SCHAKEN OP IJSLAND „Er wordt daar veel en goed geschaakt en er zijn veel jonger 3 Van Dam en Dame De familie P. van Uzzel Geen trompet, maar een trombone Bonenseisoén loopt, mede door storm en hagel, ten einde Herfst in bloemenwereld r r J Aanklacht tegen Zwitserse piloten Van stukken.... ft ....en schijven J Broederschap van notarissen Conant zendt Sovjet- brief terug KINDERPUZZLE Visserijgolf K. VEILINGNIEUWS BEVERWIJK ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1954 PAGINA 4 Dood door schuld Overnameprijs bacon- varkens verlaagd door H. J. DONNER „Sonsbeek" geen museum Tegen opheffing van kleine standplaatsen Immigratie-autoriteiten op Veluwse bedrijven N 1 E D D U 0 G T P A D L R 0 M G N E 0 N E E F D. A N T A R E G E E E D H T S N E M 0 E B Oplossing kruiswoordraadsel van Vrijdag Pater Stramp overleden Ambassadeur van Pakistan bij dr. Drees m. De notering De Zwitserse regering heelt giste ren de eerste en de tweede vlieger van het toestel van de Zwitserse luchtvaart maatschappij „Swissair", dat op 19 Juni door benzinegebrek in het Kanaal stortte, beschuldigd van dood door schuld en het in de steek laten van hulp-behoevende passagiers. Bij het on geluk verloren drie Britse passagiers het leven. De beide vliegers, de 35-jarige Jacob Glattenagg en de 25-jarige Walter Flachsmann, zijn reeds door de „Swiss air" ontslagen. Uit een onderzoek is gebleken, dat het benzinegebrek was ontstaan, door dat het vliegtuig voor het vertrek uit Genève naar Londen geen brand stof had ingenomen. Bovendien wordt de beide vliegers verweten, dat zij, na de noodlanding op zee, geen maatregelen hadden genomen om de passagiers te redden die niet in staat waren zichzelf te helpen. De regering heeft de kwestie in han den van de kantonnale autoriteiten van Genève gegeven teneinde een gerechte lijke vervolging te kunnen instellen. (Reuter). Wegens de beperkte leveranties van bacon naar Engeland heeft het bedrijf schap voor vee en vlees zich als ge volg van de prijsdaling op de varkens- markt genoodzaakt gezien de overna meprijs voor baconvarkens per 27 Sep tember a.s. met 6 cent per kg terug te brengen en vast te stellen op f 2.36 per kg geslacht gewicht. Met ingang van genoemde datum zal het verschil met de richtprijs, wel ke laatste thans zoals bekend f 2.42 bedraagt, wederom in het vleesfonds worden gestort. Door de afgelegen ligging van hun land treden de IJslandse spelers wei nig op de voorgrond in het interna tionale schaakverkeer. Op de twee jaarlijkse schaakolympiade kan men echter altijd steevast een IJslandse équipe aantreffen. En die blijkt dan van aanzienlijke kracht te zijn. In de elfde olympiade, te Amsterdam, die al weer tot het verleden behoort wanneer u dit leest, slaagden zij er in de finale te bereiken. Het ziin sympathieke men sen, deze Vikingzoncn, met wie men zich in Engels of Duits zeer goed kan onderhouden. Dit jaar bestaat hun nationale schaak bond 50 jaar en de spelers van de Ne derlandse équipe kregen het voor die gelegenheid uitgegeven gedenkboek ca- deau. Geschreven in een taal, die wei nig verschilt van de oude taal van de Edda, kunnen wij moeilijk beoordelen of het allemaal waar is wat' de diverse schrijvers beweren, maar de partijen die er in staan bevestigen wat insiders reeds wisten: Er wordt daar veel en goed geschaakt. Het viel me op dat iedereen er „sson" schijnt te heten en toen ik Olafsson er naar vroeg vertelde hij, dat dat klopte, omdat de achternaam geen familienaam is, maar simpel een nadere aanduiding als „zoon van", zoals bij ons nog wel onofficieel op het platteland voorkomt. Napoleon is nooit tot IJsland doorgedrongen. Deze Olafsson is overigens een groot talent. Duidelijk herinner ik mij nog, noe in September opgave 4 Probleem van L. C. Willemsens. Wit geeft in 2 zetten mat. Eerste publicatie. strijd is met de economiewet. De economie wet schrijft n.l. voor dat men het doel moet trachten te berei ken met de geringste middelen. Hoe wel de economiewet feitelijk de enige wet is waar iedereen zich aan houdt, is toch niemand ver plicht zich aan probleemwetten te storen, natuurlijk met het risico, dat niemand zijn problemen zal waarde ren; Healy heeft in dit probleem in derdaad tegen de economiewet gezon digd maar in zijn opzet, het probleem moeilijk te maken, is hij volkomen geslaagd! Nog nooit zijn er van een probleem zoveel foutieve oplossingen binnengekomen! Enige er van volgen hier, met de weerlegging tussen haak jes. Pd3 (Kg4); Th3 (Ke5)Lf5: (g6): De8 (Pe8:); Lh7 (g6). Na loting onder de goede oplossers is de maandprijs verzonden aan de heer J. H. Willems te Maastricht. Probleem van V. Martin. Wit geeft in 3 zetten mat. nen *b5 c3 PJ5.'pion- le Prijs Norwich Mercury. Zwart: KdS, Pa6, Pf7, pionnen c4, c5, d7, e6. Oplossing September opgave 3: 1. Pg7! Tempoprobleem. Oplossing September opgave: 1. (Prijsprobleem): 1. Ta6! Naar aanleiding van de verschillen de vragen welke door de inzenders die de oplossing instuurden, gesteld werden, het volgende. Dit probleem van Healy is een „volledig tempo probleem", d.w.z. de sleutelzet laat de stelling in wezen onveranderd, ter wijl na iedere zet van zwart een mat- zet gereed ligt. In een „onvolledig tempoprobleem" ligt niet na elke zet van zwart een matzet klaar, maar door de sleutelzet verandert de stel ling zodanig, dat daarna de zetplicht van zwart een matzet mogelijk maakt. De problemen van de beroemde probleemcomponist Healy munten uit Wit: Kh6, Dhl, Tb2, Lbl, Lh8, Pb5 door verrassende sleutelzetten. Ook in pionnen f4, h5. lit probleem komt de zucht tot „moei lijk maken" sterk tot uitdrukking, vandaar de loper op g6, die best door een pion vervangen zou kunnen wor Zwart: Kal, Ta8, Ldl, pionnen b4, b7. d3, dS, e2, g6, h7. Correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan A. Perquin, den! Vandaar de vraag of dit niet in Marnixkade 104 te Amsterdam-C, PROBLEEM VOOR GEOEFENDE OPLOSSERS. No. 2087 van A. v. d. Elzen te Rosmalen. PROBLEEM VOOR BEGINNERS. No. 327 van Joh. v. d. Boogaard te Rotterdam. Wit speelt en wint. Oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 Oct. a.s. aan B, H. M. Stevens, Eiken laan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 2079 van P. J. Eype te Haarlem. Wit speelt naar: 21, 21, 44-40, 37, 32, 3, 20, 31, 18 en wint. Heel mooi slag probleem met enkele fraaie stille zet ten. De stand is, hoewel niet onmo gelijk, toch moeilijk aanvaardbaar. Wit begmt en wint. Oplossingen van de nummers 327 en 328 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 15 October a.s. OPLOSSING van No. 323 van H. J. C. A. Nunnink te Delft. 47-41, 20x40, 38-32, leuke meerslag. 36x29, 32x45 en wint op tempo. Een heel aardig stukje met een verrassend moment. Jammer is het dat dit ook positioneel te winnen is. LEVEND PROBLEEM 18, 19, 21. Wit 10 St. op 27, 32, 35/39, Alvorens een nieuwe opgave aan 47, 48, 49. Een heel normale partij- te bieden zullen we eerst de vorige stand dus- Hoevele partijen zullen er 111TT 1 'n -I Vllrtl In toVOPnt ontleden. Verschillende oplossers konden de uitwerking daarvan niet ontdekken en wachten met belang stelling de oplossing af. Welnu, hier is ze dan. De stand was: Zwart 13 St. op 3, 4, 6, 12/16, 18, 19, 21, 23, 25. Wit 13 st. op 27, 28, 32, 38, 39, 40, 43, 45/50. Er is gespeeld: 50-44, 15-20, niet in „ongeveer" zo'n stand terecht komen? Ja, ongeveer! Want precies dezelfde stelling komt maar zeer zelden voor en één stuk op een an dere plaats geeft een geheel ander spel. Er werd gespeeld: 47-42, 19-23, 39-33, 10-14, 35-30, 8-12, 33-28, 23-29, 39-33, 20-24, 43-39, 23-29, 46-41 enz. 49-44, 2-8, 37-31, 21-26, 30-25, 26x37, In plaats van 46-41 kon wit een zeer fraaie en verrassende slagzet uitvoe- 42x31, 29-34 enz. In deze serie zetten nu is door een van de spelers ver ren, die hem een gewonnen stand zuimd om door middel van een com- opleverde. Wit moest dan spelen 28-23, 19x37, 40-34, 21x43, 34-23, 18x38. aardig dat afstoppen! 44-40, 43x34, 40x7 en wint. Een niet zo bijzonder diepe, doch toch vrij lastige combi natie, die men licht over het hoofd ziet. De nieuwe opgave luidt aldus: Zwart 10 st. op 2, 3, 8, 9, 10, 13, 16, binatie winnend voordeel te beha len; het is de taak van de oplos sers om te ontdekken op welk moment, door wie en hoe dat kon worden uitgevoerd. Oplossingen in te zenden tot 1 No vember a.s. Onder de inzenders van de juiste oplossing wordt een dam- werk verloot. 1951, tijdens een tournooi te Bir mingham, waarbij een jeugd-neven- tournooi was, na afloop een „vlug- gertjes"-wedstrijd werd georganiseerd, waar deze jongeman, die toen 16 was, alle aanwezige meesters en grootmees ters versloeg en de eerste prijs weg droeg voor erkende grootheden als Stahlberg, Rossolimo en Gligoric. Een paar maanden geleden zorgde hij voor sensatie in het Oost-Euro' pese zonetournooi te Praag. IJsland is namelijk samen met de andere Scandinavische landen ingedeeld bij de Oost-Europese zone. Olafsson had halverwege het tournooi de leiding en het moet op rekening van zijn gebrek aan ervaring gesteld worden, dat hij tenslotte terug viel tot de 5e plaats en zich niet kwalificeerde voor het interzone-tournooi 1955. Olafsson is met zijn 19 jaren niet eens de jongste van zijn équipe. Dat is de 17-jarige Palmasson en mogen wij bovengenoemd herdenkingsboek geloven, dan beschikt IJsland op het ogenblik over een hele reeks jonge veelbelovende spelers. Als voorbeeld van moedig en onder nemend schaak neem ik uit dit boek de volgende partij over: Wit: Einar Thorvaldsson. Zwart: Kavlie Jörgensson. 1. d4, Pf6; 2. c4, e6; 3. Pc3, Lb4; 4, Db3, c5; 5. c5:, Pc6; 6. Pf3, Pe4; 7. Ld2, Pd2:; 8. Pd2:, f5; 9. e3, 0—0; 10. Le2, Pc5:; 11. 0—0, b6; 12. Pf3, Lb7; 13. Tadl, De7; 14. Td2, Tad8; 15. Tfdl, Pa5; 16. Dc2, Kh8; 17. Pel, La6. Na een bekende variant van het Nimzo Indisch, door wit enigszins on gebruikelijk behandeld gewoonlijk rocheert men lang is nu een kritie ke situatie ontstaan. Zwart heeft met geweld het initiatief aan zich getrokken en bedreigt nu pion c4. Wanneer wit de pion met b2 b3 dekt, legt de zwarte loper op c5 de damevleugel lam en moet wit iedere hoop het oprukken van a2a3 en b2 b4 door te zetten, laten varen. Boven dien heeft zwart de mogelijkheid met f5f4 de zwakte van het complex f2 e3 te treffen. Wit bemerkt dat het ogen blik is gekomen terug te slaan en speelt: 18 a2a3ü Het zijn altijd de kleine zetjes die de meeste uitroepte kens krijgen. Met één slag wendt zich het blad. De beide trots zwarte lopers en het paard de „Riddar" zeggen ze in IJsland komen in de knel. Zwart kan niet op c4 slaan: 18Lc4:; 19. b4, Lb3; 20. Db2, Ldl:; 21. Tdl: en wit krijgt nog een stuk voor de toren. On getwijfeld heeft wit de nu volgende wanhoopsactie van zwart voorzien, hij heeft echter gemeend, die het hoofd te kunnen bieden. Een dergelijk besluit getuigt niet alleen van een goede posi- tieblik maai vooral van durf en moed. Door 't dodelijke b2b4 bedreigd hakt Zwart er nu op los: 18. f5f4; 19. e3xf4, Lc5xf2t. Dat is het dus. Wit verdedigt zich uiterst nauwkeurig, dat is dan ook no dig. 20. Kglxf2, De7es5t; 21. Td2—d4! Uitstekend de koning mocht niet naar fl wegens Pxc4. 21. Tf8xf4t; 22. Pel—f3, Pa5c6; 23. Pc3—a4! Weer het enige Wit wikkelt nu af. 23. -, Pc6xd4; 24. Pa4xc5, Pd4xc2; 25. Pc5xa6. Dat is het dan. Wit heeft de buit bin nen en won vrij gemakkelijk. Wel is de materiële verhouding niet zo ongunstig voor Zwart. In een open stelling nemen een beweeglijke toren vrij pion het best op tegen loper en pand, maar hier best op tegen loper en paard, maar hier en de lichte stukken geven de toon aan. Onze conclusie moet luiden: Een mooi gevecht en een verdiende overwinning voor Wit. Eerlang zal de Arnhemse gemeen teraad een voorstel bereiken, waarbij de Nederlandsche Heidemaatschappij op enigerlei wijze is betrokken ten aanzien van de plannen voor het voormalige hotel „Sonsbeek" (ge meente-eigendom) te Arnhem in het gelijknamige stadspark, dat sedert de bevrijding in steeds erger verval is geraakt. Vast staat, dat de onderhandelingen van het Arnhemse gemeentebestuur met de Nederlandse Bosbouw Vereni ging, die in het voormalige hotel „Sonsbeek" een nationaal boscentrum en -museum had willen vestigen, de finitief van de baan zijn. In de Kurzaal te Scheveningen heeft de Broederschap van Notarissen in Nederland Donderdag haar jaarvergade ring gehouden. In zijn openingsrede sprak de voorzitter mr. G. J. H. Kuijk over „de doorstroming in het nota riaat Daaronder verstaat men dat de notarissen, die te oud worden ge acht, defungeren en vervangen wor den door jeugdige krachten, die de nodige frisheid, vernieuwing enz. in het notariaat brengen waardoor het nota riaat met de algemene maatschappelij ke ontwikkeling gelijke tred houdt. Of dit doel heden zal worden bereikt dient te worden afgewacht. In ieder geval constateerde hij de mogelijkheid van een verkorting van het aantal jaren, als candidaat door te brengen, tenein de tot notaris te kunnen worden be noemd. In een vijver heeft men ech ter niet alleen doorstroming nodig in die zin dat oud water verdwijnt om voor nieuw water plaats te maken, het is evenzeer noodzakelijk dat het be staande water in beweging blijft en daarmede op de juiste kwaliteit wordt gehouden. De voorzitter sprak vervolgens over opheffing van kleine notariaten waar over werd betoogd dat zij geen reden van bestaan hebben. Wanneer voor opheffing van een bepaalde stand plaats wordt gepleit ziet men steeds als argument naar voren komen, dat het bewuste kantoor onvoldoende in komsten oplevert om daar op den duur notaris te zijn. Hier wordt, al dus de voorzitter, dan te weinig ge keken naar het belang van het pu bliek en in het bijzonder naar dat van de streek waar het kleine no tariaat is gevestigd. Hij vroeg zich af of Nederland er niet beter aan toe zou zijn, indien iets minder van- Den Haag uit werd geregeld. Hij zag de oplossing in een geheel andere richting. Wanneer men er van uitgaat, dat 1. de streek waar een klein notariaat is gevestigd nu eenmaal behoefte heeft aan dat notariaat en 2. dat er ook wel candidaten zijn die een zelfstandige positie prefereren bo ven een in dienstverhouding, dan rest slechts één oplossing. Degene die zijn loopbaan zou willen beginnen met een bescheiden positie, mits in de ver wachting dat later iets beters kan wor den geboden, moet dus met een gerust geweten naar een klein notariaat kun nen solliciteren als hij maar weet dat zijn verwachting op iets beters later niet ongefundeerd blijkt. In het al gemeen is de overplaatsing thans een uitzondering. In de middagvergadering werd de uitslag bekend gemaakt van de gehou den stemming ter verkiezing van le den van het hoofdbestuur. Uit de ring Rotterdam werd geko zen de heer G. Ch. Silleveldt, notaris tc Rotterdam, ter vervulling van de vacature welke zal ontstaan door het periodiek aftreden van mr. G. Nauta. Uit de ring Utrecht werd benoemd mr. H. B. van Rhijn, notaris te Zeist, ter vervulling van de vacature, welke zal ontstaan door het periodiek aftreden van de heer J. C. Verhoff. Ten slotte werd uit de ring Groningen-Assen in het hoofdbestuur benoemd de heer T. S. Wiersum, notaris te Beilen. Canadesse regeringsautoriteiten, van zeer nabij betrokken bij de plaatsing van Nederlandse emigranten, die in kampen in ons land omscholingscursus sen volgen, hebben Vrijdagmiddag een bezoek gebracht aan enkele bedrijven in de gemeente Ede, waar adspirant-emi- granten practisch werkzaam zijn, en aan het omscholingscentrum „De Drempel", gelegen op de Pikkenberg bij Benne- kom. Het gezelschap begaf zich allereerst naar het bedrijf van de heer H. P. Prangsma op „Mossel". De Canadese immigratie-autoriteiten onderhielden zich hier enkele ogenblikken met de adsp.-emigrant Kakebeke, die vroeger in Indonesië op een tabaksplantage werkte en nu de omscholingscursus op de Dikkenberg volgt in de hoop als landbouwer naar Canada te kunnen gaan. De gasten kregen en passant te zien, dat op „Mossel" volgens de mo dernste methoden wordt gewerkt. Van „Mossel" ging de tocht naar het landbouwbedrijf van de heer A. H. van Steenbergen te Bennekom. Daar was het juist melktijd; ook hier werd ge constateerd, dat de Gelderse boer met zijn tijd meegaat. Om half zes arriveerde het gezel schap op de Dikkenberg, waar in de gebouwen van het kampeercentrum een kfl» J Pa van Uzzel is altijd dol op het schaakspel geweest. Oh nee, nu moet U niet denken, dat Pa een schaakfenomeen is. Integendeel, hij speelt het bijna nooit. Nee, Pa mag dit spel juist zo graag, om dat het hem talrijke puzzle-ontwerpen in de schoot werpt. Deze keer gaat hij U geen paardensprongpuzzle voorzetten. De praktijk heeft namelijk geleerd, dat de lezers totaal geen interesse hebben voor deze problemen. Pa heeft de puzzle van deze week gebaseerd op een andere schaakfiguur, namelijk de toren. Zoals U weet mag U met de toren over het gehele veld schuiven; U moet echter al tijd in de baan der vakjes blijven lopen Bij deze puzzle moet U de toren in de hand nemen. U zet deze toren dan op één der hoekletters en gaat dan naar de volgende letter. Bij deze letter kan U nu rechtdoor gaan of een hoek van ne gentig graden maken. Iedere letter die U tegenkomt neemt U in de zin op. Op deze wijze kunt U een spreekwoord vor men. Beginnend bij een andere hoek- letter kunt U ook nog een tweede spreekwoord ontcijferen. De toren mag op zijn weg geen letter overslaan en geen deel van de weg mag tweemaal gebruikt worden. De toren mag wel zijn eigen loopbaan kruisen en dus op deze wijze een reeds gebruikte letter voor de tweede maal in de zin opnemen. Hoe luiden deze twee spreekwoorden? Oplossingen uitsluitend op briefkaart in te zenden tot en met 4 October aan ,,'t Kasteel van Aemstel". afd. Prijs raadsel. N. Z. Voorburgwal 65, Amster dam. Men gelieve bij de oplossing te ver melden of men ouder of jonger dan 18 jaar is. Oplossing 11 September: GENE ANTIGEEN ANTI EGEL REGELING RING NOTA MARIONET RIEM ELAN OLEANDER ORDE KALE ELASTIEK IETS BANK DANKBAAR DAAR DEEN ENGELAND LANG EDAM MADELIEF LIEF HOEK APOTHEEK PATÉ BIER ARBEIDER ADER RAAT KARAKTER KERK RAIL TAILLEUR LEUT SPAT SEPARAAT AERA WENK LOSWEKEN LOES IRAN INTERVAL VLET MARE MAKELAAR KAAL Het gezegde luidt: Armoede maakt slim. De prijswinnaars zijn: C. Woestenberg, Middelweg 42, UIT GEEST. C. Huisman, Bellamystraat 63 hs., AMSTERDAM. H. Stuijver, Kerklaan 316, KORTEN- HOEF. Horizontaal: 1. Korea. 4. aap. 6. Am- bon. 10. in. 11. kr. 12. on. 14. ol. 15. ra. 17. gala. 19. noot. 21. oo. 22. eis. 24. pa. 25. gr. 26. kar. 27. te. 29. dr. 31. va. 32. au. 33 deel. 35. spil. 37. Tom. 38. adelaar. 40. tap. 42. pro. 45, verkoop. 49. gil. 51. AVRO. 53. sela. 56. er. 57. eb. 58. sl. 60. ga. 62. eer. 64. de. 65. en. klad. 13. noga. 16. ai. 18. AP. 20. or. 21. oa. 23. stem. 26 kuit. 28. ee. 30. ree. 31. via. 32. AP. 33. do. 34. la. 35. sr. 36. la. 37. top. 39. lek. 41. pil. 43. ra. 44. over. 45. vo. 46. rib. 47. ons. 48. ps. 49 glas. 50. ia. 52 rr. 54. eg. 55. meter. 57. eega. 59. Lena. 61. spons. 63. et. 64. Da. 66. na. 68. ac. 70. pek. 71. Ems. 72. kat, 73. por. 75. NN. 79. ia. De Amerikaanse hoge Commissaris in Duitsland, Conant, heeft gisteren een Donderdag van de Russische hoge- eommissaris, Poesjkin, ontvangen brief als „onaanvaardbaar" teruggezonden. Volgens de brief maken door Ameri kanen betaalde agenten zich in Oost- Duitsland schuldig aan ondermijnende activiteit. In een korte begeleidende nota ver klaarden de Amerikanen, dat de brief „verkeerde en lasterlijke verklaringen over de Amerikaanse regering en haar ambtenaren" bevat. Volgens Poesjkin waren in de laatste tijd 400 agenten, die voor Amerikaanse spionnagegroepen zouden werken, in Oost-Duitsland gearresteerd. Nog hon derd hadden zich aangegeven. (Reuter). In het ziekenhuis te Krefeld is over leden de Zeereerw. pat°r, dr. L. Stramp van de congregatie van het H. Hart. Pater Stramp werd geboren in Aken— Burnscheid 17 October 1877, geprofest 16 April 1902 en priester gewijd 16 Maart 1907. Gedurende 47 jaren is hij als leraar werkzaam geweest aan het mis siehuis van de Dukse provincie van de priesters van het H. Hart te Leienbroek bij Sittard. Hij promoveerde aan de uni versiteit te Luiven, ruim veertig jaar geleden als doctor in de wiskunde en de physica en was in deze vakken sindsdien te Sittard leraar. In de eerste oorlogsjaren van 1914—1918 was pater Stramp aalmoezenier bij het Duitse leger. De ambassadeur van Pakistan, Begum Liaquat Ali Khan, heeft Vrijdag een be leefdheidsbezoek gebracht aan de minis ter-president, dr. W. Drees. LAD gemeenschappelijke maaltijd werd ge- 67. sap. 69 tt. 70. page. 72. knap. 74. co. bruikt. Tenslotte woonden de gasten in 75. ne. 76. am. 77. aa 18. of. 80. ranke. het nabij gelegen omscholingscentrum „De Drempel" een theorieles in land- bouwwerktuigkunde bij. 81. set. 82. krans. Verticaal: 1. Karei. 2. ri. 3. eng. 4. ara. 5. pon. 7. mot. 8. bl. 9. noord. 11. Hoewel de bonen op de groentenmarkt nog de hoofdrol spelen, kan men toch aan de kwaliteit zien, dat het seizoen ten einde loopt. Ook is aan vele producten de regen en hagelschade heel goed te bespeuren. De spinazie, veelal stukgehageld, loopt heel erg in prijs uitéén n.l. van 12 - 58 cent per kg., sla varieerde van 2 en een half - 12 cent per krop. Bloem kool is heel goed te verkopen. Er werd nog tot 66 cent per stuk betaald. Bos- peen komt er iets meer dan men ge wend was. De prijs lag tussen de 23 - 38 cent per bos. De waspeen schom melde eveneens tussen deze prijs. An dijvie werd tussen de 10 - 20 cent per kg. afgedrukt. De snijbonen draaien rond de 100 cent per kg., sperciebonen komen eveneens aan deze prijs. De kas bonen gingen tot 145 cent per kg. Pronkbonen werden nog voor 90 cent per kg. verkocht. Tomaten stegen Vrij dag onverwacht in prijs tot 73 cent per kg. De aanvoer van komkommer wordt minder. Er werd van 12 - 36 cent per stuk betaald. Rode en groene kool vari eerde van 16 - 30 cent per kg. Drui ven draaiden rond de gulden per kg. Op de bloemenveiling bestond de aan voer grotendeels uit troschrysanthen. De goede kwaliteit werd betaald van 45 - 75 cent per bos. Grootbloemigen varieerden bij een ruim aanbod van 8-26 cent per stuk. Er zijn nog volop dahlia's, die niet ho ger dan 40 cent per bos gaan. Asters, die in aanvoer minderen, kwamen ook tot deze prijs. Heliantus is nog steeds ruim vertegenwoordigd met prijzen van 1849 cent per bos. Freesia's varieer den van 13 - 42 cent per bosje. Eiken blad en duindoorns gaan vlot weg. Bij de potplanten wordt de aanvoer van cyclamen iets groter. Er werd tot 135 cent per pot betaald. Begonia's en pri mula's gaan tot 50 cent per stuk. BEVERWIJK 24 September. Andijvie 11 - 17; sla 2 en een half - 10; spinazie 16-58; bloemkool 12 - 66; bospeen 21-37; waspeen 18-34; poste lein 18 - 37; snijbonen 58 - 140; sper ciebonen 62 - 125; pronkbonen 48 - 90; tomaten 32 - 74; komkommer 12 - 36; groene kool 16 - 29; rode kool 14 - 28; prei 14-24; perziken 6-17; pruimen 70 - 100. Drie trawlers, 4 loggers en 19 kot ters zorgden er Vrijdag voor, dat er aan de IJmuidense visafslag in totaal 4895 kisten verse vis, 220 stijve kabel jauwen en 2000 kilo tong werd aange voerd. Er waren 2860 kisten verse haring, 1035 kisten makreel, 485 kisten schelvis en piepers, 40 kisten kabeljauw en gul en 125 kisten diversen. Hoewel er iets meer aanvoer was dan werd verwacht, hielden de prijzen toch behoorlijk stand. De haring werd verkocht voor de goede prijs van 16,- tot 13,- per kist en makreel 23,- tot 14,- per kist. Kabeljauwsoorten waren iets goedkoper: de prijzen van deze vissoort vielen echter niet tegen. Grote kisten kabeljauw noteerden ƒ132,- tot ƒ128,-, kleine kisten130,-, grote regels 98,- tot 76,- en kleine regels 45,-. De scholsoorten waren peperduur. Klein middel werd verkocht voor 70,-, schol I 55,- tot 42,-, schol II 42,- tot 27,- en schol III 30,- tot ƒ19,-. Er was ook weer eens wat koolvis. De grote witte koolvis werd verkocht voor 108,- en kleine witte koolvis voor 40,-. Grote zwarte koolvis deed 80,- en kleine zwarte koolvis deed 26,-. De schelvissoorten zakten iets in prijs Grote schelvis noteerde 48 - tot f 38 -' groot middel 45,- tot 42,-, klein middel 44,- tot 38,-, pennen 40,- tot ƒ32,- en braad 28,- tot ƒ23,-. De fijnvissoorten waren eveneens iets goedkoper. Tarbot deed nu 2,40 tot ?>-, grote tong 4,80 tot 4,20, groot middel 2,80 tot 3,60, klein middel 3,40 tot 2,80, tong I 2,66 tot 2,46 en tong II ƒ2,36 tot ƒ2,28 per kilo. Voor de Zaterdagmarkt hoeft de han del eveneens niet over weinig aanvoer te klagen. Er waren twee trawlers op komst. De Haarlem IJM 9 met 1900 kisten verse haring en de Mary IJM 61 met 1600 kisten verse haring. Even eens werden verwacht de Onderneming IV SCH 153 met 380 kisten verse ha ring, Onderneming II SCH 27 en Wiron 4 met onbekende vangst. De trawler Dirkje was „vol en zoet" op weg naar Vlaardingen. De Dirkje RO 53 ving op de laatste visdag ruim 500 manden haring en moest daarvan 300 manden op dek laten liggen. In de ruimen had het schip ongeveer 1400 kisten verse haring. De schipper vrees de echter, dat een gedeelte van deze 300 manden haring van het dek zou spoelen door de stormachtige wind. De trawler „Allan Water" IJM 34 komt wellicht ook naar huis: men heeft een zieke man aan boord. De trawler „Mary" liet een zieke man achter aan boord van „De Hoop". Het schip ver zocht „De Hoop" de zieke aan een andere trawler, die thuisstomen zou gaan naar IJmuiden, mee te geven. De dria trawlers, die Vrijdag aan de markt waren, boekten de volgende besommingen: Petten IJM 49 16553,-', Klaas Wijker IJM 85 14.931,- en één VEM-trawler met 21.062,-. De loggers besomden: HD 79 13.397,-, K W168 f2.179.-, KW 75 f9,015,-, KW 62 f 9.08, De kotters besomden: KW 189 200,-, KW 60 522,-, KW 21 106,-, KW 92 415,-, KW 35 437,-, KW 77 522,-, TX 33 428,-, RO 29 652,-, WR 33 ƒ83,-, WR 7 ƒ151,-, WR 67 ƒ109,- en AM 18 212,-. Uit zee kwamen weer „stormachti ge" berichten. Het glas stond weer op storm. Donderdag en Vrijdagmor gen hebben de schepen echter nog even van goed weer geprofiteerd en deden goede vangsten. Zo meldde de Abraham VL 77 een dagvangst van 1000 manden haring en was daarmee superieur aan zijn collega's. De Mary IJM 61 ving op de laatste visdag 700 manden haring en de Vios IJM 24 totaal 800 manden haring. Het plaatje dat in de puzzle van 4 September bij „1. Horizontaal" hoorde stelde gèèn trompet voor, zoals sommi gen van jullie dachten. Het was een schuiftrompet oftewel een trombone. Eén meisje dacht dat het een saxo foon was. Maar die ziet er weer heel anders uit. Verreweg de meesten ech ter hadden het goed geraden. Wij heb ben muzikale lezertjes, hebben wij tot genoegen bemerkt. En ziehier de goede oplossing: Horizontaal: 1 Trombone, 5 leest 6 drie, 8 jaar, 11 traan, 12 klarinet Verticaal: 1 Teen, 2 oester, 3 ober, 4 eikel, 6 dieren, spaak, 9 Alva, 10 raaf De prijzen vielen deze keer zó: le Prijs (Voetbal) Leo van Diemen, Harde Pad 2, Noordwijkerhout. 2e Prijs (Armbandje) Gre Numan G. v. Assendelfstr. 41, Heemskerk. 3e Prijs (Jongensboek) Kees Heems kerk. Zomervaart, 242, Haarlem. En nu maar weer nieuwe oplossin gen insturen. Liefst per briefkaart. In linkerbovenhoek vermelden: „Kinder- prijsvraag". Noem Je naam van je krant. Alleen „Kasteel van Aemstel" of „Bu reau van dit blad" is onvoldoende. Veel ZONDAG gram., 8.35 lichte muz., 9.00 gym. vrouw, HILVERSUM I, 402 m. VARA: 8 00 SJ0 Èram-. 9-4° gram. VPRO: 10.00 nieuws, 8.20 gram., 8.45 caus., 9.00 sport. Prot- Pr- VARA: 10.20 gitaar, 10.40 zie- r. - r, i i Pnn "11 IC i-fyow- 11 A f\ XJ 10 «ft 9.05 gram., 9.45 toespraak, 10.00 gram., 10.30 Met en zonder omslag, 11.00 omr, ken, 11.25 gram., 11.40 voordr., 12.00 gram., 12.38 zang en orgel, 13.00 nieuws, ork. AVRO: 12.00 sport, 12.05 strijkork 13-15 middenstand, 13.20 Metropole-ork., 12.35 Even afrekenen, Heren!, 12.45 ge- 14-00 vrouw, 14.15 sopr. en piano, 14.45 var. muz., 13.00 nieuws, 13.05 gram., 13.10 Êram-» 15-95 hoorspel, 16.20 koor en verz.progr. v. mil., 14.00 boek, disco-caus., 15.00 Hammondorgel, 14.20 15.15 gel, 16.45 jeugd, 17.15 gram., 18.00 nieuws, 18.20 piano, 18.30 pari. overz., 18.45 koor- 20.05 20.40 aetherforum, 21.20 dansen, 21.55 caus., 22.10 gram., 22.30 piano, 23.00 nieuws. toneel, 15.30 Radio Philharm. Ork. en zanë> 19-05 lezing, 19.20 orgel en zang solist, 16.30 sport. VARA: 17.00 instr. 19-45 regeringsuitz., 20.00 nieuws, sextet, 17.30 kinderen, 17.50 sport, 18.15 act" 20-10 de familie Doorsnee nieuws. VPRO: 18.30 prot. pr. ÏKOR: ~~A1 J 19.00 kinderen, 19.35 voordr. AVRO: 20.00 no nieuws, 20.05 lichte muz., 20.35 cabaret, 23-15 gram. 21.10 Henriëtte Davids neemt afscheid, 21.50 gram., 22.00 act., 22.15 mandoline- HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 7.00 ork., 22.35 viool en piano, 23.00 nieuws, nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 muz., 23.15 dansmuz., 23.45 gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 nieuws, 9.45 orgel. IKOR: 10.00 caus., 10.30 prot. pr. NCRV: 12.00 vocaal-ens. KRO: 12.15 gram, 12.20 apologie, 12.40 instr.-ens., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 7.45 prot. pr., 8.00 nieuws, 8.15 sport, 8.20 gram., 8.30 Tot uw dienst, 8.35 gram., 9.00 zieken, 9.30 vrouw, 9.35 gram., 10.30 prot. pr., 11.00 gram., 11.20 Radio Phil harm. ork., 12.25 boer en tuinder, 12.33 gram., 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws, 13.15 mandoline-ork., 13.45 gram., 14.05 school radio, 14.30 gram., 14.45 vrouw, 15.15 13ii0^a^:^Z"„„ b,°e,k- tosj?-' W?. 15,42 gram.', 16.00 prót. pr.. L3.55 jeugd, 14.25 omr-ork. en solist, 15.15 16.30 fluit, cello en Mozartvleugel, 17.00 115'2,5n J6'wrti\ri.Sfir?nn ',5 kleuters, 17.15 kamermuz., 17.45 rege lt ia IQ X.' Ï1S2 pr0- ringsuitz., 18.00 gemengd koor, 18.20 pr., 18.30 muz., 19.00 prot. pr., 19.05 muz.. sport, 18.30 orgel, 19.00 nieuws, 19.10 rtKRO: 19,45 20.00 strijkkwartet, 19.30 caus., 19.45 accor- r5eVali'o on°Hr" ^?i oa ii i deoiiork., 20.00 radiokrant, 20.20 amus.- de gewone man, 12.20 gram., 21.30 klank- nn 1 et i i muz., 20.50 hoorspel, 21.25 gram., 21.35 99!n 4 TnSdS"0rko',QQn SOhSte' Scandinavische indrukken, 21.55 striik- 22 40 Avondje* 99 nn kwartet> 22 15 gTa^ 22 3Q vocaal.e^_ 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. 9a?S CmS'.tA™«dBl.ed' 23.00 nieuws, Jwa'rtët? 22JL5" g'ram.7 22.30 vocaal-ens., 23.15 Maastrichts Sted. Ork. en solist, - 23.50 gram. ENGELAND, BBC, home service, j30 ENGELAND, BBC, home service, 330 m.: 14.45 symph.ork., 15.54 symph.ork., m.: 12.20 gevar. muz., 15.40 ork.conc., 18.25 ork.conc., 22.30 recital. 19.45 Princess Isa, opera. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: BBC, light progr., 1500 en 247 m 13.15 gevar. muz., 14.30 gevar. muz., 15.00 12.30 dansmuz., 13.00 ork.conc., 15.00 re- pianospel, 17.00 gevar. muz., 19.30 amus.- vue-ork., 15.45 amus.muz., 17.00 militair muz., 22.15 pianospel, 22.45 mannenkoor ork., 17.30 amus.muz., 20.30 gevar. muz., 22.45 jazzmuz., 23.20 dünsmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, en piano. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 9n'3Lwhte„ m9Urfn'n J6'3° g6Var' 309 m.TÜ.Ö5jrmk^onc*; S" A8'!2° k-c°n%- £°:,°A gevaf' 17-45 gevar. muz., 19.30 ork.conc., 23.40 22.15 dansmuz., 23.15 gevar. muz., ork.conc., 1.15 gevar. muz. U-J pianorecital, 0.25 dansmuz., 1.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 15.30 gevar. muz., 18.00 ork.conc., 20.0? lichte muz., 22.45 kamermuz. BRUSSEL, 324 m 14.00 operamuz., 20.00 ork.conc., 21.08 ork.conc. 484 m.: 20.00 kamerork., koor en sol. 22.15 lichte muz., 23.00 dansmuz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.15 pianorecital, 12.30 ork.conc., 13.40 solistenconc., 16.00 gevar. muz., 16.55 ka- 12.15 amus.muz., mermuz., 20.02 ork.conc. BRUSSEL, 324 m.: 13.15 pianospel. 13.45 pianospel, 15.30 omr.ork., 17.10 lichte muz., 18.00 Franse les, 20.00 zang ENGELAND, BBC, European Service. en Piano, 21.15 omr.ork. -- - - - 484 m.: 12.00 omr.ork., 14.15 strijkkwar tet, 16.05 lichte muz., 17.30 pianorecital, 20.45 kamerork. Uitz. voor Nederl. 8.00-8.15 Eng. les v. beginnelingen, lessen 63 en 64, deel 3 (Op 464, 76 en 49 m.). 17.00-17.15 Eng. les v. beginnelingen, lessen 131 en 132, deel 6. (Op 224 en 49 m.). 22.00-22.30 ENGELAND, BBC, European Service. Nieuws. Vragen die de Engelsen bezig- Uitz. voor Nederl, 8.00-8.15 Eng. >es v- houden. (Op 224 en 75 m.). beginnelingen, lessen 63 en 64, deel S (Op 464, 75 en 49 m.). 22.00-22.30 Nieuws. MAANDAG Bezienswaardigheid v. d. week. Eng le- HILVERSUM I, 042 m. VARA; 7.00 v. gevorderden door Hendrik Koolho- nieuws, 7.13 gram., 8.00 nieuws, 8.13 ven. (Op 224 en 75 m.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4