„BATTLE ROYAL" grootste de oorlog manoeuvre na Tactisch 'gebruik van atoom wapens op grote schaal Opbouw B.B.-organisatie nadert voltooiing KONINKLIJK GEZIN OP PRINSJESDAG m m ili IÉ Tweede Kamer in het algemeen voor beperking cadeaustelsel A EEN FOTOGRAFISCHE HEMELATLAS, nieuwste astronomische snufje het E Piero Piccioni en Ugo Montagna onder arrest Voormalig Romeins politie chef wordt verhoord W ereldvrij gezell encongres Grevenbicht ten einde te s r J Schuilgelegenheid voor 50.000 mensen Ontwerp Kampeer- wet gereed „Plaatjes" moeten uitdrukkelijk vrijgesteld worden Zes jaar arbeid Resultaat: driekwart van de hemel op de gevoelige plaat Kaarten van vrijgezellenpoppen Sjang en Marie verbrand Baftle Royal ««tilt WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1954 PAGINA 7 40.000 Ned. militairen in het veld Niet alle horreurs tegelijk gNoordzce cl' it <1111IV -tówa&Mfi. Wk Ruhr! and mm m. mmsmm,sss Ski)tand Een bibliophiele uitgave voor 2000 dollar V Katholieke Illustratie DE ZAAK-MONTESI Zes jaar geëist wegens doodslag 55 millioen in 1955 voor de oorlogsvloot (Van onze speciale verslaggever) Vandaag zijn in West-Duitsland de grote intergeallieerde herfstmanoeuvres, die dit jaar de naam „Battle Royal" dragen, begonnen. Vanmiddag twaalf bur precies heeft het oorlogszuchtige Noordland de grenzen van het niet minder agressieve Zuidland overschreden en zijn de ruim 140.000 Britse, Belgische, Nederlandse, Canadese en Amerikaanse militairen, die aan deze oefening deelnemen, in beweging gekomen. Bij deze manoeuvre, die de grootste is welke sedert het einde van de oorlog is gehouden, zullen bijna 40.000 Nederlandse soldaten voor het eerst geconfronteerd worden met het tactisch gebruik van atoomwapens op grote schaal. Beide partijen hebben de beschikking gekregen over een bataljon met atoomgeschut uitgeruste Ame rikanen en de 2de en 82ste tactische groepen van de 2de Allied Tactical Air- force hebben opdracht gekregen de troepen te velde met atoombommen te bestoken, wanneer hun opstelling en concentratie zich daartoe leent. De leider van de oefening, generaal Sir Richard Gale, commandant van de Northern Army Group, wil hierbij onderzoeken hoe een betrekkelijk kleine strijdmacht, die de beschikking heeft over een vrijwel onbeperkte hoeveel heid atoomprojectielen, het hoofd kan bieden aan een numeriek veel sterkere Vijand, die echter in mindere mate atoomwapens kan gebruiken. Het eerste Nederlandse Legerkorps onder commando van It.-gen. A. T. C. Opsomer en bestaande uit de Vierde Infanterie Divisie en de Britse Zesde Pantser Divisie, behc.' ditmaal tot de aanvallende partij. Tezamen met het Eerste Engelse Legerkorps, dat even eens uit een infanterie- en een pantser divisie bestaat, vormt het de strijd macht van Noord' nd. In het Zuiden vindt het het Eerste Belgische Leger korps tegenover zich, versterkt met de Canadese Eerste Infanterie Brigade. De moderne atomische oorlogsvoering Vraagt een veel grotere beweeglijkheid Van de troepen te velde dan tot nu toe gebruikelijk was. Dit vereist een diep ingrijpen in de Britse legerorgani- satie. De Amerikanen zijn reeds tijdens de jongste wereldoorlog overgegaan tot het vormen van kleine eenheden, die tactisch geheel zelfstandig kunnen op treden. Sir Richard Gale heeft daartoe de Tweede Britse Infanterie Divisie, die bij het Eerste Engelse Legerkorps opereert, gereor-miseerd. Zij bestaat thans uit slechts twee brigades van elk vier bataljons. Voorts wil hij trachten de grote aantallen voertuigen, die thans Voor het vervoer en de bevoorrading Van de troepen nodig zijn, te vermin deren. Ook heeft hij de beweeglijkheid en de verspreiding van pantserdivisies onder bedreiging van een atoomaanval aan de commanderende en observeren de officieren ter bestudering voorge legd. Ondanks l.et feit dat men het effect Van aanvallen met atoomprojectielen ïo reëel en getrouw mogelijk wil na bootsen, verliest deze oefening veel aan realiteit doordat het ontzaglijk moeilijke speet van de burgerbevol king tijdens een atoomoorlog buiten beschouwing gelaten moet worden en omdat men nog geen rekening houdt met de zo geheten „wapens van de toekomst", zoals de H-bom, geleide projectielen of de chemische oorlog voering. „Ik heb niet zo'n krachtig ge stel", zegt de blozende generaal Gale hierover, „ik zou het dus niet kunnen verdragen om alle horreurs, die tegen woordig worden uitgevonden, tege lijkertijd te beoefenen". Sir Richard Gale is overigens tijdens deze oefening een gespleten figuur, die zichzelf bestrijdt en toch ook weer onder controle heeft. Als generaal Gale is hij namelijk de leider van de gehele oefening. Onder de naam George Boreas staat hij aan het hoofd van de Noordelijke leger groep en als generaal Mistral voert hij het opperbevel over de troepen van Zuidland. „Och, iemand moet altijd iemand boven zich hebben die hem op zijn eventuele blunders be trapt". De opzet van „Battle Royal" is overigens heel t .nvoudig. Noord- en Zuidland hebben beide soortgelijke be langen. Zij trachten hun zaken aan de conferentietafel te regelen. Commissies en ministers reizen over en weer, praten honderduit, maar bereiken geen practische resultaten. Noordland, dat zich numeriek de sterkere van zijn Zuiderbuur weet, heeft geen zin meer in een vreedzame regeling, temeer om dat het zich immer tot de agressie aan getrokken heeft gevoeld. Het gaat open lijk een oorlog voorbereiden. De span ningen die daar optreden dateren reeds van de maand Mei. Zuidland requireert inderhaast alle beschikbare troepen, maar is daar juist niet ver genoeg mee als Noordland tot de aanval overgaat. De grens tussen beide landen wordt gevormd door de lijn Osnabrück Bad Oeynhausen, en links en rechts wor den zij begrensd door de vredelievende landen Ruhrland en Skiland, die niets met hun roerige buren te maken wen sen te hebben en zich buiten het con flict houden. Dwars door Zuidland stroomt de rivier de Lippe. Om alles een beetje moeilijker te maken heeft men aangenomen dat die Lippe zo breed is als de Weser en dus moeilijk te overschrijden is. Voorts wordt het Zuiden doorsneden door het beroemde Teutoburger Wald, waar twintig eeuwen geleden al gevochten werd toen De opbouw van de B.B.-organisatie op basis van het Rijksplan vond in het af gelopen begrotingsjaar gestadig voort gang en nadert zijn voltooiing. Dit blijkt uit de begroting van Binnenland se Zaken voor 1955. De gang van za ken in gemeenten en kringen is be vredigend. Wel zijn enkele zwakke plek ken onmiskenbaar, welke veelal te wij ten zijn aan een onvoldoende bezetting van het administratieve apparaat van de hoofden Bescherming Bevolking in enkele gemeenten en kringen. Verwacht mag worden, dat deze onderbezetting zal worden opgeheven, zodra de alge mene maatregel van bestuur, bedoeld in artikel 26 van de wet B.B., welke in het eindstadium van voorbereiding ver keert, tot stand zal zijn gekomen, aan gezien hierin onder meer de Rijksbij drage in de kosten van de commando voering op een aanzienlijk hoger be drag, dan tot dusver werd toegekend, Zal worden gesteld. Het benodigde materieel is voor een groot deel aangeschaft. De levering van het restant, waarvan een belangrijk on derdeel vormen de portofoons ten be hoeve van de verkenning, kan in de eerste helft van 1955 worden tegemoet gezien. Slechts ten aanzien van de gas- bescherming en de radiologische in strumenten zijn nog niet alle gegevens beschikbaar, welke nodig zijn om tot bestelling te kunnen overgaan. De werving en opleiding van het be nodigde personeel verloopt gunstig. Van de in totaal benodigde ongeveer 232.000 gemeentelijke noodwachters, waren vol gens de gegevens van 31 Mei 1954, de laatste gegevens waarover bij de sa menstelling van deze Memorie kon wor den beschikt, in totaal ingeschreven (waarbij degenen die afvielen buiten beschouwing zijn gelaten) pl.m. 152.000, d-w.z. 65,5 pet. Aangenomen mag wor sen dat een aanvullende wervingscam pagne, welke met de beproefde steun t'an de stichting B.B.B. in het najaar ?al worden gevoerd, nog dit jaar de hiaten grotendeels zal opvullen. De bouw van openbare schuilge- legenheden heeft een aanvang geno men. Het Rijksplan 1951 voorziet in de nieuwbouw van schuilgelegenhe- den voor 50.000 personen. Voor de bouw van 105 schuilgelegenheden v°or 100 personen en 52 voor 50 per sonen, dus in totaal voor pl.m. 13.000 personen, zijn gelden beschik baar. De plaatsen, waar zij moeten ■komen, zijn vastgesteld. De nodige Ofedieten worden aan de gemeenten verstrekt, naarmate de bestekken en kostenramingen binnenkomen. In onkele gemeenten zijn de eerste "Ohuilpiaatsen inmiddels gereed ge komen. Ij tot °®Wel de gang van zaken bij de B.B. sw busver zeker tot vqldoening kan verln en' maë niet uit het oog worden - rpri dat de B.B.-organisatie zich aan nieuwe aanvals zowel quantitatief als mof>oi-.?anPassen qu^bjkheden, Ier. jïatief, van een eventuele aanval hió„ aai'om werden bereids in de plan teer Y0orzieningen betrokken onder terzake van de aanvulling van zwaar materiaal voor de opruimdienst, de uitbreiding van de voorraad brand slangen, de bluswatervoorziening, de aanschaffing van speciale beschermende kleding voor de brandweer-noodwach- ters, de uitrusting van bomdemonteer ploegen. Voorts dienen voorzieningen te worden getroffen, opdat, indien de in dividuele gasbescherming ter hand zou moeten worden genomen, hiervoor de Nederlandse industrie kan worden in geschakeld. Met deze voorzieningen zal een bedrag van rond f 8.000.000 gemoeid zijn, welk bedrag suppletoir voor 1954 zal worden aangevraagd. de Germanen daar de Romeinen een halt toeriepen. De 140.000 man brengen de bijna 100 kilometer brede strook tussen Oldenburg en Keulen in rep en roer. Grote borden in de steden waar schuwen de burger-automobilisten voor het drukke verkeer in het manoeuvregebïed en raden hen aan andere wegen te gebruiken. De be volking ziet het militaire beweeg vrij rustig aan. Men is het zo langzamer hand wel gewend en de boeren stel len vrijwillig hun schuren en delen voor de legering van de militairen open. Hoewel zij er geen cent voor- krijgen, dragen zij stro aan -en heb ben kennelijk vp deze inkwartiering gerekend. De Nederlandse onderdelen die zich er op hadden voorbereid dat zij tien dagen in het open veld in tenten zouden moeten bivakkeren, maken van dit aangeboden onderdak graag gebruik. In de loop van de vorige week heeft het Eerste Nederlandse Legerkorps zich naar het concentratiegebied ten Noor den van Bramsche en Osnabrück be geven. Het grootste deel van de man schappen en het zware materieel is per trein en per schip vervoerd. Ongeveer 4.000 voertuigen zijn over de weg Duits land binnengevallen. Dit enorme trans port is uit de lucht geleid. Zonder on gelukken werden alle posities bereikt. Het is een bekend feit dat de Neder landse militaire chauffeurs over het algemeen sneller rijden dan die van andere nationaliteiten. Generaal Op somer wil hier met het oog op de veiligheid van de mensen zelf paal en perk aan stellen. Zo nodig is hij bereid zware straffen uit te del-u. Dat heeft een sergeant moeten ervaren, die naast een chauffeur zat die met een jeep bijna 100 kilometer per uur reed. De sergeant werd hiervoor verantwoorde lijk gesteld en ter plaatse gedegradeerd tot soldaat. In het, oefengebied trekken een kleine vierhonderd meer of minder of ficiële waarnemers en een honderdtal persvertegenwoordigers uit alle delen van de wereld rond. Ook een Rus sische militaire missie is aanwezig. De commandant van het Eerste Neder landse Legerkorps heeft echter be paald dat de Russen in zijn territorium niet welkom zijn. Dit heeft hij de heren laten weten. Indien zij toch het gebied zouden betreden worden zij vriendelijk maar dringend verzocht hun heil elders te zoeken. 'Vanneer zij daar niet direct gevolg aan geven heeft de militaire politie opdracht hen eventueel „over te dragen" aan de dichtst bijzijnde Britse militaire politiepost. In de begroting van Binnenlandse Zaken voor 1955 wordt medegedeeld, dat gestadig voortgewerkt wordt aan de verwezenlijking van het programma van maatregelen, nodig ter verzekering van de handhaving der openbare rust in buitengewone omstandigheden en van de bescherming der bevolking te gen de gevolgen van oorlogsgeweld c.a. Niet altijd kon aan de gestelde tijdslimiet voldaan worden doordat zich onverwachte complicaties voordeden, zoals ook het geval is geweest met on derwerpen als de Politiewet en de Kam- peerwet. Wat deze laatste materie be treft kan worden medegedeeld, dat een ontwerp van een Kampeerwet thans gereed ligt, doch dat de wenselijkheid van een regeling in de voorgestelde geest nog steeds in overweging is. Ter voorziening in de behoefte aan een betere opleiding, worden thans op verschillende plaatsen in provinciaal verband op de practijk gerichte oplei dingscursussen voor het lagere politie personeel gegeven, terwijl in enkele andere provincies dergelijke cursussen in voorbereiding zijn. Het aantal derge nen, die zich bij de reserve-gemeente- politie aansloten, neemt geleidelijk toe. De opvoering van de paraatheid der politie werd in het afgelopen jaar met kracht ter hand genomen. De opleiding van de hiervoor benodigde instructeurs heeft plaatsgevonden, terwijl thans de opleiding van het politiepersoneel in de gemeentelijke korpsen in volle gang is. De voor de opvoering der paraat heid onontbeerlijke reglementen en voorschriften zijn ontworpen. Na de rijtoer door de Residentie verscheen het Koninklijk Gezin op het balcon van het paleis Lange Voorhout. Hartelijk werden Koningin, Prins en Prinsessen toegejuicht door de samengestroomde menigte. Vele Tweede-Kamerleden tonen zich in het voorlopig verslag verheugd over de indiening van de Wet beperking ca deaustelsel. Zij dringen aan op een spoedige inwerkingtreding. Enkelen zijn zelfs van mening, dat het wetsontwerp enige jaren te laat is gekomen. Een klein aantal leden is daarentegen van me ning, dat de bezwaren tegen het ca- STRIJOGCBICO NEUTRALC LAN DCN t FICTIEF FICTIEVE LANDS GRENZEN WIIHEMSHAVEN 1 1* NEDERLANDSE LEGERKORPS 2 1° ENGELSE LEGERKORPS 3 BELGISCH-CANADEES LEGER 4 ENGELSE LUCMTLAN- DINGS OPERATIE 5 AANVALSOPERATIE ENGELS-NEDERL. LEGER LINGENI O kJD ,'rheine# [tEfZtyffiXfa b Jt minden /Ql# OSNABRÜCK"** «ffi» a 'ft":;., eiEHFEiou,vv.i ia*-;*' HAMM DORTMUND ESSEN DUISBURG KASSEL: DUSSELOORF EULEN S4370IV. PELT Voor bibliophiele uitgaven met een beperkte oplage zijn altijd wel liefhebbers te vinden. Niet ie der is tevreden met een bibliotheek uit alleen maar pocketbooks. Voor bibliophielen die het betalen kunnen is er op het ogenblik iets aan de markt. Iets unieks. Een atlas, waarop ze voor het sommetje van tweeduizend dollar de hand kunnen leggen. Als er tenminste op de hele wereld vijftig mensen te vinden znn, die tot hetzelfde bereid zijn. De atlas, waarom het hier gaat, is geen wiegedruk en ook geen post incunabel. Ze moet nog gedrukt wor den. Maar als ze gedrukt wordt daarover wordt pas op l October a.s. een beslissing genomen dan zullen de meeste excemplaren wel niet op de boekenplank van een of andere particuliere boekenvriend terecht ko men. Want het is niet een gewone, een aardrijkskundige atlas, maar een astronomische, een hemelatlas. Men zal het werk dus hebben te zoeken, bi) universiteiten, observatoria, we tenschappelijke instellingen enz. Het bekende Amerikaanse genoot schap, de National Geographic Society heeft samen met het California Insti tute of Technology het plan opgevat deze fotografische Hemelatlas uit te geven. En het beroemde observatorium vat) Mount Palomar heeft er de foto's voor genomen. Het wordt een platenatlas van het uitspansel met alle sterren, sterren hopen en spiraalnevels, welke van de Mount Palomar in Californie af aan de hemel gezien kunnen worden. Dat komt er op neer, dat in de atlas drie kwart van de ganse hemel zal staan afgebeeld. De hemelatlas zal niet min der dan 1758 fotografische afbeeldin gen bevatten, elk 35,5 cm bij 35,5 cm groot. Het zijn contactdrukken van fo to's, die op glasplaten zijn opgeno men met behulp van de 122 cm Schmidt-telescoop camera van het Mount Palomar observatorium. Zij zullen heel wat méér hemelobjecten te zien geven, dan wij zo met het blote oog kunnen waarnemen. Want dit machtige instrument is in staat in het hemelruim door te dringen tot op een diepte van meer dan 500 millioen lichtjaren. Dit betekent, dat deze platen uiterst waardevol mate riaal zullen zijn voor de astronomen. Ja, zelfs voor enige generaties van astronomen. Want zij zullen, naar het oordeel der sterrenkundigen van Mount Palomar, voldoende studiemateriaal verschaffen voor een eeuwtijds. De voorbereidingen op Mount Pa lomar voor de vervaardiging van deze unieke atlas zijn een ontzaglijk stuk werk.' Als de hemelatlas verschijnt dat zal dan in 1955 zijn zijn de sterrenkundigen van het observatorium al zes jaar aan de gang met het maken van de foto's. En ztj zjjn er dan zelfs nog niet eens klaar mee. Ze zullen nog tot «8 er mee moeten doorgaan. Wat een geweldig stuk werk hier verricht moet worden laat zich begrij pen uit het feit, dat elke opname een stukje van de hemel weergeeft, dat een oppervlak heeft, ongeveer gelijk aan de sterrenrechthoek van de Grote Beer. Zo heeft men, stukje voor stukje, het hele daar zichtbare deel van de hemel te fotograferen. Aangezien men nog niet helemaal klaar is, kan men nog niet de volle dige atlas doen verschijnen, maar zal ze in delen worden uitgegeven. Men denkt dat het er drie of vier zullen worden. igenlijk geeft dit alles nog niet eens een beeld 'van de formida bele hoeveelheid werk die er verzet is. Want in werkelijkheid is er nog veel meer aan te pas geko men. Elk stukje van de hemel wordt namelijk twee keer gefotografeerd. Eén keer op een blauw-gevoelige, en één keer op een rood-gevoelige plaat. En dat is niet gebeurd omdat de astronomen van Mount Palomar om arbeid verlegen zaten. Maar volgens hen waren sommige objecten aan de hemel alleen maar zichtbaar op pla ten gevoelig voor de ene kleur, ter wijl zij op. de andere niet te zien waren of veel minder duidelijk zicht baar. En omgekeerd. Twee duizend dollar is een hele handvol geld. Ook voor universitei ten en observatoria. Toch zullen zij graag zo'n boekwerk bezitten. Boven dien is het nog een koopje ook. Want in deze prijs zijn nog alleen maar de productiekosten van de atlas ge calculeerd. De andere kosten, aan het vervaardigen van de atlas verbonden, als salarissen van de astronomen en de technici, de kosten van de foto grafische platen en zo meer, zijn niet meegerekend. Een slechte business zou men zo kunnen zeggen, maar de bedoeling is ook niet om geld te verdienen, alleen om de wetenschap te dienen. Er is maar één kans, dat de hemel atlas goedkoper zal worden, nl. ais zich vóór 1 October a.s. méér dan vijftig inschrijvers hebben gemeld bij de Mount Wilson en Palomar Obser vatoria te Pasadena, dan gaat er wat van de prijs af. Heeft men dan honderd bestellingen kunnen noteren, inplaats van vijftig, dan krijgen de inschrijvers het boekwerk 400 dollar goedkoper én moeten zij „maar" zes tien honderd dollar neertellen. Maar veel meer dan honderd inschrijvers verwacht men niet. In ieder geval: wie niet maakt, dat hij vóór 1 October van de partij is, heeft later geen kans meer. Want er zal slechts een oplaag van de atlas afgedrukt worden. En wel: precies ter grootte van het aantal inschrij vers. Mits méér dan vijftig, zoals gezegd. HENRI VAN MANDELE deaustelsel, dat vergeleken met de toe stand van vóór de oorlog gering van omvang is, niet zodanig behoeven te zijn, dat een ingrijpen van overheids wege geboden is. Enkele leden menen dat enerzijds het wetsontwerp niet vex genoeg gaat, om dat het onderscheid tussen branche vreemde en branche-eigen goederen bij de uitvoering moeilijkheden zal opleve ren, terwijl anderzijds te ver wordt ge gaan door het cadeau geven van „plaat jes" afhankelijk te stellen van dispen satie. Zeer vele leden menen, dat het voor dit laatste, het geven van „plaat jes", dat een waardevolle vorm van reclame genoemd wordt aanbeveling zou verdienen een uitdrukkelijke vrij stelling in de wet op te nemen. Enkele leden wijzen op de achter stelling van kleinere zaken bij de grote ondernemingen, die uit eigen branche cadeaux kunnen geven. Gaat de regering niet wat al te ge makkelijk voorbij aan de bezwaren van de ondernemingen, welke het cadeau stelsel plegen te lianteren, zo vroegen vele leden. Zij zijn van oordeel dat deze ondernemingen niet geringe moei lijkheden zullen ondervinden, wanneer zij dit middel tot bevordering van haar afzet zullen derven. De aandacht wordt voorts gevestigd op een adres aan de Kamer van Koophandel te Gouda, waar in gewezen wordt op de ernstige gevol gen, welke met name de zilverindustrie te Schoonhoven en de aardewerkindus trie in dezelfde gemeente en in Gouda zullen ondervinden bij aanneming van dit wetsontwerp. Het nummer van deze week bevat de aankondiging van een reportageserie, welke de tragische en zenuwslopende herfstmaanden van 1944 in Midden-Lim burg tot onderwep heeft. Deze serie, zegt de inleiding, is veel méér dan een „ver- zetsverhaal". De auteur heeft maanden lang Nederlandse, Duitse en geallieerde bronnen bestudeerd, hetgeen de serie tot een unieke documentaire maakt. Er is verder een reportage over de Amster damse houthaven, onze grootste invoer haven van hout. Dr. Melchior vertelt over een nacht, doorgebracht in een ver laten Indianenhuis in de oerwouden van de Amazone. Voorts wordt een artikel gewijd aan een zustercongregatie, welke speciaal is opgericht om ook voor zieke en invalide meisjes de mogelijkheid te openen hun geestelijke roeping te volgen, en die thans in Frankrijk vier huizen heeft en er ook een in Amerika gaat openen. Een prettige causerie met zon nige foto's vertelt over het verblijf van kinderen van Schouwen-Duiveland in een zomerkamp van het Italiaanse Rode Kruis ten Noorden van Rome. J. W. Hof wijk besluit zijn uitvoerige reportage serie over Australië en de Nederlandse immigranten die hij er heeft ontmoet. Dan zijn er nog artikelen over de Ja panse theeceremonie en over de schoon heid van de kleine wereld, welke slechts door de microscoop kan worden waar genomen. Over de geheimzinnige figuur van Reinhard Gehlen, generaal der Duits-Amerikaanse contraspionnage, wordt zoveel verteld als over hem be kend is en dat is niet veel. Jan Cot- taar schrijft over de Russische voetbal lers. Piero Piccioni, zoon van de afgetreden Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, en de zich markies noemende Ugo Montagna, twee van de belang rijkste figuren in de zaak-Montesi, bevinden zich sinds gisteravond in de „Regina Coeli"-gevangenis in Rome. De procureur-generaal, Leonardo Gio- coli, vaardigde arrestatie-bevelen tegen het tweetal uit, toen hij alle beno digde stukken bij elkaar had. Piccioni werd terstond gearresteerd. Montagna meldde zich vier uur later vrijwillig. Piccioni is nu formeel beschuldigd van doodslag tegen de 25-jarige Wilma Montesi, die vorig jaar April dood op het strand bij Rome werd gevonden. Op doodslag staat een straf van zes maan den tot vijf jaar gevangenisstraf. Montagna is beschuldigd van medeplichtig heid. Hierop staat een straf van maximaal vier jaar. Aanvankelijk werd gezegd, dat Wil ma Montesi door een ongeluk om het leven was gekomen, maar Silvano Mu- to, een neo-fascistische journalist, uit te de beschuldiging dat in het naburige jachthuis van Montagna dikwijls be dwelmende middelen werden gebruikt en dat het meisje als gevolg daarvan om het leven was gekomen. De hele affaire kreeg een bijzon der karakter door het politieke mis bruik, dat er van werd gemaakt. Toen Attilio Piccioni, de afgetreden minister, hoorde, dat zijn zoon was gearresteerd, viel hij flauw. Piero Piccioni is een 32-jarige jazz pianist. Twee weken werden, op last van rechter-commissaris Raffaele Se- pe, de paspoorten ingetrokken van hem, Montagna en twee anderen. Die twee anderen waren prins Maurits van Hessen, een kleinzoon van wijlen ko ning Victor Emmanuel, en Sario Poli- to, een voormalig hoofd van de Ro meinse politie. Over prins Maurits is sindsdien niets meer meegedeeld. Po- lito heelt echter bevel gekregen voor een verhoor bij dr. Sepe te verschijnen. Het Italiaanse persbureau Ansa meldde, dat Polito beschuldigd is van misbruik en schending van zijn be voegdheden. Het persbureau meldt, dat Polito er van beschuldigd wordt, dat hij, na liet vinden van het lijk van Wil ma Montesi, samen met de markies Piccioni heeft geholpen een onderzoek van de politie te ontgaan en dat hij aangestuurd heeft op het ontstaan van de theorie, dat Wilma door een onge luk om het leven is gekomen. De officier van justitie bij de Maas trichtse rechtbank heeft tegen de 21- jarige ijzerwerker A. L. uit Maastricht zes jaar gevangenisstraf met daarna ter beschikkingstelling van de regering ge> eist wegens doodslag van de 43-jarige mevr. C. Heidendal-Dobbelstein in Heer. 14 Januari had de jongeman, die kwaad was op de ouders van het meisje, met wie hij verkering had, omdat deze de relatie tegenwerkten, de moeder opge zocht in haar woning te Heer, en haar in de gang enkele harde slagen op het hoofd gegeven, met een bundel ijzersta ven, welke hij daarvoor had meegeno men. De vrouw overleed enkele dagen later in het ziekenhuis te Maastricht aan de bekomen zware schedelbreuk. Uit spraak 5 October. (Van onze Limburgse redactie) De onvermoeid feestvierende vrijgezel len te Grevenbicht. Dinsdag reeds toe aan de vijfde feestdag, hebben hun laatste reserves niet meer voor een grandioos slotfeest behoeven te ge bruiken, daar1 de laatste congresdag zonder openbare feestelijkheden is ver lopen. De oorzaak hiervan was het plotseling overlijden van de parochie herder, de 67-jarige pastoor C. Schreurs, in verband waarmee het co mité alle openbare feestelijkheden af gelastte. Het verbranden van de vrijge zellenpoppen en het per ossenwagen afhalen van brandhout aan elk plaat selijk cafeetje werd hierdoor van het programma geschrapt. In plaats daar van hebben de congressisten rond middernacht in besloten kring afscheid genomen van het vrijgezellencongres. Dit gebeurde niet alvorens zij enkele uurtjes het genoegen mochten smaken tiex.tallen kappers en kapsters uit Lim burg en Brabant te beoordelen, die zwoegden om in 35 minuten een vrjj- gezellencoupe te modelleren. Moe van deze taak zochten de vrijgezellen van het laatste uur hun eigen home, de con grestent weer op, om daar nog te luis teren naar de laatste spreekbeurt van drs. Jo Hanssen, even rasecht vrijgezel als Limburger, die op charmante wijze de Limburgse volksaard typeerde aan de hand van grappige verzen van vrij- gezellendichters uit Limburg. Voor de congressisten vormde deze spreekbeurt een aardige toets om er hun zelf opge dane ervaringen mee te vergelijken. Spreker en luisteraars waren het vol komen met elkaar eens bij de kwalifi catie van de Limburgse volksaard: char mant gezellig en nonchalant gemoede lijk. Iets van die Limburgse gezellig heid kwam nog even om de hoek kij ken toen de aanwezige Limburgse jour nalisten een „suikerprijs" toekenden voor die vrijgezel of vrij gezellin welke de beste anecdote over Grevenbicht kon voordragen. De hoofdprijs, een pak vlugkokende vrijgezellen-havermout, ge secondeerd door lollies en drop, ging naar mej. Betsie Schinkel uit Uitgeest Tenslotte heeft wereld-vrijgezel num mer 1, Gir Grejjn, de deelnemerskaar ten van de symbolische vrijgezellenpop pen Sjang en Marie verbrand. PIERO PICCIONI „MARKIES" UGO MONTAGNA SAVERIO POLITO Voor de financiering van de in 1955 vervallende termijnen voor de aanbouw van kruisers, jagers en onderzeeboten, benevens voor het voldoen van de jaar lijkse termijn voor de aankoop van Hr. Ms. Karei Doorman wordt volgend jaar een bedrag van f55.000.000 nodig geacht. Aldus staat vermeld in de Ma rinebegroting voor 1955.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7