Spanning en onzekerheid Dramatisch hoogtepunt in Franse spionnage-affaire Documenten werden zowel Russen als Amerikanen in handen gespeeld Speelde Baranès de van dubbel-agent? rol Een monument voor de mannen van ïwo Britse artsen moeten het hun patiënten gezelliger maken Mendès-France veroorzaakt nieuwe impasse te Londen EDEN: Wensen wij nu over eenstemming of niet?" Arbeiders en arbeiderspolitiek ARRESTATIE VAN TWEE HOGE BEAMBTEN Tank met straalaandrijving Aanmaning van het medisch genootschap Tot hoofd en hart J Aantal doden tot 19 gestegen Maatregelen tegen Londense mist Twee arbeiders gedood Tsjechen laten twee Amerikanen vrij Ju nUKKIO oefoteifca Wj! Het weer Kinderverlamming op Aruba SÉ? Ramp op de Cauberg Weer twee diefstallen in Londen Buit 6000 pond Ontploffing te Vaassen ZATERDAG 2 OCTOBER 1954 78ste JAARGANG No. 26108 «fc. s Sociaal commentaar FALCON GABARDINEJASSEN BUREAU SMEDESTRAA1 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden- Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Ors H. v. Run en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week. f 2.15 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544 Het is de laatste tijd tamelijk rus tig geweest rondom het raak punt van het bisschoppelijk Mandement met de politieke toe stand. Mensen en dingen behoeven, een soms vacantie geheten, rust om daarna met herstelde kracht en in gezuiverde conditie hun werk, res pectievelijk hun werking, voort te zetten. Er is daarom alle reden, met enige spanning te verbeiden wat zal gebeuren op en na Dinsdag 5 Octo ber, als de Algemene Beschouwingen over de Rijksbegroting in de Tweede Kamer een aanvang zullen nemen. Die spanning wordt evenzeer gevoed door de gesignaleerde stilte als door de spaarzame geluiden, welke haar markeerden. Nog altijd heeft de vraag van de KVP aan de P.v.d.A. naar een dui delijke uitspraak over de in ondui delijke termen met verbreking be dreigde samenwerking geen ander antwoord gekregen dan dat deze vraag niet terzake dienende en geen antwoord waardig was. Nog altijd heeft de Katholieke Werkgemeen schap in de P.v.d.A. geen beslissing genomen over wat zij doen zal of niet doen zal. Met deze laatste om schrijving bedoelen wij de nog weinig geopperde mogelijkheid te stellen, dat de KWG geen collectieve beslis sing in de ene of andere zin neemt, maar de weg kiest van een onafhan kelijke individuele beslissing door haar leden. Dat vooral een collec tieve beslissing door de P.v.d.A. zou worden opgenomen als van groot ge wicht met betrekking tot het voort duren der samenwerking met de KVp is al in Juni door het bestuur Van de P.v.d.A. verklaard. Het enige markante schisma dat zieh tot nu toe Jieeft voorgedaan is Selegen op sociaal terrein: het uit- eehvallen van de Raad van Vakcen- tralen, doordat het NVV de samen- Werking met de KAB en het CNV heeft verbroken. De betekenis hier van kan alleen juist worden geschat Wanneer men blijft bedenken dat de verwantschap tussen P.v.d.A. en NVV sterker is dan van enige andere vakcentrale jegens een politteke par tij Wat men voorts, tegen het dagen van de Algeme ie Beschouwingen, waarneemt is een stemming van groeiende grommigheid in de kam pen van KVP en P.v.d.A. en een daaraan gepaard gaand benadruk ken van de onzekerheid. Over die on zekerheid bevat het jongste nummer van het „Katholiek Staatkundig Maandschrift" een inzicht gevende beschouwing aan de hand van een samenvatting der feiten. En het is opmerkelijk, dat prof. Romme in „De Opmars", bij wijze van officieus praeludium op zijn aandeel in de Al gemene Beschouwingen, van onte vredenheid heeft getuigd over enke le punten uit de Troonrede, welke ten dele schijnbaar voor de verant woordelijkheid van katholieke minis ters komen, maar welker teleurstel lend karakter, zoals de ingewijden we ten, ten slotte moet worden geweten aan de invloed welke uitgaat van de door socialistische ministers ingeno men sleutelposities. Welke stellingen de VVD, belang rijk als oppositiepartij, zal innemen, is nog niet helemaal duidelijk. Blij kens uitlatingen van prof. Oud en an dere VVD-figuren heerst er daar geen eenstemmigheid over de poli tieke gevolgen, welke het Mandement heeft dan wel behoort te hebben. De heer Oud, die zich in een eerste me ningsuiting over de gevolgen van het Mandement een brood etend profeet noemde, is tevens een niet alleen brood etend, doch ook dynamisch en handig roerganger. Hij zal weten te laveren naar de hoek waar voorde len te behalen zijn. Van meerom vattend belang is of de VVD en "de P.v.d.A. elkaar mentaal, en dus nog afgezien van de daaraan verbonden politieke gevolgen, zullen vinden in een reactieve „vrijzinnigheid" ten opzichte van het door 't Mandement geaccentueerde confessionele ele ment in de politieke partijformatie. Mocht er een breuk komen in de brede basis van het ogenblik - hetzij met een practisch poli tiek punt als aanleiding daartoe, het zij op grond van het tot nu toe in liberale en socialistische kring gre tig geslikte simplisme, dat de KVP geen democratische partij meer zou z'in dan dient zich onmiddellijk de moeibikheid aan. dat er geen al ternatieve regeringscombinaties voor de hand liggen. Met betrekking hier toe is de houding der beide chris telijke partijen tegenover de door het Mandement in het leven geroepen si tuatie belangrijk. Zowel bii de C.H. als in de A.R. heerst in dit opzicht verdeeldheid, ook al heeft de poli tieke naragraaf van het Mandement in A.R.-kring herhaaldelijk en na- drukkeliik instemming gevonden. Omdat de houding der christelijke Partnon een alternatieve regerings- pombinatie nonit duidelijk in het zicht hepff gebracht, staat het vooralsnog hiet va=t of de confessionele partij- grondslag, ter wille waarvan een breuk zou kunnen ontstaan, ook het bindmiddel zou kunnen ziin voor een hieuwe politieke constellatie. Zoveel onzekerheid over zaken, die Voor de toekomstige politieke verhou dingen in ons land var fundamenteel belang zijn, rechtvaardigt, dat men de komende parlementaire periode, en vooral het begin daarvan, met spanning tegemoet ziet. Mocht er geen klaarheid komen, dan zou dit de regeerkracht van het huidige ka binet danig remmen. Komt er een door 'n breuk geforceerde klaarheid, dan zou het, voor zover thans te zien valt, slechts een betrekkelijke en voorlopige kunnen zijn. daags voor zijn aanhouding gedineerd met de juridische adviseur van de Amerikaanse ambassade in Parijs, Rol land 1 Allier. Hoewel de Amerikaanse ambassade beweert, dat het hier een normaal contact betrof tussen d° juridisch adviseur en een commisa- rlsL-uer/. P®r«se Politie, menen ver schillende Franse bladen, dat l'Allier werkte voor de Amerikaanse centrale Frankrijk's recente, opzienbarende spionnagegeschiedenis, waarbij ultra- geheime documenten van de Nationale Verdedigingsraad in handen gevallen bleken te zijn van de communistische partij, heeft gisteren een dramatisch hoogtepunt bereikt. Niet alleen werd officieel bekend gemaakt, dat twee hoge functionarissen van het secretariaat van de Nationale Verdedigingsraad bekend hebben de documenten te hebben doorgegeven aan de voortvluchtige journalist Baranès, maar tevens is het duidelijk geworden, dat de documen ten niet alleen in communistische richting zijn verdwenen. Daarbij doen in toenemende mate geruchten de ronde, dat de onlangs geschorste Parijse politiecommissaris, Dides, nauwe verbindingen onderhouden heeft met de Amerikaanse centrale inlichtingendienst. De beide functionarissen van het secretariaat van de Nationale Verdedigingsraad, Turpin en Labrusse, zijn in staat van beschuldiging gesteld en overgedragen aan de auditeur-militair bij liet militaire gerechtshof in Parijs. Hun chef, de secretaris-generaal van de Nationale Defensieraad, Jean Mons, is in zijn functie geschorst. De centrale iiguur in de affaire van de verdwenen defensiedocumenten blijkt wel de journalist Baranès te zij", die kort na zijn ondervraging op 21 Sep tember spoorloos verdwenen is. Bara nès heeft gewerkt voor een communis tisch blad. Hij is het geweest, die de geschorste politiecommissaris Dides de geheime defensie-documenten, welke in het bezit waren van de communistische partij, in handen heeft gespeeld. Maar volgens de verklaringen van de giste ren gearresteerde ambtenaren Turpin en Labrusse was hij het ook, aan wie zij de geheime documenten ter hand heb ben gesteld en die de documenten heeft doorgegeven aan de communistische partij. Als deze gegevens juist zijn, heeft Baranès dus de rol van „dubbelagent" gespeeld en heeft hij de documenten meerdere malen verhandeld. De documenten zijn de ultra-geheime notulen van de vergaderingen van de Nationale Verdedigingsraad op 26 Mei, 28 Juni en 10 September, De leden van de Raad hebben niet het recht tijdens de vergadering potloodaantekeningen te maken. De secretaris-generaal van de Raad, Jean Mons en nog twee andere functionarissen hebben dit recht ech ter wel. Jean Mons gaf deze potlood notities na afloop van de vergadering door aan de chef van zijn kabinet, René Turpin, teneinde de notulen samen te doen stellen. Turpin maakte echter een doorslag, die hij in handen stelde van de chef van dienst van het secretariaat, Roger Labrusse. Labrusse gaf ze door aan de journalist Baranès, die ze op zijn beurt aan verschillende „afnemers" zou hebben overhandigd. Volgens de ambtenaren van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, die het onder zoek in deze affaire leiden, zou het de bedoeling van Turpin en Labrusse zijn geweest, dat de documenten in handen kwamen van de communistische partij. Hoge staatsfunctionarissen mogen in Frankrijk geen lid zijn van een poli tieke partij. Labrusse is volgens zijn in tieme kennissen echter een overtuigd links socialist. Hij was sterk gekant te gen het voortduren van de Indo-chinese oorlog. Aangezien de Nationale Defensieraad alle belangrijke militaire en strategi sche beslissingen neemt in Frankrijk, is niet slechts de Franse regering, maar zijn ook de geallieerde regeringen ang stig benieuwd naar de omvang van de bekendgeworden gegevens. Turpin en Labrusse hebben op hun ondervragers de indruk gemaakt van „crypto-commu- nisten". Zij zouden de geheimen aan de communisten hebben onthuld omdat zy tegen de oorlog in Indochina waren en een atoomoorlog wilden helpen voorko men. De geheime besluiten betreffen de de te volgen politiek in Indochina en de daarmee verband houdende stra tegie zijn op deze wijze in handen ge komen van de communisten, die daar van tijdens de conferentie van Geneve een goed gebruik hebben kunnen ma ken. Andere afnemers? Behalve aan de communisten, zijn de defensiegeheimen ook anderen ter ore gekomen. Men herinnert zich, dat eind Juni in het blad „L'Express" geheime besluiten van de Verdedigingsraad wer den gepubliceerd. De oplage van het blad werd toen in beslag genomen en er werd een onderzoek ingesteld. Vol gens sommigen heeft Mendès-France, die nauw verbonden heet te zijn met de „Express-"groep, o.m. gebruik ge maakt van deze gegevens, toen hij op zo snelle wijze de kabinetscrisis tot een oplossing bracht, die ontstaan was na het aftreden van de regering-Laniel. De geheime documenten zijn ook te ruggevonden in handen van de com missaris van de Parijse politie, Dides Dides heeft niet willen zeggen hoe hij aan de documenten was gekomen en voor wie ze bestemd waren. Aanvan kelijk meende men in Parijs, dat Di des nog altijd bezig was een onder zoek in te stellen naar de gedragin gen van de communistische partij in Parijs zoals vroeger zijn opdracht was Dides zou op eigen houtje zijn onderzoekingen hebben voortgezet uit een soort jalousie de métier ten op zichte van de chef der Franse con- tra-spionnagedienst, Wybot. De recen te berichten werpen echter een nieuw licht op de zaak. Volgens bevesti„le- berichten, heeft commissaris Dides inlichtingendienst en dat hij de Fran se plannen ten aanzien van Indochina aan zijn regering in Washington zou hebben doorgegeven. Volgens enkele bladen neemt de Amerikaanse cen trale inlichtingendienst deel aan een particuliere inlichtingendienst van een rechtse groep in Frankrijk. De arrestatie en de bekentenissen van Turpin en Labrusse hebben in Parys gewerkt als een bominslag. Tot in de hoogste kringen van het Franse bestuur bleken dus lekken te bestaan. Van hoe groot belang deze affaire geacht wordt, blijkt wel uit het feit, dat de Franse minister van Binnenlandse Zaken, Mit- térand en de Prefect van de Parijse politie persoonlijk aanwezig zijn geweest bij het elf uur durende verhoor van de beide functionarissen. De chef van bei den, de secretaris-generaal Jean Mons, is geschorst, hoewel de politie ver klaart, dat hij niet bij de lekken be trokken is. Turpin en Labrusse zijn er thans officieel van beschuldigd militai re geheimen te hebben onthuld. Hierop staat in Frankrijk een gevangenisstraf van 1 tot 5 jaar. Mocht hangende het onderzoek blijken, dat de defensiegehei men metterdaad zijn doorgegeven aan buitenlandse mogendheden, dan kunnen zij beschuldigd worden van verraad, waarop de doodstraf staat. (UP-Reuter-AFP). Op Aruba heeft zich een geval van lichte kinderverlamming voorgedaan. Volgens mededelingen van de genees kundige dienst zijn alle maatregelen ge troffen om besmetting te voorkomen. Er is dan ook volgens deze dienst geen enkele reden tot bezorgdheid. De Indonesische regering heeft een Neder lands onderdaan N. Mau Simon, te Malang, gelast het land te verlaten, omdat zijn verblijf een „gevaar voor de publieke mo raal" wordt geacht, aldus meldt U. F. •a??- - 's Werelds eerste tank met straalaandrijving werd gedemonstreerd tijdens een show van de nieuwste Britse militaire voertuigen te Chettsey in Surrey. De Britse artsen hebben aanzegging gekregen hun wacht- en spreekkamers een beetje aantrekkelijker in te rich ten. Het Britse medisch genootschap heeft laten weten, dat zij een controle zal gaan houden en iedere arts, wiens praktijk niet aan de eisen voor com fort voldoet, wordt uit het genootschap gebannen. Een en ander is het gevolg van de vele klachten die het bestuur van het genootschap heeft gekregen over de toestand waarin zich vele wachtkamers bevinden. Ongeveer 20.000 huisartsen zijn aan gesloten bij het medisch genootschap. In een circulaire van het bestuur wordt 111111111 j „'r Li Wus.ï.ng*on, op hel Arlington National Cemetery, richt men een indrukwekkend standbeeld op ter ere van de Amerikaanse Marine. Het beeld herinnert aan de landing van de Amerikaanse mariniers op two Jima en in het bijzonder aan het illustere feit, dat zij daar de Amerikaanse vlag hebben geplant. Het beeld is geïnspireerd op de befaamd geworden foto van de landing. Advertentie De Franse minister-president en minister van Buitenlandse Zaken, Pierre Mendès-France, heeft gisteren op de conferentie van Londen voor een onaan gename verrassing gezorgd. De acht andere ministers, die deelnamen aan de beraadslagingen over het herstel van de Duitse souvereiniteit en de herbe wapening van West-Duitsland, meenden, dat ook Mendès-France in beginsel accoord was gegaan met de compromis-oplossing, die de Belgische minister Spaak had gevonden voor de controle op de bewapening. Maar de leider van de Franse delegatie liet gisteren weten, dat er naar zijn mening niet vol doende aandacht is besteed aan zijn eigen voorstellen voor gemeenschappe lijke vervaardiging en verdeling van wapens voor de nieuwe Europese defen sie-organisatie. Minister Eden, die de conferentie presideert, werd rood van ergernis: „Vergaderen wij hier nu om overeenstemming te bereiken of niet?" zei hij. Het heeft er alle schijn van, dat de Franse staatsman zich thans ge dwongen voelt openlijk kleur te bekennen. De voorstellen, waar Mendès-France aan vasthoudt, zijn ook voor de Bene-: luxlanden van het grootste belang. Vol gens de Franse premier zouden deze landen ondergebracht worden in een z.g. gevarenzone B, waar bepaalde be perkingen op de zware industrie van toepassing zouden zijn. West-Duitsland zou in gevarenzone A komen, waar nog veel striktere bepalingen gelden. Mendès-France geeft voor, dat hii slechts bezorgd is om de kwetsbaar heid van Europa bij een aanval uit het Oosten. Maar in veel delegaties wordt de mening geuit, dat hy op deze ma nier ook de Franse economie in een voordelige situatie tracht te brengen, en dat ten koste van die van West- Duitsiand en de Beneluxlanden. De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. J. W. Beyen, heett zich daarom al de tolk gemaakt van diegenen, die de Franse voorstellen niet zonder meer willen aanvaarden. Hij heeft dat op zeer voorzichtige wijze gedaan door alleen te betwisten, of het wel juist is over dergelijke be langrijke zaken reeds „hier en nu" te beslissen. Een andere mogelijkheid is, dat Men dès-France, ondanks de beweringen van het tegendeel, helemaal niet gebrand is op het bereiken van overeenstemming. Men verdenkt hem er nog steeds van, dat hij niet afkerig is van het zoeken van toenadering tot Rusland. Hijzelf i# door de gang van zaken wel het minst geschokt. Alle compromis-voorstellen, die door de ministers Dulles, Pearson en Spaak zijn ingediend om aan de Franse voor stellen tenminste enigermate tegemoet te komen, zijn door hem zonder uit zonderling afgewezen. Men vroeg hem. of hij zich niet eenzaam voelde, zo alleen tegen acht anderen. „Ik ben dat wel gewend", zei hij lachend. Ondanks deze impasse is het wel waarschijnlijk, dat de negen mogend heden, die in Londen zijn vertegen woordigd, hedenmiddag een verklaring zullen uitgeven, waarin zij aankondigen, dat West-Duitsland begin volgend jaar souverein wordt. (Reuter-AFP-UP). Het kostbaarste komt soms uit de onaanzienlijkste hoek. de artsen aangeraden hun praktijkver- trekken voortaan te verwarmen en op te knappen. Er zal een nationale inspectie worden gehouden, Dr. Talbot Rogers, die voorzitter is van de com missie algemene medische diensten, heeft bekend gemaakt, dat er veel klachten binnen komen over te koude en overvolle wacht- en spreekkamers. Roger verklaarde „Reinheid en com fort zijn belangrijk". Hij heeft een aan tal normen vastgesteld, waaraan de praktij kvertrekken der huisartsen dienen te voldoen. Op de eerste plaats dienen de artsen een aparte kamer te heb ben voor onderzoek of een afgescherm de onderzoektafel. De wachtkamer dient goed verwarmd te zijn en moet een redelijk aantal zitplaatsen tellen. Het moet er niet somber zijn, maar opge wekt, prettig, goed verlicht, schoon en goed geventileerd. Het meubilair moet een huiselijk cachet hebben en niet zakelijk en de patiënten moeten vrij toegang hebben tot het toilet en een gelegenheid om de handen te wassen. (UP) In de loop van Vrijdag en Zaterdag is het aantal doden van de Valkenburgse ramp met vier vermeerderd. Rond kwart over zes Vrijdag overleed in het Heer- lense St. Joseph-ziekenhuis de zwaar ge wonde gids van de Valkenburgse ge meentegrot, A. Vijghen. Het Valkenburg se slachtoffer was 64 jaar oud en ge huwd. Later op de avond is nog overle den de 60-jarige ongehuwde Belgische vrouw Maria Devillers. Vanochtend stier ven de 70-jarige gehuwde Angèie M. J. J. Delbrouck-Jacquet en de 68-jarige ge huwde Rosalie E. Lhoest-Limbor. Het totaal aantal doden is hiermede tot negentien gestegen. Onder grote belangstelling zijn gister middag om vier uur de vijftien do den van het rampzalige verkeersonge luk te Valkenburg, die in het St. Anna- dalziekenhuis te Maastricht lagen opge baard, door vijf Luikse lijkwagens af gehaald. Op een der vijftien lijkkisten lagen enkele kransen, o.a. van het ge meentebestuur van Valkenburg en van de rijkspolitie uit het district Zuid-Lim burg. Zoals reeds in een groot gedeelte van onze vorige oplaag werd gemeld, is de Belgische chauffeur van de verongeluk te bus in het belang van het onderzoek in verzekering gesteld. Gisteren hebben juwelendieven hun slag geslagen in twee winkels waarbij zü voor meer dan 6.000 pond aan kost baarheden buit hebben gemaakt. De po litie heeft medegedeeld dat de inbra ken opvallend zorgeloos in elkaar wa ren gezet en uitgevoerd. In de eerste diefstal waren dieven over de daken geklommen om zich een weg te banen naar een juwelierszaak in Oxfordstreet in het Londense West End. Hierbij werd voor 4000 pond buit gemaakt. Een spoor van gebroken glas en stukgeslagen cassettes werd door de rovers achtergelaten. De tweede in braak in het district Edmonton had tussen de 2 en 3000 pond opgele verd. De dieven hadden zich hier toe gang verschaft door op primitieve wijze een rooster te slopen. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten geacht dat een en dezelfde bende aan het werk is geweest, (UP). De gemeenteraad van Groot-Londen heeft het publiek verzocht tijdens dich te mist cokes te gebruiken of andere vaste brandstoffen die weinig rook af geven opdat er geen herhaling zal ko men van de tragedie van twee jaar geleden, toen zeer velen het leven ver loren in een vergiftigde mist. De raad geeft het publiek de raad nu al cokes in te slaan. Verder vraagt zij automobi listen bij dichte mist in dicht bevolkte gebieden niet te rijden en de motor van staande auto's niet te laten lopen. (UP) (Van een bijzondere medewerker) Het N.LP.O.-onderzoek over de vraag hoe het Nederlandse pu bliek denkt over het Mande ment heeft de aandacht weer eens ge vestigd op mogelijkheden voor een po litieke katholieke arbeidersgroepering. „Weer eens" duidt er op, dat dit althans voor ons geen nieuw geluid is. Ook voor de oorlog hebben we reeds enige pogingen gekend om katholieke arbei ders in een „vooruitstrevende" katho lieke groepering samen te brengen. Maar ook tijdens de bestaansduur van de K.V.P. is meer dan eens bij som mige arbeidersgroepen de vraag gere zen of het niet verstandig zou zijn de verwerkelijking van hun groepsbelan gen aan een speciale politieke groepe ring toe te vertrouwen. Verder dan het bespreken van de gedachte is het naar ons weten nooit gekomen en voor zover wij de mentaliteit der katholieke arbeiders kennen, durven we ook de stellige verwachting uitspreken, dat het niet niet zo ver zél komen. De uit slag van het N.I.P.O.-onderzoek zou er inmiddels op kunnen duiden, dat deze verwachting minder solide is gefun deerd dan wij zelf wel menen. Niet minder immers dan 34% van hen, die thans op de K.V.P. stemmen, zou den het een goed idee vinden, wanneer bij een eventueel verbod voor de ka tholieken, lid te zijn van de P.v.d.A., er een katholieke partij van de arbeid tot stand zou komen. Hoe valt deze te- genstelling te rij men? We hebben er immers reke ning mee hou den dat het N. I. P. O. zijn werk zo serieus en objectief mogelijk doet. En toch kunnen we in de uitslag van dit onderzoek niet voldoende vertrou wen hebben. Meer dan eens is geble ken, dat een onderzoek, aan een be paalde reactie voorafgaande, er nogal naast was. Maar op de tweede plaats rijzen zoveel vragen, die onder de hui dige situatie moeten meetellen, dat men wel per se veel reserves tegenover deze uitslag in acht moet nemen. Wa ren de ondervraagden practizerende katholieken? Tot welke maatschappe lijke groep behoorden de ondervraag den? Waren de geënquêteerden, indien zij tot de arbeidersstand behoorden, sociografisch goed gemêleerd? Waren er geschoolden en ongeschoolden bij? Waren zij georganiseerd in de K.A.B.? Deze laatste vraag is veel belangrijker dan schijnt. Verscheidene onderzoekin gen hebben aangetoond, dat vooral de geschoolde en beter gedisciplineerde ar beiders beter zijn georganiseerd dan de ongeschoolden en de massamensen. Overigens trekke men ook hier geen voorbarige en subjectieve conclusies uit. Zeker mag men uit het opsommen van deze vragen niet afleiden, dat de beter ontwikkelde, georganiseerde ar beider meer slaafs eventuele aanwij zingen In verband met zijn politieke ge dragingen zou volgen dan andere stand genoten, ofwel dat hij b.v. minder be langstelling voor de actuele politiek zou hebben. Dank zij het ontwikkelings werk in de K.A.B., in twee- en driejari ge cursussen, in kader- en gespreksavon- den, is de georganiseerde arbeider poli tiek beter georiënteerd dan de meeste anderen van zijn standgenoten. Toch, of misschien zelfs juist daardoor speelt bij velen van hen van tijd tot tijd de vraag of het niet verstandig zou zijn een eigen politieke groep te gaan vormen. (Vervolg op pag. 7) (Van onze correspondent) In een klein pharmaceutisch fabriek je nabij het station te Vaassen heeft zich Vrijdagmiddag tegen zes nur een hevige ontploffing voorgedaan, waarbij twee arbeiders de dood hebben gevon den. Door de explosie vloog het dak de lucht in. Twee van de viêr arbeiders, die hier werkzaam waren, werden on der de neerstortende stukken bedolven en vrijwel onmiddellijk gedood. Het zijn de 25-jarige R. van Velzen en de 14- jarige H. Vos, beiden uit Vaassen. Onmiddellijk na de explosie ontstond er brand, waardoor het hele fabriekje uitbrandde. De eigenaar van het be drijfje, alsmede een andere arbeider en arbeidster liepen hierdoor enige lichte brandwonden op. De oorzaak is vermoedelijk het tot ontploffing komen van benzinedampen. De Tsjechische autoriteiten zouden vandaag twee Amerikaanse militairen die op 17 September nabij het plaatsje Eslarw de Tsjechisch-Duitse grens hebben overschreden en bij die gelegen heid werden gearresteerd, vrijgelaten en naar West-Duitsland terugzenden. De beide militairen waren van spionnage beschuldigd, hetgeen door de Amerika nen wordt bestreden. Advertentie BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD B01 SIR 48 A DAM TEL 717162 (tot Zondagavond) In de nacht en ochtend hier en daar tijdelijk mist of laaghangende bewolking. Later op de dag vrij zonnig en warm weer. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtin gen. Zondag: Zon: 6.43-18.15. Maan: 13.39-21.04. Maandag: 14.24-22.04. Zon: 6.44-18.13. Maan:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1