Proeven met helicopter in ons land Feest der reünisten van Willemsoord C Stijlvol gebeuren Ridderzaal de SS-lieden willen nu in Göttingen bijeenkomen B. B. C gaf reportage over Amsterdam 1 Professor dr. Klaas Steur tot pastoor benoemd O Eerste van Nederlands fabrikaat in Bondsregering wenste geen demonstratie in Iserlohn 1 P 1 Rozenkranskruistocht wint steeds verder terrein ^DE WITTE RA AF Geen telefoons in treinen Grote dagen voor Den Helder i Luister van vele uniformen en ambtsgewaden i Zes verslaggevers verzorgden uitzending van een uur Rijtoer door Den Haag doet wonderen KRUISWOORDRAADSEL Bedestonden worden reeds in 42 bedevaartplaatsen gehouden de 'Mscrxyrmsci Chefarine „4" BIJ EEN AFSCHEID WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1954 Gedeelte van brugkraan op schip gestort DUIZEND DEKENS NAAR ALGIERS Afscheidscollege prof. dr. G. Gerretson Voordelig saldo bij de Posterijen? Telefonische hulp bij huiswerk in Praag President Eisenhower vraagt gebed om vrede Ook aan volkeren achter het IJzeren Gordijn Negen jaar voor moord op typiste Van gehele Kon. familie Oplossing kruiswoord raadsel van Dinsdag Zelf te water geraakt Driejarige redder gered Huldiging uitgesteld (Van onze speciale verslaggever) In de toelichting op de Dinsdag ge- Publiceerde begroting is een geheim ont huld, dat reeds geruime tijd in beperk te kring bekend was dat namelijk in ons land gewerkt wordt aan de ontwik keling van een helicopter, het eerste hef- Schroefvliegtuig dus van Nederlands fa- bricaat. „Het ontwikkelde experimentele hef schroef vliegtuig," aldus de toelich ting, „bevindt zich momenteel in het stadium van de vtiegproeven. Het Iaat sich aanzien dat het ontwerp van een Roede basis voor de verdere ontwikke ling en de bouw van hefschroefvliegtui- Ren zal vormen. Voor een en ander is het bedrag van zes millioen gulden op de begroting geraamd Nu wij ons hierdoor gedeeltelijk van Verdere geheimhouding, waarom men °ns had verzocht, ontslagen achten, kan over de ontwikkeling van deze eerste Nederlandse helicopter het vol gende worden medegedeeld: Reeds tal Van jaren doet de S.O.B.E.H., de Stich ting 'voor de Ontwikkeling en Bouw Van een Experimenteel Hefschroefvlieg- tuig proefnemingen. De ontwikkeling Van de eerste Nederlandse helicopter bevindt zich echter nog in een dusdanig beginstadium, dat over het uiteindelijk fesultaat nog niets kan worden gezegd. Het is namely k net zo dat het toe stel zich momenteel in het stadium van de eerste vtiegproeven bevindt. De toelichting op de begroting, is, waar zij dit zegt, reeds verouderd. Bij de experimenten heeft men namelijk, naar wij vernemen, een ernstige te genslag moeten incasseren, die men inmiddels nog niet te boven is geko men. De stichting, waarvan ir. F. van Houwelingen, oud-directeur-generaal van de P.T.T., voorzitter is, heeft evenwel het volste vertrouwen dat haar pogingen zullen slagen. De proeven staan onder leiding van it. J. Meyer Drees en ir. L. R. Lucas- sen. Zij werden aanvankelijk in het Na tionaal Luchtvaartlaboratorium te Am sterdam gehouden en worden reeds ge ruime tijd voortgezet aan de Achterdijk in Overschie. Daar heeft de S.O.B.E.H. een kleine hangar en werkplaats laten bouwen met een betonnen platform er- Voor en omgeven door een vrij groot grasveld. Verder is er naast een kleine houten woning nog een stenen gebouw opgetrokken, waarin de tekenkamer en Pen bureau voor de verdere papieren on administratieve beslommeringen zijn ondergebracht. In deze omgeving wordt op het ogenblik met voortvarendheid Voortgewerkt aan de verwezenlijking Van de plannen van de S.O.B.E.H. Het ministerie van Landbouw volgt de Experimenten op de voet, omdat men bet toestel in de toekomst o.a. voor be spuiting van gewassen hoopt te ge bruiken. Daarnaast volgen echter ook de K.L.M. en de nationale luchtvaartindus trie de resultaten met grote belang stelling. Bij het ontwerp van de helicopter heeft men nieuwe wegen ingeslagen. Zoals bekend heeft de K.L.M. uit vei ligheidsoverwegingen vooral belang stelling voor een heiicopter met twee Ik motoren. Geruchten dat het Nederland se hefschroefvliegtuig een sterk revo- lutionnair karakter zou krijgen, zijn ons tchter van welingelichte zijde tegenge sproken. In ieder geval speelt de kwes- Dij de Nederlandsche Spoorwegen be staan geen plannen om in de treinen telefoontoestellen te plaatsen. Reizi- Oers in ons land zullen dus van dit communicatiemiddel verstoken blijven, ondanks het feit, dat er thans in Duits tand naar wordt gestreefd in de trei nen op de druk gebruikte lijnen tele foontoestellen te plaatsen. De lijn Dortmund-Frankfurt a. d. Main krijgt daar de primeur. Proeven, die hier te lande zijn geno men, hebben uitgewezen, dat het tele foneren naar en door reizigers ook in ons land uitvoerbaar zou zijn. De Spoor wegen zijn echter van oordeel, dat deze W'jze van telefoneren naar verhouding duur zou worden. Dinsdagmorgen tien minuten over tien is van laadbrug 25 van de N.V. (orns. Swarttouw's Stuwadoors Maat schappij aan de Waalhaven te Rotter dam de z.g. uitlegger, die een lengte beeft van 38 meter, op tot nu toe on verklaarbare wijze doorgezakt en naar beneden gestort. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. Men zou juist oeginnen met het los sen van kolen uit het 8453 br.t. meten de m.s. „Master Niees" van de rederij ^Motores Maritimos Cia. Ltda" te Costa pica, daarom lag dit schip onder de ptugkraan. De uitlegger, een onderdeel Van de brugkraan, kwam op het schip gerecht, doch voigens mededelingen yan de N.V. Corns. Swarttouw kreeg het °chip enige, doch niet belangrijke sehade. tie van de beveiliging van patenten in de ontwikkeling en vooral ook in de strikte geheimhouding, die men tot dus verre in acht heeft genomen, een voor name rol. De S.O.B.E H. wil eerst ver dere gegevens bekend maken indien werkelijk een vliegklaar toestel kan worden opgeleverd. Het Nederlandse Rode Kruis heeft ten behoeve van de slachtoffers van de aardbeving in Algiers duizend dekens ter waarde van ruim f 10.000 gekocht. Prof. dr. C. Gerretson zal op 27 Sep tember a.s. zijn werkzaamheden aan de Rijksuniversiteit te Utrecht besluiten met een afscheidscollege. Hij zal dat geven in het groot-auditorium der Rijksuniversiteit. De aanvang van het college is gesteld op 4 uur n.m. (precies). (Van onze speciale verslaggever) Meer dan 700 reünisten worden verwacht bij de viering van het hon derdjarig bestaan van het Koninklijk Instituut voor de Marine aan het Nieuwe Diep: Willemsoord. De feestelijkheden, die op het pro gramma staan, culmineren op Vrij dag 15 October met het bezoek van Hare Majesteit de Koningin aan Den Helder. Zy arriveert met de Konings sloep voor het jubilerend Instituut, waar zij de Adelborsten zal inspec teren en het défilé van het Corps afnemen. De reünisten komen reeds Donder dags bijeen, wanneer zij 's middags met de Stafmuziek naar het Havenplein zullen trekken om hier een krans te leggen bij het Monument voor de geval lenen. Zij worden begroet door de Com mandant en wonen de plechtige onthul ling bij, door de Burgemeester van Den Helder, van een borstbeeld van Karei Doorman, dat door de ingezete nen van Den Helder aan 't Instituut is geschonken, 's Avonds volgt het reünie-diner. Op Vrijdag, na afloop van het Koninklijk bezoek, zullen de reunis- ten de gast zijn op de verschillende schepen van oorlog. De Nederlandse vloot komt in deze dagen zoveel mo gelijk ,,au grand complet" in de nieu we Marinehaven bijeen. Een hoogtepunt van de viering vor men de traditionele opvoeringen van Julius Caesar", een anachronistische maar altijd zeer actuele satire op het Marineleven. „Julius Caesar", in telkens nieuwe versie, heeft ook reeds het 50- en 75-jarig jubilé opge luisterd. Het wordt opgevoerd door officieren van de Marine. Verder ver meldt het programma een vuurwerk op de Harssens en Taptoe. Er zijn speciale maatregelen genomen om de reünisten te huisvesten, daar slechts een klein gedeelte in het Instituut zelf kan worden ondergebracht. Zo zal o.a. de „Beatrix" van de Mij. Zee land tijdens de reünie als hotelschip in de haven liggen. Zoals wij reeds hebben medegedeeld laat ook de burgerij van Den Helder zich niet onbetuigd. De Marinestad, „het Gibraltar van het Noorden", zo als zij zich trots laat noemen, heeft in samenwerking met de Marine van 10 tot 17 October een feestweek geor ganiseerd, die met marsen, taptoes en défilé's het militaire element alle eer geeft, terwijl verder een reeks cul turele evenementen op het programma staat, zoals muziek- en zang-manifes taties, een jubileum-revue, toneel enz. Er zullen geregeld rondvaarten worden gemaakt door de havens, waar de vloot kan worden bezichtigd, een maritieme gondelvaart belooft een attractie te worden, terwijl ook een feestterrein niet ontbreken zal. Ten slotte wordt in de Marine-cantine een Marine-tentoonstel ling gehouden, waar ook de midden stand van Den Helder zal exposeren. stow,!)) 13P. Rauwelijks heeft Ragnar de Rode deze woorden gesproken, of een aantal Sakscrs verschijnt in de gang en gaat met luide kreten tot de aanval over. ,Moed houden kerels," schreeuwt Eric zijn mannen, die in de minderheid zijn, toe. „De Raven van Scathwyn kunnen ieder moment komen. Tot zolang moeten wij het uithouden." De woorden besterven hem echter op de lippen, als Juj door een der smalle schietgaten in de muur ziet, dat de zon reeds over de stand heen is, waarop da Ravenkrijgers zouden hebben moeten aanvallen. „We redden het nooit, Noorman." hijgt Ragnar, „en op vaders hulp z™ *k V}a°j niet rekenen," vult Bryan grimmig aan, terwijl hij een Sakser het zwaard uit vuist slaat en mei één slag diens schild versplintert. „Zet alles op alles!" schreeuwt Eric, „naar de vluchtgang. En allen, de onstuimige Ragnar, de strijdlustige Kaly, de koelbloedige Axe de grimmige Bryan cf Ochshill, zeerovers en Britten scharen zich. dicht acht r rüziee gestalte van Eric de Noorman in een laatste ver^Nif}k iJFde ^'aksers een doortocht te banen naar de vluchtgang. Zij slagen er werkelijk in de .Saksers een eind door de nauwe gang terug te dringen, maar met de trap naar het gewelf reeds in zicht wordt hun heldhaftige uitval tot staan gebracht. Bezweet en doodsbleek staat Bryan naast Eric. Zijn bruine haren fladderen in pieken om zijn gezicht en eensklaps krijgt Eric een idee. Terwijl hij Ragnar en de anderen toeroept, stand te houden, snijdt hij haastig een lok uit Bryan's haren, roept Axe by zich en bindt de haarlok stevig om een van diens laatste pijlen. „Kunt ge zo schieten, dot de pijl in het gewelf terecht komt?" vraagt Eric buiten adem. De jonge boogschutter neemt snel de situatie in zich op en knikt kort. Dan richt hij zorgvuldig, en terwijl de Saksers weer beginnen op te dringen, flitst de pijl over hun hoofden heen, ketst tegen de muur en verdwijnt met een boog in het trapgat. Een weergaloos schot!" stoot Bryan uit, „hoe is het mogelijk 'liinnr -iin woorden worden overstemd door Eric, die zo luid hij kan boren het krijgsrumoer uitschreeuwt: „Erwin, breng de pijl met de haarlok naar Scathwyn! Loot dat hem overtuigen, dat wij op het punt staan, te sterven... Haast u. (Van onze parlementaire redacteur) Een wisseling van kleurige pracht van ambtskledij, uniformen en vele rid derordes met de eenvoud van het een voudige jacquet bepalen de sfeer in de Ridderzaal die met de vlaggen der provincies in nieuwe frisse kleuren af hangend van de eikenhouten bekap- Min. Algera verwacht volgend jaar voor het onderdeel Posterijen van het Staatsbedrijf der P.T.T. een voordelig saldo van ruim twee millioen gld. In vorige begrotingen werden steeds nade lige saldi geraamd. Voor het onderdeel draadomroep wordt een nadelig saldo van f4.368.000 verwacht. Het Praagse blad „Lidovo Demokra- cie" bericht, dat de nieuwe telefonische informatie-dienst, welke de P.T.T. in de Tsjechische hoofdstad heeft inge steld, overstroomd wordt door aanvra gen van scholieren, die de vertaling van Latijnse teksten en de oplossing van wiskundige vraagstukken willen weten. (UP). President Eisenhower heeft gisteren een beroep gedaan op de volkeren achter het IJzeren Gordijn om vanmor gen met hem te bidden voor de vrede. De president heeft een verklaring uit gegeven waarin hy oproept tot gebeden om de goddelijke leiding af te smeken voor blijvende vrede voor de gehele mensheid. „Moge een zo sterke geloofsdaad in de wereld weerklinken, zo dat de wre de, kunstmatige grenzen die zijn op getrokken door kleine mensen tussen de volkeren, die de vrede op aarde zoeken door de Goddelijke geest wor den weggevaagd." De rechtbank te 's-Gravenhage heeft de 37-jarige broodbezorger E. K., uit Den Haag, veroordeeld tot een gevange nisstraf van negen jaar met aftrek van voorarrest. K. werd schuldig bevonden aan de dood van de 31-jarige typiste Yula van der Poorten. In de nacht van Zaterdag 6 op Zondag 7 Maart j.l. zou hij dit meisje, dat bij zijn moeder in huis woonde, door wurging om het le ven hebben gebracht. De Officier van Justitie had tegen K. een gevangenisstraf van twaalf jaar en ter beschikking stelling van de regering gereauireerd. »j?nt\anks het ingrijpen van de rege ls in Bonn, dat tot een uitstel van Sé ,.rnassabijeenkomst van voormalige Beïi n 'n Isei-l°hn heeft geleid, drei- de SS-ers aan de vooravond van bj:„ ondense conferentie toch nog een -inkomst te zuilen houden. he zesde SS-bergjagersdivisie Noord tij„9 namelijk het voornemen aangekon- tt,, tijdens het komende weekeinde in Haj.arJjversiteitsstad Göttingen in de haar veteranen bijeen te roepen. gemeentebestuur van Göttingen fj^al riVan<*aag verzoeken van de so- 'itso rnocrastische partij, van 't West- h)eetl? Vakverbond en van de Joodse ge l'an de °m de bijeenkomst te Naa^ ^and gewezen. verbieden V j rt^'uu opvatting van het gemeente- rt5 Mie T>s het rechtens niet mogelijk - ornst te verbieden, daar de i definitief afgelast, doch „voor onbe- alle der SS-ers er niet door in paalde tijd uitgesteld". (ANP) conflict kwam met de grondwet. Overi gens heeft het gemeentebestuur van Göttingen de wens uitgesproken zich in deze „neutraal" te houden. Göttingen geldt als het centrum van een streek, waar de nieuwe nazi's aan hang hebben weten te verwerven. De massale bijeenkomst van SS-leden, die tijdens het weekeinde in Iserlohn in Westfalen had plaats moeten hebben, is op bevel van de landelijke regering van Noordrjjnland-Westfalen afgelast. Het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn had op maatregelen tegen deze grootste na-oorlogse SS-vergadering aan gedrongen, daar het ernstige bezorgd heid koesterde over de indruk, die zulk een bijeenkomst in de huidige situatie op het buitenland zou maken. De bij eenkomst der SS-lieden is evenwel niet Op Schiphol arriveerden gisteravond op doorreis naar New York 69 leden delegaties, die de vergadering van de „Morele Herbewapeningaldaar zullen bijvionen. Onder hen bevonden zich het schilderachtige stamhoofd Polona van de Goudkust (links) en de Boeddhistische monnik Panananda uit Thailand. (Van onze verslaggever) „Goede avond, luisteraars, en wel te rusten," klonk het Dinsdagavond in het Nederlands in de BBC-uitzending van acht tot negen uur. Deze Neder landse zin was een Engelse hoffelijk heid jegens die Amsterdammers, die Dinsdagavond met veel ijver een BBC- uitzending over Amsterdam tot een suc ces hebben helpen maken. De Nederlandse radio heeft een jaar geleden met grote medewerking van de BBC een uitzending over Londen ver zorgd- En als revanche waren nu zes Engelse verslaggevers met de chef van de tech nische dienst van de BBC naar Am sterdam gekomen voor een „life-repor- tage". De Ned. Radio Unie stond zes reportagewagens af en de PTT zorgde voor een rechtstreekse telefonische verbinding met de BBC in Londen van uit de Amsterdamse Effectenbeurs, waar de chef van de technische dienst van de BBC een dozijn knoppen als mede een zender en een ontvanger zat te bedienen: de knoppen voor de mu ziek- en spreeklynen van de zes pun ten, van waaruit „verslagen" werd, n.l. de Schreierstoren met het kantoor van de havenmeester, een tabakshandel in de Nes, de bloemenmarkt op het Sin gel, het Rijksmuseum, ,,'t Olde Binnen- hofje" aan het Singel en een cabaret op het Rembrandtsplein. En de zen der en ontvanger dienden voor het con tact met de rondvaartboot, van waar uit een verslaggever een beeld gaf van het avondlijke Amsterdam met zijn ver lichting van grachten en gebouwen en met zyn steeds imposanter wordende lichtreclames. Maandagavond had men uitvoerig gerepeteerd want zulk een uitzending is het aan elkaar breien van afzonderlijke reportages van eni ge minuten, zodat in feite de chef van de technische dienst de zwaarste ver antwoordelijkheid droeg. Wij hebben de BBC-reporter Brian Johnston een stuntman, die uit vlieg tuigen springt en onder brandende au to's doorkruipt aangetroffen in ,,'t Olde Binnenhofje," waar hen Niolaas Kroese met diens papegaai zat te in terviewen. De papegaai zei geen woord, Nicolaas Kroese des te meer. En van wege de „lifereportage" moest een tong in de pan flink sissen en een biefstuk zo hard sudderen dat de vlam in de pan sloeg ,,'t Olde Binnenhofje" is van oor sprong een eenvoudig Amsterdams res taurant, een zaaltje zonder enige tier lantijnen, maar Nicolaas Kroese heeft het vol laten zetten met oude balken en palen, veel blauwe en witte tegel tjes tegen de muur gehangen en er ook nog een oude scheepsbel onderge bracht. Die moest uiteraard mede voor de lawaai-sfeer zorgen. De dinerenden keken wel wat ver wonderd naar hetgeen zich in de „ko ningsloge" zo genoemd omdat de prinsessen Beatrix en Irene er hebben gegeten afspeelde. De vijf minuten van de reportage waren echter gauw om en toen ging het naar het Rem brandtsplein, waar, in het oude lokaal van de artistensociëteit „De Nar", Brian Johnston de BBC-luisteraars een beschrijving gaf van het Rembrandts plein met zijn vele cabarets, hotels en restaurants en zijn oranjebollen in de bomen. Hij doorspekte bet met een paar droge Engelse grapjes, o.a. over Rembrandt, die met zijn rug naar het oude Amsterdam staat omdat dit hem destijds financieel in de steek gelaten zou hebben, en met zijn gezicht naar de Amsterdamse Bank vanwege het geld, dat er ligt opgeslagen. En on dertussen stond op het plein een spe ciaal voor deze avond gecharterd, draaiorgel te jengelen de orgelbaas verdiende er 50 meeen de vrou welijke BBC-reporter Audrey Russell, die de bloemenmarkt op het Singel had „verslagen" was hier ijverig in de ping is versierd. Langs de brede schouw en de balustraden is een versiering van herfstbloemen aangebracht. Er zijn nog altijd hoogwaardigheidsbekleders zowel als politici die hun officiële ambtskledij met grote waardigheid we ten te dragen en er zullen altijd onder de leden van het corps diplomatique figuren zijn, die in hun leven met zo veel onderscheidingen zijn geëerd dat hun tenue schittert als de zon. Een van de opvallende figuren onder hen is ditmaal de nieuwe ambassadrice van Pakistan, de Begum Liaquat Ah Khan. vertegenwoordigster van de jonge Moslim-staat, die eerst zeven jaar onaf hankelijkheid bezit en thans een vrouv in de hoogste rang van het corps naar ons land heeft gezonden. Naast haar ziet men de Pauselijke Internuntius, mgr. Paolo Giobbe. in paarse cappa magna. Ook tussen de Kamerleden zijn er nog velen, zelfs onder de jongsten van hen, die de ambtskledij met de gouden g lons langs de naad van de broek en de goudbestikte kraag dragen inplaats van het jacquet, dat in deze omgeving bijna al zijn deftigheid heeft verloren. Dan zijn er onder hen de oud-ministers, die de witte broek met witte steek dragen, onder wie de fractievoorzitter van de KV P., prof. Romme. en prof. Oud van de V.V.D, Voorts de martiale figuren in groot tenue, zoals de heer Tilanus. oud majoor van de cavalerie Pate>- Sr - man heeft de toga omgehangen met brede fluwelen kraag en purperen van dpn; hij is wel de meest middeleeuwse figuur van het gezelschap. Prof. Ger- brandy is getooid met de brede goud en blauwe band. die hem siert als dra ger van de op één na hoogste onder scheiding: het grootkruis van de Neder landse Leeuw. Daarnaast de heer Gort zak, steevast in zijn blauw colbertje. Voordat de griffier zijn koperen bel laat klinken ziet men hen bijeen groepen onder de kroonluchters, tot dat de Raad van State binnentreedt. Onder hen is mr. Cort van der Linden, de oud-burgemeester van Groningen, de enige die het korenblauw tenue van de Raad van State draagt. Zij vormen met de vice-president, jhr. Beelaerts van Blokland voorop, een reeks kleurige -'ariaties en een merkwaar dig contrast met de ministers en staats secretarissen, die op het laatst binnen komen en vóór hen plaats nemen, alle in jacquet gekleed. Het wordt stil in de Ridderzaal, als allen hun laa'.sen hebben ingenomen. Even later klinken buiten de tonen van het Wilhelmus Jhr. Ruijs de Beeren- brouck is de eerste die oprijst; staande wachten allen de koms' van H.M. af. Voorafgegaan door tien hovelingen, die in afgemeten pas met grote waardigheid naar het midden van de zaal wandelen, en gevolgd door weer tien anderen, treedt dan de Koningin nader. Aan mr. Kolf, fractie-voorzitter van de C.H. der Eerste Kamer, valt als lid van de com missie van in- en uitgeleide de eer te beurt H.M. naar de troon te begeleiden. De Prins wordt vergezeld door prof. Gerbrandy. De Koningin is gemeed in een lange taf zijden japon van lichte beige kleur, de rok vait in ruime plooien af. Zij draagt een iets donkerder hoedje van veren waarvan de langste naar rechts valt. In het felle licht van de vele electrische lampen der kroonluchters en temidden van haar hove lingen zittend op de troon spreekt zij met rustige stem de Troonrede uit: een merk waardig stil moment vol bezinning in een rusteloos leven van bestuur en wetgeving in het hart van ons land. Enkele regenvlagen hebben het enthou siasme en de belangstelling voor de Koninklijke rijtoer Dinsdagmiddag door Den Haag niet kunnen doen verminde ren. Koningin Juliana en Prins Bernhard reden, vergezeld van de Prinsessen Mar griet en Marijke, in een open rode lan dauer met vier zwarte paarden bespan nen. De Koningin, die een eenvoudige, lichtgekleurde tailleur droeg, bescherm de zich nu en dan met een donkerrode parapluie tegen de regenvlagen. Prins Bernhard droeg de luchtmacht-uniform. De Prinsessen Beatrix en Irene reden eveneens in een met vier zwarte paarden bespannen open rode landauer. Zij droe gen grijze mantels met grijs bont afgezet en witte, nauw sluitende kapjes op het hoofd. Onderweg werd bij het ziekenhuis Westeinde gestopt. Zuster Marie Antoi nette Fick bood de Koningin en de Prinsessen bloemen aan, bouquetten oranjerode anjers. Na een genoeglijk praatje en vriendelijke groeten naar de patiënten, die buiten stonden of bij tien- tallen voor de ramen zaten, reed de stoet onder oorverdovend gejuich van de saamgepakte menigte verder. Advertentie TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABlEITEN 85 i j r A 7 s /O u /J 'V to tl t* is- li Z3 9 Horizontaal: 1 voorzetsel, 4 lidwoord, 5 trekdier, 7 zwaardvis, 9 godheid, 10 bijwoord. 12 bloedvat, 14 titel, 15 zoals de akten getuigen, 17 soort augurk, 23 onder het nodige voorbehoud, 24 zang- noot, 25 meisjesnaam, 26 tandeloos zoogdier, 28 kaartenboek, 29 gewoonte. Verticaal: 2 insect, 3 vr. munt, 4 soort bij, 6 zo (eng), 7 gewicht, 8 huis dier, 9 zangnoot, 11 pl. in N.-Holland, 13 inwendig orgaan, 16 zangnoot, 17 vr. munt, 18 goud (fr), 19 mogelijkheid, 20 rivier in Nederland, 21 verL toon, 22 het romeinse rijk, 25 water in N.-Bra bant. 27 pers. vnw. (fr). Horizontaal: 1 goede, 5 ijdele, 9 bod, 10 zon, 11 ir., 13 gamel, 15 Z.N., 16 mot, 18 min, 19 lus, 20 pluk, 22 most, 23 rendier, 24 toch, 26 prop, 29 U.N.O., 30 sak, 32' eer. 33 no, 34 onder, 36 ia, 37 hoe, 38 r.i.p., 40 slorp, 41 flauw. Verticaal: 1 glimp, 2 eb, 3 dog, 4 Edam, 5 ijzen, 6 dol, 7 en, 8 ernst, 12 rol, 14 misdaad, 15 zus, 17 Turco, 19 lorre, 21 Keh, 22 mep, 24 Tüüis, 2d o.n.o., 27 oei, 28 prauw, 30 snep, 31 kerf, 34 oor, 35 ril, 37 H.O., 39 pa. nder de „Benoemingen Bisdom Haarlem" kon men Maandagavond lezen, dat professor dr. Klaas Steur, hoogleraar aan het Theologicum te Warmond, benoemd was tot pastoor te Pijnakker. Velen hebben bij het lezen van dat bericht, hetgeen de afsluiting van een vruchtbaar, bijna twintigjarig professo raat betekent, een ogenblik getalmd, en teruggedacht aan de jaren, dat zij onder het gehoor of beter gezegd, on der de directe invloedssfeer van deze ongetwijfeld boeiende figuur gezeten hebben. Zij hebben geprobeerd de be tekenis van deze man en van zijn werk voor zich zelf in enige woorden samen te vatten. Steur was een man met een kinderlijk geloof, die de moed gehad heeft dit „simpele" volkomen goddelijke en te vens door en door menselijke geloof tot grondslag te nemen van zijn'leven èn van zijn theologie. Steur is „de theo loog van het gewone geloof", en zijn betekenis ligt hierin, dat hij velen, spe ciaal jonge priesters, oog gegeven heeft voor en vatbaar gemaakt heeft voor de gewone werkelijkheid, die nochtans van God vervuld is. Steur had het eigen aardige noodlot voor „zwevend" gehou den te worden, waaronder men dan verstaat „irreëel", en toch meen ik, dat het „zwevende" van hem veeleer een gevolg is van de wet, dat „die Ndhe zur Anschauung sich nur bezahlt mit einer Elastizitat des Wortgebrauches", 't is te zeggen, juist een gevolg yan zijn sterke gebondenheid aan de realiteit, die van hem gemaakt heeft een mens, die in de wetenschap alle schema's, en in zijn persoonlijk leven alle conventie duchtte. Dit lot van vrijbuiter artist zo men wil bracht mee, dat hij niet (VAN onze correspondet) 26 September beginnen op tal van plaat sen in Nederland de Rozenkransbede stonden. Het zyn eigenlijk de hoogte punten van de Rozenkranskruistocht, die voortdurend krachtig gestimuleerd worden door het hoofdkwartier der Kruistochten, het klooster der Paters Dominicanen te Huissen. In dit hoofd kwartier werkt van 1951 af de promo tor van het Apostolaat van de Rozen krans pater D. A. Linnebank O.P. als een soort generaal over een biddend leger, dat steeds groeit. Het Aposto laat van de Rozenkrans heeft zich in 1951 aangesloten bij de Rozenkrans Ac tie, die in Amerika is begonnen onder de geestdriftige leiding van father Pey- ton en die zich sedertdien over gans weer' allerlei personen op het plein te 1 de christelijke wereld heeft verbreid. interviewen voor haar eigen reportage archief. Talrijke nieuwsgierigen dromden sa men om het pierement, want het open staande raam op de tweede etage van het cabaret liet de mensen buiten meegenieten van deze interessante BBC-reportage over Amsterdam De bedestonden hebber, ditmaal een bijzonder reliëf. Zij worden immers ge houden in het Maria jaar, dat tevens door het Episcopaat tot Jaar van het Binnenlands Apostolaat is geprocla meerd vanwege de 700ste sterfdag van Bonifatius. Daaraan heeft men de bijzondere intentie van de Bedeston den 1954 ontleend: hereniging en her kerstening van Nederland. Hoezeer de belangstelling voor de Rozenkranskruistocht ook hier te lan de is toegenomen en nog steeds toe neemt blijkt wel hieruit, dat de Na tionale Bedestonden in 1951 nog maar in drie Maria Heiligdommen gehouden werden, in 1952 echter al op 12 plaat sen, in 1953 reeds in 24 „Maria-oor- den". Dit jaar zullen ze in 42 bede vaartplaatsen worden gehouden, resp. op 26 September, 3,7 en 10 October. Ook in Fatima maakt Nederland een uitstekende beurt. Te midden van de talryke Gulden Boeken uit alle landen van de christelijke wereld, liggen er vier uit Nederland. In elk van deze fraai gebonden exemplaren staan 10.000 na men van mensen, die regelmatig de Rozenkrans bidden. Pater Linnebank, die 5 October met de Derde Nationale Bedevaart die ditmaal onder lei ding staat van mgr. dr. Th. v.d. Bom uit Etten opnieuw naar Fatima ver trekt, zal aan die vier Gulden Boeken er twee toevoegen, waarmee ons land dus 60.000 geregistreerde Rozenkrans bidders telt. altijd begrepen werd door de „bedaar den, die dagelijks hun winsten boeken: de dorren, die geen droom meer zoeken" overigens terecht wellicht, want het concrete laat zich moeilijk door een mens grijpen, en een poging daartoe zal iemand zo nu en dan de plank falikant mis doen slaan. Overigens hoede men zich voor een eenzijdige visie op Steur's persoonlijk heid. Als wetenschapsmens was hij, in tegenstelling met het tot nu toe vast gestelde, gekenmerkt door een haast peuterige akribeia en begaafd met een. waarlijk groots talent tot synthese. Zo wordt deze mens gecompliceerd. Hoe zou ook de persoonlijkheid van een Volendammer een Bask dus van afkomst waarin Noordelijke en Zui delijke krachten samenspannen, recht lijnig kunnen zijn? Zomin als een ar melijk vissersbarkje te midden van tegengestelde stormvlagen in een rech te cours kan varen. Laten wij echter vaststellen, dat on telbare van zijn oud-leerlingen aan zijn theologie terugdenken niet in de eerste plaats als een wondqr van geleerdheid, ook niet als aan een wonder van even wicht en uitgebalanceerdheid, maar als aan iets ongelofelijk moois. De bete kenis hiervan kan juist voor priesters in de practische zielzorg m.i. moeilijk overschat worden. Hij heeft daadwer kelijk meegewerkt aan de vorming van een clergé, die beter in staat is het wezenlijke van het bijkomstige te on derscheiden; die zich geplaatst weet m een werkelijkheid, welke naast „eeuwig^ altijd ook „eigentijds" is; die een grote belangstelling heeft voor de .Ander de mens, waarin God ons vaak het meest onmiddellijk verschijnt; een cler gé, die er zich tenslotte van bewust is, dat ze, wat ze in hun verder leven nog uithalen, in ieder geval „priester" blijven. De overgang naar het pastoraat is een felicitatie waard, voor zover het Steur persoonlijk betreft in zijn hart was een biechtstoel hem dierbaarder dan een katheder deze zal een zegen zijn voor de parochie Pijnakker; hij betekent onmiskenbaar een verlies voor de priesteropleiding van het Haarlems diocees. Mogen de overtuiging, dat hij tallozen geholpen heeft bij de diepere bewust wording van hun ideaal en de me mento's en gebeden van velen hem ver gezellen. In Dei nomine feliciter. J. S. Mr. J. C. Lycklama, burgemeester van Wormerveer, zat Dinsdag in het gemeentehuis te wachten met een ge schenk om dit uit te reiken aan de 3- jarige Gerard Muyzert, die drie weken geleden een meisje van 2 jaar van de verdrinkingsdood had gered. Na enige tijd kreeg de burgemeester de mededeling, dat de huldiging niet kon doorgaan, daar de redder op zijn beurt te water was geraakt. Hij was met zijn driewieler in dezelfde sloot ge reden, waaruit hij het meisje tijdig had opgehaald. Een dame uit de buurt heeft de jonge redder gered.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5