Vele wensen en verlangens ten aanzien van wijkgebouw in Oud-Schoten In ieder geval een zaal voor 500 tot 600 personen Geef ons toch telefoon MANON van de BRONNEN, boeiende film van Marcel Pagnol i i m Dese week in Lido Rembrandt-theater presenteert De Wonderdo Wordt het verkeer hinderlijk voor het wijkgebouw?. EEN ZAAL IN OUD-SCHOTEN CENTRALE VERWARMING 18 CITROEN GROEN Co. SLEUTEL WEG? BLOEMENDAALSE REDDINGSBRIGADE Uitslag onderzoek bij belanghebbenden Bejaarden vierden de feestelijke opening mee! Inboedelveiling 12/13 Oct. '54 Garage Parkiaan Rotf ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1954 PAGINA 2 WEER f 45.000.— GEVRAAGD Voor vernieuwing gymnastieklokalen Het drama aan de Anna van Burenlaan Verbetering hoofdtoegang W estergr achtschool Burgerlijke Stand Smeekschrift uit Haarlem-N G. DE VRIES VEERTIG JAAR IN GEMEENTE DIENST Directeur van openbaar slachthuis Concert in „Den Hout" H AARLEMMERLIEDE Onbewoonbaar verklaarde woningen Pachtgeld pontveer SANTPOORT Zondagsdienst BLOEMENDAAL Koningin Wilhelminafonds BLOEMENDAAL - TEL. 22143 „DE SLEUTELSPECIALIST" Verkooplokaal NOTARISHUIS 55" Cinema Palace Luxor Minerva City Frans HoIs De commissie heeft enkele maanden geleden 110 formulieren uitgezonden naar verenigingen, instellingen en in stanties, die ongetwijfeld belang hebben bij het Wijkgebouw. Die formulieren dienden tot onderzoek naar de behoefte en vooral naar de wensen, die men aan het gebouw zou willen stellen. Inmid dels heeft de commissie 30 pet. van de formulieren, ingevuld, terugontvangen en dagelijks druppelt het nog binnen. Bij voorbaat kan wel gezegd worden, dat als alle wensen in vervulling moesten gaan het wijkgebouw gro ter zou moeten worden dan het Vre despaleis. Maar enkele algemene en deugdelijke indrukken heeft men toch wel kunnen opdoen. De behoefte aan een wijkgebouw is in ieder geval enorm groot. Verwacht wordt, dat en zulks is dan een minimum-eis er een zaal komt voor 500 tot 600 perso nen. Verder een middelgrote zaal voor 250 tot 300 personen en drie kleinere zaaltjes voor 30 tot 50 personen. Ge vraagd wordt vervolgens een groot to neel met moderne accommodatie (kleedkamers enz.) en vooral een goede rook-afvoer in de zaal. Dat de verlangens overigens nogal veelzijdig zijn, moge blijken uit de vol- In hun voorstel van 11 November 1953 deelden B. en W. de raad mede, dat het voor de goede gang van het onderwijs noodzakelijk is de inrichting van de ge meentelijke gymnastieklokalen te mo derniseren. Tevens vestigden zij er daarbij de aandacht op, dat het met het oog op de daaraan verbonden kosten gewenst is de vernieuwing geleidelijk uit te voeren. Naar aanleiding daarvan stelde de raad bij besluit van 18 Novem ber 1953 een bedrag van f 45.000 ter be schikking om een begin te maken met het inhalen van de bestaande achter stand op het gebied van de inrichting van gymnastieklokalen. In aansluiting hieraan stellen B. en W. thans voor, voor de verdere vernieuwing van de inventarissen van de gymnastieklokalen wederom een crediet van f 45.000 ter beschikking te stellen. Er is nog geen klaarheid gekomen in het gruwelijke drama, dat zich gister nacht heeft afgespeeld aan de Anna van Burenlaan. De toestand van de zwaargewonde vrouw, die momenteel in de Mariastichting wordt verpleegd, heeft het afnemen van een verhoor door de politie nog steeds niet mogelijk gemaakt. Hierop dient gewacht te worden wil men nadere bijzonderheden te weten komen omtrent de motieven, die tot dit drama hebben geleid. Het R.K. Kerkbestuur van de parochie Sint Bavo te Haarlem verzoekt de raad om toekenning van een jaarlijkse ver goeding voor het verbeteren van de hoofdtoegang van zijn bijzondere school voor gewoon lager onderwijs aan de Westergracht 3 (St. Bavoschool voor jongens). Het betreft hier een bijzondere lagere school, welke valt onder de cate gorie van z.g. „ingebouwde" scholen. Het schoolbestuur moet zelf de verlang de aanschaffing bekostigen; de gemeente is verplicht een bij de wet geregeld per centage van het bedrag jaarlijks te ver goeden. De aanvrage voldoet aan de be palingen der Lager-onderwijswet 1920 en gaat naar de mening van B. en W. niet uit boven de normale eisen aan het geven van lager onderwijs te stellen. Zij stellen voor, de medewerking te ver lenen. In hotel Rozendaal iri Overveen werd gisteravond de ledenvergadering gehou den van de Bloemendaalse Reddings brigade. Er bleek, dat in het afgelopen seizoen 10 maal de hulp voor zwemmers was ingeroepen. De emeste ongelukken geschiedden op werkdagen, wanneer de reddingsbrigade geen dienst doet. Op de dagen dat zich verdrinkingsgevallen hebben voorgedaan waren de posten dan ook onbezet. 228 personen kwamen op de weekeinds bij de hulppost. Het vorige jaar bedroeg dit aantal 480. De aftredende bestuursleden, de heren J. v. d. Pol en S. M. Renaud, werden her kozen. Een der oudere leden werd be noemd tot lid van verdienste. Daarna reikte de medisch-leider, dokter C Eenhoorn uit Bloemendaal, aan vier le den het E.H.B.-eenheidsdiploma uit; de gelukkigen waren de dames M. v. Heul- Schuitemaker, M. Zonneveld-Zwart, T Hollander en de heer W. F. Hoek. De burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, had schrif telijk te kennen gegeven het bescherm heerschap te aanvaarden. GEHUWD: Th. Ph. J. van Leersum en J. C. Steenken, J. E. Rijnsdorp en M. Jongkind. GEBOREN: H. Grimmonvan Straa- len z; M. Gelaudiede Jong z; L. M. A. DijkmanUijtenbroek z; W. H. van der HooftStottelaar z; E. JacobsRooslbot z; A. SchenkBoumans z; M. Bodewus op 't Veld z; A. M. Boonmanvan Duura z; J. M. KwantTerpoorten d; G. J. SchaapBloem d; J. M. van Lies houtvan Lammeren d; N. Stevenhaa- genvan der Zee d; A. Th. Timmermans Truijens d; S. HaverschmidtTinholt d. OVERLEDEN: C. Bieren, 56 j., Gast- huisvest: J. A. Rosbachvan den Broek, 77 j„ Schouwtjeslaan; M. E. Jonker—van der Meer, 70 j.. Spaarndamseweg. gende wensen: filmcabine, televisie apparaat, projectiescherm, geluidsin stallatie, piano en/of vleugel. Als de grote zaal naar modern gebruik op de eerste étage wordt ingericht, dan zouden sommigen graag ook een lift aangebracht zien ten be hoeve van de bejaarden. De zaal moet verder geschikt zijn voor muziek (graag het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest!). Een kliniek in het wijkgebouw wordt wenselijk geacht, een openbare lees zaal eveneens, graag ook repetitieloka len, postduivenhouders willen een ge legenheid om hun duiven in te korven, dammers, schakers en tafeltennissers willen eigen ruimte en ook wenst men een gelegeheid voor turndemonstraties. Over het algemeen worden er overigens sportzalen gevraagd. Ook officiële (gemeentelijke) instan ties hebben haar wensen kenbaar ge maakt. De stadsbibliotheek wil er graag een filiaal stichten, de gemeentelijke in casso-dienst zou best een lokaal kunnen gebruiken en een informatiebureau van wege de gemeente-secretarie zou geen kwaad kunnen. De Bescherming Burger bevolking wil graag ruimte voor verga deringen en oefeningen en Sociale Zaken een kamer voor het spreekuur van de maatschappelijk werkster en voor de uitkeringen aan hulpbehoevenden. Tenslotte wordt een zaal voor de be jaarden eveneens gewenst geacht. Wie niet in het wijkgebouw wil hui zen? De politie. De Hermandad zou er echter wel graag dichtbij zitten. Zoals men dus leest, er is een heel lijstje van verlangens en wensen, en men kan natuurlijk niet verwachten, dat aan dat alles voldaan kan worden. Opvallend is het tot slot, dat zeer ve len er met klem op aandringen, dat het wijkgebouw sober wordt ingericht, om dat anders de verenigingen enz. de te hoge huur niet kunnen opbrengen. De commissie heeft aan de hand van de ingekomen enquêteformulieren een rapport samengesteld ter voorlichting van B. en W. Binnenkort zal zij naar Amsterdam gaan om in Slotermeer zo'n wijkgebouw te bekijken. Wellicht kun nen de ervaringen daar opgedaan van dienst zijn in Oud-Schoten. Er wordt thans hard aan gewerkt om het wijkgebouw in Oud-Schoten tot werkelijkheid te brengen. De Haarlemmers van het hoge noorden „schreeu wen" al jaren om een representatief gebouw, waarin zij hun bijzondere bij eenkomsten kunnen houden. De tocht naar het centrum van de stad, waar ook niet bepaald een teveel aan zalen is, blijkt vaak te bezwaarlijk om een vergadering of uitvoering te bezoeken. Daarom is het niet ten onrechte ge weest, dat het actieve wijkcomité „Oud-Schoten" de stichting van een wijk gebouw boven de Jan Gijzenvaart als zijn voornaamste ideaal heeft. B. en W. van Haarlem hebben destijds een commissie benoemd, die de bouw van zo'n wijkcentrum moet voorbereiden, en deze is thans met haar eerste werkzaam heden gereed gekomen. Er zit dus schot in. Zoals men weet is er op het toe komstige Marsmanplein aan de Rijksstraatweg (tegenover de Sionskerk) grond vrij gehouden voor het wijkgebouw. Inwoners van Haarlem-Noord, onder steund door het wijkcomité ..Oud-Scho ten", hebben een smeekschrift gestuurd naar de directeur van het Haarlemse telefoondistrict. Daarin vragen zij plaat sing van een telefooncel op de Muider- slotweg of op de hoek van de Muider- slotweg en Rijksstraatweg. De situatie in Haarlem-Noord, vooral boven de Jan Gijzenvaart, Is thans zo, dat er geen telefoonaansluitingen tenzij bij zeer hoge uitzondering en dan alleen in urgente gevallen meer kun nen geschieden. Dat wordt pas weer mogelijk, als de centrale ln Bloemen daal gereed is. Daar kunnen echter nog wel drie a vier jaar mee gemoeid zijn en zolang kan men in Haarlem-Noord natuurlijk niet wachten. B. en W. van Haarlem schijnen inmid dels ook contact opgenomen te hebben met „Den Haag" om de Centrale in Bloemendaal zo spoedig mogelijk gereed te maken, maar de cel in Oud-Schoten zal toch geen overbodige luxe zijn. Er wordt nu hard gedokterd aan het wijkgebouw voor Oud-Schoten, dat geprojetceerd is aan het toekomstige Marnixplein. Zijn wij goed ingelicht, dan komt de hoofdingang naar de Rijksstraatweg te liggen, zij het dan op een (kleine) opstand. De betreffende commissie doet er echter goed aan ter dege rekening te houden met het drukke snelverkeer op die weg. Om het gevaar buiten te bezweren, zal wel afdoend gezorgd worden, maar er is ook een groot gevaar binnen. Bij de opening van de zaal bij „Ken- nemerland" hebben wij gisteravond ervaren, hoe storend het snelverkeer werkt om een uitvoering goed te kun nen volgen. Bussen razen voorbij, mo toren knetteren van jewelste en auto's suizen letterlijk over de weg. Dat kan alles behalve prettig voor het publiek zijn, vooral als het een muziekavond betreft. Bij de plannen voor het wijkgebouw zal daar dus de gelijk rekening mee moeten warden gehouden en een oplossing zou o.i. misschien kunnen zijn wanneer niet alleen de bijvertrekken (vestibule, vestiaire enz.) aan de voorkant wor den gebouwd, maar wanneer ook het toneel aan de voorzijde geplaatst wordt, zodat het publiek door ver schillende localiteiten van de Rijks straatweg, en dus van het lawaaierigs verkeer, gescheiden zit. Dat men overigens in Oud-Schoten ook zelf niet stil zit, is ons gisteravond wel gebleken. Daar werd met enige feestelijkheid een zaal in gebruik ge nomen bij café „Kennemerland" aan de Rijksstraatweg. De eigenaar, de heer P. van Huijen, moet een doortas tend man zijn, want hij heeft het klaar gespeeld om naast zijn etablissement een zaal te bouwen, die er toch wel mag zijn. De inrichting is eenvoudig maar stijlvol. Een vriendelijk toneel geeft aan het geheel enig cachet, de hoofdverlichting wordt gevormd door t.l.-buizen, terwijl er tijdens de voor stellingen prettige lampjes aan de wand branden, omhuifd met rood Bra- Woensdag 20 October zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer G. de Vries, thans directeur van het open baar slachthuis in Haarlem, in gemeen tedienst trad. De heer De Vries was vroeger werkzaam -als keurings-veearts, en werd op 1 Juni 1946 in zijn huidige functie benoemd, waaruit hij overigens met ingang van 1 November van dit jaar eervol ontslag heeft gevraagd en gekregen in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Onlangs meldden wij, dat de harmonie ..Amphion" van de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" een concert zou geven op Zaterdagmiddag 26 September in ,,Den Hout". Dit moet zijn Zondagmiddag 26 Sep tember. Wegens de geheel vervallen staat van het huis stellen B. en W. van Haarlemmer- liecfe en Spaarnwoude voor het perceel Zuidschalkwijkerweg 50 onbewoonbaar te verklaren. Het huis behoeft door de eige naar echter niet te worden ontruimd. Voorts zullen de termijnen v an ontruiming van de onbewoonbaar verklaarde wonin gen Zijkanaal C no. 6 en Bauduinlaan 27 met een jaar worden verlengd. B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude willen het pachtbedrag, dat cïe pachter van het pontveer te Zuid schalkwijk aan de gemeente zal moeten betalen, gesteld zien op 50 gulden. Dit be- d,"ag achten zij, gezien de financiële moei lijkheden, waarin de pachter nog verkeert, hoog genoeg. Artsen: J. Stoffel. Hoofdstraat 165, Sant poort, tel. K 25608310. Apotheken (ook nachtdienst): Santpoort- se Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, tel. K 2560—8249. De opbrengst van de collecte voor het Koningin Wilhelminafonds bedroeg dit jaar vierhonderd gulden meer dan in 1953. Deze was ƒ3.924.50 tegen ƒ3.524.73 het vorig jaar. In de verschil lende wijken van de gemeente was de opbrengst als volgt (tussen haakjes de opbrengst van 1953): Bloemendaal 604.88 649.15), Overveen 966.92 1.169.71), Aerdenhout-Bentveld ƒ2.275.45 1.661.50), Vogelenzang ƒ47.25 (f44.37). Vogelenzang is dus ongeveer gelijk gebleven. De iets mindere op brengsten in Bloemendaal en in Over veen zijn door de grote opbrengst in Aerdenhout-Bentveld ruimschoots ver goed. bants bont. Dat ook anderen deze aan winst voor Oud-Schoten waarderen, werd wel bewezen door de vele bloem stukken, die vooraan in de zaal ston den opgesteld. Het was bovendien een goede ge dachte geweest, om bij deze feeste lijke opening de bejaarden uit te no digen en zulks ge^phiedde onder aus piciën van de zaken- en winkeliers vereniging „Jan Gijzen Noord". On danks het slechte weer waren er bijna tweehonderd bejaarden gekomen en de stoelen ln de zaal waren dan ook alle bezet. In zijn openingswoord feliciteerde de voorzitter van de vereniging, de heer R. Bruins, dë heer Van Huijen met deze zaal, want nu was er ten minste een gelegenheid, om in eigen wijk te blijven. Hij dankte de bejaarden voor hun grote opkomst en het begin van de avond was wel bijzonder fees telijk door de huldiging van het gou den bruidspaar Suasso de Lima de Prado uit de IJsselstraat. Bruid en bruidegom mochten hartelijke geluk wensen in ontvangst nemen en een aardige attentie en natuurlijk klonk er een „lang zullen zij leven" op. De krasse heer Suasso dankte voor dat alles uit de grond van zijn hart en het was tenslotte de heer Goetz. voorzitter van de toneelvereniging Bavo. die het echtpaar ook nog een presentje toezegde. De Krontjong-band „De Wi-la-ja's" 'zorgden voor een muzikale entrée en dat beviel de bejaarden uitstekend. Van harte en vol optimisme zongen zij mee „Over vijf en twintig jaar", en de stemming was dus opperbest. „Bavo" nam het grootste deel van de avond voor zijn rekening en kwam voor het voetlicht met het spel „De Privé'-secretaresse". De voorstelling geschiedde onder regie van de heer Langeveld en aan de reacties van het publiek te horen beleefden de bejaar den er het grootste genoegen van. Dank zij de medewerkipg van en kele winkeliers was het bovendien mogelijk de bejaarden een gratis con sumptie aan te bieden. En dat sloeg natuurlijk niemand af. Advertentie Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 BIOSCOPEN: REMBRANDT: „De wonderdokter", 18 jaar. Tijden 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. PALACE: Tot en met Zo.: „Rhapsody in Blue". Ma. en Di. „Casablanca". Wo. en Do. „Tramlijn Begeerte". 18 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: ,,De terugkeer van de tweeling broeders". 18 jaar. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Manon van de bronnen". 14 jaar. Tijden 2 en 8 uur. Zo. 1.30. 4.45 en 8 uur. FRANS HALS: „De Gestapo mist een man", (geprol.). 14 jaar Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. CITY: „De vrouw, die gelyncht moest wor den". 14 jaar. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. Zo. 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. ROXY: Tot en met Zo.: „De avonturen van O'Flynn". 14 jaar. Tijden Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Ma. tot en met Wo.: „Gung-Ho". 18 jaar. Tijden 2.30 en 8 uur. MINERVA: Tot en met Zo.: „De blauwe Gardenia". 18 jaar. Za. en Zo. 7 en 9.15 uur. In de matinée's: „Op naar roadway", a. 1. Za. 2.30 uur, Zo. 2 en 4.15 uur. Ma. en Di. „Het mysterie van het leven". 14 jaar. Tijd 8.15 uur. Zaterdag 25 September Stadsschouwburg, 8 uur: Rotterdams To neel met „Assepoester in Wallstreet" (The solid gold Cadillac), een onderhoudend, soms kluchtig, soms kolderachtig blijspel in goede bezetting, met een geslaagd stukje satire op de grote Amerikaanse industriëlen. Zondag 26 September Stadsschouwburg 2.uur (voor Geloof en Wetenschap) en 8 uur: Rotterdams To neel met „Wel te rusten" (Come back, Peter), vervolg op „Vogel'vlieg de wereld in". De vogeltjes vliegen alle terug naar het ouderlijk nest, waar het erg druk, erg gezelig en erg grappig wordt. Maandag 27 September GROTE KERK: Beiaarcjbespeling door stadsbeiaardier Arie Peters. 15.30-16.30 u. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum. Groot Heiligland 62. Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwinsten uit de Recupera tie. Gerestaureerde Goudleerzaal. Ten bate van de Stichting „Kinderbewaarplaatsen" expositie van een aantal fraaie kinderpor tretten, kinderkleding en accessoires, zilve ren speelgoed, kindermeubelen en het fraaie 18e eeuwse poppenhuis, eertijds van de fa milie Blaauw, thans in het bezit van de heer en mevrouw Rienstra Stuyvesgnt-Went te Laren (t.m. 30 Sept.). Dag. geopend van 10—17 uur. Zo. van 13—17 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. 17e eeuw- se Hollandse tekeningen (tot 31 Sept.). - Geopend iedere werkdag van 115 uur (be halve Maandag) en de le Zondag van el ke maand. Museum Het Huis van Looy, KI Hout weg 103. Werken van twee religieuzen t.w Mère Christine van der Meer de Walcheren O.S.B. en Fr. Francois Mes O.S.B. (t.m. 3 Oct.). Geopend van 1012.30 uur en van 1 305 uur Zo van 25 uur Kunsthandel Leffelaar, tuinzaal, Wagen weg 102 Schilderijen en grafiek door Jan Visser (van 25 September tot 9 October). Geopend op werkdagen van 1017 uur. Het Huis met de Kogel, Spekstraat 12. Aquarellen van Bernine Stuart (tot en met 9 Oct.). Geopend op werkdagen van 1018 uur. APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door: Th. A. Klinkhamer, Konin ginneweg 6.. telefoon 11596: Grijseels Van Mees, Lange Veerstraat 19, tel. 11000, Frans Hals-Apothek, Frans Halsplein 1, telefoon 11180. ZIEKENVERVOER G.G.D., Tel 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd., Tel. 21400. Heemstede: Fa. Buiten man en Co., Raadhuisplein 7. Tel. 28523. BLOEMENDAAL De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Bloemendaalse, Overveense en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door: Elswout Apothek, Bloemendaalse- weg 341, Overveen, tel. 16760; Santpoortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-stat., tel. K 25508249. OVERVEEN De Zondagsdienst voor artsen zal wor den waargenomen door W. W. v. Olden- borgh, Bloemendaalseweg 223, Overveen, telef. 22884. HEEMSTEDE De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door dokter A. L. C. v. Lier, Pieter Aertszlaan 6. tel. 39875 en dok ter K. L. Kout, Herenweg 197. tel. 26224. Wijkverpleging: Zuster Verduin, Meer en Boschlaan 23. tel. 39109. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98. tel. 38197; Aerden- hout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Advertentie Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst. FILMJOURNAAL De filmcyclus Marius en de film „La femme du boulanger" hebben Marcel Pagnol „de l'Académie Francaise" ja renlang gekenmerkt ais een filmer, die meer literaire dan filmische belang stelling heeft. Met de beste wil van de wereld kan men die films niet rang schikken onder de werken, die de li teraire stof in een aanvaardbare film vorm vertellen. Zij waren, hoe boeiend en spiritueel soms van inhoud, niet meer dan gefotografeerde weergaven van gespeelde handelingen. Wie met die fotografische weergaven te ver gaat, verveelt op de duur en dat deed Pagnol in niet geringe mate. Zijn jongste werk, Manon van de Bronnen, komt aan die verveling en de weerzin om een film van Pagnol te gaan zien, een einde maken. Voorgoed, naar wij hopen, maar voorlopig althans drie uur lang. Want de film houdt u drie volle uren bezig zonder dat ge be seft, hoe de zaken staan. En wie zich aan het eind bewust maakt van dat feit en naar een verklaring zoekt, zal die vinden in de meesterlijke vorm, die Pagnol, zo niet overal, dan toch op voldoende plaatsen heeft gevonden. Plaats van handeling is het Zuidelijk ste Zuiden van Frankrijk in de buurt van Marseille, waar men Avignon „het Noorden" noemt. Daar wonen honderd zes en tachtig grote en kleine mensen bij elkaar in een orpje, dat bloemen en groenten kweekt bij de gratie van een paar schaarse bronnen. De voor naamste bron weigert haar vruchtbaar heid juist op de dag dat men haar vijf tigjarig bestaan luisterrijk zal vieren. De oorzaak is niet ver te zoeken. Zij ligt in handen van een jonge en naar men in het dorp zegt verwilderde en behekste geitenhoedster, wier vader en broertje gestorven zijn, nadat hun boerderijtje te gronde was gericht door een bloemenkweker, die de bron van de boerderij met cement had verstopt. Het meisje, dat de dorpelingen haat, neemt op haar manier wraak. Zij ver stopt de bron, waar allen van leven moeten en laat mannen en jongelingen vergeefs naar haar gunst smachten, in de hoop dat ze allemaal stapelgek zul len worden. De jonge onderwijzer van het dorp is de enige die haar op ge woon menselijke wijze behandelt en als haar advocaat optreedt in een geding, waar zij van moordaanslag wordt be schuldigd. Als het duidelijk is dat het dorp de dood tegemoet gaat, zal de pastoor er het zijne van zeggen. Hi.i doet dat in een magnifieke preek in het volle kerkje, waar zelfs de atheïs ten van het dorp, met de burgemeester Duizenden zieken werpen zich bijna dagelijks, vooral in Frankrijk, wanneer zij geen uitkomst meer zien op herstel, in de armen van pseudo-medici, de wonderdokters. Deze lieden, zonder eni ge wetenschappelijke opleiding en prac- tische vorming weten zich m®' handop legging en „genezen op een afstand" een lucratief bestaan op te bouwen. ims boeken zij succes, maar het resultaat van de genezingen is dikwijls terug te brengen tot een eenvoudige psycholo gische verklaring, nl. dat niet de hand oplegging, maar het vertrouwen van de patiënt in de kwakzalver de gene zende factor is. In feite is het een kwes tie van suggestie, want de handopleg ging kan niet de plaats van het mes van de chirurg innemen. De medici voeren sedert jaar en dag hun strijd te gen de kwakzalverij. En terecht, om dat aan de wetenschap afbreuk wordt gedaan. Daar waar de wetenschap te kort schiet, of haar hulp te laat wordt ingeroepen, verschijnt altijd de wonder dokter met zijn bezwerende handen en toverformules. Een ander aspect van dit probleem is van economische aard. De wonderdokter wordt rijk. De man van wetenschap in de ziekenhuizen en labo ratoria staat in materieel opzicht bij hem in de schaduw. Dat menselijk op zicht m deze kwestie ook een rol speelt valt te begrijpen en... is ook te verge ven. Dikwijls hebben de mannen der we tenschap hun toevlucht genomen tot eep procesvoering. Maar in de plaats van een aan de kaak stellen van het bedrog, was het resultaat een gratis reclame voor de wonderdokter, omdat er altijd honderden zijn, die getuigenis willen af leggen van een genezing. Dit probleem, waar men ook in ons land soms me? wordt geconfronteerd, is het thema van de Franse film ,,De Wonderdokter", (,,Le Guerisseur"), die in het Rembrandt-theater draait. Jean Marais speelt de rol van de won derdokter Laurent, die werkelijk medi cus is maar bewust is overgelopen naar de kwakzalverij. Laurent wordt wereld beroemd wanneer hij een ten dode opge schreven vrouw met handoplegging vol slagen geneest. Hij geraakt verliefd op het petekind van zijn patiënte Isabelle (Daniele Delorme), een meisje, dat aan hersentumor lijdt. Zij houdt van Lau rent en gelooft in zijn gave. Een vroe gere studievriend van Laurent, dr. Scheffer (Dieter Borsche), verwijt in een twistgesprek Laurent zjjn practij- ken. Isabelle luistert het gesprek af en ontdekt dat Laurent werkelijk medicus is en in zijn eigen practijken niet ge looft. Dr. Scheffer doet Laurent een pro ces aan. Het gevolg is, dat nog vaker Laurent wordt geraadpleegd. Isabelle heeft zich van Laurent afgewend. Zij voelt zich in hem «eleurgesteld. Wel he< I i hij haar van haar hoofdpijnen genezen, maar na verloop vantijd komen de kwel lingen terug en stelt zij zich onder be handeling van een andere wonderdok ter. Zij vindt geen baat bij zijn hulp. Laurent ontmoet haar in deze toestand en brengt haar naar een ziekenhuis. Voor operatief ingrijpen blijkt het te laat. Isabelle vraagt Laurent haar te genezen, wat hij doet en waarin hij door handoplegging slaagt. Het is slechts voor korte tijd. Dan sterft het meisje en Laurent valt tén prooi aan gewetens wroeging. Zijn vriend Scheffer troost aan het hoofd, aa-vzezig zijn. De pas toor zal een processie houden ter ere van de H. Dominicus, patroon van zijn parochie. Maar intussen heeft de onder wijzer Manon des Sources al overge haald om een einde te maken aan de ellende, want hij wéét, wat anderen slechts vermoeden, dat Manon het dorp in haar macht heeft. Zij belooft beter schap en gaat de pastoor, die zich al aan het hoofd van de processie heeft geplaatst, ve-tel'en, dat zij redding zal brengen en voegt daar aan toe, dat de processie niet door mag gaan omdat de mensen anders zullen geloven dat er een heus wonder gebeurt. De pastoor antwoordt echter, dat hij juist op dat wonder wacht, dat het wonder zich voltrekt in het rouwmoedige hart van de mensen en dat het een dagelijks voorkomend verschijnsel is. Die mening neemt Manon over en, al bekeren de Godloochenaars zich geen van allen als de fontein op het pleintje weer gaat stromen, de gewone mensen danken God en de H. Dominicus en allen, ge lovigen en ongelovigen zijn toch zó onder de indruk van de gebeurtenissen, dat zij hun beste gevoelens voelen op komen en stuk voor stuk of in groep jes tersluiks naar de spelonk trekken, waar Manon en haar moeder wonen, om de vrouwen in ere te herstellen en de gestolen boerderij terug te ge ven. Dit kan helaas pas geschieden als een zekere Ugolin, de bloemenkweker, zijn testament heeft nagelaten dat hij geschreven heeft voor hij zich in de gestolen boomgaard gaat ophangen, zo als zijn vader en zijn grootvader heb ben gedaan. Hij is de grote schuldige geweest, maar allen hebben kwaad ge daan door te zwijgen en door de mis daad toe te laten om geen andere reden dan dat zij zich nooit met andermans zaken bemoeien. Stuk voor stuk zijn ze door de mand gevallen en hebben zij zich in een emotionele scène in de tuin van de onderwijzer van medeplich tigheid beschuldigd. En het slot is. dat Manon veel geld krijgt voor haar boer derij en dat zij met de onderwijzer zal trouwen. 18 jaar. Deze week brengt Cinema Palace drie grote reprises. Tot en met Zondag draait de film „Rhapsody in Blue", het levensverhaal van de Amerikaanse componist George Gershwin. 18 jaar. De film „Casablanca", die Maandag en Dinsdag wordt vertoond, plaatst in de gelijknamige stad een aantal onder grondse strijders van verschillende na tionaliteiten tegenover elkaar. De liefde is er om de zaak aantrekkelijk en ingewikkeld te maken. De oplossing is eerlijk en vaderlandlievend. De film, die vele spannende en gevoe lige momenten telt, verhaalt een alles zins waardeerbare geschiedenis. In- grid Bergmann en Paul Henreid spe len de voornaamste rollen. 18 jaar. Woensdag en Donderdag kan de be zoeker aan dit theater nog eens op nieuw kennis maken met de bekende film „Tramlijn Begeerte", naar het stuk „A sweetcai named Desire" van Tennessee Williams, dat door Elia Kazan op het witte doek werd gebracht. De regisseur is er in geslaagd in de film, een atmosfeer te scheppen, die gelijkwaardig naast die van het toneel stuk leeft en beeft. 18 jaar. In de vorige eeuw werd Corsica on veilig gemaakt door bandieten en ander gespuis. Dumas schreef hierover een boek, dat verfilmd werd. Een grimmige baron heeft met zijn bende de heer schappij over het eiland, maar verzet is reeds broeiende. De strijd tussen de on derdrukkers en de verzetsleider vormt wel het hoofdthema van „De terugkeer van de tweelingbroeders". Er wordt weer braaf veel geschoten, dolken flik keren en daar tussendoor vinden er woeste achtervolgingen te paard en an dere opwindende evenementen plaats. Tenslotte zegeviert natuurlijk het recht over het onrecht De terreur van de baron wordt gebroken door een groep onder leiding van een graaf, die een sprekend op hem lijkende tweelingbroer heeft. Deze gelijkenis maakt allerlei verwikkelingen mogelijk. Zij, die van spanning en sensatie houden, zullen van een gang naar Luxor zeker geen spijt hebben. 18 jaar. Advertentie Verkoop Onderhoud Reparatie Officieel Citroën-agent v. Haarlem en omstr. J Slot, Parklaan 26, Tel. 14163, Haarlem. hem met de woorden „je bent toch al tijd nog werkelijk dokter. Zowel qua spelkwaliteiten, als tech nische vondsten heeft deze film bijzon dere momenten. Maar overheersend is de eerlijke en objectieve weergave van het probleem, dat het publiek wordt voorgehouden. De film is voor boven de 14 jaar. Boeren met hun geweten onder de preek van de pastoor in de film „Manon van de Bronnen" (Manon des Sources) van Marcel Pagnol. Na een wijdlopige inleiding, die niet uitmunt aan duidelijkheid, aangezien de standaard-filmjuffers allemaal zo op el kaar" lijken, wordt het in de film „De blauwe Gardenia" duidelijk, dat er één is, die een drama gaat doormaken- Het lieve kind is door haar verloofd® trouwloos in de steek gelaten. Zij laat zich door een ondernemende vrouwen jager dronken voeren en mee naar huis tronen. Daar wordt haar zijn snole op zet duidelijk en wanneer de bruut haar onschuld belaagt, grijpt ze een pook met de afmetingen van een zwaard. Zij slaat daarmee een spiegel aan gruzele menten en houwt vervolgens in de rich ting van de aanrander. Op dit moment valt ze in zwijm en als ze bijkomt is de man een lijk. Natuurlijk heeft zij hem niet gedood, want het meisje wordt ge speeld door Anne Baxter en de reputa tie van een ster van haar luciditeit ge doogt geen moordsmetten. Een ongelo felijk intelligent, doortastend en strijd? lustig journalist lost het geval op. Hij streeft daarbij de politie makkelijk voor bij en geeft ongelofelijke staaltjes va" criminele en journalistieke hoogacrob9' tiek ten beste. Als haar onschuld da® zonneklaar is bewezen kan hij met haar trouwen en het publiek mag voldaan naar huis, gerustgesteld door het her stelde evenwicht in de verhouding sen goed en kwaad. De film word' en met Zondag alleen in de aV° voorstellingen vertoond. 18 jaar- Zondagmiddag draait de f1Im, V™ naar Broadway". Het zijn indrukwek kende paradesterren met Doris Day en Virginia Mayo aan het hoofd, die acte de présence geven. Het mooiste ia blijkbaar nog niet mooi genoeg en daarom valt in de film het accent vooral op de show. Het verhaal doet er dan ook betrekkelijk weinig toe; d# toeschouwer wordt overladen met lied jes van het bekende genre, maar het lijkt ons onwaarschijnlijk, dat de be zoeker zich zal vervelen. Daar hebben de Amerikanen toch wel voor gezorgd' Bovendien, iedereen kan er heen. Maandag en DinsJag in dit theat®r „Het mysterie van het leven". De K.F.C. zegt 14 jaar. De films, die vervaardigd zijn ovef episodes uit de Amerikaanse burg ei' oorlog bereiken zo langzamerhand ee" indrukwekkend groot aantal. Meerma len heeft deze bron tot goede produc ten geleid, maar meestal was er het genre weinig afwisseling te b«' speuren. Vaste elementen zijn altijd eeh gammele koets, waaraan ondraaglÜ* zware eisen worden gesteld, dravend8' schuimbekkende rossen en breedg9' schouderde kerels, die kogels om zie" heen strooien als confetti. Al dit materiaal ontmoet men in A' film ,de vrouw, die gelyncht moe*1 worden", uiteraard ook de (schon9 vrouw, van wie in de titel sprake Zij wordt op het nippertje van d?z' nare dood gered door een voormaliê helleveeg, die zich heeft bekeerd een nieuw leven wil beginnen. B9 verhaal draait verder om een bende e( een spion en speelt zich grotendeels in een grensplaatsje, dat neutraal s' blijven. Voor een spannend uurtje kan m' er overigens wel terecht. 14 jaar. De film „De Gestapo mist een m9rl die een originele en geslaagde oh vluchtingspoging uit een gevangenkab?[ voor Engelse krijgsgevangenen verhs9'f is deze week in het Frans Halsthe9'1 geprolongeerd. Voor 14 jaar en oude Bijna iedere week kan men in 'p van Haarlems bioscopen genieten vm een strij (lustige film. Deze week dat „De avonturen van O'Flynn", -n vertoond worden in Roxy. Deze is behalve knap en dapper ook nog verdienstelijk dichter. Hij klautert 0 w spitse daken en betovert zwarte v ujt- wen. Met behulp van zijn list en gebreide fantasie weet hij in zwaai waakte kastelen door te dringen. ge- op de kantelen wordt er hogeschom ju schermd en dappere krijgers word® jjjK de slotgracht geworpen. Natuuver- moet het strijdrumoer op het eind® je stommen om plaats te maken v0 jjO#' amoureuze sfeer van een happy e 14 jaar. wo9llS' Vanaf Maandag tot en met dag de film „Gung Ho". n A „Gung Ho" is de strijdkreet eerste stootgroep der Amerikaan- jflgS riniersbrigade. Reeds in het oP'f vel9!: kamp klinkt deze kreet uit cle zjc van de talloze jonge kerels, o tegf vrijwillig melden voor de strij p, de Japanners. De echo h< tere klank, wanneer z;i ™el bf: vrijwillig meiueii vuui ut. - - j. d J de Japanners. De echo heeft <A tere klank, wanneer z;i wet pef e derzeeër op een door de JapP bj0ed'<L eiland landen en daar een tzjeda strijd voeren tegen de niets nte en taaie vijand. De film co^t) Hp t.npsrhniiwer OD realistis de toeschouwer op met de hardheid van een 18 iop- oorlog-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2