Adenauer en Engeland maakten het Mendès-France onmogelijk om op zijn stuk te blijven staan Luchtdruk slingert vliegtuig passagier naar buiten EDEN zou binnenkort Foreign Office verlaten Mysterieuze BARANES door Franse politie gearresteerd 1| HpSH Radicale afgevaardigde Hugues at verleende hem onderdak lp Nieuwe Europese defensie-organisatie in wording ACCOÖRD BEREIKT IN LONDEN Veiligheidsgordel redt Amerikaan Drukte te Zandvoort TOCH PALING OP 3 OCTOBER IN FEESTEND LEIDEN Estafetteloop met zuurstokken werd bijna hordenloop De uitgelekte geheimen Thans drie bekentenissen Prinses Beatrix bakt oliebollen Toi hoofd en hart Autobuschauffeur vrijgelaten Simatupang van functie ontheven weer VOLGENS DE „SUNDAY EXPRESS": Ondanks paratyphus-vrees Nehroe heeft genoeg van de politiek Remmen toch onklaar Stafchef Indon, leger 17 October-affaire spoedig voor rechter BULGOMME MAANDAG 4 OCTOBER 1954 78sfe JAARGANG No. 26109 VARKENSPEST DUFFEL MONTY-COATS iSOUS-NAPPE BURfcAU SMEDESTRAAI 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severlr». NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERltNiltiARIfci- ti cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 't avonds tel. 21544 (Van onze speciale verslaggever) LONDEN, Zondag. De Londense conferentie is in de loop van Zaterdag en Zondagochtend toch tot een accoord gekomen. Zeer populair gezegd komt het hierop neer, dat Mendès- France, de Franse premier, heeft toegegeven althans voor dit ogenblik en hedenmiddag om half vijf heb ben de negen ministers de Final Act van de conferentie ondertekend. Deze Final Act bevat de officiële con clusies, waartoe de conferentie gekomen is, en deze De ondertekening in het Lancaster House, schuin tegenover Buckingham Palace in Green Park langs de Mali gelegen, was een formele kwestie. Zij duurde dan ook heel kort. De ministers stoven onmiddellijk na afloop van de ceremonie naar alle kanten uiteen. Minister Beyen en zijn delegatie zagen kans om het K.L.M.-vliegtuig van zes uur van London Airport nog te halen. Aan het slot van de laatste werk vergadering van Zondagmorgen hadden enkele ministers nog opwekkende woor den gesproken. Minister Eden, die voor zitter van de conferentie was, ver klaarde: „We built well for the future of Europe". John Foster Dulles gaf uiting aan zijn waardering voor de wijze waarop Eden zijn taak als voor zitter had vervuld en voor het werk, dat het secretariaat van de conferentie had gepresteerd. Mendès-France, die zijn ambtgeno ten op deze laatste morgen met een hardnekkig uitgeboorde technische bij zonderheid inzake de controle op de ABC-wapens nog de dampen had aan gedaan, zei zich wel bewust te zijn van zijn verantwoordelijkheid voor de meeste moeilijkheden, die op deze con ferentie waren gerezen. Hij bracht nochtans dank aan Dulles en Pearson voor de betoonde bereid heid van deze beide Amerikaanse lan den om de verlening van hulp en bij stand aan Europa vol te houden. Aan het adres van zijn Europese collega s zeide hij: wij moeten sa menwerken. Wij allen hebben alles moeten doen om het meeste te ver krijgen, opdat onze parlementen hun goedkeuring aan onze overeenkomst zouden kunnen hechten. De voornaamste punten De voornaamste punten van de over eenkomst zijn de volgende: De regeringen van Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten hebben in de Final Act een „Declaration of Intent", een verklaring wat zü voornemens zijn te doen, ge publiceerd, waarin zij zeggen te er kennen, dat een groot land niet langer verstoken kan blijven van de rechten, die eigenlijk toekomen aan een vrij en democratisch volk, en dat zij derhalve verlangen zich te verenigen met de Duitse Bondsrepubliek op voet van ge lijkheid in hun streven naar vrede en veiligheid. De bovengenoemde regerin gen wensen daarom het bezettingsré gime zo spoedig mogelijk te beëindigen. Om hiertoe te geraken zullen tech nische voorzieningen worden getroffen. Intussen geven de drie regeringen in structies aan hun hoge commissarissen in de Bondsrepubliek om voortaan te handelen in overeenstemming met de geest van de boven aangegeven poli tiek. Inzonderheid zullen de hoge commis sarissen de volmachten, die opgeheven worden, niet meer uitoefenen dan in overeenstemming met de Bondsrege ring, uitgezonderd op het terrein van ontwapening en demilitairisering, en in gevallen, waarin de Bondsregering om legale redenen niet in staat is ge weest te handelen of haar verplichtin gen in de overeengekomen regelingen uit te oefenen. Het Verdrag van Brussel zal worden versterkt en uitgebreid tot een meer doelmatig middel ter bereiking van de Europese integratie. In verband hiermede is een reeks van maatregelen voorzien. De Bonds republiek en Italië zullen worden uit genodigd toe te treden tot het Brus selse Pact. De structuur van dit verdrag zal versterkt worden. Inzonderheid zal de Consultatieve Raad van het verdrag worden omgezet in een Raad met beslissende bevoegdheden. Als taken van deze Raad worden ge noemd Toe te zien, dat omvang en alge meen karakter van de Duitse defensie- bjjdrage overeenkomstig de bijdragen zullen zijn, vastgesteld voor de E.D.G. De verhoging van de bij speciale over eenkomst te bepalen omvang van de maximale defensiebijdragen aan NATO bij unanimiteit, uiteraard indien zulk een verhoging wenselijk geacht zou wor den. Voorzien zijn voor alle deelnemende landen het op de been houden van territoriale- en politietroepen, waarvan omvang en bewapening geregeld zullen Worden in een speciale overeenkomst van de deelnemers aan het Brussels Pact. conclusies bevatten de grondslagen voor in de loop van de komende weken nader uit te werken regelingen, die aan het einde van deze maand te Parijs aan de Raad van de NATO zullen worden voorgelegd en die zullen leiden tot veranderingen in de conventies van Bonn en van het Brussels Pact, alsmede van het Noord-Atlan tisch Verdrag. Al deze wijzigingen van bestaande ver dragen zullen dan weer worden voorgelegd aan de nationale parlementen. Men hoopt voor het einde van het jaar de procedure te hebben afgewerkt en de nieuwe Europese verdedigingsorganisatie op de been te hebben. De ministers ondertekenen te Londen de „verklaring", waarin zij hun beslui ten na de gehouden conferentie hebben vastgelegd. BOVEN v l n r minister Bech (Lux.), minister Martino (Italië), minister Eden, die tekent, dr. Adenauer en Fierre Mendès-France. ONDER v. I. n. r.: minister Foster Dulles, die tekent namens de Verenigde Staten, minister Beyen, minister Bech en minister Martino. (Telefoto) Contróle-orgaan Door de mogendheden van het Brus sels Pact wordt een orgaan opgericht voor de controle van de bewapening op het continent van de continentale landen. De taken van dit orgaan (Agency in de Engelse tekst) zijn: Verzekering dat het verbod van aan maak van bepaalde typen van bewa pening, zoals overeengekomen door de Brusselse mogendheden, in acht wordt genomen. Controle op het peil van de voorraden op het continent van bepaalde typen van wapens, zoals deze in de Final Act beschreven worden. Vervolg op gag 3) Tijdens een vlucht van een DC-6 van de Amerikaanse luchtvaart-maatschap pij United Airlines raakte gisteren op vier duizend meter hoogte boven Indië een van de ramen, die ook als noodluik kunnen worden gebruikt, los. Daar de DC-6 is uitgerust met een drukcabine en de luchtdruk in het vliegtuig op grote hoogte daardoor aanmerkelijk groter is dan die buiten de machine, werd het noodluik door de luchtstroom naar buiten geslingerd. Een 48-jarige Amerikaan, die bij het raam zat, lui tenant-kolonel J. (j. Green way, werd door de plotselinge luchtstroom uit zijn stoel opgelicht en eveneens naar bui ten geslingerd. Zijn veiligheidsgordel, die hij hoewel dat niet meer nodig was nog losjes om had, redde hem het leven. Toen hij, terwijl het vliegtuig een snelheid van 500 km had, bulten de romp bungelde, dacht hij dat het met hem gedaan was, zo vertelde hij, toen hij later weer veilig met beide benen op de grond stond. „Voor ik het wist hing ik onge veer half buiten het vliegtuig. Ik kon voelen dat de gordel mijn knieën vasthield. Ik dacht dat er iets mis was met het vliegtuig en dat het met mij gedaan was. Toen ik zag dat het vliegtuig nog altijd goed scheen te vliegen, dacht ik, dat ik, als ik maar met een van mijn handen het vliegtuig kon grijpen, gered zou zijn," zo ver telde Greenway. Op de een of andere manier wist hij, ondanks de grote snelheid van het vlieg tuig, zijn hand weer binnen ae cabine te krijgen, terwijl andere pas sagiers aan zijn benen en arm trokken om hem naar binnen te halen. Zijn portefeuille, een pen en potlood was hij kwijtgeraakt, zijn polshorloge was van zijn arm gerukt en het jasje van zijn costuum ging aan flarden. „Allemaal niet zo Delangrijk", verklaar de hij. Greenway heeft in de tweede wereldoorlog een vliegtuigongeluk in het Verre Oosten overleefd. Na de landing van het vliegtuig werd Greenway naar een ziekenhuis gebracht en de doktoren willen hem daar in ob servatie houden. „Wat lichte kneuzin gen, meer niet," vertelde een woord voerder van de vliegtuigmaatschappij. Blijkbaar is het incident, ook voor de 65 andere passagiers, goed afgelopen. Sommigen klaagden over gesuis in hun oren, maar de doktoren verzekerden hun dat het geen kwaad kon. Greenway, die gehuwd is en vader van drie kinderen, zeide, dat hij zijn reis „natuurlijk per vliegtuig" zou voort zetten. (U.P.) De eerste dag van de winterdienst- regeling gaf op de stations van trein en tram te Zandvoort een drukte te zien welke die van vele Zondagen in de afgelopen zomer verre overtrof. De N.Z.H.V.M. reed met al het beschikbare materieel. Ook per auto en rijwiel waren duizenden, aangelokt door het fraaie, warme herfstweer, naar Zand voort gekomen. De enkele strand- exploitant, die zijn bedrijf nog niet had afgebroken, werd belegerd door lief hebbers voor een stoel; maar de meeste strandbezoekers namen genoegen met een zitplaats op het door de zon ge koesterde zand. Verschillende personen konden de verleiding niet weerstaan en namen een bad in het zilte nat. Op de boulevards was ook een druk vertier en de café-terrassen waren geheel be zet. In het dorp maakten de café's, snackbars, ijssalons en cafeteria's goéde zaken. De 3-Octoberfeesten in Leiden zijn Za terdag met veel pleizier gevierd. In de ochtenduren trok over de Breestraat een militaire parade met een défilé voor de genodigden, die zich voor de trappen van het stadhuis hadden op gesteld. Zoals ieder jaar verleende de studentenweerbaarheid „Pro Patria" in kleurige uniformen haar medewer king. Des middags hebben duizenden Leidenaars de historische optocht voor bij zien trekken, die deze keer gewijd was aan de „Leijdse Tuijn van Pieter de la Court". De Londense „Sunday Express" heeft in zijn laatste editie van gisteren de voorspelling gewaagd, dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, binnenkort zijn tegenwoordige functie zal opgeven om zich beter te kunnen voorbereiden op een toekomstig premierschap. Deze mutatie zou, volgens het Beaverbrook-blad, een onderdeel vormen van een belang rijke wijziging van het Britse kabinet. Het zou tevens betekenen, dat Sir Winston Chur,chill voorlopig niet van plan is heen te gaan als regeringsleider. Immers, als dat wel het geval was, zou hij aan Eden de vrijheid hebben gelaten zelf de wijzigingen te bepalen in wat dan zijn kabinet zou zijn. Als opvolger van Eden noemt de „Express" de tegenwoordige minister van huisvesting Harold MacMillan. De minister van arbeid, Sir Walter Monck- ton, zou zich uit de politiek terugtrek ken. In zijn plaats zou Gwilym Lloyd George, die op het ogenblik minister van voedselvoorziening is, worden be noemd. Soortgelijke wijzigingen zouden al eerder een punt van overweging heb ben uitgemaakt in gesprekken tussen Churchill en Eden. De uitvoering er van zou men toen afhankelijk hebben gesteld van het vinden van een be vredigende oplossing voor de herbe wapening van West-Duitsland. (Van onze correspondent) Ondanks de ietwat voorbarige vie ring op Zaterdag 2 October heeft Lei den de smaak van het drie-Octoberfeest weer volledig te pakken gehad. Zelfs van het palingeten; want, trots de kwa de reuk waarin de paling in verband met de paratyphus staat, werden na een aarzelend begin de tientallen kraampjes weer als vanouds bestormd. De belangstelling van de niet-Leide- naars voor dit specifiek Leids gebeuren was overweldigend. Trein, tram en bus lieten zeker honderdduizend feestgan gers op de Sleutelstad los. De estafetteloop in een van de Leidse straten bracht zoveel jongetjes met grote zuurstokken op de baan, dat de sprint op een gegeven ogenblik dreigde te ontaarden in een, zoveel vermoeien der. hordenloop. Het bleef echter bij enkele valpartijen. In de Lakenhal, waar de jaarlijkse drie-Octobertentoonstelling weer bijna tweeduizend personen trok, werd een radio-opname gemaakt. Voor het be faamde schilderij van De Bree, werden enkele mijmeringen van de bezoekers opgevangen. Vermakelijk was het mo ment, waarop een van de kinderen, die de microfoon op zich gericht zag, op eens uitriep; „Daar komt lucht uit", V De Franse politie is er in geslaagd ie 38-jarige journalist André Baranès te arresteren. Baranès is de centrale figuur in de dramatische verwikkelin- gen rond het uitlekken van geheimen uit de Nationale Defensie Raad. De IMfijB secretaris-generaal van de nationale verdediging, Jean Mons, heeft enkele vergaderingen van deze raad bijgewoond en had toestemming aantekeningen gBifl te maken. Hij verhinderde niet, dat deze aantekeningen werden overgeno men door de kabinetschef van de secretaris-generaal van het ministerie van Defensie, René Turpin, en deze gaf ze op zijn beurt door aan het hoofd van de dienst voor burgerlijke verdediging in het algemeen secretariaat voor de g| ff nationale defensie, Roger Labrusse, van wie hij wist dat hij een crypto- lp- ff communist was. Baranès vormde nu de schakel tussen Labrusse en de com- munistische partij. Volgens de geschorste hoofdcommissaris Jean Dides was f ff Baranès bovendien tipgever van de politie. Turpin, Labrusse en Baranès zijn -L A ff nu alle drie achter slot en grendel. Zij hebben ook alle drie hun schuld er- I kend. Jean Mons, die nog op vrije voeten verkeert, is beschuldigd van „na- A latighéid en het niet in acht nemen van de voorschriften, waardoor de staats- jB veiligheid in gevaar is gebracht". wKÈÊFï UBl Sinds er een bevel tot aanhouding van Baranès was uitgevaardigd, is deze mysterieuze figuur bijna een week on vindbaar geweest. Ook dat raadsel is nu opgelost. Het blijkt, dat hij zich heeft gewend tot de radicale afgevaar- Premier Nehroe van Indië heeft voor de tweede maal in vier dagen tijds ge zegd, dat hij er genoeg van heeft eerste minister te zijn. Nehroe is thans 65 jaar en hij vertrouwde aan een ver slaggever toe, dat hij niet alleen ge noeg heeft van het ministerie van de fensie, maar ook van zijn premierschap, zijn functie van minister van Buiten landse Zaken en het voorzitterschap van de Indische Congrespartij. (UP) Leerlingen van het Klein Lyceum te Baarn, onder wie ook de Prinsessen Beatrix en Irene, hebben een bazar georganiseerd, waar allerhande zelfver vaardigde artikelen te koop werden aangeboden. De baten komen ten goede aan ontheemde kinderen. Prinses Beatrix ziet men hier in actie als kokkin. Zij bakt de oliebollen voortreffelijk. digde Hugues met het verzoek hem gastvrijheid te verlenen in een klein landhuis te Nevers. Hij zei, dat zijn leven in gevaar was, omdat hij er ach ter was gekomen, dat bepaalde hoge functionarissen niet betrouwbaar waren Toen Hugues, zoals hij zelf vertelt, vernam, dat Baranès geen gehoor had gegeven aan een bevel van ma joor De Rességuier om voor de krijgs raad te komen, was hij direct naar de minister van binnenlandse zaken, Mitterand gegaan om zich te „zuive ren". Slechts humanitaire overwegin gen hadden hem er toe gebracht Ba ranès onderdak te verschaffen. Deze had inmiddels een poging onder nomen om op een rode damesfiets de Zwitserse grens te bereiken. Hij ver bleef in het Benedictijnerklooster te La Pierre Qui Vire in Midden-Frankrijk, toen hij door de politie werd achter haald. Hij is officieel in beschuldiging gesteld wegens verraad. Baranès had bovendien ook contac ten met afgevaardigden van het minis terie van Binnenlandse Zaken, hetgeen de communistische partij wist en op prijs stelde. Tussen Baranès en com missaris Dides staat nog een voortvluch tige derde figuur, waarvan alleen de voornaam Charier bekend is. Dit is 'n oud politieman die reed tot achttien jaar dwangarbeid veroordeeld is. Baranès stond eveneen- in contact met een aan tal politieke figuren. Hij heeft hun namen bekendgemaakt aan de politie. Deze onderzoekt thans of de aantijgin gen van Baranès waarheid bevatten. In verband met deze zaak heeft een voormali e beambte van het ministerie van Defensie, mevrouw Metivier, zich bij de rechter van in structie gemeld om mededeling te doen van het feit dat zij tijdens haar diensttijd onregelmatigheden had ge constateerd bij het opstellen en ver zenden van cijfertelegrammen. Som mige van deze telegrammen werden ge- fotocopieerd alvorens verzonden te worden. Mevrouw Metivier lichtte enige hoge persoonlijkheden hierover in. Wegens deze indisciplinaire maat regel werd zij ontslagen. De affaire Dides zelf is nu wel hiermede op de achtergrond geraakt doch het blijft van belang dat door zijn initiatief de zaak aan het rollen is gekomen. In vredestijd is de maximale straf BARANÈS op dit misdrijf tien jaar, maar in tijd van oorlog kan de doodstraf uitgespro ken worden. Er zijn aanwijzingen, dat de Vietminh kennis heeft gekregen van hetgeen in de Nationale Defensieraad is besproken. Verder zijn de Franse autoriteiten, die met het onderzoek zijn belast, ge neigd Baranès niet zozeer te zien als een dubbele agent, als wel als de man, die door de communistische partij be wust naar hoofdcommissaris Dides werd gezonden om door overlegging van de bewijzen van verraad onrust te zaaien in Frankrijk en de regering aan het wankelen te brengen. Op het bedrijf van H. Laarakkers te Schayk (N.-Br.) is varkenspest gecon stateerd. West-Duitsland Tien mijnwerkers zijn om het leven gekomen doordat een mijnschacht bij Dortmund, op een diep te van ruim 800 meter, is ingestort. Men kan het leven niets voorschrijven. niet beseffend dat zijn spontane reacties diezelfde avond nog de lucht in zouden gaan. De grote optocht „In de Leydse Tuvn van Pieter de la-Court" werd zó mild door het zonlicht beschenen, dat men een ogenblik zou kunnen geloven dat de ananassen, die op de wagens als bewijs van de kweekkracht van Pieter de La Court meegevoerd werden, wer kelijk in dit klimaat volgroeid waren. De zeer verzorgde stoet werd door tien duizenden gadegeslagen. 's Avonds kwam Leiden in haar bijna volledige bezetting bijeen in het grote Lunapark op het Schuttersveld. Een schitterend vuurwerk besloot daar de feestviering, waarna de politie echter nog verschillende malen van haar macht gebruik moest maken, om een niet-wettelijke voortzetting van de vreugde in de vroege Zondagmorgen te De 37-jarige Belgische chauffeur Ro ger Mils, die de in Valkenburg veron gelukte bus bestuurde en die hangende het onderzoek Donderdag in verzeke ring was gesteld, is Zaterdag in vrij heid gesteld. Tot Zaterdag is de Rijkspolitie bezig geweest met het onderzoek van de ver ongelukte autobus. Wees een eerste onderzoek uit, dat de versnellingsin- stallatie, de motor en de remmen in orde waren, thans is komen vast te staan dat de voetrem defect is ge weest en dat de handrem (hoewel niet defect) om bepaalde technische rede nen, waarmee de chauffe~r niet op de hoogte was, op het moment van het ongeluk niet heeft kunnen werken. Dit resultaat is voor mr. J. Nuis, substi tuut-officier van justitie bij de Arron dissementsrechtbank te Maastricht, aanleiding geworden om de 37-jarige chauffeur Roger Mils, Zaterdag naar zijn woonplaats te laten terugkeren. Naar de officier van justitie ons me dedeelde is van enig misdrijf geen sprake en zal deze Belg geen dood door schuld ten laste gelegd worden. De uitvaart van het Valkenburgse slachtoffer, de 64-jarige A. Vijghen, gids van de gemeentegrot, zal op Dinsdag 5 October a.s. om half tien in de St. Nicolaaskerk te Valkenburg plaats heb ben. Het aantal doden is Zaterdag tot ne gentien gestegen, doordat nog twee ge wonden, n.L twee gehuwde dames, resp. 68 en 70 jaar oud, zijn overleden. Generaal-majoor Simatupang is ont heven van zijn functie van chef-staf van de Indonesische strijdkrachten. Hij is thans ter beschikking gesteld van het ministerie van defensie. De ontheffing is gebaseerd op de nieuwe defensiewet, die door het parlement is aangeno men. De 17-October-affaire zal over en kele dagen aan het parket ter behande ling worden overgedragen. Een aan tal personen, dat verantwoordelijk kan worden beschouwd voor deze affaire, zal voor de rechtbank worden gedaagd. Advertentie (tot Dinsdagavond) Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende bewolking met plaatselijk enige regen. Vannacht iets kouder. Overigens weinig ver andering in temperatuur. Krachtige tot matige wind tussen West en Zuidwest. Zon: 6.46-18.10. Maan: 14.59-23.12. Advertentie het ideale ondertafellaken van gemoltonneerd schuimrubber. Deze week DEMONSTRATIES te HAARLEM bij VROOM DREESMANN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1