Mr. E. VAN KIF,FFF,NS gekozen tot voorzitter der U.N.O.-Assemblée Toelating van rood-China dit jaar van de baan Mr. E. N. van Kleffens l As tub lieft Voorspellende DROMEN Merkwaardige voorbeelden precognitieve telepathie O van STANDBEELD VOOR CORNELIS LELY M' MEER STABILITEIT IN STAATSFINANCIËN DE Koninklijke Militaire Kapel in groot tenue naar Engeland i Vader van de drooglegging van de Zuiderzee A ugustinus-congres in Parijs Minister Van de Kiejt biedt zijn begroting aan VOORSCHOUW H WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1954 PAGINA 5 Bever neergeschoten te Bergen op Zoom Bilm over het leven van Paus Pius X St aartstuk van „Triton" geborgen door Prof. dr. W. H. C, Tenhaeff Audrey Hepburn naar Nederland Tijdens het negende zittingsjaar zal de Algemene Vergadering der Ver- iigde Naties worden voorgezeten door dr. E. N. van Kleffens. Onze land- senoot behaalde op de vergadering, die gisteravond in New York begon, ,5 van de 60 stemmen. Drie delegaties spraken zich alsnog uit voor de Thai- andse minister van Buitenlandse Zaken, prins Wan, die zijn candidatuur phter heeft ingetrokken, en 12 onthielden zich van stemming. De vergade- 'hg werd geopend door de aftredende voorzitter, mevrouw Pandit van Indië. voordat mr. Van Kleffens was gekozen, had de leider van de Russische r®'egatie, Vishinsky, al een motie ingediend, waarin werd voorgesteld com munistisch China in alle organen van de volkerenorganisatie de plaats van nationalistisch China te doen innemen. De permanente vertegenwoordiger an de Verenigde Staten bij de N.V., Henry Cabot Lodge, diende daarop namens minister Dulles een motie in, waarin werd voorgesteld de kwestie an de toelating van communistisch China gedurende dit zittingsjaar te laten Usten. Deze Amerikaanse motie werd met 43 tegen 11 stemmen en 6 ont houdingen aangenomen. Mevrouw Pandit zei in een korte toe maak, dat zij een toon van hoop enste aan te slaan. Zij verwachtte, at de vergadering, zonder zich te la- ,en ontmoedigen door het gewicht van "aar taak, alle gelegenheden, die zich aordoen, zal aangrijpen om de zaak an (je vrecje en ^et internationaal be- P'P te bevorderen. Het grote voor- ,.aeld van het afgelopen jaar noemde A de totstandkoming van de vrede in Ado-China. Ook al hebben de naties, echnisch gesproken, buiten de V. N. gehandeld, zij pasten toch de me- toe^6s van de volkerenorganisatie Spoedig na mevrouw Pandit nam ue Rus Vishinsky het woord en ook nij noemde de vredesonderhandelin gen in Genève, maar met een ander Uoel. Hfi wilde n.l. bewijzen, dat het ■■een monsterlijke toestand is, dat millioen Chinezen in de V.N. wor den vertegenwoordigd door de Kwo- Utintang-kliek" Met 43 tegen 11 stemmen besloot de g'gemene Vergadering ten slotte het Russische verzoek om een zetel voor °nimunistisch China gedurende de rest van het jaar niet in behandeling te nemen. Tegen de desbetreffende Amerikaan se motie stemden Burma, Wit-Rus- land, Tsjecho-Slowakije, Denemarken Indië, Noorwegen, Polen, Zweden, de Oekraïne, Sovjet-Rusland en Joegosla vië. Van stemming onthielden zich: Af ghanistan, Egypte, Indonesië, Saoedi- Arabië, Syrië en Yemen. Mr. Van Kleffens werd bij de eerste stemming gekozen. Hij ontving een langdurig applaus, toen hij naar het podium liep, mevrouw Pandit de hand schudde en de voorzittersstoel innam De nieuwe voorzitter dankte in een korte toespraak voor het vertrouwen dat de vergadering in hem had gesteld Mr. Van Kleffens riep de afgevaar digden op alles te doen, wat in hun vermogen ligt, om de vrede een vaste basis te geven. Want wel woeden ner gens ter wereld op grote schaal ge wapende botsingen, maar aan de an dere kant beschikt de mensheid over de mogelijkheid zichzelf totaal te ver nietigen. „Wij zitten niet meer op een kruitvaatje, maar op een waterstof bom". .Mr. Eelco Nicolaas van Kleliens is d" het ogpnblik gezant in Portugal, met jj®. Persoonlijke titel van ambassadeur. "'J is tevens minister van staat. Mr. AU Kleffens werd in November 1894 Heerenveen geboren. Hij studeerde Achten aan de Leidse universiteit. I.i V- *8 trad hij toe tot het secretariaat Aft de Volkenbond in wording. Later j ft? hij naar Londen, waar hij twee ft>" werkte voor de Koninklijke Neder- ftUse Shellgroep. Air: snelle carrière bij het ministerie uj.U buitenlandse zaken begon hij in 1922. (J. verwierf zich daar snel een repu- le door ?ijn vermogen om ingewikkel- hj. Vraagstukken in duidelijke termen Aeen te zetten. Op 34-jarige leeftijd hij hoofd van de afdeling diploma- zaken van het ministerie, i P 10 Augustus, negen maanden voor iw uitse inval, nam hij de leiding van tij.', ministerie op zich. Hij bleef mi- IjJdg r van buitenlandse zaken tot Juli ttiYan 1947 tot Juni 1950 was mr. Van ti)''ens ambassadeur in Washington, C ftrna hij, op eigen verzoek, werd ^"geplaatst naar een rustiger post. van Kleffens woonde in 1945 de tjs Thtingsvergadering van de Verenig- bgpfmUes in San Francisco bij. Voorts hij Nederland in de Veiligheids- u vertegenwoordigd. (ANP) 0ftderherf luchtveld in de Augustapolder V6fv de gemeente Bergen op Zoom Setroff or enige jagers een bever aan- et J?n van ruim een meter lengte. ^eitoi-M' dut door de jachthond ge- Vd' 1Jlï onschadelijk was gemaakt, met on ~>ge' neergelegd. Sepjdurende de week t-rih,Zal in WiiiVo Mr. Van Kleffens zal de vergaderin gen zowel in het Engels als Frans lei den. Na zijn verkiezing zeide hij: „Ten einde, in overeenstemming met de pro cedureregels, de nadruk te leggen op het feit, dat wij meer dan een werk taal hebben, ben ik van plan, om de andere dag in het Engels en het Frans te spreken. Ik heb evenveel sympa thie voor onze andere werktaal, het Spaans, welks klank ik bewonder. Maar mijn kennis van die taal is niet zoda nig, dat ik uw debatten daarin kan leiden". Een vraag waarop de heer Van Kleffens tijdens een persconferentie geen positie! antwoord wilde geven was, of hij het voorzitterschap tijde- 1 lijk uit handen zou geven, wanneer de kwestie Nieuw-Guinea in discussie komt. „Het kan zijn dat ik enige tijd mijn taak zal neerleggen", zeide hij, „maar wij zullen zien hoe de ontwik keling zich voltrekt. Ik heb nog geen besluit genomen. Ik heb mij voorge nomen het accent op objectiviteit en onpartijdigheid te laten vallen en ik j zal dienovereenkomstig handelen". De vergadering werd tot vanmiddag j half vier Nederlandse tijd verdaagd. Aanhangers van de Amerikaanse ver eniging van „Vrije Oekraïners" hebben gisteren bij het gebouw - van de Ver enigde Naties in New York een beto ging gehouden tegen de Sovjet-Unie. Toen de leider der Sovjet-delegatie arriveerde, werd zijn auto bekogeld met rotte appelen. In de vergaderzaal van de Alg. Vergadering werden vlug schriften verspreid, waarin tegen de aanwezigheid van Vishinsky werd ge protesteerd. (AFP-Reuter-UP) Dinsdag is de Koninklijke Militaire Kapel van het vliegveld Valkenburg naar Engeland vertrokken, waar zij zal deelne men aan de „Royal Artillery Searchlight Tattoo 1954". Het was de eerste maal, dat de Koninklijke Militaire Kapel zich in ceremonieel tenue op reis begaf naar het buitenland. Zij treedt de gehele week in dit tenue op. Links op de trap dirigent Rokus van Yperen. Zoals gewoonlijk begrijp ik niets van de Millioenennota. Dat document is voor mij even duister als sommige boeken van Simon Vestdijk. Wij het klinkt zo mooi in dit verband, dat „wij" wij hebben een kastekort POO a 600 m den, heb ik gelezen. Althan» dat zullen wij in 1955 he- i weten wij nou al. Daarenboven heb ben wij in alle ontroerende gezamen lijkheid een nationale schuld van f 21.928 millioen. Ik vraag mij af: wat doén -wij in 's hemelsnaam met onze centen. Kunnen wij niet wat zuiniger zijn? Overigens: ik voor mij heb in naam van de Staat of var de Natie nog nooit ook maar één halve cent schuld gemaakt. Ik was mijn handen in dezen dus in onschuld. En ik moet tot mij leedwezen vaststel len als ik een onderzoek ga instellen naar de vraag waar de schuld ligt van al die schuld: zij ligt bij U. Ver volgens moet ik U dus beleefd maar dringend verzoeken: wilt u in de toekomst wat minder slordig met onze centen omspringen? Ze groeien mij nPt op de rug. Misschien komt het bij U niet op een paar duizend millioen aan. Best. Maar ik moet ieder millioentje omkeren yoo ik het uitgeef, dat verzeker ik U. Deze keer wil ik dan nog wel weer ove»- die 500 a 600 mill: <en en die 21.928 mil lioen héén stappen. Ik wil er verder geen herrie over maken. Maar ik zou toch graag zien dat wij, U en ik, wat millioentjes óver hielden. Astublieft. nder parapsychologie hebben wij te verstaan die zijtak van de empirische psychologie, welke als object van studie heeft de paranormale verschijn selen. Tot de paranormale verschijnselen behoren o.m. de telepathie en de z.g. helderziendheid in ruimte en tijd (verleden, heden en toekomst). Waar aan deze ver schijnselen vermogens van algemeen-menselijke aard ten grondslag liggen daar mogen wij verwachten, dat deze verschijnselen zich door de eeuwen heen hebben voorgedaan. Dat wij in deze verwachting niet beschaamd worden blijkt ons uit de geschriften van talloze auteurs. Maannacht onze boord beschreven' Van de paragnostische verschijnselen is dat van de z.g. helderziendheid in de toekomst wel het meest opmerke lijke. Zeer vaak openbaart ons pros- copisch (proscopie: voorschouw) „ver mogen" zich tijdens de slaap. Reeds in de bijbel vindt men van prosco- pische (voorspellende) dromen melding gemaakt en zo vervolgens door de eeuwen heen. In het licht van het mo dern (para)psychologisch onderzoek kunnen tal van deze dromen tot pseudo- proscopische dromen herleid worden. Dit neemt echter niet weg dat er een niet-herleidbare rest is. Aan het voor komen van echte proscopische dromen kan in onze dagen niet langer getwij feld worden. Onder de honderden goed gewaar merkte gevallen van voorschouw welke in Nederland in de loop van de laatste 25 jaar geconstateerd zijn dienen wij 't geval van de dichter 1> 1) Marsman te rekenen. In 1930 schreef hij zijn gedicht Maannacht dat in 1934 gepubliceerd werd in de gedichtenbundel Porta Nigra. Mars man voorspelt in dit gedicht (waar aan, zeer waarschijnlijk, een droom ten grondslag ligt) dat hij zal ster ven in het ruim van een schip bij het loeien van de sirenes. In 1940 vond Marsman, overeenkomstig zijn „droom", de dood in de golven op weg naar het Zuidelijk halfrond. „Mijn man", zo schreef mevrouw Marsman in Oct. 1947, „heeft deze twee nachten aan Mogelijk gaan bij het kennisnemen van dit geval de gedachten van enke le mijner lezers naar Leibniz uit. Im mers in een in 1702 van de hand van deze veelzijdige geleerde verschenen geschrift maakt deze de opmerking dat elk mens „in zijn diepste wezen" zijn eigen toekomst kent. Zoals ik in enke le mijner geschriften heb aangetoond geven de uitkomsten van het parapsy chologisch onderzoek ons aanleiding om deze uitspraak van Leibniz als een aanvaardbare werkhypothese te benut ten. Wie de duizenden gevallen van voorschouw, welke in de loop van de jaren door onderscheidene onderzoekers verzameld zijn, aandachtig bestudeert, zal geneigd zijn de stelling te poneren, dat het is „alsof" (Vaihinger) de mens in zijn diepste wezen zijn eigen toe komst kent. Dat van dit „latente we ten" over het geheel genomen relatief weinig tot ons „waakbewustzijn" door dringt hebben sommigen getracht te verklaren met behulp van Bergson's op merkelijke beschouwingen over de rem mende werking van onze hersenen. Het parapsychologisch onderzoek bracht niet alleen aan het licht, dat wijzelf onder bepaalde omstandigheden „flitsen" met betrekking tot ons eigen toekomstig iot kunnen krijgen, maar dat ook anderen onder bepaalde om standigheden in staat blijken te zijn „iets" met betrekking tot onze toekomst gewaar te worden. Door alle eeuwen heen vinden wjj melding gemaakt van z.g. waarzeggers. Onder invloed van Homerus, Augustinus, Avicenna, Albertus de Grote, Paracelstis, Linnaeus, Goethe, Schelling, Von Goerres, Schopenhauer behoren tot hen. Telepathie en z.g. helderziendheid zijn elementen van het verzamelbegrip paragnosie of buitenzintuiglijke waarneming. Deze verschijnselen, die zich door de eeuwen heen spontaan hebben voorgedaan, worden in onze dagen onder experimentele omstandigheden geob serveerd door psychologen, die zich op het onderzoek der paranormale verschijnselen hebben gespecialiseerd. de „verlichte" mens lange tijd het ge loof in waarzeggers e.dj als bij- en wangeloof verworpen. Het parapsycho logisch onderzoek bracht aan het licht, dat velen hier te ver zijn gegaan. De mens blijkt onder bepaalde om standigheden „iets" met betrekking tot de toekomst van een ander mens ge waar te kunnen worden. Zo voorspelde b.v. in het jaar 1939 een van mijn proefpersonen mij een reis naar de Verenigde Staten op een tijdstip waarop er geen enkele aanleiding bestond deze reis te verwachten. Onder de bijzonder heden welke de paragnoste mij met betrekking tot deze reis mededeelde behoorde de volgende: in tegen stelling met de heenreis, welke slechts dood in het water voorvoeld en zelfs het rationalisme en wijsgerig materia- tien jaar voordien in het gedicht lisme van de 18de er 19de eeuw heeft zal in Huize van 24 t/m 30 „De Liefde", Da )MerK.„aAe. 1.02 te Amsterdam de film ijken niet naar de hemel" -,,D ,'iciën van de KAB in het worden vertoond. Deze film -,-VWI VVCCI vuil ae latere Paus Pius X. v Het 'ftsri. aartstuk van de „Triton' aan land gebracht en een0t vlieeveld Shannon vervoerd. iftfttor na heeft men thans alle an de „Triton' geborgen. orgen, 23 September, zal op de afsluitdijk door Hare Majes teit Koningin Juliana een twee de monument worden onthuld, het vier meter hoge standbeeld van ir. Cornells Lely, de man, die uiteinde- luk de drooglegging der Zuiderzee zou verwezenlijken. Het is die dag precies honderd jaar geleden, dat Lely te Amsterdam, op de Leidse- gracht bij de Kerkstraat, het levens licht aanschouwde. De herinnering daaraan is in een gevelsteen vastge legd, zoals ook de school, die hij be zocht, de le H.B.S. aan de Keizers gracht, in de door van Campen ge bouwde Cooymanshuizen, zijn nage dachtenis heeft geëerd. Thans krijgt hij zijn standbeeld op de mooiste plaats, die zich een Nederlands water bouwkundige mocht wensen, hoog op de dijk, die twee zeeën scheiden ging en't aangezicht van Nederland veran deren, de dijk van stenen en basalt, die daar ligt, zoals de dichter zegt: nu en straks, totdat de aarde valt. In de figuur van Lely is de hoogste triomf verpersoonlijkt van de Ne derlandse waterbouwkunde, van de stoutste Delftse dromen. In deze dagen bekjjkt men onwille keurig Lely's portret en verwondert zich: alles anders dan een harde, ra tionele ingenieur. Met het vlossige haar aan de slapen, de knevel, de baard, maar vooral de dromerige trek op het gelaat, zou hij alles kunnen 'zijn, dichter, dominé, dokter, maar niet een man, die nuchtere lijnen trekt over de kaart en grote werken wiskundig berekent. Misschien was hij dat ook wel, een dromer, die een visie bezat, welke verder reikte dan formules en tabellen, precies de no dige verbeeldingskracht om een zorg vuldig berekend plan ook tot werke lijkheid te maken. Die verbeeldings kracht heeft hem wel eens parten ge speeld: niet alles wat hij zag en on dernam, is zo gelukkig geëindigd. De haven van Scheveningen, spoorwegen in Suriname, de dam tussen Ameland en Friesland, het heeft alles niet ge bracht wat Lely meende te mogen verwachten. Het wijkt echter terug bij datgene, waarin hij slaagde, het plan tot afsluiting en drooglegging der Zuiderzee.. Plannen voor dit grote werk zijn er in de loop yan de tijd genoeg ge weest. Reeds in 1667 kwam Henric Stevin met een voorstel „hoe het ge- welt en vergif der Noortzee uytter Verenigt Nederland te verdrijven sy". Hij beoogde toen reeds niet meer of minder dan afdamming der zeegaten tussen de Wadden-eilan den, waarmee een zoetwaterbekken werd gewonnen en „veel gronts be- quaem om te bedijken." Het is een wel zéér verziend plan geweest, dat zelfs in onze dagen nog grote proble men zou stellen. Na Stevin heeft het tot 1848 geduurd eer opnieuw serieus aan het vraagstuk aandacht werd ge schonken, en wel met de publicatie in boekvorm van de visie der heren Kloppenburg, Amsterdams cargadoor, en Faddegon, zeepfabrikant te Amers foort, die zich een afsluitdijk hadden gedacht van Enkhuizen naar Stavoren. Sindsdien volgden de plannen elkaar met regelmaat op; het was immers de grote tijd van het particulier ini tiatief. De regering bleef echter aar zelen de onderneming tot de hare te maken, en het zou tenslotte wederom een particuliere instantie zijn, de in 1886 opgerichte Zuiderzeevereniging, die met een systematische activiteit de geesten rijp heeft gemaakt. Het is in dienst van deze Zuider zeevereniging, dat ir. C. Lely zijn plannen tot drooglegging der Zuider zee heeft opgezet en uitgewerkt, en in de ioop der jaren in een achttal nota's vastgelegd. De in 1892 onder zijn voorzitterschap geformeerde Staatscommissie tot onderzoek van de wenselijkheid van afsluiting en drooglegging, verenigde zich in hoofd zaak met zijn conceptie. En voor de derde maal Minister van Waterstaat, kon hij tenslotte op 19 September 1916 zelf het wetsontwerp doen uitgaan, waarin tot uitvoering van het werk werd besloten. De omstandigheden wa ren Lely gunstig geweest: de waters nood van 1916 had de situatie rijp gemaakt, zodat het wetsontwerp in het voorjaar van 1918 zonder hoofde lijke stemming door Tweede en Eer- één week zal duren, zal de terugreis een duur van ongeveer vijf weken hebben." Enkele maanden na deze voorspelling kreeg ik, geheel onver wacht en volkomen buiten mijn toe doen, een uitnodiging om naar de Ver enigde Staten te komen. Verschillende gebeurtenissen, welke de paragnoste mij in verband met deze reis voorspeld had, vonden plaats. Als gevolg van het feit dat het schip, waarmede ik de terugreis aanvaard had, vier weken lang door de Engelsen werd opgehou den, duurde de terugreis inderdaa<j vijf volle weken. Uitgaande van de door Leibniz gedane uitspraak kan men de stelling poneren dat mijn proefpersoon deze kennis aan mijn psychisme ont leend heeft. De parapsycholoog spreekt hier van precognitieve telepathie. Eet is zeer waarschijnlijk te achten dat het merendeel van de door z.g. psy- choscopisten aan hun consultanten ge dane voorspellingen op precognitieve telepathie berusten. (De consultant, zo zegt men, kent in zijn „diepste wezen" zijn eigen toekomst en de paragnost ontleent zijn kennis inzake het toe komstig lot van zijn consultant langs de weg van de telepathie aan het psy chisme van zijn consultant). Indirecte voorspellingen Wanneer wij ons bezinnen op de door Marsman gedane voorspelling, dan zal ons blijken, dat wij hier met een indi recte oorlogsvoorspelling te doen heb ben. In Marsman's persoonlijk (toe komstig) lot reflecteerde zich het we reldgebeuren. Hetzelfde kan men zeg gen met betrekking tot de mij in 1939 door mijn proefpersoon gedane voor spelling. Mijn terugreis zou geen vijf weken geduurd hebben indien de twee de wereldoorlog niet uitgebroken ware. In mijn in 1948 bij Leopold's Uitgevers maatschappij verschenen boek Oorlogs voorspellingen heb ik een groot aantal van dergelijke indirecte oorlogsvoor spellingen bijeengebracht. In dit boek heb ik er op gewézen, dat vrijwel geen enkele paragnost de tweede wereldoor log direct vooruitgezien hééft, maar onder dat in de jaren voor 1940 honderden personen in den lande voorspellende dromen hebben gehad met betrekking tot hun eigen toekomstig lot, waarin deze oorlog zich op de een of andere wijze weerspiegelde. Zo droomde b.v. de heer J. Q. te Laren (N.K.) in de jaren tussen 1924 en 1939 bij herhaling (repeteerdroom) over een afwijkende locomotief van de Gooise stoomtram die het nummer 45 droeg. Deze steeds wederkerende droom maakte op hem, die zich voor deze locomotieven interes seerde, een diepe indruk. De droom leek hem daarbij absurd, daar de Gooi se stoomtram in die jaren slechts 18 locomotieven rijk was. In 1939 werden de trams door bussen vervangen. In de oorlogsjaren gingen er weer stoomtrams rijden. Men ging locomo tieven lenen van een tramwegmaat schappij in Friesland. Op zekere dag zag de heer Q. zijn „droomlocomotief" afwijkend model en het nummer 45 dragend) in werkelijkheid Laren bin nen rijden. Zijn repeteerdroom bleek een indirecte oorlogsvoorspelling te zijn. Het valt gemakkelijk deze enkele voorbeelden met honderden goed ge waarmerkte analoga aan te vullen. In onderscheidene mijner publicaties en in het Tijdschrift voor Parapsychologie vindt men zeer vele goed gewaarmerk te gevallen van in Nederland geconsta teerde voorspellingen. Vergissingen Ik merkte hiervoor op dat de psy- choscopisten hun kennis omtrent het toekomstig lot hunner consultanten aan het psychisme dezer consultanten ontle nen (precognitieve telepathie). Dit ont lenen van kennis aan anderer psychis- men brengt vergissingen met zich me de. Zoals ik in onderscheidene mijner publicaties heb aangetoond komen naast echte voorspellingen ook pseudo-voor- spellingen voor. Een zeer veel voor komende fout die door psychoscopisten wordt gemaakt is dat zij (als gevolg van een onbewuste en ongewilde tele pathische beïnvloeding, welke zij van de zijde van hun consultanten ondergaan), deze die toekomst voorspellen, die zij (de consultanten) zich wensen. Een za kenman die in financiële moeilijkheden verkeerde en een psychoscopist consul teerde kreeg van deze o.m. te horen dat een zijner tantes spoedig zou ster ven en dat deze tante hem haar ganse vermogen zou nalaten. De tante leefde nog tien jaar nadien en bij haar over lijden kreeg de neef slechts een klein legaat. De oorzaak van deze „fout" is duidelijk. De neef had de psycho scopist geconsulteerd met de (al of niet verdrongen) wens dat zijn rijke erf tante Louise (die de psychoscopist zeer nauwkeurig vermocht te beschrijven) spoedig zou sterven en dat hij in haar testament als universeel erfgenaam zou worden genoemd. Hij had daarbij de paragnost onbewust en ongewild tele pathisch beïnvloed. Als geval van tele pathie is dit geval hoe teleurstel lend het ook voor de zakenman was zeer opmerkelijk. Ook komt het vaak voor dat de pa> ragnosten hun eigen (aan de droom verwante) beeldentaal („symboliek") niet vermogen te verstaan en deze on juist interpreteren. In een mijner pu blicaties vindt men het geval van de psychoscopist. die bij een consultant het „visioen" had van zes glazen bier welke hij (gelijk in een droom) in rum zag veranderen. Dit „beeld" gaf de paragnost aanleiding het vermoeden uit te spreken dat zijn. consultant iets met het café-bedrijf uitstaande had, het geen niet het geval bleek te zijn. Deze was echter geboortig uit het Friese dorp Sexbierum (zes-bier-rum) en de proefpersoon had hiervan op allegori sche wijze een indruk gekregen. Het behoeft wel geen betoog dat deze en dergelijke gevallen een waarschu wing inhouden aan het adres van de tallozen die er hun lijfhelderzienden op na houden en hun leven door de uit spraken hunner helderzienden laten leiden. Aan het onoordeelkundig consul teren van paragnosten zijn gevaren voor de volksgezondheid verbonden, af gezien nog van het feit dat er zich de beroepshelderzienden vele Dinsdag is te Parijs het Internationaal Augustinus Congres geopend, dat geor ganiseerd wordt door Het Katholiek In stituut van Parijs, ter gelegenheid van de 1600ste geboortedag van de H. Augus tinus. Rond 385 geleerden uit alle delen van de wereld vertegenwoordigen de ver schillende takken van wetenschappen, die zich met de leer van Augustinus bezighouden. 48 Universiteiten hebben afgevaardigden naar Parijs gezonden. In de Nationale Bibliotheek wordt tij dens het congres, dat duurt tot 24 Sep tember, een tentoonstelling gehouden van de oudste manuscripten van de H. Augustinus en van bijzonder waarde volle uitgaven van zijn werken. Boe ken, geïnspireerd op de werken van de heilige, worden tentoongesteld in het Katholiek Instituut. Audrey Hepburn, de filmster van ge deeltelijk Nederlandse afkomst, komt begin November naar Nederland om er in vijf steden op te treden ten bate van de bond van Nederlandse militaire oor logsslachtoffers. Op 1 November wordt zij op Schiphol verwacht. Op 2, 3 en 4 November treedt zij achtereenvolgens op in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam en de twee dagen daarna in Arnhem en Eindhoven of omgekeerd. In Rotterdam zal zij op treden in het restaurant van het Groot handelsgebouw. Voor de andere steden is de plaats van optreden nog niet vast gesteld en ook over het programma valt nog niets te melden, daar de bond van militaire oorlogsslachtoffers pas enkele dagen geleden definitief bericht kreeg van de aankomst van Audrey. Advertentie lr. C. Lely: droom, die werkelijkheid werd. ste Kamer werd aangenomen. Lely heeft het begin van uitvoering nog beleefd; de afsluitdijk was reeds een eind gevorderd toen hij op 22 Janua ri 1929 plotseling overleed, bezig aan zijn bureau met een memorie over het kanaal Amsterdam-Bovenrijn. Morgen wordt op de afsluitdijk de nagedachtenis van een groot man geëerd, een huldebetoon, waar heel Nederland deel aan kan hebben. Al zullen velen met ons zich altijd blij ven herinneren hoe de belofte geschon den is, dat aan het grote werk, door hem opgezet, geen smet zou kleven. Er is een schaduw gevallen over een volksdeel, er zijn verliezen berokkend aan de natie, door het nodeloos offe ren van menselijke waarden, omdat in d i t opzicht een grote visie ont brak. Wij houden vast aan ónze droom nog eens een monument te zien opge richt, groot en indrukwekkend, hoog op de keileemrots van Urk: voor de Flevische visser. (Van onze parlementaire redacteur) Het optimisme waarvan de Millioe nennota getuigt sprak ook uit de woor den waarmede de minister van Finan ciën, de heer Van de Kieft, de begro ting in de Tweede Kamer uit het be kende koffertje haalde en het geheel in oranjelint samengebonden aan de voor zitter aanbood. De minister sprak van een meêr stabiel karakter, waarvan de staatsfinanciën geleidelijk kunnen gaan blijk geven, hu het herstel van de ver woestingen door oorlog en watersnood belangrijke vorderingen heeft gemaakt. Dit is van invloed gebleken op de in komsten van de Staat, zodat de nieuwe begroting een niet ongunstige uitkomst oplevert Deze eerste vergadering trok veel be langstelling op de publieke tribunes, hoewel het steeds een vergadering is, waarin het parlement zijn naam geen eer aandoet. Een redevoering wordt er buiten het sobere woord van de minis ter van Financiën niet in gehouden. De sluizen der welsprekendheid zul len eerst 5 October opengaan bij de al gemene politieke beschouwingen over de thans ingediende begroting. Weder om zullen dit jaar deze algemene, in tegenstelling tot de financiële, beschou wingen niet schriftelijk worden voorbe reid. Het blijft dus een verrassing wat daarbij naar voren zal komen vooral in verband met de toegenomen span ning tussen de K.V.P. en de P.v.d.A. zwendelaars bevinden. Men zou echter het kind met het badwater wegwerpen indien men hen allen over één kam scheerde. In mijn veeljarige practjjk heb ik onder hen ook personen aange troffen die als eerlijk en betrouwbaar dienen te worden aangemerkt. Eerlijk en betrouwbaar zijn echter geen syno niemen van onfeilbaar. Wie in de parapsychologische lite ratuur georiënteerd is weet dat menei in de loop van de laatste decennia ook in geslaagd is de voorschouw onder experimentele omstandigheden te obser veren. Zo liet ik een mijner proefper sonen tientallen malen voorspellen wie hij op een bepaalde dag. op een be paald uur in een bepaalde zaal op een bepaalde (vaak door het lot aan gewezen) stoel zou zien zitten. De uit komsten dezer in binnen- en buitenland genomen proeven zijn hoogst opmerke lijk en hebben er toe bijgedragen de overtuiging te vestigen dat het z.g. „zien in de toekomst" in principe mo gelijk is. De verklaring van dit zeer be langrijke feit hangt samen met de er kenning dat de tijd (evenals de ruimte) iets anders is dan de naïeve realisten (hetgeen wij tot op zekere hoogte allen zijn) menen. Sommigen hebben de stel ling geponeerd dat de begrippen ver leden. heden en toekomst relatieve begrippen zijn. Veel dient hier nog nader onderzocht te worden. Sommigen hebben, nu het existentie- bewijs van de voorschouw is geleverd, daaruit de conclusie getrokken, dat al les gedetermineerd is. Deze conclusie Hjkt rnü voorbarig. Voorlopig heeft de parapsycholoog als experimenterend psycholoog geen andere taak dan het verzamelen van feiten. De wijsgerige bezinning op dit feitenmateriaal heeft hij aan de philosofen over te laten. 1). Dat wij hier met een dichter te doen hebben moet wel geenszins als toevallig worden beschouwd. Reeds in de oudheid (Apollo) wist men dat dich terschap en zienerschap vaak hand aan hand gaan. Van onderscheidene dich ters is bekend dat zij voorspellende dromen hadden. Goethe, Bilderdijk en Annette Droste zu Hülshoff behoren tot hen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3