De moderne oorlogvoering vereist nieuwe bevoorradingsmethodes Helicopters en snelle vrachtwagens nemen belangrijke plaats in Eerste atoombom afgeworpen SPORT EN GEZONDHEID im/Miand Z.H. Paus Pius XII groet pelgrims Hoofdkwartier Britse Legerkorps van de kaart geveegd H Eerste Super Connienaar Sydney Eenmans helicopter De les van de Koreaanse oorlog Opera van Badings bekroond E2-E4 Ambtenaar voor de cultuur in Utrecht Herfstmanoeuvre Battle Royal Tweede Pinksterdag volgendjaar: ILSY MIh ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1954 PAGINA 11 Op 31 October a.s. Expositie van handenarbeid op Drakenburgh door majoor C. J. Poley roen de eerste atoombom tot ontploffing werd gebracht in de woestijn van Nieuw- Mexico, begon daarmee een nieuw tijdperk voor de theorie en de practijk der strategie. Van af dat ogenblik moest een aantal militaire axio ma's die tot dan toe hadden gegolden en waarvan er sommige teruggingen tot de tijd van Hanni bal, voor een goed deel worden herzien. Zo moest bijvoorbeeld liet oer-oude beginsel van concen tratie van machtsmiddelen drastisch worden ge wijzigd. Over de gehele wereld trainen moderne legers zich thans in de verspreiding der troepen, terwijl soldaten geleerd wordt in kleine eenheden en individueel op te treden. Deze plotselinge nieuwe ontwikkeling vereist een oplossing voor een veelheid van vraagstukken, zoals de bevelvoering, een overzichtelijke con trole en de coördinatie der militaire bewegingen. Niet het minst wordt een oplossing gevraagd voor het probleem der bevoorrading en dat van de administratie. Gedurende de tweede weréld- oorlog geschiedde de bevoorrading voor een deel door de lucht, niet alleen door middel van vracht vliegtuigen, maar eveneens door middel van het afwerpen van voorraden met en zonder parachute. Richtlijnen geestelijke ontwikkelingsgebieden In bisdom Haarlem Koopman tot 10.000 veroordeeld Anneke van der Graaf Peanut Butter Italië-prijs J. Meulenbelt benoemd Belgische stellingen doorbroken Sport als ontspanning Tijdens „Battle Royal" Nederlandse soldaat tegen boom gereden Na twee jaar onderbreking thans op vernieuwd en vergroot Ypenburg Nieuwe handelsnaamwet treedt in werking j_ „.„3 aan- en afvoertroepen van het Britse leger, heeft reeds veel ervaring opgedaan in de moderne bevoorradingsmethodes. Het gebruik van helicopters is r"eds met succes beproefd in de strijd tegen com munistische guerilla's op Malakka, Zondag 31 October zal van Schiphol voor het eerst een Lockheed „Super Constellation" van de K.L.M. naar Sydney in Australië vertrekken. Aan boord van deze voor het vervoer in drie klassen ingerichte machine zullen zich o.a. bevinden een taxi-chauffeur uit Parijs, een treinmachinist uit West- Duitsland, een scheepskapitein uit Noorwegen, een postbode uit Kopen hagen, een trambestuurder uit Brussel, een bestuurder van een bergspoor uit Zwitserland, een gondelier uit Venetië, een autobuschauffeur uit Londen en een K.L.M.-vlieger. Zij allen zijn de gasten van de K.L.M. Zij zullen als vertegen woordigers van het verkeerswezen in Europa een groet orengen aan Austra lië. De dienst op Sydney zal met ingang van 31 October, een dag na het in wer king treden van de winterdienstregeling, voortaan éénmaal per week op Zondag van Schiphol vertrekken. 0 Gedurende het aanstaande week einde zal in de volkshogeschool „Dra kenburgh" te Baarn een expositie worden gehouden van werkstukken, die werden vervaardigd tijdens de achtweekse cursus voor welfarewerk sters. Deze cursus werd gehouden in sa menwerking met de stichting „De Zon nebloem". De expositie bevat werk stukken van allerlei aard, zoals pop pen, maskers, raffiawerk, pitriet, knipsels en boetseerwerk. Mocht cmverhoopt ooit een nieu we grote oorlog uitbreken, dan zul len daarin ongetwijfeld ook atoom wapens een rol spelen. Dit roept voor elke legerleiding een groot aantal problemen op, o.m. voor wat betreft de bevoorrading van de troepen te velde. In nevenstaand artikel vertelt de Britse majoor C. J. Poley over de wijze waarop de Engelse legerleiding deze vraag stukken denkt op te lossen. De Franse uitvinder Georges Sablier heeft deze eenmans helicopter uitge vonden, die nog werkelijk kan vliegen óók. De krachtbron is een 6 P.K.-mo- tortje, dat slechts 27 kg. weegt. De snelheid, die met het apparaat bereikt kan worden, bedraagt 50 km/u met een maximum van 10 uur vliegen. Een speciaal apparaat zorgt er voor, dat de vliegenier niet als een tol in de rondte gaat draaien. Zondag zal vanaf de kansels in de kerken van het Bisdom Haarlem wor den afgekondigd, waar in elke parochie de richtlijnen voor de geestelijke ont wikkelingsgebieden verkrijgbaar zijn gesteld. Al degenen die belangstelling bezitten voor de grote problemen waar voor het godsdienstig leven in dit bis dom zich gesteld ziet, wordt dringend aangeraden zich di' waardevol docu ment aan te schaffen, hoemd de Zeereerw. pater P. J. van langrijke initiatief van de Bisschop hangt in hoge mate af van de bereid heid van geheel het katholieke volk in dir. problemen-rijk diocees om in de Beest van deze „Richtlijnen" werkzaam te willen zijn. De economische strafkamer van de Rotterdamse rechtbank heeft de 57-jari- |e koopman T. W. de G. en de 39-jarige R- C. B„ resp. werkzaam als vennoot en kantoorbediende bij de C.V. H. van der ven Co. te Amsterdam, tot geldboeten ^an resp. f 10.000 of vier maanden hech tenis en tot f 1.000 of een maand hech tenis veroordeeld. Zij zouden niet heb ben voldaan aan hun verplichtingen, erbonden aan vergunningen tot het Jhtslaan uit entrepot en het afleveren an boord van schepen van buitenland- 6 sigaretten. De eis tegen De G. was een boete van 40.000 of zes maanden hechtenis en eÊen B. f 3.000 of twee maanden. Tijdens de Koreaanse oorlog deed de helicopter zijn intrede als middel om gewonden te vervoeren, om omsingel de troepen te controleren en materiaal over te brengen waaraan dringend be hoefte bestond. In het Engelse leger be studeert het Royal Army Service Corps, dat al sinds de tijd van Napoleon de bevoorrading van het leger verzorgt, de ontwikkeling van dit en andere mid delen om een geregeld leger in een atoom-oorlog te bevoorraden. De term „geregeld leger" is belang rijk, want - oor een leger dat op meer primitieve wijze is samengesteld doen zich niet dezelfde problemen voor. Gedurende de Koreaanse oorlog heb ben Amerikaanse deskundigen in de logistiek b.v. opgemerkt, dat het Chinese leger zich behielp met uiterst kwetsbare verbindingslijnen. Voor een groot gedeelte leefden de Chinezen van het gebied waar zij ac tie voerden. Voor het transport requi- reerden zij plaatselijke voertuigen, dieren en koelies. Voor de commu nicatie maakten zij gebruik van fluit jes, jachthoorns en koeriers, een prac tijk die in het Engelse leger in on bruik begon te raken toen tijdens de Krimoorlog de eerste veldtelegraaf werd ebruikt. In ,de tweede wereldoorlog nog wer- if' wegen doe de deskundigen be schouwd als de aders, waardoor het bloed, de levenskracht van het leger stroomde. De lange kolonnes vracht auto s die allerhande zaken van de brug genhoofden en de havens naar de voor ste frontlinies brachten, vormden een integraal onderdeel van de oorlog dier dagen. Vaak waren de vrachtauto's ge noodzaakt in dichte kolonnes achter el kaar te rijden, hetgeen hen een uitge zocht doelwit maakte voor vijandelijke vliegtuigen. Veldmaarschalk Montgomery heeft dit gevaar zeker onderkend, zo ver tellen de krijgshistorici. Hij weigerde zijn troepen bloot te stellen aan een slag te land, zolang zij nog niet de su prematie in de lucht bezaten. Zonder de suprematie in de lucht was het immers onmogelijk de lange verbin dingslijnen te handhaven en zonder de lange verbindingslijnen zou de slag te land zeker verloren zijn. Heden ten dage verliest de weg echter snel zijn betekenis voor de militaire bevoorrading en administratie. De les sen van de Koreaanse oorlog zijn duide lijk geweest. De chef van de imperiale staf van het Engelse leger, veldmaar schalk sir John Harding, heeft korte lings aangekondigd, dat het Engelse leger een groot aantal helicopters aan schaft. Deze toestellen kunnen immers, ondanks alle klaarblijkelijke beperkin gen, opereren onafhankelijk van de weg en zijn ideaal voor de bevoorrading van kleine, verspreide eenheden. Mogelijk is de dag niet ver meer, dat deze lompe, maar practische machine zelfs de plaats in zal nemen van de vertrouwde motor- ordonnance. Ook wordt veel aandacht besteed aan de ontwikkeling van voertuigen die op allerlei soorten terrein bruikbaar zijn, vooral van lichte, veelwielige wagens. Deze kunnen zich echter niet even ge makkelijk bewegen als helicopters, De sopraan-zangeres Anneke van der Graaf is door het „Theatre Royal" uit Luik uitgenodigd aldaar op 17 en 20 Fe bruari 1955 de rol van „Leila" te ver vullen bij de opvoeringen van Bizet's „Les pecheurs de perles". Zij heeft deze uitnodiging aangenomen. maar In nagenoeg alle gevallen kunnen zij behalve natuurlijk op zeer zwaar terrein onafhankelijk van de weg snel en efficiënt opereren. Het leger houdt nauw contact met de Britse luchtvaartindustrie en vele mo derne vrachtvliegtuigen die thans in productie worden genomen zullen in korte tijd gebruikt kunnen worden voor het vervoer van militaire voorraden naar geïmproviseerde vliegvelden. Het Royal Army Service Corps heeft reeds een behoorlijke ervaring in het afwer pen van voorraden. De R.A.S.C. heeft in de strijd tegen communistische ter roristen op Malakka reeds grote hoe veelheden voorraden afgeworpen, die bestemd waren voor de troepen in de jungle. Hoewel ze dus reeds in hoge mate efficiënt werken, oefenen zij voortdurend om deze bevoorradings methode te verbeteren en te versnellen. Er is een onderzoek ingesteld naar de beste vorm van verpakking die de zonder parachute afgeworpen mili taire uitrusting en voorraden moet Advertentie In Amerika zegt men voor pinda kaas „pindaboter" maar in Neder land zegt men voor pindakaas beschermen. Zelfs wanneer het uit werpen geschiedt van een betrekke lijk geringe hoogte, komen de goede ren nog met een snelheid van 300 kilometer per uur op de grond, zo dat een speciale verpakking en be scherming vereist is. Al deze en andere aspecten van be voorrading en administratie in het atoomtijdperk worden op het ogenblik nauwgezet bestudeerd door deskun digen van het Britse leger. Op vele vragen is reeds een antwoord gevon den. Een realistische training en oefe ningen op grote schaal spelen een be langrijke rol bij het zoeken naar een oplossing voor de resterende problemen. De voor radio geschreven opera „Oreste", van de Nederlandse compo nist Henk Badings, op tekst van Jan Starlink, heeft de Italië-prijs van 13.500 Zwitserse franken gewonnen. De prijs wordt ieder jaar uitgeloofd onder auspiciën van de elf Europese radio-netten en de nationale vereni ging van opvoedkundige radio-uitzen dingen. Ook een Engels werk, „Under milk wood", van de Engelse dichter Thomas, voor radio bewerkt door Douglas Cleverdon en op muziek van Daniel Jones, werd bekroond met de Italië- prijs ten bedrage van 13.500 Zwitserse francs. Een Zwitserse inzending, een can tate voor zangstemmen en orkest door Pierre Kuelin, en nog een En gels werk „The prisoner's voyage" door Louis Macneice ontvingen elk 1.000.000 lire, een prijs, uitgeloofd door de Italiaanse radio. (U.P.) Een man, die naast mij "at in de trein, overrom pelde mij ineens met de raag: „Kunt u schaken?" „Och".... antwoordde ik aarzelend. „E2-E4", zei hij gebie dend. „E7-E5", zei ik automa tisch. „Paard g8-f6", zei hij. „Paard bl-c3", zette ik. „Loper f8-c5", zei hij. „Loper fl-c4", zei ik. „d7-d5", zei hij. „Remise", zei ik. „Nee", antwoordde hij. „Ik geef het op", zuchtte ik. Dat kan niet", zei hij bars. „Waarom niet?" vroeg ik. „Omdat u even goed staat als ik", antwoordde hij. „Ik wil helemaal niet goed staan", zei ik. De man liep rood aan. Toen brieste hij: „Waarom schaakt u dan met mij!" Vanuit een raam van zijn vertrek in zijn zomerresidentie groet Z. H. Paus Pius XII een menigte pelgrims, die hij ondanks zijn ziekte niet heeft willen teleurstellen. Het Utrechtse college van B. en W. heeft een gemeentelijk ambtenaar voor culturele zaken benoemd, die in de rang van hoofdcommies werkzaam zal zijn op de afd. algemene zaken van het stadhuis en in het bijzonder belast wordt met de behandeling van kunstzaken en andere culturele aangelegenheden. Het is de heer J. Meulenbelt, die sedert 1948 werkzaam is bij de directie van Van Loghem Slaterus' Uitgeversmij. te Arn hem. B. en W. motiveren deze benoemin; met de groeiende belangstelling van de gemeentelijke overheid voor culturele- en kunstzaken. De taak van de gemeen te, die goeddeels stimulerend en active rend is, vergt een gedegen voorbereiding en documentatie. Het is van belang, dal de ambtenaar, die zich hiermee in eerste aanleg bezig houdt, zich op dit belang rijke werkterrein kan werpen zonder met de gewone administratieve zaken lastig gevallen te worden, aldus de moti vering. Amerika Op 8 November zal de Senaat in speciale zitting bijeen ko men om de conclusies te bestuderen van de commissie-Watkins, die een onder zoek heeft ingesteld naar een aantal be schuldigingen. ingebracht tegen senator Joseph McCarthy. (Van onze speciale verslaggever) Vrijdag, 24 September. Na de twee atoomgranaten van gisteren is thans ook de eerste atoombom in de grote herfstmanoeuvre van de NATO-legers „Battle Royal" gevallen. Die bom heeft het hoofdkwartier van het Eerste Britse Legerkorps, dat te zamen met het Eerste Nederlandse Legerkorps de strijdkrachten van het aan vallende Noordland uitmaakt, volledig van de kaart geveegd, althans voor tenminste acht uren buiten gevecht gesteld. Bekend is gemaakt dat de corps commandant en zijn staf zijn omgekomen. Alle verbindingen zijn verbroken. De radiosets, kaarten en inlichtingen zijn vernield, tientallen voertuigen worden geacht verbrand en onbruikbaar in het betroffen gebied te liggen. Deze tegenslag voor het eerste Britse korps had tot gevolg, dat de gevechts handelingen aan de Oostelijke sector van het front gedurende enkele uren volledig werden stopgezet. De commandanten konden geen contact meer krijgen met hun hoofdkwartier. Sennenlager een demonstratie van de atoombom te geven, zoals dat ook van de zomer tijdens de oefening „Padden stoel" op de Veluwe is gebeurd. Zolang „Battle Royal" duurt laat men zelfs de officiële waarnemers in het duister. dat de schade ruimschoots zal worde' vergoed, is niet verteld dat voor eer. geringe schade zo goed als niets wordt uitgekeerd. En nu gaat het er maar om wat men onder een „geringe schade" verstaat. Schade aan wegen en lande rijen blijkt in veel mindere mate te worden vergoed dan schade aan de oogst. Opnieuw zullen de Westfaalse boeren dit probleem onder de aandacht van de Bundesregering brengen. Desalniettemin hebben de verdedigen de Belgen van deze verwarring geen gebruik gemaakt door een grootscheep se tegenaanval na te laten. De derde atoomgranaat is gisteren eveneens ge vallen. De commandant van het Zui delijke leger had zijn doel echter zo slecht gekozen dat de scheidsrechters het resultaat van deze inslag van nul en gener waarde kwalificeerden. De le gerleiding betracht de uiterste geheim houding betreffende de resultaten van atoomgranaat en -bom. Dat is echter deel van het spel, want Zondag zijn de Brit ten van plan op het oefenterrein bij (Van onze medische medewerker) et is een voorrecht voor de schrijver van deze kroniek het standpunt van de me dicus weer te kunnen ge ven bij actuele problemen, die de gezondheid van de mens raken. Door de crisis in de K.N.V.B. over de beroeps voetballerij, wordt men er toe gebracht na te den ken over het doel van de sport en het belang ervan voor de gezondheid. Het wonderlijke is dat deze zaken in de talrijke krantenverslagen over deze kwestie nauwelijks ter sprake komen. Voor- en tegenstanders hebben het voortdu rend over het spelpeil, alsof verbete ring hiervan het enige ideaal is dat men kan nastreven. Nu moet u niet verwachten, dat ik mjj zonder meer voor of tegen be roepsvoetbal e.d. zal verklaren. Als iemand zich wil laten betalen voor een voetbalwedstrijd of voor een ron de van Frankrijk, is dat zijn goed recht. Het gaat hier echter om de vraag of en in hoeverre professiona lisme nog met sport te maken heeft. Kunnen wij zeggen: het spel peil is verbeterd en dus is de sport waardevoller geworden? En vindt ae gezondheid van de „sportbeoefenaar er baat bij?" Iedereen zal beamen, dat normale sportbeoefening de ge zondheid bevordert. Als wij onze ge dachten laten gaan over de vraag waarom en hoe, dan blijkt het ant woord minder eenvoudig te zijn dan men op het eerste gezicht zou den ken. Op de eerste plaats, om te beginnen bij het meest voor de hand liggende: de lichamelijke ontwikkeling. Het is zonder meer duidelijk, dat sport de spieren staalt, het uithou dingsvermogen vergroot enz. Natuur lijk moet men zeker weten gezond te zijn om aan sport te mogen doen; de medische sportkeuring kan voorko men dat men onnodig risico's loopt. Begrijpelijk is ook, dat men met overmatige sportbeoefening het tegen deel bereikt, in plaats van de condi tie van het lichaam te verbeteren, wordt het afgemat. Vooral het hart heeft dan te lijden. Welke sport het beste is valt moei lijk te zeggen, omdat hierbij de per soonlijke geaardheid en belangstelling een grote rol spelen. Wel kan men in het algemeen zeggen, dat wij er naar moeten streven alle lichaamsde len aan het werk te zetten. Daarom staan gymnastiek, zwemmen en athle- tiek bijv. hoog aangeschreven. Voet ballen is eenzijdiger, het zijn voorna melijk de benen, die het werk moeten doen. Bovendien is het veel ruwer, zo dat er niet zelden ongelukjes ge beuren, Sommige artsen noemen hun Maandag-spreekuur daarom met eni ge overdrijving wel eens het voetbal spreekuur. Denk maar eens aan voet balknietjes, botsingen enz. Sommige lezers zullen mij tegenwerpen dat ruw spelen geen mooi voetbal is. Daar ben ik het volkomen mee eens, 'maar de aard van het spel is nu eenmaal zo, dat zelfs sportieve spelers wel eens botsingen veroorzaken, terwijl de prak tijk helaas leert, dat lang niet alle spelers zich zulke ware sportliefheb bers tonen. Je mag dan nog zo spor tief zijn, als je tegenstander het niet is, haalt het niet veel uit en kun jr toch geblesseerd raken. ervolgens kunnen wij sport zien als ontspanning. Ontspanning is voor iedereen noodzakelijk. De man of vrouw, die de hele dag op kantoor zit of in de fabriek aan de werkbank staat, zou zich zelf moeten dwingen zijn lichaam een paar uur per week te ontspannen. Dit ls niet hetzelfde als gezellig niets doen, al hoort dit er zeker ook bij. Ontspanning kan ook bestaan uit inspanning, mits deze inspanning van heel andere aard is dan het dagelijkse werk, bijvoor beeld aan sport doen. Acht uur per dag in een zelfde houding zitten of staan heeft de Schepper nooit bedoeld, toen HU het prachtige menselUk li chaam schiep. De moderne maatschap- pU van mensen, die de natuur ont vlucht zün voor de stad, waar zü zo dicht mogelUk bü elkaar wonen, laat voor natuurlijke lichaamsbeweging weinig plaats meer. Er is onvermijdelijk een zeer in gewikkelde taakverdeling ontstaan, waarbij de een schoenen repareert, een ander 'deze regels drukt en weer een ander rekeningen schrijft. Het is niet meer mogelijk en het zou ook niet wenselqk zpn, dat wp door jagen e.d. zelf in ons onderhoud zouden moe ten voorzien. Hoewel dit waarschUn- Iqk wel appelleert aan de romantische gevoelens van velen onzer. Ook als ontspanning is sportbeoe fening dus een noodzakelijk goed. Daarom is het jammer, dat zoveel mensen alleen genieten van de sport als kükspel. Als een sportsman of vrouw naar de prestaties van zijn collega's gaat kpken, dan kan hq daarvan leren, terwql het prettig voor die collega's is bovendien. Het gros van de toeschouwers komt er niet toe om zelf mee te gaan doen, terwijl ik mU vaak afvraag, hoe groot het getal is dat zich alleen Interesseert voor de vraag wie wint. Daarom wordt er ook zo de nadruk gelegd op verbetering van het spelpeil e.d. De leus is: zonder verbetering van het spelpeil geen gewonnen wedstrij den! In grote lijnen hebben wp hiermee de lichamelijke aspecten van de sport besproken. Volgende week hebben wij in verband met de jaarlijkse dieren dag een ander onderwerp op het oog. maar over twee weken zullen wij het nog eens over sport hebben. St. Een feit is dat de atoomaanval- len die tot nu toe slechts door Zuidland zijn gelanceerd, de opmars van het Noorden aanzienlijk hebben vertraagd. Generaal Gale heeft voor een deel reeds bewezen gezien wat hij verondersteldeen dat is dat een betrekkelijk kleine strijdmacht een numeriek veel sterkere kan weer staan wanneer zij over voldoende atoomwapenen beschikt. Noordland, dat voor de duur van deze oefening sterk is gerantsoeneerd in het ge bruik van atoomprojectielen, heeft de enkele, die het tot zijn beschik king heeft, bewaard tot de slotaan- val, die Zondag en Maandag wordt gelanceerd. Het Eerste Nederlandse Legercorps heeft nog geen aanvallen met atoomgra naten te verduren gehad. In de eerste plaats komt dat doordat de frontsector waarin de vaderlandse verdedigers dit maal aanvallen, zich daartoe niet zozeer leent. Anderzijds echter wordt de door een bedreiging met atoomwapens ver eiste decentralisatie van de strijdmacht, de verspreiding over ri groot gebied, door het Nederlandse legercorps beter toe gepast. Aan marsdiscipline ontbreekt het de onzen echter te enenmale. De vijandelijke luchtmacht heeft aan de oprukkende vierde divisie gisteren een doel gehad zoals een eendenjager in een eendenkooi. Er zijn foto's gemaakt waar op honderden Nederlandse vrachtwa gens neus aan neus in de rij staan, slecht gecamoufleerd en een model doel wit voor luchtjagers. Ook het grootste deel van de Nederlandse opslagplaat sen is op luchtfoto's vastgelegd. Even wel oordeelde de vijand het niet direct noodzakelijk hierop een atoombom te lanceren. Indien dat wèl het geval was geweest, hadden de 40.000 Nederlan ders tenminste één dag zonder eten in de zon moeten zitten, want ook hun benzine en munitie zouden met de veldrantsoenen in de lucht zijn gevlo gen. Vannacht hebben Britse en Neder landse eenheden de Belgische stellingen doorbroken. Men heeft aangenomen dat zij hun zware verliezen tengevolge van de atoomaanvallen weer hebben aangevuld. De Belgen hebben als ant woord op die penetratie een zeer in teressante tegenaanval gelanceerd. Van morgen is de 26ste luchtlandingsbriga de te midden van de Nederlandse in fanterie en de daarmee samenwerkende Britse pantserdivisie gevallen. De in een hopeloze situatie verkerende Cana dese lichte infanteriebrigade heeft daardoor aanzienlijke versterking gekre gen. In de Oostelijke sector van het front heeft zich een volledige tankslag ontwikkeld. De 16e Belgische pantser divisie heeft daar de strijd aangebon den met de zevende Britse. Landerijen en bossen zijn volledig omgeploegd. De Duitse boeren klagen daarover. Want hoewel officieel is medegedeeld De twintigjarige Nederlandse dienst plichtige soldaat J. M. G. Schuurman uit Zevenaar, die aan de oefening Battle Royal in Duitsland deelneemt, is nabij Damme met een jeep geslipt en tegen een boom gereden. De soldaat, die tot de 43ste afdeling veldartillerie behoort, is met een schedelbasisfractuur in het ziekenhuis te Damme opgenomen. Zijn toestand is redelijk wel. (Van onze verslaggever) Na een onderbreking gedurende twee jaar in de reeks van ILSY's zal de jaar lijkse luchtvaartshow volgend jaar weer doorgang vinden. De Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart heeft in overleg met de Chef Luchtmachtstaf besloten de vijfde Internationale Luchtvaart Show Ypenburg dan te houden op Tweede Pinksterdag, Maandag 30 Mei. De reeks ILSY's moest gedurende twee jaar qnderbroken worden omdat de werkzaamheden op het vliegveld Ypen burg, dat van nieuwe startbanen wordt voorzien, het houden van een lucht vaartshow niet toelieten. Maar volgend voorjaar zal de luchthaven in haar nieuwe en veel grotere vorm geheel gereed zijn en zal ook het deelnemen van aanzienlijk zwaardere toestellen dan voorheen mogelijk zijn. 1955 is tevens het jaar waarin de Fé- dération Aéronautique Internationale, een halve eeuw bestaat en deze Inter nationale Luchtvaartfederatie heeft be sloten de officiële viering van haar ju bileum aan de lustrum-ILSY te verbin den, waarmede de organisatoren gaarne hebben ingestemd. Met de voorbereiding van de vijfde ILSY is reeds begonnen en men hoopt mede gezien de rui mere mogelijkheden de vorige lucht vaartshows in omvang en kwaliteit nog te kunnen overtreffen. In de eerste plaats mag gerekend worden op de vol ledige medewerking van alle Neder landse luchtvaartinstanties, maar ook op die der luchtmachten van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie. Het overleg met buitenlandse vliegtuigin dustrieën over toekomstige deelneming is reeds begonnen. Dat de luchtvaartshow ditmaal slechts één i.p.v. drie dagen zal duren houdt verband met het militaire vliegverbod in ons land voor de Zondagen. Door de verbeterde accommodatie van Ypen burg zal echter meer publiek dan voor heen kunnen worden toegelaten, waar door men verwacht, het gemis van de twee andere vliegdagen deels te kunnen compenseren. Staatsblad 410 vermeldt een besluit, waarin is bepaald, dat de gewqzigde handelsnaamwet op 1 October a.s. in werking zal treden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 11