HAARLEM ZAL SINT NICOLAAS GROTE ONTVANGST BEREIDEN Grote Houtstraat zes weken lang onder lichtend dak Gladiolen staan er dit jaar niet al te best bij Een theehuis voor Tobiki" O Opleiding politiepersoneel nu ook in Noordholland provincieel F. DAMIAANS ZN Intocht op Woensdag 17 November Van een totale misoogst is echter nog geen sprake Burgemeester Cremers opent cursus in CIOS. te Overveen 6 AUTO-RADIO H. J. Maertens N. V. Het leger predikt de democratie Federmann-optiek Drs. Korthals in Frans Hals Museum DINSDAG 5 OCTOBER 1954 PAGINA 2 CONFERENTIES DOOR PATER WIJNAND SLUYS O.F.M. Vakschool meubilerings- bedrijven geopend „Het Witte Paard" Burgerlijke Stand REMBRANDT WOENSD. HUWELIJKSREIS OP WIELEN OCTOBER Kath. Jeugdbeweging Praktijkavonden voor clubleiders Miraculeus Mariabeeld naar Alkmaar Gaat U verhuizen? Zijlvest 41 - Haarlem Telef. 12456 - 14155 - 22279 VERHUIS- EN EMBALLEERBEDRIJF In kader van negende lustrumviering Inbouw- en Service Station SANTPOORT Kind door auto aangereden ZANDVOORT Contact tussen gemeente en culturele verenigingen ft Sanctus Bavo heeft nieuw bestuur Nutsspaarbank'Haarlem groeit gestadig T afeltennis Oranje-Zwart 20 jaar Genealogische Vereniging Russen geven concert Waterstanden Voor elk gelaat een bril die staat Grote Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246 B Leverancier alle ziekenfondsen HEEMSTEDE Lezing over reis naar Noord-Afrika Veertig jaar getrouwd Eerste Nederlandse zeefdruktentoonstelling Vanmorgen in Vleeshal geopend Dag der Verenigde Naties Brinkmann wordt twee billarts rijker Lot van kegelbanen nog onzeker K.A.B..-programma seizoen 1954—'55 Beurs van New York Onlangs schreef de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, een lange brief aan Spanje, gericht aan St. Nicolaas. Daarin gaf de burgemeester de wens te kennen dat alle Haarlemmers graag zon der enige uitzondering alles wilden doen om St. Nicolaas een grootse ontvangst te bereiden. Het was de burgemeester namelijk opgevallen dat in de vorige ja ren de Sint zijn bezoek aan Haarlem over verschillende dagen had verdeeld. St. Nicolaas heeft thans aan de burge meester geantwoord graag op Woensdag 17 November a.s. in Haarlem zijn entree te maken. De burgemeester zal die dag de heilige man officieel verwelkomen in het stadhuis. Het wordt een feeste lijke intocht, waarbij de Sint vergezeld wordt van twaalf Pietermannen. Het bestuur van Haarlems Bloei heeft het programma van de ontvangst opgesteld en naar wij vernemen, heeft de hoge gast hieraan zijn goedkeuring gegeven. Het programma van de intocht luidt als volgt: De boot komt om 1.30 uur aan op de Turfmarkt. Het Haarlemse politie- muziekcorps zal een muzikale opwach ting maken. De Sint rijdt daarna met zijn gevolg via de Vesten naar het Houtplein (rondje om de verkeerscirkel), door de Grote Houtstraat naar de Grote Markt, waar de officiële ontvangst op het stadhuis plaats vindt. Daarna gaat de tocht via Barteljorisstraat naar het station, Kruiswegviaduct, Kennemer- plein, Generaal Cronjéstraat. Het eerste deel van de tocht eindigt dan bij de Zwaanenlaan, waar de boot wordt ge nomen. Per auto wordt dan een bezoek gebracht aan Oud-Schoten. Terug wordt eveneens per auto gereden naar de Ge dempte Oude Gracht, de Kleine Hout straat, Korte Voorstraat, Hoogstraat, Spaamwouderstraat en het Amsterdamse Kwartier, waar de ontvangst geschiedt bij de Amsterdamse Poort. De Sint trekt vervolgens naar het Grote Gast huis om de kinderen op de ziekenzalen te bezoeken. Pietermannen brengen een bezoek aan de kinderen in de andere Is men er zich voldoende van over tuigd, dat de Katholiek zijn Christelijke levenshouding overal moet uitdragen? Het is niet genoeg aan de oppervlakte te blijven, maar men moet zijn geloofs kennis aan anderen mededelen Laat men beginnen met de conferenties te bezoe ken die voor iedereen toegankelijk zijn en worden gehouden op de vier achter een volgende Woensdagen 6-13-20 en 27 October des avonds om 8.15 uur in de R.K. Kerk Leidschevaart 146, door pater Wijnand Sluijs O.F.M.. Katholieken die belangstellende an dersdenkende vrienden of kennissen hebben, kunnen deze medenemen naar de conferenties en de binnenkort te houden cursus. Men zij er van over tuigd dat een betere geloofsbeleving en de kennis van de godsdienst niet moge lijk is zonder diepere geloofsbeleving en de kennis van de godsdienst niet mogelijk is zonder diepere geloofsken nis. Reeds nu kan men zich opgeven voor de a.s. cursus bij de Heer H. O. H. Knötschke Kleverlaan 157 Haarlem. Het bezoek aan de conferenties en cursus is kosteloos. Maandagavond is tijdens een feestelijke bijeenkomst in restaurant Brinkmann onder grote belangstelling van de Haar lemse woninginrichters de vakschool voor de meubileringsbedrijven onder auspiciën van de Federatie Woningin richting officieel geopend. Namens de Ned. Bond sprak de heer Jac. Haan over het verheugend grote aantal leerlingen dat zich heeft opgege ven de cursussen te volgen, waarna na mens St. Reinoldus de heer A. J. A. Vos in een enthouiast betoog een verge lijking trok met de Gilden-tijd. Als directeur van de stichting Centrale Vakopleiding sprak vervolgens de heer A. Velü. die het zeer prettig vond de leerlingen bij het begin van het cur susjaar hier aan te treffen tussen de patroons en vele vertegenwoordigers van de werknemersorganisaties. Na de pauze volgde een interessante iezing van de heer Waaringa over de toe passingsmogelijkheden en -moeilijkheden van de moderne vloerbedekking. Uitslagen onderlingen competitie: Groep 1 A: H. Happel-v. d. Velde A HooglandHopman A, Stolvoort Th. Happel 0—1, Kloosv. Egmond LaA, HopmanKlein 01, v. d. Velde H. Happel 01. Groep 1 B: M. v. d. Bergv. d. Spek AA, Bleekemolen W. Comelissen 10. Groep 2: Baas J. v. d. Berg 0-- AndringaHoltkamp L4A, KroonA. C. Hablous 10, v, d. Stoop—Huneker 10. Groep 3 B: Cor- nelissenGoedemans 10, Kuiper Paardekoper AA- GEBOREN: G. den Heijervan Riemsdijk, z; M. M. van Heerden Hubers, z; W. L. C. M. Wilmering Küppers, z; H. VerhoefWijckelsma, z; M. L. HogendoornEveraardt, z; P. A. VisserKroes, z; C. H. M. Trompvan der Pol, z; J. van der LindenReedijk, z; J. H. Heuver- kampKoomen, d; J. A. Brouwer Flipsen, d; A. H. Aufdemkampe Post, d; W. J. Bleekervan der Breg- gen, d; E. M. Wempe—Augustinus, d; J. M. van der WalPeterse, d; C. SchoonRoos, H. van Geldorp Selhorst, d; A. H. J. van Opstal—Bult, d; P. M. Uitendaalde Groot, d; C. M. JanssenMoolenaar, d. ONDERTROUWD: N. W. Vink en M. J. Henzen. OVERLEDEN: J. van VuerenMetz, 63 jaar, Herensingel; M. Karis, 73 j., Rollandslaan; E. Baars, 8 m., Kam perlaan; P. C. C. Donkers—Wouters, 72 jaar, Atjehstraat; M. F. Schuuring Tr_mp, 78 jaar, Gasthuisvest; M. H. van Woerkom, 52 jaar, Beeksteeg. Advertentie (The Long Long Trailer) In kleuren LUCILLE BALL - DESI ARNAZ Do charmantste en feesteiijkste cornedie van het j'aar ziekenhuizen. De intocht zal ongeveer om half zes zijn geëindigd. Het zou pret tig zijn voor de Sint wanneer de ver schillende comité's in de wijken hem met muziek ontvingen. Het spreekt voor zich dat St. Nicolaas, ofschoon hij een rijk man is, verbazend veel geld nodig heeft om aan de duizenden Haarlemse kinderen geschenken te geven. St. Nico laas, die zo veel voor anderen over heeft, heeft op zijn beurt gevraagd of men niet een handje kan helpen. De stoomboot, het paard en de liefst open auto's waarin de Pietermannen meerij den kosten veel. Haarlems Bloei draagt een groot deel in de bestrijding van de kosten bij. Maar de Sint zag ook gaarne dat de verschillende winkeliersvereni gingen, comité's en andere instellingen een offertje brachten. In het nieuwe districtsjeugdgebouw „Het Stoofke" worden op de Maandag avonden 11, 18 en 25 October a.s. prak tijkavonden gehouden voor de leiders van jongensclub. Op deze avonden heb ben echter ook leidsters en leiders van andere takken van het jeugdwerk toe gang. Leidsters en leiders kunnen hier practische tips opdoen voor het werk met de jongens op het gebied van hand vaardigheid, culturele zaken en spel. Ongetwijfeld zullen deze bijeenkomsten er toe bijdragen, dat het clubwerk wordt bevorderd en zoveel mogelijk jongens in de clubs gelegenheid krijgen activiteiten te beoefenen en zich in hun hobby te bekwamen. Deze bijeenkomsten duren van 8 tot 10 uur en de leidsters en leiders kunnen er zonder kosten aan deelnemen. Alkmaars katholieken hebben Zondag een grootse Mariahulde georganiseerd, die bijzonder geslaagd is. In een luis terrijke processie werd meegedragen het miraculeus beeld van O. L. Vrouw van Haarlem, dat Deken Zijlstra voor dit doel welwillend ter beschikking had gesteld. Advertentie Als U Uw nieuwe huis gaat betrek ken dan is het toch wei een ver eiste dat buiten Uw huisraad ook Uw huis niet beschadigd wordt. Neem een vakman en U loopt geen risico's. Vraag ons eens inlichtingen en of ferte, heus U verplicht zich tot niets. BIOSCOPEN: KEMBRANDT: Di. „Ridders van de ronde tafel". 14 j. Wo. „Huwelijksreis op wie len", 14 j. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „Femandel weet 't te verkopen", a i. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 u. LUXOR: „Monsieur Ripois, lieveling der vrouwen". Str, volw. Tijden 2, 7 en 9.15 u. LIDO: „Manon van de bronnen", 14 j. Tijden 2 en 8 uur. FRANS HALS: „Spartacus", 14 j. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. CITY„The quiet man", 18 j. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Gestolen liefde", 18 j. Tijden: tot en met Do. 2.30 en 8 uur. MINERVA: Di. 8.15 uur en Wo. 2.30 en 8.15 uur „Young man with a horn", 18 j. Dinsdag 5 October Concertgebouw: Concert door Noordhol lands Fhilh. Orkest. Solist Robert Weisz, piano. 20 uur. Woensdag 6 October Concertgebouw: Orgelconcert door George Robert, 1516 uur. Concert door Mari nierskapel o.l.v. Gijsbert Nieuwland, 20 uur. Tuinzaal: Lezing door prof. dr. F. Dessauer (Ver. Geloof en Wetenschap), 20 uur. Stadsschouwburg: Toneelver. „Thalia" met „Marieke", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal geopend op werkdagen van 1016 uur. Zo. van 1316 u. Kunsthandel Leffelaar, Tuinzaal, Wagen weg 102. Schilderijen en Grafiek door Jan Visser (t.m. 9 Oct.). Geopend op werkda gen van 1017 uur 'T Huis met de kogel. Spekstraat 12. Aquarellen van Bernine Stuart (t.m. 9 Oct.). Geopend op werkdagen van 10-18 uur. Haarlems Cultureel Centrum „De Vlees hal". Van 5 tot en met 9 Oct. Eerste Neder landse Zeefdruktentoonstelling. Geopend dag. van 1017 en van 1922 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede. Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Het 45-jarig bestaan van de Grote Houtstraat Vereniging blijft nog steeds aanleiding tot het organiseren van festiviteiten. In het kader van deze feestviering moet ook de actie gezien worden, die van ongeveer 20 Novem ber af tot Kerstmis de Grote Hout straat de allure zal geven van een Parijse winkelstraat, waarbij vooral het licht een voorname rol zal spelen. Reeds op de jaarvergadering is be sloten, in de maanden November en December een passende versiering aan te brengen, die aan de Grote Hout straat een feestelijk cachet zal geven. Die versiering is thans gevonden en zal bestaan uit een groot aantal stalen „Kersttakken" van elk vier tot zes meter lang, welke 's avonds verlicht worden met een bijzonder soort lamp, zodat de gehele straat zal worden overkoepeld met een dak van flonke rende spanten. Aan deze stalen ge raamten worden dan toepasselijke versieringen aangebracht, die nog na der moeten worden bepaald. Om streeks 4 uur zal de verlichting wor den ontstoken, die tot 's avonds laat zal branden. Deze bijzonder originele opsmuk belooft een groot succes te worden, indien tenminste de étalages Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 Op de Louise de Colignylaan te Sant poort vermaakte de 6-jarige J.G. zich met zijn autoped. Hij had daarvoor het oog laten vallen op rijplaten, die van een in aanbouw zijnde woning naar de rijweg voerden. Toen de jongen van de platen naar beneden reed, werd hij ge grepen door een personenauto uit Am stelveen, waarvan de bestuurder de knaap niet meer ontwijken kon. Met een gebroken rechter onderbeen, een her senschudding en diverse kneuzingen is hij door zijn ouders per auto naar het Marinehospitaal in Overveen gebracht. In de gemeenteraad van Zandvoor: is herhaaldelijk gesproken over het leggen van een contact tussen het ge meentebestuur en de verschillende verenigingen, welke op cultureel gebied werkzaam zijn. Dit zijn de toneelverem gingen, muziekgezelschappen enz. De raadscommissie van bijstand voor so ciale- en culturele zaken heeft nu de verschillende verenigingen uitgenod een afgevaardigde tae zenden naar een bespreking te houden Woensdagavond ten stadhuize. Het is de bedoeling om in deze bij eenkomst o.m. van gedachten te wis selen over de vraag in hoever instel ling van een commissie fungerend als contact-orgaan tussen het gemeentebe stuur en de particuliere instellingen in deze ge.meente, werkzaam op algemeen cultureel gebied, ook voor Zandvoort vorderlijk kan zijn en hoe men dan de samenstelling, taak en werkwij ze van een dergelijke commissie moet voorstellen. ook aan de verwachtingen beantwoor den, die terecht door een zo sprookjes achtige verlichting van de Grote Hout straat zullen worden gewekt. De be stuursleden van de Grote Houtstraat vereniging zijn thans de leden aan het „bewerken", teneinde de kosten, die een dergelijk plan met zich mee brengt, te bestrijden. Mgr. C. J. Calewaert, Bisschop van Gent, schrijdt, gevolgd door Haarlems Bis schop, mgr. J. P. Huibers, de Kathedrale Basiliek te Haarlem binnen voor het opdragen van een pontificale H. Mis ter viering van het feest van St. Bavo. (Voor een verslag zie men pagina 1). Onder de vele, zgn. bijgoedartikelen in de bloembollencultuur, dat zijn alle andere bollen en knollen dan hyacinten, tulpen en narcissen, nemen de gladiolen een zeer voorname plaats in, zowel in teelt als in uitvoer. Het is een gewas dat om behoorlijk te groeien en te bloeien warmte nodig heeft. De laatste zomer was voor een voorspoedige groei dus niet bevorder lijk; veel koude, veel regen en der halve te weinig zon- en zomerwarmte. Geen wonder, dat de kweker de oogst pessimistisch tegemoet zag en nu men allerwegen aan het rooien is geslagen blijkt ook dat vele soorten in groei zijn achtergebleven: het rit niet halen zoals men dat in de streek noemt. Ook wat ziekten betreft was dit jaar niet onver deeld gunstig. Meer dan andere jaren is b.v. het stengelrot opgetreden, waar bij het blad in de schede gaat rotten wat van invloed is op de groei. Hoe wel dit verschijnsel zeker niet cata strofaal is, doet de invloed daarvan zich toch gevoelen, omdat het verschijn sel algemeen was. Voorts kunnen zich aan de droge knol nog allerlei minder aangename verschijnselen voordoen (scab of schurft, hard- of droogrot b.v.) maar waar dit ligt op het technische teeltvlak zullen we de lezer daarmee niet verder vermoeien. Toch geloven we niet dat het er zo droevig mee gesteld is dat we van een totale misoogst moeten spreken. Late groeiers b.v. en gewassen die op gron den zijn geteeld met een behoorlijke, al of niet kunstmatige waterhuis houding, of hoogliggende zandgronden, geven over het algemeen nog wel een bevredigend gewas. In doorsnee ge nomen zijn de bollen echter wel een centimeter of wat kleiner in omvang dan normaal. Het gevolg '"an het pessimisme met betrekking tot de oogst is geweest dat Advertentie Wie gaarne zijn gezondheid spaart Stookt vaste brandstof in zijn haard. Al wordt de winter nog zo guur Met kolen heeft men 't beste vuur. Maarwaar U ook Uw brandstof haalt Zij dient voortaan CONTANT BETAALD. ndanks de philosophietjes welke de tolk Sakani tolk in het stuk, en tolk van het stuk voor het publiek ter in leiding van de tien tafrelen weg geeft, heeft „Een theehuis voor Tobiki" alle mogelijkheden voor een klucht meegekregen. Vooral voor een van de officieren, kolonel Purdy, heeft een ac teur niet veel nodig om er een carica- tuur van te maken, en in enkele scènes zou men gemakkelijk in een revue-ach- tige lol vervallen. In de voorstelling, die de Haagse Komedie Zaterdag en Zon dag van het stuk in de Stadsschouwburg gaf, waren die kluchtige mogelijkheden gelukkig niet gebruikt. Meestentijds werd de voorstelling beheerst door een sfeer van gelijkmoedige aanvaarding, waartoe vooral het spel van Jan Retèl veel bijdroeg. Hij is de officier die on geveer bij alle wapens en in alle dienst vakken van het leger een mislukkeling is geworden, en nu dan maar de demo cratie op Okanawa moet gaan grond vesten. Die kapitein Fisby gelooft niet erg in eigen succes, maar hij zal zijn best doen en de orders, die het departe ment in Washington zeer nauwkeurig en zeer uitgebreid heeft vastgelegd in plan B„ uitvoeren. Zijn opvatting brengt het gevaar van een zekere matheid mee, zoals ook uitkwam in het tafreel met de jeep, maar overigens was zijn zacht- zinnig-nuchtere, boeiende interpretatie stellig niet gericht op goedkoop succes, al komt bijvoorbeeld het telefoongesprek met de kolonel aardig dicht bij een dolle en kluchtige situatie. Hij bleef de pro- fessor-in-burger, die onbewust eerder naar redelijke overwegingen luistert dan orders van het hoofdkwartier uitvoert; Retèls talent sprak vooral bij het af scheid van de geisha een aardige rol van Aleida v d. Most waar hij een zachte ontroering vrijwel zonder uiter lijke middelen tot uitdrukking bracht. Theo Frenkel had het moeilijker als kolonel Purdy, door de schrijver kennelijk voorgesteld als een ijverig hoofdofficier, die stomweg orders uit voert en daarbij eigen intelligentie, in dien aanwezig, uitschakelt. De onhandi ge Fisby moet het van hem winnen, waarvoor het nodig is, dat van de kolo nel een komische humoristische figuur wordt gemaakt. Zo speelde Frenkel hem ook. Hij moest ook aan zijn vrouw den ken, en die wou hem terugzien als ge neraal Paul Deen bracht spits en met een gezellige komische kracht zijn com mentaar op de malle geschiedenis; dat klinkt misschien raar voor een gelijk moedige Oosterling, maar hij had dan ook al aardig wat overgenomen van de laatste meesters op Okinawa, zijnde de Amerikanen. Pim Dikkers vond de goe de houding in zijn optreden als officier psychiater, en werd even later een geest driftig landbouwkundige; de inlandse vrouwen, onder aanvoering van Elly Ruimschote, kwetterden echt primitief opgewonden voorzover wij die primi tieve opwinding dan konden beoordelen. John Patrick, de schrijver, zoekt het hier in de komische uitwassen van de militaire bureaucratie, méér dan in zijn „Het ongeduldige hart", dat ons men selijker lijkt en meer hart heeft. De school, welke plan B had voorgeschre ven, werd tenslotte een theehuis; een theehuis met geisha's en zo, hetgeen ernstige dingen ter sprake brengt. Patrick houdt zich echter verre van alle pikanterie. Let u bij een volgende voorstelling op lady Astor, die ook meespeelt. Dat is een geit, en ze speelt heel volgzaam en heel goed. Hk. A. Het bestuur van de R. K. Studenten vereniging Sanctus Bavo te Haarlem is tijdens een gisteravond gehouden ver gadering voor het jaar 1954-1955 als volgt samengesteld: praeses A. H. B. Witte, ab-actis prima mej. S. M. E. Crijns, vice-praeses J. Stut, quaestor J. F. F. van Willige en ab-actis secunda mej. A. M. A. A. van der Weiden. In de maand September werd bij de Nutsspaarbank te Haarlem ingelegd een bedrag van 1.387.390 en terugbe taald 1.044.130, zodat de inleggingen de terugbetalingen overtroffen met een bedrag van 383.260 (v. j. 242.025). Het inleggerstegoed nam in de eer ste drie kwartalen van dit jaar toe met niet minder dan 4.509.100 en bereikte een totaal van 33.124 503. Het aantal spaarders nam in de afge lopen maand toe met 577 en bedroeg per ultimo September 72.085. de prijzen omhoog liepen en wel zo dat ze gedeeltelijk op een niveau zijn gekomen dat voor de export niet aan trekkelijk meer is. En dit geldt voor hen die vroeg hebben verkc it, dus tegen normale prijzen, als voor hen die uit de mar" t verkopen. De eerste zullen nl. bij bona-fide levering wei nig of niets aan verdienen of er zelfs geld op toe moeten leggen, de an deren zullen moeten offreren tegen prijzen die export practisch onmoge lijk maken. Afgewacht dient te worden hoe het verdere verloop zal zijn. Veel zal er van afhangen in welke mate de raap aan leverbare bollen beneden het nor male zal blijven. Intussen ?,it de export met moeilijk heden, waarvan zij de oplossing niet in de hand heeft. Het is zo, dat gladio len, hoe goed en hoeveel ook in Neder land gekweekt, geenszins een Neder lands monopolie-artikel zijn. Een en ander k n zich natuurlijk nog naar alle kanten ontwikkelen. Veel zal afhangen van de uiteindelijk aanwezig blijkende gezonde, leverbare voorraad, want niet alleen de vraag, ook het aan bod helpt r.u eenmaal de prijs mee te bepalen. En als dit aanbod kwantitatief en kwalitatief blijkt mee te vallen, zodat zoveel mogelijk aan de vraag naar goede en in prijs aantrekkelijke knol len kan worden voldaan dan hoeft het met de Nederlandse cultuur nog geen kind in het water te zijn. Al met al baart het toch wel extra zorgen al is het nog lang niet zo dat van een catastrofe mag worden ge sproken. Iedere belanghebbende be kijkt een zaak, óók vooruit, van Zijn eigen kant, doch wie het hoofd koel weet te houden zal uitëindelijk de beste vruchten plukken. Niet alleen de kweker, ook de streek. Zondag gaat „Oranje-Zwart", de R.K. Tafeltennisvereniging, die zich de laat ste jaren vooral op het Noordelijk deel van de stad heeft geconcentreerd, zijn twintig-jarig bestaan vieren. Wanneer een club het bestaat, om, moeilijkheden van oorlog, ledengebrek en wat dies meer zij, ten spijt, zijn twintigste ver jaardag te bereiken, is dit ongetwijfeld een reden om geducht feest te vieren, iets wat men blijkens het programma dan ook wel van plan schijnt te zijn. 's Morgens is er bij de zusters aan de Rijksstraatweg om 8.30 uur een H. Mis, daarna ontbijt, en om 10.30 uur recep tie in het Kaj ottersgebouw in de Lin- gestraat. Om 12.00 uur wordt er een handicap-tournooi verspeeld voor leden en oud-leden, waarna er 's avonds een feestavond wordt gegeven. In Augustus 1934 werd Oranje-Zwart opgericht, met als eerste voorzitter de heer Fr. Knape, gemeenteraadslid en voorman van de K.A.B. O.-Z. begon zijn leven als onderafdeling van de Jo zefgezellen en legde tot de oorlog een grote activiteit aan de dag. De oorlog bracht talrijke moeilijkhe den. De club moest worden opgeheven doch vond een mogelijkheid om toch nog geruime tijd te blijven spelen. Na de oorlog kwam Oranje-Zwart als on derafdeling van de K.A.J. weer boven water. Een belangrijk jaar was ongetwij feld 1949. De banden met de K.A.J. werden doorgesneden en er werd onder de kundige leiding van voorzitter Houthuizen en jongens-afdeling opge richt. Dit bleek de start voor een zeer snelle bloei. In 1951 verhuisde men naar Haarlem-Noord, hetgeen een bij zonder verstandige daad bleek. In Ja nuari 1953 werd de vereniging verrijkt met een dames-afdeling, waarna ruim een jaar later ook met een meisjes afdeling begonnen werd. Een sombere bladzijde was nog wel de degradatie van het eerste team naar de tweede klasse, maar het ziet er wel naar uit. dat het verloren terrein snel herwonnen zal worden. Thans gaan vijf heren- en 3 dames-teams aan de competitie deel nemen. Een bijzondere vermelding verdient tenslotte de heer A. Peterse, die van de oprichting lid is, en thans nog als bestuurslid actief aan het verenigins- leven deel neemt. In Haarlem-Noord is een zeer be langrijke vereniging gegroeid, die een grote plaats inneemt in de katholieke Haarlemse sportwereld, een plaats die, naar het zich laat aanzien, nog veel aan importantie zal winnen. Daarom, Oranje-Zwart, van harte proficiat, en good luck. De afdeling Haarlem van de Ned. Genealogische Vereniging zal haar eerste bijeenkomst van het winterseizoen hou den op Woensdag 13 October in hotel De Leeuwerik, waar de heer H. L. Krui mel, directeur van het Centraal Bureau voor Genealogie zal spreken over „Ge nealogisch onderzoek op het platteland." 1 In het Concertgebouw te Haarlem zullen Maandag 18 October de vermaar de Sovjet-Russische musici Igor Bez- rodni (viool) en Eugene Malini (piano) een uitvoering verzorgen. Het concert begint om 20 uur. Woensdag 6 October Hoog water: 9.49 u. en 22.26 u. Laag water; 4.54 u. en 17.22 u. In navolging van de provincies Zuid- Holland e-i Limburg, waar de opleiding van politiepersoneel provinciaal wordt uitgevoerd in daarvoor ingerichte scho len in Wassenaar en Heerlen, heeft de provincie Noord-Holland sinds Vrijdag 1 October eveneens een centrale op leiding van politiepersoneel. De cursus kon worden begonnen met medewer king en door samenwerking van een aantal burgemeesters uit Noord-Hol land, met uitzondering van Amsterdam. In de hoofdstad bestaat reeds een der gelijke cursus. Maandag geschiedde de officiële opening van deze centrale politie-opleiding in Noord-Holland, die plaats heeft in het gebouw van het Centraal Instituut voor Opleiding van Sportleiders te Overveen, door de voor zitter van de Raad van Toezicht voor de opleiding van adspiranten van po litie in Noord-Holland, burgemeester mr. F. O. F. M. Cremers van Haarlem. Hij zeide, dat de cursus op zichzelf niet nieuw was, omdat de cursussen in Wassenaar en Heerlen tot voorbeeld dienden. Wel is de duur van de op leiding nieuw. Ir. de andere provincies duurt deze opleiding slechts twee maan den, en dit moet in de praktijk als on voldoende worden beschouwd. De provinciale cursus in Noord-Hol land brengt de toekomstige poli tiemensen dan ook eerst gedurende zes maanden in intern verband in het C.I.O.S. bijeen. Daarna gaan zij naar hun plaats van bestemming en krijgen gedurende het tweede half jaar nog een vervolg-cursus, die een dag per week, eveneens in Overveen, wordt gehouden. Bij de officiële opening waren de eerste 21 adspiranten aanwezig. Van hen komen er 16 uit Haarlem, twee uit Den Helder en telkens een uit de ge meenten Nieu-ver Amstel, Bloemen- daal en Hilversum. In de eerste twee weken van de cursus zal dit aantal nog worden aangevuld, zodra alle deel nemende gemeenten de juiste man uit de sollicitaties voor bestaande vacatures hebben gehaald. Van de deelnemende gemeenten waren bij de opening ver der aanwezig de burgemeester mr. H. M. van Fenema (Zandvoort), dr. D. H. Peereboom Voller (Bloemendaal), en mr. M. M. Kwint (Velsen); dr. H. Noo- teboom (Voorburg) kwam namens de deelnemende gemeenten aan de politie opleiding in Zuid-Holland zijn geluk wensen aanbieden. Er waren nog ver schillende andere sprekers, o.m. de heer C. van Rijswijk namens de Centrale Po- litie-organisaties, afdeling Haarlem. Namens het politie-onderwijs werd het woord gevoerd door mr. N. Groene- weg. Hij noemde drie factoren, die bij de opleiding een rol zouden gaan spelen: het vormen van de geschikt heid, van de practische en van de theo retische bekwaamheid. De heer J. Fon- tijne, hoofdcommissaris van politie in Haarlem, meende in de eerste plaats woorden van dank te moeten spreken tor de commissie van Beheer, die de opleiding heeft voorbereid en geregeld, hetgeen een buitengewoon omvangrijk werk is geweest. Namens het Centraal Instituut voor de opleiding van sportleiders sprak de directeur van dit instituut, de heer W. Dooyes. Het is niet omdat het C.I.O.S. zich ongunstig zou ontwikkelen, dat ik Advertentie Voor de vereniging „Buurtbelang Aer- denhoutBentveld" hield Maandag avond mevr. mr. Lily EversdijkSmul ders een buitengewoon boeiende lezing met lichtbeelden naar eigen tekeningen over een gedeelte van Frans Noord- Afrika, waarover wel veel geschreven is, maar waarin wellicht nog niemand zo diep is doorgedrongen als deze Ne derlandse ontdekkingsreizigster. Zij begon haar inleiding met een al gemene omschrijving van het door haar bezochte gebied, bewoond door Berbers, Arabieren en Soedannegers. Zij gaf daar bij een verklaring van de herkomst van deze drie groepen, waarvan de Berbers en Arabieren afstammen van Sem en Cham, bekend uit de Bijbel. Mevrouw Eversdijk deelde over deze groepen tal van interessante bijzonder heden mede, waaruit voldoende bleek welke verschrikkelijke toestanden hier door de Islam in stand worden gehouden en hoe groot het zedelijk verval is. Dat echter de polygamie hier hoogtij viert, met al de rampzalige gevolgen daaraan verbonden, liet zij heel duidelijk uit komen. Grote waardering had de spreekster voor het moeilijke werk dat in dit ge deelte wordt verricht door de Witte Pa ters en Witte Zusters, die zich niet mo gen wijden aan het missiewerk, maar die ondanks alle mogelijke tegenstand van fanatieke Islamleiders, het christen dom propageren. De vele avonturen die mevrouw Eversdijk heeft beleefd en de wijze waar zij zich, vaak met de hulp van de Franse overheid, er uit wist te redden, werden door haar op zulk een voor treffelijke wijze verteld, dat de talrijke aanwezigen een zeer mooie en interes sante avond beleefden, waarvoor zij aan het eind van deze uiteenzetting met een hartelijk applaus de spreekster dankten. Mr. Bos was dan ook de tolk van allen toen hij in zijn slotwoord mevrouw Eversdijk roemde voor haar voortreffe lijk werk niet het minst de door haar vervaardigde tekeningen, waardoor zij een veel beter beeld van de bewoners heeft kunnen geven, dan met het aller beste fototoestel ooit te bereiken zou zijn geweest. „Buurtbelang AerdenhoutBentveld" heeft een uitstekend begin gemaakt met deze opening van het winterseizoen en de verwachtingen voor de komende avonden zijn dan ook hoog gespannen. Donderdag 8 October a.s. hopen de echtelieden P. E. Stokman en W. Schef- fer de dag te herdenken waarop zij 40 jaar zijn getrouwd. Uit hun huwe lijk werden twee kinderen geboren. De bruidegom mag zich in een uitstekende gezondheid verheugen, maar die van de bruid is minder goed, al verricht zij nog steeds met grote opgewektheid de huishoudelijke bezigheden. Bruid en bruidegom wonen nog steeds in hetzelfde huis. Zij lezen van de eerste dag van hun huwelijk af reeds ons blad. een gunstig advies gaf aan het minis terie van O. K. W. om hier in dit ge bouw de opleiding van adspirant po litiemensen ter hand te nemen, in tegendeel, maar ik zie het als een goede coördinatie tussen de departementen van O., K. en W. en van Binnenlandse Za ken, om van één gebouw gebruik te maken. De leerlingen van het C.I.O.S. krijgen een belangrijke opvoedende taak en ditzelfde geldt eveneens voor de politiemensen, aldus de heer Dooyes. Lamens de Raad van Beheer bracht de commissaris van politie in Velsen, de heer J. P. Weyburg, dank voor de vlotte en krachtige wijze waarop de burgemeesters van de deelnemende ge meenten hun steun hebben gegeven. Hedenmorgen heeft wethouder D. Geluk van Haarlem de eerste Neder landse zeefdruktentoonstelling, welk» van 5 tot 9 October in de Vleeshal wordt gehouden, geopend. Zeefdruk is een betrekkelijk nieuwe druktechniek die enkele jaren vóór de tweede wereld oorlog in ons land werd ingevoerd en voornamelijk gebruikt wordt voor plaat werk. Het cliché is een lap zijde van nylon. De tekening of lettertekst uit gespaard in een laklaag, wordt als een soort zeef geplakt op het textiel; de inkt gaat niet door de lak maar door de zijde of nylon. Deze methode, welke in de jaren na de oorlog een grote opgang heeft gemaakt, vooral in de reclame-industrie, biedt tal van moge lijkheden. Zeefdruk wordt o.a. toegepast op papier, carton, glas, hout, metaal en textiel, terwijl het daarnaast een aan gewezen procédé is voor kleine oplagen. Het initiatief tot het houden van deze expositie is genomen door een van de meest vooraanstaande leveranciers van zeefdrukinkten, de N.V. Visprox te Haar lem ter gelegenheid van het eerste lustrum van haar fabricage-afdeling. Vijf jaar geleden begon dit bedrijf met de vervaardiging der inkten; daarvoor was Visprox een der grootste importeurs. Op de tentoonstelling in de Vleeshal wordt het werk getoond van 44 Neder landse zeefdrukkers. Wethouder Geluk sprak tijdens de opening woorden van waardering aan het adres der zeef drukkers, die pionierswerk hebben ver richt. Voorts verheugde hij er zich over dat hun eerste manifestaties in Haar lem werden gehouden, de stad van Laurens Janszoon Coster. Onze kunst recensent zal morgen een beschouwing wijden aan de aesthetische kwaliteiten van deze expositie, welke dagelijks van 10 uur tot 17 uur en van 19 tot 22 uur geopend is. Dinsdag 19 October zal in de renais- sancezaal van het Frans Halsmuseum de viering plaats hebben van de Dag der Verenigde Naties. Er zal een rede worden uitgesproken door drs. H. A. Korthals, lid van de Tweede Kamer. De bijeenkomst zal worden opgeluis terd door de nieuwe film „World wit hout end". Spreker en film zullen het belangrijke vraagstuk van de hulp aan de onontwikkelde gebieden behande len. De bijeenkomst begint om acht uur 's avonds. De biljartaccommodatie in Haarlem gaat er binnenkort weer op vooruit. Sinds enkele weken is men bezig met een uitbreiding van de biljartzaal in restaurant Brinkmann aan de Grote Markt, waardoor het aantal biljart* van zeven op negen zal worden ge bracht. Daartoe zal de buitenmuur wor den weggebroken en het binnenplaats je grotendeels bij de huidige biljartzaal worden getrokken. Het nieuwe gedeel te zal worden verlicht door middel van een glazen lantaarn. De belangstelling voor de kegelsport loopt geleidelijk maar onmiskenbaar te rug. De heer Brinkmann loopt dan ook met plannen rond om de kegelbanen, die momenteel nog wel renderen, t.z.t. plaats te laten maken voor iets anders. Wat dat andere zal zijn, is nog niet zeker. Er zou een vrij behoorlijke zaal uit kunnen worden gecreëerd ter groot te van de huidige muziekzaal. Doch dit alles behoort nog tot de toekomst. De kegelsport vindt vooral beoefening in de wintermaanden en dan nog voorna melijk 's avonds. In de zomer worden de banen niet geëxploiteerd, zodat de ruimte onbenut blijft. Wanneer dan bo vendien de belangstelling voor deze tak van sport allengs terugloopt, is de ge- dachtengang van de heer Brinkmann wel te begrijpen, te meer daar Haarlem beschikt over het H.K.B.-gebouw en de zaalruimte in deze stad onrustbarend klein is. Binnenkort zal in de Smede- straat een zij-ingang worden gemaakt, echter alleen ten behoeve van leveran ciers voor het restaurant. De K.A.B. Haarlem heeft het pro gramma voor het seizoen 19541955 uit gegeven met een voorwoord van da geestelijk adviseur, kapelaan R. Ren- ckens, en van de voorzitter, de heer A. J. M. Angenent. Het St. Nicolaas-kin- derfeest wordt Zondag 28 November gehouden in het gebouw St. Bavo. Evenals de vorige jaren staan de Ad vent- en de Kerstviering op het pro gramma. De kringen wijden avonden aan de onderwerpen die in het vor mingsprogramma worden genoemd. Het een en ander wordt afgewisseld met ontspanningsbijeenkomsten. Anaconaa Copper Bethlehem Stee) Chrysler Corp General Electric. General Motors Kenneeott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel Stemming: 1/10 4/10 41% 42 76% 78% 69 69%, 43% 44 89% 90% 86% 87% 71% 72% 25% 25% 33% 33% 62% 63% 56% 59 45% 45% 57% 57% t 25 24% 66 56% onregelmatig hoger

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2