Vandaag komt er een einde aan de kwestie-Triest De stad met A-sone komt aan Italië, de B-sone blijft evenals tot dusver aan Joegoslavië Pers wil een aparte bedrijfs- commissie Bloemen-Bertha wordt gehuldigd Addertje in het gras? 1 Dr. Kortenhorst speculeert op verrassingselement Niemand kan tevoren weten waar het heengaat hnrnmÉfSsl Tussen neus en lippen Koffer met kostbare inhoud wacht al een jaar op eigenaar Generale voor de Horse-show Ondertekening van accoord in Londen Italiaans smaldeel vandaag nog in de haven verwacht Naast grafische ondernemingen Blad adviseert hem af te treden Een benedenhuisje en een lijfrente Maasdam" over 14 dagen hersteld In ieder geval: een boeiend tournooi Maagbezwaren Schuldig aan brand na ontploffing? Madonna van Willesden gekroond Geheimzinnig deposito bij kellner Prijs van f 2500 bij veenarbeider DINSDAG 5 OCTOBER 1954 PAGINA 3 Soekarno's huwelijk NATIONALE FOTO TENTOONSTELLING Thans 294 gevallen van paratyphus 1111111 ARBEIDERSTEKORT BIJ DE AARDAPPELOOGST Majesteitsschennis? Verzekerde bewaring verlengd Zaak voor Haarlemse politierechter Papiermachine te Velsen weer in bedrijf Pleisteractie EHBO Grens van de wir staat Triest OOSTEN RUK Vroeger Italiaans slavie 0 KM 25 ITALIË Zone A, onder Bnts en Am. besfuur Grens 1939 jbesTuur van •Zuidstwe USVR. TURK'J Alle tekenen wijzen erop, dat vandaag een eind zal worden gemaakt aan het Italiaans-Joegoslavische geschil over Triëst. De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Gaetano Martino, heeft tijdens de Londense conferentie met minister Eden afgesproken, dat de Joegoslavische en de Italiaanse am bassadeur in Londen vanmiddag een accoord zullen ondertekenen, waarbij de tegenwoordige zone A, die door Amerikaanse en Britse troepen wordt bezet, op enkele Sloveense dorpen na aan Italië wordt overgedragen en zone B, evenals tot dusver, aan Joegoslavië blijft. Minister Martino heeft met de Joegoslavische ambassadeur in Rome afspraken gemaakt over een gelijktijdige publicatie van het accoord in Rome en Belgrado. Hedenochtend zal de regering-Scelba bijeen komen om de ondertekening formeel goed te keuren. Hedenmiddag zal de Italiaanse premier in de Senaat officieel mede deling doen van de bereikte regeling. Het is mogelijk, dat reeds vanmiddag een Italiaans smaldeel dë haven van Triëst zal binnenlopen. Zone-A omvat de eigenlijke stad Triëst met de haven. Pas tegen het eind van deze maand zullen de 7.000 man Britse en Amerikaanse troe pen hun taak volledig aan het Italiaan se leger overdragen. De Italiaanse troe pen, die de bezetting zullen uitvoeren, (Van onze Haagse redacteur) In de vergadering van de Sociaal- Economische Raad, welke a.s. Vrijdag wordt gehouden, komt aan de orde een nota van de Commissie Ondernemings raden over de vraag of er één, dan wel twee bedrijfscommissies moeten .wor den ingesteld voor het grafisch bedrijf en het uitgeversbedrijf van dagbladen, nieuwsbladen en tijdschriften. Vanwege het feit dat vele persbedrijven over een grafische apparatuur beschikken, be- Itaat er nauwe samenhang van deze on dernemingen met het grafisch bedrijf. Van de andere kant echter ligt er een essentieel verschil tussen het uitgeve rijbedrijf van persorganen met zijn voor al maatschappelijk-ideële taak en het grafisch bedrijf met zijn industrieel- productieve taak. Vandaar dat een aan tal organisaties, onder wie de vereni ging De Nederlandse Dagbladpers, De Nederlandse Nieuwsbladpers, De Ne derlandse Organisatie van Tijdschrif tenuitgevers, en De Nederlandse Jour nalistenkring, de Katholieke Journalis tenkring en de Protestants-Christelijke Journalistenkring, geporteerd zijn voor twee aparte bedrijfscommissies. Een gedeelte van de persondernemingen, na melijk die, welke over een eigen grafi sche' apparatuur beschikken, zou dan weliswaar onder twee bedrijfscommis sies ressorteren, maar dit is geen no vum. De drie werknemersorganisaties in - het grafisch bedrijf wensen daarente gen één bedrijfscommissie voor het grafische en het persbedrijf, waaruit desgewenst aparte commissies voor de twee sectoren gevormd zouden kun nen worden. De Commissie Ondernemingsraden Het blad „Indonesia Raya" betoogde Maandag in een hoofdartikel, dat het het beste zou zijn indien president Soe- karno zou aftreden. De door de Islam voorgeschreven periode van 100 dagen tussen een scheiding en een nieuw hu welijk zou door hem niet in acht zijn genomen. Dat zou betekenen, dat Soe karno's jongste huwelijk in strijd is met de Islamietische wetten. Zulks zou zeker zeer ernstige beröering in de Islamietische wereld in Indonesië wek ken. zegt in haar nota, dat de indeling van het bedrijfsleven ingevolge de wet op de ondernemingsraden niet prejudicieert op de indeling, welke bij de uitvoering van de wet op de P.B.O. zal gelden. De persondernemingen willen echter ook bij de ondernemingsraden het ver schil vastgelegd zien tussen de pers met haar maatschappelijk-ideële taak en het grafisch bedrijf met zijn industri- eel-productieve taak. Aangezien men niet tot overeenstem ming gekomen is, heeft de Commissie Ondernemingsraden deze kwestie thans onderworpen aan het oordeel van de Sociaal-Economische Raad. De Amsterdamse Amateur-fotogra fenvereniging organiseert van het jaar voor de zestiende maal omstreeks Kerstmis de „Nationale Kerstsalon van Fotografische Kunst", waaraan zo als gewoonlijk zowel amateur- als vak fotografen zullen deelnemen. Wie aan de tentoonstelling wil mee doen kan de voorwaarden voor deelna me en een inschrijvingsformulier ver krijgen bij de secretaris der vereni ging, de heer R. J. Mulders, Geert Grotestraat 2, Amsterdam W. 2. worden nu al gereed gehouden in het gebied van Bologna. De pro-Italiaanse inwoners van Triëst zijn al druk bezig met de vervaardiging van versieringen om de Italiaanse troepen te verwel komen. De leden van de gemeenteraad en van de provinciale raad van Triëst worden vanmiddag voor een officiële ontvangst in Rome verwacht. Verwacht wordt, dat de regeringen van Amerika en Engeland een ver klaring zullen publiceren, waarin zij te kennen geven, dat zij de overeenkomst tussen Italië en Joegoslavië goedkeu ren. Het is juridisch niet mogelijk de overeenkomst de vorm van een ver drag te geven, omdat de status van Triëst niet kan worden gewijzigd zon der toestemming van de Sovjet-Unie. Parlementaire bekrachtiging is daar om in beginsel niet nodig, ofschoon men verwacht, dat premier Scelba van Italië de vertrouwenskwestie zal stellen. In de herfst van het vorig jaar bra ken in Triëst en omgeving ongeregeld heden uit, nadat de Engelsen en d Amerikanen op 8 October hadden be kend gemaakt, dat zij hun zone wilden overdragen aan de Italianen. Westelijke diplomaten slaagden er in het begin van dit jaar in met Joegoslavië tot een voorlopige oplossing te komen, maar Italië kwam met bezwaren. In het diepste geheim werden de onder handelingen daarna voortgezet. Het schijnt, dat de thans bereikte regeling voor Italië iets ongunstiger is dan die van vorig jaar October. Toch gelooft men niet, dat het in de stad tot demonstraties zal komen. De pogingen om tot overeenstem ming te komen zijn de laatste tijd in belangrijke mate gestimuleerd door de Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken, Robert D. Murphy, die tijdens een bliksem-tournee door Europa bezoeken heeft gebracht aan Belgrado en Rome. (AFP-UP) (Vervolg van pag. 1) Moet men daarom ontevreden zijn? In de gegeven omstandigheden zou er alle reden tot tevredenheid zijn, als de be ginselen van Londen in de practijk zou den worden omgezet. Daarover bestaat gedurende enkele weken nog geen ze kerheid. Deskundigen zijn knappe men sen, maar om in veertien dagen de honderden problemen in een twintigtal artikelen, zoals Mendès-France in Straatsburg wenselijk achtte, vast te leggen, lijkt in een situatie van diplo matiek afgedwongen vertrouwen bij zonder moeilijk. Bovendien, wat gaat er intussen te Darijs gebeuren? Heeft de Franse mi nisterpresident niet gezegd dat de Saarkwestie tegelijkertijd in kannen en kruiken moet zijn? Hoe zal een Euro pese oplossing voor dit netelige vraag stuk gevonden kunnen worden als de concretisering van de Europese aspira ties de nuchtere weg van de lange en rustige ervaring af zal moeten leg gen? Het is niet verwonderlijk dat ondanks berichten uit Londen van een principiële overeenkomst op dit punt de aandacht van de gehele wereld naar dit ene on derdeel uitgaat. Is dit soms het klas sieke addertje in het gras? Londen heeft op vele benauwende vragen geluk kig een principieel antwoord gegeven. De komende weken zullen ons leren of de overgang van principe naar practijk de optimisten of de pessimisten gelijk geeft. Vorige maand was het vijftig jaar geleden, dat Bloemen-Bertha, daartoe „geïntroduceerd" door Moos de bloe- menman, te Delft haar intrede deed in het studentenleven. Sindsdien is zij met haar hartelijkheid, haar stralende glimlach en haar stereotiepe vraag: ,,'n Bloemetje meneer!" in alle uni versiteitssteden van Nederland een be grip geworden, dat onverbrekelijk ver bonden is aan lustra, gala-bals, roei en andere festijnen en aan alles wat tot de poëzie en de romantiek van het studentenbestaan behoort. Wat door onderlinge rivaliteit in de historie der studentencorpora nog nim mer is voorgekomen, bleek terwille van haar mogelijk en zo is thans door allen gezamenlijk ter gelegenheid van haar gouden jubileum als bloemver- koopster in een oplage van 19.000 exem plaren een feestnummer verschenen, dat klinkt als een klok. Alhoewel Bloemen-Bertha zelf nog pas verklaard heeft: „Zolang ik nog op me benen ken staan en me bloe men kwijt ken, laat ik de studenten niet in de steek" is ze inmiddels de 67 reeds gepasseerd en derhalv j wil het huldigingscomité tegen de tijd dat zulks nodig mocht blijken haar door een lijfrente een verzorgde oude dag bezorgen. Hiertoe is een fonds ge sticht, waarin bijdragen op gironum mer 565002 gaarne worden tegemoet gezien. Voorts hebben de studenten gedaan gekregen, dat Bertha een vriendelijk, aan al haar verlangens tegemoet ko mend benedenhuisje krijgt aan de Pa rallelweg in Den Haag. 55 De schade, die de „Maasdam" bij de aanvaring met het Franse schip heeft opgelopen, zal in New York worden hersteld. Verwacht wordt, dat de re paratie ongeveer veertien dagen zal vergen. Voor zover de passagiers nog geen andere passage hebben gevonden, zullen zij op andere schepen worden overgeboekt. Er heeft zich, aldus meldt U.P., nog een kleine „sit-down-staking" van een aantal passagiers voor gedaan, die het schip niet wilden verlaten, alvorens een in hun ogen betere regeling met de directie van de H.A.L. was getroffen. Tenslotte gingen zij echter accoord met een nieuw voorstel, dat hun vanwege de rederij gedaan werd. Het totale aantal paratyphuspatiën- ten in Katwijk, Noordwijk en omge ving is thans 294. Er hebben zich slechts enkele secundaire infecties voorgedaan. Tot nu toe zijn uit de Leidse en Haagse ziekenhuizen, waar paratyphus-patiënten zijn onderge bracht, geen genezenen ontslagen. Zaterdag 9 October a.s. om drie uur zal Bloemen-Bertha, voorafgegaan door een ere-escorte van studenten te paard, van de stadsgrens van Delft naar de sociëteit Phoenix" gereden worden, alwaar een uitgelezen gezel schap gereed zal staan om haar als een ware bloemenvorstin te ontvan gen en haar hun gelukwensen aan te bieden. In het ere-comité hebben behalve de ministers Staf en Luns, de voorzitter der Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, vele vooraanstaande figuren uit het wetenschappelijk-, politiek- en indus triële leven zitting genomen. In de Harrinzay-arena te Londen is de generale repetitie gehc-uden voor de befaamde „Horse of the Year-show". De rijders van de Zwitserse cavalerie-school ziet men hier in vol ornaat paraderen voor een groepje Londense jochies. (Van onze parlementaire redacteur) Het was voor niemand, zelfs voordat er in de vergaderzaal van de Tweede Kamer vanmiddag nog maar een woord was gesproken, een ge heim, dat het er dit jaar warm toe zou gaan. Men heeft dat al maanden ge leden voelen aankomen, nadat het bisschoppelijk mandement was gepubli ceerd, dat zoveel gemoederen in onrust heeft gebracht. Dergelijke gebeurtenissen, die huns ondanks de politiek raken, moeten in een parlement breed worden uitgemeten. Daarvoor heet zoiets parlement en daarvoor zijn de „algemene politieke beschouwingen" nu eenmaal ingesteld. Het is een tournooi, waarin de wapens worden beproefd, waarin de regering met de Kamer als het ware opnieuw kennis komt maken, waarin beide zullen er varen wat men aan elkaar heeft. Waaruit ook voor het Nederlandse volk een duidelijk beeld van de politieke verhoudingen naar voren komt. Dit parlementair tournooi nu is de laatste jaren bijzonder verlevendigd door de afschaffing van schriftelijke voorbereiding. In 1954 is besloten voorlopige verslagen en memories van antwoord, die nu eenmaal over tech nische onderwerpen niet gemist kun nen worden, voor het algemene poli tieke debat opzij te schuiven. De voorzitter deed dat, naar hij zelf sug gereerde, om v^n de (tijd)nood een deugd te maken. Maar wie dr. Kor tenhorst kent, weet, dat er nog wat anders achter stak: hij is een min naar van een levendig debat. Hij houdt, als een echt parlementariër, van een ontmoeting in de Kamer, waar de vonken af spatten. En ook om dat mo gelijk te maken, heeft hij het onge- Advertentie Uw soms jaien oude - Overwin uw het nleuwe klachten.--LTnp&N en U vergeet middel een maag hebt. Op de koffie Een New Yorks boefje meende gemakkelijk zijn slag te kunnen slaan in een juwelierswinkel, waar een oude heer achter de toonbank stond. Het jong mens wandelde gewapend met een groot mes de win kel binnen en sprak drei gend: „Verroer je niet anders gebruik ik dat mes." De grijsaard ver roerde zich echter wel. Hij sloeg het boefje met een welgemikte vuistslag neer, trok hem mee de straat op en leverde hem over aan de politie. Nieuwe methode om dieren te temmen In heel Engeland halen mannen en vrouwen thans diep en regelmatig adem om die vervolgens uit te blazen naar paarden, gei ten, varkens, koeien en zo nu en dan (van achter een heknaar stieren. Het komt voor dat de dieren subiet terugblazen. De vrouw die verant woordelijk is voor deze verbazingwekkende ademuitwisselingen is een aardige huisvrouw op een boerderij, genaamd me vrouw Barbara Woodhou- se, die, naar sommigen beweren, met dieren kan praten. „Maar dat is echt niet waar", zei ze bescheiden, „ik adem naar de dieren om ze te temmen." Mevrouw Woodhouse, een charmante vrouw van veertig jaar, heeft in dit land van dierenvrienden veel opzien gebaard door onlangs te onthullen, dat ze een wild paard mak kon krijgen door eenvoudig in zijn neusgaten te bla zen. Ook zei ze, dat ze de felste hond kalm kon la ten worden door het uit oefenen van „stille con trole" door haar aanwe zigheid alleen. „Op de rug van een paard, klauteren als een cowboy en hem dan in rijden, terwijl hij pro beert je er af te gooien, diaan is verteld, die haar er attent op heeft ge maakt, dat paarden, die elkaar niet kennen en die samen in een veld wor den gezet, op deze manier vriendschap sluiten. Een groot aantal men- is de langzame methode sen was onlangs naar de om hem tam te krijgen" boerderij getogen om met aldus mevrouw Wood house. „Het is veel een voudiger om te gaan staan, waar hij je kan zien en regelmatig adem te halen tot hij naar je haar methode de draak te steken, maar ze heeft vrijwel tot ieders voldoe ning bewezen, dat ze ge lijk heeft. Ze ontvangt nu talrijke brieven van die toe komt. Als je eenmaal renvrienden. eikaars adem hebt „Inge- heeft zelfs een boek haald", dan is hij je geschreven, „Het spreken vriend voor je hele le- mei dieren", dat binnen- ven." Jcort zal uitkomen. Mevrouw Woodhouse, Mevrouw Woodhouse die als meisje in Argenti- maakt wel deze restric tie wilde paarden heeft tie, dat haar methode niet helpen inrijden, heeft opgaat, indien de mens verklaard, dat het geheim voor het dier angst koes- haar door een oude In- tert. twijfeld daarheen gestuurd, dat die ontmoeting een verrassing kan zijn. Men heeft nog niets op schrift ge steld. Alles moet nog gezegd worden. De leiders van de beide grootste fracties, prof. Romme en mr. Burger, krijgen ieder anderhalf uur onder hun dertig mensen te verdelen. Dit in te genstelling tot degenen, die met zeer kleine fracties werken, zoals de heer Welter, die met zijn ene politieke vriend samen over veertig minuten kan beschikken. Hetzelfde lot valt do minee Zandt ten deel. C. H. en V. V. D. moeten het met een uur per fractie doen. De A.R. krijgen zeventig minuten. Er wordt ons vaak gevraagd wan neer het nu eigenlijk interessant is in de Kamer, zodat een bezoek aan de publieke tribune de moeite zou lonen. Wij moeten toegeven, dat er veel wetsontwerpen zijn, zoals de ruilverkaveling, de leeftijdsgrenzen voor het notarisambt, de maaswijd te van visnetten en de omzetbelas ting op sigaren, die slechts weinigen zullen boeien. Ook het politieke ele ment is in zo'n debat vaak ver te zoeken, al zorgt de Kamer toch al- Er bestaat thans een tekort van en kele honderden arbeiders bij het oog sten van de aardappelen in de provin cie Noordholland, en wel voornamelijk in de Houtrak- en IJpolders en de Haarlemmermeer. Deze moeilijkheden worden voor een groot gedeelte veroorzaakt door het slechte weer. In normale tijden moet de aardappeloogst beëindigd zijn vóór de bietenoogst begint. Door de slechte weersomstandigheden valt de oogst van deze beide producten dit jaar ge deeltelijk samen. Dit betekent dat niet alleen de bietenoogst een gedeelte van de aarbeiders aan de aardappelenoogst onttrekt, maar dat daarnaast ook een tekort aan arbeiders voor de aardap peloogst bestaat doordat een aantal van hen tijdens de campagne in de suiker fabriek gaat werken. Om nu toch de aardappelen te kun nen oogsten doen het Rijks-Arbeidsbu reau, Het Bureau Oogstvoorziening en de Stichting voor de Landbouw ge durende enkele weken een beroep op vrijwilligers in de steden Amsterdam en Haarlem. Deze oproep geldt voor man nen van de leeftijd van 18 tot 55 jaar. Voor hen is de mogelijkheid tot een be hoorlijke verdienste aanwezig. Zij wor den dagelijks gratis per autobus naar en van het werk vervoerd. Het is no dig voorzien te zijn van stevige schoe nen, een werkbroek en regenkleding. Zij die in d eaardappelenoogst willen gaan werken kunnen zich vanaf Woens dag 6 October a.s. dagelijks aanmel den bij de Gewestelijke Arbeidsbureaux van 9 tot 12 uur, alsmede Woensdag avond van 7.30 tot 8.30 uur. Zij die in dienst zijn van een werkgever moeten een verklaring medebrengen dat hun werkgever er geen bezwaar tegen heeft dat zij aan dit werk deelnemen. De adressen van de Gewestelijke Ar beidsbureaux zijn: Amsterdam, Nieuwe Doelenstraat 68; Haarlem, Kleine Houtweg 18. De heer J. F., hoofdredacteur van „De Nieuwsbrief", die, zoals gemeld, er van wordt beschuldigd in 'n artikel in zijn blad majesteitsschennis te hebben gepleegd, zal nog in verzekerde bewa ring blijven. Zaterdag heeft men hem op last van het O.M in verzekering ge steld. De termijn hiervan is twee dagen en deze kan daarna nog éénmaal wor den verlengd. Dit is Maandag geschied. FRANKRIJK Premier Josjida van Japan is gisteren in Parijs aangekomen voor een bezoek van acht dagen aan Frankrijk. tijd voor verrassingen en komt de politiek vaak juist daar om de hoek, waar niemand dat verwacht. Maar het algemene politieke debat aan het begin van het jaar zal velen, ook de niet politiek geschoolden, in teresseren. Het boeit alleen reeds om de sfeer: de ministers alle zestien aanwezig en de politieke leiders temidden van hun voltallige fracties. Men hóórt dan niet alleen de beste sprekers. Men ziet hen ook gebaren en men savoureert hun wijze van doen. De lange rhetorische aanlopen van dr. Jan Schouten, die men geen groter genoegen kan doen dan hem met een interruptie onderbreken, om dat hij daar altijd politieke munt uit weet te slaan. De spitse en scherpe stem van prof. Oud, die de liberale beginselen met grote scherpzinnigheid verdedigt, de opgewondenheid van mr. Burger, vooral als hij met prof. Romme in de clinch komt te liggen en de ijzige kalmte van deze laatste, die achter dit masker een groot en niet alleen rhetorisch temperament verbergt. Men kan er zeker van zijn, dat er bij deze algemene beschouwin gen ook tactische manoeuvres zullen worden vertoond, zoals het vorig jaar, toen eensklaps in eerste termijn zelfs, tot diepe verontwaardiging van de socialisten! een motie over de vrijere loonvorming als een politieke duvel uit de K. V. P.-doos opsprong. Veertig gulden boete heeft de offi cier van justitie bij de Haarlemse po litierechter, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, geëist tegen de 45-jarige Haarlemse groentenhandelaar W. van de B., wie ten laste was gelegd, dat het aan zijn schuld is te wijten, dat 26 Augustus van dit jaar na een ernstige i ontploffing twee huizen aan de Glas- blazerstraat te Haarlem in de as wer den gelegd, waardoor zes personen geen dak meer boven het hoofd hadden. Voor deze zaak bestond veel belang stelling, omdat uitvoerig is gesproken over het gevaar, dat benzine kan op leveren, terwijl een vuurhaard aanwe zig is. Het gezin van verdachte was met va- cantie te Zandvoort, toen verdachte op de bewuste dag naar huis was terugge keerd om enkele zaken te regelen. Hij reinigde toen een sloelzitting en een vloerkleed met benzine. Even later heeft de man een sigaret aangestoken en in een oogwenk stond alles in lich ter laaie. „Toen ik de sigaret aanstak, schoten de vlammetjes voor mij weg over de grond. Ik probeerde ze te doven, maar alles stond in een oogwenk om mij heen in brand. Een klap heb ik niet gehoord, maar plotseling stond ik achter het huis." Verdachte was overdekt met brandwonden en moest enige tijd in een ziekenhuis worden verpleegd. Als deskundige werd gehoord de heer M. K. Fehres, Rijksinspecteur van het brandweerwezen, die verklaarde, dat benzine een brandgevaarlijke stof is, niet zozeer door de vloeistof zelf, maar door de dampen. Deze benzinedampen zijn evenwel slechts ontplofbaar in mengsels van on geveer 1% pet. benzine met 98% pet. lucht tot 6 pet. benzine met 94 pet lucht Deze mengsels kunnen in slierten op onberekenbare plaatsen aanwezig zijn, bij voorkeur verder verwijderd van de benzinebron. Zij werken zich door kieren van deuren andere ver trekken binnen, waar zij een ontplof fing teweeg kunnen brengen. Naast een dergelijke sliert zou men dus rus tig een lucifer zonder gevaar kunnen aanstrijken. Bovendien is het duidelijk, dat naarmate de vuurhaard zich dich ter bij de benzinebron bevindt, de kans op gevaar geringer is, aangezien dan de benzinedampen in het mengsel te sterk zijn. De ervaring van deze getuige is, naar hjj zei, dat vele mensen menen, op eni ge afstand van een benzinebron rustig vuur te kunnen ontsteken. Dat is even wel zeer gevaarlijk. De officier van justitie noemde ln zijn requisitoir het een algemeen be kend feit, dat benzinedampen gevaar lijk zijn. Al blijven ongelukken vaak achterwege en al riskeert het publiek vaak zonder nadelige gevolgen dit ge vaar, toch dient men hiertegen op te treden. Rekening houdende met de schade vergoedingen, waarvoor verdachte reeds is aangesproken of mogelijk nog zal worden aangesproken en met het op gelopen lichamelijk letsel, kwam de officier tot zijn bovenvermelde eis. De raadsman van verdachte, mr. B. J. Lambers, pleitte vrijspraak. Vrijdagmorgen a.s. uitspraak. De papiermachine 14 van Van Gel der Zonen te Velsen, die op 1 Augustus door brand gedeeltelijk werd vernield en moest worden stopgezet, zodat de productie van het bedrijf tij delijk niet onaanzienlijk terugliep, is Maandag, geheel gereviseerd en ver nieuwd in bedrijf genomen. De Aartsbisschop van Westminster, Kardinaal Griffin, heeft Zondag het beeld van Onze Vrouwe van Willesden gekroond tijdens een bijeenkomst ter gele genheid van het Maria-jaar in het Wembley stadion te Londen. Tachtigduizend gulden aan juwelen zijn in het kroontje gevat, giften uit alle delen van Groot-Brittannië. Tijdens de najaarsbeurs van het vorig jaar heeft een onbekend gebleven be zoeker van hotel Thalia, op het Utrecht se Stationsplein, een kleine lederen kof fer aan de kellner in bewaring gegeven. Deze Nederlands sprekende bezoeker zou de koffer nog dezelfde dag komen halen, doch hij heeft dat tot heden niet gedaan. Nadat de koffer ongeveer een maand was bewaard, heeft de hotelhouder hem opengemaakt. Hij vond er toen een waarde van vele tienduizenden guldens in. Behalve een aantal gloednieuwe Ca nadese dollars werden papieren aange troffen tot een waarde van ongeveer 25.000 dollar, alsmede zilveren sieraden en een groot aantal nieuwe Canadese postzegels. Het een en ander was onder meer geborgen in vuil wasgoed. De hotelhouder vond ook een aantal op verschillende namen gestelde brieven, de meest voorkomende naam was Doorn bos. Maandag pas kwam het geval de Utrechtse politie ter ore. want de hotel houder had nog geen aangifte gedaan. Hij wachtte nog steeds op de terugkeer van de onbekende klant en was trou wens ook niet tot aangifte verplicht. De politie is nu, dus ruim een jaar na het achterlaten van de geheimzinnige koffer, een naarstig onderzoek begonnen naar de persoon die de koffer in bewaring heeft gegeven. Zij heeft er ongetwijfeld een zwaar karwei aan. Er is, zover bekend, nooit aangifte van ver missing van een dergelijke koffer of van de inhoud gedaan. Acht dagen lang heeft de dertigjarige Drentse veenarbeider J. B. Hoelscher uit Barger-Compascuum met een EHBO- envelopje van de pleisteractie 1954 ter waarde van f 2500 in zijn zak gelopen, zonder dat hij het wist. Hij vermoedde wel, dat er met de cijfer- en lettercom binatie iets aan de hand was, doch het fijne vertelde hem nu de hoofdonder wijzer van Barger-Compascuum, de heer Kuis, die Maandagochtend ook de Kath. EHBO opbelde en daar het grote nieuws vernam. Twaalf prijzen van de vijftien zijn er nu uit. Thans is dan ook het Noorden, dat tot dusver niet erg gelukkig is geweest, van de partij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3