Conferentie van de negen in Londen begonnen Volgens Mendès-France was de EDG te veel ineens voor het Franse volk Tunnelbouw staking nadert haar einde Stakingsleiding durft geen beslissing te nemen Waar eens Chopin speelde.... ,A AUSTRALIË steunt het Nederlandse standpunt Minister Luns over het neutralisme l J Twee doden bij aanrijding te Den Haag IN HET HISTORISCHE LANCASTER HOUSE De beveiliging van Indo-China Mao kiest zijn tweede man Tsjech spionneerde in Frankrijk Leider van Daroel Islam in Amerika Droogdok-arbeiders in Londen staken Timmermanswerkplaats te IJmuiden in de as gelegd Vrachtauto rijdt op wachtende wielrijders in Het weer Tot hoofd en hart H DE KWESTIE-NIEUW-GUINEA motob-bromfÏÈtskledinc| DINSDAG 28 SEPTEMBER 1954 78sfe JAARGANG No. 26104 Hoge post voor Moskou-communist Professor Hubner overleden (ill!!! Kwestie Nieuw-Guinea Terugtrekking Nederl. troepen geëist Proeven tegen besmet ting met radio-actieve deeltjes Solidariteits-oproep naar Rotterdam en Belfast Oorlogsboek verboden in Engeland Wordt December koud? Salarissen ambtenaren Georganiseerd overleg adviseert 6 pet. verhoging Schade loopt in de tienduizenden Zware hagelschade op Zuid-Beveland BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Ore H. v. Run en W, Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Vanmorgen heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anth. Eden, in het historische Lancaster House in Londen de conferentie geopend van de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, West-Duitsland, de Ver enigde Staten, Italië, Canada, de Beneluxlanden en Groot-Brittannië. De conferentie gaat over de West-Duitse bijdrage aan de verdediging van Europa en over het herstel van de souvereiniteit van de bondsrepubliek. Daarnaast zullen tal van secondaire kwesties aan de orde komen. Zo zullen bondskanselier Adenauer van West-Duitsland en premier Mendès-France van Frankrijk wellicht een nieuwe poging doen om een regeling van het Saar-probleem mogelijk te maken. De ministers Pearson (Canada), Dulles, Mendès-France en Martino (Italië) waren tijdens het weekeinde al in Lon den aangekomen. Gisteren arriveerden nog bondskanselier Adenauer en de ministers Beyen, Spaak en Bech. Onmiddellijk na hun aankomst hebben de ministers met verschillende collega's voorbereidende besprekingen gevoerd. Minister Dulles had bovendien nog een onderhoud met de Britse premier, Sir Winston Churchill. Verder is ook de bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa, generaal Alfred Gruenther, in Londen aangekomen. Uit Washington wordt bericht, dat Franse en Amerikaanse onderhande laars „een grote mate van overeen stemming" over beveiligingsplannen voor Indo-China hebben bereikt na een conferentie van twee uren in het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Vandaag zal het overleg in meer gedetailleerde vorm worden voortgezet. (Reuter) Het communistisch-Chinese Volks congres heeft gisteren een in Moskou opgeleide communist, Lioe Sjao Tsji, gekozen tot voorzitter van de perma nente commissie van het Nationale Volkscongres. Reuter tekent hierbij aan, dat misschien zat lijken, dat deze positie de sterkste in het land is. In- dien het Volkscongres niet bijeen is en het komt maar eenmaal per jaar samen heeft de permanente com missie de bevoegdheid oorlog te ver klaren en vrede te sluiten. De wetten en decreten, die door Mao Tse Toeng als president zullen worden uitgevaardigd, kunnen alleen worden ge maakt in overeenstemming met de per manente commissie. Krachtens de nieuwe grondwet is de staatsmacht nog meer dan tevoren in enkele handen. De belangrijkste plaat sen worden ingenomen door Mao als resident, Tsjoe Teh als vice-president, ,ioe als voorzitter van de permanente commissie en Tsjoe en Lai als minis ter-president. Er bestaat, aldus Reuter, een grote afstand tussen deze vier leiders en de dertien vice-voorzitters van de perma nente commissie. Als vice-voorzitter werd onder meer de Dalai Lama van Tibet voorgesteld. De burgemeester van Peking, Peng Tsjen. werd algemeei. secretaris van de commissie. (Reuter) Een Tsjechische vluchteling, de 30- jarige Josef Koebal, is in Parijs wegens het in gevaar brengen van de Franse veiligheid tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij heeft met een speciaal ontworpen kleine camera Amerikaanse militaire installaties gefotografeerd. Hij bekende schuldig te zijn. Een havenarbeider uit Rouaan, Lu- cien Fournier, werd wegens medeplich tigheid tot twee en een half jaar ge vangenisstraf en een boete van 80.000 frank veroordeeld. Koebal verklaarde in 1951, op ver zoek van een Tsjechische vrouw die hij ln een restaurant ontmoet had, met het verzamelen van militaire en econo mische inlichtingen te zijn begonnen, waarbij Fournier gegevens over de ver dedigingswerken van de haven van Rouaan had verschaft. (Reuter) Gisteravond bood minister Eden een diner aan, waarbij als gasten aanzaten Mendès-France, Pearson, de Britse plaatsvervangende onderminister van Buitenlandse Zaken, Sir Frank Roberts, de Britse ambassadeur in Parijs, Sir Gladwyn Jebb en de Canadese gedele geerde bij de NATO, Dana Wilgress. Minister Beyen wordt in Londen bijgestaan door jhr. mr. A. W. L. Tjar- da van Starkenborgh Stachouwer, hoofd van de gecombineerde Neder landse permanente vertegenwoordiging bij de NATO in Parijs, onze ambassa deur in Londen, mr. D. U. Stikker, mr. H. F. Eschauzier, directeur-gene raal van politieke zaken op het minis terie van Buitenlandse Zaken, drs. E. H. van der Beugel, directeur-generaal van het economisch en militair hulp programma en mr. T. H. Bot, chef van de directie Westelijke samenwer king van het departement. Bij zijn aankomst in Londen zei minister Beyen: „Wij hebben geen speciaal plan. Ongeveer tien dagen geleden hebben w(j zeer nuttige be sprekingen met minister Eden ge voerd en de landen van de Benelux zijn het eens met zijn algemene ge- dachtengang. De landen van de Be nelux zullen alles doen, wat wij kun nen, om te helpen." De minister ver klaarde optimistisch te zijn ten aan zien van de afloop van de conferen tie, al hoopte hij wel, dat men niet zou pogen al te veel tegelijk te re gelen. De Franse premier en minister van Buitenlandse Zaken Pierre Mendès- France, heeft aan de vooravond van de conferentie een interview toegestaan aan het Amerikaanse weekblad U. S. News and World Report. Daarbij ver klaarde hij, dat hij van plan is na afloop van de Londense conferentie de vertrouwenskwestie te stellen in het Franse parlement. Frankrijk had, na de verwerping van de EDG, bepaalde plannen ten aanzien van de uitbreiding van het Verdrag van Brussel door opneming van West- Duitsland en Italië. Minister Eden kwam daarna in Parijs met de mede deling, dat zijn land, Amerika, Ca nada, de Beneluxlanden, West-Duits land en Italië bovendien aandrongen op de toelating van West-Duitsland tot de NATO. Deze opvatting aldus de Fran se premier, is in mijn land niet popu lair, maar wij hebben gemeend, dat wij toch niet langer mochten weigeren. Als de Franse voorstellen nu in Londen worden aangenomen, dan is het mogelijk de instemming van het Franse parlement te winnen. Men- Minister Beyen, die deelneemt aan de negen landen-conferentie betreffende de Duitse herbewapening, gefotografeerd bij zijn aankomst op het vliegveld te Londen. Ter begroeting was de Nederlandse ambassadeur in Engeland, mr. D. U. Stikker, aanwezig. (Telefoto). dès-France sprak de waarschuwing uit, dat de toelating van West-Duits land tot de NATO alléén, dus ont daan van de garanties van Brussel, geen genade in Franse ogen zou vin den. De premier sprak bovendien nog als zjjn overtuiging uit, dat men in Euro pa binnen afzienbare tijd zal moeten overgaan tot de vestiging van boven nationale organen. Het prijsgeven van een deel van de nationale souvereini teit is op de duur onvermijdelijk. De EDG was echter te veel ineens voor de Franse magen. (Reuter-UP) In Vaticaanstad is vernomen, dat pro fessor W. Hubner, de Duitse hartspe cialist, die de H. Vader tijdens ~ns ziekte van de afgelopen winter heeft onderzocht, aan een hartaanval is over leden. (AFP) Het nieuwsagentschap Antara meldde Maandag, dat er redenen zijn om aan te nemen, dat de leider van de ver boden partij Daroel Islam, S. M. Kar- tosoewirjo, in de Verenigde Staten ver blijft, terwijl het „hoofd der operaties", Sanoesi Partawidjaja zijn hoofdkwar tier te Singapore zou hebben ingericht. Volgens Antara tonen documenten, die in het bezit van gewapende ben den in vestelijk Java onlangs zijn aan getroffen, dat Kartosoewirjo zich be vindt in „WDC-US", een afkorting, naar men aanneemt voor Washington D.C.- Verenigde Staten. Onder deze docu menten zou zich ook een „decreet" van j£artosoe>virjo, gedateerd Washington, zeven Februari 1954, bevinden, waarin Partawidjaja benoemd wordt tot hoofd van de operaties in Borneo en Noord- Sumatra met „tijdelijk" hoofdkwartier te Singapore. Om elf uur vanmorgen begon in het Thaliatheater te IJmuiden weer een vergadering onder leiding van de sta kingsleiding, waarbij ongeveer twee honderd arbeiders aanwezig waren. Bij de opening bleek direct al, dat de stakingsleiding geen beslissing durfde nemen. De vergadering kreeg geen ad vies doch moest zelf beslissen. Wel werd medegedeeld dat de stakingsleiding Maandag tal van besprekingen heeft gevoerd om tot een spoedige oplos sing van het conflict te komen. Daar bij zou gebleken zijn dat de Amster damse Ballast Maatschappij bereid is om de arbeiders terug te nemen, uit gezonderd een vijftien man die uit gesloten werden. De overigen zouden niet bang behoeven te zijn dat er ge tornd zal worden aan de reeds bestaan de toeslag van 35 procent. Ook de 6 procent loonsverhoging komt in orde, aldus de stakingsleiding, die becijferde met meerekening van de toeslag dat £e muziekkamer in Lancaster House in Londen, waar van daag de negenlanden-conferentie begint inzake de Duitse herbewapening. In deze kamer gaf Frederic Chopin eens een recital voor Koningin Victoria. Verleden jaar is Lancaster House gerestaureerd en in de vroegere luister hersteld. het dus nog maar een gulden of een daalder blijft beneden de eis van tien procent waarom destijds de staking be gonnen was. De stakingsleiding sprak de wens uit dat als er besloten zou worden om het werk te hervatten, dat de arbeiders dan zullen bemiddelen op dat ook die vijftien hun plaats weer zullen kunnen innemen. Vele sprekers voerden het woord pro en contra, waaruit ook bleek dat er in Alkmaar en Haarlem een sterk verloop is onder de stakers. Een van de spreker» deed de suggestie aan de hand een delegatie af te vaardigen om te pogen de uitsluiting ven de vijftien man on gedaan te krijgen onder het motief dat anders de vaklieden op korte termijn een andere baas zullen zoeken, zodat de A.B.M. zonder deskundige krachten komt te zitten. Verschillende sprekers kwamen tenslotte met het advies om het werk te hervatten. Om kwart over twaalf duurde de vergadering nog voort. Het secretariaat van de „Pedjuang Republik Indonesia" (strijders voor de republiek Indonesië) heeft minister Su- narjo, hoofd van de Indonesische dele gatie bij de Verenigde Naties, telegra fisch verzocht er op aan te dringen, dat het „Nederlandse leger" spoedig uit West-Irian zal worden teruggetrokken. Wordt deze eis verworpen, dan waar schuwen de in de Pedjuang verenigde voormalige guerillastrijders en de ver eniging van vrouwelijke strijders, dat zij „de veiligheid van het Nederlandse kapitaal in Indonesië niet kunnen waar borgen". De Britse marine heeft medegedeeld, dat de kruiser Cumberland van Mei tot Augustus j.l. in de Britse wateren en de Middellandse Zee proeven heeft ge daan om een verdediging te vinden te gen besmetting met radio-actieve deel tjes als gevolg van een onderwater ontploffing van een atoombom. Het schip werd tijdens de proeven voortdurend met zeewater bespoten en het bleek dat radio-actieve deeltjes zich door besproeiing met zout water moei lijker aan een schip hechten. Tijdens de algemene debatten in de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties zijn gisteren o.m. de leiders van de Australische en de Neder landse delegatie aan het woord geweest. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, zeide o.a. geen grond te zien voor de Indonesi sche opvatting, dat de Nederlandse souvereiniteit over Westelijk Nieuw- Guinea „een latente bedreiging voor de vrede en veiligheid in dat deel van de wereld zal blijven vormen". Casey kondigde aan, dat zijn delegatie op dit punt alle mogelijke steun zal verlenen aan het Nederlandse standpunt. De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Royen, merkte in dit verband buiten de Assemblee nog op, dat Nederland zich niet zal storen aan een mogelijk door de Verenigde Naties te aanvaarden resolutie betreffende onderhandelingen over Nieuw-Guinea. De leider van de Neder landse delegatie, de minister zonder portefeuille mr. J. M. H. A. Luns, wijdde speciale aandacht aan het probleem van de ontwikkeling van economisch ten achter gebleven landen, dat hij een van de belangrijkste wereldproble men noemde. De minister zeide te hopen, dat nog dit jaar kan worden overgegaan tot de stichting van een speciaal fonds van de Verenigde Naties voor econo mische ontwikkeling. Na het vorige jaar heeft Nederland zich bereid verklaard aan een derge lijk fonds zjjn aandeel bij te dragen naar de verhouding waarin Nederland aan andere belangrijke activiteiten van de Verenigde Naties bijdraagt. Deze toezegging geldt ook thans nog. „Wij zijn echter bereid het woord van de secretaris-generaal van de V.N. ter harte te nemen en wel te bepleiten dat de te nemen maatregelen wat om vang betreft uitgaan boven wat thans is voorzien. Nederland is dan ook be reid een grotere bijdrage te leveren dan die, welke wij tot dusver op het oog hadden, wanneer en dit is onze enige voorwaarde andere daartoe in aanmerking komende landen insge lijks zullen handelen." Na voorts nog aandacht te hebben besteed aan het vluchtelingenprobleem, waarschuwde minister Luns voor de verkeerde gewoonte om in de Assem- blée bittere debatten te voeren naar aanleiding van iedere klacht, die bij haar wordt ingediend. Hij rekende de Indonesische eis inzake Westelijk Nieuw Guinea tot de categorie ongerijmde klachten. Tenslotte zette de Nederlandse minis ter uiteen, dat men niet mag volstaan met 't nalaten van oorlogshandelingen; er moet een positief klimaat voor be stendige vrede worden geschapen. In dit verband keerde de heer L ns zich tegen het neutralisme: De enige bond genootschappen, militaire of van ande re aard, aie wij verwerpen, zijn die welke een ontwikkeling naar een vrije wereld belemmeren. Er is een neiging om neutraliteit te zien als van hoger ethische orde dan de samenvoeging van kracht dergenen, die de vrije wij ze van leven verkiezen. Wij zijn het daarmee niet eens. Neu traliteit en neutralisme zijn niet in zichzelf goede zaken, zjj zijn slechts waardevol indien zij de groei naar vrede bevorderen. Zij zijn verwerpe lijk, wanneer zij er toe K iden gehele stukken van de wereld in gevaar te brengen en een politiek niemandsland te scheppen, waardoor in feite de ver breiding van totalitaire doctrines wordt vergemakkelijkt. (Reuter-UP) Ruim vijf duizend stakende droogdok arbeiders te Londen hebben een beroep gedaan op de arbeiders in Rotterdam en Belfast om niet te werken voor sche- pc -, die te Londen op de zwarte Hjst staan. De arbeiders van de Londense scheepsreparatie-werven staken wegens een geschil tussen de electriciens bij de dokken en hun werkgevers. Gisteren sloten bijna zevenhonderd scheepstim merlieden van de Londense haven zich bij hen aan. (Reuter) Het Britse ministerie van Oorlog heeft de publicatie verboden van een boek van luitenant-kolonel Alexander Scot land, waarin deze zijn ervaringen bij de Britse geheime dienst in de wereld oorlog vertelt, in het bijzonder met Duitse krijgsgevangenen. Het ministerie is van oordeel, dat het boek staatsge heimen bevat. Wij lazen dezer dagen een ge schrift, dat ons de rillingen over het lichaam deed gaan! Het was een circulaire van de verenigingen van exploitanten van waterbedrij ven. Het ijzige nieuws was, dat vol gens de voorspellingen December 1954 een zeer koude maand zal zijn. Men houdt dan ook rekening met de mogelijkheid van bevriezing van drinkwaterinstallaties. De ziel is de zetel zowel van gelukzaligheid als van ellende Vorige week is de centrale commis sie voor georganiseerd overleg in amb tenarenzaken bijeen geweest onder voor zitterschap van mr. P. A. G. Ubink, voor een bespreking van een aan de minister van Binnenlandse Zaken uit te brengen advies omtrent een alge mene salarisverhoging voor het Rijks personeel, zulks in verband met de voor het particuliere bedrijfsleven aan vaarde verhoging van de richtlijnen voor de beloning met maximaal 6 pet. De commissie besloot aan de minister van Binnenlandse Zaken te adviseren tot toekenning van een salarisverhoging van 6 pet. aan het gehele rijksperso neel en aan de gepensionneerden uit overheidsdienst. Het opperbevel van de Amerikaanse luchtmacht heeft verklaard, dat in Chinhae op Korea is opgericht de eerste school om dienstplichtigen te leren hoe zij de communistische „hersenspoeling" in krijgsgevangenkampen moeten weerstaan en hoe zij die kampen kunnen vermijden of eventueel ontvluchten. Ongeveer 150 leerlingen per maand, allen behorende tot de luchtmacht, hebben in klassen van vijftig man de tot voor kort „topsecref'-school doorlopen, sinds deze in Mei met de cursussen is begonnen. De leider van de school is de luchtmachtkapitein Keith Young, een in Australië geboren intelligence-expert. De vlieger eerste klasse Albert Loete uit Rochester (N.Y.) kruipt hier onder prikkeldraad door bij een poging om te ontvluchten door een dergelijke ver sperring met de hulp van een plank. Een felle brand, waarvan de oor zaak nog onbekend is, heeft vanmor gen vroeg een timmermanswerkplaats aan de Industriestraat te IJmuiden volkomen in de as gelegd. In de werk plaats, een voormalige rokerij, die thans door de firma Mulder Rijke voornamelijk voor opslagplaats en eenvoudige werkzaamheden gebruikt wordt, bevonden zich o.a. twee alumi nium sloepen, elk voor 25 personen. De boten waren bestemd voor een Nederlandse werf, om vandaar naar het buitenland doorgeleverd te wor den. Deze boten alleen reeds verte genwoordigden een waarde van f 25.000. De schade wordt door verze kering gedekt. Vanmorgen om vijf minuten over half zes ontdekte de vissnijder P. Kra mer, die in de nachtploeg aan het werk was bij de visconservenfabriek Vico te IJmuiden, toen hij door het raam keek, aan de overzijde van de In dustriestraat, een rode gloed. Hij snelde naar buiten en alarmeerde een Twee personen zjjn gedood, twee zeer ernstig gewond en een licht ge wond bjj een verkeersongeval, dat Maandagmiddag gebeurde bij het kruis punt ParallelwegVaillantlaan in Den Haag. Vijf wielrijders, die op de Parallelweg voor de stopstreep wachtten, tot de op het kruis punt geposteerde verkeersagent de weg zou vrijgeven, werden van achter aan gereden door een met vier ton zand geladen vrachtauto, waarvan de rem men weigerden. De vijftigjarige mevrouw W. J. V.-P en de 28-jarige R. T. werden op slag gedood. De 45-jarige J. V., echtgenoot van de omgekomen vrouw, kreeg een bekkenfractuur en werd in ernstige toe stand in het ziekenhuis Zuidwal opge nomen. Het dertienjarige meisje P. B. had een ernstige shock en vermoedelijk ook ander letsel. Zij is eveneens in het ziekenhuis opgenomen, ook haar toe stand is ernstig. De verkeerspolitie heeft de vracht auto voor onderzoek in beslag genomen. De chauffeur verklaarde, slechts met matige snelheid te hebben gereden. Het kruispunt ParallelwegVaillantlaan ligt in de „put" voor het viaduct in de spoorlijn Den HaagDelft, zodat de weg ter plaatse helt. monteur, die op zijn beurt de brand weer waarschuwde. Deze was om vijf minuten voor zes ter plaatse. De vlam men sloegen toen reeds uit het dak Volgens de vissnijder, die de brand ontdekte, zou het begonnen zijn aan de rechterkant van het gebouw, waar een kantoortje is. Vandaar zag hij het vuur naar de deuren voortvreten. De brandweer bestreed het vuur met zes stralen, eerst onder commando van de heer Nijmeyer, later onder gezag van de commandant de heer P. J. de Klerk. De burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, kwam zich eveneens persoonlijk van het blussingswerk op de hoogte stellen. Waarschijnlijk met het oog op zijn vroegere bestemming was het perceel los gebouwd van de omliggende panden. De brandweer kon er dus aan alle kanten bij komen, maar stond voor een hopeloze taak. Door het nathouden van naastgelegen werk plaatsen, waaronder een houten loods, kon uitbreiding van de brand voorko men worden. Om acht uur vanmor gen kon de brandweer inrukken. Plaatselijk zware hagelval heeft ge durende het afgelopen weekeinde we derom belangrijke schade toegebracht aan de Zuid-Bevelandse fruitteelt. De ze keer viel veel hagel in de omgeving van Krabbendijke, waar enkele jonge fruitbedrijven zwaar werden getroffen. Advertentie (tot Woensdagavond) Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige, later tijdelijk krach tige Westelijke wind. Over het alge meen weinig verandering in tempe ratuur. Zon: 6.36-18.24. Maan: 9.29-18.39.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1