Oom Barend streed in de tweede Engelse oorlog - - -<*//■'- - fmaims**. Solisten met reputatie geven aanzien aan gevarieerd programma 1954-1955 Uit Kennemerland Monteur schoot op zijn huishoudster Johan de Witt bouwde een vloot Uitvoering Van oude en nieuwe orkestwerken Geslaagde toneelavond voor Ere- fonds voor Oud-verpleegsters De zeeman in de 17e eeuw Bezoek in Kleine Houtstraat Voorschotlening woningbouw Japan eist schade vergoeding bij VS. U wordt zeker niet dommer de Renault Fregate Garage Den Hout BEZETTING B.B.-BLOKPLOEGEN GESTEGEN TOT 60 PCT. Twee jaar voor het Amsterdamse Hof geëist Moet U iemand van de trein halen? Noord-Hollands Philharmonisch Orkest KAMERPLANTEN P. MAKKELIE O.G.D. viert feest Slachtoffer H-bom Laatste zomerconcert Soliste: Mary Bishop, piano FEESTAVOND TONEEL VERENIGING B.A.V.O. Opvoering van „De Privé-secretaresse Ontvangst fen stadhuize VELSEN Wervingsactie wierp goede resultaten af Heffing verpleeggeld dag-openluchtschool B. en W. willen inkomen als maatstaf nemen Burgerlijke Stand BEVERWIJK RAAD KOMT BIJEEN Burgerlijke Stand HEEMSKERK Burgerlijke Stand VELSEN-NOORD Jan Buis, 95 jaar Orkestwerken ZWEM-SHOW IN STOOP'S BAD TELEFUMKEft' BELEGGING PAGINA 5 ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1954 Sapristi, kleine rabaut," bromde oom Barend, toen Willem Jan hem, zodra hij door Agnietje was binnengelaten om de hals vloog. „Dat is geen krijgstucht, jongetje," en hij trok zijn hangsnor recht, gaf Agnietje een klapzoen, dat het huis ervan daverde en wilde zijn straf-predikatie voort zetten, toen zij hem onderbrak met de woorden: „Als oom Barend uit Am sterdam overkomt zijn de kinderen niet meer te houwen." Barend bromde nog zowat na, maar liet zich gedwee door Willem Jan de kamer binnenlood sen, waar een hels lawaai losbrak, toen de zusjes en broertjes bemerkten, wie de gast was. Oom Barend was een legendarische figuur in de familie, omdat hij zijn leven lang gevaren had, naar de Oostzee en naar de Levant, naar Indië, later op de vloot van Tromp en de Ruyter. Wanneer hij zijn melk met veel brandewijn dronk en op zijn praatstoel zat, kon hij verhalen ver tellen, waarnaar de kinderen met grote ogen zaten te luisteren. Ieder bezoek van oom Barend was dan ook een feest voor het huisgezin. feestmuziek, sterk en krachtig. Oom Barend nam een flinke teug. Dan richt te hij zich tot Willem Jan: „Wat heb ben ze jou op schooi van de raadspen sionaris Johan de Witt verteld?" vroeg hij. Willem Jan keek wat ongelukkig en stotterde: „Kijk eh, oom Barend." Juist, precies, bulderde Oom, je weet er niet goed raad mee hè? Zal ik 't je even vertellen? 't Was 'n rare sin jeur! Maar een diplomaat, zoals we er meer hadden moeten hebben, leer dat Soms, wanneer vader Johan eens een paar dagen de tijd had voor zijn gezin, gingen ze met de trekschuit naar Am sterdam, waar oom Barend aan de Gel derse Kade woonde in een huis, dat veel weg had van een museum. De kin deren raakten er nooit uitgekeken op de rariteiten, die oom Barend van zijn reizen had meegenomen, de wapens, de kledingstukken, de snuisterijen. Koste lijke zaken, die het huis doordrongen van een geur van vreemde en verre landen. Bovendien had oom Barend een verzameling scheepsmodellen, die hij nog steeds uitbreidde, zodat er telkens iets nieuws te zien was. Tot aan de eikenhuten zoldering hingen de schepen. Oom Barend had er zijn genoegen aan, nu hij moest leven van herinneringen en als een landrot aan de waterkant stond te turen, naar de schepen, die zich bewogen over het IJ, veelkleurig en snel. Ditmaal was Oom Barend weer eens naar Haarlem gekomen, ,,'t Is dat je dicht bij de waterkant woont," brom de hij. tegen Agnietje, „zonder water te zien kan de oude Barend niet leven." ,,'t Mocht anders wat, zo vervolgde hij, ,zo'n trekschuit is de naam van schuit niet waard, 'n Slakkegangetje, 'n dood kist op het water, waarin je niet eens verdrinken kunt. Had je de „Gorkum" moeten meemaken, toen we tegen de Duinkerker kapers optrokken, onder Jan van Nes. Dat was pas varen. Oom Barend zat nog niet goed en wel of de verhalen begonnen uit zijn mond te rol len ais de kanonskogels van het Ad miraalsschip in de eerste Engelse oor log. Agnietje bracht hem z'n „drank je", gaf de kinderen een amandel- koek, pórde de gezellige potkachel wat aan, die een behagelijke warmte ver spreidde in het halfduistere vertrek. Buiten raasde de storm door de bomen van de Hout, en door de populieren in hun tuin. Binnen klonk het als een van een oude zeeman. Het was in 1653 dat hij het oranje van de Prinsenvlag op het Admiraalschip van Wassenaer liet vervangen door het rood van de Hollandse Leeuw. We voeren toen voor het eerst onder de rood-wit-blauwe vlag. Het oranje-blanje-bleu was, mag ik 't zeggen. Agnietje, in het verdom hoek geraakt. Waarom wilde die olij- kerd van 'n de Witt 't zo? De Oranje partij wilde de oorlog aan Engeland verklaren en de Witt vond dat niet op portuun. Om de Engelsen gunstig te stemmen moest het Oranje uit de vlag verdwijnen. Het 't verder afgelopen is, vraag je maar aan de meester op school. Denk evenwel niet, dat de Witt geen maatregelen nam om, wanneer de oorlog tegen de Engelsen zou uitbre ken, sterk te staan. In 1664 gaf hij op dracht een vloot te bouwen van zestig schepen. Binnen een jaar moesten ze klaar zijn. Op alle werven werd hard en druk gewerkt: van goed droog hout werden de schepen gebouwd, voorzien van het beste Zweedse ijzerwerk. Het karwei kwam op tijd klaar. Prachtige grote schepen de Witt hield zelf toe zicht bij de bouw als de Olifant, de Dolfijn, ieder 170 voeten lang, de Ze ven Provindiën 163 voeten lang. De schepen hadde twee dekken en konden een groot aantal kanonnen meenemen. Die kanonnen waren van ijzer. Op de Zeven Provinciën waren ze van staal. De oudere schepen werden ook opge knapt, zodat we een sterke vloot had den, die in 1665, toen de tweede En gelse oorlog begon, met 22000 man be mand kon worden: 118 schepen kozen zee. Tezamen hadden ze 4704 kanon nen. „Dat was me nog eens wat jongen", riep oom Barend uit en hij sloeg met de vuist op tafel. Zelfs de Engelsen hadden nog nooit zo'n oorlogsvloot bij- eengezien. Ze hebben trouwens toch 'n heleboel van ons geleerd. Wat voor schepen waren dat alle maal wilde Willem Jan weten. En dat was nu juist een onderwerp, waarover oom Barend graag sprak. Schepen, jongen, prachtschuitenIk zal je dat allemaal eens precies vertellen. Hé toe, oom Barend, voegde Agnietje eraan toe, laat de kinderen dan meteen ook eens horen, wat u gedaan hebt toen u nog voor de Compagnie voer. En misschien deed ze dat wel om de al te oorlogszuchtige verhalen van oom Ba rend ze kende ze zelf al uit het hoofd! wat te temperen. Oom Ba rend nam een flinke slok en begon zjjn verhaal, 't Zal jullie de volgende week wel bezighouden! Voor de bouw van 224 arbeiderswo ningen 64 benedenwoningen en 160 boven- of étagewoningen 3 dagwin kels, 24 garages en een kantoortje op terreinen, gelegen in Delftwjjk door de woningbouwver. „Volkshuisvesting" is een bedrag nodig van 2.749.500.als voorschot. De huren worden gemiddeld 9.95 per week, voor de winkels 12,— en voor de garages 5,—. Voor de aan koop van 224 electrische boilers en voor de aanleg van gemeenschappelijke tui nen en plantsoenstroken zijn bedragen nodig van resp. 67.200. en 61.000,-. Voor afschrijving van boilers en tuinen zullen de toekomstige bewoners 1,25 per week boven de huurprijs verschul digd zijn. Voor boodschappenliften is een bedrag nodig van 28.000.De bewo ners van de 2e, 3e en 4e woonlaag zul len daarvoor f 040 per week boven de huur moeten betalen. Afgezien van de ze bedragen wordt voor de bouwkosten rond 2,529,500.gevraagd. B. en W. stellen voor do voorschotlening ter be schikking te stellen. B. en W. te mach tigen tot het aanvragen van steun uit 's rijks kas. De Overijsselse, Gelders en Drentsq vereniging „Eensgezindheid" begint van avond (Zaterdag 25 September) haar winteravondseizoen in het Krelage- huis. Aan het cabaret-programma, dat voor het voetlicht wordt gebracht, wer ken mee het gezelschap Wi-Jo, Marijke Sonneveld, Annie Hof en Remidol. De Japanse regering heeft in Washing- ton een schadevergoeding geëist van 53.000 gulden ten behoeve van de na bestaanden van de Japanse visser, die nderdag is gestorven als gevolg van Ta-d.io-actieve besmetting. Het slachtof- er was getrouwd en had drie kinde- Japan heeft Amerika tevens ver- °cht Bikini niet meer te gebruiken als r°efgebied voor atoomexplosies. De j 'j1er*kaanst ambassadeur in Japan, Allison, heeft bereids een cheque het gulden aan de weduwe van slachtoffer overgemaakt. (U.P.). Vrijdagavond heerste in de Stads schouwburg de sfeer van een genoeglijk, beschaafd familiefeest, waar de kinde ren, zwagers en aanstaande schoonzus ters zelf „iets doen" voor de rest van de familie en de gasten. In het begin wordt er vrolijk geglimlacht en gaat er een geamuseerd gefluister door zaal of zaal tje, omdat deze of gene onder schmink en pruik wordt herkend en omdat hij of zij warempel ook meedoet. Dan weer bromt men vergoelijkend, wanneer het niet helemaal is wat het zijn moet, en later stoot men elkaar aan, omdat die en die heus fris en pittig blijkt te kun nen spelen. In de vertaling en onder regie van Wim Paauw werd het blijspel van H. Maltby en F. Wynn „De kunst' om te leven" gespeeld. In het programma stonden namen, die erg medisch klon ken en in de zaal zaten velen, die direct of indirect relaties met medische weten schap en ziekenverpleging hebben, meer in het bijzonder met het St. Elisabeths- Gasthuis, waar hetzelfde stuk reeds voor besloten kring gespeeld is. Er heerste een plezierige stemming in de zaal, het stuk is een gezellig, niet hoogvliegerig blijspel met verschillende scènes en si tuaties, welke opgelegd succes garan deren en de voorstelling stond op een niveau, dat verscheidene, vaker spelen de amateurs niet bereiken. De hand van Wim Pauw was voel baar in de scènes, die gul succes in de zaal hadden, in de manier waarop het toneel werd gevuld, in de over het al gemeen vlotte beweeglijkheid. Zijn ver taling lag prettig: jammer was het, dat de tijden van de werkwoorden meer naar Engels, niet naar Nederlands ge bruik genomen waren. De spelenden kwamen in het algemeen de verschil lende figuren zo goed nabij, dat de kwa liteit een weinig strengere critiek recht vaardigt. Er was namelijk bijna overal iets te weinig of iets te veel. Het tempo bijvoorbeeld leed niet aan haperingen, maar het miste vaak de soepele gemak kelijkheid van de befaamde Engelse gezelligheidsconversatie; mevrouw Mer rick was bazig genoeg in houding en optreden, maar zij vond geen emplooi voor haar armen; Mary Douglas ge bruikte haar verloofde als voetveeg, maar het ging net niet achteloos genoeg. De butler had iets overdrevens in hou ding en dictie. Een uitzondering maken wij graag voor de Honourable Basil Saville, die met opmerkelijke losheid en gemak al tijd zijn houding vond en met plezierige nonchalance en gevoel voor contrasten zijn tekst wist te plaatsen. Geestig en amusant. Ook door het peil van de voorstelling werd het dus een geslaagde avond voor het „Erefonds voor Oud-Verpleegsters", ten bate waarvan de voorstelling werd gegeven. De zaal applaudisseerde graag en hartelijk, toen alle medewerkenden met armen vol bloemen na afloop voor een tevreden publiek stonden te buigen. Hk. A. FANIA CHAP1RO Het laatste zomerconcert van het Noordhollands Philharmonisch orkest in dit seizoen stond onder leiding van Toon Verhey. Met twee werken van Frans Liszt werd het programma ge opend. Het symphonisch gedicht „Les Priludes", klassiek voorbeeld der z.g. programma-muziek, moge dan nog zo verguisd worden, het is en blijft toch een standaardwerk op de con certprogramma's der orkesten, en dit niet geheel ten onrechte. Het bevat ge noeg elementen om het aantrekkelijk te maken, al was het slechts de in strumentatie. Toon Verhey gaf er een boeiende en klankrijke vertolking van. Anders is het gesteld met het pianoconcert in Es dur van dezelfde componist. Het is een stuk verschaalde pathetiek met veel bombarie en eigen lijk gezegd alles alleen maar klater goud. De soliste Mary Bischop, die zeker niet zonder pianistische talenten is, vermocht echter ook niet het, voor deze muziek, enige redmiddel, raffinement, op te brengen. Meer succes verwierf zij in het Scherzo-fantasque voor piano en orkest van Ernst Bloch, een geestig en pittig stuk muziek. Toch zal er in haar spel nog veel moeten groeien, tenzij de zenuwen haar op deze avond dusdanig parten speelde, dat onze in druk op deze avond mogelijkerwijze niet geheel gevestigd is geworden. Misschien horen wij Mary Bishop in de toekomst nog eens in gelukkiger om standigheden. Met Mozart's onvergelijk- keiijk schone g moll Symphonie sloot dit concert. Toon Verhey en het orkest legden met de uitvoering hiervan veel eer in, omdat er een fijn geciseleerde Mozart de zaal in kwam. Deze muziek, geschreven in de meest donkere uren van de Salzburger meester, weet on danks zijn grote brok tragiek, de luis teraar te verheffen. Dit is het ken merk van iedere ware kunst. JAN LAARVELD. De R.K. Toneelvereniging B.A.V.O. geeft Zondag a.s. in het gebouw St. Bavo een feestavond. Opgevoerd wordt het blijspel in 3 bedrijven „De Privé secretaresse" van H. den Hertog. Na afloop is er bal met muziek van de „Melodisten". Burgemeester en Wethouders van Haarlem zullen op Donderdag 14 Octo ber om 17.00 uur officieel ten stadhuize ontvangen de deelnemers aan de alge mene ledenvergadering en de congres- dag-overheidsdocumentatie, welke op 14 en 15 October in deze gemeente zul len worden gehouden vanwege de Stu diekring voor documentatie en admi nistratieve organisatie der overheid van het Instituut voor bestuursweten schappen. T T et Noord-Hollands Philharmonisch Orkest opent op 5 October a.s. het f~~t nieuwe muziekseizoen en heeft het kunstminnend concertpubliek uit L J- Haarlem en omgeving op de hoogte gesteld van de te geven concerten mei volledige vermelding van de uit te voeren orkestwerken en medewerkende solisten. Al stijgt het aantal concerten in de andere provinciesteden in Alkmaar en Beverwijk wordt nu een serie van 5, in Heemstede een serie van 4 concerten gegeven, bovendien geeft het Orkest uitvoeringen in Zandvoort, Zaandam, Pur- merend, Bussum, Hilversum en zelfs in Wieringermeer in Haarlem vindt toch het grootste aantal concerten plaats. Wederom zijn voor Haarlem twee series, elk van 9 concerten, samengesteld. Telt men hierbij de traditionele Beethoven-, Zomer- en Jeugdconcerten (het begeleiden bij Oratoria en andere zanguitvoe ringen laten wij nog buiten beschouwing), dan blijkt duidelijk, dat Haarlem het grootste arbeidsveld van het Orkest is gebleven. Beschouwt men nu de lijst van so listen voor de Haarlemse concerten, dan valt bijzonder het vrij grote aantal Ne derlandse solisten op. Wij veronderstel len, dat dit aantal zelfs hoger is dan dat, waarop de Regering vanwege de voorwaarden, gesteld bij het verlenen van een subsidie, rekent. Voor -de Dins dag-serie zijn aangekondigd de pianist Hans Henkemans, die in een Mozart- programma optreedt, een genre mu ziek, waarin deze pianist uitblinkt, en de violist Herman Krebbers, bekend door zijn voortreffelijke Bach-, Beetho ven- en Brahms-vertolkingen, nu met het Glazour.ow-concert. Voor de Vrijdag serie George v. Renesse met Brahms' eerste pianoconcert, de violist Willem Noske met een Haydn-werk en Samuel Brill met het cello-concert van Dvorak. Deze namen waarborgen artistieke uit voeringen. Voorts zijn aan de V-serie een voca- liste en een piano-trio toegevoegd. De altzangeres Aafje Heynis, die reeds naam verwierf door haar optreden bij Oratoriumverenigingen en door recitals voor de Radio, zal voor de eerste maal met het Philharmonisch Orkest optre den en het Trio Ans Bouter Jan Hes- merg Eduard Biele zal een nieuw werk van Henk Badings: Triple Con cert introduceren. De veelzijdige compo sitorische talenten van deze grote Ne derlandse componist zullen zeker ook uit dit werk blijken. Aan deze opsomming kunnen wij wel toevoegen de al lang in Nederland wo nende pianist Geza Frid, die in een Russisch programma het interessante Pianoconcert met strijkers en trompet van de 19-eeuwse componist Shostako- vitsch vertolkt. Alsmede Fania Cha- Advertentie als U eens kennis maakt met 6 pers. sedan. Zuinig: (1 op 10) en zó solide, dat de fabriek 12 maanden vol ledige garantie geeft, inclusief arbeidsloon en ongeacht in binnen- of buitenland, en het aantal afgelegde kilometers. Zaken sedan Luxe sedan 7850.—. f 8950.—. Wagenweg 166—168 - Tel. 12138 B. en W. achten een wijziging nood zakelijk van de heffing en invordering van verpleeggeld aan de gemeentelijke Dag-Openluchtschool. Tot nog toe was de maatstaf van de berekening van het verpleeeggela gebaseerd op de school geldmaatstaf. Hierin is de laatste tijd nogal eens een wijziging gekomen als een gevolg van de door de regering ge voerde belastingpolitiek, zoals de ver anderingen van de inkomsten en loonbe- lastmgstabellen in de jaren 1946, 1948, 1951 en 1954, waardoor tevens de be dragen van het verpleeggeld ongunstig werden beïnvloed. De raad heeft hier voor geen oordeel kenbaar kunnen ma ken. Nu bp de Tweede Kamer een ont werp van wet is ingediend om het schoolgeld voor het gewoon lager onder wijs af te schaffen, hebben B. en W. gemeend te overwegen, welke wijziging derhalve in de verordening moet wor den aangebracht en of het misschien no dig is, dat de raad een andere maat staf aanlegt. B. en W. stellen voor de schoolgeld maatstaf te vervangen door die van het inkomen. Het voordeel hiervan is een eenvoudiger berekening, waarbij het draagkrachtprincipe wordt bewaard. Het betalen van een bijdrage in de ver- pleegkosten mag nimmer een beletsel zijn voor de ouders hun door de school arts daarvoor aangewezen kinderen naar de betrokken openluchtschool te sturen. Bij het bepalen van het inko men als maatstaf is rekening gehouden met de sedert November 1948 tot stand gekomen loonsverhogingen. De opbrengst van de verpleeggelden zal naar schatting echter weinig verande ring ondergaan. In het tijdvak van 16 Mei tot en met 18 Septem ber, het door va cauties meest ongunstige tijdstip van het jaar voor een wervingsactie, hebben de mensen, die op pad zijn gegaan ten behoeve van de Bescherming Bevol king, nadat middels een schrijven van de burgemeester hun komst aangekon digd was, opmerkelijke resultaten geboekt. In deze vier maanden werden door persoonlijke bezoeken niet min der dan 434 nieuwe leden voor de or ganisatie ingeschreven. Met 71 aan meldingen was instructeur M. Lindner in Beverwijk topscorer en wider de gewone wervers kwam de heer C. Walraven met 30 personen aan de spits te staan. De wijk Santpoort oogstte met 131 personen het grootste aantal. Daarnaast zijn ook enkele onver wachte successen geboekt. Op 22 tot en met 25 Juni werden in het Patro naatsgebouw te IJmuiden-Oost bin dingsavonden gehouden, welke door circa 1150 personen bezocht werden. Deze avonden waren bedoeld, om een nauwer contact te leggen tussen de GEBOREN: A. C. Molenaar-van der Vlugt, d.; G. L. Postma-Visser, z.; P. M. van Wetering-Molenaar, z.; T. Mees- Mees, d.; W. van der Bijl-Asmussen, d.; G. Jansen-Verbaan, z.; J. A. van der Pijl-de Man, d.; M. Koerts-de Volder, z.; J. L. Aland-de Vries, z.; D. Poel- Huyboom, z.; H. M. de Jong-Terlinden, z.; A. Sintenie-Appelman, z.; I. Pichel- de Pruijssenaere de la Woestijne, z.; J. A. Visser-van Rooijen, d. ONDERTROUWD: C. Vlieland en G. Visser: C. Koelewijn en M. Kempe; J. Broekhof en G. Berendsen; C. de Jong en C. Lukkien; G. B. J. Koch en M. W. Slot; E. J. Duffels en M. Th. Holle- kamp; J. van Hulst en L. ten Oort; J. L. van der Pijl en M. van Beelen; A. A Kooij en S. C. Kramer. GETROUWD: C. Kool-G. van den Bos; J. Chr. van Heerde-W. H. J. Dolder- sum; C. Koppe-C. Doezie; P. Vlaming- M. C. Slikker; H. Loots-G. Otte; C. Meijsen-M. Jongsma; N. H. Bekker- C. L. van Ooort. OVERLEDEN: C. Stam, 83 jaar, m,; G. FHempel, 85 jaar, m.. mensen, die zich voor de BB aange meld hebben. Dat doel is zeker be reikt. Maar daarnaast leverden deze avonden ook nog een 15 a .20 nieuwe aanmeldingen op. Met het doel de gemeenschap nog eens te attenderen op het bestaan van de BB, zonder daarbij direct te den ken aan het werven van nieuwe krachten, werd van 4 tot en met 11 September deelgenomen aan de Klei ne Jaarbeurs IJmuiden. En daar wer den en passant ook 28 nieuwe leden geworven. Hierbij hebben zich enkele frappante gebeurtenissen voorgedaan. Een jongeman uit Haarlem werd bij het bezoeken aan de beurs zo enthou siast voor de BB, dat hij onmiddellijk meehielp bij de werving en al gauw 3 namen op zijn lijstje had staan. Een andere jongeman kon slechts aange nomen worden met schriftelijke toe stemming van zijn vader. Een van de instructeurs is er naar toe gegaan en het resultaat was, dat de vader en de moeder zich eveneens lieten in schrijven, evenals een elders wonende gehuwde dochter des huizes. Voordat de wervings-actie begon, was de bezetting van de blokploegen ongeveer 40 pet. van het benodigde aantal mensen. Thans is dit gestegen tot 60 pet., zodat Velsen-Beverwijk niet langer achter ligt bij het lande lijk gemiddelde. Daarnaast zal echter, overeenkomstig suggesties van Den Haag uit, in het seizoen 1954/1955 de werving zich in het bijzonder gaan richten op een versterking van de bezetting der overheidsdiensten brand weer, reddingsploegen en geneeskun dige dienst. Deze hebben nog een be langrijk tekort. De reddingsdiensten zijn pas voor een kleine 35 pet. bezet, de brandweer voor circa 45 pet. en alleen de geneeskundige dienst maakt een gunstige uitzondering met een bezetting van meer dan 70 pet., wat boven het landelijk gemiddelde ligt. Landelijk is over deze nieuwe wer vingsactie reeds contact, geweest met de werknemersbonden, die hun mede werking toegezegd hebben. Ook plaat selijk zullen deze organisaties om medewerking gevraagd worden. Voor de bezetting van de reddingsploegen gaan de gedachten voornamelijk naar de bouwvakarbeiders en de transport arbeiders. De brandweer zal het moe ten hebben van de technische vakken en de aanvulling van de geneeskun dige dienst hoopt men te vinden bij de administratieve groepen. De wervings-actie in deze gemeen ten zal beginnen met de reddings dienst. De actie is gepland voor de maanden November en December en eventueel ook Januari. Het huisbe zoek zal geschieden door mensen, die reeds hun taak in de BB vervullen. De resultaten van de wervingsactie ten behoeve van de blokploegen wettigen het vertrouwen, dat ook de komende actie zal slagen. Woensdagavond te 7.30 u. komt de raad in openbare vergadering ten stad huize bijeen, voornamelijk ter behan deling van het voorstel een crediet te verlenen vo#r de gedeeltelijke inrichting van een nieuw complex sportterreinen. GEBOREN: P v. d. Pol-v. d. Brink, z; C. E. C. van Roon-Beentjes, z.\ J. J. Ismante-Pot, d.; A. J. de Haas-Taffijn, z.; A. E. Koning-Pepping, z.; E. Zwart- Bakkum, d.; A. M. Doesburg-Voorhout, z.; J. van Dijk-Bos, d.; A. W. Meulen- broek-Veldman, d.; J. C. van Baar-van Veen, z.; F. van Gelder-Kempe, z.; M. P. Duin-Lute, d.; M Hutter-de Vries, z.; H. Los-de Bie, z.; W. M. Meester- Winthorst, z.W. M. de Ruyter-Jansen, z. ONDERTROUWD: H. A. v. Tunen en C. Groothuizen; J. L. Langendijk en P. Bijman; C. N. v.d. Lem en H. Th. TH. Kuijl. GETROUWD: F. Cup en G. de Reus; M. Opmeer en C. H. E. Rumping; F. H. C. Lelie en J. C. Schaap; H. Wü- benga en A. de Vries; S. Bjjlsma en J. Danko. OVERLEDEN: W. J. Klein, 58 jr., m.: G. Smit, 80 jr., m.; G. Oldenburg, 22 jr., vr.; C. Zijlstra, 70 jr, m.; A. J. Stam, 57 jr., m.; J. A. v.d. Bosch. 70 jr., m.; J. M. Weterings, 75 jr., m. GEBOREN: Th. J. Bakkum - Dobbe laar, d.; G. M. Nijman - v. d. Son, z. ONDERTROUWD: G. Gijzen en M. C. Vonk: W. H. Neuteboom en C. Beentjes. GETROUWD: H. M. de Vries en C. P. VAN Hooff. Dinsdag 28 September, wordt de oud ste inwoner van Velsen-Noord, mis schien wel van heel Velsen, de heer Jan Buis, 95 jaar. De laatste vijf jaar, is er aan hem nog niets veranderd en bijna alle da gen kan men hem op straat aantreffen. Hij loopt goed en kan, wat dit betreft, zich nog met menige jongere meten. Indien men hem op zijn verjaardag wil verrassen, kan dit niet beter dan met een pakje tabak of een paar siga ren. andere behoeften heeft hi) niet. Hij woont Noorderlaan 32. piro, die 't pianoconcert van Schumann zal voordragen. De naam van de jonge pianiste duidt op Russische afkomst; haar moeder is Nederlandse. Zij heeft o.a. les gehad van Nadia Boulanger en debuteerde in 1938 bij het Residentie- Orkest in Scheveningen. Van de niet-Nederlandse solisten in de D-serie noemen wij in het bijzonder de cellist Antonio Janigro, winnaar van de Prix d'Excellence op het in 1935 te Parijs gehouden Internationale Concours en van de 1ste prijs op het in 1937 te Cremona ter gelegenheid van de Stradi varius-herdenking gehouden Concours. Janigro speelt het fraaie cello-concert van Dvorak. Alsmede Pierre Mollet, die de baritonpartij vervult in een hier onbekend werk van Maurice Ravel: „Don Quichotte a Dulcinée" voor klien orkest en solozang. Twee Beethoven- vertolkers van naam zal men kunnen horen: Robert WeiSz en Bela Siki, het pianoduo speelt een concert van Mozart en de violisten Ruggiero Ricci en Tibor Varga dragen de concerten van Tsjai- kowsky en Beethoven voor In de V-serie treden behalve de reeds genoemde solisten op: de violiste Betty ANTONIO JUN1GRO Jean Magen met werken van Mozart en SaintSaëns en de in Parijs geboren, doch in Den Haag opgeleide pianist Da niel Wayenberg met het geliefde Grieg-concert. Voorwaar een grote af wisseling met solo-werken. Behalve het reeds genoemde Triple Concert van Badings komen nog enkele nieuwe Nederlandse werken op de programma's voor. De keuze van diri gent Toon Verhey is gevallen op „Sym- phonia" van Bertus van Lier en „In Memoriam" van Lex van Delden, twee opvallende figuren uit de hedendaagse Nederlandse componisten-wereld. Als noviteiten uit het wereldrepertoire staan op de programma's vermeld: boven genoemd werk van Ravel en het orkest werk van Benjamin Britten „A young persons guide to the orchestra". De aandacht van de concertbezoekers dienen wij vooral te vestigen op de herhaling van Bartok's „Concert voor Orkest". Dit orkestwerk, het laatste geestesproduct van deze grootmeester, vormt een ongekend hoogtepunt in de moderne muziekliteratuur. Bartok put te zijn kracht uit de oude volksmuziek. „De expressieve kracht van het Hon gaarse boerenlied", aldus de componist zelf, „is verrassend groot. Het is het ideale uitgangspunt voor een renais sance van de toonkunst". Dirigent Ver hey gaf er met zijn orkest in het vorige seizoen een lofwaardige uitvoering van. Na herhaalde instudering kunnen wij zeker een nog betere verklanking van dit opzienbarende werk verwachten! ■Rest ons nog te vermelden, dat in de programma's orkestwerken uit alle stijlperiodes zijn opgenomen. Orkestcon certen, ouvertures, serenades en sym- phonieën van Bach, Haydn, Mozart, Beethoven, Franck, Brahms,* Dvorak, Glinka en Tsjaikowsky komen de tradi tie getrouw tot uitvoering. De serie-concerten van dit seizoen zullen ongetwijfeld nog meer dan die van vorige jaren grote voldoening schen ken aan de bezoekers. De keuze van werken en solisten is voortreffelijk en dat men kan rekenen op goede uitvoe ringen, daar staan de dirigenten Toon Verhey en Marinus Adam met hun or kest borg voor. O.K. Zondagavond 26 September zal er in Stoop's bad te Overveen een grote zwem-show worden uitgevoerd door de meisjes van de Zwemclub Haarlem, wel ke enkele weken geleden, na een zeer succesvolle tourneé, uit Spanje zijn te ruggekeerd. De meisjes van „Haarlem" hebben mede dank zij hun buitenlandse tour- née een grote ervaring opgedaan. Hun prestaties kunnen op dit ogenblik met de beste in het land worden ver geleken. Het bestuur van de zwemclub Haar lem heeft gemeend dat thans het mo ment gekomen is om ook in Haarlem eens een uitgebreide zwem-show voor het Haarlemse publiek te organiseren. Een bijzondere verlichting en een spe ciale bloemversiering zullen de show ac centueren. Een 48-jarige Haarlemse monteur heeeft zich opnieuw voor het Amster dams gerechtshof moeten verantwoor den voor een schot, dat hij loste op zijn huishoudster. Deze zaak was enkele maanden gele den door het Hof aangehouden, omdat toen een gepensionneerde agent van po litie,die bij deze schietpartij aanwezig was, wegens ziekte niet gehoord kon worden. Thans werd de zaak voortgezet, doch aangezien de toenmalige president van het Hof, mr. W. C. Vos inmiddels door een auto-ongeluk om het leven is ge komen, moest de zaak wegens de nieu we samenstelling van het Hof, geheel opnieuw worden behandeld. Verdachte heeft een strafblad met di verse veroordelingen. Hij loste het schot in de richting van zijin 39-jarige huishoudster op Zaterdagavond 1 Au gustus 1953. Behalve een gat in de muur van verdachte's woning, had dit geen directe gevolgen, want het trof de huishoudster niet. Eerst drie maan den later werd aangifte bij de politie gedaan en de monteur werd gearres teerd. Hij was toen juist vrijgesproken door het Amsterdamse Gerechtshof voor een aanklacht, die de Amsterdam se arts dr. J. Samuels tegen hem had ingediend. Dr. Samuels, die bekend is door zijn publicaties over een eigen kankertherapie, beschuldigde de mon teur van meineed. In een proces tegen deze arts zelf was de monteur n.l. kroongetuige geweest. In de woning-van de monteur vond de politiehandgranaten! Wegens ontucht werd hij door de Haarlemse rechtbank tot zes jaar veroordeeld, wegens bedreiding van zijn huishoudster en het voorhanden hebben van de handgranaten werd hem bovendien nog twee jaar opgelegd. Het Amsterdamse gerechtshof heeft hem in hoger beroep voor de ontucht twee jaar opgelegd. De procureur-ge neraal, eiste thans wegens bedreiging van de huishoudster en het voorhan den hebben van handgranaten nog eens twee jaar. Verdachte beweerde dat hij de vrouw alleen had willen bedrei gen. Al getuige gehoord vertelde een 69- jarige gepensionneerde politieagent, die destijds b|j verdachte «inwoonde: ik was in de kamer met de huishoudster toen verdachte die Zaterdagavond te rugkwam. De huishoudster, die zag, dat hij onder invloed verkeerde, zeide, dat zij naar huis in IJmuiden wilde gaan. Verdachte liep naar boven en kwam terug met een geweer in zijn hand. Hij schoot vrijwel meteen in haar richting. De kogel kwam een halve meter naast haar in de muur terecht". Getuige had de indruk dat hij haar alleen maar schrik wilde aanjagen. De huishoudster is daarna nog drie dagen bij de verdachte in huis gebleven. De verdediger, mr. dr. A. A. M. En- serinck, concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 8 October. Spreek dan af in de STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 onder het genot van een heerlijk kopje koffie ennog vele andere lekkernijen. in vele soorten, Sanseveria f 3.50, Ficus f 3.Passiflora f 3,50, Philodendron f 3,75, Fatshedera f 1,75, Inpornea f 2.25, IJzervaren f 1.50, Aralia vingerplant f 1.75, Nephro- lepis varens f 2.25, varentjes, cactussen, vetplantjes, bloeiende begoniaatjes, 35 ct. per stuk, hang- en klimplantjes vanaf 25 ct. Cyclame in grote en kleine pot, rijk in bloei en knop, 65 ct en f 1,50, enz enz. Keus uit meer dan 500 soorten ka merplanten. Ook voor het opmaken van bloemmanden en bakken, tegen billijke prijzen. Ook kunt u voor de tuin uw tuinplanten zelf uitzoeken op de kwekerij, daar er nog vele soorten in de bloei staan. Zoals laan-, sier- en vrucht bomen, heesters, vaste snij bloemplanten, rozen in soorten, ligusterum voor heggen enz. enz. BURGWAL 36 HAARLEM-OOST TELEFOON 12584 Kwekerij Schalkwijkerweg 126. Alles franco thuis. Het merk van oude traditie. Zie en hoor bij ons de nieuwe toestellen. Desgew. gem. conditiën. Tel. 11338 GROTE MARKT 8 HAARLEM Voor te koop gevraagd op goede stand woonhuizen, winkels en be drijfspanden, in goede staat verkerende, soliede verhuurd. Brieven met volledige in lichtingen zoals huur. vaste lasten, juiste ligging, opper vlakte enz. onder no. 6229.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5