rDE SCHEEPSBOUWER-' Economisch leven belangrijk minder con j unctuur ge voelig Ernstige depressie in naaste toekomst onwaarschijnlijk I K ru is woord raadse l Hf 1 Jl if Hl Hf NIEUWE FORD-BESTELWAGEN SP AAK: Na de E.D.G. zijn de resultaten van Londen de best mogelijke Het Belgische parlement wacht af, wat de Franse Assemblee sal doen H|x Wk m Prins aanvaardt speelgoed C Hondenfeest Kasjmir weer in Veiligheidsraad? Israël klaagt over „Suez-blokkade" De douane krijgt betere uniformen Kardinaal Duca overleden 'M W/ Term integratie behouden Radio-commentaar Prae-adviesen Accountantsdag N.IV.A. Voor zieke kinderen in Nederland if Vier jaar wegens zware mishandeling Wa DINSDAG 5 OCTOBER 1954 PAGINA 5 Prae-advies prof. dr. Witteveen Examens Onderhandelingen PakistanIndië mislukt C.N.V. heeft bijna 200.000 leden Gevolgen loonsverhoging Bezuiniging bij Ned. Gist en Spiritus Egypte houdt schip uit Israël vast Bestelling in België Drama te Hoensbroek Chaplin treedt op bij Circus Knie Wa 9 zo 3° Wt Ws MITHRAS-TEMPEL IN LONDEN BEHOUDEN Zweminrichtingenwet Ontwerp ingetrokken Suriname en de Nederl. Antillen naar de V.N.? TH. DE GROOT BEGRAVEN In een prae-advies, uit te brengen op de jaarvergadering van het Neder lands Instituut van Accountants op 9 October a.s. te Amsterdam, komt prof. dr. H. J. Witteveen tot de conclusie, dat het economisch leven belangrijk minder conjunctuurgevoelig is geworden, een werkelijk ernstige economische depres sie is derhalve in de naaste toekomst onwaarschijnlijk en de verwachting lijkt gewettigd, dat een depressie als in de dertiger jaren niet gevreesd behoeft te worden. Dat af en toe, aldus prof. Witteveen, een lichte recessie in de conjunc tuur kan optreden, spreekt vanzelf, dit kan voor een gezonde economie echter in vele gevallen slechts heilzaam zijn. beurs staan nu onder controle en heb ben slechts een geringe omvang, invloed van politieke dan van op de 4. De woningbouw is sterker onder markt georiënteerde beslissingen ge komen. Het streven naar een hoog niveau van werkgelegenheid is uitdrukkelijk in de wet vastgelegd. Bovendien zijn de mid delen om dit doel te bereiken, dank zij de vooruitgang van de economische we tenschap, veel duidelijker geworden. Men kan ook wijzen op een tweetal invloeden, die tot instabiliteit kunnen leiden, n.l. de grotere betekenis van duurzame consumptiegoederen en de De conjunctuurgevoeligheid van het economisch leven is afhankelijk, aldus prae-adviseur, van de mate, waarin een primaire" verandering van de inkomens stroom zich voortplant en hij conclu deert dan, dat de Nederlandse econo mie aanzienlijk minder conjunctuurge voelig is dan voor de oorlog. De belang rijkste oorzaken hiervan zijn: 1. De invoer, de belastingen en de be sparingen zijn elk een aanmerkelijk groter deel van het nationaal inkomen gaan uitmaken, waardoor een verande ring in de inkomensstroom zich in veel mindere mate kan voortplanten in de consumptieve sfeer en dus, via door- Werking, in de investeringen. 2. De investeringen zijn stabieler ge- Worden, doordat de overheid in ver schillende sectoren een sterkere mate van controle hierover heeft. De parti culiere investeringen zijn weliswaar nu weer vrij, maar de invloed hiervan is relatief gering aangezien de kapitaal goederen in Nederland voor een zeer groot deel worden ingevoerd. De Amerikaanse economie, die vaak als beslissend voor de wereldconjunc tuur wordt gezien, is zelfs zonder be wuste conjunctuurpolitiek van de re gering eveneens aanzienlijk minder conjunctuurgevoelig geworden dan voor de oorlog. Hier speelt vooral de sterk gestegen betekenis van de overheidsuitgaven een rol, terwijl daarnaast de invoering van de werkloosheidsverzekering voor de ar beiders en het systeem van „parity-pri ces" voor de landbouw een daling van de inkomensstroom beneden een zeker niveau voorkomen. Het grootste deel van de investerin gen in de Ver. Staten is na de oorlog stabieler geweest dan daarvoor, omdat: 1. De structurele ontwikkeling van de Amerikaanse economie is na de oor log krachtiger dan in de periode tussen de wereldoorlogen; de neiging tot in vesteren kan daardoor op een hoger ni veau blijven dan voor de oorlog. 2 Het monetaire systeem heeft sinds 1929 een belangrijke ontwikkeling door gemaakt: reorganisatie van het bank wezen; een verschuiving in de dekking van de creditsaldi, die voor een groter deel uit regeringspapier en voor een j uit credieten aan het be drijfsleven bestaat, hetgeen voor de banken veiliger is en tevens een bewijs vormt dat het bedrijfsleven meer liqui de is. 3. De bankcredieten aan de effecten- Zuid-Afrikaanse speelgoedfabrikanten zullen ruim duizend stuks speelgoed naar Nederland zenden, bestemd voor Nederlandse kinderen, die zich in zie kenhuizen bevinden. Het speelgoed zal kosteloos door een scheepvaartmaat schappij worden vervoerd. De Prins heeft zijn vreugde over het geschenk Uitgesproken. Hjj zal alvast een pop ten geschenke krijgen ais symbool van de gift Maandag zijn Prins Bemhard en zijn gevolg, gewapend met film- en foto toestellen, per auto van Pietersburg in Noord-Transvaal naar het Krugerparlc gereden. De Prins zal het wereldbe roemde wildreservaat drie dagen be zoeken, een bezoek, dat een niet- of ficieel karakter draagt. NIJMEGEN, 1 October. Doctoraal Oude Letteren G. F. M. Vermeer, Zwol le; doctoraal Politieke en Sociale We tenschappen H. G. M. Linnebank, Til burg; cand. Rechten H. van der Top, Borne (Ov.); cand. Politieke en Sociale Wetenschappen mej. R. M. F. Janzen, Arnhem; cand. Sociale Wetenschappen J. A. P. van Hoof, Maastricht, A. Th. L. P. M. Teunissen, Nuland en M. Albins- ki, Nijmegen. LEIDEN, l Oct. doctoraal Nederlands recht S. Bartlema, Voorburg, en B. G. P. Rogmans, Eindhoven; doet. Indon. recht mevr. W. KemminkVersteege, Rotterdam en de heer M. Schoofs, Am sterdam; Kerkelijk voorbereidend exa men H. D. Hendriks te Driebergen. AMSTERDAM, 2 Oct. (G.U.). Bevor derd tot doctor in de economische we tenschappen op proefschrift: „kwalitatie ve en selectieve credietcontröle en de relatie van elk dezer systemen tot de kwantitatieve credietencontröle" H. G. Advokaat, geb. te Amsterdam. Cand. economie H. I. Verhoeff, Amsterdam. UTRECHT, 2 Oct. Semi artsex.: W. A. Kluytmans, Utrecht, Th. G. Lutters, Weert, J. C. Brakele, Hilversum en M. Cohen, Utrecht. Artsexamen: F. H. M. Willemse, Eygelshoven, J. D. Fregeres, Vlissingen, A. Banning, Utrecht, mej. E. M. Struben, Venlo, L. van Ieperen, Via- nen. Cand. rechten: J. W. Schipperijn, Utrecht, J. Ekelmans, Hendrik Ido Am bacht, H. M. Vrijheid, Bilthoven, C. v. d. Berg, Hilversum. Cand. tandheelkun de: G. W. v. Andel, Ede, E. E. van Bommel, Den Haag, P. C. Brokke, Den Haage mej. H. Bijlsma, Amsterdam, S. E. E. Engels, Amsterdam, J. A. G. Hoff- schulte, Zwolle, J. H. H. Houben, Heer, H. Jongsgar, Utrecht, J. Kreuze Leeu warden, J. Krol, Noordwolde, P. L. Liem, Utrecht, G. F. G. Meerburg, Utrecht, A. Peeters, Schiedam, C. J. E. Schijns, Valkenburg, C. G. M. v. Silfhout, Ben- nekom, H. v. Stenis, Brakel (Gld.), J. F. Steenman, Utrecht, J. v. Veen, Rotter dam. Aanv. examen art. 135 H.O.: F. A. L. Franken, Bilthoven. LEIDEN, 5 Oct. Doctoraal godge leerdheid J. Bouman te Hekelingen. AMSTERDAM, 4 Oct. Doctoraal zociale geografie G. v. Schelt (Emmenh cand. physische geografie A. J. Holl- mann (Haarlem). De heer F. A. Mal- jers, die op 29 September j.l. het can- didaatsexamen economie heeft afge legd, heeft daarbij het predicaat „cum laude" gekregen. sterke toeneming van het consumenten- crediet. De stabiliserende factoren over heersen echter verre. Prae-advies van de heer Bos De heer P. U. H. U. Bos heeft een prae- advies uitgebracht over „De structuur van de leer der accountantscontrole en haar toe passing". Volgens het prae-advies, dat ver schenen is, gaat de referent uit van de eisen, die men aan de leer der accoun tants-controle moet stellen. Deze leer moet zich beperken tot het geven van algeme ne regelen, het aanwijzen van de con- tróle-middelen. van de techniek met de voor- en nadelen hiervan. Gesteld wordt, dat de leer van de ac- countants-contróle zo moet worden opge bouwd, dat de bij elke concrete opdracht te verrichten werkzaamheden objectief kunnen worden bepaald. De door prof. Limper in 1926 gegeven analyse van func tie, taak en verantwoordelijkheid van de accountantscontrole is het theoretisch© uitgangspunt van de leer der controle. Van de accountant wordt verlangd, dat hij in elk bijzonder geval vaststelt, wel ke verwachtingen hij opwekt en dat hij zich rekenschap geeft van het vertrouwen, dat hij opwekt. Het zou niet juist zijn hier uit af te leiden, dat het maatschappelijk verkeer zich een oordeel heeft gevormd omtrent de te verrichten werkzaamheden. Uitgangspunt moet zijn „de rationele norm van vertrouwen". De beperkingen in de controle-arbeid moeten objectief worden vastgesteld. In aansluiting op het theoretisch uit gangspunt moet de leer der accountants- contróle aan de hand van zorgvuldig ge kozen modellen worden uitgewerkt. 3. Met vereende krachten trekken de Saksers de boot zo dicht mogelijk tegen een lage duinenrij aan, waarbij Eric en zijn mannen waakzaam toekijken. De toestand is hier neg gevaarlijker dan op de boot, waar de gevangenen tenminste nog betrek kelijk makkelijk te bewaken waren. Maar de Saksers zijn veel te uitgeput om aan strtja te denken. Huiverend kruipen zij dicht bijeen achter de wand van het schip waar zij enigermate beschut zijn tegen de storm. De meesten blijken bovendien doods- .benauwd te zijn voor de felle bliksemschichten en donderslagen. Voor alle zekerheid beveelt Eric zijn mannen echter de bewaking niet te laten verslappen. Dan trekt hij alleen op onderzoek uit. Wellicht is er in de nabijheid een onderkomen te vinden voor het noodweer. Er is in de naaste omtrek evenwel geen spoor van menselijke bewo ning te vinden en de lage duintjes bieden nog minder beschutting dan de wanden van de boot Om niet het gevaar te lopen te verdwalen, keert Eric maar weer cp zijn schreden terug. Terwijl drie krijgers de wacht op zich nemen, leggen Eric, Erwin, Axe en de vierde krijger zich te rusten om te trachten nog wat te slapen. Hoewel de gedachte can de twintig Saksers. die op nog geen zes meter afstand van hen liggen, Eric voortdurend door het hoofd spookt, wint de vermoeidheid het ten laatste toch van zijn waakzaamheid. Hoe lang hij geslapen heeft, weet hij niet. maar eensklaps doet een zwakke kreet hem overeind schieten, juist op tijd om te zien, dat een aantal Saksers zich op zijn wachtposten storten. Het was gisteren echt mooi „hondenweer" en het ging er „honds" toe bij een hoofdstedelijk restaurant, waar ter gelegenheid van Werelddierendag 1954 aan 250 hondenbeesten een zakje lekkerswerd uitgedeeld. Het gekwispel en geblaf was niet van de lucht! En dan spreken ze nog van een „honden leven. De Pakistaanse premier, Mohammed Ali, heeft de Indische eerste-minister, Nehroe, medegedeeld, dat de toekomst van Kasjmir weer in handen van de Veiligheidsraad moet worden gelegd. Dit is volgens Pakistan noodzakelijk, omdat de directe onderhandelingen tus sen beide landen mislukt zijn. Van gezaghebbende zijde is verno men, dat de zaak weer bij de Veilig heidsraad aanhangig zal worden ge maakt, nadat Ali Mohammed zijn mi nister van buitenlandse zaken, Zafroel- lah Khan, het hoofd van de Pakistaan se afvaardiging in de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties, zal hebben geraadpleegd. (Reuter) Het Christelijk Nationaal Vakverbond nadert de 200.000 leden. Dit blijkt uit het thans bekend gemaakte ledental van de Christelijke vakbeweging op 1 Juli jl. Op die datum bedroeg het ledental "96.505. De president-directeur van de Ko ninklijke Nederlandse Gist- en Spiritus fabriek te Delft, ir. W. H. van Leeu wen, heeft in een onlangs gehouden bijeenkomst met de fabriekskern een uiteenzetting gegeven over de betekO' nis van de 6 procent loons_ en salaris verhoging voor ons land en de onder neming. Ir. Van Leeuwen merkte op. dat het buitenland onze producten koopt, omdat de kwaliteit goed en de prijs laag is Vele bedrijven zullen, naar zijn mening, de verhoogde loonkosten niet in hun verkoopprijzen kunnen doorberekenen, omdat zij met de concurrentie op de wereldmarkt rekening hebben te hou den. Overal waar mogelijk zullen ech- ter zonder twijfel prijsverhogingen worden toegepast, en overal waar dit geschiedt zal dus de gevreesde lonen- prijzenspiraal in werking komen. Wat de eigen onderneming betreft zei ir. Van Leeuwen, dat niet kan wor den gezegd, dat het er helemaal niet af kan. Niettemin zal de loonsverhoging zeer belangrijke gevolgen voor het be drijf hebben. Er zal moeten worden bezuinigd. In de eerste plaats op de bedragen welke voor de investeringen en voor de in standhouding en verbetering van ge bouwen en machines en voor speurwerk kunnen worden besteed. Israël heeft om een spoedige bijeen komst van de Veiligheidsraad verzocht voor de behandeling van, wat genoemd wordt, de blokkade van het Suez-kanaal voor schepen, die op weg zijn naar Israël. Het verzoek is gedaan na de inbe slagneming door Egypte van het Isra ëlische schip „Bat Galim". Volgens de Egyptische autoriteiten had het schip ten zuiden van het Suez-kanaal op Egyptenaren aci de wal geschoten. Dit is door Israël tegengesproken, dat tevens uitlevering van de Bat Galim met de bemanning en de vracht eiste. De Bat Galim is het eerste Israëli sche schip, dat in weerwil van een Egyptisch verbod door het Suez-kanaal trachtte te varen. Israël zal aan het Internationale Ro de Kruis vragen, een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden, waarin de kapitein en de bemanning van het Israëlische vrachtschip thans verkeren. Direct na de bevrijding werd een be schikking uitgevaardigd, waarbij een dienstkledingreglement voor de douane van kracht werd. Toen de beambten in de voorgeschreven uniformen (grijs groen) gestoken waren, geleverd door de Nederlandse industrie, bleek vrij spoedig, dat de kwaliteit van het ge leverde laken te wensen liet. Aange zien het Rijk prijs stelde op deze grijs groene kleur zijn uniformen in België besteld, uit te voeren niet in laken, maar in whipcord. Verwacht kan wor den, dat voor het einde des jaars alle beambten daarin gestoken zullen zijn. De Maastrichtse rechtbank heeft de 44-jarige invalide koopman K. L. G., die 10 Juli j-1- in zÜn woning te Hoens broek de verloofde van zijn dochter, de 19-jarige mijnwerker W. A. M. Kersten, met een steek in de hartstreek dodelijk heeft getroffen, veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en onvoorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de re gering. De officier van justitie, jhr. mr. F. van Rijckevorsel, had terzake zware mishandeling, de dood tengevolge heb bende, vier jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering ge- eist. Francesco kardinaal Borgongini Duca, voormalig pauselijk internuntius in Ita lië, is gisteren te Rome in de leeftijd van zeventig jaar overleden. Door zijn overlijden is het aantal le den van het Heilig College van kardi nalen teruggebracht tot 67. Kardinaal Borgongini Duca werd op 26 Januari op eigen verzoek, wegens zijn hartkwaal, ontheven van zijn func tie van Pauselijk nuntius in Italië. Hij had die functie bekleed sedert de on dertekening van het verdrag van Late- ranen tussen Italië en de Heilige Stoel op 11 Februari 1929. Kardinaal Borgongini Duca was Ita liaan. Zijn dood brengt het aantal Ita liaanse kardinalen in het Heilig Colle ge terug tot 23. Dit aantal is nog nooit zo gering geweest. Het aantal niet-Ita- liaanse kardinalen is thans 44. (U.P.) Charley Chaplin zal deze maand als clown optreden in een liefdadig heidsvoorstelling van het grootste Zwitserse circus, dat van de gebroeders Knie. Chaplin zal zelf de organisatie mogen aanwijzen waaraan de op brengst van de voorstelling ten goed" zal komen. Horizontaal: 2. geschikt 8. zoetwatervisje 9. zeehond 10. jongen 12. steengruis 14. breedtegraad 16. ruim dames kleed 17. doelpunt 18. schok 20. bitter vocht 21. insect 23. schroomvallig 25. bevroren dauw 27. loot 28. zo zij het 30. bedwelmende drank 32. riviertje in Friesland 33. pret 34. drank 36. zot 37. geheimschrift 38. vuurbestrijders. Verticaal: 1. niet gewoon 2. muil 3. fris-zuur 4. rijk in Azië 5. drinkkom 6. Bescherming Burgerbevolking (afk.) 7. zangstuk 11. lokspijs 1 2 3 9 5 9 n 10 11 12 13 Ti *S" 16 1? 16 19 f/s/A 21 22 23 29 n 25" 26 n 21 28 29 3J 32 33 39 35" 36 3? 36 12. rond (bijv. nw.) 19. man 13. klimmen 22. Europ. rivier 15. traag 24. lidwoord (ver- 17. Gewestelijk Ar- buiging) beidsbureau 26. heidemeertje (afk.) 29. neger 30. zacht 31. zie (Latijn) 34. weggetje 35. raamscherm 36. anonymus. - - 'I Dit is de nieuwe Ford-bestelwagen, een kwart-tonnertje' waarin de moderne opvattingen van stroomlijn zeer sterk zijn doorgevoerd. Hiermee is ook in de bestelwagen de oude lijn, die in de per sonenwagens reeds lang vernieuwd was, aangepast aan het hedendaagse vorm- (Van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, Maandagavond. Paul Henri Spaak heeft hedenmiddag op een persconferentie een analyse gegeven van de op de conferentie te Londen bereikte resultaten en de rede nen uiteengezet, waarom hij met deze resultaten bijzonder is ingenomen. De minister van Buitenlandse Zaken strooide eerst nog enkele bloemen op het graf van de EDG. Persoonlijk is hij van mening, dat hoe belangrijk het succes van de historische conferentie te Londen moge zijn, de EDG een betere op lossing zou hebben geboden, omdat Duitsland er steviger door werd gecon troleerd en omdat het een duidelijker stap was op de weg van de Europese integratie. Wat dit laatste punt betreft troost de minister zich echter met de gedachte dat de term integratie voorkomt in de tekst van het te Londen gepubliceerde eindprotocol. De laatste zin van dit protocol luidt inderdaad: „Het systeem dat door de conferentie werd uitgewerkt zal de ontwikkeling van de Europese eenheid en integratie bevorderen." Volgens Spaak is het geen toeval, dat de deelnemers zich op die wijze uitdrukken. Men moet er waarschijnlijk het teken in zien van een „goede intentie". Of deze goede intentie direct haar effect zal doen gevoelen is een andere vraag. Men doet er integendeel goed aan te bedenken hoe het met de ge dachte van de integratie gesteld was na de mislukte conferentie van Brussel en na de verwerping van de EDG door de Franse Assemblee. Tegen deze achtergrond bekeken betekent de conferentie van de ne gen onmiskenbare winst. Met een verbluffende snelheid werd de gebro ken draad opnieuw opgenomen en in zeker opzicht dient men het resul taat als verder reikend dan de EDG te beschouwen. Dat is vooral de Britse toezegging vier divisies en een tactische luchtmacht op het continent te houden. De contróleraad die in de schoot van deze organisatie wordt opgericht en die verslag zal uitbrengen bij de betrokken parlementairen van de Straatsburgse Assemblée beschouwt Spaak als het weer op gang brengen van de Euro pese idee. Het belangrijkste resultaat van de conferentie is echter volgens Spaak het feit, dat Duitsland aan het Westen wordt gebonden. Op de vraag welke invloed de eventuele hereniging van West- en Oost-Duitsland zou hebben op de te Londen getroffen beslissingen antwoordde de minister na een lichte aarzeling dat men een zo complex ju ridisch vraagstuk voorlopig liefst bui ten beschouwing moest laten. De zaak was zo al ingewikkeld genoeg. PAUL HENRI SPAAK Overigens verwees hij hier naar het protocol, waarin de volgende zinsnede voorkomt; „De regeringen van de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk beschouwen de Bondsrege ring als de enige vrij verkozen wetti ge regering, die alleen het recht heeft inzake buitenlandse politiek te spreken uit naam van het Duitse volk". Spaak legde er verder sterk de na druk op dat het succes van de con ferentie wellicht in overwegende ma te te danken was aan het feit dat kanselier Adenauer zich bereid ver klaarde de beperkingen inzake wapen productie, zoals gestipuleerd in art. 107 van het EDG-verdrag, opnieuw te on derschrijven. Persoonlijk heeft hij zich te Lon den voorstander getoond van eenzelf de vrijwillige beperking van België op het stuk van de vervaardiging van ABC-wapens. Deze kwestie zal Dinsdag in de Kabinetsraad, waar Spaak verslag uitbrengt, worden be sproken. Waarschijnlijk zullen de drie Beneluxregeringen op dit punt een gemeenschappelijke houding aanne men. De vraag van een journalist of de Nederlandse minister Beyen zich tegenstander had getoond van het verbod van ABC-wapens voor Ne derland beantwoordde Spaak ontken nend. De minister gaf toe dat de Saar- kwestie nog een niet te onderschatten hinderpaal vormde op de weg van een definitief accoord. Wat de ratificatie door de betrokken parlementen be treft verschilt de situatie in de ver schillende landen. In België bijvoorbeeld dient de wijziging van de Brusselse verdragsorganisatie door een aanvul lend protocol' te worden geregeld en voorgelegd aan het parlement. De toe treding van West-Duitsland tot het At lantisch Pact daarentegen is een kwes tie waar het Belgische parlement waarschijnlijk niet aan te pas zal ko men. Woensdag zal de minister voor de parlementaire commissies van Bui tenlandse Zaken verslag uitbrengen oVer de werkzaamheden van de con ferentie. Hij is van oordeel dat het parlement best kan wachten met de behandeling van de getroffen accoor- den tot de Franse Assemblée stelling heeft genomen. Het EDG-precedent heeft blijkbaar het spreekwoord in ere hersteld dat de voorzichtigheid de moe der is van de porceleinkast. gevoel: stroomlijn en gratie, ook in het zakelijke. Behalve een bruikbaar ver voermiddel verlangt de firma tegen woordig tevens een representatieve re clame. De deuren gaan naar voren open, over de volle breedte van de wagen bevindt zich onder de voorruit een rui me bergplaats voor kleine bagage. De laadruimte is 1.69 x 127 x 1.01 M., doch de inhoud met inbegrip van de passa gierszitplaats is 1.88 M3. De totale breed te bedraagt 1.53 M., het eigen gewicht 720 kg. en de draaicirkel 10 M. De Londense tempel van Mithras, die enige weken geleden werd ontdekt bij graafwerkzaamheden op de plaats waar een kantoorgebouw zal worden opge trokken. zal behouden blijven maar naar een nieuwe plek worden overgebracht: „steen voor steen." aldus heeft de minis ter van Openbare Werken, sir David Eccles, bekend gemaakt. De eigenaars van de bouwgrond, waar de tempel werd aangetroffen, de „Legen- land Property Company", hebben aan geboden om de 10.000 pond te betalen (ruim f 100.000), die benodigd zijn om de bouwvallen te verplaatsen naar een lege binnenplaats die ongeveer 80 meter verderop ligt. Een plan om de tempel op zijn plaats te laten en het nieuwe kantoorgebouw er over heen te zetten was onuitvoer baar omdat de kosten daarvan ongeveer 500.-000 pond zouden bedragen. De archaeologen hebben nog een week de tijd gekregen om verder te graven naar verspreide overblijfselen. Krachtens de machtiging daartoe door Hare Majesteit de Koningin ver leend heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid het bij kon. boodschap van 14 Juni 1950 aan de Tweede Kamer aangeboden wetsont werp nopens het oprichten en het voor gebruik openstellen van zweminrich tingen (zweminrichtingenwet), inge trokken. Unesco heeft aan Suriname en de Ned. Antillen een uitnodiging gezonden, een afgevaardigde te sturen naar de algemene vergadering van de V.N., die van half November tot half December zal worden gehouden te Montevideo. De Landsregering der Ned. Antillen heeft nog geen beslissing genomen over de vraag, of de uitnodiging kan worden aanvaard. Tijdens het weekeinde moet de radio verstrooiing brengen, nog meer dan op werkdagen. Wij zijn nuchter en reëel genoeg om dit te erkennen, maar vragen ons desondanks af. of men niet te ver gaat met het verknippen en in rubriekjes stoppen van de kostbare radio-uren. De K.R.O. heeft ons bij de aankon diging 'an het winterprogramma be loofd dat er op Zaterdagavond een po pulair concert van goede werken zou komen en op Zondagmiddag een Bel Canto-concert. Het gramofoonplatenconcert van jL Zaterdag duurde precies 40 minuten. Dat is niet veel, maar erger is dat er 10 minuten van ver loren gingen door een abominabele opname van de ouverture Mid- zomernachtsdroom, gespeeld door het Royal Philharmonie Orchestra o.l.v. Sir Thomas Beecham. Er was van dit zeer aantrekkelijke werk toch wel een an dere vertolking voorhanden dan deze uitgesproken Engelse van „trekken maar". Zondagmorgen speelde Theo Bruins de Sonate op. post. van Fr. Schubert. Een góede vondst om deze heldere poëzie op een stille ochtend te brengen. Bruins speelde het werk prachtig. Het beloofde Bel Canto-concert duur de precies drie kwartier en bestond uit eigen opnamen van het Benelux voca listen-concours 1954. De prijswinnaars van dit concours werden daarbij be geleid door het Brabants Orkest o.l.v. Hein Jordans. Er waren enige goede en zelfs zeer goede opnamen bij. Wij vragen ons echter af of de goe-ge- meente dit wel voor lief neemt voor Bel Canto, want zelfs de prachtige Weber aria van Aukje KarsemeierDe Jong zal er bij het gros maar moeilijk in gegaan zijn. Neen, wat de muziek betreft, hebben zij van al die uren van dit weekeinde maar één grote herinnering, maar dat is ook een heel bijzondere. Het is de uitzending van de le Svmphonie van Mahler, Zaterdagmiddag door de VARA, gespeeld door het Concertgebouw orkest o.l-v. Rafael Kubelik. Zie. ook dit concert vulde geen middag, het zit ook niet in kwantiteit. Helaas zulke juwelen zijn dun gezaaid. De K.R.O. begon Zondagavond met een serie-hoorspel, Festijnen en Perike len, naar de roman van Marie C. van Zeggelen. Goede, niet-sentimentele ro mantiek, prima voor de microfoon ge bracht door Willem Tollenaar. Er zijn nog twee uitzendingen op Zondag avonden. Eén opmerking over de Nieuwsdienst tot slot. Waarom spreekt men bij dit instituut, dat door millioenen beluis terd wordt, toch altijd van Z.K.H. de Prins. Men k?n spreken var Z.K.H. Prins Bemhard of van Z.K.H. de Prins der Nederlanden, maar nooit van Z.K.H. de Prins. Ook heeft bij de Nieuws dienst altijd alles „plaats gehad." Er „is" toch ook wel eens wat gebeurd"? J. v. S. Na een plechtige Requiemmis in de Vredeskerk te Amsterdam, opgedragen door pastoor B. Th. Gerritsen, geeste lijk adviseur van de Bond van Kath. Houtbewerkers „St. Antonius". waar bij oun. burgemeester d'Ailly aanwezig was, is Maandag op de R.R. Begraaf plaats Buitenveldert het stoffelijk overschot begraven van de heer Th. de Groot, lid van de Provinciale Sta ten van Noordholland en voorzitter van de K.V.P.-fractie in de raad. Zowel in de kerk als op de begraaf plaats was de belangstelling zeer groot Onder de aanwezigen bevonden zich wethouders en raadsleden, vertegen woordigers van de K.V.P. en de K.A.B., de Provinciale Staten en organisaties op het gebied van de Woningbouw. Pastoor B. Th. Gerritsen verrichtte op de begraafplaats de absoute. Namens de familie werden aan het graf woor- van dank gesproken voer de belang stelling.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5