemarkt: 7300 oude gg„ j.J nen (witte en rode) f L60-L?^f>ef oude kippen en hanen (blau^ sttm per kg, 800 eenden f 1-00 „<p. konijnen f 1.00—6.Per 20 sepj 2 70< VEEMARKT AMSTERDAM so0rt Aangevoerd 488 runderen, t f 2.4 „d' 2.80, 2e soort f 2.55-2.65 3e 2,u pei kg gesl. gew., aanj(?„- ie so0Ti £e\i met goedkoper, 183 v»rE pe'r «g Ses f 2.35 2e soort f 2.28-2.30 P" l 40 PeJ hohmrpil I K3 J.O.i 12 nuchtere lev. gew. kalveren

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4