of Neen J a MANDEMENT onderwerp van politiek debat Mr. J. Burger richt zich met dreigende woorden tot de K.V.P. Baranès en Labrusse trekken vroegere verklaringen in Losgeschoten aanhangwagen verplettert personenauto DRIEMAAL KOPJE ONDER IN DE IJSSEL I0R Het weer Libysch minister doodgeschoten BELANGRIJKE EERSTE RONDE IN KAMER P.v.d.A. op zoek naar een compromis om coalitie te verbreken? Tot hoofd en hart Communisten hadden hun inlichtingen niet nodig Echtpaar op slag gedood Bisschoppen contra Bantoe onderwijs wet Hachelijk avontuur met omslaande veerpont Aan het verkeerde adres RIS iefmycu iuij! WOLLEN TRUIEN - VESTEN WOENSDAG 6 OCTOBER 1954 78ste JAARGANG No. 26111 \AA van koninklijke familie aangehouden Laatste redmiddel KOLFN DUURDER Voortvarendheid gevraagd DE UITGELEKTE GEHEIMEN Auto botst tegen boom Schoolstrijd in Z.-Afrika Sterke koersstijgingen op West-Duitse beurzen Fransman maakte 1000 „vliegende schotels" O.-Duitsers leren met Mig-15's vliegen Advertentie BARTEL) FERD B ORISS 01 SIR ,TR HAARLEM TEL. 13439 4R A DAM TE1 71716? (tot Donderdagavond) Aanvankelijk flinke opklaringen maar in de kustgebieden nog en kele buien. Morgen weer toenemen de bewolking en droog weer. Van nacht iets kouder. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag. Overwegend matige wind uit Wes telijke richtingen. Zon: 6.49 18.06. Maant 15.51-0.27. BURtAU SMEDESTRAAT - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkant Beverwijk. Breestraai 171, tel 4790 Bijkantoor en Red IJmulden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie J. J. W Boerrigter en Mr W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Ore H. v. Run en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTbNilfclARIfcf 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.15 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur avonds tel. 21544 Op de Hemweg, nabij de Centrale te Zaandam, vond Dinsdagavond om streeks 6 uur 'n verkeersongeval plaats, waarbij de 39-jarige C. F. L. uit Alk maar het leven heeft gelaten. Een trekker met aanhangwagen van de van Swieten Expresse, die voor het laatst had geladen bij Polak Schwarsz in Zaandam, na welke lading de wagen nog eens was geïnspecteerd, verloor, door een hobbel in het wegdek, de zwaar geladen aanhangwagen. Dit ge beurde even na het verlaten van de pont nabij de Centrale Hemweg. De aanhangwagen reed op een aankomende personenwagen ir welke bestuurd werd door het hierboven genoemde slacht offer. De twee inzittenden van de vrachtwagen bekwamen geen letsel, doch waren danig overstuur. De kettingen e->. het ijzer, waarmede de aanhangwagen aan de trekker waren bevestigd, waren finaal De voorzitter van de P. v. d. A.- fractie in de Tweede Kamer, mr. Burger, heeft gisteren de algeme ne politieke beschouwingen geopend met een scherpe aanval op de K.V.P. Zoals wel niemand verwonderen zal, die de felle reactie in P. v. d. A.-kringen tot dusver gevolgd heeft, was de inzet van zijn critiek het Mandement der Bis schoppen. De K.V.P. had volgens de heer Burger na de verschijning van het Mandement niet voor een duidelijk standpunt ten gunste van zuivere demo cratische verhoudingen gezorgd. Er was dus een dubbelzinnige situatie ontstaan met betrekking tot de democratie en daarover eiste hij thans opheldering. Hij dreigde zelfs, dat de P. v. d. A. niet zou terugschrikken voor een breuk met de regeringspartner. Het is heel duidelijk, dat de P. v. d. A. bij het begin van deze algemene po litieke beschouwingen de rel, die zij, onmiddellijk na het verschijnen van het Mandement ontketende, nog eens in alle felheid wil doen oplaaien. Als gangmaakster kan zij nu verder toezien, hoe de andere partijen reageren en daaruit wellicht enige conclusies trek ken voor de onzekere toekomst. Intussen dreigt de P. v. d. A. bij monde van de heer Burger thans wel, maar tot een concrete beslissing durft zij blijkbaar niet te komen. Op de vraag destijds van het bestuur der K.V.P., hoe zij, na haar. felle critiek op het Mande ment, over de politieke samenwerking denkt, is geen antwoord gekomen. Ook nu niet. Zij zwijgt, evenals trouwens de katholieke werkgemeenschap in de P. v. d. A. Dacht de heer Burger nu werkelijk, dat prof. Romme hem zal antwoorden: wij zijn geen democraten of wij zijn wel democraten? De vraag op zichzelf is al ridicuul genoeg. Waar haalt mr. Burger trouwens het recht vandaan, hier prof. Romme op dit punt te gaan examineren? In de K.V.P. en in haar program is na het Mandement niets veranderd. Het is dezelfde K.V.P., de zelfde Romme, dezelfde fractie. Weet de P. v. d. A. na jaren van samenwerking nu nóg niet, wat zij aan de katholieken heeft? En als zij het wèl weet, waarom dan deze rel? Wij hopen dat de K.V.P., i.e. prof. Romme als fractie-voorzitter, vandaag nu eens voorgoed aan deze houding van de P. v. d. A. een einde maakt door scherp de vraag te stellen: wilt u ver dere samenwerking in de regerings coalitie ja of neen. Bij de K.V.P. is niets veranderd. Welnu: ja of neen. Prof Romme moet nu geen verdere uitvluchten van de P. v d. Afmeer accepteren, maar doorzetten. Het is het enige middel om weer tot normale politieke verhoudingen te komen. Er zal dan spoedig blijken, dat de P. v. d. A. inderdaad allesbehalve regerings moe is. Zij zit immers veel te com fortabel in de regeringszetel om deze zo maar te verlaten. Zolang er duikboten bestaanheeft men naar een goede manier gezocht, om een gezonken boot te kunnen verlaten. De Britse Marine heeft nu de eerste de monstratie in het openbaar gegeven van een nieuw ontwikkelde methode, waar bij de vaak zeer ingewikkelde en kwetsbare apparaten vervangen zijn door een bril en een neusklem. Vóór het verlaten van de boot moeten de mannen eerst een gasmengsel inademen, Waarna zij de boot door het noodluik verlaten. Bij het stijgen moet lang zaam uitgeademd worden en de beste methode hiervoor is, naar men heeft ontdekt, te fluiten. De demonstratie werd gegeven in de nieuw gebouwde 30 meter hoge tank, die speciaal voor onderzoekinnen op dit terrein werd ge bouwd ac.n boord van Hr Ms „Dolphin" het hoofdkwartier van de onderzee dienst te Gosport. De bovenste foto laat z'ien wat er gebeurt 'als men van een diepte van 30 meter naar boven schiet. De onderste foto toont twee marine mannen. die op het punt staan te „ont snappen": de staande man is gekleed in een volledig noodpak; de ander maakt van de nieuwe methode gebruik: hij heeft alleen maar een bril, neusklem en reddingsgordel. De kolenprijzen voor huisbrand, be halve die voor eierkolen, zijn met in gang van 1 October met tien cent per hectoliter verhoogd. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer is de fractie leider van de Partij van de Arbeid, mr. Burger, tot een aantal uitspraken gekomen, die de politieke situatie welke de laatste tien jaar in Nederland door de samenwerking tussen K.V.P. en P.v.d.A. is gegroeid, ongetwijfeld aan een ernstige proef zullen onderwerpen. De rede van de heer Burger nam het karakter aan van een dreigement, dat concreet gebaseerd was op de reacties van katholieke zijde op het bisschoppelijk mandement. Hij gaf te kennen, dat het mogelijk zou zijn een compromis te vinden, waardoor de bestaande coalitie wordt verbroken. De partij van de Arbeid, aldus de heer Burger, is het regeren geenszins moe. Concreet betroffen zijn beschuldigingen de houding van de K.V.P. aan stonds na het publiceren van het mandement. Deze houding is volgens hem onduidelijk geweest met betrekking tot de wetten van de democratische vrij heden, die in het gedrang zouden zijn gekomen door het verschijnen van het mandement. De heer Burger heeft ook opheldering gevraagd over de afkeu ring, die het Partijbestuur der K.V.P. heeft geuit over het optreden van de minister-president dr. Drees op de nationale kaderdag van de P.v.d.A. in Juli te Utrecht gehouden. van gemaakt, aldus mr. Burger. Enkele uitlatingen in de artikelen van prof. Veraart in De Tijd noemde hij uitingen van een destructieve geest. Van ka tholieke zijde wordt volgens hem in de kaart van het totalitarisme gespeeld Daarna volgden zijn ernstige beschul digingen aan het adres van de K V f' democratie. Er is ook wel een moge lijkheid om tot een meerderheid in de Kamer te komen zonder de K.V.P. Deze laatste partij noemde mr. Burger een „gecanoniseerde partij die de lakens uit wil delen". Hij conformeerde zich aan de visie van dr. Delfgaauw, die in ons blad de vrije partijkeuze de grond slag voor de democratie heeft genoemd Wie aan dit beginsel tornen zetten de klok terug. De P.v.d.A. stelt de zorg voor de democratie boven de doorbraak die vanzelf wel komt. De partij blijf' solidair met de leden van haar Ka tholieke Werkgemeenschap, die nog geen beslissing hebben genomen. Daar op wil men niet vooruitlopen. Die so lidariteit betekent echter niet, dat de mogelijkheid van hun lidmaatschap de enige maatstaf zou zijn voor de vraag, of de P.v.d.A. met de K.V.P. nog lan ger kan samenwerken. Vandaag zal prof. Romme de socia listische fractieleider antwoorden. (Zie ook pagina 4) Klagen is het wapen der zwakken. Na mr. Burger spraken gisteren nog de fractieleider van de V.V.D., prof. Oud, die het mandement om princi piële redenen afkeurde en de heer Tila- nus namens de C.H., die zich ten zeerste verbaasde over het felle protest van de P.v.d.A. tegen het bisschoppelijk woord. De heer Tilanus bracht het be ginselprogram van de P.v.d.A. in herinnering, waarin wordt erkend, dat de kerken de vrijheid hebben hun roe ping te vervullen en te spreken ook over kwesties met betrekking tut het staatkundige en maatschappelijke le ven. „Nu spreekt de Kerk en nu ont staat er een storm van verontwaardi ging", aldus de heer Tilanus. Hij kon helemaal niet inzien, dat het mandement de democratische vrij heden zou hebben aangetast. „Het gaat ons niet aan", zei de fractieleider der Christelijk-Historische Unie: „Alleen een volgende verkiezing zal kunnen uitma. ken in hoeverre de katholieken hun bisschoppen willen gehoorzamen". Ook was hij van mening, dat de gehele mandementskwestie en de gevolgen daarvan, aan het kabinet eigenlijk voorbijgaan. Hij sprak de hoop uit, dat nog altijd het woord van de minister president van het vorig jaar op zal gaan, dat het kabinet geen spiegel beeld vormt van de situatie die zich tussen de partijen ontwikkelt. Mr. Burger, de eerste spreker, begon zijn rede met een overzicht van de buitenlandse politiek. Hij vroeg de re gering naar hetgeen in Londen precies bereikt is. Hij laakte de te geringe voortvarendheid inzake de Benelux en vroeg waar het parlementaire orgaan blijft. Over de binnenlandse politiek sprekende vroeg de heer Burger zich af of het gemeenschapsbelang wel vol doende uitgaat boven het individuele en groepsbelang. Hij sprak over het „avontuurlijk sodaproject" en vroeg de aandacht voor het meer delen van de arbeiders in de toenemende welvaart, o.m. door het definitief maken van de noodwet ouderdomsvoorziening en een verruiming van de subsidies op de wo ningbouw om de hogere kosten van de Korea-duurte te compenseren. Het in stellen van een huuregalisatiefonds in verband met de huurverhoging achtte hij een juiste maatregel. Degenen die voor belastingverlaging pleiten zien volgens mr. Burger het al gemeen belang over het hoofd. Er moet nog veel gefinancierd worden, o.a. het tot ontwikkeling brengen van de noodgebieden. Het optimisme van minister Zijlstra kon hij niet delen. Het zou beter zijn de veilige politiek van Jozef in Egypte te volgen. Conjunctuur- beheersing hebben wij nog steeds niet in de hand, al *ijn er bemoedigende verschijnselen m die richting. Bisschoppen slecht voorgelicht Hij bracht daarna het mandement ter sprake en was van mening, dat men de bisschoppen onjuist heeft voorgelicht over het programma en de beginselen van de P.v.d.A. Deze partij kan men niet beoordelen naar een deel van haar leden. Hij laakte de voorlichting die de katholieke pers over het mandement heeft gegeven. De katholieke bladen hebben er een katholiek schotschrift De Franse journalist André Bara nès, die tevoren bekend had, dat hij militaire geheimen aan de communis ten had overgebracht, heeft gisteren verklaard, dat communistische leiders a c, hem hadden uitgelachen toen hij aan- In" iedere confêVsionêie partir^zae" I f'ood v°Uedige inlichtingen te verschaf- r d I f»n AVnn k:t^..l>-Aiv>e4-/vn iron H o \otin. Burger een gevaar, omdat godsdienst en politiek vereenzelvigd worden. De P.v.d.A. wil echter de politieke keuze geheel vrij laten. De partij wil echter niet medewerken met een partner bij wie de democratie niet veilig zou zijn. Zij zou dan medewerken aan het on dermijnen van de grondslagen van de fen over bijeenkomsten van de Natio nale Defensieraad. Hij zei dit tot ma joor De Rességuier, die het onderzoek naar het uitlekken van militaire ge heimen in handen heeft. Baranès ver klaarde, dat de waarnemende commu nistische leider, Jacques Duclos, had gezegd, dat h\j geen belang stelde in zijn inlichtingen, omdat de communis tische partij reeds een volledig verslag van de besprekingen van de raad had. Toen De Rességuier vroeg van wie de communisten deze inlichtingen ontvingen, antwoordde Baranès: „Het waren zeer machtige personen, maar het is uw taak hen op te sporen". Roger Labrusse, een voormalige ho ge functionaris van de Nationale De fensieraad, trok eveneens zijn beken tenis in. Hij had tevoren verklaard, i., dat hij militaire geheimen aan Baranès .paar J.v. D. uit Nijkerk is (-aci verstrekt, te weten documenten mnsaagmiddag op de Rijksstraatweg j over de bijeenkomsten van de Natio- tussen Ermelo en Harderwijk veron gelukt, toen de auto, waarin het echt paar gezeten was, tegen een boom reed. De beide inzittenden werden op slag gedood. Mevrouw J. bestuurde de auto. Men vermoedt dat zij een voor haar rijdende vrachtwagen wilde passeren. Toen de auto al op het linker weggedeelte reea naderde een tegenligger. Waarschijnlijk is de automobiliste hiervan geschrokken. De wagen zwenkte namelijk eerst naar rechts en daarna naar links, waar hij tegen een langs de kant van de weg staande boom tot stilstand kwam. De heer J. is op de Noord-Veluwe een bekende figuur. Het echtpaar laat zes nog jeugdige kinderen achter. nale Defensieraad Hij zei thans, dat hij Baranès wel als journalist kende en dat hij vrijer met hem dan met andere journalisten had gesproken, omdat hij met Ba -anès „een zekere verwantschap van idee- en" over de linkse politiek had. Se dert Maart was Baranès begonnen meer gedetailleerde vragen over de fensie-aangelegenheden te stellen. Al le inlichtingen die hij Baranès had verstrekt, had hij opgedaan in gesprek ken in zijn kantoor en met René Tur- pin, de andere hoge ambtenaar van de Nationale Defensieraad, die in de spionnagezaak van verraad is beschul digd. Baranès bevestigde later, dat La- brusse hem geen documenten had ge geven en dat hij alleen fragmentari sche verslagen over de bijeenkomsten van de Defensieraad had ontvangen tij dens gesprekken met Labrusse. Baranès zei voorts, dat de commu nistische partij hem nooit van aanteke ningen voorziene verslagen van de bij eenkomsten van de Defensieraad had gegeven, zóals hij eerder had ver klaard. Tijdens vorige ondervragingen zei Baranès, dat hij dergelijke versla gen aan inspecteur Jean Dides, tot voor kort hoofd van de anti-communisti sche afdeling van de Parijse politie, had gegeven. Thans zei Baranès, dat de versla gen. di? hij aan Dides gaf, afkomstig waren van een „patriottisch netwerk" binnen de communistische partij. Op de vraag, waarom hij de beken tenissen introk, antwoordde Ba anès, dat de vroegere ondervragingen te lang hadden geduurd. (Reuter) Overzicht van de regeringstafel tijdens de debatten. Van links naar rechts: de ministers prof. dr. W. Kernkamp, J. Suurhoff, prof. dr. J. Zijlstra, mr. L. Donker, mr. J. Algera, mr. J. Cals, prof. dr. L. Beel, de premier dr. W. Drees, mr. J. Beyen, ir. C. Staf, A. C. de Bruijn, S. Mansholt, mr. F. van Thiel en ir. H. Witte. Tijdens een conferentie te Pretoria heeft het Zuid-Afrikaanse episcopaat unaniem besloten zich te verzetten te gen het besluit der regering om het gehele bijzondere onderwijs te laten nationaliseren. In hun resolutie verze keren de bisschoppen, dat zü vast besloten zijn om de controle over de missiescholen te behouden en dat zij een felle actie zullen voeren om on derwijs te blijven geven aan Afrikaan se kinderen in Katholieke scholen, wat ook de offers mogen zijn. De bisschoppen zijn tot dit geza menlijk overleg gekomen, nadat de mi nister van inheemse zaken, dr. H. F. Verwoerd, hun 14 dagen geleden had doen weten, dat de Bantoe Onder wijswet geen uitzondering zou maken voor de Katholieke missiescholen. Het zijn bange momenten geweest gistermiddag rond een uur of half drie. „Toen ik voor de derde keer onder water ging, dacht ik: Nou kom je nooit meer in lJmuiden". In deze paar woor den vatte de heer J. Voorhout uit IJ muiden-Oost, chauffeur bij de firma Overdorp, de verschrikkingen van de paar minuten, waarin hij de dood recht in de ogen heeft gezien, samen. Hij was met een lading riemen papier vertrokken en had al in Ede, Oosterbeek en Ulft gelost. In de laadbak lagen nog partijen voor Brummen en Zutphen. De heer Voorhout koos van Ulft naar Brum men de weg binnendoor, om op korte Gisteren fs de Libysche minister voor Paleiszaken Said Ibrahim, Sjalhi, doodgeschoten voor het gebouw van de federale regering te Benghazi. De po litie hield later een jong lid van de koninklijke familie, Sharif Mohaiddin Senoessi, aan. In Benghazi is de staat van beleg afgekondigd. Het hoofd van de koninklijke familie is de 64-jarige Mohammed Idris el Se noessi, die in December 1951 tot ko ning werd uitgeroepen, toen Libye onafhankelijkheid van de Verenigde Naties kreeg. De enige zoon van de koning stierf vorig jaar bij de geboorte, waarop zijn broer, Emier Mohammed Rida el Se noessi tot erfgenaam van de troon werd benoemd, een status, die hij bij de geboorte van een erfgenaam zou verliezen. (Reuter) De West-Duitse effectenbeurzen heb ben heftig gereageerd op de te Londen genomen hesluiten inzake de herbewa- ning van Duitsland. In de aandelen van vrijwel alle maatschappijen, die naar de mening der beleggers van de bewape ning zullen profiteren, kwamen om vangrijke aankopen tot stand, waardoor de koersen aanzienlijke stijgingen on dergingen. Opvallend groot waren de orders van buitenlandse beleggers, die hierbij ge bruik maakten van de mogelijkheden welke geschapen zijn door de recente liberalisatie van het Duitse kapitaal verkeer. Het is gebleken dat een bij Rijssel in Noord-Frankrijk gelande „vliegende schotel" gemaakt is van stevig papier. Een gepensionneerde mijnwerker heeft toegegeven, dat hij meer dan duizend van dergelijke „ehotels heeft gemaakt, aldus deelt de politie mede. Sommige hadden een middellijn van wel drie me ter. Aan de schotels maakte hij een in petroleum gedrenkte lap vast, die in brand werd gestoken. (Reuter) Canada. Vertegenwoordigers van 14 landen, die op het ogenblik in Ot tawa vergaderen, hebben besloten Ja pan en Thailand toe te laten tot het Colombo-plan. afstand van Brummen met een veerpont over de IJssel gezet te worden. Het was hoog water op de rivier en er stond een sterke stroom. De heer Voorhout reed zijn wagen de pont op en zou nog ruimte maken voor een personenauto, waarvan de bestuur der eveneens mee wilde, maar de veer man vond het beter dat deze nog maar even aan de kant bleef staan. Voetgan gers en wielrijders waren er niet, zodat slechts de twee mannen en de vrachtauto op de pont stonden. Hij zal zowat een meter of tien van de kant geweest zijn, aldus de heer Voorhout, toen ik zag, dat het pontje water schepte. De veerman vond het zo erg nog niet. Maar al gauw werd het wel erg en voordat ik nog veel tijd tot na denken kreeg begon mijn auto te schui ven naar de kant waar ik stond. En di rect daarop zwaaide de pont om en ver dwenen de twee mannen met de auto in de diepte. Of de auto de chauffeur nog geraakt heeft, weet hij niet, maar zijn rug is wel pijnlijk. De veerman moet al gauw weer boven gekomen zijn en is direct op de omge slagen pont kunnen klauteren. Chauf feur Voorhout was niet zo fortuinlijk. Tot driemaal toe voelde hij zich naar de diepte zakken. Toen hij voor de derde keer weer boven kwam en automatisch zijn handen uitstrekte, voelde hij iets, waaraan hij zich kon vastgrijpen. Het bleek later de omgeslagen pont te zijn. De veerman kroop snel naar hem toe en trok hem uit het koude water. De stroom dreef de pont met de twee drenkelingen snel weg van de aanleg steiger. Maar op de wal was het onge luk gezien. De chauffeur van de perso nenauto, die niet meemocht en nu wel zeer dankbaar was, maakte direct een vletje van de kant los en probeerde de pont te bereiken. Gemeente-opzichter Van Dijk uit Brummen, die in zijn direc tiekeet aan de IJssel zat te schrijven, zag door het raam de auto te water gaan. Hij besefte op dat moment nog niet, dat de pont omsloeg. Wel liet hij onmiddel lijk alarm slaan en begaf zichzelf met een bootje naar de pont. Het gelukte hem de twee mannen, die al enige kilo meters weggedreven waren, te bereiken en in zijn bootje over te nemen. Ande ren ontfermden zich over de afdrijven de pont en slaagden erin deze nog weer een eind verder op een krib te doen vastlopen. „Beste mensen, die opzichter en zijn vrouw", aldus de heer Voorhout. Druip nat is hij bij hen in huis opgenomen. Het hinderde niet, dat hun nieuwe spul letjes nat werden. Hij werd direct van droge kleren voorzien, de kachel werd aangemaakt om hem weer door te war men en in de keuken werd snel een pan netje soep klaargemaakt. Tegen de avond kwam de heer Over dorp zijn chauffeur persoonlijk halen. Hij had schone kleren van thuis meege nomen. En vannacht zag mevrouw Voor hout haar man terug, dankbaar, dat dit ongeluk voor hem zo goed afgelopen is. De wagen ligt een meter of tien onder water. De scheepvaart heeft er bij deze hoge waterstand geen hinder van. Y T et thans ih de Tweede Kamer r~Ê aan de gang zijnde grote poli- -*■ tieke debat blijkt met harts tocht te worden gevoerd. Dit is toe te juichen en werkt slaapwerend. Maar hartstocht mag nooit verleiden tot het beweren van dingen die een voudigweg onjuist zijn. Wij zullen ons in dit stadium van het debat, nu nog meerdere fractie leiders, onder wie prof. Romme, aan het woord moeten komen, van een samenvattend commentaar onthou den. Eén opmerking van mr. Burger, de fractieleider der P.v.d.A., kunnen wij echter moeilijk laten passeren, omdat zij in haar algemeenheid mede tot ons werd gericht als een ernstig verwijt. Het eigenaardige is nu, dat dit verwijt geheel terugslaat op de heer Burger en diens partijgenoten zelf. Tijdens zijn aanval op de K.V.P. in verband met het Mandement heeft de heer Burger het voegzaam geacht de katholieke pers „gestroomlijnd" te noemen en „onbevoegd". Zij zou het Mandement hebben gedenatureerd tot „een effectief politiek schotschrift". Kijk, dit vinden wij nu een wonder lijke uitlating. Want als er sprake moet zijn van een onjuiste verenging van de strekking van het Mandement tot de politieke sfeer, dan komt de verantwoordelijkheid hiervoor toch op de eerste plaats te liggen bij de socialistische pers en de socialistische politici. Het zijn juist bladen geweest ols „Het Parool" en „Het Vrije Volk" en het zijn juist mannen geweest als mr. Burger en Evert Vermeer, die, geheel voorbijziend aan het zielzorg- lijke hoofddoel van het Mandement, het hebben voorgesteld alsof de bis schoppen op de eerste en voornaam ste plaats het N.V.V. hadden verbo den en de P. v. d. A. ontraden. Is de heer Burger dan zijn eigen rede tijdens de openlucht-bijeenkomst van de V.A.R.A. te Amsterdam alweer vergeten? Eerst daarna en daardoor werd de katholieke pers gedwongen meer stil te staan bij de politieke para graaf van het Mandement dan haar lief ware geweest. Wij hebben dit in het verleden reeds herhaaldelijk geschreven en met bewijzen aange toond. Wij moeten toegeven, niet gaarne alles voor rekening te wil len nemen, wat in de katholieke pers over en naar aanleiding van het Mandement is geschreven, maar een algemeen verwijt aan „de katholieke pers" ook al worden enkele non- conformistische bladen daarbij over de kuif gestreken achten wij on juist en onrechtvaardig. Te meer omdat degene, die het verwijt maakt, dit *op de eerste plaats aan eigen adres had dienen te richten. Hort Becker, een 20 jaar oude pi loot bij de luchtmacht van de Oost- Duitse politie, die gisteravond naar IVest-Berlijn is gevlucht door de rivier de Havel zwenmend over 'te steken, heeft verklaard dat honderden Oost- Duitsers opgeleid zijn in Rusland om met straalvliegtuigen van het type MIG-15 te vliegen. Het wordt hun onmogelijk gemaakt om door de lucht te ontsnappen door dat oefenvluchten niet langer dan 30 minuten mogen duren. Bovendien wor den ze nog geschaduwd via de radar. „De Russen hebben voortdurend een paar MIG-15's klaar staan om ieder een die met een Yak propeert te ont vluchten neer te schieten", zei hij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1