30 DODEN bij explosie benzinetank van Tweede reservoir met inhoud van bijna 1 mdlioen liter ternauwernood behouden DULLES stelt internationaal atoombureau voor in de V.N. Van grootscheeps mag geen enkel land worden uitgesloten Geen diesel-electr. materieel op baanvak Arnhem- Winterswijk Begin volgend jaar regeling def. ouderdomsvoorziening Britten presenteren Vliegend ledikant Aan het kortste eind? Telepathische voorspelling leidt tot arrestatie van inbreker RAMP OP AMERIKAANSE BASIS BIJ TRIER Zaak-Montesi in Senaat van Italië Rusland bouwt één duikboot per week m Naar kinder bijslagversek voor zelfstandigen Moskou opnieuw tot praten bereid Vier ouderwetse poten SIM Nieuwe regering in Vietnam DODE EN ZWAARGEWONDE BIJ DRAMA IN HAARLEM-ZUID Getroffen vrouw nog in staat de politie op te bellen weer n Tot hoofd en Kart a ImMHI vrijdag 24 september 1954 78sfe JAARGANG No. 26101 Communisten eisen parle mentair onderzoek Gevangenisopstand onderdrukt; 4 doden ^choolgeldregeling op o October in Kamer Uurdienst traject Helmond-Eindhoven Prinses Maria Pia en prins Alexander verloofd Grote brand op Aruba Schade geraamd op 500.000 Curagaose guldens Argentijns schip met 54 man vermist Belangrijk vooroverleg van Dulles in Londen Verhouding met Parijs nog meer verkoeld M0T0R-BR0MF1ETSKLEDING O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 B'jkant. Beverwijk: Breesuaat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IDmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. W. Boerrlgter en Mr, W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERrENlIEfARIEF 28 cents per millimeter* hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, t 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Nabij de Amerikaanse luchtmachtbasis Bitburg in West-Duitsland is gis teren een tank met benzine voor straalmotoren ontploft en in brand ge- Wogen. Dertig Franse en Duitse ingenieurs, die ter plaatse juist een brand- hlusdemonstratie bijwoonden, kwamen hierbij om het leven. 16 personen borden nog vermist en er zijn tientallen gewonden. De tank bevatte een '«houd van 600.000 liter vliegtuigbenzine en was door een ondergrondse 'eiding verbonden met een tweede tank, die een millioen liter van dezelfde brandstof bevatte. Toen de verbindingspijpleiding eveneens begon te bran den, heeft men de inhoud van de tweede tank in een riviertje laten weg- 'open, teneinde nieuwe branden en ontploffingen te voorkomen. De Italiaanse communistische sena tor Ottavio Pastore heeft gisteren in de Senaat de campagne tegen ie re- Sering Scelba geleid. Hij eiste een par lementair onderzoek naar de zaak- Montesi. De communisten willen de re- Sering in verband met deze affaire tot aftreden dwingen. Pastore zeide, dat de grote Italiaanse Politiemacht, die na de qorlog door Scelba was opgebouwd, een werktuig y«n geweld en omkoperij is geworden. He communisten stellen Scelba, die «tinister van Binnenlandse Zaken was toen Wilma Montesi overleed, moreel Verantwoordelijk voor het op een zijspoor brengen van het onderzoek van de poli tie in de zaak-Montesi. Toen christen democratische senatoren de communis tische beschuldigingen trachtten te Weerleggen, protesteerden de commu nisten met' luider stemme. Zij schol den hun tegenstanders uit voor .idioot" en „dwaas." Senator Pastore droeg het zijne bij tot het rumoer, door Scelba te beschul digen van een fascistische, krankzinni ge en anti-democratische campagne te- ^en het Italiaanse volk. De uitdrukking '.fascistisch" bracht de neo-fascistische Senatoren in het geweer en het kabaal bleef voortduren. Pastore ging in zijn beschuldigingen zeifs zover dat hij pre bier Scelba, zelf Siciliaan, niet alleen bij de zaak-Montesi betrok maar hem dpk aansprakelijk stelde voor het „Sici- «aanse bandietendom." Premier Scel ba zat onbeweeglijk en maakte nu en dan aantekeningen. Men verwacht, dat dij volgende week zal antwoorden. De vliegbasis Bitburg ligt in het Frans-Luxumburgse grensgebied van West-Duitsland. Sedert het begin van dit jaar zijn hier pilootloze bommen werpers van de Amerikaanse lucht macht, z.g. „Matadors" gestationneerd. De benzinetanks vormen het eindpunt van een pijpleiding die dwars door Frankrijk loopt. De tanks behoren tot de benzine-depots die in het kader van de NATO zijn opgericht. De explosie vond gistermiddag plaats om tien voor vijf. Vanochtend pas zijn de brand weren uit de omliggende Duitse steden en dorpen er in geslaagd het vuur mees ter te worden. Op uitnodiging van de Franse auto riteiten bezochten een aantal Franse en Duitse ingenieurs de automatische brandblus-installatie van de benzine tanks. Toen een groep deskundigen met hun auto's over de ondergronds aan gebrachte tank reed, ontplofte deze plotseling. Onmiddellijk vatte de vrij komende benzine vlam en schoot tot bijna 300 meter hoog de lucht in. De slachtoffers werden onherkenbaar ver minkt. Een aantal getroffenen overleed onderweg naar het ziekenhuis. Onmid dellijk begonnen de reddingsploegen van het vliegveld hun droeve werk zaamheden. Twintig ziekenwagens brachten de gewonden over naar de omliggende ziekenhuizen. Ook werden helicopters van de Amerikaanse lucht macht ingeschakeld bij het vervoer van gewonden. Over de oorzaak van de ramp tast men in het duister. Sommigen zijn van mening, dat er sabotage in het spel is, maar deze veronderstelling werd door functionarissen "an de Franse geheime dienst van de hand gewezen, hoewel de mogelijkheid theoretisch aanwezig werd geacht. De Franse geheime dienst stelt samen met de Amerikaanse veiligheidsdienst een onderzoek in. Waarschijnlijker is, dat de tank geëxplodeerd is doordat een vuur dat bovengronds op de tank was ontstoken voor de brand- blusoefening, te veel hitte heeft ver oorzaakt. Verkenningsvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht zijn on middellijk na de ramp opgestegen om een onderzoek in te stellen. Een der piloten deelde later mee, dat er zich een enorme rookkolom had gevormd, die aan de top de vorm had van een paddestoel, zoals dat geschiedt bij een atoombom-explosie. Op nog geen tweehonderd meter van de ontplofte tank bevond zich een tweede, nog veel groter reservoir, dat een millioen liter vliegtuigbenzine be vatte. Beide tanks waren met een on dergrondse pijpleiding verbonden. Toen de pijp vlam vatte, heeft men de ben zine uit de tweede tank moeten laten weglopen. Het gevaar bleef echter be staan, dat er nieuwe explosies zouden volgen. Gisteravond heeft men over wogen het nabijgelegen dorp Wolfsfeld te ontruimen. Een ooggetuige verklaar de: „Het zag er uit als na het bom bardement van Trier tijdens de tweede wereldoorlog, toen de hele stad in een vuurzee herschapen werd". Meer dan duizend man Franse, Duitse en Ameri kaanse brandweerlieden hebben tot van ochtend de brand bestreden. De slacht offers van de explosie zullen waar schijnlijk Maandag gezamenlijk in Bit burg ter aarde worden gesteld. (Reuter/AFP/DP A/UP) De Amerikaanse minister van mari ne, Thomas, heeft tijdens een rede voering gezegd, dat Rusland momen teel over 350 duikboten beschikt, waar onder 90 in de Stille Oceaan. Rusland zou zijn onderzeevloot uitbreiden met één schip per week. De nll?.lstqr voegde er echter aan toe, dat de v. fc>. over de middelen beschikt ket onder- zeebotengevaar te bestrijden door mid del van een nieuw soort mijnen of door middel van geleide projectielen waar mede men tegenwoordig de onderzee boten zelf en hun bases kan bestoken. ■IV", Er is bepaald niet veel overgebleven van deze viermotorige „York"-machine van de Schotse Luchtlijnen. Toch slaagden alle inzittenden 54 soldaten, die naar de Suezkanaal-zone moesten, alsmede een vijfkoppige bemanning er in onge deerd uit de neergestorte machine te komen, dank zij de perfecte discipline en de kalme houding van de inzittenden. Het ongeval gebeurde op het vliegveld Stansted in Essex. Slechts één soldaat kreeg onbetekenende wonden in het gelaat. Waarschijnlijk in de eerste helft van 1955 zal minister Suurhoff een wetsont werp indienen met betrekking tot de definitieve ouderdomsvoorziening. Voorts ''nopte de minister in de komende pe riode belangrijke voortgang te kunnen •«aken met betrekking tot de invoering van een kinderbijslagverzekering voor felfstandigen, alsmede terzake van een «erziening der uitkeringen krachtens de in de invaliditeits- weduwen- en we grenten. De wachtgeld- en werkloosheidsver zekering dient een technische herziening ;6 ondergaan. Vooru'üopend op deze her- f'ening is de minister voornemens op Z°rte termijn de indiening te bevorderen /an een ontwerp van wet tot incidentele ^ijziging der Werkloosheidswet. Ver end houdende met de moeilijkheden, Welke zich voordoen ten aanzien van Werknemers, die in de regel uitsluitend ®izoenarbeid verrichten. Het peil der arbeidskosten, zo zegt de ^«lister in de toelichting op zijn be groting, zal onder controle dienen te h«jven. Met name zal voorkomen die- -e« te worden, dat onder de suggestie j®« de sterk verbeterde economische gestand van het moment een onge- 'eidelde stijging van lonen en overige j, "eidskosten zou ontstaan, welke het ysultaat van bijna cien jaar zelfbeheer- "J? ongedaan zou maken, j, D°k een gewijzigd systeem van loon- iht waaromtrent sinds geruime tijd tensief overleg gaande is, zal tegen dit 6e^aar afdoende garanties dienen te bie- „^eerstand dient te worden geboden de verleiding thans over te gaan tot het bedwingen van de opstand in de |evangenis van Jefferson City, in Va„^erenigde Staten, zijn vier ge- d6t,.?e«en om het leven gekomen en Waj.'ê gewond. Voorts werden drie be- Wep s gewond. Acht gevangenisgebou- dig(1 Werden vernield of ernstig bescha- «g h millioen dollar. De opstand tha6 ruim een hele nacht. De orde ans weer hersteld. 4FP-UP) Og Om 1Ieuwe schoolgeldregeling zal op ctober He schade bedraagt naar schat- q6i<J m de Tweede Kamer behan- warden, tegelijk met het wetsont- ÏV °l regeIinS van het onderwijs in Se taal bij het Lager Onderwijs. beperking van de emigratie-activiteiten Ook hier geldt, dat een politiek op lan gere termijn slechts kan worden bepaald door de op langere termijn berekende behoeften en dus onafhankelijk van tij delijke fluctuaties in de omstandighe den dient te worden gevoerd. Eenzelfde richtsnoer dient te worden aangehouden met betrekking tot een an der punt van meerjarig beleid: de zorg voor de aanvullende werkgelegenheid Ook te dien aanzien zou men kunnen stellen, dat daaraan op het moment, be houdens enkele zeeer speciale gevallen, geen behoefte bestaat. Niettemin zou het volstrekt onjuist zijn, om die reden de aandacht terzake te laten verslappen. De winterdienstregeling van de Spoor wegen, die Zondag 3 October wordt ingevoerd, brengt geen wijzigingen van bijzonder belang mede. De N.S. be treuren, dat door vertraging in de af levering van het in aanbouw zijnde diesel-electrische stroomlijnmaterieel de volledige invoering van deze moder ne tractievorm op de baanvakken Arn hem-Winterswijk en Alkmaar-Hoorn moet worden uitgesteld tot een nader te bepalen datum, die zo mogelijk in de loop van de komende winterdienst zal liggen. De treinen Arnhem-Winters wijk kunnen eerst te Arnhem-Velper- poort gaan stoppen, als de dienst op dit baanvak volledig diesel-electrisch wordt uitgevoerd. Op het baanvak Eindhoven-Venlo zal eveneens in de loop van de winterdienst de stoomtrein geheel uit de reizigers- dienst verdwijnen. Zodra de eerste nieuwe, thans nog in aanbouw zijnde, getrokken doorgangsrijtuigen worden af geleverd hetgeen in de loop van de a.s. winter wordt verwacht zullen deze rijtuigen, getrokken door diesel- electrische locomotieven, hun intrede doen op dit baanvak. In afwachting hiervan zal de dienst Eindhoven-Venlo evenals nu worden uitgevoerd door die sel-electrische stroomiijntreinen, afge wisseld met getrokken treinen. De fre quentie op deze lijn wordt echter al on middellijk verhoogdHelmond-Eindho ven krijgt een volledige uurdienst en Heimond-Venlo een uurdienst op vier treinen in elke richting na. In het Westen des lands wordt de dienst RotterdamMaassluis op werkdagen met vier treinen in elke richting uitgebreid tot een half- uurdienst. Ook de dienst Amster- I dam - Hoorn - Enkhuizen v.v. John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft voortbouwend op de plannen die president Eisenhower verleden jaar heeft geopperd gisteravond in de Algemene Vergadering van de V.N. de oprichting voorgesteld van een internationaal atoombureau voor vreed zame doeleinden. Dulles verklaarde nadrukkelijk, dat geen enkel land van dit grootscheepse experiment diende te worden uitgesloten en hij sprak de hoop uit, dat het bureau het volgend jaar nog zijn werkzaamheden zal kun nen beginnen. Het Amerikaanse voorstel zal worden ingediend om als punt op de agenda te worden geplaatst. Dulles deelde voorts mede, dat de Sovjet-Unie na vijf maanden het stilzwijgen te hebben bewaard over het voorstel van Eisenhower tot oprichting van een wereldbank van splijtbaar ma teriaal daags tevoren een nota had overhandigd, waarin zij haar bereid heid om de besprekingen voort te zet ten tot uitdrukking brengt. De nota be vat echter geen aanwijzing, dat de Rus sische regering terug gekomen is op haar negatieve houding tegenover Ei senhower's voorstel, zo verklaarde Dul les. Het is niet zo dat plotseling een won der gewrocht moet worden, zo verklaar de Dulles. Er kan echter een program worden opgemaakt en tot leven gebracht dat de verzekering biedt dat de atoom energie voor millioenen een betere le venswijze zal kunnen brengen. Het is ons vaste besluit dat resultaat te be reiken. Ter overweging van het voorstel een internationaal bureau op te rich ten stelde Dulles het bijeenroepen voor van een internationale weten schappelijke conferentie, waarop het hele uitgebreide onderwerp bestudeerd zou moeten worden. Deze conferentie, die in het komende voorjaar gehou den zou moeten worden, zou onder auspiciën van de V.N, moeten worden gehouden. Daarnaast, zo deelde Dulles mede, hebben de Amerikanen zich ten doel wordt op werkdagen uitgebreid en wel van twaalf tot zestien treinen in beide richtingen. Tussen Dordrecht en Gorinchem gaat dagelijks een nieuwe avondtrein rjjden met te Dordrecht direct aan sluiting uit Rotterdam. Internationaal verkeer De belangrijkste verbetering in het internationale verkeer is de toevoeging van zeven sneltreinen in beide richtin gen aan de bestaande dienst tussen Maastricht en Luik. Deze treinen, die de afstand tussen beide steden zullen afleggen in 31 minuten, worden gereden met nieuwe Nederlandse dieselelec- trische treinstellen. Teneinde het Gooi op Zon- en feest dagen een dagverbinding met West en Zuid-Duitsland te geven zal op deze dagen 'n trein van Amsterdam (v 6.28) via Hilversum (v 6.57) naar Utrecht (a 7.15) rijden. Te Utrecht geeft deze trein aansluiting op de Loreley Express (Utrecht v 7.39). De verloving tussen Prinses Maria Pia van Italië en Prins Alexander van Joegoslavië is thans bekend gemaakt. De vader van de Prinses, Umberto, heeft gisteravond aan de leden van konink lijke families en intieme vrienden over de gehele wereld de aankondiging ge zonden. (UP) Indië. De Indonesische premier Ali Sastroamidjojo 'leeft in Nieuw Delhi geconfereerd met premier Nehroe van Indië over een gemeenschappelijke po litiek tot behoud en versterking van de vrede in Azië. Het Engelse ministerie van bevoorra ding heeft de eerste foto gepubliceerd van het „Vliegend ledikant", dat doo. Rolls Royce, de Engelse fabriek van vliegtuigmotoren, is gebouwd. Volgens de foto beeft het nieuwe vliegtuig, zon der vleugels, waarvan het bestaan zo als gemeld aan de vooravond van de Britse luchtvaarttentoonstelling door de minister van bevoorrading, Duncan Sen- dys, werd onthuld, een vast vier-deli'r landingsgestel. De poten hiervan lijken inderdaad liet op de poten van een ouderwets ijzeren ledikant. Bovenop is een vlak gedeelte, waar de vlieger een plaats heeft. De vlieger zit boven de tussen de vier poten van het landings gestel aangebrachte twee Rolls Royce ,,nene"-straalturbineinotoren, de brand stoftanks en dé verdere apparatuur. De ze beide motoren stoten, wanneer ze in werking worden gezet, liun uitlaat gassen naar beneden uit. Door de daar door optredende rc ictie gaat het „vlie gende Ledikant" rechtstandig omhoog, en wordt het in het lucht gehouden. De 58-jarige invlieger van de Roils Royce motorenfabriek, Ronald She pherd, heeft eerst opstijgingspogingen ondernomen, terwijl het vliegtuig was verankerd. Begin Augustus maakt hij de eerste vrije vlucht met de machine te Huckall. Iiij bleef er ongeveer tien minuten mee in de lucht dicht bij de grond. Bij volgend stijgproeven ging hij tot een meter of negen hoog. De hori zontale bewegingen van het toestel wor den tot stand gebracht door middel «pi van twee aan voor- en achterzijde aan gebrachte püpen, die straalstoten van samengeperste lucht kunnen uitlaten. Luchtvaartdeskundigen hebben grote verwachtingen van dit type vleugelloos vliegtuig, omdat naar zij menen het aanleggen van dure en grote vliegvel den er door tot het verleden zou kunnen gaan behoren. Velen danken liun gerust geweten aan hun slecht geheugen De Vietnamese premier Ngo Dinh Diem heeft meegedeeld, dat zijn kabi net ingrijpend gereorganiseerd is. De premier wilde het kabinet een bredere basis geven door opneming van Cao disten en leden van de secte der Hoa Hoa. Het nieuwe kabinet wordt een regering van „nationale eenheid" ge noemd, waarin de Zuid-V ietnamese vertegenwoordigers sterk in de meer derheid zijn. Maandag traden negen ministers van het vorige kabinet af. Generaal Ngoejen van Xoean, vice- president en minister van Defensie, heeft vandaag zijn ontslag ingediend. Verwacht wordt, dat Ngo Dinh Diem vanmiddag de samenstelling van zijn nieuwe regering bekend zal maken. gesteld in het begin van volgend jaar een reactorschool te openen, waar bui tenlandse studenten op de hoogte zullen worden gebracht met de beginselen van atoomkracht, speciaal voor vreed zaam gebruik. Voorts wil men een aan zienlijk aantal chirurgen en andere me dici uit 't buitenland uitnodigen om deel te nemen aan het we.x in de ziekenhui zen voor kankerpatiënten, waar men reeds van atoomenergie gebruik maakt. Woensdagnacht heeft er te San Nicholas op Aruba een enorme brand gewoed, welke een viertal houten huizen in vlammen deed opgaan en een aantal andere huizen beschadigde. De schade wordt beraamd op 500.000 Curasaose guldens. Het Argentijnse vrachtschip „San Martin" met een bemanning van 54 koppen wordt thans definitief als ver mist beschouwd. Men heeft voor het laatst iets van het schip vernomen, toen het voor de Chileense kust voer. Men acht het mogelijk, dat de „San Martin" is gekapseisd, nadat de lading tarwe door ruwe zee is gaan schui ven. (AFP) YY et artikel van prof. Romme in f—t de Opmars over de Troonrede J-J- en de Millioenennota is inte ressant om zijn opbouw. De schrijver weidt nogal uitvoerig uit over twee lacunes bezitsvorming en kleuter onderwijs betreffende welke eigenlijk, tot de verantwoordelijkheid van twee katholieke ministers (De Bruijn en Cals) behoren. Op het eerste gezicht maakt het de indruk, dat de heer Romme over de katho lieke ministers het meest ontevreden is. Er komt nog bij, dat men de pas sage in de Troonrede over de huur belasting niet los kan maken van minister Witte, en ook tegen deze passage heeft prof. Romme bezwa ren. Wij veronderstellen echter, dat prof. Romme weet wat er achter de schermen gebeurt. Het is bijvoorbeeld bekend, hoe de regeling van het kleu teronderwijs afstuit op het departe ment van Financiën. Het is ook be kend, dat de enige maatregel op het gebied van bezitsvorming tot nu toe een averechtse was: namelijk het be lasten van werkgeversbijdragen aan bouw- en spaarfondsen. De heer De Kort heeft daarover vragen gesteld aan de ministers van Financiën en van Sociale Zaken en daarbij was hij blijkbaar wel aan het goede adres, want hij kreeg van die zijde ook ant woord en niet van de minister van P.B.O. en Bezitsvorming. Het laatste voorval demonstreert wel, dat men de verantwoordelijkheid voor bepaal de gestes niet altijd geheel moet zoe ken bij de minister, tot wiens ambts gebied de zaak formeel behoort doch dat men de interdepartementale krachtsverhoudingen in aanmerking moet nemen. Waarschijnlijk meent prof. Romme, dat de katholieke mi nisters ieder op hun terrein enige steun van de publieke opinie nodig hebben om zich te kunnen laten gel den. Men kan het daarmede van harte eens zijn, al gaat men zich afvragen, of dan de samenwerking binnen het Kabinet wel ideaal is. Indien wel de huurbelasting, wel de verlenging van een deel der nood- verhoging van de vennootschapsbe lasting. wel een uitstel van belas tingverlagingen, doch niet de be zitsvorming en niet het kleuteron derwijs een plaats vinden in het re geringsprogram, moeten wij dan niet terugdenken aan hetgeen wij bij het optreden van dit Kabinet schreven: dat niet het aantal ministers, maar het bezetten van sleutelposities met krachtfiguren bij een Kabinetsvor ming belangrijk is? Verleden jaar konden wij schrijven, dat de invloed van de niet socialistische ministers op het regeringsprogram merkbaar was. Het is onmiskenbaar, dat het overwicht intussen weer naar links is verschoven. Veel zal thans afhangen van de houding van de katholieke Kamerfractie. Indien zij zich laat gel den en zich niet in compromissen laat vangen (bijvoorbeeld tijdelijk aanvaarden van onaannemelijke wet ten), dan geeft zij de beste steun aan haar geestverwanten in het Kabinet. De testcase komt spoedig genoeg aan de orde: de verhoging der vennoot schapsbelasting loopt 1 Januari automatisch af, tenzij de K.V.P.- fractie haar verlengt. Vannacht heeft zich in de Anna van Burenlaan in Haarlem-Zuid een dra ma afgespeeld, dat aan één persoon het leven heeft gekost. Om ongeveer half zes vanmorgen werd de Haarlemse po litie telefonisch gewaarschuwd door een dame, die onmiddellijk om hulp vroeg. De politie ging ogenblikkelijk naar het opgegeven adres, waar zij de betrokken dame, de 44-jarige mevrouw B„ bij het telefoontoestel in de ach terkamer aantrof met twee schoten in de borst. In de voorkamer van de wo ning trof men het stoffelijk overschot aan van de 63-jarige W. C. R. van L., employé van een Nederlandse bankin stelling. In zeer zorgwekkende toestand moest mevr. B. naar de Mariastichting in Haarlem worden overgebracht. Tot nu toe heeft de Haarlemse politie haar nog niet kunnen verhoren. Omtrent de oor zaak van dit drama tast men in het duister. Uit het voorlopig onderzoek, dat prac- tisch een groot gedeelte van de ochtend in beslag nam, is komen vast te staan dat de man, die een pistool in zijn rech- (Van onze correspondent) In de afgelopen maanden werd bij herhaling op geheimzinnige wijze in gebroken in de Coöp. Aan- en Ver koop Vereniging te Bergeijk. De in breker scheen over sleutels van het pakhuis te beschikken en er verdwe nen telkens belangrijke geldsommen. De rijkspolitie hield een waakzaam oog op de inrichting, maar slaagde er niet in, ook nadat de onbekende ze ven maal met succes was terugge keerd, hem te pakken te krijgen. Ten einde raad besloot de directeur der C. A. V., de heer P. H. Verhees, de Tilburgse telepaath en psychometrist „Winando" in de arm te nemen. Hem werd het bewuste geldkistje ter hand gesteld, hij voorspelde onmiddellijk dat de dief voorlopig niet meer zou terug keren, hetgeen inderdaad het geval was. Veiligheidshalve plaatste de politie daarop een foto-toestel in het gebouw, dat via gespannen draden bij het ope nen van de deur de binnentredende zou „kieken". Op zekere nacht, nu en kele weken geleden, liep de man in de val. Maar toen hij zich ontdekt zag sloeg hij aanstonds op de vlucht. Al weer was men dus even ver. Opnieuw werd „Winando" geraad pleegd. Deze wist nu precies aan te geven op welke dag en welk uur de man, andermaal en wel voor de der tiende keer, zijn bezoek zou herhalen. En ook welke veiligheidsmaatregelen hij daarbij zou treffen. Hij zou met steentjes gooien en een rammelend voorwerp gebruiken om er zich van te verzekeren, dat geen onraad in de buurt was. De politie nam derhalve haar voor zorgen en werkelijk op de aangegeven datum, des nachts om twee uur, kwa men alle voorspellingen uit en werd de dief, in het bezit van valse sleutels en van handschoenen voorzien, juist toen hi het pakhuis binnen wilde taan, in de kraag gegrepen. Hij heeft vijf in braken. in hetzelfde gebouw bekend. terhand hield, eerst op de vrouw ge vuurd heeft en daarna de hand aan zich zelf heeft geslagen. In de woning trof de politie voorts een lichte wanorde aan, zodat aangenomen moet worden, dat zich eerst een scène heeft afge speeld. Ofschoon de berichten omtrent dit dramatisch gebeuren de politie eerst om half zes bereikten, is het niet uitge sloten, dat het drama eerder is geschied. Buren hebben namelijk om ongeveer vier uur kloppen tegen de muur en geroep gehoord. De dader kwam uit Amsterdam, doch woonde sinds enige tijd in het huis van mevrouw B. John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, zal Zondag en Maandag in Londen, aan de vooravond van de Negenmogendheden- conferentie over Duitsland's herbewa pening, belangrijke besprekingen voe ren met sir Winston Churchill en mi nister Eden. Men acht het echter on waarschijnlijk, dat Dulies ook metpre mier Mendès-France afzonderlijk zal confereren voor de conferentie Dinsdag begint. De reeds koele verhouding tus sen Frankrijk en de Verenigde Staten zou na bestudering van het plan Men dès-France vpor herbewapening van West-Duitsland nog koeler geworden zyn, zo meent men. Advertentie (tot Zaterdagavond) Zwaar bewolkt met enige regen, maar later ook verspreide opklarin gen. Matige, tijdelijk krachtige Zuid- Westelijke wind. Vannacht minder koud. Morgen overdag dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. Zon: 6.29-18.34. Maan: 4.49-17.33.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1