Chaotische situatie in de stucadoorswereld Tunnelbouw te Velsen drie maanden achterop Kisten met goud geroofd uit auto van K.L.M. Buit heeft waarde van 427.000 gulden 's Meesters oog Nieuwe gevallen van Schoolgeld wet moet ingaan per 1 September 1953 830 min voor de woningbouw Euvel van zwarte lonen nog nooit zo schrikbarend als thans Opleiding verre van ideaal Tot hoofd en hart Alle maatregelen om uitbreiding te voorkomen zijn genomen Memorie van Antwoord: Paratyphus op loggers? Engeland biedt bemiddeling aan Totaal bouwvolumebuiten mil werken1842 min li Verloving Maria Pia overmorgen officieel Het weer SENSATIONELE DIEFSTAL IN LONDEN Vluchtelingen in Vietnam betogen Vergeten Met cijfers en citaten kan men goochelen In Arabisch'Israëlische geschillen VESTEN WOLLEN JUMPERS Woensdag 22 september 1954 78ste JAARGANG No. 26099 Leonard, Hall: Republikeinen in V. S. wacht een fel gevecht Twee doden, vijf gewonden Elf Polen krijgen asyl op Formosa ■■■■Totaal bmnenl.schuld <n HTotaal buitanl. schuld •31 DECEMBER- Het KLM-vrachtkantoor ligt in de zakenwijk Holborn, minder dan hon derd meter van een politiebureau en dicht b;j de woning van de minister van binnenlandse zaken, Sir David Max well Fyfe. Toen de bestelwagen tegen de vracht auto reed, sprongen de dieven uit de eerste wagen en maakten zich mees ter van de kisten. Zij namen de wijk in hun bestelwagen. De dieven maakten ook gebruik van een andere auto, waarmee zij de- steeg aan één zijde versperden. De chauffeur van de vrachtauto spoedde zich naar een hoofdstraat waar hij een politie-auto aanhield. Zijn metgezel holde de vrachtopslag plaats van de KLM ir de omgeving binnen en belde de politie op. Een KLM-functionaris heeft ver klaard, dat vervoer van goud van het Londense depot geen uitzondering is, ONTWIKKELING VAN ONZE NATIONALE SCHULD SINDS1939 (Van onze correspondent) De heer F. F. Janssen, algemeen voorzitter van de Nederlandse Katho lieke Bond van Stucadoorspatroons „St. Antonius", heeft aan het begin van het 34ste bondscongres dat Dins dag in Nijmegen werd geopend, ern stige en sombere critiek uitgeoefend op de huidige toestanden in de stuca doorswereld. Hij noemde de situatie niet minder dan chaotisch en drong er bij het congres krachtig op aan om niet te volstaan met een consta tering van de tekorten, maar ernstig naar een oplossing te streven. Het grote gebrek aan vakbekwame stucadoors toont een duidelijke lacune in de opleidingsmogelijkheden. De op leiding zoals die in de bedrijven ge schiedt is verre van ideaal. Slechts in Amsterdam bestaat een opleiding, ter wijl Vught een avondcursus kent. De voorzitter pleitte voor een stucadoors- cursus aan de ambachtsscholen in grote steden. Hij betreurde dat van de zijde van het bedrijfsleven zo weinig animo voor deze zaak wordt getoond. Er zijn weliswaar sociaal voelende patroons die grote aandacht en zorg be steden aan de opleiding van hun leer lingen, maar zij moeten telkens opnieuw ervaren dat hun leerlingen worden „weggekocht", zodra zij het vak onder de knie hebben. Daarbij worden dan lo nen geboden, die boven het leerlingen tarief liggen. Het euvel van de zwarte lonen is overigens nog nooit zo schrikbarend ge weest als op dit ogenblik, aldus de voor zitter. De lonen dalen en stijgen al naar gelang de vraag. Enerzijds is het te kort aan vakmensen hiervan de oor zaak, anderzijds het tariefstelsel, dat slechts mogelijkheden biedt bij de wo ningbouw. Volgens een voorzichtige schatting van de bondsvoorzitter houdt nog geen vijf proeent van de werkge vers dit tariefstelsel aan, al beweren zij van wel. De prijzen worden veelal bepaald door De tunnelbouw in Velsen is dit jaar in totaal al ongeveer 3 maanden ten achter geraakt op het schema. De eer ste vertraging dateert an het begin 1954 toen een onverwachte vorst-perio- de het werk gedurende 6 weken stil- legde, een achterstand, die niet inge haald is kunnen worden. Voegt men daarbij de nu reeds ongeveer een maand lopende staking en bij hervatting een aanloop-periode van circa 14 dagen, dan blijkt, dat de tunnelbouw dit jaar in feite al drie maanden vertraagd is. Toch blijft het nog mogelijk de tunnel eind 1957 klaar te hebben, omdat bij het stellen van deze streefdatum een marge voor onvoorziene omstandigheden in aanmerking genomen is. Dat de beweringen van stakerszijde niet altijd serieus genomen kunnen wor den, blijkt uit de volgende feiten. De stakingsleiding heeft onlangs verklaard, dat een delegatie ontvangen is door het College van Rijksbemiddelaars. De waarheid is, dat een van de delegatie leden daar toegang verkregen heeft in zijn hoedanigheid van de een of andere organisatie van oorlogsslachtoffers. Maar zodra bleek, dat het werkelijke doel van zijn komst verband hield met de staking, is hem de deur gewezen. Eenzelfde geval deed zich Maandag op het terrein van de tunnelbouw voor. De eerste delegatie van de stakers werd de toegang tot het terrein bij de poort geweigerd. Een tweede delegatie kreeg toegang op vertoon van de uitnodiging van de A.B.M. om het werk te her vatten. Op het terrein heeft men toen de heer Diderich aangesproken, die aan vankelijk in de mening verkeerde met werkwilligen te doen te hebben. Maar toen hij bemerkte, dat zij voor de sta kers poogden te bemiddelen, werd het gesprek onmiddellijk beëindigd. Maar in beide gevallen konden de de legaties de vergaderde stakers voorspie gelen toch werkelijk ontvangen te zijn. En al is daarvan naar buiten niet veel te merken op deze uitgestrekte terrei nen, Dinsdag waren er toch, buiten het kantoorpersoneel, circa 270 man aan het werk. loven en bieden, en het werk vaak op een schromelijke wijze „afgeknoeid". Het komt voor dat de controleurs op het werk allerhande dingen naar het hoofd krijgen geslingerd en er zijn con troleurs, die zich daarom alleen maar Zaterdags op het werk vertonen, wan neer de stucadoors naar huis zijn. Vol gens de voorzitter behoren dergelijke toestanden niet tot de uitzonderingsge vallen... Weliswaar noemde de heer Janssen zich in principe een voorstander van vrije loonvorming, maar waar ieder stukje vrijheid wordt misbruikt, verkoos hij toch de overheidsbemoeiing. „Laten wij eerst zorgen orde op zaken te stel len in eigen huis, pas dan kunnen we verder praten", aldus de somber ge stemde voorzitter. Onder de titel „Het wonder van Pavlovar" verhaalt het Sovjet-Rus sisch vakveredigingsblad „Troed", hoe de bewoners van genoemd Rus sisch plaatsje op een goede morgen tot hun verbazing de straten keu rig geveegd gevonden, de ruiten van de winkeletalages met zorg schoongewassen en van spinne- webben gezuiverd, de etalages vol aanlokkelijke artikelen, die anders nooit te krijgen waren, en hoe de restaurants menu's hadden opgehan gen, die iedereen het water in de mcmd deden lopen, terwijl het be dienende personeel daar plots over liepen van voorkomendheid. Een ieder haastte zich het zijne van de uitgestalde winkelartikelen te be machtigen en velen namen de ge legenheid te baat, om zich in een restaurant eens heerlijk te goed te doen. Maar de dag daarop was het wonder voorbij. De etalages waren weer leeg en de restaurants hadden alleen maar thee of bier te bieden. Wat er dan geschied was? De dag tevoren had de minister van Handel van Kazakhstan de stad met een bezoek vereerd, aldus „Troed". In Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg zijn weer enige nieuwe gevallen van paratyphus geconstateerd. 199 inwoners van deze drie gemeenten lijden nu aan deze ziekte. Van hen zijn er 117 in zie kenhuizen opgenomen. In Noordwijk en Noordwijkerhout zijn ruim veertig patiënten, van wie acht in ziekenhui zen liggen. In Leiden is een derde ge val geconstateerd. Verder is een aan gifte binnengekomen uit Dubbeldam. Het bleek, dat de patiënt indertijd de feestelijkheden zocht. in Katwijk heeft be- Z. K. H. Prins Bemhard is Dinsdag avond, zij het met enige vertraging, voor zijn reis naar Zuid-Afrika ver trokken. Een laatste groet boven aan de trap van dè regeringsdakota aan de achterblijvenden. De provinciale inspecteur van de volksgezondheid heeft de ziekenhuizen, waar thans paratyphuspatië ten liggen, verzocht er rekening mee te houden dat er nog meer zullen moeten worden op genomen. Het ziekenhuis St. Antonius- hove te Voorburg, dat nu nog niet is ingeschakeld, heeft zich bereid ver klaard zo nodig ook paratyphuspatiën- ten op te nemen. Uitgebreide maatregelen zijn genomen om met zekerheid de oorzaak van de ziekte te kunnen vaststellen. In Kat wijk aan den Rijn zijn Zaterdag huis aan huis enquêteformulieren bezorgd. Zij zijn nog niet alle uitgezocht, maar men heeft wel reeds sterk de indruk dat het resultaat een bevestiging zal zijn van het reeds bestaande vermoeden, dat het eten van bedorven paling de oorzaak is. JAPAN De politie in Tokio heeft gisteren een 22-jarige werkloze gear resteerd, die zich, met een vlijmscherpe dolk bij zich, op verdachte wij*ze op hield bij de woning van premier Josji- da. Hij verklaarde het niet eens te zijn met de reis, die de premier wil maken naar Europa en Amerika. De reeds aangekondigde Memorie van Antwoord op het ontwerp-schoolgeld- wet is thans verschenen. Daaruit blijkt, dat de betrokken ministers de inwer kingtreding van de wet op 1 Septem ber 1953 wensen te handhaven. Voorts gaan de ministers in op een aantal door de Kamerleden in het voor- (Eigen bericht) Blijkens een bericht afkomstig van het hospitaalkerkschip „De Hoop" zouden op enkele Katwijkse loggers ook enkele gevallen van paratyphus geconstateerd zjjn. De schepen die ter haringvisserij waren, en die dergelijke patiënten aan boord hebben, komen naar huis. De patiënten zullen in quarantaine onder gebracht worden; de schepen worden geïsoleerd. De vangst bestaande uit pekelharing en steurharing wordt door geleverd naar de vismeelindustrie. Dit betekent een schadepost van ongeveer 20 per kantje haring. Selwyn Lloyd, de Britse minister van staat voor Buitenlandse Zaken, heeft gisteren met diplomatieke vertegen woordigers van acht Arabische staten in Londen gesproken over de betrek kingen tussen de Arabische landen en Israël. Naar het „Foreign Office" meedeel de, is Engeland bereid aan de Arabi sche landen en Israël zijn goede diens ten aan te bieden, als deze landen be sprekingen over hun geschillen willen voeren. De Israëlische regering heeft het Britse aanbod verwelkomd. In een commentaar verklaarde een woordvoerder van het Israëlische mi nisterie van Buitenlandse Zaken: „Wjj zullen bljj zijn, indien een derde par tij er in slaagt ons samen te brengen met vertegenwoordigers van enige of alle Arabische staten voor -het houden van directe onderhandelingen". (Reuter) Het bouwprogramma 1955 bevat wer ken tot een in geld uitgedrukt volume van f 1842 millioen. Hierin zijn de mi litaire werken niet oegrepen. Van het bedrag van f 1842 millioen is f 360 millioen bestemd voor weg- en water bouwkundige werken en f 1482 milli oen voor de gebouwen. Voor de woningbouw is voor 65.000 woningen f 830 millioen uitgetrokken, tegen 800 millioen in 1954. Bjj dit laat ste bedrag was inbegrepen f 20 millioen voor herstel van loor watersnoodscha- de beschadigde woningen. Men moet bij dc beoordeling van het bedrag voor 1955 rekening houden met de verhoging van de lonen en de daardoor gestegen bouwkosten. Voor boerderijen is een bedrag van 40 millioen uitgetrokken, voor ge bouwen voor de .lijverheid 175 milli oen (hieronder f 8 millioen voor de uit breiding van de Technische Hogeschool te Delft); voor gebouwen voor handel en verkeer f 114 millioen. Aan zieken huizen zal men voigend jaar f 31 mil lioen ten koste leggen, aan kerken f 18 millioen en aan scholen 135 millioen. In de sector nandei en verkeer is f 98 millioen uitgetrokken voor alle bouwplannen van orovincies, gemeen ten en particulieren. Dit cijfer is waar schijnlijk te laag om alle bouwplannen te kunnen aanvaarden Hier zal dus moeten worden geselecteerd en zal een aantal plannen voorlopig moeten wor den afgewezen. lopig verslag gemaakte bezwaren. Zij menen na ingesteld onderzoek dat de schoolbesturen in de voorgelegde rege ling volledige compensatie zullen vin den voor de derving van inkomsten. De subsidiëring van de kapitaalsuitga ven der bijzondere scholen voor VHMO reeds bij deze wet te regelen, zou on aanvaardbare vertraging opleveren; een wijziging van die subsidie-regeling, die dringend nodig is, is reeds voorbereid, maar vordert nog overleg met verschei dene instanties. Of de niet-gesubsidi- eerde bijzondere scholen „in een nade lige concurrentie-positie" komen te verkeren, willen de ministers in het midden laten, al menen zij, dat er bij de schoolkeuze belangrijker motieven gelden dan het te betalen schoolgeld; de moeilijkheid kan slechts worden op gelost wanneer pas bijzondere scholen worden opgericht wanneer men zeker is van subsidie. De vrees, dat de afschaffing van schoolgelden toenemende staatsbemoei ing zou betekenen, bestrijden de minis ters met het argument, dat de op brengst der schoolgelden toch een vrij wel te verwaarlozen deel der kosten van het onderwijs oplevert. Het is ook geen eerste stap naar volledige af schaffing van school- en collegegelden met als consequenties een selectie systeem van overheidswege en studie- loon. De Kamers hebben dat trouwens zelf in handen. Voor de compensatie aan de gemeen tebesturen is inmiddels een nieuwe re geling ontworpen: hun aandeel in de opbrengst der rijksbelastingen wordt in. totaal verhoogd met het bedrag dat zij derven. Wat er nog aan schoolgeld betaald moet worden komt inderdaad voor een groot deel ten laste van de „midden groepen", maar de verlaging der tarie ven betekent reeds een grote ontlasting, zeggen de ministers. Ex-koningin Marie José van Italië, zuster van koning Leopold van België, heeft gisteravond tijdens een intiem di ner in Genève medegedeeld, dat de ver loving van haar dochter prinses Maria Pia met prins Alexander van Joego slavië overmorgen zal worden gevierd. Dan wordt de prinses twintig jaar. Alexander en Maria hebben elkaar het eerst ontmoet aan boord van het Griekse jacht Agamemnon, tijdens de koninklijke bootreis aangeboden door koning Paul en koningin Frederika van Griekenland. Het intieme diner had plaats in het hotel Richmond te Genève. Onder de weinige genodigden bevonden zich Charlie Chaplin en zpn vrouw. (UP) Advertentie (tot Donderdagavond) Tot matig of zwak afnemende wind in hoofdzaak tussen West en Noord-West. Vannacht; in de kust provincies enkele buien en in het binnei-land helder weer met een kleine kans op lichte nachtvorst. Morgen overdag: flinke opklaringen en vooral in de Noordelijke provin cies aanvankelijk aog eer enkele bui. Iets .ninder Koud. Zon: 6.26-18.38. Maan: 2.22-17.02. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red- Dmulden: Leeuwerilclaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mïïlimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hot recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na S.50 uur 's avonds tel. 21544 Den Haag heeft gisteren weer de traditionele Prinsjesdag beleefd. Duizenden het uitrijden van de gouden koets mee te maken; millioenen zaten bij de Kamers der Staten-Generaal de Troonrede uitsprak. In de namiddag heeft het aan het Westeinde werd even gestopt, om een der verpleegsters, zuster M. A. wuien naar de Residentie gekomen, om nel sprookjesachtige schouwspel van radio om te luisteren naar H. M. Koningin Juliana, die voor de beide voltallige Koninklijk Gezin nog een rijtoer door Den Haag gemaakt. Bij het ziekenhuis Fick. gelegenheid te geven de Koningin een bouquet bloemen aan te bieden. „Ik heb de president medegedeeld dat de kansen voor een hernieuwd re publikeins overwicht in het nieuwe Congres goed zijn, doch dat wij een fel gevecht zullen moeten leveren", aldus de voorzitter der Amerikaanse repu blikeinse partij, Leonard Hall, na een bespreking, die hij gisteren met drie medewerkers, met president Eisenho wer heeft gehad. President Eisenhower vertrekt van daag naar het Midden-Westen, dat hij in een „bliksem-verkiezingsreis" zal doorkruisen. (Reuter) Twee kisten met ongemunt goud, ter waarde van ruim 427.000 gulden, zijn gisteren kort voor het invallen van de duisternis gestolen uit een vrachtauto Van de K.L.M., vlak voor het Londense vrachtkantoor van de K.L.M. in Jockey Fields. De dieven reden met een bestelwagen op de K.L.M.-auto in. De 45-jarige K.L.M.-empIoyé James Kent, die juist bezig was met het sluiten Van de vrachtwagen, moest snel op zij springen om te voorkomen, dat hij Verpletterd zou worden. Het goud was afkomstig van de Rothschild Bank e» zou via Schiphol naar de Union Banque Suisse worden vervoerd. Volgens Reuter gaat het hier om de grootste gouddiefstal in vele jaren en misschien Wel om de grootste, die ooit in Londen is gepleegd. Op het ogenblik van de diefstal was het zeer druk in de omgeving, maar de K.L.M.-auto stond in een sieeg. De dieven reden de steeg achteruit binnen en deden hun werk in zo korte tijd, dat men nog steeds niet over een bruikbaar signalement van hen beschikt. maar het geschiedt met ongeregelde tussenpozen, soms eens per week, soms eens in de drie maanden. Personeel van het vrachtkantoor werd opgeschrikt toen het het geluid van de botsing tussen de auto's hoor de. Het waarschuwde onmiddellijk Scotland Yard en direct kwam het ap paraat van deze dienst in werking. Het onderzoek is in volle gang. De politie heeft gisteravond 'n cor don om Londen gelegd om te pogen de dieven aan te houden. De verzekeringsmaatschappij waar bij het goud verzekerd is, heeft een bedrag van 45.000 gulden uitgeloofd voor inlichtingen, die leiden tot de ont dekking van het gestolen goud. (Reuter-IP). De plaats van de overval: de wagen °P de voorgrond werd om de vracht wagen heen gereden, teneinde de weg te blokkeren, terwijl de dieven zich niet een bestelwagen uit de voeten maakten. In het drukke verkeer op het Londense spitsuur waren de ban dieten spoedig onvindbaar. «s De verwarring in het vrije Zuiden van Vietnam is er gisteren nog Kr°ter op geworden, toen een groot aantal vluch telingen uit Noord-Vietnam voor pre- hiier Ngo Dinh Diem begon te demon streren en eiste naar hun oorspronke- 'jke woonplaatsen te worden terugge- tonen. De politie opende het vuur op demonstranten. Hierbij werden twee Ikrsonen gedood en vijf demonstranten en politiemensen gewond. Het geschil tussen de premier en de Jtafchef van het leger, generaal Nguyen Yan Hinh, sleept zich nog steeds voort. De generaal is van mening, dat hij geen (■rebel" meer is, zoals de premier on- Jangs zeide, omdat hij het geschil aan Ret Vietnamese staatshoofd, Bao Dai, •leeft voorgelegd. Volgends de corres pondent van United Press acht men het Saigon niet onmogelijk, dat Bao Dai, 5'e nog steeds in Frankrijk verblijft, militaire leider van de Bin Xuyen- Secte, generaal Le Van Vjen, naar voren Wij schuiven als de „nieuwe sterke ^an" In Laos is de vice-premier en Minister van binnenlandse zaken, Sa- Panikone, afgetreden. •AFp.Reuter-UP) De Chinese nationalistische regering °t> Formosa heeft giseren politiek asyl Verleend aan elf leden van de beman- ^'hg van het 5.058 ton metende Poolse ^hkschip „President Cottwald". De tanker, die door de nationalis- 'sche vloot op 3 Mei in de Straat van Formosa werd aangehouden en op bracht, wordt in de haven Kaohsi- ?ehg vastgehouden. De elf mannen heb- 'n op 17 Juni om asyl verzocht. h Pakistan Op 1 Januari 1955 zal JJRistan officieel worden uitgeroepen k een Mohammedaanse republiek bin- h het Britse Gemenebest. Öe opstellers van de Troonrede hebben het waarschijnlijk een j, beetje paradoxaal geacht de ylr9eten groepen te vermelden en ril1 vindt ze dan ook niet in de Troon- yde. Erger is, dat ook de Millioenen- w." geen blijk geeft een gedachte te V ri aan de vergeten groepen, want 5,e fe argumenten, die worden bijeen- ïo ,ept om de belastingverlagingen "»eJ 9 vnogelijk uit te stellen, vindt lat ®een enkel spoor van het besef. in,} °°k voor de vergeten groepen het Te ^cijfer voor levensonderhoud ®te s, thans gestegen is sinds de jong is "eia.stingverlagingen. Dezelfde re- de jn. die er toe hebben geleid voor y^^nirekkenden na de vorige loon- je en belastingrcmde het loonpeil •denerfl09en, zouden hebben moeten re tot tegemoetkomingen aan an- *elf(jJV-konientrekkers, en wel op dit- kieer. tijdstip .Vu zullen de Lonen Le*e9dSt^9en' de Vrijzen zullen, zacht tho' zeker niet dalen, maar de be- averlagingen moeten wachten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1