Verrassingen op tweede dag van de handb a leompeti tie dames van ambon winnen s c MEERen BETER ONDERWIJS DE PERS OVER DE TROONREDE Nederland beleeft thans een hoogconjunctuur Beleid blijft expansionistisch O A R r Middenstand accoord met wets ontwerp cadeaustelsel DERBY TEGEN ODOS Winst voor TYBB en Leonidas Begroting O, K. en W. Voortgezette cultuurspreiding Twee millioen voor saneringsplannen Event, één min. voor vluchtelingenhulp ""A J WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1954 PAGINA 9 Begroting Dep. Economische Zaken 1955 Tekort aan arbeiders remt expansie Klein verschil Amstelzwaluwen wint Voorstel voor betaling bij tweede klassers nagenoeg gereed Voor slechts één jaar Ronde van Europa Fransman Michel wint eerste etappe Nieuwe verzekeringen in Augustus 111 Provincie en gemeente ^aar zo groot mogelijke zelfstandigheid Z aak-Blauwkapel Vier en twee jaar voor verdachten Meineedzaak berecht Zes maanden tegen drie verdachten geëist Nieuwe salarissen voor onderwijs-inspecteurs (Van onze handbalmedewerker) Op de tweede dag van de handbalcompetitie van de RKNHB is het er Verrassend aan toe gegaan. Bij de dames maakte Ambon een einde aan de lange reeks nederlagen tegen Ados en won nu met 65. AOG deed opvallend ^erk door ADO op eigen veld stijlvol met 42 te verslaan. DCG, dat een ge voelig verlies aan speelsters heeft geleden, moest de beide punten bij Leoni das laten (42). Tybb nam de tweede Haarlemse zege voor zijn rekening en hield het gepromoveerde Oranje Wit met 30 in bedwang. Bij de heren schijnt VDO weinig in kracht te hebben ingeboet. Wilskracht-turnen onder- Vond dat aan den lijve en verloor met 1017. DTS had de grootste moeite °»n over Ambon te zegevieren (109). De dames van Ambon zijn met een onverwachte zege op Ados goed van start gegaan. Van het begin af ging het oe thuisclub bijzonder goed. Vooral de eerste speelhelft vloeide het samen spel uitstekend en het is dan ook wel Voor een groot deel te danken aan deze goed gespeelde eerste helft dat de Am bonezen tenslotte met de overwinning JÜn gaan strijken. Met een verdiende '"0 voorsprong werd van doel verwis seld en toen de thuisclub er daarna 5"0 van maakte scheen er geen vuiltje meer aan de lucht te zijn. Plotseling ontplooide Ados een grote activiteit. Het werd 5-1; 6-1 en langzaam maar ze ker liep Ados in. Bij 6-5 verdedigde Ambon met de rug tegen de muur, •haar hield zich verder staande. Het o'eef 6-5. ADO kreeg al direct bergen werk te verzetten. Dank zij dekkingsfouten kwamen er behoorlijke kansen maar de aanvalslinie van AOG had toch geruime tijd nodig om op toeren te komen. Na tien minuten nam AOG de leiding, nadat daarvoor een 13 meterworp niet het gewenste resul taat had opgeleverd. Al spoedig werd het uit een prima aanval 2-0 en nog voor de rust bracht AOG de stand op 3-0. In de tweede helft bleek ADO zijn vorm teruggevonden te hebben. Onweerstaanbaar viel ADO aan en de Alkmaarse gasten moesten alle zei len bij zetten. Ondanks fel verzet liep de thuisclub in tot 3-2. Een vierde treffer van AOG bracht ten slotte de verdiende overwinning (4-2). Leonidas heeft in een aantrekkelijke ontmoeting van het Amsterdamse DCG gewonnen. Het gehele nieuwe en nog jonge ploegje van de gecombi- neerden opende de score en verhoogde de voorsprong tot 2-0 dank zij een mis verstand in de Haarlemse defensie. De midvoor van Leonidas maakte er 2-1 van. Kort voor de rust slaagde de thuisclub er in de stand op 2-2 te bren gen. Ook in de tweede speelhelft wa ren de partijen tegen elkaar opgewas sen. DCG zoch* echter het doel veel te hoog. Leonidas deed het wat beter en schoot in de laatste tien minuten nog eens twee keer in het Amsterdamse doel 4-2. Sinds medio 1953 is de expansie onzer Volkshuishouding in verrassende mate Voortgeschreden. De industriële produc tie, welke in de jaren 1951 en 1952 tel- kenjare ten opzichte van het vooraf gaande jaar met resp. 4 pet. en 1 pet. was toegenomen, steeg van 1952 op 1953 met niet minder dan 11 pet. en in het eerste halfjaar van 1954 was zij weer Pet. hoger dan in het eerste halfjaar Van 19537 Aldus minister Zijlstra in de 'oeliching op de begroting van Econo mische Zaken. Ook de stijging van het reële natio- hale inkomen met 11 pet. in 1953 steekt gunstig af tegen de stijging in de drie daaraan voorafgaande jaren, toen zij gemiddeld nog minder dan 2 pet. be droeg. De export gaf in het bijzonder een krachtige toeneming te zien, welke Voor een belangrijk deel is toe te schrij ven aan de stijging van de industriële bit voer. Daar de ruilvoet vrijwel niet ver anderde zowel de invoerprijzen als de uitvoerprijzen daalden in 1953 met rond 10 pet. resulteerde een en ander in een vermindering van het betalingsbalansoverschot. Op kasbasis gerekend daalde het overschot op de lopende rekening van ruim 1850 min. in 1952 tot bijna 1300 min. in 1953. De eerste zes maanden van 1954 gaven een overschot te zien van naar schat ting een half milliard gulden; dit is circa 400 min. lager dan dat van de overeenkomstige maanden van 1953. Het vorenstaande overziende kan men de globale economische toestand van Ohze volkshuishouding omstreeks medio f954 zeker bevredigend noemen. Zij gaat san»en met een ongekend hoog productie- en inkomensniveau en draagt het ka rakter ener uitzonderlijke hoogcon junctuur. Intussen heeft de huidige hoogcon junctuur toch ook haar schaduwzijden. Heze vinden haar oorsprong in het Inkort aan arbeiders dat zich allerwegen Voordoet. In het bijzonder de bouwvak ken en de metaalindustrie hebben hier mede te kampen. Ondanks de grote Nijging van de arbeidsproductiviteit de werkgelegenheid in zodanige mate toe, dat niet alleen de bevolkings aanwas geheel in het productieproces *°n worden opgenomen, maar tevens het och reeds geringe aantal werklozen nog Verder terugeliep. Op grond van de tot dusverre bekend Setoorden gegevens kan voor 1954 een bevredigende stijging van de investe- >n9sactiviteit worden verwacht. Hoewel en verbetering kan worden geconsta- berd acht de minister dat zulks als een oor de toekomst geruststellende ont takeling niet kan worden aangemerkt. s. Reeds in het feit dat zelfs in de gun- j"ge economische situatie van de afge ven jaren het als taak gestelde niveau et of slechts moeizaam kon worden ereikt, ligt een aanwijzing, dat bij een y.oder gunstige conjuncturele situatie. elke in de komende jaren welhaast °et worden verwacht, het gevaar rt eiSt van een verder achterblijven van investeringen. De regering is echter van oordeel, dat de huidige omvang van de afzet onzer producten in het buitenland exceptio neel groot is en daarom misschien niet zonder meer als blijvend mag worden gezien. In ieder geval mag men niet rekenen op handhaving van een groei tempo, zoals zich dat in het afgelopen jaar voordeed. Zij ziet dan ook geen reden om niet voort te gaan op de weg, welke tot nog toe werd bewandeld en welke van een hoofdzakelijk restrictief beleid gedu rende de eerste jaren na de oorlog leidde tot een expansionistisch gericht beleid. Ondanks de nederlaag is het resul taat van het gepromoveerde Oranje Wit niet onverdienselijk te noemen. TYBB was technisch beslist beter maar had desondanks de handen vol aan het enthousiaste spel van de be zoeksters. De Haarlemse dames na men de leiding en nog voor de rust schoot TYBB voor de tweede keer raak. Fel viel Oranje Wit in de twee de speelhelft aan maar de prima spelende Haarlemse doelverdedigster ontnam de gasten elke illusie. TYBB stelde met een derde doelpunt de ze ge veilig. Bij de heren heeft DTS aan Ambon een hele kluif gehad. Een benauw e zege is uiteindelijk het resultaat ge worden van een wedstrijd waarin de meer geroutineerde DTS-ers aanvanke lijk tegen een achterstand moesten op kijken maar nog kans zagen om met gelijke stand (3-3) te wisselen. Na de hervatting namen de gastheren de lei ding over en hebben deze niet meer afgestaan. Wel kwam Ambon steeds te rug en bracht de voorsprong van DTS danig in gevaar. Toen de stand 10-9 was bereikt lag dé gelijkmaker in het verschiet, doch de thuisclub was on- vermurmbaar. Het verdiende gelijke spel bleef uit. VDO wist het eerst succes te boeken, maar nog in dezelfde minuut maakte Wilskracht-turnen gelijk. Hierna nam VDO het spel in handen. Na 4-1 scoor den de gastheren opnieuw (4-2) maar on middellijk daarna omspeelde VDO de gehele verdediging van Wilskracht. Na dat de thuisclub met een 13-meter worp de stand op 6-3 had gebracht werd Wilskracht in de slotfase van de eerste helft finaal overspeeld en voer de VDO de stand op tot 12-4. De ver wachting, dat VDO een monster-over winning zou behalen op de geheel ver jongde ploeg van Wilskracht, kwam niet uit Met behoorlijk spel werd het VDO behoorlijk lastig gemaakt maar de over-IJers lieten de zege toch met meer glippen. Het werd een 17-10 over winning voor de kampioenen, machine zes In de eerste klasse van district Am sterdam kwamen de dames van Amstel zwaluwen verrassend goed uit de hoek door VDO een 5—4 nederlaag te be zorgen. VDO sffeelde beslist beneden zijn kunnen en zijn voorhoede draaide slechts op twee speelsters, die tegen de volledige achterhoede van Amstelzw. niet konden optornen. Bij de rust leid de Amstelzw. met 32. De tweede opvallende uitslag in deze afdeling was die tussen Wilskracht- Sport en The Victory. Aanvankelijk was het The Victory dat de toon aan gaf en dit voor de rust met 53 in hun voordeel wisten uit te drukken. In de tweede helft verzette Wilskracht de bakens, doch het kostte de kampioenen alle moeite om tenminste nog een gelijk spel 66 er uit te slepen. TOB liep DOP uit Halfweg met 121 on der de voet. SVA won zijn tweede ont moeting na een moeizame strijd tegen Wilskracht-Turnen met 23. In district Kennemerland/Zaanstreek boekte DIO zijn tweede grote overwin ning; van Meervogels werd nu met liefst 91 gewonnen. OG herstelde zich na de nederlaag van vorige week door VBO met 43 terug te wijzen. Naar wij vernemen zal een dezer dagen een definitief voorstel worden ingediend door een groep tweede klas sers, om betalingsmogelijkheden voor spelers te scheppen. Het is de bedoe ling, dat dit voorstel behandeld zal worden op de bondsvergadering van de K. N. V. B. op 30 October. De actie van de groep tweede klas sers, waarbij R. C. H. naar men weet initiatiefnemer was, is niet gericht op de invoering van een premie-regeling voor het lagere voetbal. De bedoeling is evenwel, dat men gelijke rechten verkrijgt als thans aan de eerste klas sers zijn gegeven. Wanneer de nood aan de man mocht komen, willen deze tweede klasse verenigingen maatrege len kunnen nemen, om zichzelf te be schermen. Wij vernemen verder, dat in het voorstel een clausule zal worden op genomen, waarin men slechts voor het komende jaar deze vrijheid van handelen vraagt, aangezien deze groep tweede klassers er van over tuigd is, dat tenminste 30 van de tegenwoordige eerste klasse ver enigingen zich het volgend jaar weer volledig achter het amateurisme zul len scharen. Indien het voorstel van de groep tweede klassers wordt aangenomen, krijgen de tweede klassers de bevoegd heid een speler schadeloos te stellen/ indien getracht wordt de betrokken speler weg te kopen. De eerste etappe van de Ronde van Europa, Parijs—Gent over 287 km, is gewonnen door de Fransman Michel in 7 uur 45 min. 29 sec. De uitslag luidt ver der: 2. Jochems (België) z.t.; 3. Van Kerkhove (België) z.t.; 4. Close (Bel gië) z.t.; 5. Sorgeloos (België) z.t.; 6. Cerami (Italië) z.t.; 7. Volpi (Italië) z.t.; 8. Van Dormael (België) z.t.; 9. Burgat (Frankrijk) z.t.; 10. Couvreur (België) z.t. Zeven renners staakten de strijd. Volgens een opgave van het C.B.S. is in Augustus voor 190,7 millioen aan nieuwe verzekeringen afgesloten waar van 76,6 min. kapitaal- 97,4 min. rente- en 16,7 min. volksverzekering. Het totale bedrag aan nieuwe verzeke ringen, afgesloten in de maanden Janu s'i/Augustus 1'954, is hiermede gekomen op 1.643,3 min. tegen 1.456,7 min. in hetzelfde tijdvak van 1953. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram. VPRO: 7.50 prot pr AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 prot. pr„ 9.15 koorzang, 9.30 huisvr., 9.45 gram.. 10.50 kleuters, 11.00 gram., 11.10 Prome- nade-ork. en solist. 12.00 zang en piano, 12.25 In 't spionnetje, 12.33 gram., 12.50 bedrijfsleven. 13.00 nieuws, 13.20 Metro- pole-ork., 14.00 caus., 14.15 Krontjong ens., 14.30 piano, 15.00 zieken, 15.45 gram.. 16.00 cultureel progr.. 17.00 jeugd, 17.40 gram., 17.45 regeringsuitz., 18.00 nieuws, 18.15 Marinierskapel, 18.45 jeugd, 19.00 lichte muz., 19.30 brief uit Londen, 19.35 lichte muz., 20.00 nieuws, 20.05 gram., 20.20 Concertgebouwork. en solist. 1. d. pauze: caus., 22.30 gram., 22.40 sport. 23.00 nieuws, 23.15 sport. 23.25 gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO' 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.40 gram. NCRV 10.00 omr.ork. en solist. 10.30 prot or. KRO: 11.00 zieken, 11.45 gram., 12.00 Angelus, 12.03 lunchconc., 12.33 Wij van het land, 12.55 zonnewijzer. 13.00 nieuws, 13.20 fluit en piano, 13.50 gram. NCRV: 14.00 Promenade-ork. en solist. 14.45 vrouw, 15.15 kamerork. en sol.. 16.00 prot. pr., 16.30 gram.. 17.00 jeugd 17.20 viool en piano. 17.45 voordr., 18.05 gram., 18.15 tenor en piano. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 nieuws, 19.10 caus.. 19.30 gram., 20.00 radiokrant, 20.20 Kon. Vlilitaire Kapel. 21.00 wonderlijke we tenswaardigheden. 21.15 gram., 22.00 voordr., 22.15 orgel, 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND. BBC. home service, 330 m.: 13.20 gevar. muz., 19.15 pianokwar tet, 21.45 ork.conc. BBC, light progr.. 1500 en 247 m.: 12.00 dansrcuz., 12.45 ork.conc., 15.00 lichte muz., 15.45 gevar. muz.. 17.00 dansmuz., 17.30 ork.conc.. 18.00 mil.ork.. 22.30 dansmuz.. 23.20 lichte muz. NORDWESTEEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 gevar. muz., 13.10 gevar. muz., 16.00 filmmuz.. 16.25 pianorecital. 22.10 gevar. muz.. 0.25 symph.-ork. FRANKRIJK, nat. programma. 347 m.: 12.30 gevar. muz., 14.05 pianorecital, 14.25 Festival v Avignon. 20.02 Festival v. Montreux, 22.25 pianorecital. BRUSSEL, 324 m.: 14.00 Engelse les, 14.30 Franse les, 14.45 ork.conc.. 16.02 operamuz., 19.40 pianorecital. 21.30 ork - conc., 22.15 gitaarrecital, 22.45 gitaarre cital. 484 m.: 15.00 symph.ork., 16.05 gevar. muz., 22.15 lichte muz. ENGELAND. BBC. European Service. Uitz. voor Nederl. 22.00-22.30 Nieuws. Beste Allemaal. Engelse literatuurge schiedenis. (Op 224 en 75 m.). In zjjn toelichtirg op de begroting voor Onderwijs, Kunsten en Weten schappen somt de minister een aantal punten op, waarop zijn belangstelling in het bijzonder gericht is, namelijk: verbetering van het peil en vergroting van de omvang van het onderwijs: buitenschoolse vorming; kunstuitingen; cultuurspreiding. Wat het onderwijs betreft: reeds in het komende begrotingsjaar wil de minister omgaan tot subsidiëring van 25 opleidingsinstituten van kleuterleid sters, om straks de kleuteronderwijs wet zo spoedig mogelijk tot volle uit werking te d"-n komen. Scholenbouw De scholenbouw wil de minister krachtig bevorderen; een studieraad, te verbinden aan het Bouwcentrum te Rotterdam, zal zich moeten be raden over de moderne eisen, waar aan de scholen moeten voldoen. Reorganisatie Onderwijs De plannen tot reorganisatie van het onderwijs verkeren in een vergevorderd beK.6*, kabinet beraadt zich nader met cjjt ekking tot de omvang van een in zittingsjaar aanhangig gemaakte jKmg der Grondwet. Dit blijkt uit v-QQ^groting van Binnenlandse Zaken blijft 1955 Het beleid van de minister te waken en een zo gróót mo et» e er op gericht, tegen onnodige cen- - te waken en een z zelfstandigheid van provinciën ""'eenten te bevorderen, jraag, in hoeverre op bepaalde V°eedh6n een verschuiving van be- vir»cie n van het Rijk naar de pro gram en naar de gemeente mogelijk en Woora is, zal worden bezien door bs „°hlangs ingestelde commissie-De an Steenwijk. Hieronder volgt het belangrijkste van hetgeen de bladen schrijven over de Troont ede. Hoogconjunctuur niet overal merkbaar Centraal in deze Troonrede, aldus schrijft De Maasbode, zijn de me dedelingen omtrent belastingverlaging en huurverhoging. De belastingverla ging zal in hoofdzaak komen aan de particuliere sector, een besluit van de regering, dat slechts met voldoening kan worden ontvangen. Als men ab stractie maakt van het bedrijfsleven, dan is er in de particuliere huishou dens over het algemeen bitter weinig te merken van de alom besproken hoogconjunctuur. De achteruitgang van de z.g. middengroepen wordt juist on der deze omstandigheden nog pijnlij ker en sociaal onrechtvaardiger. Maar de mededelingen in de Millioenennota over de datum van ingang dezer belas tingverlaging zetten toch wel een dom per op deze gevoelens van voldoening. Het is aisof de regering zelfs nu nog allerlei argumenten aansleept, om maar vooral de billijke, nodige en als moge lijk erkende belastingverlaging uit te stellen. Ook het gedeeltelijk afhankelijk stellen van een deel dier belasting verlaging voor de particuliere sector van een nauwelijks verkapte invoering van een (duurzame) verhoging van de vennootschapsbelasting (voor de periode na afloop van de destijds voor vier jaar toegestane verhoging) doet vreemd aan. Weinig te spreken is het blad over de ..mogelijkheid van een bestemmings heffing ten einde een deel van de huur verhoging, wellicht via een egalisatie fonds, ten bate te doen komen van de financiering van nieuwe woningen". Wat hier in de Troonrede als moge lijk wordt aangekondigd, ook al is het dan nog zo vaag, riekt, aldus De Maas bode, wel heel sterk naar een socialis tisch winstpunt, waardoor de huiseige naren in deze economisch alom gunstig beschouwde tijd zouden blijven - in de pijnlijke positie van willekeurig geko zen slachtoffers van een jegens het instituut van de eigendom vijandelijke stroming Nuchterheid en zakelijkheid In het algemeen kan men de Troon rede, aldus De T ij d, karakteriseren als een 'interim-rapport, nuchter en plicht matig uitgebracht door een ploeg, die bezig is met een arbeid, welke zij als te voren wenst voort te zetten. Geen rimpel verraadt, dat de stormen van buiten tot in de regering zijn doorge drongen. Alles gaat eigenlijk naar wens, als de internationale omstandigheden ons gunstig blijven. Dat ook nationale moeilijkheden de rust van de arbeid, welke uit deze Troonrede straalt, zou den kunnen bederven, blijkt uit geen woord. Wij willen nietaannemen, dat deze houding wordt ingegeven door de departementale wijsheid, dat de meeste zaken zichzelf afdoen. Veeleer moeten wij het uitdrukkelijk optimisme van de Troonrede zien als een indirect plei dooi voor een gestadig voortgaan in nuchterheid en zakelijkheid. Er is im mers genoeg werk aan de winkel en ook is er reeds te veel goeds bereikt om het te bederven. De huurverhoging is op zichzelf geen nieuws, maar de aangekondigde be stemmingsheffing (wellicht met egalisa tiefonds) is het weL Men weet, dat de gedachte aan dit fonds in katholieke kring aanvankelijk weinig genade vond, doch dat later met name de K.A.B. zich er gunstiger over heeft uitgelaten. Er zal over dit onderwerp nog wel het no dige gesproken en geschreven worden. Halverwege Het kabinet acht het niet nodig, vele aangekondigde plannen te herhalen, al dus schrijft „De Volkskrant." Maar dit moet dan ook rechtvaardigen dat deze Troonrede weinig feitelijke inhoud heeft in de meeste passages, waarin de de partementen aan het woord komen. Toch blijft nodig om te achterhalen waar het kabinet nu halverwege staat, zeker voor zover het de taak heeft een vooruitstrevend beleid te voeren onder andere omstandigheden. Verheugend is, dat geconstateerd kan worden, dat de PBO voortgang maakt, maar over het vraagstuk van de bezitsvorming wordt ditmaal niets gezegd. Toch is bij de jongste loonronde, waar voor het eerst de verdeling van toegenomen welvaart en dus van bezit aan de orde kwam, wel gebleken, dat dit de tijd is om dit vraagstuk uit de sfeer van de studie te halen. Het huurbeleid dient eveneens aan die verbeterde omstandigheden te wor den getoetst. In de schaarste-tijd werd het welvaartspeil van de massa mede op peil gehouden ten koste van de ver huurders. Waar ligt nu de rechtsgrond om het rechttrekken van deze onrecht vaardigheid nog tot 1956 uit te stellen? De plannen hadden er al kunnen zijn. De oorzaak ligt ongetwijfeld in de so cialistische eis om een verdere huur verhoging door middel van een huur belasting af te romen. Zowel de aangekondigde huur- als belastingpolitiek geven voorshands nog niet zonder meer het vertrouwen, dat het kabinet, halverwege, op de goede weg blijft. Kwetsbare welvaart Trouw schrijft eveneens over de mógelijkheid van instelling van een egalisatiefonds. Het hangt er, aldus het blad, vanaf hoe groot de huurverhoging is en welk deel daarvan in het egali satiefonds moet worden gestort of dit plan aanvaardbaar is. Stabilisatie van conjunctuur, zo gaat het blad voort, hangt nauw samen met de internationale verhoudingen op han delsgebied. Het overleg in dezen heeft nog weinig resultaat. Ai is onze huidige situatie zeer gunstig, dit laatste wijst op het uiterst kwetsbare van onze welvaart. Wij zien er uit, dat de regering niet alles in de hand heeft en ook niet alles in de hand kan hebben. Wij kunnen slechts constateren, dat het voor het ogenblik niet slecht gaat en dat de regering doet wat haar hand vindt om te doen, voor nu en voor de naaste toekomst. En daarom kunnen wij ons in grote lijnen met het geprojecteerde beleid verenigen. Overwegend majeur Onder het opschrift: Overwegend ma jeur, schrijft het A1 g. Handels blad o.a. het volgende; De uitzondering bevestigt de regel. Temidden van alle druilerige, dor-nota- riële en zwaarwichtige Troonredes treft het Staatsstuk, dat vandaag in de Rid derzaal werd voorgelezen, door een zekere zonnigheid. Met name in de bin nenlandse paragrafen overheerst, zonder de reeks van gebruikelijke sombere vermaningen, de majeur-klank. Het ministerie heeft in 'n tijd van hoogcon junctuur het getij met zich mee. Ten slotte komt de „gunstige ontwikkeling der bedrijvigheid" niet in de eerste plaats op het credit van de regering, maar vooral van alle Nederlanders, die in noeste arbeid hun bijdrage tot de verhoogde welvaart hebben geleverd. De regering is zich blijkbaar hiervan wel bewust. Want zonder zichzelf op de borst te slaan, klopt zij het Neder landse volk goedkeurend op de schou der. Echter, het gewichtigste bleef achter wege. De buitenstaanders dus net ge hele Nederlandse volk is het niet ontgaan, dat er gedurende deze zomer ernstig meningsverschil is ontstaan tus sen de twee voornaamste partijen, waarop deze coalitie berust. Hoe en of deze partijen in de toekomst zullen samenwerken, is voor het Kabinet een levensbelang. Dit alles zal blijken bij het komende politieke debat. Hausse niet duurzaam Het beeld van 's lands toestand, dat de Troonrede ons schetst, is onmisken baar gunstig, aldus de Nwe Rotterd. C r t. Wie had tien jaar geleden, toen de bevrijding zich in te langzaam tem po en met ernstige tegenslag voltrok, durven voorspellen, dat wij thans, op de grondslag van een gezond herstel, zozeer in economische voorspoed zou den delen Terecht blijkt de regering echter te beseffen, dat een hausse niet duurzaam kan zijn en dat zij paraat moet blijven om de gevolgen van een terugslag, met name ten aanzien van de werkgelegenheid, door een actieve politiek zoveel mogelijk op te vangen. In deze zelfde alinea stelt zij evenwel de ietwat gevaarlijke richtlijn: het op economische expansie gerichte beleid niet te doen verslappen; in het licht van de krapte van de arbeidsmarkt is het duidelijk, dat deze expansie zich hoofdzakelijk op eigen kracht voltrekt, zdoat prikkels van staatswege niet al leen onnodig, doch zelfs ongewenst zijn. De aangekondigde terughouding t.a.v. andere publieke bouw dan de woning voorziening moet daarom tot algemene stelregel van economisch beleid worden verheven. De toepassing van de bestemmings heffing terzake de huurverhoging zou op haar sociale billijkheid getoetst moe ten worden in deze zin, dat het rende ment van huizenbezit bij gedeeltelijke afroming van de huurverhoging niet meer achterblijft bij de opbrengst van vergelijkbare beleggingen. Anders zou de financiering van nieuwe bouw uit de bestemmingsheffing een eenzijdige afwenteling op het toch reeds zo ver onachtzaamde huizenbezit betekenen. Gerechtvaardigde trots Het Parool schrijft onder de kop: Nederland klaart 't o.m.: Er mag bij héél ons volk een gevoel leven van gerechtvaardigde trots, dat het dank zij zijn soberheid, zijn nuchtere werkelijk heidszin, zijn ijver, erin is geslaagd het te klaren. De kost is ook hier voor de baat uitgegaan. Die kosten zijn voor de grote massa van hoofd- en handar beiders niet gering geweest, maar nu kunnen dan ook de vruchten worden geplukt. Waarbij vooral niet mag wor den vergeten, dat er groepen zijn, die aan dat plukken zonder hulp van bui ten niet zullen toekomen. Er is tegen over hen, die van een klein pensioen, een bescheiden lijfrente moeten leven, tegenover kleine zelfstandigen en et telijke anderen, zo iets als een natio nale ereplicht. Het zal, aldus gaat het blad verder, bijzonder belangwekkend zijn, hoe de volksvertegenwoordiging op de bestem mingsheffing terzake de huurverhoging gaat reageren. In het verleden stond men buiten de socialistische kring over het algemeen afwijzend tegenover de gedachte een deel van de door ieder als onvermijdelijk erkende huurvernoging ten behoeve van de gemeenschap af te romen. Een woordje te veel Het spreekt vanzelf, aldus H t V r ij e Volk, dat wij met voldoening hebben gezien, dat in verband met de aange kondigde huurverhoging gedacht wordt aan een bestemmingsheffing, wellicht via een egalisatiefonds. Het woordje „wellicht" zouden we echter gaarne ge mist hebben. Het gedeelte van de Troonrede over de gunstige toestand van ons land ziet er, aldus het blad, vertrouwenwekkend uit. Wij vergeten echter niet, dat het geschetste beleid in concrete maatrege len gerealiseerd moet worden. In het verleden zijn wij weieens teleurgesteld in het economische beleid van de rege ring. En ten slotte spreken de Staten- Generaal het laatste woord. Zodat Ook wij, op het voetspoor van de Troonre de, met ons optimisme gaarne aan de voorzichtige kant blijven. Een opdrin gend conservatisme kan het mooiste be leid bederven. Sfaatshypotheek De regering zou hebben moeten zeg gen: wij hebben moeilijke jaren achter de rug, waarin wij vele maatregelen hebben genomen, die wij zelf onaange naam vonden, thans is het ogenblik aan gebroken om ons geleidelijk terug te trekken, om ons te concentreren op die taken, welke traditioneel tot de staats taken behoren, aldus De Telegraaf. Van deze gedachten vinden wij in de Troonrede geen spoor en dit was ook niet te verwachten. Het kabinet telt vogels van de meest uiteenlopende plui mage; naast minister Zijlstra, die rede voeringen houdt tegen de P.B.O. en de emigratie, heeft in het kabinet zitting minister De Bruijn, die tot taak heeft de P.B.O. in te voeren en minister Suurhoff en waarschijnlijk ook andere ministers, die de emigratie zeer zijn toegedaan. Gegeven deze omstandighe den zou men zich dus bij de Troonrede kunnen neerleggen, ware het niet, dat de regering uitdrukkelijk van plan is op een belangrijk terrein een zeer be sliste stap te doen in de richting van een blijvende overheidsbemoeiing. Op het terrein van de woningbouw heeft men n.l. besloten een deel van de nieuwe huurverhoging in de staats kas te doen vloeien. Of men deze nieu we belasting op het huizenbezit al dan niet in een egalisatiefonds zal storten, is nog onbeslist, maar doet aan het principe niets af, dat de regering dus voornemens is een staatshypotheek te vestigen op het overgrote deel der Ne derlandse woningen. stadium van voorbereiding. De verlen ging van de leerplicht hangt daarmede samen. Voorlopig zal die verlenging één jaar bedragen, na verloop van tijd nog een jaar zulks in verband met de voorziening in leerkrachten en ge bouwen. Voor het Hoger Onderwijs en de Wetenschap worden meer gelden aange vraagd. De outillage wordt duurder, de staven moeten worden uitgebreid; de ingediende begrotingsvoorstellen der universiteiten zijn over het algemeen aanvaard; voor wat het nieuwe per soneel betreft zullen die in de loop van twee jaar worden gerealiseerd. Meer schouwburgen Wat de kunst en de cultuurspreiding betreft: de minister wil een onderzoek laten instellen naar de behoefte aan goed geoutilleerde schouwburgen, con certzalen en tentoonstellingsruimten, verantwoord verspreid over het gehele land; de raad zal ook nagaan welke moderne eisen aan dergelijke ge bouwen moeten worden gesteld. Voor de financiële sanering van het Amsterdams Conservatorium wil de minister, na de subsidie-verhoging van het vorig jaar, gedurende vijf jaar nog eens f 5000.per jaar meer beschik baar stellen; provincie en gemeente ver hogen hun subsidies eveneens; salaris- en pensioenregeling der leerkrachten zullen dan aan redelijke eisen voldoen. Balletacademie Voor de op te richten „balletacademie" is f 25.000 uitgetrokken, om een begin met de verwezenlijking der plannen mogelijk te maken. De Rijksacademie van Beeldende Kunsten- zal worden gereorganiseerd; er komt een algemene voorbereidende klasse en er komt een -aidelijke scheiding tussen de eerste en tweede klasse vrije schilderkunst. In beide ge vallen wordt een nieuwe hoogleraar benoemd. De Utrechtse rechtbank heeft de 36- jarige verzekeringsagent H. de V. uit De Bilt, aan wie een poging tot het veroor zaken van een treinongeluk teneinde iemand van het leven te beroven was ten laste gelegd, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vier jaar met aftrek alsmede tot terbeschikkingstelling van de regering. Geëist was eveneens vier jaar met terbeschikkingstelling. Tezamen met zijn vriend en naamge noot de oud S.S.-er H. de V. uit Zeist had verdachte het plan gemaakt, de vriendin van laatstgenoemde verdachte, mevrouw S. V. uit Amsterdam uit de weg te ruimen teneinde de op haar afge sloten verzekeringssom te bemachtigen. Daartoe hadden zij een treinontsporing nabij Blauwkapel beraamd, welke echter tijdig kon worden verhinderd. De 33-jarige H. de V. uit Zeist werd veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf met aftrek, eveneens met terbe schikkingstelling van de regering. Een zelfde straf was geëist. In de verwachting, dat enige gemeen tebesturen zuilen overgaan tot het uit voeren van saneringsplannen, is een bedrag van f 2 millioen in de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting opgenomen om aan deze gemeenten financiële steun te kunnen toezeggen ten behoeve van de uitvoering van deze plannen. Aangenomen is, dat daarvoor in 1955 een bedrag van f 500.000 zal moeten worden betaald. De jaarlijkse bijdrage, die gedurende tien jaar boven de premie kan worden toegekend ter bevordering van het eigen- woningbezit, zal naar verwachting in 1955 in ongeveer 7000 gevallen moeten worden uitgekeerd. Daarmee zal een be drag van f700.000 zijn gemoeid. Voor het toekennen van een toeslag boven de premie aan hen, die een krot woning vervangen door een nieuwe wo ning, is een bedrag van f 600.000 uitge trokken. Daarbij is rekening gehouden met 1000 van deze gevallen. Ook in 1955 zullen bijdragen worden verleend in de kosten van verbetering en splitsing van woningen. Hiervoor is een bedrag van f 6 millioen geraamd. Voor 1954 heeft de regering suppletoir 'n bedrag van f760.000 aangevraagd ais bijzondere Nederlandse bijdrage voor de U.N.R.E.F. (de internationale organisatie voor de vluchtelingenhulp). De regering is echter bereid aan de U.N.R.E.F. nog verdere steun te verlenen, indien de bij dragen van andere landen ver beneden de verwachtingen zouden blijven. Zij zou in dit geval alsnog haar bijdrage tot één millioen gld. willen opvoeren. Of dit nodig zal zijn, zal pas blijken iit de loop van 1955. Onder dit voorbehoud werd een aanvullend bedrag van f240.000 opgenomen. Aldus ontlenen wij aan de memorie van toelichting op de begroting van Buitenlandse Zakèn. Voor 1955 wordt voorgesteld aan het Kon. Instituut voor de Tropen een sub sidie te verstrekken van f 623.500. Zes maanden tegen elk van de drie verdachten de 55-jarige concierge H. J. K., de 40-jarige winkelier A. G. van der K. en de 30-jarige afdelings chef G. H. I. W„ allen uit Haaksbergen eiste de officie:: van Justitie bij de Almelose rechtbank, mr. Rosingh, gis termiddag wegens plegen van mein eden. Uren hebben de Amelose rechters nodig gehad om de drie ver dachten en de getuigen te horen. Het betrof hier gevallen van meineed, wel ke 1 September van het vorig jaar voor de Enschedese kantonrechter zouden zijn gepl<-d. Bij hem was toen een civiele proce dure aanhangig gemaakt tussen de Haaksbergse KAB en een Enschedese winkelier, de heer A. Deze had aan de KAB een kachel verkocht aldus zijn uitleg en een proeftijd van een maand bedongen. De KAB ontkende dat de koop daadwerkelijk gesloten was; het bedingen van een proeftijd werd door leze vereniging eveneens ontkend. De drie verdachten hadden destijds verklaard "iets van een proef tijd af te -veten en de winkelier dien de toen tegen her een klacht wegens meineed in. De Enschedese agent Ter B. onderzocht de zaak met als resultaat drie bekentenissen van meineed. De stemming tijc' rs de zitting was soms erg geprikkeld. Vooral aan het eind van de zaak, toen mr. Rosingh in zijn wederwoord op het pleidooi van mr Van Schaik zei dat sinds de ver dedigers in de zaak waren gemengd de verdachten plotseling waren gaan ont kennen. Mr. Van Schaik kon deze uit spraak van de officier niet bewonderen, mr Van Walsum bewonderde op zijn beurt de laatste uitlating van de ver dediger niet. Op vragen van het Tweede-Kamer lid de heer Van Sleen betreffende herziening van de salarissen der in specteurs bij het onderwijs, heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen schriftelijk het vol gende geantwoord: Het overleg van de minister met zijn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken is reeds geruime tijd geleden afgesloten. Het verdere beraad over deze aangelegenheid heeft thans ge leid tot zodanig resultaat, dat opne ming van een nieuwe salarisregeling voor de inspecteurs in het bezoldi gingsbesluit burgerlijke Rijksambte naren spoedig tegemoet kan worden gezien. De minister kan hieraan nog toe voegen, dat het de bedoeling is de hier bedoelde salarisverhoging met terugwerkende kracht op 1 Januari 1953 te doen ingaan. Aan de betrokke nen zal zo spoedig mogelijk een voor schot op deze verhoging worden uit gekeerd. De middenstandsorganisaties zijn geens zins van mening, dat door een wettelijke regeling van het cadeaustelsel de over heid op een gevaarlijke wijze ingrijpt in de regeling van de mededinging, welke in eerste instantie een zaak is van het bedrijfsleven zelf. In een adres aan de Tweede Kamer spreekt de commissie van overleg van de middenstandsvak- centralen waarin samenwerken de Chr. Middenstandsbond, de Kon. Ned. Middenstandsbond en de Ned. Kath. Miden'standsbond dan ook haar vol doening uit over de indiening van dit wetsontwerp, vooral ook, omdat de in de loop der jaren bij herhaling gedane aankondiging van dit wetsontwerp en het voortdurend uitblijven er van de middenstand met grote zorg had ver vuld. In het adres wordt gesteld, dat naar de mening van de middenstandsorgani saties, de regeling van de mededinging, indien zich een aanleiding tot regeling voordoet, in eerste instantie bij het be drijfsleven zelf thuishoort. Wanneer het bedrijfsleven zélf daar echter niet toe in staat is, dient de overheid door een wet telijke regeling op te treden. De gren zen van een wettelijke regeling dienen dan echter bepaald te worden door deze twee factoren: het werkelijk aanwezig zijn van uitwassen van de normale con- currentie-verhouding; de feitelijke on mogelijkheid voor het bedrijfsleven deze materie zelf te regelen, hetzij door pri vaatrechtelijke overeenkomsten, al dan niet door de overheid bindend verklaard, hetzij door verordeningen van publiek rechtelijke bedrijfsorganen. In het wetsontwerp, zoals dit aan de Tweede Kamer is aangeboden, worden deze grenzen volledig in acht genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 9