Nieuw-Guinea aan U.N.O. als agendapunt voorgedragen i Vormen de goud-rovers internationale bende? Bestelwagen teruggevonden in een rustig hofje De West-Berlijnse politie arresteert mensenrovers Generaal Makarov is de man achter de schermen Hevige brand vernielt 30 zeilboten Linkse partijen in Italië eisen aftreden der regering Attlee terug van zijn wereldreis V()N BALLUSECK: „Mogelijkheid van souvereiniteitsoverdracht nooit door Nederland overwogen" De Castries weer in Indo-China Amerik. overste steunde de vijand Attlee wil Tsjang Kai Sjek kwijt Rode kieslijsten in West-Berlijn? Standpunt niet veranderd Slachtoffer H-bom- e*plosie overleden Radio-actieve regen in Japan Tot hoofd en hart J Oproer in staats gevangenis Complex loodsen in as Dr. ir. Lely-H.B.S. Roosenburg- Huisman begint 14 Oct. Paratyphus op zee weer Donderdag 23 september 1954 bureau smedestraat 5 - haarleM 78ste JAARGANG No. 26100 70.000 Vietnamezen terug naar het Noorden Voor het eerst sinds 1946 Souvereiniteit N-Guinea Directie N.-S. uitgebreid DE OVERVAL IN JOCKEY'S FIELDS Gevolg van Russische atoomexplosie in IJszee? In Jefferson-City 191 kinderen ontvlucht uit gesticht DE ZAAK-MONTESI Spaak en Bech over morgen naar Den Haag Wereldtitel dammen Logger KW 144 met patiënten naar huis DUBBEL ONGELUK Kind dronk zoutzuur, Oma brak been FALCON GABARDINEJASSEN 'elefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 B'jkant. Beverwijk: Breestraat 121, tel 4790 Bijkantoor en Red Dmuiden: Leeuwariklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J, w Boerrigter en Mr W. A M. van der Kallen hoofdredactie: Ors H. v Run en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COUR SUVERTENIIEIARIEF 28 cent» per millimeter- hoogte. Omroepers té cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week f 2.13 pet maand f 6 40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 6.30 uur avonds tel. 21544 De agendacommissie van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren met zeven tegen drie stemmen bij vijf onthoudingen Besloten de kwestie van Westelijk Nieuw-Guinea aan de Assemblee voor te stellen als agendapunt. De commissie stond onder voorzitterschap van onze landgenoot mr. E. N. van Kleffens. Het Nederlandse standpunt werd uiteen gezet door onze permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, de Beer D. J. von Balluseck. Omdat mr. Van Kleffens de voorzittershamer han teerde achtte de Nederlandse delegatie het beter zich van stemming te ont- Bouden. Datzelfde deden nationalistisch China, Columbia, IJsland en de herenigde Staten. Tegen opneming van de kwestie Nieuw-Guinea verklaar den zich Frankrijk, Groot-Brittannië en Australië. De voorstemmers waren Btirma Cuba Tsjechoslowakije, Ecuador, Syrië, Thailand en de Sovjet-Unie. Aan het voorafgaande debat werd door de Verenigde Staten geen deel ge- domen. De heer Von Balluseck bestreed de opv.atting van de Indonesische ambassadeur, Soedarwo Tjondronegoro, die behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea nuttig en noodzakelijk achtte. De heer Von Balluseck verklaarde, dat, aangezien de souvereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea door Nederland diet aan Indonesië is overgedragen, <i®ze souvereiniteit in Nederlandse han den blijft. Noch nieuwe onderhandelin gen, noch tussenkomst van de zijde van de Verenigde Naties kunnen hierin ver andering brengen. Hij zeide, dat de Ne derlandse regering zich al haar rech- krachtens 't handvest voorbehoudt. ®en debat zou volgens de heer Von balluseck geen nut hebben. Het is waar, zo zeide de Neder landse afgevaardigde, dat de Algeme ne Vergadering ruime bevoegdheden voor bespreking van kwesties nnelt, „maar dit betekent niet, dat de plicht heeft elke eis te bespreken, hoe slecht gefundeerd ook, die de ene gering de andere stelt. De Algemene Vergadering is ook tech nisch de plaats niet om de kwestie te Behandelen, aangezien de Veiligheids rad sedert 1950 op zijn agenda een rap- Port heeft staan betreffende oorspron kelijke voorzieningen voor Westelok Nieuw-Guinea. Zo lang dat zo bluft rag de Assemblée krachtens het Hand- Vest geen besluiten nemen. De Indonesische ambassadeur had Plaatsing van de kwestie op de agenda gevraagd om tweeërlei redenen. In de eerste plaats zou het voortbestaan van het probleem een bedreiging inhouden vrede en veiligheid in het betrok- gebied en voorts zou een openbaar ,'übat in de Assemblée matigend wer- 'en op de eisen, die door extreme ''romingen in Indonesië worden gesteld. >Zo lang de zaak ongeregeld blijft, zul len er ernstige hinderpalen bestaan op fle weg naar betere betrekkingen tus sen Indonesië en Nederland." Volgens de Indonesische afgevaar digde was de status van Nieuw-Guinea ongeregeld gebleven, toen een beslis sing binnen de vastgestelde periode van Oen jaar onmogelijk bleek. Zjjn regering heeft de kwestie voor de Verenigde Naties gebracht, nadat de Pogingen om 't geschil op vriendschap pelijke wijze door onderlinge onderhan delingen te regelen, waren mislukt. In een memorandum, waarin Indo nesië een uiteenzetting geeft van de reden waarom het heeft voorgesteld de kwestie op de agenda te plaatsen, werd gezegd, dat de stelling, dat de «ei Wan Ven yehj Generaal De Castries, de verdedi ger van Dien Bien ï'hoc, is in Indo china teruggekeerd na een kort verlof 'i* Frankrijk. Hij is de vorige maand d't krijgsgevangenschap vrijgelaten. Hij *41 thans toezicht houden 9P het d'elzijn van teruggekeerde knjgsge- vkngenen en een onderzoek instellen daar het lot der vermisten. Franse koopvaardijschepen zijn Begon- den met het overbrengen van 70.uuu Militairen en burgers uit Vietnam naar 5et door de Vietminh bezette Noorden. P®ze mensen hebben de wens daartoe le kennen gegeven. (Reuter) .De Amerikaanse luitenant-kolonel parry Fleming is gisteren door een jPÜKsraad te Fort Sheridan in de mnerikaanse staat Illinois schuldig be- °nden aan samenwerking met de vij- tijdens gevangenschap in een Aoord-Koreaans kamp. Fleming, die 46 jaar is, werd niet ®cnul(jig bevonden aan het verraden an gevangenen onder zijn bevel. In getuigenverklaringen was gezegd, dat Laming eens zijn medegevangenen aangeraden een papier te tekenen, j, aarin de V.N.-troepen werden opge- ePen zich over te geven. Nederlandse regering de souvereini teit over 't Westelijk deel van Nieuw- Guinea bezit, niet kan worden aan vaard. Bij de souvereiniteitsover dracht is de volledige souvereiniteit over Indonesië onvoorwaardelgk over gedragen aan de Indonesische repu bliek, aldus dit memorandum. Ten aanzien van dit laatste punt merk te de heer Von Balluseck op: „Op geen enkel ogenblik heeft de Nederlandse re gering zelfs maar de mogelijkheid over wogen de souvereiniteit over Westelgk Nieuw-Guinea over te dragen aan Indo nesië. De Indonesische regering kan nimmer in twijfel hebben verkeerd over die fundamentele houding van Neder land." Tot enig debat gaf nog aanleiding de kwestie van de toelating tot het lid maatschap van Laos en Cambodja. De Rus Vishinsky vond, dat men dit moest laten rusten tot „de toestand in Ind9- China volkomen in overeenstemming is met de accoorden van Genève' De Fransman Hoppenot bestreed deze zienswijze. Met 12 tegen 2 stemmen werd tenslotte besloten deze kwestie als agendapunt aan de Algemene Vergade ring voor te stellen. De agendacommissie besloot 10 De cember aan te bevelen als streefdatum voor de sluiting van deze zitting. AFP-Reuter-UP De leider van de Britse socialistische party, Clement Attlee, is gisteren in Londen teruggekeerd van zjjn bezoek aan de Sovjet-Unie en China. „Ik ben van mening, dat er 'n vermindering van de spanning is opgetreden als uitvloei sel van het accoord van Genève en ik meen, dat ons bezoek daartoe bijgedra gen heeft. Ik geloof, dat er een kans is op algehele overeenstemming," zo zeide Attlee tegenover journalisten. Desgevraagd verklaarde hij, dat For mosa de grootste moeiiykheid was. „Fersooniyk ben ik van mening, dat hoe eerder wjj van Tsjang Kai Sjek en zijn troepen af zgn, hoe beter het is." (Reuter) De communisten hebben besloten deel te nemen aan de West-Berlijnse verkie zingen in December, voor het eerst sinds 1946, aldus meldt het Oost-Duitse persbureau ADN. De communisten hielden zich in 1948 en 1950 afzijdig van de verkiezingen voor het stedelijk parlement. In 1950 werd het parlement voor vier jaar ge kozen. Het bestuur van West-Berlljn zal Maandag beslissen of de communisten candidaten mogen stellen. Enkele maanden geleden is door de Vrije Democratische partij een motie ingediend om de communisten in West- Berlijn uit te sluiten. (Reuter) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii De regering staat onveranderlijk op het standpunt, dat de souvereiniteit over het Westelijk gedeelte va» Nieuw- Guinea de jure en de facto bp Neder land berust en bjj Nederland behoort te blijven berusten, totdat de inwoners van dit gebied in staat zijn zelf over hun toe komst te beslissen. Aldus lezen wg in de Memorie van toelichting op de be groting van Overzeese Rijksdelen. Overeenkomstig hetgeen is aange kondigd, zal de samenwerking met an dere beherende mogendheden, in het bijzonder binnen het kader van de South Pacific Commission en met ge specialiseerde internationale lichamen, worden voortgezet en, waar nodig en mogelijk, worden geïntensiveerd. Deze vorm van samenwerking op plaatselijk niveau tussen de Australi sche en Nederlandse administratie in de beide delen van Nieuw-Guinea heeft een begin van uitvoering gekregen en ontwikkelt zich bevredigend. De directie van de Nederlandse Spoorwegen is uitgebreid door de be noeming tot directeur van de huidige chef van de dienst van de exploitatie, ir. J. Wesels Boer. De nieuw benoemde directeur zal 1 October zijn functie aanvaarden. Vier personen waren getuige van de brutale goudroof uit een vrachtwagen voor het KLM-vrachtkantoor in Jockey's Fields in Londen. Dinsdagavond kwa men zij naar de kantoren van Scotland Yard, om hun verklaring af te leggen. De beste speurders van Scotland Yard zijn sinds eergisteravond onafge broken in touw om licht te brengen in de brutale diefstal, waarbij twee kis ten met goud, ter waarde van ongeveer 430.000 gulden, werden gestolen uit een vrachtauto vlak voor het vrachtkantoor van de K.L.M. in Jockey's Fields te Londen. Naar het schijnt hebben de dieven van drie verschillende auto's gebruik gemaakt. Met een gestolen zwarte Austin blokkeerden zij een van de toegangen tot Jockey's Fields, waardoor de achtervolging werd vertraagd. Vervolgens reden zij een eveneens gestolen vrachtauto met de achterkant tegen de K.L.M.-wagen en laadden bliksemsnel de twee kisten over. Scotland Yard acht het niet uitgesloten, dat hier dezelfde bende aan het werk is, die in Mei 1952 kans zag om, zonder door de politie achterhaald te worden, voor een bedrag van 2.350.000 gulden aan goud uit een postauto te stelen. De bestelwagen, waarmee de dieven ditmaal met het goud verdwenen, is inmiddels door de politie teruggevon den in Ormond Close, een rustig hofje in Bloomsbur.v, slechts een paar blok- Geheel rechts zit de chauffeur van de vkn het toneel van de vrachtwagen, waaruit het goud werd - - - "f tlTJJTl n T w, /i e FA /I A Vw gestolen, Alfred William James. De drie andere mannen zijn van rechts naar links: Terence Bush ell, zaken- getransporteerd Reginald Crane chauffeur en hebben getransporteerd. John Levy, zakenman. De politie neemt aan, dat de dieven hun buit met een derde wagen verder man, De leider van de Britse Labour Party Clement Attlee, is van zijn reis door Rusland, China, Australië en Canada in Engeland teruggekeerd. Op Londen Airport waren ter begroeting, behalve zijn echtgenote, ook zijn dochter Felicity en zijn 19 maanden oude kleindochter Jennifer Dauis aanwezig, met welke laatste Attlee zich als een gelukkige groot vader geruime tijd onderhield. Een duidelijk bewijs van de zorg vuldigheid, waarmee de dieven te werk zijn gegaan, is wel, dat zij de bestelwagen reeds een maand ge leden hebben gestolen in West-End. Blijkbaar hebben zij het voertuig voorzien van een vals nummerbord en het verder gereed gehouden voor deze speciale gelegenheid. Opmerkelijk is verder, dat de roof werd gepleegd op een ogenblik, dat de Britse minister van Binnenlandse Zaken, Sir David Maxwell Fyfe, met thuis was. Is dat n.l. wel het geval, dan staat er juist op de plaats van de diefstal een politie-agent geposteerd. Bovendien wist de bende dan nog pre cies, dat er een goudtransport zou plaats hebben, een operatie, die anders aan het betrokken personeel altijd tot op het laatste ogenblik geheim wordt gehouden. In de bestelwagen, die in Ormond Close werd aangetroffen, vond de po litie een vilthoed, een pet en een zijden halsdoek. Zij heeft huiszoekin gen verricht in meer dan dertig huizen in het Noorden en Oosten van Londen. Alle wijkagenten hebben opdracht ongewone activiteit van beruchte per sonen te rapporteren. Op alle vlieg velden en in alle havens van Enge land zijn speciale maatregelen getrof fen om te verhinderen, dat de dieven met hun buit naar het buitenland vluchten. Men acht het niet onmogelijk, dat hier een internationale bende aan het werk is. Voor alle zekerheid heeft Scotland Yard ook de Nederlandse po litie om haar medewerking verzocht. De Engelse politie zoekt op het ogen blik naar een berucht heler van het vasteland, die enkele dagen geleden in Engeland moet zijn aangekomen. Sinds de vorige grote gouddiefstal zijn bij de Engelse Staatsbank goud zendingen uit het buitenland aangeko men, waarbij zich een aantal vervalste sovereigns bevond (goudstukken ter Bij Fle: te ming was artillerie-officier toen ■n October 1950 in krijgsgevangen- °Bap raakte. (Reuter) e Waterstofbom heeft vandaag een slachtoffer geëist. De 40-jarige j^banse visser, die tijdens de Ameri- •het,nSe Pr°efnemingen met de H.-bom raai°-actieve stofdeeltjes werd be- t>v ls vanmorgen in een ziekenhuis «0|n f. n- De besmetting had een lever. B«t 'catle veroorzaakt en het hart van a' B'°ffer was door zijn voortdu koortsen ernstig verzwakt. Volgens de Japanse atoomgeleerde, dr Yasuo Miyake, is er in de afgelo pen dagen op verschillende plaatsen in Japan radio-actieve regen gevallen. Hij is van mening, dat de radio-activi teit wordt veroorzaakt door proeven met atoomwapens, die de Russen zouden houden op een eilandje ter hoogte van Kaap Dezhneva, even bin nen de Poolcirkel nabij de Bering- straat. Het Russische persbureau Tass heeft Maandag gemeld, dat Rusland proeven had genomen met atoomwa penen. Er werd niet bij vermeld wat voor soort wapenen en waar de proe ven werden gehouden. Volgens dr Miyake is een grote atoombom of een kleine waterstofbom tot ontploffing gebracht. Volgens zijn berekeningen zou er ook radio-actieve stof of regen gevallen moeten zijn in Alaska en West-Canada. CUP) De West-Berlgnse politie heeft giste ren na de arrestatie van twee van ont voering verdachte personen bekendge maakt, dat een chef van de Russische geheime politie, luitenant-generaal Ma karov, de man op de achtergrond is ge weest bij vele ontvoeringen uit West- Berlgn in de afgelopen negen jaar. De afdeling v-.n de West-Berlijnse po litie, die zich toelegt op eontra-spion- nage en het verhinderen van ontvoe ringen naar Oost-Duitsland, verklaarde, dat generaal Makarov werkt onder de naam „Sascha". Een paar jaar gele den was hij nog kapitein. Nu is hij de voornaamste man voor Sovjet-spion- nage in West-Berlijn. De twee verdachte mannen, de 61- jarige Willi Berger, alias „Diaman ten Willi", en de 31-jarige Hans Wege ner, werden gisteren gearresteerd Met uitlachen bereikt men slechts verbittering voor het huis van een 52-jarige za kenman in de Britse sector van West-Berlijn. De zakenman, wiens naam niet is genoemd, had opge merkt, dat het tweetal zich uren lang voor zijn huis ophield. Hij waar schuwde de politie, die de mannen aanhield na de grens tussen West en Oost-Berlijn gesloten en het huis omsingeld te hebben. Een huurauto is in beslag genomen. De politie deelde mede, dat „Dia manten Willi" trachtte ongewapend de zakenman te ontvoeren, nadat hij er niet in was geslaagd wapens te krijgen om het bevel van „Sascha" uit te voe ren. Volgens berichten heeft Berger de politie meegedeeld, dat de zakenman heeft gewerkt als Russische spion In West-Berlijn, doch dat „Sascha" inlich tingen had ontvangen, dat hg ook tegen de Sovjet-Unie werkte. Ook verklaarde Berger, dat hij nog enkele uren voor zijn arrestatie in Oost- Berlijn met „Sascha" had gesproken. Eem derde man, die aan de ontvoering zou meewerken, had op het laatste ogenblik verstek laten gaan, aldus deze berichten. (Reuter) Bij relletjes, uitgebroken in de staats gevangenis in Jefferson-City in de staat Missouri, werden tenminste drie gevangenen door politiemannen neerge schoten. Vijftien anderen werden ge wond. De opstand zou zjjn begonnen in de afdeling waar gevangenen in eenzame opsluiting waren ondergebracht. Zij zouden zijn losgebroken en hierop hon derden medegevangenen hebben be vrijd. Zeker 500 van de 2200 in de ge vangenis ondergebrachte bestraften zou den bij de rel zijn betrokken. Zij zou den cipiers als gijzelaars vasthouden. Machinegeweervuur kon buiten de mu ren op straat worden gehoord. De ge vangenen zouden een aantal gebouwen zoals de wasserij, de kapel en het thea ter in brand hebben gestoken en ge zien de schietpartij moest de brandweer werkeloos blijven, daar zij niet binnen de muren van de gevangenis kon ko men. Nog meer gebouwen zouden door de opstandelingen in brand zijn gesto ken. (UP) Uit het opvoedingsgesticht Pra Yuana te Tangeran, dertig km. ten Westen van Djakarta gelegen, zijn 191 kinderen ge vlucht. De politie heeft tot nu toe 37 kinderen opgespoord en naar het ge sticht teruggebracht. Naar de oorzaak van de massale ontvluchting wordt een onderzoek ingesteld. Vier houten loodsen van de botenstal- ling „Modern" in Amsterdam en circa 30 zeilboten zijn in de afgelopen nacht door een bijzonder felle brand, die door de harde wind werd aangewakkerd, vol ledig in de as gelegd. Dank zij de gun stige windrichting bleef de loods „Wa- terlust", die er vlak naast ligt, gespaard, al werd er ernstige schade aangericht. Het complex van loodsen ligt aan het Boeierspad, recht tegenover de achter kant van de tribune langs de Bosbaan. Het is slechts bereikbaar langs smalle wandel -en fietspaden, zoals het Jol- lenpad, dat van de Amstelveenseweg voorbij het Olympisch 'Stadion over de spoorbaan het weiland in loopt naar de Nieuwe Meer. De afgebrande loodsen waren voor 90.000.verzekerd. De schade is ech ter hoger. Over de oorzaak van de brand, waarnaar het brandpiket van de Amster damse politie een onderzoek instelt, is nog niets bekend Met groot materieel kon de Amster damse brandweer langs de smalle pa den de brand niet bereikep. Het gevolg was, dat de eerste baby-wagens pas drie kwartier na het uitbreken van de brand de strijd met het vuur konden aanbin den. Toen was het voor de Ipodsen van de stalling „Modern" reeds te laat. Zij brandden tot de grond toe af met alle boten, die er in lagen Zo fel was de brand, dat vele langs De linkse Italiaanse partijen hebben gisteravond het aftreden van de rege ring Scelba geëist na de arrestatie van Piero Piccioni en Ugo Montagna, die genoemd zijn ,n verband met de zaak Montesi. De regering werd door de linkse partijen beschuldigd van „schan delijke inmenging" in het onderzoek naar de dood van Wilma Montesi. De partg en dreigden met een stemming over de vertrouwenskwestie. Premier Scelba heeft gisteravond het linkse verzoek om een onmiddellijk de bat, over het aftreden van Attilio Pic cioni, de vader van Piero, als minis ter van Buitenlandse Zaken ingewil ligd. De magistraat die de zaak onder zoekt, dr. Sepe, heeft de twee arres tanten gisteren in de Regina Coeli-ge- vangenis te Rome ondervraagd. Naar verluidt, betalen beide mannen 500 lire per dag voor een luxecel. Montagna heeft Dinsdagavond een half uur lang getracht de portier van de gevangenis te bewegen hem bin nen te laten Montagna was naar de gevangenis gegaan, nadat hij in een blad had gelezen, dat men op zoek was om hem te arresteren. Toen de advocaat v n Montagna, die door de gezochte was opgebeld, bij het hek van de gevangenis kwam, trof hij zijn cliënt aan in een twistgesprek met de portier. Door politiemannen werd 'n einde gemaakt aan de onenigheid. (Reuter) de steigers gemeerde boten eveneens in vlammen opgingen. Men schat net aan tal der verloren gegane boten op min stens 30. De 36-jarige cantinehouder G. de la R., die met zijn vrouw en vier kinderen in een huisje woont, dat aan de loods „Wa- terlust" grenst, ontdekte het begin van het vuur kort na middernacht in de vier belendende loodsen van „Modern". Ijlings belde hij de politie en gooide vervolgens enige boten los, die langs de steigers in open water lagen. Om half een reden twee motorspuiten en de „bui- tengebied"-wagen met een ladderwagen van de Honthorststraat uit, doch de motorspuiten konden de loodsen onmo gelijk bereiken, omdat ze te breed waren voor de smalle paden. Eén ervan zakte in de drassige berm geheel weg. Om 1 uur werd toen het alarm middel- brand gegeven. Van de Rozengracht kwamen nog een personenwagen, een gereedschapswagen en een babywagen, maar de brandweerlieden kregen niet meer dan vijf stralen van twee baby spuiten tot hun beschikking. Alle overi ge wagens moesten uit de verte lijdelijk toezien. Om een der babyspuiten door te laten moesten trouwens eerst nog een aantal betonnen paaltjes worden wegge- De vier aan elkaar gebouwde loodsen van „Modern" gingen geheel in vlammen po Zij bestreken een oppervlakte van 37 bij 30 meter. Om kwart voor twee vannacht was men de brand meester. Daarna is men nog geruime tijd ge moeid gewest met de nablussing. De Belgische en Luxemburgse minis ters van Buitenlandse Zaken, Paul-Hen-\ ri Spaak en Bech zullen Zaterdag naar! Den Haag reizen om samen met minis-1 ter Beyen te spreken over de Londense conferentie, die Dinsdag begint. Intussen is beslist, dat de West-Duitse Bondsdag geen algemeen buitenlands de bat zal houden vóór de conferentie in Londen begint. De socialistische oppo sitie had er op aangedrongen, omdat er naar het schijnt een verandering in de lucht zit in de West-Duitse buitenlandse politiek. Wellicht zou het debat het mo gelijk maken, dat regering en oppositie nu voortaan één buitenlands beleid gaan voeren. De regering heeft het socialisti sche verzoek echter van de hand gewe zen. waarde van 20 shilling). De nage maakte goudstukken waren wel uit goud vervaardigd en in sommige ge vallen was het goudgehalte zelfs hoger dan bg de wet is voorgeschreven. Men meent, dat de niet-authentieke goudstukken mogelijk afkomstig zijn van dezelfde bende, die nu de overval in Jockey's Fields heeft gepleegd. Het onderzoek wordt geleid door de plaats vervangend hoofdinspecteur van Scot land Yard, John French. Ter ere van de drooglegger van de Zuiderzee heeft het gemeentebestuur van Amsterdam vandaag besloten de eerste 5-jarige HBS aan de Keizers gracht bij de Westermarkt voortaan dr. ir. Lely-HBS te noemen. De school aan de Westermarkt, die vele jaren de enige HBS van Amster dam is geweest en gehuisvest is in de zgn. Coymanshuizen van Jacob v. Cam- pen, heeft nog vele andere illustere figuren onder haar leerlingen geteld. In de vorige eeuw is de school o.m. bezocht door Kloos en Verweij. (Van onze dammedewerker) De wedstrijd om het wereldkampioen schap dammen tussen de Nederlanders P. Roozenburg en W. Huisman zal op 14 October a s. te Leiden beginnen. Er wor den twaalf partijen gespeeld. Als de can didaten voor de titel met een gelijk aan tal punten eindigen, zal een tweede wed strijd worden vastgesteld. Tot dusverre was de gang van zaken dat bij een ge lijke stand de wereldkampioen van dat ogenblik in het bezit van de titel bleef. Zoals men weet is Roozenburg momen teel titelhouder. De laatste partij zal op 30 October in IJmuiden worden gespeeld. De wedstrijden worden gehouden: 14 October Leiden, 16 October Huissen, 18 October Alkmaar, 19 October Hilver sum, 21 October Rotterdam, 22 October Utrecht, 23 October 's-Hertogenbosch, 25 October Leiden, 26 October IJmuiden, 27 October Velsen, 28 October Santpoort en 30 October IJmuiden. De motorlogger Wilhelmina V, KW 144, heeft vanmorgen de visserij afge broken en is op weg naar IJmuiden. Vier van de opvarenden bleken na on derzoek door de arts van het hospitaal kerkschip De Hoop vermoedelijk ver schijnselen te vertonen van contactin fectie met paratyphuspatiënten. Een van hen, de matroos H. Haas, is door het fregatschip Wolf van de marine in Den Helder binnengebracht. De anderen zullen in IJmuiden aan land gebracht worden. De vangst van de KW 144 wordt vernietigd. Ook op een andere logger, waarvan de naam nog niet bekend is, zouden soortgelijke verschijnselen ont dekt zijn, zij het in mindere mate. Het hospitaalkerkschip heeft geen patiënten aan boord genomen en blijft bij de vis sende vloot. Intussen is de Keuringsdienst voor Waren bij de controle van aangevoerde vis extra attent, zodat er geen enkele aanleiding tot vrees voor besmetting door het eten van in IJmuiden aange voerde vis behoeft te bestaan. Aan de Populierenlaan te Beverwijk gebeurde vanmorgen een dubbel on geluk. De anderhalf-jarige F. Schelle- vis zag op het erf van de woning van haar grootoudere een flesje zoutzuur staan en begon daaruit te drinken. De oma, die het van binnen de woning zag gebeuren, wilde naar buiten snel len om het kind het flesje af te nemen, kwam daarbij te vallen en brak haar been. Zowel de anderhalfjarige als de oma zijn naar het Rode Kruis Zieken huis te Beverwijk overgebracht. Advertentie (tot Vrijdagavond) Van het Westen uit toenemende bewolking met later regen. Tot ma tig .of krachtig toenemende Zuide- lgke wind. Vannacht in het Oosten van het land kans op lichte nacht vorst. Morgen overdag Iets kouder dan vandaag. Zon: 6.28-18.36. Maan: 3.37-17.18.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1