WERVELSTORM in Japan eist 3000 slachtoffers Veerboot bij Hakodate in de golven verdwenen Is Scotland Yard de goud rovers op het spoor Verdachten blijken echter alibi te hebben goed l J Vermoedens van paratypiius niet bewaarheid Prins Bernhard hartelijk ontvangen in Pretoria Stilte zal heersen rond Lancaster House Pleisteractie der E.H.B.O. brengt drie ton op Tot hoofd en hart Ambassadeurs in Hilvarenbeek ORR VOOR DE DERDE MAAL IN DEZE MAAND Sovjet-raket op recordhoogte 70 mille verduisterd Scelba wint votum van vertrouwen KW 144 in IJmuiden binnen Confettiregen in de straten Mendès-France heeft goede hoopmaar Foster Dulles waarschuwt Geelzucht-epidemie te Overloon Oud-gevangenen van Oranjehotel bijeen Het weer Prijzenregen in den landeeen neon- kruis op abdijkerk te Thorn WAAR IS DE BUIT? MAANDAG 27 SEPTEMBER 1954 78sfe JAARGANG No. 26103 Russisch onderzoek van ruimtevaartproblemen Elk jaar ƒ7.000 Toestand van H. Vader ondergaat verbetering - -i Kind overreden De post van de „Triton" Groot deel behouden Mevr. Fatmawati blijft Indon. „first lady" Eén slachtoffer overleden Falcon Harris Tweedjassen BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEW Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel 21544 Voor de derde keer in deze maand is Japan getroffen door een wervel storm. Bedroeg het totale aantal slachtoffers bij de vorige twee tyfoons 108, thans moet gevreesd worden, dat het aantal doden het ontstellende cijfer van 3000 verre zal overschrijden. Niet minder dan 2500 personen zijn op zee om het leven gekomen. Op het eiland Hokkaido zijn 543 doden te betreuren, 500 inwoners zijn gewond en 103 worden er vermist. In Straat Tsoegaroe verraste de wervelstorm de 4300 ton metende veerboot „Toya Maroe die met 1127 personen aan boord op weg was van Hakodate op Haokkaido naar Aomori op de Noordpunt van Hontsjoe. Aanvankelijk trachte de kapitein beschutting te zoeken achter de golfbrekers in de baai van Hakodate. Toen dit te gevaarlijk werd, probeerde hij buitengaats voor anker te gaan, maar de kettingen knapten af. De golven werden huizenhoog opgezweept. De Toya Maroe" begon noodseinen uit te zenden, maakte slagzij en verdween l'n drie dramatische minuten in de kokende golven. Dit is de grootste scheeps ramp in vredestijd sinds het vergaan van de „Titanic" op de Atlantische Oceaan in 1912. Vijf reddingboten trotseerden het noodweer en trachtten de plek te bereiken, waar de „Toya Maroe" verdween. Zij slaagden erin honderd opvarenden te redden. Russische geleerden laten raketten op stijgen tot een hoogte van 385 kilometer, aldus heeft een Russische deskundige, professor Stanjoekowitsj, volgens radio- Moskou verklaard. Amerikaanse raket ten hebben tot dusver een recordhoogte Van ongeveer 285 kilometer bereikt. Prof. Stanjoekowitsj verklaarde, dat een Russische geleerde, prof. Konstantin Tsjolkowski, de eerste is geweest die het vraagstuk van de ruimtevaart op wetenschappelijke grondslag plaatste. Hij ontwierp een raket voor ruimtevaart en werkte grondbeginselen voor een vlucht uit, die met goed gevolg door Russische geleerden zijn ontwikkeld, zo zeide hij. Russische geleerden werken niet alleen aan de bouw van ruimte schepen, doch ook aan het oplossen van een aantal andere vraagstukken met be trekking tot ruimtevaart. Ingenieur Sternfeld heeft bijvoorbeeld de „ge schiktste" trajecten uitgestippeld, waar langs ruimteschepen naar de maan, Mars en Venus zouden kunnen vliegen, aldus prof Stanjoekowitsj. Zelf had hij het vraagstuk van het gevaar van meteoren bestudeerd. Volgens hem was het ge vaar, dat ruimteschepen op een reis naar de maan zouden lopen „niet groot doch op reizen naar Mars en Venus zou met de meteoren rekening gehouden moeten worden. De wetenschap werkt nu middelen uit om een ruimteschip te gen botsingen met meteoren te bescher men, zo voegde hij hieraan toe. (Reuter) Anthony Nutting, Brits onderminister van buitenlandse zaken, vertrekt mor gen naar Cairo om deel te nemen aan de onderhandelingen over de Britse ont ruiming van de Suezkanaalbasis. In officiële kringen te Londen wordt te kennen gegeven, dat Nutting naar Cai ro gaat, omdat daar een Britse minis ter moet zijn, die definitieve besluiten kan nemen. Aan boord van de ,,Toya Maroe be vonden zich ook 56 Amerikaanse staatsburgers. Voor zover thans bekend zijn nog twee andere schepen vergaan. Het ene was de „Tokatsji Maroe die in dezelfde baai ten onder ging en waar bij 67 van de 75 opvarenden om het le ven kwamen. Het andere schip, dat ge zonken is, is de „Hidaka Maroe". Men weet nog niet hoeveel personen hierbij om het leven zijn gekomen. Met man en macht wordt gepoogd schipbreukelingen te redden, doch de kans, nog overlevenden aan te tref fen onder de drenkelingen, die een ge hele nacht in de wilde zee moesten door brengen, wordt uiterst gering geacht. Twaalf Japanse patrouillevaartuigen nemen aan de reddingswerkzaamheden deel. De tyfoon, die aangeduid wordt met het codewoord Marie", naderde Ja pan uit het Zuiden. Eerst werden Siko- koe en het Oostelijk deel van Kioesjoe getroffen. Vervolgens trok de storm over de Westkust van Hondsjoe en de Japanse Zee en verdween vervolgens via Hokkaido naar het Noorden. Op Hokkaido zijn 4500 woningen van het dorp Iwautsji in vlammen opgegaan. Op de andere Japanse eilanden zijn volgens tot dusver ontvangen mede delingen 65 personen om het leven gekomen; 81 worden er nog vermist en 572 mensen zijn gewond. Op hon derden plaatsen zijn als gevolg van de storm de verbindingen verbroken. De wegen zijn onbegaanbaar en het treinverkeer ondervindt ernstige stagnatie. Honderden vissersboten en kustvaar tuigen zijn gezonken of zwaar bescha digd. De haven van Kobe was enkele uren onbereikbaar voor Oceaanstomers. Meer dan 10.000 huizen zouden vernield of beschadigd zijn. 70.000 huizen hebben zware waterschade opgelopen. Een groot deel van de zeewering bij de stad Matsoejama op Sikokoe is weg geslagen. Het dorp Saga op Kioesjoe werd van de buitenwereld afgesneden doordat de rivier de Oetsoegawa buiten haar oevers trad. Tokio iag buiten de kern van de wer velstorm, maar toch kwamen daar, als gevolg van een storing in de electri- citeitsvoorziening, ongeveer 200.000 hui zen in het donker te zitten. Inmiddels is de Japanse premier, Jos- jida, voor een goodwillreis door Ameri ka en Europa te Vancouver in Canada aangekomen. (Reuter UP) In het onderzoek, dat Scotland 3ard instelt terzake van de brutale goudroof Voor het KLM-vrachtdepot in Londen, be gint langzamerhand enige lijn te komen. Men gelooft, dat de buit, ter waarde Van 427.000 gulden, zich minder dan zes uur na de overval in Birmingham bevond. Een juwelier aldaar zou er, Volgens een al eerder gemaakte af spraak, 30.000 pond sterling voor heb ben betaald. De politie meent, dat bij de operatie in het geheel negeu perso nen betrokken zijn geweest. Zij koes tert sterke vermoedens met betrekking tot de identiteit van de daders, maar In Utrecht is gearresteerd en voor de officier van justitie geleid de 42-jarige boekhouder J. V., die inmiddels bekend beeft ongeveer f 70 000 uit de kas te hebben verduisterd van zijn firma leen houthandel) te Utrecht. Hij was bij de houthandel onder meer belast met de incasso en inboeking van bepaalde bedragen van de afnemers. ~ien jaar geleden is hij begonnen met enkele van deze bedragen niet te Verantwoorden en te eigen bate aan le Wenden. Daarop volgende binnenko mende bedragen werden door hem ge boekt in de plaats van de verduister de posten. Door dit opschuifsysteem en Vet nauwkeurig bijhouden van een par- 'culiere nevenboekhouding heeft hij Vk jaar gemiddeld f 7.000 kunnen ver duisteren, zonder dat dit bemerkt werd. j. v- was twintig jaar in dienst van de 'Ofthandel en hij genoot daar het vol- tp ,vertrouwen. Van het totaal verduis- ^®rde bedrag is niets meer over. Het is pSegaan in de huishouding. ^ijn vrouw had geen enkel vermoe- jO dat het overgrote deel van het in- «ren van verduistering afkomstig alle tot dusver ondervraagde personen beschikten over een bevredigend alibi en ook is Scotland Yard er nog niet in geslaagd het geroofde goud op het spoor te komen. Volgens hardnekkige geruchten is een van de personen, die bij de roof be trokken zijn, een vrouw. Ondanks haar blonde haar zou zij in de onderwereld bekend staan als de „Zwarte Orchidee. Zij zou in het bijzonder bevriend zijn met een van de vier mannen, die de eigenlijke overval uitvoerden, en, nog steeds volgens deze hardnekkige ge ruchten, zou zij het niet eens zijn met de grootte van het aandeel in de buit, dat hem is toegedacht. Volgens hoofdinspecteur Robert Lee waren_ behalve de vier „actieve leden" nog vijf personen in het complot. Vier hunner verrichtten voorbereidend werk en dekten de achterhoede. De vijfde is degene, die uitgedacht. De jacht van de politie op het goed heeft tot dusver weinig resultaat ge had. De kleren van twee verdachte personen heeft zij met een stofzuiger bewerkt om vervolgens door een che misch onderzoek vast te stellen, of de kleren ook sporen van goudstof vertoonden. Men vond wel enig goud stof, maar de mannen konden er een bevredigende verklaring voor geven. Veertig rechercheurs en havenautori teiten hebben Zaterdag razzia's uitge voerd op zes schepen, die in de Surrey- docks lagen. Men had vernomen, dat zich aan boord van een der schepen ongemunt goud bevond. De razzia's le verden niets op. (UP) de hele diefstal heeft Wijsheid bevrijdt de ziel van hartstochten Paus Pius XII, die blijkbaar weer hersteld is van zijn indispositie, heeft gisteren tienduizend bedevaartgangers tegelijk ontvangen. De H. Vader sprak hen in vijf talen toe, waarbij hij zich verontschuldigde niet in staat te zijn met elke groep afzonderlijk te spreken. De ontvangst duurde een half uur. De stem van de Paus klonk veel vas ter dan op vorige, door hem verleende audiënties. Z. H. besloot de audiëntie met het geven van zijn Apostolische Zegen aan de pelgrims. (Reuter) De Italiaanse regering-Scelba heeft het vertrouwensvotum naar aanleiding van de affaire-Montesi in de Senaat met 114 tegen 97 stemmen gewonnen. Voor de stemming bestreed premier Scelba krachtig de communistische zienswijze, dat hij als toenmalig minister van bin nenlandse zaken verantwoordelijk was voor het in de doofpot doen van deze zaak. Het debat werd vooral van de zijde van de communisten met grote heftigheid gevoerd. Morgen begint in het Italiaanse Huis van Afgevaardigden een soort gelijk de bat over het aftreden van de minister van buitenlandse zaken, Attilio Piccioni, in verband met de rol, die men zijn zoon, de 34-jarige Piero, in de ge ruchtmakende zaak-Montesi toeschrijft. Ook aan het slot van deze debatten zal waarschijnlijk een vertrouwensmo- tie in stemming komen. (AFP-UP) (Van onze correspondent) In Heesch bij Oss is de 8-jarige Theo van Nistelrooy dodelijk verongelukt, toen hij Zaterdagavond voor het ach terwiel van een met een paard bespan nen wagen viel. Het was de wagen van zijn ouders, die van het veld huis waarts reed. De jongen fietste langs de kar en is vermoedelijk met zijn stuur achter een van de zakken blijven ha ken. In een druilerige regen liep Zaterdag avond 8 uur de motorlogger Wilhelmina V KW 144 de Vissershaven van IJmui den binnen en meerde aan de Tegeltjes- markt. De politie had voor een afzetting gezorgd en de bemanning toonde zich zeer verbaasd over de landelijke be langstelling van de laatste dagen, waar van zij op zee weinig gemerkt had. Dokter Bakker van de Gem. Geneeskun dige en Gezondheidsdienst te Veisen begaf zich aan boord en toen hij later weer aan wal stapte, kon het verlos sende woord gesproken worden: „Aan boord werd geen paratyphus geconsta teerd; de opvarenden konden normaal huiswaarts keren." De aankomst van het schip werd door weinigen opgemerkt. Meer dan 50 uur heeft het schip met zijn motortje van 100 PK moeten tornen tegen stroom en stoTm om de 190 mijl naar IJmuiden Prins Bernhard, die, zoals bekend, op het ogenblik een bezoek brengt aan de Unie van Zuid-Afrika, ontvangt een album met foto's van Zuid-Afrikaanse landschappen, gebonden in struisvo gelled,er, uit handen van de premier van Zuid-Afrika dr. D. E. Malan. Van de 380 aangetekende stukken kon den er voorlopig 289, zij het dan ook dikwijls besmeurd en niet compleet, aan de geadresseerden worden doorge stuurd. Aan brieven, briefkaarten en andere stukken (b.v. kranten en drukwerken) werd in totaal 258,1 kg. verzonden. Tot nu toe moet daarvan 106 kg. als verloren worden beschouwd, hoewel de mogelijkheid bestaat, dat van de 25 kg. niet direct bestelbare stukken, die hier onder begrepen zijn, nog iets terecht wordt gebracht. President Soekarno heeft aan de dele gatie van "rouwen, die hem onlangs heeft bezocht, toegezegd, dat alleen me vrouw Fatmawati Soekarno als echt genote van de president zal -vorden voorgesteld. Mevrouw Fatmawati blijft derhalve Indonesië's „first lady". Deze mededeling van de Indonesische vrou wenbonden volgt op uitvoerige be schouwingen in vele bladen over de protocolaire r -oeilijkheden, die door het nieuwe huwelijk zouden kunnen wor den veroorzaakt. Een en twintig saluutschoten weer klonken, toen prins Bernhard, zelf aan het stuur van de Dakota, waarin hij de reis naar Zuid-Afrika had gemaakt, Za terdag het toestel met een perfecte lan ding op het vliegveld Swartkop van Pretoria aan de grond zette. Daarmede was het verblijf van twee weken van de prins in Zuid-Afrika begonnen. Ter wijl een kapel van de. Zuid-Afrikaan se luchtmacht het Wilhelmus speejde, verliet de koninklijke gast het vlieg tuig en trad president Malan op hem toe voor een hartelijke begroeting. Toen het gezelschap zich na de be groeting per auto naar het regeringsge bouw begaf, bracht een duizendkoppige menigte langs de route, die hier en daar vijf rijen dik was, de prins een zo mogelijk nog hartelijker en sponta ner welkomstgroet. Men wuifde met oranjevlaggetjes en ergens daalde zelfs een confettiregen op de hoge gast neer Legio waren de geschenken, die aan prins Bernhard werden ter hand ge steld. Dr. Malan bood hem een album aan met handgekleurde afbeeldingen van de plaatsen die de prins op zijn reis door het iand zal bezoeken. Het album is gebonden in struisvogelleer, waarop het wapen van Zuid-Afrika in geëmailleerd koper is aangebracht. De prins bracht Zaterdag een onoffi- Zoals ieder jaar heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken ook dit jaar een excursie georganiseerd voor het Corps Diplomatique in Nederland, dat ditmaal op Zaterdag 25 September op stap ging. De tocht ging naar Hilvarenbeek, waar het gemeentebestuur de gasten bij het gemeentehuis een ontvangst bereidde, terwijl de beiaard van het plaatsje door de stadsbeiaardier van Breda werd bespeeld. Er was vervolgenseen défilé van harmonieën, schuttersgilden en diverse jeugd- en sportverenigingen, waarna de hoofdmannen der zes aanwezige gilden uit handen van mr. W. van Tets, de directeur van het protocol, zilveren schilden ontvingen, door de minister van Buitenlandse Zaken aangeboden. Bij de uitspanning De Bokkenrijder", waarheen man van het landgoed „De Utrecht" was gewandeld, namen verscheidene leden van het gezelschap deel aan de wedstrijden boogschieten, die hier aan de gang waren. Hier ziet men de heer P. I. Hogenhout, ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika, met pijl en boog in actie. Nergens bleek de verhoogde diplomatieke activiteit in de Engelse hoofd stad gisteren beter dan op London Airport, waar achtereenvolgens aan-, kwamen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, de Franse premier, Pierre Mendès-France, en de nieuwbenoemde Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, prof. Gaetano Martino. Zij allen zullen deelnemen aan de negen-mogendhedenconferentie, die morgen in Londen begint en waar gesproken zal worden over de West-Duitse bijdrage tot de verdediging van Europa. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, is enkele dagen geleden al aangekomen. De ministers van Buitenlandse Zaken van de drie Benelux-landen hebben Zaterdag in Den Haag „een nuttige gedachtenwisseling" van anderhalf uur gehad over het gemeenschappelijke standpunt, dat zij op de Londense conferentie zullen innemen. Hun bijeenkomst droeg een zeer besloten karakter en zij konden de wachtende journalisten geen mededelingen doen. Een soortgelijke be slotenheid zal de conferentie in het Londense Lancaster House kenmerken. Journalisten worden er niet toegelaten en de Britse regering heeft er zelfs van afgezien op enig ander punt in Londen een z.g. „perscentrum" te ves tigen. De geruchten nemen toe, dat de Franse premier bereid zou zijn een gelijktijdig toetreden van West-Duits- land tot de NATO en het Verdrag van Brussel te accepteren, mits een en an der wordt omgeven met een deugdelijk systeem van garanties. Bij zijn aankomst in Londen zei Men dès-France, dat hij er zeker van was, dat de negen mogendheden goed en nuttig werk op de conferentie zullen doen. De Franse premier en minister van buiten landse zaken kwam rechtstreeks uit Annecy, waar hü een jaarbeurs heeft geopend. Bij die gelegenheid sprak hij een rede uit, waarin hij o.m. liet door schemeren, dat het Amerikaanse mi litaire hulpprogramma voortgang zal vinden. Het is volkomen normaal, zo zei hjj, dat Frankrijk in een gezamenlijke ver dedigingsorganisatie wapens ontvangt van een machtiger bondgenoot en vriend. Waarnemers maken hieruit op, Mendès-France in Londen een regeling hoopt te bereiken, die Washington zo danig bevredigt, dat de beperking van Amerikaanse steun aan landen die de EDG niet hebben bekrachtigd, ach terwege kan blijven. Minister Dulles verklaarde voor zijn vertrek naar Londen, dat hij zelf geen positieve voorstellen meebrengt. De Amerikaanse regering is wel bereid de Franse en Britse voorstellen als basis voor de besprekingen te aanvaarden. Minister Dulles zeide, dat het noodza kelijk is de „uitvoerbaarheid van het gehele program voor collectieve vei ligheid van West-Europa" opnieuw te onderzoeken nu de EDG verworpen is. Er is twijfel gerezen aan twee ver onderstellingen, die aan de kern van het Atlantische beveiligingsstelsel ten grondslag liggen, aldus Dulles. De ene veronderstelling is da West- Duitsland als souverein en gelijk waardig deelnemer zal worden ver bonden aan de gemeenschap van vrije volken. De andere is, dat West-Europa economisch, militair en politiek ge kenmerkt zal worden door een toene mende mate van eenheid. De minister waarschuwde, dat de meeste Amerikanen niet bereid zijn hun veiligheid op het spel te zetten voor regelingen en programma's, die geen redelijk vooruitzicht op werkelijke vei ligheid bieden. (Reuter-UP). cieel bezoek van een half uur aan de president in diens ambtswoning. Zijnerzijds had hij geschenken meege bracht voor de heer en mevrouw Malan en voor hun aangenomen dochtertje Marietjie. De ontvangst met de leden van het Zuid-Afrikaanse kabinet die daarna plaats had duurde een uur. De prins deelde de minister van Arbeid, Ben Schoeman, een bekend jager op groot wild mede, dat hij graag in Afrika op groot wild zou jagen. Waarschijn lijk had hij iets gehoord over de jacht- successen van de minister, die on langs in Oost-Afrika drie olifanten en een neushoorn geschoten heeft. Zaterdagavond is op een receptie, die door 6.000 van de 8.000 in Pretoria wo nende Nederlanders is bijgewoond, aan prins Bernhard een gouden herinnerings medaille aangeboden. De prins ontving de medaille uit handen van jhr. W. van Beyma, vice-voorzitter van de plaatste- ljjke Nederlandse vereniging namens de Nederlandse gemeenschap te Pretoria. De prins heeft Zondagavond een krans gelegd aan de voet van het gedenkte ken voor de Zuid-Afrikaanse burgers van Nederlandse afkomst, die in de tweede wereldoorlog gevallen zijn. Dit monument bevindt zich in de tuin van de Nederlandse ambassadeur. De plechtigheid werdbijgewoond door Nederlandse oudstrijders en hun echt genoten, met wie de prins zich na de plechtigheid enige tijd onderhield. (Van onze correspondent) Deze week zal een onderzoek worden ingesteld naar de omvang van een geel zucht-epidemie, welke zich vooral tijdens de voorbije week heeft uitgebreid in het Brabantse Overloon, gelegen bij de grens van Noord-Limburg en Brabant. Onge veer honderd kinderen blijken door de geelzucht aangestoken te zijn. Twee van hen zijn naar het ziekenhuis van Venray overgebracht. In dit ziekenhuis is het zesjarige zoontje van de Overloonse familie H. overleden door het optreden van een complicatie. Bij nagenoeg alle door de geelzucht epidemie aangestoken kinderen heeft de ziekte een normaal verloop. Begrijpelij kerwijze heeft het sterfgeval bij de ouders der zieke kinderen enige onge rustheid verwekt. Daar de geelzucht zich eerst enkele weken na de aantas ting openbaart, wordt aangenomen, dat de besmetting zich in de vacantie, buiten de school dus, heeft voorgedaan. Het sluiten der dorpsscholen wordt nog niet noodzakelijk bevonden. Vele ouders hou den hun kinderen echter toch thuis. Op grote schaal zijn de gebruikelijke voorzorgsmaatregelen getroffen, vooral dan het betrachten van de groots moge lijke zindelijkheid. De kinderen, die nog naar schooi gaan, krijgen tweemaal daags een algehele wasbeurt. Enkele woningen van het dorp heeft men ontsmet. af te leggen. Er waren uren bij, dat het schip bijna geen mijl per uur kon vor deren. De zieken waren weer opgeknapt en later in de bus voor Katwijk was er even tijd voor enkele vragen. Schipper J. de Hollander toonde zich zeer gelukkig met de aflooop van het onderzoek. Ook de drie verdachte ge vallen, de 29-jarige kok G. Plug, de 16- jarige jongste P. Paardenkoper en de 15-jarige reepschieter J. Barnhoorn, alle drie afkomstig uit Noordwijk, mankeer den niets. Factor J. van Duyvenbode was eveneens zeer tevreden met deze uitslag. Hij verklaarde desgevraagd, dat de vangst van 205 kantjes haring, waar mee het schip de reis afgebroken had, normaal verkocht zal kunnen worden. De controlerend arts van de Gem. Geneeskundige en Gezondheidsdienst uit Velsen vonden wij Zondagmorgen bereid ons zijn mening over deze aan gelegenheid te geven. Opgeblazen is het geval niet, oordeelde hij. Het feit, dat deze mensen als verdacht van pa ratyphus werden gesignaleerd, is niet overdreven. Paratyphus heeft een zeer moeilijk ziektebeeld en het was dus niet eenvoudig een diagnose te stel len. Maar bij het onderzoek na bin nenkomst is aan boord de ziekte niet geconstateerd. Dokter Bakker was van mening, dat er op dit moment geen enkele aanwijzing is van paratyphus op de vissersvloot. Een van de opva renden, de 19-jarige matroos H. Vuist, die door het fregatschip „Wolf" al eer der van boord was gehaald en na een verblijf in een Deens ziekenhuis naar ons land terugkeerde, wordt thans thuis verpleegd. Het is nog niet mo gelijk bij hem een diagnose te stellen. Intussen blijft de inspectie voor de volksgezondheid uiterst waakzaam. Vis sersvaartuigen, aan boord waarvan ziek teverschijnselen geconstateerd zijn, on verschillig welke, worden na binnen komst in de haven eerst door een dok ter bezocht en pas wanneer blijkt, dat er geen paratyphus is woTdt het de be manning toegestaan zich aan wal te be geven. Deze preventieve maatregel, alsmede de strenge keuring van de aangevoerde vis door de Keuringsdienst voor Waren zijn voor de visserij van eminent be lang. Hierdoor wordt de zekerheid ver kregen, dat de vis, die over de afslag verkocht wordt, vrij geacht kan worden van paratyphusbacillen. Bij deze stand van zaken is er dan ook geen enkele aanleiding om een vismaaltijd over te slaan. De vis is goed. De controle van de overheid en de medewerking, die in deze van de vissers ondervonden wordt en waarvan zij het grote belang inzien, staan daar borg voor. Opnieuw, thans voor de negende keer, heeft de „Stichting Oranje-hotel" de jaarljjkse reünie op de ditmaal wel zeer modderige binnenplaats van de Scheveningse gevangenis in striemen de regenvlagen gehouden. Vele honderden passeerden het be ruchte poortje in de gevangenismuur, waardoor de bezetter eens zijn slacht offers sleepte. Prof. mr. R. P. Cleveringa, voorzitter van de „Stichting Oranjehotel", her dacht in zijn toespraak op het gevan genisterrein de aan de stichting ontval len ds. G. Bos, tijdens de eerste bezet tingsjaren gevangenispredikant en, tot aan zijn verscheiden, president van de stichting. Hij noemde ds. Bos „onze natuurlijke voorman." Aan het slot van zijn rede bad prof. Cleveringa het Onze vader voor. Na dien zongen de aanwezigen het Wilhel mus, begeleid door de Haagse politie- muziek. De aanwezigen defileerden ver volgens langs de dodencel. Advertentie (tot Dinsdagavond) Vannacht langdurige opklaringen, weinig wind en op vele plaatsen zware nachtvorst. Morgen overdag wisselend bewolkt met enkele ver spreid optrederde buien. Tot matig of vrjj krachtig toenemende wind tussen Zuidwest en West. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. Zon: 6.34-18.26. Maan: 8.20-18.19. De pleisteractie 1954 voor de katho lieke EHBO heeft drie ton opgebracht. Op het hoofdbureau te Rotterdam heers te Zondag weer de bekende spanning, die zich concentreerde op de vraag, wanneer de eerste melding van een prijswinnaar zou binnenkomen. Het was de heer N. Dijkstra uit Thorn, die zich om ruim zes minuten over zes meldde. Dit betekende niet alleen voor hem zelf dat hij een tweede prijs van 2500 gulden in ontvangst kon nemen, maar ook dat hij, op grond van de speciale condities voor de zich het eerst mel dende winnaar, zijn pastoor, de bejaarde herder van de abdijkerk van St. Mi chael te Thorn een neonkruis kon aan bieden. Nog geen tien minuten later meldde zich een andere prijswinnaar; het was mejuffrouw A. M. Blijleven uit Raamsdonkveer, aan wie het geluk dui zend gulden had beschoren. Dit alles vergde dermate veel van haar emoties, dat een ander het telefoongesprek van haar moest overnemen. Een der vol gende meldingen was die van de heer H. L. Bakker, te Beverwijk, die een derde prijs van duizend gulden won. De heer Bakker is vader van zes kin deren; het was dan ook wel met een bijzondere vreugde, dat dit buitenkansje in zijn gezin ontvangen werd. De sleutel van het geheim, dat de nieuwsgierigheid alom in den lande had geprikkeld, is als volgt. Een denkbeeldige lijn trekken van rode E naar rechts totdat hij de ver ticale lijn snijdt van het rode cijfer 6. Hetzelfde doen met de letters A in combinatie met 2, en letter B met 5, en letter D met 1. Dan krijgt u de volgende woorden; pech, niet, geen, niks, neen, ofraak.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1