NA HET ACCOORD VAN LONDEN Zullen Franse socialisten het Kremlin nog een kans geven? Addertje in het gras? l J In vijf jaar tijds vluchtten 14 Oost-Duitse ministers DUCLOS wordt ondervraagd Meer dan 6 procent voor hogere ambtenaren? Deense driemast schoener, op deklast drijvend, gered Bezitsvorming veronachtzaamd Kapittel van Gent in Haarlem Tobor de Grote en zijn zoon 3RR Tot hoofd en hart De resultaten en de balans van een voortschrijdende bolsjewisatie F rans-Britse bijval voor Vishinsky Staking in Londen en New York Eenzame strijd van Rein Wiegman tegen elementen niet vergeefs Een dode en een zwaargewonde Mgr. Calewaert droeg Pontificale H. Mis op in de Basiliek Het weer IS $efmijcu{uy! DINSDAG 5 OCTOBER 1954 78ste JAARGANG No. 26110 Belangstelling voor zijn ontwapeningsvoorstellen Amerikaanse broers gaan naar het Oosten De uitgelekte geheimen DENIVELLERING Verkeer in havens lamgelegd PRINSES MARGARET NAAR DE WEST Botsing in Eindhoven GEWICHT IN FRUIT FALCON GABARDINE JASSEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel, 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AUVFRTENIIETARIEF 28 cent» per mlllimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudl rich hei recht voor advertentiën eventueel ronder opgave var» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544 Tegenzet van Moskou zeker te verwachten De principiële overeenstemming, die de negen ministers van Buitenlandse Zaken op de conferentie in Londen hebben bereikt, moet nu, aangevuld met door speciale commissies uit te werken détails, door de Europese parlemen ten worden geloodst. Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland zal van morgen met zijn ministers en met vertegenwoordigers van de coalitiepartijen spreken over de regeringsverklaring, die hij vanmiddag in de Bondsdag af legt. Premier Mendès-France van Frankrijk heeft voor morgenochtend een speciale ministerraad bijeengeroepen. Tijdens die vergadering zal beslist worden, of de premier de vertrouwenskwestie zal stellen tijdens het debat, dat overmorgen in de Franse Nationale Vergadering op verzoek van de regering zal worden gevoerd. De Italiaanse Kamer van Afgevaardigden zal het Londense accoord op 12 October in behandeling nemen. De Amerikaanse Senaat zal zich op 8 November met dezelfde zaak gaan bezig houden. De ervaringen met het Europese Legerverdrag hebben bij de politieke waar nemers de neiging doen ontstaan om de gang van zaken in het Franse par lement met de meeste aandacht te volgen. Zij vragen zich af, wat de houding zal zijn van de 105 socialisten en de 87 volksrepublikeinen. Zullen de socia listen eerst het Kremlin nog eens kans gunnen? Stemmen zij echter in met de bereikte regeling, dan is het succes van Mendès-France bij voorbaat ver zekerd. Wanneer men de officiële reacties leest over de resultaten van de conferentie van Londen ver baast men zich lichtelijk, dat in 7Ulk een atmosfeer van eenstemmige voldoening over het gepresteerde met On klassiek bal tot slot op het program ma is geplaatst. „Het congres danst" zou riO wederom een naspel kunnen worden van groots opgezette inleiding tot On algemeen historisch misverstand. De conferentie van Londen is ge slaagd. omdat ze niet mocht mislukken*. Een diplomatieke overwinning als de 30ste Augustus in Parijs eenmaal per jaar is waarachtig voor Moskou wel ge noeg. Zo niet tot elke, dan toch voor een zeer hoge prijs dienden alle grote staatslieden van de grote landen met een succes voor inwendig gebruik thuis te komen. Men kan Frankrijk toch waar achtig niet de eer gunnen de Europe se politiek van Amerika, Engeland en Duitsland op een nieuw échec te trac- teren. De grootste politieke tegenzet tegen de Franse verwerping van de EDG is in de naoorlogse Europese geschiedenis onge twijfeld door Engeland gepleegd, toen t bereid bleek de politieke consequenties te trekken uit een feitelijk reeds bestaan de militaire situatie; de stap van de associatie naar de participatie in een beperkte omvang en met overzich telijke consequenties plus uitlaatmoge- ltjkheid. De welwillende beleefdheid en inschikkelijkheid van de Bidaults en de Schumans, die bijna op hun kmeen gelegen hebben om deze gunst te vra gen, blijkt in politicis minder op te le veren dan de harde zakelijkheid en te rughoudendheid van Mendès-France. Het is zelden waar dat de niet-bruta- len de andere helft van de wereld be zitten. Terzake was Mendès-France door de geste van het Britse Kabinet wat men in Frankrijk noemt ,,au pied du mur geplaatst. Engeland kon hierdoor niet meer als zondebok gelden voor de mis lukking van de Europese samenwerking. Frankrijk mocht deze na de Augus- tus-mislukking zeker niet meer riske ren ondanks de door Mendes-Franee als essentieel aangekondigde plannen voor de gemeenschappelijke wapenproductie. Afgezien van het feit, dat Mendès- France als goed econoom geen gelegen heid voorbij laat gaan om de Franse productie te bevorderen, doet de opzet van deze plannen aan als een verre echo op de voorstellen van Vishinsky, in de Verenigde Naties gedaan. In de Europese bewapening wil Mendès-Fran ce de grondslag vinden voor de ont wapening. Wiens hart zou niet opsprin gen als eindelijk de tijd eens aanbrak voor de enige goede en verstandige be wapeningspolitiek, die ontwapening heet. Hoeveel geld en energie zouden dan vrij kunnen komen voor eenvoudige beschavingsdoeleinden. Maar helaas hangt dit niet van het Westen af. Het voorstel van Vishinsky, zo heet het m de officiële commentaren, is een pas vooruit. Maar hoeveel stappen zijn er sinds 1945 al niet achteruit gedaan? De grote concessie van Mendès-Fran ce is te Londen het opgeven van zijn lievelingsidee geweest van de gecontro leerde her- en ontwapening. In de eindresultaten van Londen leest men duidelijk af, hoe nauw men deze Euro pese plannen gekoppeld wenst te houden aan de Atlantische, teneinde geen moei lijkheden in de toekomst te veroorza ken tussen een eventuele Europese be wapeningspolitiek en een Atlantische of beter overzeese. De grote c°ncessie van Adenauer bestaat ongetwijfeld in het opgeven van diens lievelmgsidee, de Europese integratie. Er is het doek je voor het bloeden, dat het Brusselse verdrag in de préambule zegt dat de hoge verdragsluitende partijen wensen samen te werken op economisch, so ciaal en cultureel gebied, alsmede en dit komt op de laatste plaats hun collectieve zelfverdediging te rege len. Evenveel mogelijkheden tot zowel economische als sociale als militaire in tegratie, kan de idealist zeggen, maar de practicus vraagt waar de motor is en leest paragraaf 2 van de Slot Acte van Londen twee keer om te ontdekken dat er wel uitbreiding van bevoegdhe den is van het hoogste orgaan van het Brusselse Verdrag, maar dat deze voor zulke hoge plannen weinig hou vast biedt. (Vervolg op pag. 3) Waar medeleven is komt vertrouwen. President Eisenhower verklaarde gis teren in Denver, dat de Londense overeenstemming „misschien een van de grootste diplomatieke resultaten van onze tijd" is. Wanneer het verdrag eenmaal door de betrokken landen zal zijn bekrachtigd, zo zeide de Ameri kaanse president, zullen de meeste waarden van het oorspronkelijke voor stel voor een Europese Defensiegemeen schap behouden zijn. In West-Duitsland zijn de reacties in de pers tamelijk gematigd. De alge mene indruk is, dat er nog heel wat harde noten te kraken overblijven. Men wijst er in dit verband op, dat Frank rijk de oplossing van het Saar-probleem toch weer aan de algemene regeling wil koppelen. ten zich reeds nu voor te bereiden op de grote Russische tegenzet, die ieder ogenblik verwacht kan worden. De te München verschijnende „Sud- deutsche Zeitung" is het volkomen eens met de verklaring van de Bonds kanselier, dat West-Duitsland niet met geweld zal streven naar een hereni ging met Oost-Duitsland. „Een ge welddadige poging om Duitsland te herenigen zou de beide delen van het land het aanzien geven van een maanlandschap, waarin scheidslijnen van geen enkel belang meer zijn. De liberale leider Thomas Dehler heeft gepleit voor het aanknopen van onderhandelingen met de Sovjet Unie over de hereniging van Duits land. Inmiddels heeft generaal Orval Cook, plaatsvervangend Atlantisch bevelheb ber in Europa, meegedeeld, dat er zich in Europa voldoende militaire voorra den bevinden om een nieuw west- Duits leger de eerste uitrusting te ver schaffen. Men zal hiertoe echter niet overgaan voordat alle betrokken Euro pese landen de overeenkomst van Lon den hebben bekrachtigd. In de eerste tijd zal dan het accent vallen op de Amerikaanse ui trui. .ng; later zal West-Duitsland meer en meer aangewezen zijn op Europese bronnen. De generaal deelde mee, dat er sinds 1949 al voor 122 milliard dollar aan militaire uitrusting is afgeleverd onder het program voor wederzijdse beveili ging. In de afgelopen drie jaar heeft de Europese industrie van de V.S. op dracht gekregen militaire goederen ter waarde van 2.5 milliard dollar voor de NATO-landen te vervaardigen. Militaire deskundigen schatten, dat het nog wel twee tot drie jaar zal du ren voordat West-Duitsland de begrote twaalf divisies, volledig geoefend en uitgerust, op de been zal hebben. De „Evening News" weet te melden, dat veldmaarschalk Montgomery zal worden belast met de supervisie over de opleiding van de Duitse strijdkrach- ten> „in overeenstemming met de in De invloedrijke Frankfurter All-1 Engeland en Amerika heersende op- gemeine Zeitung adviseert het Wes-1 vattingen." In de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties hebben de vertegen woordigers van Engeland en Frankrijk commentaar geleverd op de jongste ontwapeningsvoorstellen, die door de Russische afgevaardigde Vishinsky zijn geformuleerd. De Britse minister van staat Selwyn Lloyd verklaarde, dat zijn regering bereid is deze voorstellen op hun mérites te beoordelen. Ook al is het best mogelijk, dat de Sovjet-Unie niets anders beoogt dan verwarring te scheppen in die landen, waar men de West-Duitse deelneming aan de Weste lijke defensie overweegt, toch is de heer Vishinsky, aldus de Britse minis ter, de Brits-Franse voorstellen terza ke een eindweegs genaderd. Twee Amerikaanse broers, James en William Henry Starr, die vorige maand uit West-Berlijn zjjn verdwenen, hebben gisteren op een persconferentie in Oost- Berlijn verklaard, dat zij vrijwillig wa ren gegaan en politiek asyl in Oost- Duitsland hadden gezocht. William Henry Starr zei o.m. met eigen ogen in Pennsylvania een con centratiekamp te hebben gezien „voor ongewenst geachte personen". Het zou Amerika's doel zijn in Euro pa het fascisme in te voeren en een nieuwe wereldoorlog voor te bereiden. (Reuter) Jacques Duclos, waarnemend leider van de Franse communistische partij, is opgeroepen om morgen, voor een on dervraging over de kwestie van het uit lekken van militaire geheimen, voor majoor Resseguier te verschijnen. De ze laatste heeft het onderzoek van deze geruchtmakende zaak in handen. Emmanuel d'Astier de la Vigerie, de directeur van het pro-communistische blad „Libération", zal morgen eveneens voor majoor Resseguier moeten ver schijnen. André Baranès, die bekend heeft militaire geheimen aan de com munisten te hebben overgebracht, was als journalist bij „Libération" werk zaam. Hij zal morgen met Duclos wor den geconfronteerd. André Hugues, in wiens huis Ba ranès zich een week lang schuil hield. is langdurig ondervraagd. De lijst van personen, die zijn opge roepen om inlichtingen te geven aan majoor De Resseguier, die het onder zoek in de kwestie van het uitlekken van de Franse defensiegeheimen in handen heeft, bevat de namen van maarschalk Alphonse Juin, geallieerd opperbevelhebber voor midden-Euro pa, en generaal Pierre Koenig, die in Augustus aftrad als minister van de Nationale Defensie. Vier ministers van de regering-Laniel: Mare Jacquet (Ver bonden staten van Indo-China), Geor ges Bidault (Buitenlandse Zaken), Pierre de Chevigne (Oorlog) en Louis Christiaans (Luchtvaart), de oud staatssecretaris van Buitenlandse Za ken Maurice Schumann en het voor malig hoofd van de Parijse politie, Jean Baylot, staan ook op deze lijst. Roger Labrusse, de i"i verband met de Franse spionnagezaak gearresteerde functionaris van het secretariaat-gene raal van het nationale defensiecomité. Hij wordt beschuldigd van verraad. 5? 1 Het West-Berlqnse anti-communisti sche Comité van Vrije Juristen heeft, ter gelegenheid van het vijfjarig be staan van de Oost-Duitse republiek, een overzicht gepubliceerd, waarin o.m. wordt gezegd, dat in de afgelopen vijf jaar 14 Oost-Duitse provinciale minis ters, vier staatssecretarissen en 25 par lementsleden naar het Westen zijn uitgeweken, zulks als een gevolg van een „voortschrijdende bolsjewisatie". In deze periode hadden voorts onge veer 100.000 leder, van de liberaal- democratische partij voor het lidmaat schap bedankt. 70.000 van hen waren naar het Westen uitgeweken. Voor de christen-democratische party gelden de zelfde cijfers, aldus het overzicht. Volgens het comité telt de Oost-Duitse staatspolitie 6.000 functionarissen, die In een groot deel van de Londense haven ligt op het ogenblik het werk stil, omdat meer dan 18.000 arbeiders om uiteenlopende redenen in staking zijn. Aan 71 van de 137 schepen, die op het ogenblik in de Londense dokken lig gen, wordt niet gewerkt. In Manches ter zijn ongeveer 2300 havenarbeiders gaan staken. In de haven van New York zijn 25.000 arbeiders en leden van de on afhankelijke internationale vereniging van havenarbeiders hedenmorgen vroeg in staking gegaan, nadat onder handelingen over de verhoging van hun loon waren vastgelopen. Dit is de tweede staking binnen zes maanden, die de haven stil legt. De stakers eisen thans een loonsver hoging van 8 dollarcenten per uur met terugwerkende kracht tot 1 Oc tober 1953. Ook in de sociale voorzie ningen zou een verbetering van 2 dol larcenten moeten worden gebracht. De arbeiders verdienen nu 2.27 dollar per uur. Drie grote zeeschepen, de Queen Mary, de Independence en de lie de France bevinden zich in de haven en zullen nu waarschnlijk niet onmiddel lijk kunnen afvaren. In Londen zpn 11000 arbeiders van scheepsreparatiebedryven in staking gegaan uit protest tegen het feit, dat vy! electriciëns zouden zqn ontslagen in stryd met de regel, dat by bezuini ging diegenen het eerst worden ontsla gen, die het laatst zqn aangenomen. Ruim 7.000 bootwerkers staken om meer kracht bp te zetten aan de eisen, die zp stellen in meer dan honderd ge schillen met hun werkgevers over loon- en arbeidsvoorwaarden. Zq wensen o.a. in het geheel geen overwerk meer te verrichten. In Manchester staakt men uit sym pathie voor acht collega's, die zqn ont slagen door de Nationale Raad voor Havenarbeiders. (reuter-UP) een net van ongeveer 100.000 spionnen en agenten controleren. Wegens „politieke misdryven" wa ren ongeveer 20.000 personen gevon nist, onder wie duizend leden van de in Oost-Duitsland verboden secte van de Jehovah's getuigen. Voorts waren meer dan 10.000 par ticuliere ondernemingen genationali seerd. 30.000 boeren waren naar het Westen uitgeweken, van wie er slechts 3.500 later naar hun land waren terug gekeerd, aldus het overzicht van het „Comité van Vrye Juristen". (Van onze Haagse redactie) De salarissen van het overheidsper soneel zullen nfet ingang van 1 Octo ber met zes pet. verhoogd worden. Er is echter nog meer en heter nieuws voor overheidsdienaren. De regering overweegt ernstig om behalve een ver hoging met zes pet. ook een verdere denivellering te effectueren. Over de wijze waarop deze zal geschieden ko men nog deze week nadere mededelin gen. Gedacht wordt aan het optrekken van de zes pet. voor de salarissen die boven een bepaalde giens liggen. De sa larissen boven 4000 zouden meer dan zes pet. krijgen. Daardoor zullen al len, die door de vroegere denivellerings- maatregelen tekort zijn gedaan, in rech ten kunnen worden hersteld. Er is de laatste maanden hard gecij ferd op Binnenlandse Zaken om na te gaan, hoe de loonsverhoging voor de overheidsdienaren ditmaal zou moeten uitpakken, zonder dat de nivellering, die in 1951 werd toegepast, nog ver der door zou werken. In dat jaar werd, Prinses Margaret van Engeland zal in het begin van het volgende jaar etn zeereis naar West-Indië maken. Zq zal de reis maken met de „Britannia", het jacht van koningin Elizabeth, en Tri nidad, Barbados, Antigua, Jamaica en de Bahama-eilanden bezoeken. (UP) -4 Het doet er op het eerste gezicht wel wat aan denken: een gehaaste Mars- vader, die zich met zijn zoon aan een leidsel door de straten rept, om het laatste ruimteschip te halen. In werkelijkheid is het plaatje uit Amerika, waar een Marsfilm wordt gemaakt over „Tobor de Grote". (Tobor is „robot" van voor naar achter gelezen). Tobor moet door een man „bediend" worden, maar zijn zoontje kan het af met een veermechanisme. zoals bekend, een grens van 200 ge legd voor alle verhogingen van ambte narensalarissen. Niemand, hoe hoog in rang ook, kan meer dan 200 verhoogd worden. De conclusies van de jongste becijferingen luiden, dat men bq de hui dige loonsverhoging daaraan een defini tief einde zou kunnen maken door de hogere groepen op te trekken tot maxi mum negen procent. Daarmee zou te vens een stap gedaan worden tot de op lossing van het probleem der top-func- tionarissen. De secretaris-generaal van het natio nale defensiecomité, Jean Mons, is eveneens gearresteerd in verband met de affaire Dides. Hem wordt nalatig heid ten laste gelegd. (Van onze correspondent) De Deense driemast-schoener „Hans Egede" ligt in de haven van Delfzyi, na een verbeten strijd van dagen tegen de elementen. Het gehavende schip, dat op het nippertje voor de ondergang werd behoed, dank zij het reddings werk van ervaren zeelieden, maakt een trieste indruk. In de wand zitten vele gaten, de stuurhut is grotendeels ver nield, de reddingboten hangen schots en scheef, het voordek is zwaar geha vend. Een van de anders zo majestueuze zeilen lag op een hoopje onder een der masten. De lading hout is voor een deel weggespoeld. De rest is direct na aan komst te Delfzijl gelost. Wat er verder met het schip gaat gebeuren zal af hangen van de toestand van het bin nenste. Eerst dan zal men kunnen be slissen: repareren of slopen. Het behoud van de schoener is voor een belangrijk deel te danken aan de Terschellinger Rein Wiegman. Hét was een zwaar karwei, oordeelde hij, al had hij „nog wel erger dingen meegemaakt." Nadat de acht opvarenden vorige week Woensdag door de reddingboot Brandaris van het in nood verkerend schip waren gehaald en het kustvaar tuig Leemans tevergeefs getracht had het schip op sleeptouw te nemen, kwam de „Zuidzee" van de firma Doeksen uit Terschelling. Er werd een tros over gebracht en een lid van de bemanning ging aan boord van de in nood verke rende Deense schoener. Het was Rein Wiegman, die in vol le zee oversprong op het wrakke Maandag zijn op de Genneperweg te Eindhoven een vrachtauto uit Veld hoven en een motorrijwiel, waarop twee personen uit Eindhoven zaten, met elkaar in botsing gekomen. De 27-jarige J. v. D. werd op slag ge dood. De 31-jarige G. A. v. d. L. werd levensgevaarlijk gewond. Het staat nog niet vast wie het motorrijwiel bestuurde. (Van onze Utrechtse redacteur) Op de tentoonstelling „Schakels tus sen tuin en tafel", die momenteel in de Jaarbeursgebouwen te Utrecht wordt gehouden, is gisteravond de 25.000ste bezoeker verwelkomd. Het was mevrouw M. Jongerius uit Utrecht, die haar gewicht in fruit kreeg aangeboden: 65 kilo appels, pe ren en druiven. FRANKRIJK Zeven personen zqn gisteren om het leven gekomen als ge volg van het neerstorten van een Frans militair vliegtuig bij Ryssel. Het vlieg tuig was gestationneerd op de basis Cambrai Epinoy. schip en daarmee aan zijn zware taak begon. Wiegman stond in de stuur hut, tot aan zijn middel in het water. Soms dook de schoener onder water en kwamen alleen de drie masten en de stuurhut er boven uit. Enkele malen moest de tros opnieuw wor den vastgemaakt, want de bolders konden de hevige spanning niet ver dragen en begaven het. Uiteindelijk werd de zware tros aan een der mas ten bevestigd. De Duitse sleper Seefalke heeft nog assistentie verleend, voornamelijk voor het leegpompen van het wrak, maar het is dan toch gelukt de schoener te red den. De wilde zee moest een nagenoeg verkregen buit afstaan, omdat dappere en ervaren zeelieden de elementen dit maal te slim af waren J\ T aar men mag aannemen zal bij Y de komende begrotingsdebatten L ook het vraagstuk van de be zitsvorming niet worden vergeten. De zaak is thans meer dan ooit actueel. De vraag, of het beleid van de overheid concreet gericht dient te zijn op de mo gelijkheid tot verwerven van eigen be zit is al herhaaldelijk in positieve zin door de minister voor de P.B.O. en de bezitsvorming beantwoord. Het zal nood zakelijk zijn daar juist nu aan te her inneren. Als er ooit reden is om aan de notoire achterstand die op dit gebied in ons land bestaat een eind te ma' ken, dan is het wel de tijd die officieel als een super-conjunctuur is geken schetst. Een tijd waarin de overheid op het vervolmaken van de sociale wetge ving bedacht is en waarin men de werk nemers regelmatig doet delen in de toe nemende productiviteit. Meer dan ooit moet nu aandacht worden geschonken aan de besteding van de toenemende verdiensten. Eenzijdig op de consumptie richten met voorbij zien van alle voor delen van bezitsvorming lijkt minder dzn ooit gerechtvaardigd. Niet alleen uit een oogpunt van in vesteringsactiviteit is bezitsvorming van belang. Er is ook een algemeen maat schappelijk belang mee gemoeid. Bezits vorming ruimt n.L aanleidingen tot klas senstrijd uit de weg, doordat alle bur gers individueel meer belang krijgen bij wat een volk aan tastbare welvaart op bouwt. En voorts pleit de grote waarde van persoonlijk bezit voor de vorming van het individu, juist in een tijd waar in zoveel krachten in tegengestelde rich ting werken, sterk voor een op bezits vorming gericht overheidsbeleid. Toch ziet de regering blijkbaar nog zo weinig perspectief in dat beleid, dat zij, blijkbaar in afwachting van wat een reeds in 1948 ingestelde staatscommis sie zal rapporteren, in de derde Troon rede die dit kabinet heeft samengesteld er zelfs met geen woord over rept. Ook in de begroting van Economische Zaken, waarvan de bezitsvorming een onderdeel vormt, wordt er nauwelijks over gespro ken. Dit is van de andere kant weer niet te verwonderen, want van de vele belemmeringen, die de bezitsvorming in ons land in de weg staan, is er door dit kabinet nog geen enkele opgeruimd. Men vindt die belemmeringen in successie wet, vermogensbelasting, dividendbelas ting om slechts enkele te noemen en in het afgelopen parlementaire jaar is er nog een binnengeslopen in de coör- dinatiewet der sociale verzekeringen. Vragen daarover tot de regering gericht door dr. De Kort hebben geen succes gehad. De werkgevers die de bezitsvor ming bij hun arbeiders in de hand wer ken door het bijstorten in spaarfondsen, zijn door deze nieuwe belemmering niet weinig kopschuw geworden. Bepaalde plannen zijn er zelfs door blijven steken en worden niet meer uitgevoerd. In plaats van dit alles zou de over heid juist door belastingfaciliteiten te verlenen de bezitsvorming in de bedrij ven moeten aansporen. Zij zou daarbij Amerikaanse, Franse, Deense en vele andere buitenlandse voorbeelden voor ogen kunnen nemen, om zich ervan te overtuigen, dat vergeleken met die lan den in Nederland van een ware ver starring op dit gebied moet worden ge sproken. Óm die te doorbreken zou men b.v. het sparen van een eigen huis fis caal aantrekkelijk kunnen maken, of lijfrentepremies kunnen verstrekken. Men zou zich ook fiscale bevoorrech tingen kunnen indenken ter bevordering van belegging in risicodragend kapitaal. Het uitgeven van meer kleine coupures van aandelen en depotfractiebewijzen met een vernuftige risicoverdeling zou gestimuleerd kunnen worden. Welke de oorzaken zijn dat ons land op het gebied der bezitsvorming zo on gunstig afsteekt bij het buitenland zou in een parlementair debat aan het licht kunnen worden gebracht. Zijn het ideo logische of politieke redenen die ertoe leiden, dat de arbeider in Nederland bij voorkeur wordt omringd met maatrege len, die zijn sociale verzorging een een zijdig karakter geven, met premies die geruisloos van zijn loon worden afge houden en uitkeringen die hij ontvangt zonder dat hij er persoonlijk enige zorg en vaak zelfs nauwelijks nog belang stelling voor heeft? Wanneer deze re denen er zijn, dan kunnen zij op deug delijkheid onderzocht en zo nodig over wonnen worden. Ter viering van het feest van St. Bavo, de patroon van de Bisdommen Gent en Haarlem, is gisteren de Bisschop van Gent, mgr. C. J. Calewaert, naar Haar lem gekomen als gast van Haarlems Bisschop, mgr. J. P. Huibers. Mgr. Cale waert was vergezeld van de hulp-bis schop van Gent, mgr. O. Joliet, en zijn Kathedraal Kapittel, t.w. de kanun niken mgr. O. Schelfhout, aartspries ter, vicaris-generaal en deken van Gent, A. de Beer, secretaris van het Kapittel en inspecteur van de Bisschop pelijke Colleges, L. de Kesel, president van het Groot-Seminarie te Gent, P. d'Haese, eerste secretaris van het Bis dom, L. Eeckhout, diocesaan inspecteur van de financiën der Bisschoppeiyke Colleges en P. Loontjes, ceremoniarius van de Kathedraal en geestelijke be stuurder van het seminarie. Vanmorgen werd in de Kathedrale Basiliek St. Bavo de Pontificale H. Mis opgedragen, voorafgegaan door het zingen van de Terts, waar bij mgr. Calew ert agens was. Gevolgd door mgr. Huibers, mgr. Joliet en de kanunniken van beide kapittels schreed de Bisschop van Gent vanuit de sacristie door de Ka thedraal naar het hoogaltaar. Enkele honderden scholieren en vele andere gelovigen woonden de plechtigheid bij. Op het priesterkoor waren de wapens aangebracht van mgr. Cale waert en mgr. Joliet. Bij het opdragen van het H. Misoffer werd de Bisschop van Gent geassisteerd door kapelaan C. W. J. Wenneker als diaken en kapelaan W. J. F. de Lange ais sub-diaken, beiden van de Kathe drale Basiliek; presbyter was mgr. H. J. van Deursen, proost van het Haar lems Kapittel. Mgr. G. P. J. v. d. Burg, deken van Amsterdam en plebaan H. W. Agterof fungeerden als troondiakens van mgr. Calewaert, de secretarissen van het Haarlems Bisdom J. P. Solle- veld en dr. M. J. de Jong voor mgr. Huibers. Ceremoniarii waren kanunnik P. Loontjes uit Gent en kapelaan A. H. M. Ruhe uit Haarlem. De plechtigheid werd o.m. nog bijgewoond door deken W. N. Zijlstra van Haarlem en archi varis P. M. Verhoofstad. De Kathedrale Koorschool zong on der leiding van de heer E. Nicolaas de wisselende gezangen uit de Mis ter ere van St. Bavo en de vaste gezangen van de Vierde Gregoriaanse Mis. Advertentie RISSTÏ STR 4 HAARLEM TEL. 13439 fi A DAM TFI 717162 (tot Woensdagavond) Zwaar bewolkt met enige regen en later enkele verspreide opklaringen. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot krachtige Zuidwesteiyke wind. Zon: 6.48-18.08. Maan: 15.21

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1