Uit Ken nemer land Een honderdjarige gaat jubileren CHARLOTTE KÖHLER OPENBAARDE SCHOONHEID VAN BIJBEL PROF. DE VOOIJS DOET BEROEP OP MEDEWERKING VAN MIDDENSTAND Alle gegevens blijven geheim f GROTE (verpakte) FLANELLEN LAKENS i 1.- 3 October naar de K.R.O.-revue Werkplaats voor minder-validen Yisserijgolf IJSCLUB UITGEEST^ Seizoensopening werd hoogtepunt Het onderzoek in Zandvoort PERPETUUM-EBNER „TRA VIA TA" Openbare schuil kelder in de stad Burgwal is in verval geraakt H. DE GRAAF1 fa.J.HSchous De RADIO -serie -1954-1955- „TR AVI ATA" ELCKERLYCCASTRICUM Geheim van succes VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1954 PAGINA 9 VELSEN-IJMUIDEN Nieuwe verlichting Emmaschool Grond voor uitbreiding gasbedrijf Scholen groeien uit Benoeming leidsters aan kleuterscholen Adviescommissie woon ruimteverdeling is er! HLAUPIJAKT SABA en PHILIPS CULTURELE AGENDA Raadsvergadering Nieuw gym-materiaal voor openb. lagere scholen Infiltratie sportterreinen Benoeming onderwijzer lichamelijke oefening BEVERWIJK Tweeling Duijn naar 5-kamp kampioenschappen West-Frisia aan St. Aagtendijk UITGEEST Burgerlijke Stand KIEST WIST U, 'n BEWIJS KLEINE HOUTSTRAAT 25 Telef. 14828 Specialiteit bovenkleding: Eknit - Beau Brummel Hazewind Hacoma onderkleding: Absorba Petit Bateau SANTPOORT Winterprogram K.A.B. Santpoort Uitspraak rechtbank Haarlem Twee jaar voor heling Burgerlijke Stand IJmond-mededelingen Rijk en gemeente dragen de kosten Meer dan 1 ton voor herstel Uitgesteld concert in „Den Hout" Vier rijwielen gestolen Meisje kreeg afsluitboom op haar hoofd bij aankoop van 1 pers. of 2 pers. bedstel. Wij bieden aan: 25 2 pers. VERENDE BEDSTELLEN (15 jaar garantie) a aq van f 139.50 voor I "lil." 1 pers. Divanbed met matras en kussen samen voor f 68.40 1 pers. Ledikant met matras en kussen samen voor f 76.80 1 pers. Matras en kussen 1 pers. Verende matras en kapokkussen f 69.50 2 pers. Divanbed met bedstel samen f 119.— Ook witte Molton dekens voor f 2.98 Ons SUCCES BEDSTEL met de nieuwe vulling 1 pers. Matras met kussen f 59.50 2 pers. 3-delig Bedstel f 97.50 Ook daarbij 1 groot flanellen laken voor f i HAARLEMS MATRASSEAHUIS GROTE HOUTSTRAAT 103 Reeds eerder konden wij melden, dat IJmuiden-Oost ook dit jaar getuige zal kunnen zijn van de K.R.O.-revue, die voor het seizoen 1954-55 gebracht wordt onder de veelzeggende titel „Daar zijn We weer." Want ook dit jaar komen revuesterren als Berry Kievits, Gerard Walden en Harry Boda op het tapijt, ook nu is Johnny Ombach present met zijn muzikale virtuozen, verenigd in het K.R.O.-Theater-orkest, ook nu weer zullen de charmante sopraan Christine Spierenburg en de gevierde bariton Henk Dorel zich doen horen en het Hongaarse danspaar Frances en Capy is in dit milieu al evenmin onbekend. Het vorig jaar bracht dit gezelschap de K.R.O.-revue „Tijd voor 'jolijt" en het is zo'n daverend succes, gewor den, het heeft zoveel uitverkochte za len gegeven, dat de K.R.O. opnieuw met hen in zee gegaan is. En zo werd een revue op stapel gezet, „Daar zijn We weer", nog grootser van ophouw, nog verrassender van Vondsten. Het gezelschap is verder nog uitgebreid met Harry Woodson en Fred Johnson, ter wijl een rijkdom aan costuums en dé cors het schouwspel tot een genot voor het oog zal maken. De nieuwe K.R.O.- revue start op 3 October in het Pa tronaatsgebouw in IJmuiden-Oost. Ver dere gegevens vindt de lezer in de advertentie in dit blad. Enkele jaren geleden is in de gemeen te Velsen een begin gemaakt met te werkstelling bij het Plantsoenbedrijf van arbeiders, die lichamelijk niet in staat zijn normaal aan het arbeidspro ces deel te nemen. Deze tewerkstelling geschiedt, in overleg met de directeur van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst, krachtens het be paalde in de Armenwet. Gebleken is dat deze handelwijze enerzijds een sti mulerende invloed heeft gehad bij het verkrijgen van werk in het vrije be drijf, terwijl anderzijds een aantal men sen in staat werd gesteld wederom door werk in eigen onderhoud te voor- Zien. Hoewel dus het resultaat niet onbe vredigend is te noemen, is het naar de mening van B. en W. wenselijk te komen tot het scheppen van ruimere revalidatie-mogelijkheden en wel door het oprichten van een werkplaats voor minder-validen en moeilijk-plaatsbaren. Zij zouden voor dit doel willen bestem men het zuidelijk deel van het gebouw van de voormalige openbare lagere school aan de Bothastraat te IJmui- den-West. De aan de verbouwing tot werkplaats verbonden kosten worden geraamd op circa 40.000. Hiervan kan een be langrijk gedeelte ten laste van het Rijk gebracht worden indien het werk zoveel mogelijk wordt uitgevoerd met inscha keling van werklozen en armlastigen, die in verband van de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling tewerk gesteld worden. Het bestuur van de Ver. voor Chr. Volksonderwijs te - J J muiden-Oost heeft de gemeente verzocht medewerking te verlenen voor het aanbrengen van een nieuwe verlichting in de Emmaschool. De aanwezige verlichting is ondeugde lijk verklaard. De aanvrage voldoet aan de wettelijke eisen, zodat B. en W. de Raad voorstellen de gevraagde medewerking te verlenen. Vier trawlers, 7 loggers en 4 kotters zorgdèn Donderdag, dat er in totaal 6120 kisten verse vis, 335 stijve kabel jauwen en 1500 kilo tong aan de vis- afslag van IJmuiden werden aange voerd. Er waren 3120 kisten verse ha ring, 1040 kisten makreel, 855 kisten schelvis en piepers, 140 kisten gul en kabeljauw en 300 kisten diversen. Voor een Donderdagmarkt werd er meer dan voldoende door de 15 Ne derlandse vissersschepen en één Zweed se kotter, de LL 785, die 700 kisten haring van 40 kilo in consignatie aan boord had, aangevoerd. Toch bleven de prijzen vrij hoog. Haring werd ver kocht voor 18,- tot 13,-, makreel voor 18,- tot 16,- en grote schelvis voor 53,- tot 48,-. Grootmiddel deed 50,- tot 46,-, klein middel 51,- tot 47.-, pennen 50,- tot 42,- en braad 28,- tot 23,-. De kisten grote kabel jauw gingen naar België voor 182,- tot 154,-, kleine kisten deden 146,-, grote regels 108,- tot 90,- en kleine regels ƒ61,- tot ƒ40,-. Er was weer weinig schol. Groot middel deed 60,-, klein middel 60,- tot 45,-, schol I 56tot 44,-, schol II 42,- tot 38,- en schol III 33,- tot 21,-. Wijting noteerde 30,- tot 20,-, het geen een uitstekende prijs voor deze vissoort was. Koolvis werd verkocht voor 92,- tot 90,-. De fijnvissoorten waren eveneens prijzig. Grote tong deed 5,50 tot f 4,50, groot middel 4,10 tot 3,50, klein middel 3,60 tot 3,-, tong I 2,76 tot 2,54 en tong II 2,54 tot 2,32 per kilo. Heilbot noteerde 3,50 en tarbot 3,50 tot 3,- per kilo. Eén Vemtrawler besomde voor zijn vangst 23.500,-, Bloemendaal IJM 71 13.800,-, Zeelandia IJM 38 13.400,- en Tzonne IJM 1 26.400,-. De loggers: IJM 208 f 7800,-, IJM 129 (Shamrock) 6480,-, KW 114 4930,-, KW 127 590,-, KW 69 6900,- en KW 10 5600,-. De kotter TX 33 besomde 2050,-. Dé be somming van de vestzaktrawler Me- dan IJM 57 was Woensdag ruim 24.000,-. De logger Onderneming IV SCH 153 van de rederij vrolijk te IJmuiden heeft motorpech. Het schip wordt naar IJmuiden gesleept door de logger On derneming II SCH 27 van dezelfde re derij. Voor de Vrijdagmarkt werden posi tief drie trawlers verwacht, terwijl er hog enkele thuisstomend waren, die Waarschijnlijk de markt niet zullen ha len. De Petten IJM 49 komt met 700 kisten verse vis, de Klaas Wijker IJM 35 met 1010 kisten verse haring en de Sumatra IJM 62 met 1300 kisten verse haring. Uit zee kwamen optimistische berich ten. Het weer was uitstekend en er Werd goed gevangen. Er werden trek ken van 200 manden haring gemeld. Woensdag werd er door de trawlers, Hollanders zowel als van andere na- hes, gemiddeld 800 tot 150 manden paring gevangen. De schepen langs de *Ust meldden trekken van 5 manden ?chol en 20 kilo tongen. Des nachts plaaktep zij 10 manden schol en 70 5"o tongen buit. De loggers, die op Doggersbank aan het haring trek lij zÜn' vingen 1° tot 20 kantjes per v t/oor de rederij Pronk is er in Sche eningen een nieuwe logger in aan- fni W' Voor de NEHIM-maatschap- pl borden in IJmuiden twee nieuwe Bp s' de AM 19 en AM 20 gereed wraakt, terwijl er bij Boot een nieu- Wironkotter in aanbouw is. De heer P. Verwoerd te IJmuiden heeft de gemeente Velsen te koop aangeboden een perceel grond, gelegen tussen de achterzijde van de panden IJmuiders- straat 103 tot en met 110 en het ter rein van het gemeentelijk gasbedrijf, ter oppervlakte van 725 m2. Ten be hoeve van een eventuele uitbreiding van het gasbedrijf is het bezit van deze grond voor de gemeente van belang. De eigenaar heeft zich na enige onder handelingen verenigd met de door de gemeente geboden prijs van 4.300.- in totaal en het Prijzenbureau hechtte hieraan zijn goedkeuring. Uit een ingesteld onderzoek is echter gebleken, dat de afscheiding van het terrein hetzij ontbreekt, hetzij in een slechte staat verkeert. De grond zal echter worden gevoegd bij het terrein van de bedrijven voor gas en water, zodat een goede afsluiting noodzakelijk is. Het komt B. en W. daarom wen selijk voor als afscheiding een muur te doen bouwen. Zij ramen de kosten hiervan op 3.600.-. In verband met de toename van het aantal leerlingen aan de F.L. Ossen- dorpschool te IJmuiden-Oost en aan de Theo Thijssenschool te IJmuiden-Oost is de aanschaffing van leermiddelen nood zakelijk. Voor de eerste school vragen B. en W. een crediet van 343,65 voor de tweede is 1.000 nodig. Ter voorziening in de vacatures, ont staan aan verschillende openbare kleu terscholen in de gemeente, doen B. en W. de Raad van Velsen de volgende aanbevelingen voor de benoeming van leidsters in vaste dienst. Aan de Jan Camipartkleutierschool: 1. Mei. M!. E. Postema te Aalsmeer; 2. Mej. A. S. Doets te Maarssen. Aan de Moerbergkleuter- school: 1. Mej. E. de Vries te Zaandam; 2 Mej. T. W. Terluin te Emmeloord. Aan de Watervlietkleuterschool: 1. Mej. K. Laferte te Zaandam; 2 Mej. J. A. de Rijk te Middelburg. Aan de Clara Sternkleuterschool: 1. Mej. A. Z. Ton- kens te Naarden; 2 Mej. F. M. van Aartse te Middelburg. De verordening, regelende de samen stelling en de werkwijze van de com missie van advies, bedoeld in art. 8 van de Woonruimtewet 1947 bepaalt, dat de leden van deze commissie alsmede hun plaatsvervangers voor de periode van één jaar, aanvangende 1 October en eindigende 30 September van het daar opvolgende jaar, door de gemeente raad benoemd worden. De commissie dient dus voor het tijdvak van 1 Octo ber 1954 tot en met 30 September 1955 opnieuw samengesteld te worden. B. en W. hebben de organisaties, die tot nu toe hierbij betrokken waren, verzocht een opgave te verstrekken van 3 na men in alphabetische volgorde ge rangschikt van personen, die bereid zijn eventueel als vertegenwoordiger voor hun organisatie in deze commis sie zitting te nemen. De Bestuurdersbond IJmuiden gaf op G. van Kuilenburg, H. Kwast en E. Duikman, de KAB en de Chr. Bestu renbond G. P. Olgers, H. v.d. Put en Tj. Smith, de Huurwaarborgvereniging P. J. Bakker, J. Bleeker en W. A. de Bruyn, de Velser Winkeliers- en Mid denstandscentrale H. Homburg, J. van van Leeuwen en E. Sanders en de wo ningbouwcorporaties J. Blok, M. S. Jongkind en N. C. Nat. In verband hiermee bevelen B. en W. de Raad ter benoeming aan voor de vakorganisaties als lid H. v.d. Put, plv. lid G. P. Olgers, voor de huurwaar borgvereniging als lid W. A. de Bruyn, plv. lid J. Bleeker, voor de Velser Win keliers- en Middenstandscentrale als lid N. C. Nat, plv. lid M. S. Jongkind, en als deskundig lid op sociaal ge bied C. van Kuilenburg, plv. lid E. Luikman. Advertentie Gaarne demonstreren wij u vrijblijvend deze zéér fraaie apparaten van de wereldmerken RADIO- EN GRAMOFOONHANDEL F. P. J. SPEE Kleine Houtstraat 25 - Telefoon 14828 Bij het agendabureau van de stich ting De Velser Gemeenschap, Moerberg- plantsoen 22, IJmuiden, tel. 5743, wer den voor de week van 26 September tot en met 2 October de volgende bijeen komsten genoteerd 26 Sept. Felison, Heidestraat 42, 14-17 uur: Laatste dag expositie werken van Groenewoud-Kramer. Rex-theater, 10 uur: Alcura. Opening winterprogram met filmochtend. Ver toond wordt „The Thief." 2 Oct. Herv. Jeugdgeb., IJmuiden-O., 20 uur: Herv. Toneelgroep IJmuiden- Oost met „Wilde Rozen." De raad der gemeente Velsenckomt op Dinsdag, 28 September 1954, te 19.30 uur, ten Gemeentehuize in openbare vergadering bijeen ter behandeling van onderstaande agenda. 1. Vaststelling notulen; 2. Ingekomen stukken en mededelingen; 3. Aankoop grond te IJmuiden; 4. Inrichten werk plaats voor minder-validen; 5. Extra- crediet voor aanschaffing leermiddelen F. L. Ossendorpschool, IJmuiden (Oost) 6. Extra-crediet voor aanschaffing leermiddelen Theo Thijssenschool, IJ muiden (Oost)7. Crediet voor aan schaffing gymnastiekmateriaal open bare lagere scholen. 8. Verzoeken om uit de gemeentekas te mogen ontvan gen een tegemoetkoming in de vervoer kosten; 9, 10, 11. Verlenen van mede werking ingevolge artikel 72 der Lager- onderwijswet 1920. 12.Benoeming: a. personeel gem. huishoudschool IJmui den; b. leden en plaatsvervangende le den commissie van advies Woonruimte- wet 1947; c. onderwijzer lichamelijke oefening openbaar lager onderwijs; d. leidsters aan openbare kleuterscholen. Een ingesteld onderzoek heeft uitge wezen, dat het gymnastiekmateriaal van de openbare lagere scholen in Vel sen slecht of versleten is. Het behoeft geen betoog, aldus B. en W., dat wil het onderwijs in de lichamelijke oefe ning volledig tot zijn recht komen, het materiaal in een behoorlijke staat dient te verkeren. Zij stellen daarom de Raad voor een crediet van 6.500,- te verle nen voor de aanschaffing van nieuw materiaal. Bij de behandeling van de begrotingen voor 1952 van* de gemeente Velsen is ook de infiltratie van de gemeentelijke sport terreinen ter sprake gekomen. In aanslui ting hierop delen B. en W. de Raad thans mede, dat zij pas 1 of 2 jaar na het tot stand komen van de tunnel onder het Noordzeekanaal in staat zullen zijn een dui delijk antwoord betreffende de waterstand te geven. Ter uitbreiding van het getal onder wijzers in de lichamelijke oefening oij het openbaar lager onderwijs in Velsen, stellen B. en W. de Raad voor als zodanig te benoemen de heer J. H. Wil le te Haarlem. Vooral in een zo waterrijk gebied als het onze is een ijsclub in de dorpsge meenschap nu eenmaal onmisbaar. Zo is de ijsclub „Uitgeest" op 20 De cember a.s. reeds honderd jaren werk zaam geweest om de inwoners dezer gemeente vreugde en vermaak te ver schaffen, wanneer de winder de vele plassen en meren voorzag van een ijs- dek, sterk genoeg om mens en dier te torsen. Ja, de ijsclub bestaat 100 jaren en ter gelegenheid hiervan zal het Zater dag a.s. in de nog veel oudere inrich ting „De Ooievaar" feest zijn. Het zij de honderdjarige vergund nog vele ja ren in het belang van sportlievend Uit geest werkzaam te zijn. Te betreuren valt het dat de ijsclub niet in het bezit is van een archief, want juist dit archief had een aardig inzicht kunnen geven in het dorpsle ven van zo'n honderd iaaf geleden. Wel weten we dat de ijsclub aan vankelijk is opgericht tot. het houden van .weldadigheidsrwedstrijden". Onze tijd met zijn vele uitstekende sociale voorzieningen en die tijd. Een enorm verschil! Naast een werkverschaffing, waar _men eens in de veertien dagen voor één week aan het werk werd ge steld voor drie harde guldens, vormden deze wedstrijden in de regel geen spor tief genoegen, maar een welkome aan leiding voor een extra bijverdienste. Dit in de vorm van baanvegen, een overpad voor de schaatsers exploiteren of een aanstelling als baanwachter of... voor de echtgenoten dezer werklozen een kans om met hardprikken op sleetjes een paar pond erwten of iets dergelijks te verdienen. Was het dooiend weer dan vormden deze wedstrijden in de reeds gevormde plassen op het Binnenmeer een uitzonderlijk vreugdevol genoegen, behalve voor de arme bliksems van zich tot het uiterste inspannende huismoe ders van grote gezinnen, die maar al te vaak door een valpartij doornat en beschaamd zich huiswaarts spoedden, zonder de begeerde prijs in de wacht te kunnen slepen. Dit waren zo de wel dadigheidswedstrijden. Andere tijden an dere zeden. In 1914, nadat de eerste we reldoorlog reeds was uitgebroken, werd het 60-jarig bestaan van de ijsclub in De Ooievaar herdacht tijdens een al gemene vergadering van de IJsbond Noordhollands Noorderkwartier, spe ciaal te Uitgeest belegd ter gelegen heid van dit jubileum. Tijdens deze ver gadering deelde wijlen burgemeester Anth. van Lith mede dat deze soort weldadigheidswedstrijdéh tot het verle den behoorde en er thans werd gestre den om medailles en kunstvoorwerpen. Tevens deelde de spreker mede dat de heer P. Groen reeds 45 jaren penning meester was en bracht hij hulde aan de toenmalige voorzitter, wijlen de heer C. Rol, voor diens ijveren voor d.e club. Ter gelegenheid van dit jubileum kreeg de ijsclub „Uitgeest" de eerste Bondsmedaille als blijvend herinnering en werd door de ijsclub „Alkmaar" een krans aangeboden. Na afloop verzamelde men zich aan een diner. Op de menu-kaart stond vermeld „Mobilisatie-Menu" met als motto „Eenvoudig maar goed." Voor de somma van 1.50 kreeg men: Kalfssoep, Ossenhaas, Jus, Snijboontjes, Kalfsoesters, Doperwten, Fruit en Des sert. Er rekening mede houdende dat de aardappelen er ook wel bij gehoord zullen hebben, kunnen we dit diner wel licht wel goed, maar zeer zeker niet zo eenvoudig vinden. Alléén de prijs is eenvoudig (en goed). Uit gegevens van recenter datum blijkt dat de vereniging wel eens tijdelijk dan in de winterslaap is ge bleven. Want we lezen dat op 1 No vember 1896, onder vgorzitterschap van wijlen de heer C. Roos, weer tot op richting werd overgegaan, terwijl in het jaar 1897 de Koninklijke goedkeuring werd verkregen. Het toendertijd opge stelde reglement werd ondertekend door wijlen de heren C. W. Visser, voor zitter; Jb. Visser, vice-voorzitter; J. v. Nienes Az., secretaris en P- Groen, pen ningmeester. En nu we toch namen noemen mogen we twee harde werkers van de hui dige jaren niet vergeten. Allereerst de heer Gerbrand Twaalfhoven, die als se cretaris van de plaatselijke ijsclub en ook in IJsbond Noordhollands Noorder kwartier veel en belangrijk werk heeft verricht en ook de heer G. IJff aan wie de ijsclub eveneens veel te danken heeft. Het bestuur bestaat momenteel uit de heren J. Schipper, voorzitter; W. Vastenauw, secretaris; D. Peijs, pen ningmeester en W. IJff, J. Brantjes, G. Tromp en W. Kortekaas. Ongetwijfeld zullen op de a.s. Zater dagmiddag te houden receptie veel goe de wensen worden geuit, bij welke wij ons van harte aansluiten. Des avonds vindt de feestavond plaats. Aan het feestprogramma wer ken mede Silvain Poons, Ad. Veen, Liz- zv Valesco, Carl Tobi, Rodi Roeters en The 2 Cornels; een programma een I honderdjarige waardig. De beide D.E.M.-athletes Corry en Jo Duijn zijn door de K.N.A.U. gerech tigd deel te nemen aan de kampioen schappen van Nederland 5-kamp da mes, welke tijdens het komende week einde worden gehouden. Het eerste ge deelte, omvattende de nummers kogel stoten, hoogspringen en 200 meter hard lopen, wordt Zaterdag in Rijswijk ver werkt, terwijl het tweede gedeelte, 80 meter horden en verspringen, op de Nenijto-sintelbaan te Rotterdam wordt gehouden. Zondag zal het weer druk zijn aan de St. Aagtendijk. Beverwijk ontvangt West-Frisia, de sterke club uit Enk huizen. Ongetwijfeld zullen de West-Friezen een beetje angstig naar Beverwijk ko men, gezien de resultaten die de Wijkers in de eerste twee wedstrijden behaal den. De opstelling van het Beverwijk elftal dat wij ook nu niet kansloos achten is als volgt: Roop; Marx; Lor- je; v. d. Pas; K. Minneboo; Bouvré; Springer; J. Minneboo; Ketting sr.; Ketting jr.; H. v. Lint. GEBOREN: M. M. Molenaar-Rens, z.; A. A. de Leeuw-Cornelisse, z.; M. Groot-Knol, d. ONDERTROUWD: F. F. Polder en B. A. de Boer; J. N. Berkhout en P. H. Willemse. Woensdag 6 October a.s. zal in de grote zaal van De Ooievaar een K.R.O.-propaganda-avond worden ge houden. Hieraan zullen medewerking verlenen het artistenpaar Gerard Wal den en Berry Kievits, Harry Boda en verschillende anderen, terwijl het K.R.O.-Theaterorkest zal optreden on der leiding van Johnny Ombach. Maandag a.s. komt de bekende vogelkenner Jan Strijbos het culturele winterprogramma van de drie Stand organisaties in zaal Baltus openen met een lezing over zijn jongste reis naar Zuid-Afrika. Tevens zal hij zijn daar opgenomen films vertonen. Voor de gezamenlijke Zandvoortse middenstamds verenigingen sprak prof. dr. C. A. de Vooijs van de rijksuniver siteit te Utrecht over het onderzoek, dat in opdracht van het gemeentebestuur onder zijn leiding wordt ingesteld naar de ontwikkelingsmogelijkheden van Zandvoort en waarbij ook de midden stand wordt bezien. Prof. de Vooijs be gon met een historisch overzicht, waar uit bleek, dat enquêtes worden ingesteld om gegevens te verzamelen ter bescher ming van bepaalde bevolkingsgroepen; eerst naar de toestand van de arbei ders, later die van de kleine boeren. Een middenstandsenquête is eigenlijk nooit aan de orde geweest, al is tijdens de crisis der dertiger jaren wel een on derzoek ingesteld waaruit bleek, dat het aantal middenstandszaken toenam door de vestiging van werkloze arbei ders die een winkeltje begonnen. Dit was fnuikend voor de bona fide mid denstand. De vestigingswet is hiervan het gevolg geweest. Deze heeft er toe geleid, dat het aantal winkelbedrijven relatief minder toenam dan de totale bevolking. Het economisch instituut voor de middenstand stelt in bepaalde stre ken thans een onderzoek in naar de so ciale en economische structuur van de middenstand (in Friesland en Noord- Advertentie voor FEILLOZE weergave van alle soorten gramofoonplaten. dat PLATENSPELERS en -WIS SELAARS van dit merk, door de meest vooraanstaande fabrikan ten van luxe Radiogramofoons worden ingebouwd in hun ap paraten? temeer van de bijzondere kwa liteit. HOOFDAGENT voor Haarlem: Radio- en Gramofoonhandel F. P. J. SPEE Een complete P-E. Platenspeler leve ren wij U reeds vanaf 93.—. Een seizoen openen met een hoogtepunt is gewoonlijk een gewaagde onderneming, omdat er vrij zeker een depressie op moet volgen, die het verdere programma ten kwade beïnvloedt. We zijn er evenwel in Mid- den-Kennemerland aan gewoon geraakt de laatste jaren, dat de Kunstkring Elckerlyc te Castricum niet alleen voor verrassingen stelt, maar in een dorps gemeenschap een program weet te brengen op een dusdanig peil, dat men erover in de gehele streek met bewondering en verbazing spreekt. Ver bazing. Waar ligt het geheim van een dergelijk succes, vraagt men zich af. Het komt ons voor, dat het voor een groot deel gelegen is in het durven. Liet aandurven van iets groots, doorzetten en volhouden. Kunstkring Elcker lyc is enkele jaren geleden meteen op verrassend goede wijze gestart, zette door, hield vol en heeft een dorpsgemeenschap graag gemaakt naar cultuur. En omdat een heel winterprogramma geboden wordt, dat de besten onder de kunstenaars en wetenschapsmensen naar Castricum voert, was er geen enkel bezwaar tegen te openen met een hoogtepunt: het optreden van de voordrachtskunstenares Charlotte Kohier in haar Bijbelse voordrachten uit De Prediker, het Hooglied en een drietal psalmen. Gisteravond stond zij op het podium van een tot de laatste plaats bezet Corso-theater Elckerlyc is voor al haar avonden uitverkocht! Zij stond er heel alleen toen het voordoek ver dween. Het duurde slechts enkele se conden, want toen schiep haar magi sche kunst gestalten als bij toverslag. Haar geluid, haar mimiek, haar gebaar het was van een herscheppende kunste nares, die ondanks het klimmen der jaren,«ondanks het feit, dat andere na men op de affiches prijken, namen van jongere voordrachtskunstenaressen, nog altijd een enige figuur blijft in ons land, mogelijk ook daarbuiten. Om haar heen ontstaat, hoe, dat is het geheim van haar kunst, de sfeer, de bezielende ruimte, die het Bijbelfragment ten leven wekt, die Charlotte Kohier doet ver dwijnen om plaats te maken voor de Profeet, die zijn waarschuwingen geeft, zijn lessen. Is de schoonheid van het Bijbelfragment mooier aan te tonen, spreekt het levendiger dan in haar ver tolking van het Hooglied, deze onver gelijkbare poëzie van de liefde tussen God en Zijn bruid, de H. Kerk? Men is in de ban gekomen van de kunst van Charlotte Kohier, die nu reeds meer dan vijf en twintig jaar als voordrachtskunstenares optreedt, of men nu forens was, gewoon aan het uit gaande leven, of eenvoudige tuinder, die slechts een enkele maal „uitgaat". De vertolking van het Hooglied moet in het oeuvre van deze kunstenares een hoogtepunt zijn, anders dan Marathon dans voor de oorlog en Pension Rustig na de oorlog anders, minder volledig toneel misschien, maar dieper, rijper, meer poëzie, veel meer aan het publiek gevend dan verbazing om de prestatie van de kunstenares zelf. En dan de vertolking van psalmen. Menigeen heeft de schoonheid van de ze beeldrijke taal en de diepe zin daar van, nu voor het eerst geproefd. Dat is een grote verdienste van deze avond: hoog kunstgenot te bieden, dat te vens rijkdom meegeeft voor het verde re leven. De kunstenares ontving bloemen uit handen van voorzitter Th. J. Balink, waarna, ondanks het verzoek van Char lotte Kohier niet te applaudisseren, een dankbaar applaus volgde. In zijn openingswoord heeft de voor zitter gezegd, dat het programma zo is samengesteld, dat het ieder Advertentie SCHOUS voor Uw aparte BABY. en KLEUTERKLEDING Oude Groenmarkt 16-14 Haarlem-Tel. 11266 uaooj De kring Santpoort van de K.A.B. in Velsen opent op Dinsdag 12 Octo ber het zoeken met een kienavond voor de leden en hun dames. Op Dinsdag 16 November vindt een sociaal-cultu rele avond plaats, waar een actueel onderwerp besproken zal worden. In Januari wordt de film over het leven ran Paus Pius X gedraaid en op 21 en 22 Februari gaat de kring een Vasten avond vieren. Medewerking hieraan ver leent het „Masker" uit Beverwijk en voorts bestaat er gelegenheid tot een gezellig dansje. Half Mei is de jaar lijkse viering van het Feest van de Arbeid. In samenwerking met de K.A.J. zullen in de loop van het seizoen eni ge klaverjasavonden georganiseerd wor den. Ook zal getracht worden de avond met de Pausfilm te organiseren, in sa menwerking met de parochiële stands- organisaties en de Maria-congregaties. Deze samenwerking zal een sterkere binding geven in de parochiële gemeen schap en er toe bijdragen, dat een zo groot mogelijke belangstelling gewekt wordt. Brabant). Het onderzoek naar de Zand voortse middenstand houdt verband met het uitbreidingsplan dat niet gebaseerd is op het heden, maar op de verwach ting van wat er in de toekomst gaat ge beuren, met name hoe Zandvoort er bij voorbeeld over 25 jaar zal uitzien. Maar als men geen kennis draagt van de hui dige structuur, kan men onmogelijk een plan voor de toekomst maken. Men dient op te sporen de tendenzen, dat zijn de ontwikkelingen welke aan de gang zijn. Zandvoort is geen industrieplaats en zal dit ook niet worden. Het vreemde lingenverkeer is de hoofdbron van be staan, maar het omvangrijke forensen wezen is ook van belang. De vraag is: hoe zal dit forensenwezen zich ontwik ten en om dat te weten te komen moet men met de forensen gaan praten en hun vragen waarom zij in Zandvoort zijn ko men wonen. Ook zal de ontwikkelings- tendenz van het vreemdelingenverkeer moeten worden onderzocht. Bij dergelij ke onderzoeken wordt over het algemeen niet zoveel aandacht besteed aan de mid denstand omdat deze als verzorgende sec tor in gelijke mate groeit als de gehele bevolking. In Zandvoort ligt deze zaak niet een voudig omdat de middenstand niet alleen de bevolking moet verzorgen, maar ook de tienduizenden toeristen. Om de toe komstige ontwikkeling te kunnen vast stellen moet men dus de structuur van de Zandv. middenstand leren kennen en weten wat het vreemdelingenverkeer voor de middenstand betekent. De omzet cijfers moeten dat uitwijzen. Ook wordt onderzocht in hoeverre de forensen te Zandvoort hun inkopen doen. Kenmer kend voor Zandvoort is ook de sterke concentratie van de winkels in de kern van het dorp; aan dit verschijnsel moet ook aandacht worden geschonken. Er wordt een objectief, neutraal onderzoek ingesteld, zonder beïnvloeding door wie ook. Om tot een prognose te komen moeten de functie en de structuur van de Zandv. middenstand worden onderzocht. Verschillende - soms onbescheiden lij kend - vragen moetn worden gesteld. Spr. begrijpt dat men daar huiverig voor is, maar de gegevens blijven ge heim en uit het rapport zal niets blijken omtrent de individuele middenstander; het ropport zal een beeld geven van de totale Zandvoortse middenstand. Het rap port wordt alleen ingesteld om de ont wikkeling van Zandvoort zo gunstig mo gelijk te doen verlopen; het beoogt al leen het welzijn der gemeenschap, dus ook van de middenstand. Spr. vertrouwt dus ook op aller medewerking. Bij de hierna volgende bespreking gaf de heer Weber, voorzitter van de Zand voortse Handelsvereniging, uiting aan zijn vrees, dat er in de naaste toekomst tientallen winkels in Zandvoort zullen worden gebouwd nog vóór het rapport van prof. De Vooijs gereed is. De heer Siegers, voorzitter van „De Hanze", was het daar niet geheel mee eens; men zal geen winkels bouwen als er geen em plooi voor is. Ten Oosten van de Brede- rodestraat worden pl.m. 500 woningen gebouwd; daar zuilen toch enkele win kels moeten komen, evenals in plan- Noord, een grote wijk, waar sporadisch winkels gevestigd zijn. Evenals de heer Weber wekte de heer Siegers de aanwe zigen op tot medewerking aan het on derzoek, opdat het op juiste gegevens zal worden gebaseerd; dat is in het al gemeen belang. De Haarlemse rechtbank veroordeelde vanmorgen de 31-jarige autoverhuurder M. G., tegen wie twee weken geleden twee jaar gevangenisstraf geëist was wegens heling, conform de eis. Onder de artikelen, die door de verdachte ge heeld waren, bevonden zich lasappara ten, drukslangen, autobanden, manome ters, portemonnaies, portefeuilles, een electrische wasmachine enz. De verde diger had tijdens de zitting gevraagd zijn cliënt in vrijheid te stellen omdat hij de ten laste gelegde feiten niet be wezen achtte. Geboren; Ch. E. v. d. Meij-Stet, d; M. M. van Neure-Strop, z; M. Lute- Zonneveld-, z.; P. C. Zweerman - de Vries, d. Ondertrouwd: J. B. Witte en E. Nij- huis, Getrouwd: Chr. C. Dokter en P. G. Jacobs; P. J. Vos en H. Jacobs; S. P. Admiraal en M. B. Nootebos. Overleden: A. A. Twisk, 45 jr, vr; A. Gauw, 57 jr. vr, J. P. Baas, 72 jr, m; G. Dekker, 75 jr., m; C. Kok, 82 jr. m, A. Liefting, 59 jr. m. De Beverwijkse Amateurfotografen- vereniging is overgegaan tot de uitgifte van een tweemaandelijks orgaan IJ mond-mededelingen", dat de groeiende club van amateurfotograven veel we tenswaardigs belooft te brengen. Het winterseizoen wordt heden met de jaar vergadering geopend. biedt, waarnaar zijn verlangen uitgaat. Op 28 October zal Anthony van Kampen spreken over „Naar de Top der wereld". Het Matrozenkoor o.l_v. Theo van Elferen komt op 18 Novem ber. het Marionetten-theater van Bert Brugman biedt op 20 Januari de opera comique van Donizetti „Elixir d'amore'. Georgette Hagedoorn geeft 3 Maart een voordrachtsavon en 21 April wordt gesloten met een toneel avond. Ook zullen cursussen worden gegeven in hotel Kornman, waarvoor men zich voor 1 October moet opgeven. Deze cursussen zijn: Schilderkunst, muziek, philosofie en literatuur, welsprekend heid. Wanneer de aanleg en inrichting van openbare schuilplaatsen voor de be scherming van de burgerbevolking niet verwezenlijkt kan worden door gebruik te maken van kelderruimten en sou terrains in bestaande gebouwen of van viaducten, is het de taak van overheids wege hiervoor zorg te dragen. Zowel rijk als gemeente stellen de gelden daarvoor beschikbaar. De minister heeft er op aangedrongen zoveel mogelijk de schuilgelegenheid te bouwen als onderdelen van andere bouw- propecten. Voor de binnenstad, waar in de eerste plaats uit aesthetisch oogpunt combinatiebouw gewenst is, is men erin geslaagd van gemeentewege een open bare schuilkelder te bouwen in een par ticulier pand; een kelder, plaats bieden de aan 100 personen. Deze kelder is ge legen onder een nieuw te bouwen wijn pakhuis aan de Breedstraat van de heer H. M. J. Okhuysen. De rijksbijdrage in de kosten bedraagt f 14.472, die van de gemeente f 2152, waarvoor de raad een crediet wordt gevraagd Een gedeelte van de walmuren langs de Westzijde en de Oostzijde van de Burgwal verkeert in vervallen toestand. B. en W. achten het noodzakelijk ver nieuwingen aan te brengen. De kosten worden geraamd op f 109.200. Zaterdagmiddag 26 September om 3 uur zal de Harmonie „Amphion" van de N.V. Drukkerij „De Spaamestad", dirigent J. W. Lefeber, een populair concert geven in „Den Hout". Programma: 1. Mars Folies Bergères, Paul Lincke. 2. Duverture Badeloch, F. Rogister, 3. In een Kloostertuin, A. Ketelbey, 4. American Patrol, F. Mea- cham, 5. Rapsodie Slave na. 1, C. Friedemann, 6. Florentiner Mars. J. Fucik. 7.Selectie uit Schubert's Rosa» munde, arr. F, Jakma, 8. Petersburgse Sledevaart, R. Eilenberg, 9. Dorpzwa luwen uit Oostenrijk, concertwals, Jos. Strauss, arr. Adr. J. Maas, 10. Skymas- termars, R. Sennema. De 39-jarige chauffeur S.B. uit Haar lem, die Zaterdag in de Begijnesteeg een fiets wegnam en na aanhouding werd ingesloten, heeft thans bekend vier rijwielen te hebben ontvreemd. Woensdagmiddag om 12 uur kreeg het 17-jarige meisje L.H.K. een van de afsluitbomen bü de Lagebrug op haar hoofd. Waarschijnlijk als gevolg van een misverstand van de brugwach ter, die de verkeerde boom liet zakken. Het meisje kreeg 'n buil op haar hoofd. (ons succes) f 38.35 TELEFOON 11485 HAARLEM (naast Lampe)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 9