Streekautobusver voer in opschudding Onrust over nieuwe richtlijnen van de minister Staking van 40 zetters bij „De Telegraaf Burgemeester van Wateringen te Leiden gepromoveerd DE FILM ALS AMUSEMENT VanderFlip in Kruiswoordraadsel i~i n n u i 1953 gunstig jaar voor P.E.B. Noord-Holland Mrs Summerskill presidente van Britse Labourpartij 1 1 1 1 I I 1 1 I i I 1 1 GEHEIMZINNIGE AUTO 40 jaar Katholiek Huisvestingscomité Fabrieksbrand te Rotterdam Eerst ontslagenmaar later werk hervat Vergelijking van Belgisch en Nederlands gemeenterecht DE WITTE RAAF Beschouwing van dr. Knipping tijdens studieweek te Utrecht elfiet 30 jaar vliegen naar Indonesië Plannen voor twee nieuwe tehuizen LOONEISEN NIET INGEWILLIGD: ■■■1 Orchidee van onbekende uit Rusland Nederlanders naar de Andes DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1954 PAGINA 5 Alom verkrijgbaar Enschedese textielfabr. sluit weverij s 7 m n Oplossing kruiswoordraadsel van Woensdag Een Nederl. speurdersroman Te Den Bosch heeft het Nederlands Katholiek Huisvestingscomité de dag herdacht, waarop het voor veertig jaar te Leiden werd opgericht. De stichting neemt de huisvesting op zich van kinde ren, alsmede hun verzorging in kampen. Onze kinderuitzending, aldus de voor zitter mgr. drs. J. van Overbeek tijdens de jaarvergadering, en de hulpverlening bij rampen heeft niet alleen voor het katholieke volksdeel, maar ook voor ge heel Nederland grote betekenis gehad. Het werk na twee wereldoorlogen heeft, aldus spreker, bijzonder veel goodwill gekweekt, niet alleen in Nederland, maar vooral in het buitenland. Uit het jaarverslag van de secretarie bleek, dat in 1953 6987 kinderen werden uitgezonden. Er werd ook deelgenomen aan een totstandkoming van een Katho liek Asthmacentrum. Na de pauze had de eigenlijke herden king plaats. De feestredenaar pater Stoffels S.J. herdacht de grote figuren, mgr. Diepen en mgr. Prinsen. Voorts bracht hij dank aan de heer Jos van Macklenberg. thans penningmeester, die gedurende bijna 30 jaar de stuwende kracht is geweest. Tijdens de vergade ring werd voorts meegedeeld, dat plan nen in bewerking zijn tot stichting van een tweede koloniehuis en van een huis voor debiele kinderen. In de afgelopen nacht, omstreeks half drie, is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in het twee verdiepingen tellende pand van de eerste Neder- landsche rond-cartonnagefabriek aan de Wilhelminakade te Rotterdam. De brandweer was spoedig met groot ma terieel, onder meer twee ladderwagens, ter plaatse. Het vuur zou op de bene denverdieping in de spuiterij van de fabriek ontstaan zijn en zich via het plafond een weg hebben gebaand naar de tweede verdieping, waar zich de zg. kokerafdeling van de fabriek bevindt en waar ook machinerieën opgesteld staan. Toen het vuur hier woedde, moesten de brandweerlieden ladders tegen de muren zetten en ruiten inslaan om de brand te kunnen bestrijden. Om ongeveer vier uur was de brand weer het vuur meester en kon aan het nablussen worden begonnen. De om vang van de schade, die door verze kering wordt gedekt, is nog niet be kend. (Van onze parlementaire redacteur) Voor minister Aigera zit er bii de komende behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat iets in het vet, dat door de Nederlandse Vereni ging van Transportondernemingen (N. V. T. O.) in een request aan de Staten- Generaal aanhangig is gemaakt. Deze vereniging, waarbij een kleine zestig streekvervoersondernemingen in het autobusbedrijf zijn aangesloten, heeft enige maanden geleden een Leids hoogleraar in het bestuursrecht en een tweetal juristen aan het werk gezet om de wijzigingen te bestuderen die minister Algera heeft aangebracht in de richtlijnen voor de Commissie Ver gunningen Personenvervoer. Deze stu die door bij uitstek deskundigen heeft aan het licht gebracht, dat de minister daarbij in strijd met de wet heeft ge handeld, waarop deze richtlijnen heten te berusten. In het request wordt aangetoond, dat de minister terugkomt op beslissingen die destijds bij de samenwerking van het streekvervoer in het algemeen be lang zijn genomen. In de richtlijnen stond, dat bij beslissingen waardoor ver voersondernemingen werden samenge voegd, het belan0 der ondernemers of aanvragers van vergunningen niet op de voorgrond mocht staan. De minister heeft daarvan gemaakt dat wanneer vrijwillige samenwerking niet tot stand komt, de aanvrager die in de bezet tingstijd geen schadevergoeding heeft aanvaard wegens het definitief verlie zen van de vergunning, voorrang ge niet. Daaruit concluderen de requestran- ten dat hier een recht van voorkeur is binnengeslopen voor een bepaald» groep van aanvragers. Het request, dat in nogal scherpe be woordingen is gesteld, wijst op rechts ongelijkheid en verkeerd bestuursbeleid. Het doet een beroep op de Staten-Gene- raal om de minister ter verantwoording te roepen. Daarbij verwijst men ook naar een amendement, dat bij de wijzi ging van de Wet Autovervoer Personen in 1949, mede door de minister, toen maals het Kamerlid Algera, was onder tekend. Destijds heeft mr. Algera juist voorgestaan, dat het bedrijfsleven een eigen taak zou hebben. Thans blijkt dat hij zich als minister een monopolie toeëigent, zo werd op een persconferentie nader aangeduid. De minister heeft destijds wel een kleine groep „gedupeerden" aangeduid, wier belang hij thans blijkt te willen laten prevaleren. Dit zou behalve de strijdigheid met hei principe'van de wet ook tot e stige verstoring van de met veel moei te bereikte safisring in heit streek vervoer kunnen leiden. Ondernemers die destijds geen schadevergoeding heb ben willen accepteren zouden nu im mers weer oude vorderingen gehono reerd kunnen krijgen. Destijds zii zeer royale schadeloosstellingen gege ven. Wanneer nu weer nieuwe cia-, ontstaan betekent dat voor de minde krachtige bedrijven verlies van be staansmogelijkheid. Ook de belangen van het personee dat bij menig vervoersbedrijf niet ge ring is, staan op het spel. Voorzitter van de N.V.T.O., die h°' request heeft ingediend, is dr. ir. J. G. J. C. Nieuwenhuis, dezelfde aie een rapport over de Amsterdamse ge meentetram heeft uitgebracht. RUSLAND Volgens een schatting van de R.A.F. beschikt Rusland over 28000 jagers en bommenwerpers, dat is 8000 meer dan West-Europa. (A.N.P.). (Van onze verslaggever) Woensdagmiddag is onder de zetters van „De Telegraaf" en „Het Nieuws van de Dag" te Amsterdam een staking uit gebroken. Ongeveer twee dozijn weiger den na de schafttijd het werk te hervat ten omdat de directie hun looneisen: be halve de door de regering toegestane verhoging van 6 nog een extra toe slag van 10 niet wilde inwilligen. Ook onder de avondploeg waren er sta kers, zodat hun aantal in totaal tot veertig groeide. Ze werden terstond ont slagen. Later op da avond hebben zij vergaderd en besloten weer aan het werk te gaan. Ze zijn toen weer door de directie aangenomen. Het werk is des nachts normaal hervat. De beide dagbladen waren intussen Woensdagmiddag is aan de Leidse universiteit gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid de heer M. P. A. Meissen, burgemeester van Wateringen, op een proefschrift getiteld „Vergelij king van Belgisch en Nederlands ge meenterecht." Als promotor trad op prof. J. V. Rypperda Wiersma, hoogle raar in het staats- en administratief- recht. Een bijzonderheid van de promotie was dat zij niet geschiedde in de se naatskamer doch in het groot audito rium van het academisch gebouw, zulks vanwege de buitengewoon grote belang stelling. Voor die ongewoon grote be langstelling was uiteraard voor een be langrijk deel aansprakelijk de vooraan staande maatschappelijke positie van de promovendus, die als extraneus zijn ju ridische studie doorliep omdat hij reeds vele jaren practisch werkzaam was op het gebied van het gemeentebestuur, vóór hij de academische juridische stu- clip Jiflnvflttp Reeds in 1927 werd hij benoemd tot ambtenaar van de secretarie te Boven- karspel en sindsdien heeft hij een be staan gevonden in het bestuursapparaat. Toen hij in 1946 werd benoemd tot bur gemeester van Wateringen, besloot hij de juridische studie ter hand te nemen. De heer Meissen is thans 48 jaar oud. De dissertatie van de heer Meissen vergelijkt talrijke onderdelen van de ge- nieentewetgeving en de practyk van toe passing in ons land en België. Dr. Meissen opent ten aanzien van deze bei de gebieden geen nieuwe gezichtspun ten, doch hij heeft voor het eerst een vergelijking tot stand gebracht van waar uit verdere wetenschappelijke ver gelijkende studie mogelijk is. Bij de verdediging van het proef schrift waren o.m. aanwezig de commis saris van de koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, de secretaris-gene raal van het departement van Binnen landse Zaken van België dr. J. Vossen, de inspecteur-generaal van dat depar tement dr. J. Lathouwers, de eerste secretaris van de Belgische ambassa de dr. C. M. Werck, de voorzitter van de tweede Kamer-fractie van de KVP, prof. dr. C. P. M. Romme, de heer T. M. Dresme, wethouder van Den Haag, vele burgemeesters uit de bollenstreek en het Westland en katholieke geestelij ken uit die streken, benevens uiteraard vele vertegenwoordigers van het ge meentebestuur en andere organisaties uit Wateringen, en enige vertegenwoor digers van provinciale en gedeputeerde staten van Zuid-Holland. In het judicium van de senaat, ge formuleerd door de promotor prof. Rypperda Wiersma, werden de voor- en nadelen tegen elkaar afgewogen van een promotie op latere leeftijd, wanneer de promovendus reeds een maatschappelijke plaats heeft verwor ven. De nadelen daarvan zijn dat het aantal promoties daalt, doch de voor delen dat zjj over het algemeen aan op de practijk toegepast wetenschap pelijk gehalte winnen. Vooral in het gemeentebestuur bestaat ruime gele genheid de wetenschappelijke theorie aan de dagelijkse practijk te toetsen om daardoor tot een wetenschappe lijk en maatschappelijk verantwoord proces te komen. De promotor prees de harde arbeid en het offer van tijd en energie, dat de promovendus zich heeft moeten getroosten om zowel zijn 'studie als de bekroning daarvan door het proefschrift in zo korte tijd te vol tooien. Na de promotie werd een druk be zochte receptie gehouden. Tijdens de receptie na de promotie van burgemeester Meissen feliciteert de ttctor-magnificus van de Leidse Universiteit, dr. J. N, Bakhuizen van den Brink, het eerst de nieuwe doctgr. normaal verschenen. Het zetwerk voor „Trouw", dat ook bij „De Telegraaf" wordt gezet, was Woensdagavond aan een andere dagbladdrukkerij opgedra gen, waar een delegatie van de stakers verscheen om te trachten de zetters te bewegen geen „besmet werk" te ver richten. De delegatie werd te woord ge staan door de voorzitter van de afd. A'dam van de Ned. Kath. Graf. Bond, die hen er op wees dat zij in deze on juist handelden, daar het een wilde staking betrof en het werk dus niet besmet was. Ook was des middags een delegatie van de stakers bii „Het Vriie Volk" geweest om te proberen daar ook een staking te ontketenen, hetgeen mis lukte. Dit bedrijf heeft des avonds pos ten uiteengezet om een eventuele nieuwe delegatie te kunnen opvangen. Een nieuwe delegatie is er echter niet ver schenen. Leden van de R.K. en Chr. typogra fenbonden hebben niet aan de staking deelgenomen, wel leden van de E.V.C. en de socialistische bond. Volgens een communiqué van de di rectie van „De Telegraaf" had enige tijd geleden een aantal handzetters zich tot de directie gericht met het verzoek om een loonsverhoging boven de zes pro cent, die door de regering is toegestaan. De directie heeft zich daarop met het Centraal Bureau van de grafische be drijven in Nederland, waarin zowel de werkgevers als de werknemers verte genwoordigd zijn, in verbinding gesteld met de vraag of binnen de bestaande overeenkomsten mogelijkheid tot ver dere loonsverhoging bestond. Het Cen traal Bureau heeft een grondig onder zoek ingesteld naar de lonen, die aan de betrokken zetters betaald worden en kwam tot de conclusie, dat van de grafische bedrijven in Nederland „De Telegraaf" en „Het Nieuws van de Dag" reeds de hoogste lonen betalen. Op grond van het feit, dat verdere loons verhoging de door de overheid ge stelde normen zou overschrijden, wees het Centraal Bureau het verzoek tot loonsverhoging van de hand Een klein gedeelte van de werkne mers, behorende tot de zetterij, heeft zich niet bij deze beslissing van het Centraal Bureau willen neerleggen en verklaarde zich slechts bereid het werk voort te zetten indien het bedrijf, be halve de door de regering aanbevolen 6 procent, die hun reeds wordt ver strekt, nog een extra loonsverhoging van tien procent zou toekennen. Afgezien van de onredelijkheid van deze eis, aldus de directie, zou inwil liging ervan strafbaar zijn. In het ge heel hadden circa 40 van de 700 man, die in het bedrijf werkzaam zijn, het werk neergelegd. 143. Met één van de op Morcar buitgemaakte botenen de gevangen genomen Saksers als roeiersvaren Eric, Aithan of Glendannon, Ragnar en de overigen, na een hartédjk afscheid van het volk van de Raaf, naar het land van Lochlann in het Noorden. De drie Drakars van de zeerover moeten daar nog steeds op het strand liggen en het is de bedoeling, gezamenlijk de reis in de grotere snellere Viking schepen voort te zetten. Niet alleen heeft Eric weinig vertrouwen in de Saksische boot maar een vreemde onrust dwingt hem haast te maken met huiswaarts te keren. Bij eikaar beschikken Ragnar en Eric over juist genoeg krijgers om er twee Drakars mee te bemannen en over de twee schepen verdeeld, kunnen ook de twintig gevangen Saksers gemakkelijk bewaakt worden. De derde boot moet verbrand worden. Het gaat niemand aan, hoe mijn snelzeilers gebouwd zijn," zegt de rode piraat met een veelbetekenend lachje. Maar alle plannen worden met één klap de bodem ingeslagen als zij het strand bereiken, want van twee der Drakars is niet veel meer over dan een verzameling wrakhout. Een storm heeft de boten tegen de rotsen uit elkaar geslagen. Slechts de derde heeft het geweld der elementen overleefd en is neg bruikbaar. Zwijgend nemen zij de ravage in ogenschouw; dan wendt Ragnar zich met een bedenkelijk gezicht tot Eric: „Wel Noorman, wij kunnen nooit allen in deze ene schuit. Wat nu?" (Van onze Utrechtse correspondent) Op de tweede dag van de te Utrecht lopende Filmstudieweek sprak dr. J. B. Knipping O.F.M. over het onderwerp: „Film en amusement." Spr. ving aan met erop te wijzen, dat de gangbare populaire waardering der jilm taxeert als een vorm van vermaak of vermakelijkheid. Hij behoort tot het gecommercialiseerde amusement en is ook dadelijk na zijn uitvinding, d.i. om streeks 1895, naar de vermakelijkheids sfeer verhuisd. Inderdaad heeft bij de film de factor „amusement" een opval lend belangrijke functie. Vermaak of amusement wordt hier genomen in subjectieve zin: als spel- ervaring, het genoegen namelijk, de vreugde, ondervonden bij het volvoeren, meemaken of aanschouwen van het spel. Als spel-ervaring is het vermaak een menselijke belevenis, buiten het be roeps- of arbeidsleven, welke degene, die het spel ervaart, geen direct mate rieel nut, noch reële bestaanszorgen verschaft, doch hem voor een bepaalde tijd en binnen een bepaalde ruimte na genoeg geheel in beslag neemt en waarbij zijn geest in een andere reali teit dan die van de gewone wereld wordt opgenomen. Soort en gehalte van vermaak kunnen verschillen naargelang het object, het milieu, de ontvankelijk heid van de toeschouwer en vooral naar gelang zijn actieve geestelijke aandeel aan de belevenis. Maar de film kan meer dan louter vermaak in de enge of gedevalueer de zin des woords betekenen. Hij is ook in staat de toeschouwer in een andere, op hoger plan gebrachte wer kelijkheid op te nemen. Langs deze weg kan de toeschouwer tot een aesthetische waardering en beleving van het filmwerk worden gevoerd. Pater dr. Knipping concludeerde, dat het film-amusement evenals verre weg de meeste vormen van vermaak als een belangrijke positieve le venswaarde moet worden beschouwd en behandeld. In onze dagen, waarin de cultuur hoe langer hoe sterker gevisualiseerd wordt, kan de film een gezond correctief leve ren door eigen beheerste, op het hoger vermaak afgestemde structuur. Dit is echter niet mogelijk zonder dat de toe schouwer geleerd wordt, hoe de filmtaal te verstaan. In deze vertechniseerde cultuur is de arbeidsprestatie maar al te zeer een onpersoonlijke abstractie ge- AavertentU 95 worden. Een pleidooi voor de her waardering van het amusement als po sitieve levenswaarde is dan ook tevens een pleidooi voor het behoud der per soonlijkheid, zonder welke geen „wijs heid" bestaanbaar en zonder welke nog weinig anders dan de barberij der mas sificatie in haar verschillende vormen mogelijk is. Vrijdag is het dertig jaar geleden dat van Schiphol de een-motorige Fokker H-NACC, met de vliegers A. N. J. Tho massen a Thuessink van der Hoop en H van Weerden Poelman en de boord werktuigkundige P. A. van den Broeke, vertrok naar het toenmalige Batavia. Dat was een ware pioniersvlucht; ge durende de reis had de bemanning met allerlei moeilijkheden te kampen. Te Philippopel trad een ernstige motor storing op, die vervanging noodzakelijk maakte. Door bemiddeling van een toen- dertij d bestaand geïllustreerd weekblad kon de H-NACC van een nieuwe motor worden voorzien. De tocht werd daarna hervat en op 14 November werd het einddoel bereikt. Er volgde een reeks van proefvluch ten door de K.L.M. en in 1930 werd een geregelde veertiendaagse dienst ge opend. In de tien jaren voor de tweede wereldoorlog werden duizend vluch ten gemaakt (heen en terug); in 1946 en 1947 alleen evenveel. Sedert de K.L.M. met de proefvluchten begon hebben haar vliegtuigen op de route naar Indonesië 30.900 uur in de lucht vertoefd, 103.195.600 km afgelegd, 345.488 passagiers en 6.092.458 kg. vracht en post vervoerd. (Van onze correspondent) Teneinde haar bedrijf op een renda beler basis te brengen heeft E. ter Kuile Zoons '-'oxtielfabrieken N.V. te Enschede het besluit genomen haar Weverijafdeling per 1 December 1954 stop te zétten. De overige afdelingen zijn len op normale wijze in bedrijf worden gehouden. Het door bovengenoemde maatregel vrijkomende personeel, on geveer 90 personen, zullen geplaatst kunnen worden bij andere textielbe drijven te '"ischede, aldus een van be- drijfszijde "erstrekt communiqué. 1 1 5 1 mmmmmm mmmmmM 6 8 9 10 ammmmm 12. 13 MMI m mmmmmm 15 16 L! 16 19 ZO 11 n mm 22 mmmmmm 25 ~2N 15 K mmmm 26 2? i i 29 29 3 O 31 mmmmmm 5Z. 33 I ummmmm» 31 i mmmmm m 35 36 mtmm. U Horizontaal: 1. doorzichtige stof; 5. beendervet; 9. plomp dier; 10. verbijs terd; 12. harig; 14. nalatenschap; 15. draadloze telefoon; 17. smart; 18. eb en vloed; 19. mannetjesbij; 20. Lenstra; 22 electr. eenheid; 23. tien (voorvoegsel); 24. palmmeel; 26. zintuig; 28. landsveror dening; 30. huid; 32. soort antilope; 34 ik (Latijn); 35. tanteszoon; 36. os; 37. stop van fles. Verticaal: 1. rijtuig; 2. durf; 3. slede; 4 onderdompeling; 6. daar; 7. oneffen: 8. sloep; 9. bewijsvoering; 10. wapen schouwing; 11. mislukking; 13. hol gebo gen zolderwerk; 15. wedren; 16. artsenij (Ind.); 19. lidwoord; 21. landbouw werktuig; 23. lekkernij; 25. via; 27. ge wicht; 29. in geheime zitting (afk.)J 81. eik; 33. kippenproduct; 35. op het ogenblik. Horizontaal: 1. krab; 5. eens; 8. ai; 9. onder 12. TT; 15. oma; 14. ega; 16. lor; 18. tor; 20. lip; 22. Ede; 24. u.l.o.; 25. are; 26. aga; 28. eng; 30. rob; 32. los; 34. es; 36. otter; 38. n.n.; 39. nier; 40. kaas. Verticaal: 1. kaal; 2. R.I.; 3. bom; 4. e.d.: 5. erg: 6. N.T.; 7. stip; 10. nat; 11. eer; 13. order; 15. alles; 17. oer; 19. oog; 21. ion; 25. Aken; 26. abt; 27. ale; 29 gans; 31. oor; 33. ork; 35. si; 37. te; 38. na Uit het jaarverslag 1953 van het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord- Holland komt het exploitatieresultaiat gunstig tot uiting. De bruto ontvangsten stegen in dat jaar in belangrijke mate. Zij beliepen afgerond 52,6 millioen gul den tegen 47.3 millioen in 1952. De las ten namen toe met rond 3.3 millioen, zo dat de bedrijfsuitkomsten over 1953 on geveer 2 millioen gulden gunstiger wa ren dan over 1952. De voornaamste oor zaken die hiertoe geleid hebben zijn op de eerste plaats de opstelling van nieuwe eenheden en het aanbrengen van ver Mrs. Edith Summerskill is gisteren aangewezen als voorzitster van de Britse Labourpartij voor het party-jaar 1954-1955. De voorzittersfunctie wordt bij tourbeurt toegewezen aan de leden van het bestuur. Het Labourcongres nam een resolutie aan, waarbij wordt gepleit voor een nieuwe vorm van het Gemenebest, waarbij de Koloniën en Engeland op gelijke basis zullen samen werken. Democratisch zelfbestuur moet er in elke kolonie komen, zo spoedig de ontwikkeling van het betrokken ge bied dit mogelijk maakt. Tijdens de receptie die mrs. Sum merskill gisteren hield ter gelegenheid van haar verkiezing tot partijvoorzit ster, droeg zij een orchidee, die haar door een onbekende afzender uit Rus land was toegezonden. Tijdens haar re cente bezoek aan Moskou schonk de Russische premier Malenkov haar een tuiltje zelfgeplukte bloemen. Mrs. Sum merskill heeft meegedeeld, dat zij zal blijven ijveren voor 'n veelvuldige uit wisseling tussen Oost en West. Zij deel de mee, dat zjj daar tijdens haar re> cente reis reeds over had gesproken met premier Malenkov en de Chine se premièr Tsjou en Lai. Ten aanzien van de kwestie Cyprus besloot het Labourcongres de regerings- politiek in deze fel te bestrijden. Een der gedelegeerden wees er op, dat ieder Cyprioot, die zich uitspreekt voor de aansluiting bij Griekenland, een ge vangenisstraf riskeert van zeven jaar. De conservatieve regering, aldus deze afgevaardigde, blijkt dus in strhd te handelen met het handvest der VN. Een andere afgevaardigde merkte op, dat de Cyprioten een veel oudere be schaving hadden dan de Britten en dus zelf dienden uit te maken welke hun toekomst zal zijn. (UP-Rtr.) door H A. v. O. 83 „Natuurlijk Bak", vergoelijkte Bijl man met een handbeweging. „Maar daarin zit 't 'm niet. Ik houd het niet voor uitgesloten, dat één der dames het wapen op dit moment in haar bezit had, want we mogen niet uit het oog verlie zen, dat één der mannen in de algemene verwarring de revolver ongemerkt aan zijn vrouwelijke handlanger kan hebben overhandigd. Je vertelde mij zelf, dat Sylvia tegen de beeldhouwer leunde! Maar is vraag mij af, of deze vrouw dan het risico wilde lopen, dat het wapen op haar gevonden werd en daarom neem ik aan, dat het in 't be zit was van één der mannen. Goed... we gaan even terug naar het moment, dat Bak het schot hoorde en door de tuin naar het pension rende. Volgens je zeggen, had je nauwelijks tien se conden nodig om in de hal te komen, maar in tien seconden kan veel gebeu ren, vooral als alle lichten uit zijn! De dader kan in korte tijd weer naar zijn eigen kamer terugrennen, vooral als zijn kamer gelijkvloers is. Hiermede doel ik op Freddy Snabel, die geheel gekleed achter Mies Koning kwam. Een zwak punt voor dit tweetal is, dat Bak tijdens zijn ronde in deze kamer nog licht zag branden! Werd deze moord daar misschien uitgebroed?... Ik ga nog verder: de dader X had zelfs nog gele genheid de eerste verdieping te berei ken! Hier denk ik aan de humorist. Tij dens Bak's ronde wordt in diens kamer het licht uitgedraaid en kort daarop klinkt het schot. We zien aldus, dat X zich binnen tien seconden snel en in 't betrekkelijk enge interieur van het pension zelfs een heel eind kan ver plaatsen. Ik zeg dat juist daarom, dat we ons niet moeten blindstaren op het feit, dat Bak in zijn eerste greep John Rod ney te grazen had. Diens kamer is vlak naast die van Mickey en deze had zé ker de gelegenheid zich weer naar zijn eigen vertrek terug te begeven. Dat je in Rodney's kamer in de eerste plaats een grondig onderzoek instelde, is alles zins begrijpelijk en verklaarbaar, Bak. Ik had het in jouw geval ook gedaan". Bijlman gunde zich even de tijd een si garet op te steken en vervolgde daarna: „Intussen hebben we nu reeds vier per sonen, die de gelegenheid hebben gehad zich binnen tien seconden in drie ver schillende kamers terug te trekken. Dus Bak?" vroeg Bijlman uitnodigend. „Dus is het helemaal niet zeker, dat de dader de revolver nog in zijn bezit had, toen ik hem fouilleerde," ant woordde de rechercheur onmiddellijk. „Precies! Je zal zeggen, dat X dus de gelegenheid heeft gehad de revolver snel in zijn kamer te smijten, desnoods vlug te verbergen en dan weer naar buiten te treden, omdat hij „een schot heeft gehoord".. Ik wil dit feit niet ge heel uitsluiten, doch het lijkt mij niet logisch. We hebben nu reeds drie maal bij ondervinding gehad, dat de dader zéér sluw te werk gaat. Zou hij dus riskeren, dat Bak alle gasten enige tijd bij elkaar vasthield, teneinde alle kamers te doorzoeken, waarbij hij on getwijfeld het wapen in z(jn kamer zal vinden? Neen, dat geloof ik niet!" „Ho, ho," riep Drost uit. „Je gaat te ver, vadertje! Daar zat voor X geen duit risico aan verbonden. Hij wist im mers niet, dat Bak van de Centrale op de trap gezien. Als Hazelaar de da- Recherche was? Neem eens aan: X der is, dan moeten zowel Geerling als lost het schot, heeft inderdaad nog ge- de huisknecht en het dienstmeisje hem legenheid de revolver in zijn kamer te op de trap zijn tegengekomen, althans smokkelen, gaat met de andere gasten in het donker tegen hem zijn gebotst, naar de kamer van Tienhoven en denkt Nu dit niet het geval is, zouden we hem dan rustig naar zijn kamer terug te practisch als X kunnen uitschakelen, kunnen gaan, totdat de politie komt, Ofschoon ik daarmede niet wil zeggen, die inmiddels door één der anderen is dat hij dus onder geen enkele voor- gewaarschuwd. X heeft volgens mij dan waarde de dader kan zijn," voegde een zee van tijd om zich van het wapen Bijlman er voorzichtig aan toe. te ontdoen...al slingert hij dat ding des noods een mijl de tuin in!" ,Goed bekeken, maar je onderschat „Ik kreeg werkelijk de indruk, dat de oude heer geslapen had," zei Bak. „Dit is ook niet uitgesloten, maar we nog steeds onze vriend X. Dacht je mogen niet uit het oog verliezen, dat soms, dat hij Mefisto nog niet doorzien we hier stuk voor stuk met artisten had? Kom nou!... Mickey had hem te doen hebben, artisten, die hun vak doorzien, maar ik geef je de heilige verstaan! Althans één van hen is niet verzekering, dat onze sluwe X hem alleen een prima artist maar ook een eveneens door had. En al had X er prima acteur!... Zo, da's dat en nu kom nog aan getwijfeld, dan had hij het ri- ik even terug op jouw woorden, Drost:... sico nog niet aanvaard, neem dat van X kan de revolver de tuin ingeslingerd mij aan. Maar op dat slingeren in de hebben! Als hij werkelijk geen enkel tuin kom ik straks nog even terug! Ik risico wenst te lopen, dan moet hij zich, wil geenszins zeggen, dat mijn theorie nadat hij door Bak naar zijn kamer juist is, maar voorlopig neem ik aan, werd gestuurd, van de revolver heb- dat X of een bepaalde reden had, om ben ontdaan. Maar hoe? Buitenshuis het wapen bij zich te houden, of dat durfde hij zich niet meer begeven, hij geen gelegenheid had, zich van het want dan liep hij de kans Bak tegen wapen tijdig te ontdoen, en vandaar het lijf te lopen. Mijn inziens bleef al- mijn conclusie, dat hij het nóg bij zich leen voor hem over het raam in zijn had, toen Bak hem fouilleerde." kamer ojpen te schuiven en het wapen „Bestaat niet," hield Bak koppig vol. daaruit in de tuin te werpen. We zuï- „De pyama- en kamerjaszakken heb len dus beginnen de voor- en achter- je toch onderzocht, nietwaar?" „Grondig. Zelfs in de zakjes van de men." tuin door de agenten te laten uitkam ochtendjaponnen van de dames of hoe- die-dingen-mogen-heten, heb ik vingers gestoken." „De mannen heb je langs het lichaam revolver." Persoonlijk gaf Bijlman de agenten mijn instructies: „zowel vöor- als achter tuin nauwkeurig af te zoeken naar een afgetast?" ,Van kop tot teen." „Zo, nu hebben we de pensiongasten de revue laten passeren," hernam hij „Maar wat denk je nu eigenlijk van terwijl hjj zich weer in de conversa- Pa Hazelaar, de enige die het schot niet tiekamer in een fauteuil liet zakken. zou hebben gehoord?" zo wendde Drost zich tot zijn collega. „Zoals Bak zegt, heeft niemand hem (Wordt vervolgd beteringen in de bestaande installaties, waardoor het rendement van de centrale aanzienlijk verbeterd werd en voorts de verdere stijging van het energiever bruik. Dit nam in 1953 met ruim 11 pro cent toe, tegen 7 procent in 1952. De in 1952 ingevoerde tariefsverhoging heeft slechts gedurende een gedeelte van dat jaar tot verhoging van inkomsten ge leid, terwijl dit in 1953 het gehele jaar het geval is geweest. Bij de beoordeling van de exploitatie uitkomsten over 1953 dient intussen wel te worden overwogen dat de economi sche omstandigheden in het land in 1953 gunstig waren. Een geringe terug gang in de conjunctuur zal terstond in een daling van de inkomsten uit de energieverkoop tot uitdrukking komen, zonder dat hiertegenover eenzelfde da ling van lasten zal staan. Bovendien zijn de reserves, waarover het bedrijf be schikt, stellig te laag. De algemene re serve, waaraan in 1953 64.665,37 werd toegevoegd, beloopt minder dan een millioen gulden, terwijl normaal moet worden geacht dat deze reserve 15 pro cent bedraagt van net in de aanleg ge- investeerde kapitaal. Ook de reserve voor de machinebreuk- en andere scha den, waaraan in 1953 ten laste van de winst- en verliesrekening 672.000 werd toegevoegd, en die thans bijna vier mil lioen gulden beloopt, is, gezien de kost bare installaties waarover het bedrijf de beschikking heeft, nog onvoldoende. De aansluiting van de resterende onrenda bele percelen werd met kracht voortge zet; 264 onrendabele aansluitingen kwa men in 1953 tot stand en aan het fonds voor onrendabele aansluitingen werd in verband hiermede in het verslagjaar ruim 950.000 onttrokken. Om ook in 1954 de aansluiting mogelijk te maken, werd uit het exploitatiesaldo over 1953 een bedrag van een millioen gulden aan het fonds toegevoegd. Aan het fonds voor de vervanging van bovengrondse laag- spanningsnetetn door kabel werd twee millioen toegevoegd. Na deze reserverin gen sloot de winst- en verliesrekening zonder saldo. In het verdere verslag wordt een over zicht gegeven van de uitbreiding der technische outillage, zoals het in gebruik nemen van twee ketels in Velsen, de verbetering van de stroomvoeding van het district Amsteiland en de voorzie ning van het Gooi door de centrale Vel sen enz. De stijging van het energie verbruik zette zich in 1953 voort. Het aantal verkochte kWh steeg in 1952 als gevolg van een belangrijke vergroting van de energiebehoefte van het Hoog ovencomplex (371 millioen kWh) van rond 698 millioen tot rond 775 millioen in 1953. (Van onze correspondent) In het voorjaar van 1952 is onder lei ding van dr. C. G. Egeler, drs. T. de Booy, beiden verbonden aan het geo logische instituut van de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam en de Frans man Lionel Terray een expeditie ge maakt naar het Andes-gebergte in Zd.- Amerika. Na geweldige inspanningen en ener verende avonturen bedwong genoemd drietal de Nevado Huantsan, een 6395 m hoge top in deze bergketen. Hierover gaf drs. de Booy voor de Apeldoornse Volksuniversiteit een boei end verslag. Aan het einde hiervan deelde hij mede, dat het in de bedoeling ligt van de Nederlandse Stichting voor Hooggebergte Exploratie in 1956 weer een tocht naar de Andes te maken. Aan de voorbereidingen wordt reeds naar stig gewerkt. In 1960 hoopt drs. de Booy deel te nemen aan de Himalaya-expe- ditie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5