Britse troepen zullen onder NATO-gezag blijven Eerste troef uit handen van Mendès-France geslagen Loonsverhoging van 15 pet. binnen een jaar gevaar voor lonende export Kortere academische opleiding voor industrie-leiders bepleit Delftse studenten belegeren Tilburgse sociëteit Fiscale compensaties gelijk met huurverhoging (uiterlijk 1 Julias.) Directeur Buma officier O.-N. Op en top Amerikaans! Afgeronde studie met eigen graad VERRASSENDE VERKLARING VAN EDEN yg mm VERGADERING CENTR. SOCIAAL WERKGEVERSVERBOND DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1954 PAGTNA 3 - - Ouwerkerk kiest nieuwe gemeenteraad Nieuw gebouw bij 40-jarig bestaan Dr. Drees naar congres van Labour te Scarborough Origineel Amerikaans recept van Wallbrook Tobacco Co. Inc. Goldsboro, North Carolina U.S.A Originele Amerikaanse vulling en melange van de fijnste en rijpste tabakken. Originele Amerikaanse King Size lengte 84 mm. U geniet langer en intenser voor Nota van toekomstige loonpolitiek op komst Zuiveringsactie in het Pekalonganse Rede van mr. Meynen voor Werkgeversbond in onze speciale verslaggever) land zulke toezeggingen doel* J?*®" (Van onze speciale verslaggever) LONDEN, hedenochtend. John Foster Dulles en Anthony Eden hebben gister middag op de conferentie der negen mogendheden in Londen officiële verklaringen afgelegd. Dulles om te zeggen, dat hij wanneer de conferentie tot bevredi gende overeenstemming komt aan de president der Verenigde Staten zal voorstellen alle toezeggingen van steun en bijstand, door de Verenigde Staten aan E.D.G. gedaan, aan deze nieuwe eenheid te vernieuwen.^ Eden om te verzekeren, dat het Verenigd Koninkrijk in het geval van overeenstemming de zelfde troepenmacht op het vasteland zal houden, welke het daar nu heeft en dat het deze noch zal verminderen noch terugtrekken dan in overeenstemming met de meerderheid van de Brusselse verdragsorganisatie. Alle Britse politici mits gaders de Britse pers happen naar adem: Engeland heeft zich op het vasteland van Europa gebonden en onder worpen aan het oordeel van een Europese organisatie. Men spreekt van een geweldige ommekeer in de Britse politiek, van een revolutie, die de wereld doet schud den. Het is natuurlijk bijzonder waardeerbaar, dat Enge land zulke toezeggingen doet. Men mag er inderdaad een flauw teken in zien, dat Groot-Brittannië aan de eisen van de tijd begint tegemoet te komen. Men moet er tenslotte Mendès-France nog dank voor weten ook. Zonder zijn dwarsdrijven zou Engeland zelfs dit kleine stapje over de Europese brug niet gezet hebben. Er kan op de duur natuurlijk van alles uit voortkomen in de goede richting, maar voor het ogenblik betekent het in werkelijkheid toch niets meer dan dat Engeland zijn kleine strijdmacht, die op het Europese continent onder Saceur de Europese opperbevelhebber in de NATO- organisatie gesteld is, verbindt daar te houden en niet terug te trekken zonder de instemming van de meerderheid der betrokken Europese mogendheden. Engeland maakt daarbij slechts twee voorbehouden: het acht zich aan deze toezegging niet gebonden, wanneer zich een acuut noodgeval overzee zou voordoen. En in de tweede plaats: als de handhaving van deze strijd krachten op het vasteland ooit een te zware financiële druk op het Verenigd Koninkrijk zou veroorzaken, dan zal Engeland de kwestie voorleggen aan de Noord- Atlantische Raad, teneinde van deze een herziening van de financiële voorwaarden te vragen. Tegelijkertijd verzekert Dulles, dat de Verenigde Staten dezelfde hulp zul len blijven verlenen aan een nieuwe overeenkomst die tot eenheid van Eu ropa leidt, dezelfde hulp als zij aan EDG gegeven zouden hebben. De Ver enigde Staten en Engeland zijn dus weer met elkaar in één lijn getreden. De lijn is: de Noord-Atlantische ver dragsorganisatie blijft nummer één. Voor Engeland staat het vast, dat daarnaast of daaronder het Brussels verdrag uitgebreid moet worden met Duitsland en Italië, opdat deze zuiver Europese organisatie de waarborgen van Engeland zal kunnen ontvangen en zijn representatieve mening aan Engeland, dat er zelf deel van uit- maaakt, zal kunnen kenbaar ma ken. Over dit laatste heeft Dulles zich weliswaar niet uitgelaten, doch men mag aannemen, dat hij zich niet tegen een Brusselse verdragsorganisatie zal verzetten, indien de Europese mogend heden het daarover eens zullen worden. Het blijkt uit de bewoordingen die Eden in zijn communiqué gebruikt dui delijk, dat hij Saceur ziet als de mili taire leidende instantie in dit gehele kader. Hij spreekt niet alleen van de troepen, die zijn toegewezen aan Sa ceur hij noemde vier divisies en de tactische luchtstrijdkrachten maar hij voegt er aan toe: ,,or whatever Saceur regards as equivalent fighting capacity". De militaire opperbevelheb ber van NATO blijft dus de technische toonaangevende instantie volgens de Engelse opvatting. De reacties van de andere ministers waren suikerzoet. Mendès-France sprak van een „machtige bijdrage" („puissan- te contribution"), Adenauer dankte Eden in naam van het gehele Duitse Volk (ook het Oost-Duitse derhalve) en de andere ministers gebruikten woor den van gelijke lovende strekking. Pear son verklaarde namens Canada, dat ook wat zijn land betreft er niets zal veranderen in de verplichting en bij dragen, die het op zich genomen heeft. En nu, zo begon men zich gister avond laat in Londen af te vragen, nadat men enigszins bekomen was van de eerste ontroering, die de En gelsen zelf over hun daad zo demon streerden, hoe staan we nu eigenlijk? Wat de Engelse stap op zichzelf en ovor de toekomst ook mag betekenen, in 't gevecht van dit ogenblik beteken; zij boven alles, dat Mendès-France nu een troef uit de handen is geslagen. Engeland heeft zich gebonden en de Franse premier heeft onmiddellijk be grepen, dat hij op dit moment zelfs niet meer kon vluchten in de klacht over een te geringe bijdrage van En geland. Deze Franse eis is vervuld. Men kan ook zeggen, dat de klem, waarin alle andere partijen Mendès- France hopen vast te zetten, op één punt is aangedraaid. Nog meer eisen Maar de Franse premier heeft nog altijd andere eisen, die niet mals zijn. Daar is onveranderlijk de Saar ook al zijn Adenauer en Mendès-France overeengekomen deze kwestie pas na de Londense conferentie opnieuw onder de loupe te nemen en daar is bovendien zijn voorstel van de Euro pese verdragsorganisatie, die een be schikkingsmacht zou moeten uitoefenen over de bewapening, de toewijzing van wapenen en de opdrachten voor wapen leveranties waaraan vastgekoppeld is het denkbeeld van de Franse premier om niet alleen geheel West-Düitsland maar ook de Benelux-landen en Noord- Oost Frankrijk als gevarenzone aan te wijzen, waarin de vervaardiging van De ministers van Buitenlandse Za ken der negen landen met hun adviseurs aan de conferentietafel. Tweede van links: Foster Dulles, in het midden Anthony Eden en rechts Paul Henri Spaak. zware wapens en atoomwapens verbo den is. Men moet natuurlijk afwachten wat de Duitsers hier onder de nieuwe verhoudingen op zullen zeggen, of schoon zij er vermoedelijk niet veel te gen in zullen kunnen brengen en nood gedwongen deze pil zullen moeten slik ken maar voor de Benelux-landen zijn deze gedachten practisch onaan vaardbaar. Wanneer de bepalingen zo ruim zouden worden geredigeerd als Mendès-France het wenst, zouden zij vRor 'n belangrijk deel van hun indus triële productie afhankelijk worden van de instemming der Brusselse ver dragsorganisatie, waarin zij uiteraard een minderheid vormen; hun handel zou volkomen scheefgetrokken raken en zij zouden bovendien alle gelegenheid missen om de atoomenergie voor ci viele doeleinden te ontwikkelen, tenge volge waarvan ze economisch zwaar achterop zouden geraken. Op het eerste gezicht strookt het Franse plan al niet met de Ameri kaanse denkbeelden, inzonderheid ook niet het Amerikaanse voornemen een wereldatoomorganisatie op te richten. Ook de Engelse voorstellen, waarin nu onbewimpeld het zwaartepunt gelegd wordt op NATO, lijken moeilijk met de Franse verlangens te verenigen. Dit kan voor Frankrijk evenwel een reden opleveren om des te hardnekkiger vast te houden en men moet natuurlijk af wachten welk spel Engeland daar dan in zal gaai» spelen. Wantrouwen Zo bezien heeft de Engelse toezeg ging van gisteren maar een heel klein deel van de onenigheden weggeno men. Die onenigheden zijn in werke lijkheid nog heel groot, al blijven zq tot op dit moment voornamelijk be perkt tot de kring van de experts, die teksten moeten uitbroeden. Noch tans heeft Mendès-France zich ge noodzaakt gezien een nota over de kwestie, waarin hij zijn opvattingen zal preciseren en argumenteren, toe te zeggen. Ook Spaak, die naar een middelaarsrol zoekt en eigenlijk van nature wel voelt voor een materieel meer betekenende Europese verdrags organisatie als hij Mendès-France maar durfde vertrouwen heeft een nota toegezegd, waarin hij zijn mening over zulk een organisatie en de be voegdheden die zij wel en niet be hoort te hebben uiteen zal zetten. Ook daarin mag men dan weer een poging zien om de Franse premier in de hoek te drijven, waar hij ten laatste kleur zal moeten bekennen en onom wonden zal moeten laten blijken of hq nu een redelijke oplossing wenst of niet. Want altijd blijft zijn neiging om met Rusland alleen een spelletje te spelen op de achtergrond bij al deze beraad slagingen. En tenslotte huist ergens in het achterhoofd van Eden dit verlan gen om met Moskou in een nieuw ge sprek te komen ook nog altijd. Dit alles maakt de sfeer van deze conferentie ietwat griezelig. Men weet nooit zeker of de woorden, die hier ge sproken worden niet een tweede bedoe ling hebben. En vooral de kleine landen moeten voortdurend bevreesd zijn voor een onverwachte zet, waarbij hun le vensbelangen onder de tafel zullen wor den geveegd. En per saldo gaat het hele streven toch uit naar een veilig stelling van belangen volgens de me thode van redelijke wilsovereenstem ming. Er loopt door deze hele confe rentie een rimpel van wantrouwen. Eden's verklaring heeft, hoe rs nuttig ook, die niet kunnen «NjR gladstrijken. L3lJ Wynand Fockink Tegen middernacht arriveerde Dins dagavond een aantal Delftse studenten per autobus te Tilburg om er een „vriendschappelijk" bezoek af te leg gen bij hun collegae van de Katholie ke Economische Hogeschool in het so ciëteitsgebouw op den Heuvel. De vriendschappelijkheid scheen, er aan vankelijk een van een hardhandig soort. Nademaal de komst te voren bleek aangekondigd te zijn en men vermoed de, dat een en ander een ietwat verniel zuchtig karakter zou dragen, hadden de gastheren hun eigendom zo stevig mogelijk gebarricadeerd en hielden zij zich binnen ter verdediging van lijf en goederen gereed. Toen de Delftenaren zich voor de be storming in slagorde schaarden, regen de het allerlei projectielen vanuit de belegerde veste. De bezoekers lieten zich echter niet afschrikken en met een meegevoerde „stormram" moesten de toegangspoorten en de ramen het ont gelden. Het geheel werd weinig min der dan een grote ruïne. Geen ruit bleef er heel in het pas vorig jaar zo keurig gerestaureerde gebouw. Maar de „inge- slotenen" hielden niettemin stand. Pas na vredesonderhandelingen kon de langdurige strijd beslecht worden. De Delftenaren werden tot het inwen dige van de belegerde veste toegelaten, om er het verbroederingsfeest met een hartige dronk te vieren. Politie en een grote mensenmenigte, die de veldslag waren komen bijwonen, vermaakten zich uitermate in het ge val. Toen de Tilburgse groenen de volgen de morgen het opruimingswerk ver richtten, bleek de stormschade niet on belangrijk. Over de betaling er van zul len de senatoren van de beide corpsen zich allicht nader beraden. „Persoonlijke ongelukken" kwamen niet voor. Omtrent de vraag, of er op tegenbe zoek gezind wordt, staat nog niets vast. In Ouwerkerk is Woensdag een nieu we gemeenteraad gekozen. De zetelver deling is geworden: P. v. d. A. 4; V.V.D. 2; gecombineerde lijst A.R. en Staatk. Geref. 1. Bij de verkiezingen in 1949 was de zetelverdeling: P, v. d. A. 4; Staatk. Geref. 1; V.V.D. 2. Het hoogtepunt van de receptie, die de Buma (bureau voor muziek-auteurs- recht) Woensdagmiddag in zijn nieuwe gebouw aan de Herengracht 458 te Am sterdam heeft gehouden ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum en de offi ciële ingebruikneming van het ge bouw, was ongetwijfeld de mededeling van mr. J. C. Tenkink, secretaris-gene raal van het departement van justi tie, dat het H. M. de Koningin be haagd heeft de directeur van het bu reau, mr. C. A. Wiessing, te benoemen tot officier in de orde van Oranje Nas sau. Het woord werd voorts gevoerd door de schrijfster Emmy van Lokhorst, die namens de vier aangesloten ver enigingen (de vereniging van letter kundigen, de vereniging van muziek handelaren en -uitgevers, het genoot schap van Nederlandse componisten en de woord- en toondichters der lich te muziek) een door de beeldhouwer Zondaar vervaardigd beeldje aan bood, voorstellende een staande man nenfiguur, die zichzelf bij het zingen begeleidt op de harp. Onder de aanwezigen op de druk be zochte receptie bevonden zich o.m. de wethouder voor onderwijs en kunst zaken van de gemeente Amsterdam, de vice-president van de CISAC de inter nationale organisatie, waarvan de Bu ma deel uitmaakt, de Fransman Al- bert Willemetz, de directeur van het Zwitserse Bureau, Adolf Streuli en taï van vooraanstaande figuren uit de scheppende en uitvoerende muziekwe reld De voorzitter van de Buma, mr. Guillaume Landré, dankte de sprekers. Het nieuwe gebouw, in de „bocht" van de Herengracht, is een van de statige koopmanshuizen, waarin o.m. oud-burgemeester Dedel heeft gewoond. De architecten A. J. C. Kleqkamp en A Staal, die de leiding hadden bij de restauratie en de verbouwing, kregen de opdracht de monumentale voorge vel en alles wat binnen van waarde was zorgvuldig te restaureren. Aan de achterzijde zijn geheel nieuwe kantoor ruimten verrezen. Dr. W. Drees is vandaag naar Enge land vertrokken voor een particulier bezoek van enkele dagen. Hij zal het congres der Labourpartij in Scarbo rough bijwonen. Vermoedelijk zal hij Zaterdag naar Nederland terugkeren. Advertentie hH ppn vnlcpnrip pelecenheid de con- In zijn rede op de algemene ledenvergadering van het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond te Scheveningen heeft de voorzitter mr. F. H. A. de Graaff erop gewezen, dat het Nederlandse loonpeil gemiddeld waarschijn lijk 15 pCt. omhoog zal gaan binen een jaar. De Januari-verhoging is im mers neergekomen op een verhoging van 9 pCt., terwijl het zich laat aan zien, dat de jongste verhoging van 6 pCt. op ruime schaal zal worden gerealiseerd. Het is duidelijk, aldus spreker, dat een lastenverzwaring in deze orde van grootte voor tal van bedrijven, met name die welke veel exporteren, moeilijkheden zal kunnen opleveren. Verlaagde prijzen en stijgende kosten kunnen, wanneer dan niet verhoogde productiviteit de moeilijkheden opvangt, licht de situatie doen ontstaan, dat niet meer lonend kan worden geëxporteerd. slissing ter beslechting van een geschil dat partijen verdeeld bleef houden. Spreker noemde het voorts terecht, dat men de waarde van onze valuta niet in aanmerking laat komen als een instrument van economische politiek. Elke maatregel van deze aard zou het karakter van willekeur hebben en een beslissing hierover zou veel tijd vra gen, waarover het bedrijfsleven in de regel niet beschikt. In verband met de grote waarde, die spreker voor de toekomstige loonpo litiek toekent aan desbetreffende no ta's van de S.E.R. meent hq, dat Derhalve zal zowel het karakter van de jongste loonmaatregel, de werkne mers te doen delen in de toegenomen welvaart, als de noodzaak het kosten- peil niet nodeloos te doen stijgen, aan leiding dienen te geven tot het be trachten van een zo groot mogelijke reserve ten aanzien van prijsverho gingen als gevolg van de nieuwe loons verhoging. Spreker noemde het begrijpelijk, dat de drang naar reële loonsverhoging zich dit jaar heeft gemanifesteerd. Hij merkt hierbij echter op, dat verschil lende andere categorieën inkomenstrek kers nog niet in dezelfde relatief gun stige positie verkeren als thans de handarbeiders. Teneinde nieuwe nivel lering te voorkomen, beveelt spreker aan een overeenkomstige verhoging als toe gekend aan de weekloners toe te staan aan het personeel op maandsalaris, Mr. de Graaff verheugde er zich over dat een basis was gevonden, waar op partijen zich t.a.v. de loonsverhoging hebben kunnen verenigen, hierdoor be staat over en weer verantwoordelijk heid, die van een andere orde is dan de verantwoordelijkheid die men draagt voor de naleving van een overheidsbe- bij een volgende gelegenheid de con clusies meer moeten worden toege- scherpt dan thans is geschied. Over de belastingverlagingen die de Regering heeft aangekondigd in de Rijks begroting 1955, merkt mr. De Graaff op dat naar zijn mening de nieuwe huurverhoging niet later dan uiter lijk 1 Juli 1955 dient in te gaan en gelijktijdig moeten dan fiscale compen saties, zoals door de S.E.R. worden voorgestaan, mogelijk gemaakt zijn. Voorts wordt de aandacht gevraagd voor de onbillijkheid, dat na een loons verhoging zonder een spoedige herzie ning van de tarieven der loon- en in komstenbelasting de Overheid extra in komsten geniet, die niet gemotiveerd kunnen worden geacht. Een spoedige aanpassing van het tarief dezer belas tingen, eerder dus dan per 1 Januari 1956 acht spreker geboden. Een verdere huurverhoging acht mr. De Graaff om drie redenen urgent. In de eerste plaats om recht te doen aan de huiseigenaren, die ondanks een zekere verlichting nog altijd de dupe zqn gebleven van de nationale loon- en prijspolitiek. Spreker betreurt het in hoge mate, dat de Regering zoals het behoed zaam geformuleerd staat in de Troon- De zuiveringsacties, die in de afgelo pen vier maanden in het gebied van Pekalongan (Midden-Java) zijn gehou den, hebben tot resultaat gehad, dat er 286 bendeleden rijn gedood. Zeventig zijn gearresteerd, van de zijde van tv leger sneuvelden vijf personen en wer den er vier gewond Aan de zijde van de politie sneuvelden drie personen. gelijke heffing zou een zeer onrecht vaardige belasting zijn van de in de afgelopen jaren reeds zozeer getrof fen huizenbezitters. In de tweede plaats, omdat de on vermijdelijke sanering van de huur prijzen niet zonder zekere compensa ties op het gebied van de lonen zal kunnen geschieden. De consequenties hiervan voor de loonvorming dienen zo spoedig mogelijk onder het oog te worden gezien. Daarbij onderschrijft mr. De Graaff ten volle de wenselijk heid om dergelijke compensaties zo veel als mogelijk is door belastingver laging op te vangen. In de derde plaats is het in belang van de volkshuisvesting, dat het mo ment binnen niet al te lange tijd be naderd wordt, waarop het huurpeil kan worden afgestemd op de kosten van rendabele nieuwbouw. Tenslotte sprak de voorzitter de hoop uit, dat het bestuur van de Stichting van den Arbeid zeer binnenkort, wel licht in de vergadering van 1 Octo ber a.s. al, de laatste hand kan leggen aan een nota over de toekomstige loon politiek. Reeds werd over de inhoud zaam geformuleerd sxaai in ae uuuu- van deze nota een zeer rede „aan de mogelijkheid van een van overeenstemming bereikt. Een op een deel van de huurverhoging, wel- lossing moet worden gezocht m de licht via een egalisatiefonds, ten bate richting van een systeem met een te doen komen van de financiering zekere coördinatie en met een beperkte van nieuwe woningen". Juist een der- vrijheid. Over de wensen, die bij de industrie heersen ten aanzien van het Hoger Onderwijs, heeft mr. J. Meynen Don derdag te Scheveningen tijdens de jaar vergadering van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond gesproken. Mr. Meynen is, behalve directeur van de Algemene Kunstzijde-Unie, voorzitter van de contactcommissie Industrie- Hoger Onderwijs. In zqn rede gaf hq de opvattingen dier commissie weer, waardoor hq, zoals hq zelf opmerkte, met des te meer gezag sprak. Mr. Meynen haalde o.m. een onder zoek aan, dat Shell-Nederland bij een aantal middelgrote en zeer grote be drijven in Nederland heeft ingesteld; de conclusie daarvan luidde, dat men kan spreken van een ernstig tekort aan goede leiders voor de hogere ni- veaux in het bedrijfsleven. In grote lijnen heeft de industrie be hoefte aan drie categorieën medewer kers, ten eerste de algemeen weten schappelijk ontwikkelde figuur, die vol doende praktische zin en kennis neeft om een leidinggevende functie te be kleden, ten tweede de praktische specia list, die het doelmatig vervaardigen van producten bestudeert en leidt of de praktische marktonderzoeker, en ten derde het strikt wetenschappelijke type, dat research-arbeid verricht. Aan de eerste categorie bestaat uit industrieel oogpunt verreweg de meeste behoefte. De academische stu die zou daarom voor het merendeel van de studenten daarop gericht moe ten zijn. Wat dat betreft gaf mr. Mey nen aan het eind van zijn betoog een aantal nader uitgewerkte gedachten weer, die in het contactorgaan zqn ge formuleerd. Op de eerste plaats zou de com missie, om het rendement van het Hoger Onderwijs te vergroten, voor de functies, welke sterk op de prac- tljk gericht zijn, een academische graad na kortere studietijd beschik baar willen zien. Die kortere studie zou een afgerond geheel dienen te zijn en door het merendeel van de studenten in vier jaar volbracht moe ten kunnen worden. Na of naast deze kortere opleiding moet de mogelijk heid voor verder wetenschappelijke opleiding uiteraard blijven be staan. De voortgezette studie dient echter te zqn weggelegd voor de we tenschappelijk begaafde studenten. De kortere studie dient dus de normale te worden en de langere de uitzon dering. Bovendien zou de commissie, om een zo doelmatig mogelijk gebruik van de kortere studietqd te bevorderen, een sterkere studiediscipline van universi taire zijde tijdens de eerste studiejaren opgelegd willen zien. Een systeem van afnemende onvrijheid en toenemende vrqheid zou dan met een propaedeu- tische basisstudie kunnen samenvallen. De kortere, maar afgeronde studie, zou bekroond moeten worden door een examen, waardoor de student universi teit of hogeschool kan verlaten met eigen diploma en titulatuur, welke bei de zowel wettelijk als practisch door het bedrijfsleven moeten worden aan vaard. De commissie wilde niet ingaan op de vraag, hoe de studieprogramma's daartoe gewijzigd moeten worden: het leek haar nuttig, dat de mening van deskundige en in de opleidingen ge ïnteresseerde buitenstaanders zou wor den gehoord, maar verder mag zij, naar haar mening, niet gaan. Wel merkt zq op, dat door de kor tere studietqd, de hoognodige krachten op jongere leeftjjd ter beschikking van het bedrijfsleven komen, zodat ie op leiding in het bedrijf, de ontwikkeling van karakter en persoonlijkheid ter voorbereiding op de leidinggevende ta ken op jeugdiger en dus meer volg zame leeftijd kan plaats vinden. Tenslotte wordt er op gewezen, dat contact met de practjjk reeds tijdens de studietqd van groot belang is .en ook wordt gepleit voor een bestudering van het vraagstuk van de selectie, voor zover het betreft de vraag, belangrqk zowel voor de onderwijsinstelling ais voor de student zelf, of hij in staat is de gekozen studie te volbrengen, en geschikt om de functies, waartoe zij leidt, te vervullen. Lager kader Op dezelfde vergadering vroeg de heer J. W. Willemsen, voorzitter van de commissie vakopleiding van de Stich ting van den Arbeid, aandacht voor de opleiding van vaklieden en lager tech nisch kader. De tweejarige cursus als opleiding voor een vakman wordt, al dus de heer Willemsen, meer en meer onvoldoende beschouwd. De vakoplei ding wordt bovendien niet meer gezien als louter een overheidstaak maar ook als een taak voor het bedrijfsleven, zo wel van belang voor werkgevers als werknemers. De Mij. voor Handel en Nijverheid is reeds begonnen het onder wijs dichter bij het bedrijfsleven te brengen door bezoeken te stimuleren van onderwijzers met of zonder leer lingen aan verschillende fabrieken. Voorts wordt in Amsterdam het oude Museum van de Arbeid op een nieuwe basis gebracht. Vervolgens sprak de heer Willemsen over de verschillende takken van tech nisch onderwijs als lagere technische school, het V.G.L.O., het V.M.T.O., de Middelbaar Technische School en de Uitgebreid Technische School. Het aan zien van deze technische scholen wordt thans veranderd om de jongens, die de lagere school verlaten, meer te trek ken. Het is nog zo dat velen het pre fereren „kantoorheer" te worden. Ge lukkig stijgt het aantal leerlingen voort durend n.L van 3400 in 1939 tot 30.000 in 1953. Naast het tekort aan geschoolde vak lieden heerst ook nog een tekort aan geschoold onderwijspersoneel. Hierin dient wei ten spoedigste te worden voor zien. Tenslotte beval de heer Wijlemsen het probleem van de vakopleiding als één van de belangrijkste en urgentste proble men voor de toekomst in de belang stelling vooral van het bedrijfsleven aan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3