15 DODEN, 11 ZWAAR GEWONDEN Bus in razende vaart van Cauberg gestort Chauffeur kon plotseling m Vier verkeersongelukken te Breda: elf gewonden Dides van smaad beschuldigd 1 Vreemdelingenverkeer in le halfjaar met lh toegenomen Verward en ongezond M ORR Steward gevraagd te smokkelen goud Schoener in nood bij Terschelling Britse straal-tank Tot hoofd en hart Drie ongevallen op deselfde plaats wegens gladheid wegdek OUD-MINISTER BRUNE ACHT COMMISSARIS WYBOT LOYAAL Informant Baranès onvindbaar Grootste betonnen brug van Nederland Verwachtingen verre overtroffen Regen en wind Slachtoffer gehoord Schoenreparaties tien pet. duurder Loonsverhogingen Het weer J jS icjuu'ijcu iiüj! II DUFFEL MONTY-COATS DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1954 78sfe JAARGANG No. 26106 Scotland Yard in hinderlaag bij de K.L.M. Reddingboot neemt de opvarenden aan boord Hevige overstroming in Honduras Reeds minstens twee slachtoffers Wilde mevr. Soekarno vluchten? Moordaanslag te Haarlem Nog geen licht in affaire PYROMAAN IN ACTIE TE LICHTENVOORDE? Stoffelijk overschot van May aangespoeld? BUREAU SMEDESTRAA1 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr, W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVER ItNIItl ARIEF 28 cents oer milnmeter- hoogte Omroepers 16 cents per m.m -hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand f 640 per kwartaal Voor klachten over de berorglng na 5.30 uur 's avonds tel 21544 niet meer remmen (Van onze Limburgse redactie) De gevaarlijk hellende Cauberg te Valkenburg heeft gisteren een uit stapje van tweehonderd inwoners van het Belgische stadje Grace-Berleur (achtduizend zielen) bij Luik een tragisch einde doen nemen. Gepension- neerde mijnwerkers waren samen met hun familieleden en kennissen een dagje uit naar Zuid-Limburg, waar ze o.m. de Valkenburgse dierentuin be zichtigden. Rond drie uur braken de Belgen hier welgemoed op om hun pleziertocht voort te zetten. Voor 25 inzittenden van de laatste bus van een colonne van zeven eindigde deze rit enkele honderden meters verder, toen hun bus met een razende vaart de Cauberg af-zig-zagde, twee andere bussen passeerde, het monument op het Grendelplein met een krakende slag ver brijzelde en uiteindelijk tegen de gevel van het eethuis Hendriks tot stil stand kwam. Vijftien personen kwamen hierbij om het leven; velen werden ernstig gewond. Onbeschrijfelijk was het toneel waar mee de bewoners van het Grendelplein noodgedwongen werden geconfronteerd. Verspreid over het pleintje lagen twaalf afschuwelijk verminkte lichamen, van uit de zwaargehavende bus klonk een door merg en been dringend gekerm van gewonden op en van het ineenge storte monument trok tergend langzaam een akelige stofwolk omhoog. Bekomen van de allereerste verwarring stormden de omwonenden naar de telefoon om geestelijke en medische bijstand op te roepen. De paters van de Heilige Har ten van het in de buurt gelegen kloos ter konden de slachtoffers nog tijdig van de laatste Sacramenten der Ster venden voorzien, terwijl de drie plaat selijke artsen onmiddellijk medische hulp verleenden. Voor twaalf buspassagiers, zeven vrou wen, drie mannen en twee kindertjes, kwam deze hulp helaas reeds te laat, daar ze allen vrijwel op slag werden gedood. Inmiddels gearriveerde ambulance auto's van de geneeskundige diensten van Heerlen en Maastricht brachten de twaalf stoffelijke overschotten over naar de gemeentelijke magazijnen van Volgens onbevestigde berichten uit Londen zouden gisteren twee mannen zich tot een steward van de British European Airways hebben gewend om hem te vragen tegen een beloning van 500 pond enkele pakjes mee naar Duits land te nemen. De mannen hadden dui delijk laten doorschemeren, dat er goud In de pakjes zou zitten. De steward was biet op het voorstel ingegaan, maar had Scotland Yard gewaarschuwd. De politie zou hem nu foto's hebben getoond van personen, die er van ver dacht worden iets te maken te hebben met de opzienbarende goudroof voor het vrachtkantoor van de K.L.M. in Londen. De steward verblijft thans, volgens deze berichten, onder politiebewaking in zijn huis in Twickenham. Vannacht hehben dertig politiemannen in burger in hinderlaag gelegen in de buurt van het K.L.M.-kantoor in Jockey's Fields. Er was n.l. een tip ontvangen, dat de misdadigers van plan waren in gesto len uniformen een nieuwe goudroof te plegen. Er gebeurde evenwel niets bij zonders. (U.P.) Van een driemast schoener, die later de Deense „Hans Egede" bleek te zijn, die zich op de Noordergronden bij Ter schelling in een zeer hachelijke positie bevond, werden Woensdagavond nood seinen opgevangen. Het schip, dat geladen was met hout, maakte zware slagzij. De motorreddingboot „Brandaris" voer onmiddellijk uit en slaagde er in, even na elf uur alle acht opvarenden aan boord te nemen. Het Britse publiek heeft vandaag kun nen kennis maken met de eerste tank met straalaandrijving, een soort tegen hanger van het „vliegende ledikant" het vleugeiloze vliegtuig. Het pubiiek werd door het ministerie van bevoorra ding in fle gelegenheid gesteld een de monstratie bij te wonen van het „eerste zware voertuig, voortbewogen door een straalmotor" Er zjjn geen bijzonderheden over het nieuwe oorlogsvoertuig bekend gemaakt. De „straaltank" schijnt echter volgens hetzelfde principe te werKeri ais het „vliegende ledikant dat loodrecht kan opstijgen door een neerwaartse richting van de straal uit de motoren. Bij <je tank met straalaandrijving wordt ge bruik gemaakt van energie die geleid wordt langs een „waterrad-turbine". Evenals het „vliegende ledikant is de „straal-tank" nog in bet stadium van proefneming. Als eenmaal de gas turbine zijn deugdelijkheid voor dit doel heeft bewezen, zal men er toe. over gaan haar te gebruiken voor werkelijke gevechtwagens. CUP) De centraal-Amerikaanse staat Hon duras is getroffen door zware overstro mingen, die werden veroorzaakt door een tropische storm. Tot nu toe heeft de natuurramp twee slechtoffers geëist, maar men neemt aan, dat er nog ver scheidene andere slachtoffers te betreu ren zullen zijn. Op verzoek van de Ame rikaanse ambassade in Honduras heb ben de VS marine-vaartuigen, helicop- tères, reddingsvlotten en medische uit rusting gezonden. Na de overstromingen die door de storm werden veroorzaakt, dreigen nieuwe overstromingen door de zware regenval in het Honduraanse binnenland De Amerikaanse hulp wordt gezonden vanuit de Amerikaanse bases in Cuba on in de Panama-kanaalzone. Het zwaarst getroffen zijn de steden La Li ma en San Pedro Sula. (UP-Reuter) I Een dwaas heeft zijn antwoord op i de rand van zijn tong. Valkenburg. Van de dertien zwaar ge wonden werden er negen naar het St. Jozef ziekenhuis te Heerlen en vier naar het St. Annadalziekenhuis te Maastricht overgebracht. Tot de gewonden behoor de ook de 65-jarige Valkenburger A. Vijghen, gids van de gemeentegrot, die onbewust van het gevaar plotseling door de omlaagstortende bus werd ge grepen. Nog geen uur na het tragische onge luk was het getal doden reeds geste gen tot vijftien, daar drie van de ne gen gewonden in het St. Jozefzieken huis te Heerlen aan hun opgelopen verwondingen bezweken. Onbegrijpelij kerwijs kwam de chauffeur van de bus, de 37-jarige Roger Mils, die eerst kort in dienst is bij het Luikse reisbu reau La Wallonië, er met een onbedui dende hoofdwonde van af. Geheel overstuur, was hij de eerste uren niet in staat verklaringen over het ongeluk af te leggen. Eerst tegen acht uur kon den de hoogste Nederlandse en Belgi sche politie-autoriteiten hem een ver hoor afnemen. Midden op de Cauberg, aldus de le zing van de chauffeur, merkte ik dat de versnellingsbak defect was, waardoor ik niet meer kon remmen. Wat er ver der gebeurde? De terneergeslagen chauf feur weet het niet. Net zo min als een zijner collega's, die .Roger Mils als be zeten het stuur vastklemmend zag voor bijflitsen. De weinige overige ooggetui gen spraken elkaar tegen. Intussen was het een af- en aanrij den van auto's met functionarissen, o.a. mr. dr. F. Houben, Commissaris van de Koningin in Limburg, de burgemees ter van Valkenburg, de heer F. Breek- pot, die onmiddellijk na het gebeurde ter plaatse was, het parket uit Maas tricht, de consul van België, de heer J. Ubachs, en de plaatsvervangend burge meester van Grace-Berleur, Simon Pa- que. Rond negen uur begaven deze autoriteiten zich naar het gemeentelijk magazijn te Valkenburg om de lijken te identificeren. Hoewel men hierin niet aanstonds slaagde, kwam toch reeds vast te staan dat het vijfjarig meisje Humbler samen met haar twee-en-een- half-jarig broertje de dood vond, ter wijl haar 25-jarige moeder zwaar werd gewond. Van een ander gezin overleef den vader en dochter Wilmot deze ramp niet meer. Tot laat in de avond drom den nog Valkenburgers op het Grendel plein samen, ieder hun eigen verklaring zoekend voor het tragische ongeluk, uit rouw waarvoor alle amusementsvoorstel lingen in Valkenburg werden afgelast. De verongelukte bus. (Van onze correspondent) Twee ernstige verkeersongevallen vonden gistermorgen in Breda plaats. Nabij het kruispunt de Driesprong kwa men een vrachtauto en een militaire manschappenwagen met elkaar in bot sing, omdat de chauffeur van de vrachtauto geen voorrang verleende. Negen militairen, die achter In de man schappenwagen zaten, werden op de weg geslingerd. Op de rotonde bü de Liesboschlaan en de Beekse baan slipte een autobus met dertien chauffeurs uit Den Haag van de weg af. Een der in zittenden werd ernstig gewond. Kort na dit ongeval slipte een motorrijder op dezelfde plaats en even daarna een auto, die op de bus in de berm van de weg terecht kwam. In totaal werden bij al deze ongelukken elf personen gewond. De militaire manschappenwagen was op weg van Breda naar Oosterhout en reed op de voorrangsweg, toen de chauffeur van de vrachtwagen, J. S. uit Mill, die uit Tilburg kwam, op de militaire wagen inreed. Van de elf inzittenden, van wie zoals gemeld negen personen op de weg terecht kwamen, werden er twee ern stig gewond. Niet lang daarna werden nog twee ernstig gewonden het St. Ignatiuszie- kenhuis binnengebracht. Zij waren het slachtoffer geworden van het door de regen spiegelglad geworden wegdek van de rotonde in de rijkswegen van Rot terdam naar Breda, Breda naar Ant werpen en Breda naar Roosendaal. Een bus met dertien chauffeurs, die op weg waren naar Frankrijk om daar Renault- auto's te gaan halen, was in de berm h3? ,?e We.g terecht gekomen. Kort na dat de politie ter plaatse was aangeko- i men slipte de motorrijder H. de W. uit Den Haag op precies dezelfde plaats, maar de man bracht het er zonder kleer scheuren af. Zijn motor werd licht be schadigd. En nog even later zorgde de chauffeur, P. v. d. V. uit Maassluis er voor, dat het spreekwoord „driemaal is scheepsrecht" gebruikt kon worden. Ook hij verloor de macht over zijn stuur en slipte tegen de in de berm van de weg gelegen bus. Hij kwam met de schrik vrij. Zijn auto werd zwaar beschadigd. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Het drama van de lekkën, ook wel de zaak-Dides genoemd, beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. De heer de Resseguier gaat rustig voort met zijn verhoren van hoge ontzette en nog heer sende politie-autoriteiten, in de hoop te kunnen ontdekken wie de dader is van deze aanslag op de veiligheid van de staat, wie de inhoud van de geheime besprekingen van het Nationaal Defen sie Comité heeft uitgeleverd aan ande ren. Deze anderen zijn op de eerste plaats de communistische partij en dus Moskou en ook, zo antwoordt men uit de communistische hoek, de Amerika nen. Hiertegen zou ingebracht kunnen worden dat de mate van hartelijkheid van de relaties Parijs-Moskou en Pa- rijs-Washington niet dezelfde is, maar voor een goed nationaal patriot als een Franse communist gaat een dergelijke redenering niet op. Het spreekt vanzelf dat de tegenstan ders van het regiem Mendès-France deze zaak ook uitbuiten. Een merkwaardig licht werpt „Le Monde" op deze zaak, door de volgende volzinnen achter elkaar te plaatsen in zijn nummer van gisteravond: „Bij de reeds bekende drie lekken moet nog een vierde gevoegd worden, dat na melijk na de bijeenkomst van het Na tionaal Comité van Defensie op 24 Juli 1953 onder het Kabinet-Laniel. De heer Mitterand was toen geen minister van Binnenlandse Zaken. Degenen die hem verwijten geen spoed betracht te heb ben met het onderzoek zouden dit ver wijt ook aan zijn voorganger kunnen richten." De „Figaro" antwoordt hedenmorgen hierop, dat de voorzitter van het Na tionaal Comité van Defensie na het eerste lek zijn afkeuring over het gebeurde in de volgende zitting te kennen gegeven heeft en het gezag van dit hoge college geen afbreuk heeft willen doen door een openbaar onderzoek te gelasten. Tenslotte is er de strijd op leven en dood tussen d~ verschillende politie corpsen, die een melodramatisch bij verschijnsel vormt. Op de beschuldiging van commissaris Dides, dat het hoofd van de Franse veiligheidspolitie, Wy- bot, lid zou zijn van de communistische partij, heeft deze geantwoord dat het niet waar is. Om zijn ontkenning kracht bij te zetten heeft hij zijn advocaat op dracht gegeven commissaris Dides een proces tot schadevergoeding van vijf millioen francs aan te doen. De voormalige minister van Binnen landse Zaken, de heer Brune, die in 1952, op het ogenblik van de huis zoekingen bij de communisten, verant woordelijk bewindsman was, heeft ver klaard deze strijd tussen ambtenaren van de politie tc betreuren. Hij acht zich verplicht te verklaren dat hij de heer Wybot nooit heeft verdacht en dat diens actie onder zijn bewind altijd loyaal geweest is. Zonder nadrukkelijk het bestaan van de bewuste lidmaatschapskaart te ont kennen stelt de minister vast dat der gelijke kaartjes op zichzelf nog geen bewijs vormen van gebrek aan trouw De vrouwenorganisatie „Perwari' heeft bij de regering en het parlement van Indonesië eisen ingediend in ver band met het huwelijk van president Soekarno met mevr. Hartini. De orga nisatie heeft vernomen, dat mevr. Fat- mawati niet op de hoogte was gesteld van het voorgenomen huwelijk en dat zij voorbereidingen had getroffen het paleis te verlaten. Uit gegevens betreffende het vreem delingenverkeer in Nederland geduren de het eerste halfjaar van 1954, blijkt, dat het bezoek van buitenlandse toeris ten aan ons land in deze periode bijzon der gunstig geweest is, aldus deelt het A.N.V.V. mede. Het aantal buitenlandse overnachtin gen bedroeg 922.650. Het aantal gasten 435.930 gedurende de eerste helft van 1953 resp. 710.036 en 327.982). Het aan tal overnachtingen van de buitenlandse bezoekers ~eeft dus een stijging te zien van 30% ten o zichte van de overeen komstige periode van 1953 (aantal gas ten 33%). De meest in het oog springende stij ging betreft die der Duitse overnach tingen, het aantal waarvan een toe name te zien gaf van 83%, Hierna volgen, in kwantitatieve volg orde, de Amerikanen, de Engelsen, de Belgen en Luxemburgers en 'de Fran sen. Er is een in het oog lopend ver schil te constateren in de voorkeur, die bepaalde groepen van nationali teiten aan de dag leggen bij hun keuze in het bezoeken van de grote steden in het Westen des lands en anderen, die het overige gedeelte van Nederland prefereren. Zo blijkt, dat In Exel bij Lochem wordt de grootste betonnen boogbrug van ons land gebouwd. De brug krijgt een lengte van 100 meter met een overspanning van 67 meter. De breedte van het wegdek is zeven meter, waarbij aan weerszijden nog trottoirs komen van 2% meter breedte elk. De brug ligt in de weg LochemLaren (Gld.). Binnen afzienbare tijd hoopt men de rijvloer ie kunnen storten. Wanneer de bouw niet door het weer belemmerd wordt, kan de brug in het voorjaar van 1955 gereed zijn. de Amerikanen, Fransen, Engelsen en de geallieerde militairen uit Duits land voor het merendeel in de ge noemde steden logeren, terwijl de be zoekers uit Duitsland, Oostenrijk, Denemarken er Zweden voor het merendeel in het overige gedeelte van ons land verblijven. Onbewust wer ken laatstgenoemde mede aan de zo zeer gewenste en noodzakelijke „spreiding in ruimte". Op grond van de geregistreerde resul taten kan gezegd worden, dat ons land en met name de bij onze toeristische industrie direct en indirect betrokken bedrijven, behoudens enkele uitzonde ringen, kunnen terugblikken op een gunstig toeristisch halfjaar. De voor spelling van enkele pessimisten, die meenden, dat het hoogtepunt reeds in 1953 bereikt was, blijkt onjuist. (Van onze weerkundige medewerker) Een koude en gure, stormachtige Noordwester woei er gisteren over ons land, waarin hagel- en onweersbuien voorkwamen. Vanmorgen werd op en kele plaatsen meer dan 10 mm regen gemeten. De dag begon vrij rus tig, maar in het Noordwesten viel op nieuw regen, onder invloed van een nieuwe depressie, die met tot krachtig of hard toenemende wind van Schot land naar de Noordzee trekt. De aan voer van zeer koude lucht uit de Pool- zar. wordt hierdoor tijdelijk afgesneden, maar morgen mag opnieuw aanvoer van koudere lucht met enkele buien worden verwacht. ter, opzichte van de staat van deze ambtenaren. De door de heer Dides ge geven verklaringen noemt hij „ver ward". Deze twist tussen politieautoriteiten blijft evenwel naast de eigenlijke zaak staan: de opheldering van de lekken. Terwijl tevens voor velen tot op heden de wijze, waarop het con tact met de communistische partij werd afgesneden door de naam van Baranès bekend te maken, nog vreemd aandoet. De commissie van onderzoek wil Baranès horen, doch deze is sindsdien niet meer thuis verschenen en zijn verblijfplaats schijnt onbekend te zijn. De Haarlemse recherche heeft gis termiddag het slachtoffer van de Vrij dagmorgen in Haarlem gepleegde moord aanslag, de 44-jarige mevrouw B., aan een verhoor onderworpen. Mevrouw B. ligt nog steeds in de Mariastichting. Haar toestand blijft zich gunstig ont wikkelen. Tijdens het verhoor beves tigde zij alleen het vermoeden van de politie, dat de heer R. v. L. eerst op haar gevuurd had en daarna de hand aan zichzelf heeft geslagen. Zij weiger de echter iets mede te delen over de motieven van het drama In overleg met de werknemersorgani saties heeft de Federatie van Schoen makerspatroonsbonden besloten aan de werknemers in het maatschoenmakers- en schoenherstellersbedrijf zes pet. loonsverhoging uit te betalen op de rechtens geldende lonen. Dit besluit is voor de federatie de aan leiding geweest het prijsbeleid in de schoenmakerij te herzien. Geconsta teerd werd, zo deelt de federatie mede, dat met de loons- en huurverhoging per 1 Januari 1954 geen gelijke tred gehou den was ten aanzien van de prijzen. De nieuwe loonsverhoging, plus de factor van het optrekken van de lonen van de C.A.O. en het uitbetalen van vacantietoeslag. maakt het noodzakelijk, na afweging van alle in het geding zijn de aspecten, de prijzen van schoenrepa raties en van maatscboenwerk met tien procent te verhogen, op basis van de gel dende prijzen per 1 Januari 1954. De organisaties die partij zijn bij de collectieve arbeidsovereenkomst voor de Nederlandse schoenenindustrie heb ben overeenstemming bereikt over de loonsverhoging. Overeengekomen is, dat in afwachting van een herziening der loontabellen de rechtens geldende lonen met ingang van de loonweek waarin 1 October 1954 valt per week met zes procent zullen worden ver hoogd. In de Woensdag gehouden vergade ring is tussen de werkgevers- en werk nemersorganisaties in de zuivelindus trie overeenstemming bereikt over de toepassing van de algemene vergunning tot verhoging der rechtens geldende ga rantielonen. Besloten is het College van Rijksbemiddelaars te verzoeken goed keuring te verlenen tot het verhogen der lonen met ingang van 3 October. Naar aanleiding van het besluit van de regering inzake loonsverhoging heeft de Mijnindustrieraad tijdens zijn Woens dag gehouden vergadering nieuwe ver ordeningen vastgesteld betreffende het grondloon der houwers en betreffende het beginloon der arbeiders van func tiegroep lila. Bij deze verordeningen worden bedoeld grondloon en begin loon waarvan de overige lonen wor den afgeleid met 6 procent verhoogd en onderscheidenlijk vastgesteld op 14,31 per dienst en 1,05 per uur. Men vermoedt, dat in Lichtenvoorde een pyromaan aan het werk is. In drie weken tijds zijn vier branden uitgebro ken in de buurtschap Zieuwent. Bij de landbouwer E. waren het achtereenvol gens een schuur, een roggemijt en een havermijt en bij zijn buurman H. was het eveneens een schuur, die in brand raakte. De branden begonnen telkens in het schemerdonker. De bewoners van de buurtschap houden nu de wacht. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. T~\ e situatie in de Nederlandse J voetbalwereld is nog steeds -*verward. Naast de K. N. V. B. immers bestaat de N. B. V. B., de Ne derlandse Beroepsvoetbalbond, en het publiek heeft belangstelling voor de verrichtingen van de spelers in alle twee de bonden. Men zou geneigd zijn te zeggen, dat dit een typisch Neder lands verschijnsel is, althans, dat zulks geen uitzondering vormt in de Neder landse sportwereld. Het moge dan zo zijn, maar dat neemt niet weg, dat het een bijzonder pijnlijk en vooral zeer ongezond verschijnsel is. Iedereen, die het beste voor heeft met de sportbeoefening in Nederland en dus ook met de voetballerij, vraagt zich uiteraard af of er geen einde kan komen aan de huidige situatie. Zoals men weet zijn reeds pogingen gedaan, om een oplossing te vinden. De N. B. V. B. namelijk heeft reeds twee keer aan de K. N. V. B. gevraagd over deze affaire te spreken en te trachten tot overeenstemming te komen. De eerste keer was in Juni, toen de N. B. V. B. dus feitelijk nog op volle toeren moest komen, de tweede keer enkele dagen voor de laatste bondsvergade ring, dus in Augustus. De K. N. V. B. heeft in Juni zonder meer geweigerd een gesprek aan te knopen, doch heeft in Augustus onder druk van een bepaalde groep der leden ge hoor gegeven aan het verzoek van de N. B. V. B. Het gesprek heeft echter geen enkel resultaat opgeleverd. De N. B. V. B. heeft aan de K. N. V. B. bepaalde voorstellen gedaan, die elders in dit nummer nader zijn omschreven. De K. N. V. B. heeft op zijn beurt ook een voorstel gedaan: het zonder meer laten verdwijnen van de tegenpartij. De leden van de N. B. V. B. konden terugkeren in de K. N. V. B. En aangezien zowel de K, N. V. B. als de N. B. V. B. aan hun standpunt vasthouden de N. B. V. B. wenst, dat de tien geformeerde clubs blijven bestaan, de leiders zijn bereid om zich, zodra overeenstem ming is bereikt, terug te trekken is er in feite niets bereikt. Weliswaar heeft de delegatie van de K. N. V. B. beloofd, zo heeft de voorzitter van de N. B. V. B. verklaard, zich te beraden over de voorstellen van de N. B. V. B. en schriftelijk te zullen antwoorden, maar zulks is nog niet gebeurd en zal misschien ook niet geschieden. Dat laatste kunnen wij niet erg waarde ren. Men mag toch van de K. N. V. B. de nodige fatsoenlijke beleefdheid verwachten. Een briefje van twee re gels voldoet reeds hieraan. Men kan nu over allerlei onderwer pen van mening verschillen. Bijvoor beeld of de oprichting van de N. B. V. B. wel verantwoord en hoffelijk is geweest. Wij persoonlijk zouden ons willen aansluiten bij degenen, die „neen" zeggen. Maar het feit ligt er nu eenmaal en men heeft er dus re kening mee te houden. In elk geval zal men moeten toegeven, dat de op richting van de N. B. V. B. het in voeren van het betaald voetbal in de TC. N. V. B. heeft bespoedigd. Niet, dat wij voorstanders zijn van profes sionalisme, maar twee feiten mag men in dit verband ook niet uit het oog verliezen. De internationale tendenz, om sportslieden bepaalde vergoedingen te geven voor het verrichten van spor tieve prestaties, grijpt steeds meer om zich heen. Nogmaals: wij betreuren dat, maar het is, men verhele dat niet, een teken des tijds. Ook de sportwereld staat onder in vloed van de zich steeds duidelijker manifesterende decadentie onder de massa. Ten tweede zal men moeten toegeven, dat ook in de amateuristi sche K. N. V. B. de verhoudingen verre van gezond waren, dat de be taling van spelers, in welke vorm ook, reeds via een achterdeur was bin nengehaald en dat in dit geval een openlijke vorm van betaling, geregle menteerd dus, de voorkeur verdient. Maar, zoals gezegd, men kan hier over van mening verschillen. Eén ding staat vast: in de Neder landse voetbalwereld heerst thans een wantoestand. Nu heeft de N. B. V. B. voorgesteld, om een oplossing te zoe ken. De N. B. V. B. stelt bepaalde voorwaarden en, de verhoudingen in aanmerking genomen, wellicht niet geheel ten onrechte. De N. B. V. B heeft voorts een formule meegebracht, die in principe een gezonde regle mentering van het beroepsvoetbal in Nederland mogelijk maakt. De K. N. V. B. wil hier niets van weten en heeft formeel gezien gelijk. Het lijkt ons echter, dat de realiteit anders is. Er is maar één oplossing. Het voet bal in Nederland dient beoefend te worden in enkelvoudig organisatorisch verband. Beide partijen, waarvan de één, de N. B. V. B., nog steeds bereid is tot overleg, zijn hiervan overtuigd. Late men dus trachten zo spoedig mo gelijk tot deze, enig gezonde, situatie te komen. Ter hoogte v. n kilometerpaal 47 is te Castricum aan Zee het licharm aan gespoeld van een onbekend mansper soon. Het betreft hier vermoedelijk het stoffelijk overschot van de Britse Ka naalzwemmer Ted May, vader van negen kinderen, die in de nacht van 7 op 8 September bij Kaap Gris Nez aan de Franse kust zonder toestemming van de Franse autoriteiten te water ging om te trachten zonder volgboot het Kanaal over te steken en nadien spoor loos was. Advertentie RISSTI ISTR 4 1 HAARLEM TEL 13439 RA DAM -TFI 717162 (tot Vrijdagavond) Veel bewolking met af en toe wat regen of motregen. Matige, tijdelijk vrjj krachtige Westelijke wind. In de nacht en ochtend minder koud. In de namiddag zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zon: 6.39-18.20. Maan: 11.44-19.34.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1