Kaartlees- en oriëntatierit baarde weer veel problemen TONEELGROEP STUDIO „HENRIK EN MET PERNILLE" Groot aantal diploma's uitgereikt aan leden Bescherming Bevolking Feestelijke bijeenkomst in het Concertgebouw Kindercrèches verkeren in nood Ruim 1 millioen voor aanleg sportterrein met sintelbaan Terreinen van DEM, en De Kennemers verdwijnen Beverwijk moeten Ter kennismaking U wordt zeker niet dommer de Renault Fregate Garage Den Hout Abr. Meyer a L Nieuw gemeentelijk sportcomplex in Beverwijk VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1954 PAGINA 2 Succes voor Haarlemse Politiesportvereniging GEMEENTEZAKEN VOORSTEL TOT WEGVERBETERING In Waarderpolder B. en W. ontfermen zich over Gildehuisje Verlenging termijn ontrui ming van woningen Kosteloze pokkeninenting B. en W. stellen subsidie verhoging voor „Maria van Haarlem" naar Alkmaar Burgerlijke Stand ERFPACHT GEMEENTEGROND Benoeming lid Haarlemse Sportraad Commissie „Woonruimte- wet 1947" VERKOOP VAN GROND VERNIEUWING SCHUREN BOUW COMPLEXEN Voorstellen benoemingen leerkrachten M.O. Tunnelbouw Veisen Stakers marcheerden door IJmuiden Brand in Magdalena- steeg Brandweer was het vuur spoedig meester Stoutenbeek onderging succesvolle vernieuwing HEEMSTEDE Paedagogische cursus in St. Bavoparochie geopend Het geschil tussen gemeente en Sluyters' Drukkerijen GROTE SCHADE AAN TUINBOUW Ook bloementeelt getroffen BELGISCHE MUNTEN IN AUTOMAAT GELD VERDUISTERD VAN ZIJN PATROON Kantoorbediende krijgt J een jaar JONGETJE OVER FIETS GESLAGEN Waterstanden Myxomatose in Noord wij kerhout Beurs van Amsterdam Beurs van New York Omstreeks elf uur gistermorgen kon digde geronk van motoren bij restaurant Dreefzicht aan de Fontijnlaan de start aan van het eerste gedeelte van de oriëntatie- en kaartleesritten voor per sonenauto's en motoren. Deze ritten waren georganiseerd door de politie- sportvereniging Haarlem. In totaal ver schenen acht auto's en 45 motoren, waaronder enkele met zijspan, aan de start om het 155 km. lange parcours af te leggen. Er werd alleeen gebruik ge maakt van verharde wegen. De eerste rit was een oriëntatierit waarvoor de deelnemers een blind kaartje kregen waarop de begrenzing van het parcours stond aangegeven. De tweede rit was een wedstrijd in kaartlezen. De deel nemers kwamen uit Amsterdam, Apel doorn, Tilburg, Haarlem, Zaandam, Gor- kum, Dordrecht, Tilburg (douane), Vel- sen en Alphen aan de Rijn. Hoofdcom missaris H. C. Fontijne en commissaris De Boer maakten de rit mee, evenals de prijswinnaar in de autoklasse van 1953, de heer A. C. v. d. Werff, en de winnaars van het vorige jaar in de klasse solomotoren, J. Spit uit Amster- De raad van de gemeente Haarlem komt Woensdag 29 September a.s. des middags 2 uur in openbare vergade ring bijeen. B. en W. stellen voor 7000 beschik baar te stellen voor de aanschaffing en inbedrijfstelling van een oliegestook- te hele luchtverwarming in de politie- garage en werkplaats aan de Lange Wijngaardstraat, alsmede een bedrag van 13000,- voor de uitbreiding aan de noordzijde van het sportterrein aan de Van Oosten de Bruynstraat en het maken van een afrastering. Verschillende voorstellen hebben be trekking op de onderwijszaken. Zo wordt voorgesteld aan de Christelijke Opleidingsschool voor onderwijzeressen bij het kleuteronderwijs voor de jaren 1953-1954 een subsidie te verlenen van ten hoogste 1.942,-; 1450,- voor de aanschaffing van vier naaimachines voor handwerkonderwijs ten behoeve van de Koningin Emmaschool en Prins Bernhardschool; een bedrag van 12.972 voor leer- en hulpmiddelen voor voorlopige huisvesting van klassen van de nieuw te bouwen bijzondere school voor U.L.O. in het uitbreidingsplan Delft wijk"320.- voor verbetering van banken in een van de aan de R.K. Industrie- en Huishoudschool ver huurde leslokalen van de H.B.S., Zijl vest 27; tegen de prijs van ƒ21,40 per m2 grond te verkopen aan de vereni ging „Het Christelijk Lyceum te Haar lem" voor de uitbreiding van het in aanbouw zijnde lyceum aan de Plane- tenlaan en tenslotte 750 en 2605 te bestemmen voor resp. de inrichting van handenarbeidlokaal in de M.U.L.O.- school aan de Parklaan en het aan schaffen van de benodigde materialen. De toestand van de toegangswegen naar de in de Waarderpolder geves tigde bedrijven van de Haarlemse Ma chinefabriek v.h. Gebr. Pigee en Hila- rius Draadindustrie is dermate slecht, dat de aanvoer van materialen regel matig moeilijkheden ondervindt. Ver betering kan worden aangebracht door doortrekking van de Nijverheidsweg tot aan het weggetje, wat naar de bedoel de bedrijven leidt. De aanleg vergt in totaal 42.000. B. en W. stellen voor dit bedrag ter beschikking te stellen. Elk van de firma's zal 9500 in de kosten bijdragen. Een gedeelte grond aan de Witte Herenstraat, met een oppervlakte van 1500 vierkante meter, is B. en W. te koop aangeboden tegen 21000. Het college acht het wenselijk op dit koop- voorstel in te gaan, omdat de binnen stad een dringende behoefte heeft aan speeltuinen en op dit terrein, volgens het verkeersplan, de doorbraak van de Nassaulaan naar de Kinderhuisvest moet worden uitgevoerd. Op bedoelde grond staat echter het „Gildehuisje", een pand van historische waarde. Daarom willen B. en W. het voor verval behoeden, temeer omdat het na restauratie geschikt als buurt- of verenigingsgebouwtje dienst kan doen. Momenteel wordt de verdieping op de begane grond gebruikt voor het opslaan van materialen. De wanden zijn bezet met oud-Hollandse tegels. De zolderverdieping is onbruikbaar. De eigenaar is bereid het aan de gemeen te over te dragen, mits de gemeente de kosten draagt. B. en W. achten de voorwaarde redelijk en stellen dan ook voor 2735.- uit te trekken voor de nodige voorzieningen. De raad verklaarde destijds onbe woonbaar de percelen Leliestraat nrs. 46b en 46d, aan de Oostvest nr. 74 en aan de Spiegelstraat no. 21, als ook de woningen aan de Drappenierstraat 10. De ontruimingstermijnen zijn in middels verstreken, maar B. en W. zijn er niet in geslaagd om de bewo ners van deze panden andere passen de woonruimte toe te wijzen. Daarom ls voorgesteld de ontruimingstermijn met een jaar te verlengen. De gemeentegeneesheer van Zand- voort houdt Zaterdagmiddag om 3 uur ln het Consultatiebureau aan de Post- straat zitting voor kosteloze inenting of herinenting tegen pdkken. dam, en in de klasse motoren met zij span, de heer N. Groothuysen uit Al phen aan de Rijn. Op een der tafels in restaurant Dreefzicht prijkten de fraaie prijzen, waaronder bekers, me dailles, en plaquettes, een klok, heren toiletartikelen en rookgerei. Het een en ander aangeboden door Haarlemse fir ma's. Omstreeks één uur kwamen de eer ste deelnemers binnen van de blinde kaartrit, terwijl ongeveer 5 uur de eer sten van de oriëntatierit de finish be reiken. Toen allen weer zonder onge lukken op hun basis waren terugge keerd, hield hoofdinspecteur L. David- zon, voorzitter van de Haarlemse Po li tiesportvereniging, een kort toespraak je, waarna commissaris W. J. Gorter de winnaars met een toepasselijk woordje de prijzen ter hand stelde. Wij laten van elke klasse de eerste drie winnaars hieronder volgen. Klasse A, personenauto's: 1. H. J. van Lingen en H. Loerakker uit Haarlem, (351 strafpunten)Zij ontvingen elk een beker, 2. A. Ch. P. v. d. Werff en J. P. Wepster uit Apeldoorn, 3. J. H. Beurs- kens en H. C. van Helvoirt uit Tilburg. Klasse B, motoren met zijspan en solo motoren met duopassagier: 1. N. Groot- huyse en T. Domburg uit Alphen a/d. Rijn (361 strafpunten). Samen kregen zij een zilveren zuil, 2. H. P. Visser en E. Jageman uit Amsterdam, 3. E. S. Al- kema en S. Boersma uit Amsterdam. Klasse C, solo-motoren: 1. Dik Spits uit Amsterdam (212 strafpunten), 2. G. van Huffelen uit Apeldoorn. 3. S. Nieuwen- huizen uit Haarlem. De best geklasseer de algemeen klassement was D. Spits uit Amsterdam, terwijl J. van Ingen en H. Loerakker de best geklasseerde Haarlemse equipe vormden. BIOSCOPEN REMBRANDT: „De wonderdokter", 18 3. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, PALACE: Vr. tot en met Zo.: „Rhapsody In Blue". Ma. en Di. „Casa Blanca". Wo en Do. „Tramlijn Begeerte", 18 jaar. Tij den 2, 4.15, 7 en 9.15 Uur. LUXOR: „De terugkeer van de tweeling broeders", 18 jaar. Tijden 2, 7 en 9.15 u, Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Manon van de bronnen", 14 jaar, Tijden 2 en 8 uur. Zo. 1.30, 4.45 en 8 u. FRANS HALS: „De Gestapo mist een man" (geprol.) 14 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. CITY: „De vrouw, die geluyncht moest worden", 14 jaar. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. Zo. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. ROXY: Vr. tot en met Zo.: „De avonturen van O'Flynn", 14 jaar. Tijden Vr. en Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Ma. tot en met Wo.: „Gung-Ho", 18 jaar. Tijden 2.30 en 8 uur. MINERVA: Vr. tot en met Zo.: „De blau we Gardenia", 18 jaar. Vr. 8.15 uur, Za. en Zo. 7 en 9.15 uur. In de matinees: „Op naar Broadway", a. 1. Za. 2.30 uur. Zo. 2 en 4.15 uur. Ma. en Di.: „Het my sterie van het leven" 14 jaar. Tijd 8.15 u. Vrijdag 24 September Concertgebouw: N. Ph. O. Achtste Zo- merconcert. Soliste Mary Bishop, piano, 20 uur. Zaterdag 25 September Stadsschouwburg, 8 uur: Rotterdams To neel met „Assepoester in Wallstreet" (The solid gold Cadillac), een onderhoudend, soms kluchtig, soms kolderachtig blijspel in goede bezetting, met een geslaagd stukje satire op de grote Amerikaanse industriëlen. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwinsten uit de Recupera tie. Gerestaureerde Goudleerzaal. Ten bate van de Stichting „Kinderbewaarplaatsen" expositie van een aantal fraaie kinderpor tretten, kinderkleding en accessoires, zilve ren speelgoed, kindermeubelen en het fraaie 18e eeuwse poppenhuis, eertijds van de fa milie Blaauw, thans in het bezit van de heer en mevrouw Rienstra Stuyvesant-Went te Laren (t.m. 30 Sept.). Dag. geopend van 1017 uur. Zo. van 1317 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. 17e eeuw- se Hollandse tekeningen (tot 31 Sept.). - Geopend iedere werkdag van 115 uur (be halve Maandag) en de le Zondag van ei- ke maand. Museum Het Huis van Looy, KI. Hout weg 103. Werken van twee religieuzen t.w. Mere Christine van der Meer de Walcheren O.S.B. en Fr. Franpois Mes O.S.B. (t.m. 3 Oct.). Geopend van 10—12.30 uur en van 1.305 uur. Zo. van 25 uur. Het stuk, waarmede de nieuwe To neelgroep „Studio" zich Woensdag avond aan het Haarlemse publiek in de Stadsschouwburg voorstelde, is meer dan twee eeuwen oud. De comedie „Henrik en Pernille'' is het werk van een Deen van Noorse afkomst, baron Ludw. Holberg (16841754), die in De nemarken nog steeds geëerd wordt als een der grote figuren uit de cultuur geschiedenis van zijn land. Terecht. Voor het Deense volk, dat zich van geen Advertentie als U eens kennis maakt met 6 pers. sedan. Zuinig: (1 op 10) en zó solide, dat de fabriek 12 maanden vol ledige garantie geeft, inclusief arbeidsloon en ongeacht in binnen- of buitenland, en het aantal afgelegde kilometers. Zaken sedan 7850. Luxe sedan 8950. Wagenweg 166—168 - Tel. 12138 Advertentie Het is ons een groot genoegen U in kennis te stellen van de HEROPENING van onze zaak, op Zaterdag 25 September a.s. te 10 uur Wij n'odigen U beleefd tot een bezoek uit Modehuis Grote Houtstraat 16 De grote zaal van het Concertgebouw was gisteravond te klein om alle leden van de B.B. uit Haarlem te kunnen be vatten ter gelegenheid van de feeste lijke diploma-uitreiking. Van de 5000 personen, waarin de 30 pet. reserve ver vat, die er nodig zijn voor een goed functionneren der Bescherming Burger bevolking in de Spaarnestad, heeft men er reeds 3200 aangeworven. 2300 man nelijke en vrouwelijke vrijwilligers van deze 3200 tekenden al een verbintenis- acte. Om deze mensen geschikt te maken voor hun taak organiseert de B.B. cur sussen in vaardigheid betreffende E. H. B. O., brandweer, opruiming-reddings werk en verbinding. Dat de animo hier voor groot is, is bewezen door de 1500 opgaven voor het nieuwe seizoen. In het afgelopen cursusjaar behaalden 371 B.B.-leden de begeerde diploma's, waarvan 153 E.H.B.O. en 118 brandweer. Achter dit dorre cijfermateriaal schuilen begrijpelijkerwijs een groot enthousias me en veel activiteit. Daarom dan ook was deze feestelijke bijeenkomst belegd om in de overreiking van de diploma's tevens (Je erkentelijkheid te symbolise ren voor de moeite die de B.B.-ers zich hebben getroost. De heer De Vries, hoofd Bescherming Bevolking Haarlem, wees er in zijn wel komstwoord op, dat men dringend be hoefte heeft aan instructeurs en ge schikte oefengelegenheden. Hij prees de genen, die het diploma behaald hadden, waarbij hij hen ten voorbeeld stelde. Te- De stichting „Kinderbewaarplaatsen," heeft zich met het verzoek tot B. en W. gewend om een extra subsidie voor de aanschaffing van dekens. Het col lege is echter van oordeel, dat dit als een normale uitgave beschouwd moet worden, eventueel af te schrijven over verschillende jaren. Wanneer dit ech ter wordt gedaan komt de exploitatie van de kindercrèches in het gedrang; er zou dan geen enkele reserve over blijven voor vernieuwen van meubilair en dergelijke. Zowel het gebouw in Haarlem-Noord als dat in Haariem-Zuid is uiterst so ber ingericht, terwijl met de beschik bare middelen gewoekerd moet worden om de kinderen een goede verzorging te geven. Het tehuis „Zuid" in de As terstraat is zelfs voor het doel onge schikt, maar toch is de inrichting zeer verzorgd en vernieuwing van de dekens is inderdaad hoogst nodig. Het bestuur durft geen verhoging van de daggelden aan. In het afgelopen voorjaar zijn deze reeds verhoogd met f 0.70. Bij een verdere verhoging loopt men de kans, dat de deelneming zal terug lopen. Op grond van deze re- Zondag 3 October zal er in Alk maar een grote Maria-omgang ge houden worden. In een feestelijke stoet zal de beeltenis van „Maria van Haarlem" worden meegedra gen. Deken W. N. Zijlstra van Haarlem, die destijds moderator is geweest van het R.K. Lyceum te Alkmaar, heeft daartoe zijn mede werking verleend. GEBOREN: Chr. C. van der Heijden Vredenbregt, z; W. Bruins Slot-Chardon, z; M. Moser-Groen, z; M. M. Timmer man-Rang, z: A. Behrens-Steenman, z; Chr. B. M. van Ommeren-de Graauw, z; Th. A. Prins-Schrijver, z; C. A. Tholen- Nijssen, d; Chr. C. van der Laan-Koch, d; A. C. Zomerdijk-Sterkman, d; H. G. van Aken-Schreurs, d. ONDERTROUWD: W. H. Prins en L. E. Glaser. GEHUWD: Th. B. C. Fielmich en A. L. W. Bout; E. Argeloo en A. van Oostveen; J. Bos en M. J. van Zon; J. G. Aalbers en M. E. Plantinga; D. B. Horstman en J. M. H. Jongens. OVERLEDEN: L. G. Werkhoven, 67 j., Wouwermanstraat. denen hebben B. en W. overwogen in hoeverre een verhoging van subsi die verantwoord zou zijn. Om een ver gelijking te trekken heeft men kennis genomen van de cijfers van het kleuter onderwijs. Dan blijkt dat de crèches voor een veel duurdere exploitatie ko men te staan. Een gevolg is o.a. dat de personeelsbezetting een probleem is ge worden. Nieuwe helpsters worden moei lijk aangetrokken. B. en W. menen, dat de clarissen der directrices en helpsters met 30 tot 40 procent ver hoogd moeten worden, wil het voort bestaan van de crèches gewaarborgd zijn. Alleen voor de aanpassing van de salarissen is per jaar ongeveer f 6500.— nodig, wat f 0.25 verhoging per kind per dag betekent. Om aan de dreiging van een noodtoestand het hoofd te bie den stellen B. en W. de raad voor de subsidie van f 0.75' te verhogen tot f 1.10 vanaf 1 Januari 1954, wat voor de ge meente betekent het brengen van de subsidie van f 20.000 op f 28.000. B. en W. hebben aan de raad voor gesteld voor de tijd van 50 jaar tot het in erfpacht uitgeven van gronden, waarop sedert 1947 diverse woning bouwverenigingen woningcomplexen hebben gebouwd. Deze voorstellen zijn gedaan, omdat de gronden formeel nog geen gemeente-eigendom waren. Tege lijkertijd wordt voorgesteld tot de vast stelling van de huurprijzen van deze gronden. De leden van de Haarlemse Sport raad worden benoemd door B. en W., met uitzondering van gemeenteraads leden. Volgens het rooster is aan de beurt van aftreden mr. J. G. Bettink, lid van de Raad, die verklaard heeft een herbenoeming te aanvaarden. B. en W. stellen dan ook voor in de vacature te voorzien door de benoeming van een lid van de Raad. B. en W. stellen voor tot leden van bovengenoemde commissie te benoe men tot 1 Oct. 1955 de heer A. van Driel, Schotersingel 125, tevens voor zitter; de heren J. Bakker, Judith Leijsterstraat 1; Th. A. J. M. van Eijck, Ramplaan 2; mevr. de wed. C. Koning- Stroink; Anslijnstraat 1; de heer G. Koot, Dennenstraat 15, mej. W. J. C. Leenders, Rijksstraatweg 86; de heren A. Rood; Prins Bernhardlaan 266; D. J. van Rijn, Zaanenlaan 31; H. Visser, Coornhertstraat 7. vens memoreerde hij de moeilijkheden, die overwonnen moesten worden, om een zo gunstig mogelijke verdeling in tijd en oefenplaats te krijgen. De resul taten van de wijken kunnen dan ook geen objectieve maatstaf vormen, daar de omstandigheden voor elk rayon niet even gunstig waren. In zijn dank betrok de heer De Vries, naast de heer Vee- nenbos met zijn staf, ook de instruc teurs, de commandant brandweer en de E.H.B.O.-verbanden Snelverband en St. Bernardus. Mr. L. Tielenius Kruythoff, de direc teur van „Stichting bevordering Be scherming Burgerbevolking" voelde zich bemoedigd door het élan, waarmee in Haarlem gewerkt wordt. Hij lichtte de doelstellingen van de Stichting toe, die als particulier instituut door de rege ring belast is met de propaganda voor de B.B. Zij doet dit o.a. door landelijke plannen te ontwerpen en middelen te verschaffen. Bij de oprichting van de B.B. 2% jaar geleden rees de vraag of zij bestaansmogelijkheid had. De 160.000 leden in Nederland hebben het antwoord gegeven. Mr. Tielenius Kruythoff spoorde ten slotte nog aan om steeds paraat te blijven, ook in rustige tijden. De diploma-uiitreiking vond in de pauze van een vlot en beschaafd ge bracht cabaretprogramma plaats door de wijk- en blokhoofden. Tevens was er gedurende deze ogenblikken gelegenheid om de uitrusting yan een wijk- en blokploeg te bezichtigen. De diploma's waren als volgt ver deeld over de tien Haarlemse wijken, waarbij het eerste cijfer betrekking heeft op de E.H.B.O.-cursus, de tweede op de brandweer-cursus: I 2613; II 21—10; III 24—11; IV 29—1;V- 9—10; VI 148; VII 147; VIII 6327; IX 20— 10; X 33—21. B. en W. stellen de raad voor grond te verkopen tegen de pros van J 12-- per vierkante m. aan de zuidzijde van de Crayenesterlaan aan de heer JEloe- ger te Amsterdam voor het bouwen van een woonhuis met een garage en aan de heer A. P. Winnubst grond te gen een prijs van 14.- Per vierkante m. aan de zuidzijde van Orionweg, groot 695 vierk. m voor de bouw van drie woonhuizen met één garage. Voor het vernieuwen van de schuren en het maken van bergplaatsen voor kolen bij het blok van 119 woningen, behorende tot het complex van lol) ar beiderswoningen, gelegen aan de Graafschapstraat, de Karolingenstraat, de Keizer Karelstraat, de Paus Leo- straat en de Pepijnstraat is een be drag van f89.774 nodig. B. en VV. W. stellen voor dit bedrag als voor schot, tegen een rente van 3 en een half procent te verlenen aan de wo ningstichting „Vooruitgang". Voor het vernieuwen van zinken goten van de 259 arbeiderswoningen van „Centraal Beheer" bedragen de kosten f 39.894. Voorgesteld wordt dit bedrag als voor schot te verschaffen, eveneens tegen 3 en een half procent rente. De raad wordt voorgesteld, gerekend met ingang van f September te be noemen aan het Lorentzlyceum tot le raar Nederlands, dr. Tj. W. R. de Haan te Overveen en voor het tijdvak 1 September 1954 tot en met 31 Augus tus 1955 aan dezelfde school als tijde lijke leerkrachten voor Engels de heer R. A. G. Davidson te Haarlem, voor Tekenen mej. A. L. Groenhardt te IJ- muiden, voor Aardrijkskunde de heer A. I. Lucieer te Haarlem, voor-Muziek de heer K, P. Sopar te Bloemendaaal en voor Scheikunde ir. J. M. Hert- steln te Haarlem. Met ingang van 1 November a.s. tot leraar Geschiedenis aan het Coornhertlyceum de heer J. M. van Stralen te Leiden en voor het reeds eerder genoemde tijdvak (tijde lijke dienst) aan de HBS voor meisjes voor Staatswetenschappen mr. J. H. Ekering te Haarlem. Voor Frans mevr. Losecaat-Vermeer te Heemstede, voor Mechanica mevr. ir. M. Waardenburg- Lindeijer te Haarlem, voor Geschiedenis mevr. G. A. Hinlopen-Nanninga en voor Nederlands de heer J. A. P. Oosten, beiden te Haarlem. letterkunde in de eigen taal bewust was, schreef hij een bibliotheek vol; voor het toneel, toentertijd in Kopen hagen uitsluitend Frans en Duits, sticht te hij een theater en schonk hij meer dan dertig comedies. Hij liet de Denen zich zelf bewust worden van hun eigen taal, die geschikt was voor toneel, lite ratuur en beschaafde omgang een zeer grote verdienste in een tijd, waar over een landgenoot van Holberg schreef: „Een heer in Denemarken ge bruikt Latijn wanneer hij aan zijn vrienden schrijft; spreekt Frans tegen een dame; schreeuwt in het Duits om zijn hond te roepen, en in het Deens om tegen zijn bedienden uit te varen". De ontzaglijke culturele en literaire arbeid van Holberg, „de Deense Mo lière", rechtvaardigt zijn plaats in de wereldliteratuur; iets anders is, of zijn blijspelen ons nog aanspreken en iets te zeggen hebben. Hij laat zich duide lijk inspireren door de klassieke blij speldichters, Molière en de Italiaanse commedia dell'arte, maar hij mist de sprankelende tinteling van de grote blij spelschrijvers, bekommert zich niet om een behoorlijke intrige, schept geen eigen karakters, maar gebruikt vaste typen, doet graag satyrisch tegen som mige gewoonten van zijn tijd en wil wel eens de zedemeester uithangen. Het laat ste gebeurt niet dikwijls in „Henrik en Pernille", maar overigens vertoont het stuk alle bovengenoemde feilen. Het simpele gegeven van lakei en dienst meisje, die zich als heer en mejoffer ver kleden, elkaar het hof maken en allebei denken, een zeer goede partij te trou wen dat gegeven kan ons niet meer boeien, vooral niet als het ontwikkeld wordt in vrij wijdlopige dialogen en in enkele, bijna gelijkvormige scènes met twee figuren. In eerste en tweede bedrijf wordt men daardoor een beetje onge duldig naar het verloop, de dialoog is niet voldoende vuurwerkachtig om het gebrek aan spanning te vergoeden. Wij geloven daarom, dat het hard werkende groepje van „Studio" als in leiding op zijn eerste seizoen beter een stuk van steviger constructie had kun nen kiezen, een stuk waaraan spelers en regie, én publiek, degelijker houvast hebben- Geen stuk, waarin vrijwel alles af hankelijk is van meeslepende, desnoods holderdebolderende fantasie. In het derde bedrijf begon het te komen, bij het heftige gesprek tussen Leander (Ger. Heystee) en Jeronimus (Bob Wijs man); vooral de laatste haalde zijn type het best uit de grondverf, gaf er een eigen tintje en model aan. In het derde bedrijf kwam er ook meer leven en beweging in, sorteerden het décor van aardige zetstukken en de mooie cos- tuums (alles naar ontwerp van de re gisseuse Elly v. Stekelenburg) het meeste effect, en bleef de bank, die bijna in de zaal stond, meestentijds on gebruikt. Die bank werd o.a. gebruikt voor de alleenspraken een oplossing welke men waarderen kan. Het was weer eens iets anders. Het was jammer, dat de regie niet verhinderd heeft, dat van Leonara een soort mislukte treurspelheldin werd gemaakt. Werkte de kennelijke toewij ding ontwapenend, werd er over het algemeen wel fris gespeeld, liet Sera Anstad wel zien, dat zij ook als me joffer een gichelend dienstmeisje was ge bleven, konden er in het spel van an deren en in de regie aardige elementen geconstateerd worden en staat „Studio" stellig boven de semi-beroepgezelschap- jes, welke nog steeds door het land trekken het lijkt ons toch eerlijker, een meer definitieve beoordeling van de groep óók te laten rusten op een vol gende voorstelling van een ander stuk. Hk. A. Aansluitend aan een vanmorgen gehou den vergadering in het Thalia-theater te IJmuiden zijn enige honderden stakers vanmorgen naar het terrein van de tunnel bouw gemarcheerd. Zij beoogden daarmee het bewijs te leveren dat nog steeds hon derden weigeren het werk te hervatten en wilden tevens de werkwilligen bewerken om zich weer bij hen aan te sluiten. Dit laatste is hen niet gelukt. Op enige hon derden meters van het terrein van de tun nelbouw werden zij door een sterke poli tiemacht tegengehouden en na enig onder handelen met de politie besloten zij het groepsverband op te lossen en ging een ieder zijns weegs. Vanmorgen omstreeks half twaalf werd de Haarlemse brandweer gealarmeerd voor een brand in de Magdalenasteeg. Het bleek, dat er brand was uitgebroken in een berg ruimte van een lampekapoenfabriek, welke gevestigd is in perceel nr. 4. Deze berg ruimte is gelegen op de bovenste etage, vlak onder het dak, en waar zich in de ruimte brandbaar materiaal bevond, vatte ook spoedig het dak vlam. Het vuur sloeg naar buiten en de vlammen waren van ver af te zien. De nauwe straten in de omgeving en de oude huizen vormden een gevaar voor uit breiding van de brand, maar dank zij doel treffend ingrijpen van de Haarlemse 'brand weer, die onder leiding van haar comman dant, de heer J. P. Pollé, met twee wagens was uitgerukt, kon uitbreiding worden voorkomen en kon-het vuur met twee stra len via de waterleiding worden bedwon gen. De brandweer bleef nog enige tijd met de nablussingswerkzaamheden bezig en be grijpelijk was de belangstelling rond het middaguur groot. Omtrent de oorzaak van de brand kon nog niets worden medege deeld. Het onderzoek is nog gaande. Het Haarlemse filiaal van Stouten beek's modemagazijnen, gevestigd aan het Houtplein, is van aanschijn veran derd en zonder twijfel aanzienlijk ver beterd. Zes weken lang heeft het per soneel van Philips' bouwbedrijf te Haar lem met vaart gewerkt aan een opmer kelijke vernieuwing van de voorgevel en gisteren was het zover, dat de zaak glorieus kon worden heropend. Het voor malige smalle portiek heeft plaats ge maakt voor een ruime voorhal met aan beide zijden smaakvol ingerichte eta lages, origineel van vorm. Een brede, geheel glazen deur vormt de toegang tot het modehuis. De hoeken der etalage ruiten zijn met koper afgezet en de vloer is van graniet. Op het marmeren gedeelte der voorgevel zal binnenkort de naam Stoutenbeek in neonletters prij ken. Vooral 's avonds zal de zaak met de verruimde en effectvol verlichte eta lages een attractief pand aan het Hout plein vormen, uitnodigend tot een be langstellende blik. Geruime tijd geleden zijn in de paro chie St. Bavo alhier pogingen in het werk gesteld, te komen tot een beter begrip tussen de parochianen onderling en meer belangstelling te verkrijgen voor wat de drie voornaamste bronnen in het parochiële leven dienen te zijn, kerk, school en gezin. Daartoe is een paedago gische cursus in het leven geroepen, welke Donderdagavond met enige plech tigheid in het R.K. Verenigingsgebouw werd geopend. Er was voor deze avond een zeer grote belangstelling en dr. B. Bal, die het openingswoord sprak, noem de de kerk, school en gezin de drie zui len van het katholiek bestaan, waarvan hij hoopte, dat door een intensieve sa menwerking men elkander meer en beter zou begrijpen. Pastoor C. v. Mierlo sprak zijn dank baarheid uit voor de grote belangstelling welke voor deze eerste avond aan de dag wordt gelegd en hij sprak het ver trouwen uit dat de opzet geheel zou slagen. Daarna begon de eerste les, welke ge geven werd door drs. Stolker, waarin hij een uitvoerige en vaak zeer geestige uiteenzetting gaf over de opvoeding van het kind, die met grote belangstelling door de aanwezigen werd gevolgd. Deze eerste les van de nieuwe cursus is een groot succes geworden en het is wel zeker, dat de belangstelling eerder zal stijgen dan dalen. De raad heeft in Juli afwijzend be schikt op een verzoek van Vernhout sa van Sluyters' Drukkerijen N.V., om te rugbetaling van de door haar gestorte waarborgsom. Het een en ander stond M verband met het geschil over een erf pachtskwestie. Thans heeft de firma kenbaar gemaakt van het erfpachtsrecn' geen gebruik te zuilen maken. Het stormachtige weer met daarmee gepaard gaande regen- en hagelbuie0 heeft ook hier veel schade aan de tuin bouw toegebracht. De zware hagelval van Dinsdagavond heeft vooral in de tuinen te Velsen- Noord en Wijk aan Duin huisgehou den. De op het veld staande spinazie en sla zijn totaal vernietigd. De bonen zijn grotendeels stuk gewaaid. Ook de bloemen ondervonden veel hinder van het weer, zodat menig kweker een flin* ke schadepost heeft, nu voor zijn bloe men het najaar te vroeg begon. Een tabakshandelaar in de Indische buurt merkte Woensdag op, dat een jongeman meer sigaretten uit de auto matiek trok dan gebruikelijk is. Na dat de jongeman zich verwijderd had controleerde hij de inhoud van de muntenbak en trof daarin een aantal Belgische 50-centimes-stukjes aan. On middellijk viel de verdenking op de jongeman, die hij even tevoren had waargenomen. Hij achtervolgde hem en slaagde er in hem te pakken te krijgen en leverde hem over aan de politie. Uit het onderzoek bleek, dat de delinquent nog meer Belgische muntstukken bij zich had en hij be kende sigaretten uit de automaat van de winkelier met behulp van deze munten te hebben getrokken. De rijks politie van Diemen, die ook verschil lende aangiften van deze aard had gekregen, zette het onderzoek voort, waarbij bleek, dat ook een winkelier aan de Hartveldseweg te Diemen en kele malen op deze wijze was besto len. De jongeman, 21 jaar oud, die juist zijn middelbare schoolopleiding had beëindigd, was afkomstig uil 's-Graveland. Vanochtend heeft de Amsterdamse rechtbank een 19-jarige kantoorbedien de uit Amsterdam wegens verduiste ring en oplichting conform de eis ver- ordeeld tot twaalf maanden gevange- isstraf, waarvan zes maanden voor waardelijk. Hij had begin Mei van dit jaar bi] zijn patroon een aantal blanco kwitan ties en postchièques weggenomen en zelf een kwitantie uitgeschreven voor een vordering, die zijn patroon op een an dere firma had. Hij ondertekende met zijn eigen naam en inde het geld zonder dat zijn werkgever hiervan pp de,hoo^ te was. Enige weken ïater had filf personen tot afgifte van geld bewogeb op ongedekte chièques. Het ontvangen geld betaalde hij niet terug. -L-Li itO Op het kruispunt ^jmkru®flrav;!n_ Oostzaanstraat te Amsterdam ree - morgen een fietsei, die een BLOEMEN DA AL jongetje achterop ver'voerde tegen een paar jongens, die de rijweg overstaken, 77 777 De fietser en zijn duo-passagier vielen, Spreekuur en W I waarbij het jongetje over de fiets heen- sloeg en bewusteloos op de weg bleef liggen. Het ventje werd overgebracht naar het Wilhelminagasthuis, maar kon na enige tijd weer naar huis worden ge bracht. Wethouder A. van Geluk, is verhin derd op Zaterdagmorgen 25 September zijn spreekuur te houden. De burgemeester en de beide andere wethouders houden hun gewone spreek uur op Dinsdag. Daarin komt op Dinsdag 28 September gedeeltelijk een wijziging. De burgemeester houdt zijn spreekuur van negen tot half elf in plaats van tot elf uur. Mejuffrouw dr. M. E. Nolte, zal haar spreekuur Dinsdagmiddag niet' houden. Het spreekuur van mr. J. C. C. W. Hijszeler op Dinsdagavond gaat wel door. Vrijdag 24 September Hoog water: 1.55 u. en 14.21 u. Laag water: 9.54 u. en 22.12 u. Zaterdag 25 September Hoog water: 2.39 u. en 15.00 u. Laag water: 10.4C u. en 22.54 u. In het landgoed Leeuwenhorst zijn enkele dode wilde konijnen aangetrof fen gestorven vermoedelijk aan myxo matose. (Niet officiële koersen) Vorig slot 3*i Nea 1953 103IJ 3% Nea 4953 102% 3% Nea io4b 100A '4 JCt Nea 1950 99% 3% Nea 1954 100A 4-3% Nea .947 100jj i Nea 63-64 oei. tac 101A inscnxGrtbk 1946 3 pi 98% va HanaeJ Mn. eert 190 A.K.U 230% ear, "erkers Patent 158% -aive-Deift eert 205 Van Geiaei 249 Kon Hoogovens eert 245% unuevet eert. 376 Nea Kabel 225% Pbliips 276*4 Kon Petroleum 453% .Amsterdam dubbel 88% "oh Amerka ujn 160 Kon Nea. stoom b Mn 145 Nea Scheepv Unie 140% "V.A 123% üeb Ml) Cert. 117% Opening 24/9 100 A 230 247 3771/4 275 458 88% 141% 116% Anaconaa Copper "ethlebem SteeJ Chryslei Corp. General Electric. General Motors Kennecott Copper Montgomery Wara North American Co Radio Corp Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S Steel Stemming: goed prijshoudend. 22/9 41% 78 64'% 44% 85% 86% 72 25% 33% 63% 53% 45% 2?% 55% 23/9 44% 77% 64% 44% 87% 86% 71%- 26% 33% 63% 54% 45% 55 22% 56% Reeds lange tijd hebben B. en W. zich moeten beraden omtrent de uitbreiding van de sportaccommodatie in de ge meente. Deze is immers reeds thans te beperkt om aan de bestaande be hoefte te voldoen. Voor de toekomst is er geen speling meer aanwezig.. Zelfs zullen een aantal terreinen vroeger of later aan de stadsuitbreiding ten offer moeten vallen. De terre' ten waarop De Kennemers spelen, het gemeentelijk sportpark aan de Hendrik Mandeweg, zelfs zeer spoedig. Voorts moeten ook de terreinen van de sportvereniging Beverwijk en van de R.' K. sportvereni ging DEM, inclusief sintelbaan er- be perkte accommodatie, wat de tribunes en kleedgelegenheid betreft, bjjveld en hockeyveld verdwijnen. De voorzieningen inzake tennisbanen laten B. en W. in het kader van een definitief voorstel thans buiten be schouwing. Het is noodzakelijk dat op korte termijn wórdt voorzien in een definitieve sportaccommodatie passend in de plannen voor de uitbreiding van de bebouwing. De plaats voor een der gelijk sportcomplex menen B. en W gevonden te hebben aan de St. Aagten- dijk nabij de spoorlijn op de dit jaar aangekochte terreinen van P. de Wildt (Adrichem). Aldaar is een aanleg van een complex sportterreinen mogelijk van redelijke omvang en gunstig gele gen zowel ten aanzien van de bestaan de bebouwing als van de toekomstige uitbreiding. Het plan dat B. en W. de raad aan bieden omvat de aanleg van een voet in totaal 7000 personen en voorzienig* gen voor andere balsport en een club' lokaal met kleedgelegenheid. De k°s' ten van een dergelijk complex worde geraamd op f 1.059.000. De belangriJ^ ste bedragen daarin worden gevraag ib' door de terreinaanleg, die f 245-0 vraagt, de speciale verharding voor 1 tensief gebruik van één veld f 30.0uc, tribunes, kleedlokalen en verdere commodaties ten bate van het hoolg, veld f 350.000, de athletiekbaan f 60%. Een bedrag van f 184.000 voor ër0 C' aankoop is in het totaalbedrag °P|eii nomen. Indien van de totale kosten bedrag van f 619.000 in 40 jaar en A bedrag van f 440.000 in 25 jaren afgelost, zullen de jaarlijkse kosten a vankelijk kunnen worden geraamd totaal f 93.140. n De inkomsten zullen, afhankelijk' 0p het gebruik van het hoofdveld, r, f 5000 tot f 10.000 per jaar kunnen den geraamd. Het zal niet n00"z^nedig zijn het complex onmiddellijk v°,staan uit te voeren. Voorshands kan v<v!tvoe" worden met een gedeeltelijke u ring waarvan de kosten wor upgreP6"1 begre terreinaanleg f 245.000, speciale ver^epj ding voor gebruik van een f 30.000. De sintelbaan is nieru niet begrepen. 0veri*e' B. en W. geven de raad in cre» ging hen tot dit laatste be5rijpiiike uit* diet te verlenen voor snortcob?' voering van het te stic.h ?;ik Reed' plex nabij de St. Aagten - v00r- Woensdag a.s. zal dit bej?ngrl^ ln b«* stel waarschijnlijk door et balterrein met sintelbaan, tribunes voorhandeling worden genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2