Nieuw-Guinea op agenda van de Verenigde Naties Engeland sal bespreking over Cyprus boycotten Werkloosheid in België neemt belangrijk af Spanningen in de coalitie Treinontsporing bij Duivendrecht Arbeider of werknemer? MENDÈS-FRANCE zal in Londen garanties eisen Ollenhauer wenst nieuw gesprek met de Sovjet-Unie over hereniging Op kosten van de politie Ruim 18 millioen meer voor Maatschappelijk Werk 'ot hoofd en hart V. ORR BESLUIT VIEL MET 39 TEGEN 12 STEMMEN Watersnood in West-Pendjaab Nieuwe uniformen voor ons leger Slachtoffertje van Parijse woningnood ,A in bonezen heleid blijft gericht op terugkeer naar Indonesië Soldaten negeerden fatale order Kolentrein op stootblok Nieuwe A-proeven in Nevada Het weer J DIK TROM ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1954 78sfe JAARGANG No. 26102 Reeds 46 doden Noorwegen wil toelating van Rood-China VAN ACKER'S EIGEN ROEM Nood der daklozen Sociaal commentaar Eerst trekken, dan eten De ramp bij Bitburg Wagen geheel verbrijzeld De E.H.B.O.-pleisteractie KW 144 vanavond thuis verwacht TEDDY GEV. WINDJACKETS catalogus toe Baja De Kerkuil BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmulden: Leeuwerilclaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, I 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, die momenteel in New York bijeen is, heeft de aanbevelingen van haar agenda-commissie om de kwestie Westelijk Nieuw-Guinea aan een openbare behandeling te onder werpen gevolgd. De Assemblée besloot met 39 tegen 12 stemmen bij 9 ont houdingen om de kwestie op haar agenda te plaatsen. Buiten Indonesië, dat Plaatsing van de kwestie Nieuw-Guinea op de agenda bad gevraagd, stem den nog voor: de vijf landen van het Sovjet-blok, de zeven Arabische landen, Zestien van de twintig leden uit Zuid- en Midden-Amerika en voorts Burma, Griekenland, Indië, Liberia, Pakistan, de Philippijnen en Joegoslavië. Tegen stemden: Australië, nationalistisch China, Denemarken, Frankrijk, Noor- Wegen, Zweden, Turkije, Zuid-Afrika, Engeland en de drie Benelux-landen. De volgende landen onthielden zich van stemming: Canada, Columbia, de Dominicaanse Republiek, Ethiopië, IJsland, Nieuw-Zeeland, Peru, de Ver- ehigde Staten en Venezuela. Uit Lahore,, de hoofdstad van West- Dendjaab (in het Noorden van West- Pakistan) wordt gemeld, dat sinds gis ternacht in 17 en een half uur 41 cen timeter regen is gevallen. Deze onafge broken regenval ging gepaard met wind- Moten. Tengevolge van dit voor Pendjaab uiterst zeldzame natuurverschijnsel zijn vele hutten van vluchtelingen en andere tijdelijke onderkomens wegge spoeld. Volgens de eerste berichten zijn 46 personen, voor het grootste deel vrou wen en kinderen, omgekomen. Onge veer 150 personen liepen verwondin gen op. Twee plaatsen, Muslim Town en Sa- Wianabad, staan geheel blank. Het ver heer in Lahore ligt stil. De gemiddelde regenval in Nederland is zeventig centimeter in een heel Jaar- (ANP-Reuter) De stemming werd voorafgegaan door een debat, waarin vrijwel dezelfde ar gumenten naar voren kwamen als die, welke reeds in de agendacommissie zijn gebruikt. Thans verklaarde de lei der van de Nederlandse delegatie, de minister zonder portefeuille mr. .J. M. A. H. Luns, dat de Nederlands-Indone sische onderhandelingen over Nieuw- Guinea juist waren mislukt, omdat In donesië vast hield aan overdracht van de souvereiniteit als basis van de be sprekingen. „De bevolking van Nederlands Nieuw- Guinea leeft in vrede en wordt niet ver stoord door welke politieke conflicten ook". Bespreking van de kwestie door de Verenigde Naties zou slechts nieuwe spanning kunnen scheppen tussen Ne derland en Indonesië, die onlangs hun betrekkingen opnieuw hebben geregeld, aldus mr. Luns. Dr. Tjondronegoro zei namens Indo nesië, dat verwerping van het Indo nesische verzoek om de kwestie te be spreken niet slechts het vertrouwen van 60 millioen Indonesiërs in de Verenigde Naties zou schaden, doch ook het ver trouwen van alle anderen in de wereld die vrijheid, gerechtigheid en vrede zoeken door middel van de volkeren organisatie. Andere punten, die een definitieve plaats op de agenda kregen, waren: de toelating van Laos en Cambodja tot de volkerenorganisatie (43 tegen 1 stem en 9 onthoudingen), de behandeling van Indiërs in Zuid-Afrika (met 45 tegen 1 stem en 11 onthoudingen) en de apartheidspolitiek in dat land (met 50 tegen 6 stemmen en 4 onthoudigen. waaronder Nederland. Ten slotte werd nog, ondanks krach tig verzet van Engeland, bes'oten de kwestie Cyprus op de agenda te plaat- sen. Het besluit werd genomen met 30 tegen 19 stemmen en 11 onthoudingen. De drie Beneluxlanden stemden tegen. Amerika onthield zich van stemming. Engeland heeft aangekondigd de bespre king van dit punt te zullen boycotten. In de agendacommissie had een kort dabat plaats tussen de Rus Vishinsky en de Amerikaan Cabot Lodge over het plan van president Eisenhower tot stichting van een pool voor het vreed zaam gebruik van de atoomenergie. De Rus bevestigde, dat zijn regering zich dezer dagen accoord heeft verklaard met.het voeren van besprekingen over dit plan. Cabot Lodge vond, dat deze bereidheid wel een beetje laat wordt getoond, ook al verheugde hij zich over het feit als zodanig. Vishinsky liet nog duidelijk uitkomen, dat de Sovjet-Unie meer belang hecht aan besprekingen over het verbod van atoomwapens. De commissie besloot ten slotte zonder stemming het plan-Eisenhower voor te stellen als agendapunt. Bij de algemene beraadslagingen in de voltallige vergadering pleitte de Noorse minister van Buitenlandse Za ken, Halvar Lange, voor de toelating tot de organisatie van communistisch China. Het feit, dat dit régime in de Verenigde Naties niet vertegen woordigd is, aldus Lange, is er de oorzaak van, dat men te Genève bui ten de Verenigde Naties om moest werken. Het voortduren van deze toestand zou, aldus de Noorse minister, ernstig afbreuk doen aan de mogelijkheid tot realistisch overleg binnen de volkeren organisatie. (Reuter-UP) Reeds enige tijd experimenteert men in Nederland met een nieuw soort veld- tenue voor het leger. Enige militairen lopen thans reeds een paar maanden in het nieuwe tenue en het voldoet, zo vernemen wij, beter dan de khaki batt- ledress. Het nieuwe uniform zal waar schijnlijk worden afgestemd op Ameri kaans model en bestaan uit een groen lang field-jacket en groene broek; ook de schoenen zullen van een ander model zijn dan die welke de Nederlandse mili tairen plegen te dragen. '•WWOWWM-'W'lWT (Van onze Belgische correspondent) Brussel, Vrijdagavond Premier van ,'cker heeft vandaag 'Oor de socialistische partijraad zijn jegering in de bloemen gezet door erop 'e wijzen, dat het aantal werklozen Jog slechts 163.000 bedraagt tegen jM.000 voor dezelfde periode in 1953. 'Jeze vermindering, aldus de minister, Is toe te schrijven aan het gunstig Miniaat dat door de huidige regering Td geschapen. De premier raakte %veneens het probleem aan van de Jogenaanide marginale kolenmijnen. J"ij deelde mede dat hij het desbe treffende rapport van de Kolen en Jlaal Gemeenschap weliswaar ontvall en maar nog niet gelezen had. Blijk bar zit hem dit rapport, waarvan Jornmige bladen reeds de inhoud heb- °en afgedrukt, enigszins dwars. ..De Hoge Autoriteit heeft na een gron- ?'g onderzoek eenparig besloten dat ,an de niet renderende mjjnen in het !;aalse landsgedeelte één moet worden ^sloten, terwijl een tweede onder su- jOfvisie zal worden geplaatst om na j? gaan of daar iets valt te saneren. 6 andere twee zouden met financiële e»n gered kunnen worden. Premier van Acker zei, dat hij *ich zou inspannen om de sluiting bit de weg te gaan. Mocht dit niet ■hogelijk zijn, dan zouden de mijnwer kers elders opnieuw te werk worden gesteld. v Van Acker ondervindt hier blijkbaar Ubeilijkheden van de zijde van de vak- bfden, die hem in de jongste dagen i ®ds heel wat last bezorgd hebben v. verband met de politiek van zijn i'jhister van Economische Zaken, de heraal Rey. q Deze laatste heeft zich laten verlei dt? tot manipulaties met het index- UiV om een dreigende loonsverhoging de weg te gaan. socialistische vakbond heeft di- üAt een onderhoud met de minister v^bgevraagd en deze heeft zich ertoe O^Plicht werke'ijk 4jn best te doen Wan?6 PrÜzen te drukken, in de eerste jjts die van de industriesteenkool. L|ijf socialistische, zowel als de chris- ■Ce vakbonden dringen aan op het 1ie eI> van een economische politiek Qe kosten van levensonderhoud I dikwijls handelen wij on juist, V °tndat voorkeur ons leidt werkelijk doet dalen. M.a.w. zij vragen een echte politiek van prjjsbeheersing. Het is zeer de vraag, of de liberaal Rey een dergelijke politiek wil voeren. In C.V.P.-kringen ziet men hier de eerste symptomen van een spanning, die de huidige socialistisch-liberale coalitie wellicht uit elkaar zal doen vallen. Opnieuw heeft de woningnood in Pa rijs een zeer jong slachtoffertje geëist. De twee maanden oude Marie-CIaude Pré, die met haar ouders in een tent woonde aan de Boulevard Ney, is in het begin van deze week gestorven na een ernstige kou te hebben gevat. In het begin van dit jaar stierf een kind in Neuilly Plaisance, waarna Abbé Pierre zijn dramatisch beroep heeft ge daan op de autoriteiten en op de be volking van Frankrijk en van andere landen. De vader van Marie-Claude is schil der. Hij werkt regelmatig, maar ver dient niet genoeg om voor zijn gezin de minimale woonruimte van twee ka mers te kunnen bekostigen. Op een open plek tussen de huizen van de Boulevard Ney heeft hij een tent opgeslagen. Een paar honderd meter verder staat een groot flatgebouw. Het staat al der tig jaar leeg, zo verzekert Gérard Ma rin in ,,Le Figaro". De autoriteiten wei geren het huis ter beschikking te stel len van de daklozen, omdat het onbe woonbaar is verklaard. Inderdaad zal er heel wat aan het huis moeten gebeuren. Vader Pré en enige andere daklozen, o.w. een metselaar en een electricien hebben aangeboden het huis op hun eigen kosten te laten opknappen. De autoriteiten blijven echter bij hun be sluit. De minimale eisen voor hygiëni sche bewoning zijn niet aanwezig. Het gevolg is, dat Marie-Claude in een tent moest sterven. ■RHKa A i: - - - AAA.:,:; A;- (Van een bijzondere medewerker) Voorlopig zal het in onze dagbladen nog wel blijven gonzen van de cij fers uit de millioenennota. Voor zitter Kortenhorst van de Tweede Ka mer heeft zich al schrap gezet en is vast voornemens heel de rijksbegroting voor 1 Januari tot een werkstuk te ma ken, waarmee de departementen en de daarmee verbonden instanties en dien sten aan de slag kunnen gaan. Ondanks het feit dat cijfers nooit onze kracht zijn geweest, zullen we dit jaar met bijzondere belangstelling de discussies in ons hoge Staatscollege volgen, om dat er t.a.v. het terrein van onze spe ciale interesse zulk een opmerkelijke draad door heel de begroting '55 loopt. Benamingen als: begroting van een wel varend volk, hoogconjunctuur, belasting verlaging, tekort aan arbeidskrachten, enz. schijnen er alle op te duiden, dat de factor Arbeid nogal eens het voor werp van gesprek en discussie zal uit maken. Men kan de vraag stellen of zulks dan in de na-oorlogse jaren nog niet voldoende het geval is geweest. Er zal immers door Vanmorgen is een kolentrein, komende uit de richting Utrecht, op weg naar Amsterdam, nabij Duivendrecht, door een stootblok gereden. Een der wagens werd volkomen versplinterd, de wagen daarachter werd omhoog geslagen. Het trein verkeer op het traject AmsterdamUtrecht werd gestagneerd, zodat het verkeer zowel heen als terug omgelegd moest worden. Op de conferentie van de Negen, die volgende week Dinsdag in Londen be gint, zal voornamelijk gesproken wor den over de garanties, die de Franse regering verlangt alvorens toe te stem men in de herbewapening van West- Duitsland. Volgens het Brusselse blad ,,Le Peuple" zou premier Mendès- France aan de Britse minister Eden te kennen hebben gegeven, dat hij bereid is in te stemmen met de gelijktijdige, toelating van West-Duitsland tot de NATO en het Verdrag van Brussel, mits wordt voldaan aan bepaalde Franse ei sen. Over die eisen gaat nu vermoede lijk de conferentie, die uiterlijk tot 4 October duurt. De West-Duitse regering heeft een vertrouwelijk memorandum gezonden naar alle regeringen, die aan de Londense conferentie zullen deelne men. In dat memorandum wordt het West-Duitse standpunt toegelicht. De Canadese minister van Buiten landse Zaken, Lester Pearson, is gis teren al in Londen aangekomen. Minis ter Dulles van de Verenigde Staten wordt morgen verwacht. De leider van de West-Duitse socia- Een achtjarig jongetje heeft op het politiebureau in Wenen kans gezien, om 82 shilling uit een lade te stelen, terwijl zijn ouders door politiefunctionarissen ondervraagd werden terzake van vroegere dief stallen, door het ventje gepleegd. Toen de diefstal ontdekt werd, hadden ouders en kind het bureau reeds verlaten. Zij werden in een naburig café teruggevonden, waar de vader wijn dronk, die door zijn veelbelovende zoon met het geld van de politie betaald was. (U.P.) listen, Erich Ollenhauer, heeft aan de vooravond van de Londense conferen tie nog eens uitdrukkelijk laten weten, dat hij de herbewapening van West- Duitsland ongewenst acht, zo lang niet overtuigend is aangetoond, dat elke overeenstemming met het Sovjetblok over de hereniging van Duitsland on mogelijk is. Ollenhauer heeft journalis ten in Bonn de tekst gegeven van een rede, die hij in de Bondsdag had willen houden, als de regering niet zou hebben geweigerd een debat over de buiten landse politiek te laten houden. De socialistische leider deed een be roep op de mogendheden, die elkaar Dinsdag in Londen ontmoeten om de Sovjet-Unie uit te nodigen tot bespre kingen over de Duitse hereniging. Hij verklaarde te vrezen, dat de bondsre gering op het punt staat een politiek te volgen, die de hereniging onmoge lijk maakt. Het is eerder nodig, aldus Ollenhau er, de oorzaak van Europese spannin gen weg te nemen en de> geschei denheid van Duitsland is een van de grootste oorzaken van spanningen dan blindelings te bewapenen. Tijdens een rede, die bondskanselier Adenauer uitsprak te Offenbach in Hes sen, kwam het buiten het gebouw van de bijeenkomst tot ongeregeldheden tussen de politie, en communistische jóngeren, die spandoeken droegen: „Jeugdherbergen, geen kazernes". (ANP-Reuter-UP) De begroting Maatschappelijk Werk 1955 vraagt op de gbwone dienst f 89.290.700, d.i. f 18.461.200 meer dan voor 1954. In de jaren na de tweede wereld oorlog blijkt steeds duidelijker, aldus dé toelichting, dat het maatschappelijk werk een noodzakelijke voorwaarde is voor het goed functionneren van de ge meenschap. De minister acht het nodig, dat zijn beleid zich vooral richt op drie hoofd punten, t.w.: a. het bevorderen van de doelmatige organisatie en waar moge lijk bundeling van het werk; b. het intensiveren van het werk, gericht op het gezin en de daaromheen gegroepeer de milieus; c. de uitbouw van het werk voor bijzondere groepen. Het sociaal onderzoek in de ontwik- ?lingsgebieden is per 1 October van het vorig jaar in Noord-Oost Overijssel be tonnen. Nadien is ook een onderzoek Eigesteld en geëindigd in de gebieden ./an Zuid-Oost Drente, Zuid-West (Koord-Brabant en Noord-Limburg, ter- j vijl tevens nog dit jaar met de streek 'an Oost-Groningen zal worden begon nen. Hoewel de desbetreffende onder zoekingen, gezien ook de tijdsduur van ieder onderzoek, geen uitputtend karak ter dragen, is de minister van mening, dat de resultaten hiervan een belang rijke bijdrage kunnen leveren voor de werkzaamheden van de provinciale com missies. Het Ambonezenbeleid blijft gericht op terugkeer naar Indonesië. Zolang het verlangen tot terugkeer de groep als ge- Omtrent de ontploffing van de benzi netank bij Bitburg, in West-Duitsland, waarbij tientallen mensen werden ge dood of gewond, wordt nog gemeld, dat j niemand precies weet, hoeveel perso- nen zich op het moment van de ramp ter plaatse bevonden. Een Franse ambtenaar, die uitnodi gingen had verzonden voor het bijwo nen van de voorgenomen brandweerde monstratie, behoort bij de omgekome nen en de lijst met namen van degenen, die door hem werden uitgenodigd, is niet teruggevonden. Vijftien Franse soldaten, die het be vel om de brandweerdemonstratie bij te wonen hebben genegeerd en die in een naburige cantine bier zijn gaan drin ken, zijn aan een bijna zekere dood ontsnapt. heel blijft beheersen,, een kleinere groep feitelijk pogingen in het werk stelt om deze terugkeer te realiseren en in de verwachting dat de Indonesische rege ring niet tegen terugkeer is gekant, is het voeren van een ander beleid t.a.v. deze mensen, die zich in Nederland niet thuis voelen, niet verantwoord. (Van onze correspondent) Hedenochtend om even voor acht uur is op het baanvak AmsterdamUtrecht bij Duivendrecht ter hoogte van het viaduct Schipholweg een zwaar bela den kolentrein, bestaande uit 53 wa gens, door een onveilig signaal ge reden en met een zware slag tegen een rtootblok gevlogen. Het stootblok werd een meter of tien weggescho ven, waarna de locomotief zich diep in het zand ingraafde. Mede door de natte rails schoven de wagens door, de eerste schoof half op de locomotief en werd door de tweede volgende wagen geheel verbrijzeld. De inhoud stortte zich over het baanvak uit. De tweede wagen kwam bijna loodrecht omhoog te staan en kwam tegen het bovenlichtnet tot stilstand. De wagenbestuurder kwam er met een lichte shock af. De conducteur, die, zo als gebruikelijk in een kolentrein, in de laatste wagon had plaats genomen, be kwam geen letsel. Het treinverkeer op het baanvak AmsterdamUtrecht werd geheel gestremd en omgelegd over Hil versum, terwijl het reizigersverkeer over Abcoude met autobussen wordt waargenomen. De V.S. zullen in het begin vai het volgend jaar op het proefterrein van Nevada een nieuwe serie atoom-experi menten beginnen. Tijdens de proeven, die waarschijnlijk midden-Februari be ginnen, zullen vermoedelijk „splijtings- explosieven van het standaard type" tot ontploffing worden gebracht. De Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. deelt mede dat de uitslag van de Pleisterac' 'e 1954 Zondagavond precies om zes uur zal worden aan- geplatk aan de deuren van de R.K. Pas torieën overal in den lande. De prijswinnaars hebben dan ruime gelegenheid nog dezelfde avond het nu nog geheime telefoonnummer te Rot terdam te bellen. iedereen moeten worden erkend, dat ondanks de aanvan kelijk diepe armoe- de van het direct-na- oorlogse Nederland voor de arbeiders nogal een en ander is gedaan en bereikt. Het verbaast ons dan ook maar zeer ten dele telkens opnieuw waarschuwende stemmen te horen tegen te grote sociale zekerheid, te hoge lonen, enz. voor de arbeiders. Zeker, we hebben open oog voor de ge varen van een te ver doorgevoerde so ciale verzorging, we vrezen zeer be slist het gevaar van de massificatie en van de vermaterialisering; deze dingen kunnen niet anders dan groot onheil over ons volk brengen. Maar even eer lijk zijn we van oordeel, dat in Neder land de aanpassing aan de maatschap pelijke ontwikkeling slechts traag wordt gevolgd, veel trager in ieder geval dan in vele andere landen. En daarmede zijn we voor vandaag aan de kern van ons betoog. In de arbeidersweid ont moeten we nogal eens het omschreven en beredeneerd verlangen om de naam Arbeiders beweging te veranderen in Werknemers-organisatie. Om wille van de begripsduidelijkheid ma ken we er ons zelf ook nogal eens zij het contre coeur aan schuldig. Met „arbeiders" worden in het Neder lands taalgebruik immers doorgaans aangeduid de mensen, die in de uitvoe rende orde arbeid verrichten van on dergeschikt-technische aard. Het is ont zaglijk moeilijk om het Nederlandse be grip arbeider te omschrijven. Een kan toorbediende, die volkomen onderge schikt administratief werk verricht, zou voor geen geld willen, dat men hem ar beider noemt; een metaalbewerker, die regelmatig wat meer vakkundig gespe cialiseerd werk opgedragen krijgt, is er als de kippen bij om zich technicus te noemen. (Vervolg op pag. 9) Het wachten is nog steeds op de bin nenkomst van de Katwijkse logger Wilhelmina V, KW 144. Pa- daarna zal met zekerheid gezegd kunnen worden of de berichten over contactinfectie met paratyphus op waarheid berusten dan wel loos alarm waren. Het schip heeft geen sterke motor en schijnt op de thuisreis als gevolg van het slechte weer slechts langzaam te kunnen vor deren. De factor in IJmuiden verwacht het schip pas tegen de avond in de haven. Over de bestemming van de vangst zal eerst na het medisch onder zoek van de opvarenden een beslissing genomen worden. Advertentie ("tot Zondagavond) Enkele buien afgewisseld door op klaringen. Matige tot krachtige Wes telijke wind. Iets lagere temperatu ren. Zondag: Zon: 6.3118.31. Maan: 6.00—17.48. Maandag: Zon: 6.3318.29. Maan: 7.10—18.03. Advertentie r Pastoe meubelen verkrijgbaar bij 't Binnenhuis Julianapark 6062 - Tel. 13661 Gasthuisvest 5 - Tel. 21264 Nieuwe Gracht 23 - Telef. 17063

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1