Moskou oppert opheffing bezetting van Duitsland Molotov wil het voorstel van vrije verkiezingen opnieuw bespreken ROMME: Socialisten maken caricatuur van Vaagheden van P.v.dA. interesseren K. VP: niet meer en liberalen Mandement ONTGINNING VAN SIBERIË BEÏNVLOEDT KLIMAAT Vragen over bezitsvorming RUSLAND DOET VERWACHTE TEGENZET Studenten feesten in Triest POLITIEK EN LEVENSBESCHOUWING de\ I0RI Het Orkaan verwacht hij Ned. Antillen Moeilijkheden rond de zes procent SCHOUTEN: Er is meer nodig dan materiële vooruitgang Prins Bernhard onthult standbeeld Tot hoofd en hart Regering te kort geschoten Schepen verkeren in moeilijkheden Watersnood in Hon duras: 1000 doden weer DONDERDAG 7 OCTOBER 1954 78ste JAARGANG No. 26112 I HPH Bij de visserij te IJmuiden Pleidooi voor de grote gezinnen en vergeten groepen Russen willen de Pool- gordel aantasten SCHOOL GESLOTEN WEGENS DIPHTERIE Twee kinderen overleden Storm op Noordzee Storm en regen in Nicaragua ?1S {)(fot£ycu(wj! DUFFEL MONTY-COATS SOUS-NAPPE BULGOMME BUREAU SMEDESTRAA1 5 - HAARLERI Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Ore H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AÜVERTENIIETARIEF 28 cents per mlinmeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentlën eventueel ronder opgave ven redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, t 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor. klachten over de berorging na S.30 uur 's avonds tel. 21544 De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, heeft zijn diplo matiek offensief tegen bekrachtiging van de Londense accoorden geopend. Aan de vooravond van de buitenlandse debatten in de West-Duitse Bondsdag en in de Franse Nationale Vergadering heeft hij het voorstel gelanceerd alle troepen, „met uitzondering van enkele strikt beperkte contingenten", van de vier bezettende mogendheden uit geheel Duitsland terug te trekken. Te gelijkertijd, maar los van dit eerste voorstel, verklaarde Molotov zich bereid alle Westelijke suggesties, die op de conferentie van Berlijn in Januari en Februari van dit jaar zijn gedaan voor vrije verkiezingen in geheel Duitsland, opnieuw te bespreken. „Wij geloven, dat vrije verkiezingen noodzakelijk zijn. Na de mislukking van de E.D.G. zijn er nieuwe mogelijkheden gerezen om het Duitse probleem te benaderen." Molotov verbond aan dit alles de uitdrukkelijke waarschuwing, dat herbewapening van West-Duitsland niet alleen de hereniging van Duitsland voor onafzienbare tijd onmogelijk zou maken, maar ook in flagrante strijd zou zijn met de Russische voorstellen tot vermindering van de bewapening. Molotov legde zijn verklaring af tegen de kleurrijke achtergrond van de feeste lijk versierde opera in Oost-Berlijn, waar delegaties uit Rusland, commu nistisch China, Polen, Tsjechoslowakije, Hongarije, Bulgarije, Roemenië, Noord- Korea, de Vietminh, Albanië en Mon golië aanwezig waren om het vijfjarig bestaan van de Oost-Duitse republiek, te vieren. Wilhelm Pieck, de president van de communistische republiek, ver leende de ,,Orde van het Vaderland in goud aan premier Grotewohl, het hoofd van de geheime politie Ernst Wnllweber en aan waarnemend premier iiTr fnhricht Grotewohl stond ver- VolgeM op en reikte aan Pieck dezelfde onderscheiding uit. De voorstellen van Molotov zijn voor Westelijke waarnemers niet onverwacht eekomen. Men had een Russische tegen- Iet ont de Londense accoorden te dwarsbomen reeds onmiddellijk voor onvermijdelijk gehouden. Het is zelfs %o, dat de jongste Russische voorstellen minder sensationeel zijn dan men had verwacht. Zij wijken slechts op onder geschikte punten af van hetgeen door Molotov op de Berljjnse conferentie is bepleit. Zijn bereidheid om de Westelijke voorstellen voor vrije verkiezingen in geheel Duitsland opnieuw te bespreken betekent op zichzelf nog niet, dat de Sovjet-Unie tot concessies genegen is. Molotov doelde op het z.g. plan-Eden, dat later door de toenmalige Franse minister van buitenlandse zaken Bi- dault In die zin is gewijzigd, dat de hereniging van Duitsland moet begin nen met verkiezingen en dat een com missie, bestaande uit vertegenwoordi gers van Oost- en West-Duitsland en van een neutrale mogendheid, er op moet toezien, dat die verkiezingen vrn en geheim zullen zijn. met het streven naar de Duitse her eniging. In Washington, Londen en Bonn wer den de voorstellen van Molotov gister avond unaniem bestempeld als een doorzichtige poging van de Sovjet-Unie om de bekrachtiging van de Londense accoorden door Frankrijk en West- Duitsland te verijdelen. Ook de werke lijke waarde van de Russische bereid heid om „alle Westelijke" voorstellen met betrekking tot het houden van vrije verkiezingen in heel Duitsland te be spreken achtte men gering. De verte genwoordiger van Indië in de Verenig de Naties. Krisjna Menon brak in de Algemene Vergadering een lans voor het houden van directe besprekingen tussen Oost- en West-Duitsland, opdat beide delen des lands op een vreedza me manier herenigd worden. (ANP-Reute-UP). Een opgewonden menigte lachende en schreeuwende studenten trekt in optocht door de straten van Triest, om de voltooiing te vieren van de overeenkomst tussen Joegoslavië en Italië betreffende Triest. Curagao, Aruba en Bonaire zijn Woensdagmiddag in „staat van beleg gebracht in verband met een naderende orkaan, die omstreeks tien uur plaatse lijke tijd Bonaire, twee uur later Cura sao en vijf uur later Aruba op tamelijk grote afstand zal passeren. De wind kracht van de orkaan werd geschat op 45 kilometer. Bonaire zou vermoedelijk het dichtst bij het centrum van de or kaan komen, namelijk een afstand van zestig zeemijlen. Op alle drie de eilan den zijn Woensdagmiddag rode-kruis posten ingericht en hulpdiensten geor ganiseerd. De bewoners is aangeraden voedsel en water in huis te nemen. Nader wordt bericht, dat de Cura?ao- se radio-omroep om kwart voor tien plaatselijke tijd heeft bekend gemaakt, dat volgens de laatste waarnemingen te verwachten was, dat de orkaan zover van de Antillen zou passeren, dat er geen gevaar voor de eilanden zou be staan. De Centrale Bond van Transportar beiders te IJmuiden heeft Woensdag- avond met zijn leden-visknechten verga derd over de vrije loonronde van zes procent. Aanleiding tot deze vergade ring was het advies van de Ned. Zeevis- groothandelvereniging aan zijn leden om aan de vaste visknechts de zes procent wel te geven voor wat betreft de vaste lonen, maar niet over de gewerkte over uren. Voor wat betreft de reserve-vis- knechts, de z.g. A-lijsters, werd gead viseerd de loonronde alleen te doen gel den over het garantieloon en niet over het werkloon. De vergadering werd met gesloten deuren gehouden. Wij vernemen echter, dat de bij de Centrale Bond aangesloten leden zich met het standpunt van de werkgevers niet konden verenigen. Men wilde niet direct tot actie overgaan, doch besloot de situatie tot 16 October aan te zien en te trachten vóór die datum tot overeenstemming te komen. Mocht dat niet lukken, dan is de kans groot dat Maandag 18 October niet meer ge werkt wordt. Ten aanzien van de vislossers en de werknemers in de ijsfabrieken worden eveneens moeilijkheden verwacht. Op korte termijn zal de Centrale Bond met zijn leden-vislossers vergaderen. Voor hen is van werkgeverszijde namelijk geen voorstel tot toepassing van de 6 Procent loonsverhoging te verwachten en naar verluidt zou eenzelfde standpunt ingenomen zijn met betrekking tot de Werknemers bij de ijsfabrieken. In politieke kringen in Bonn meent men, dat Molotov, door het verband tussen het terugtrekken van de troe pen en het houden van verkiezingen op te geven, opnieuw duidelijk maakt, dat h;j een neutraal en desondanks verdeeld Duitsland nastreeft. Halfslachtigheid Zfjn betoog werd gekenmerkt door een merkwaardige halfslachtigheid. Enerziids had Molotov de mond vol over de Duitse hereniging, anderzijds zei hij, dat „Oost-Duitsland zegevierend voorwaarts zal gaan." De verwerping van de E.D.G. had volgens hem de atmosfeer in Europa opgeklaard, maar toch noemde hij de besluiten van de Londense conferentie om West-Duits land te bewapenen en souverein te ver klaren „een rechtstreekse bedreiging van de vrede in Europa." Politieke waarnemers in Bonn achten het niet uitgesloten, dat de voorstellen van Molotov vandaag in de West-Duitse Bondsdag veel meer in het middelpunt van de belangstelling zullen staan dan de resultaten van de negen-mogend- hedenconferentie. In de eerste plaats de socialistische oppositie, maar ook iemand als de voor zitter van de liberale partij, Thomas Dehler, heeft er over beklaagd, dat bondskanselier Adenauer de zaak van de Duitse eenmaking heeft verwaar loosd. Dehler heeft een politieke storm ontketend door directe onderhande lingen met de Sovjet-Unie voor te stellen en door er voor te pleiten desnoods genoegen te nemen met ver kiezingen, „die niet helemaal vrjj zijn." Voor beide denkbeelden heeft hij de steun gekregen van de invloed rijke, eveneens liberale „Frankfurter Allgemeine Zeitung". Bondskanselier Adenauer en de CDU stellen daar tegenover, dat men met de Sovjet-Unie alleen vanuit een bol werk van macht kan onderhandelen en (Van onze parlementaire redacteur) De tweede dag van het debat in de Tweede Kamer over de grote politieke kwesties heeft naast polemiek ook verdieping gebracht. Van protstantse zijde werd wederom hulde gebracht aan het appèl van de bisschoppen, om de grondslagen van samenleving en staatkunde in ons land een positief chris telijk karakter te geven. Het bisschoppelijk mandement vond behalve begrip bij andersdenkenden, een krachtig verdediger in prof. Romme. Er werden schimpscheuten op losgelaten door dominee Zandt (S.G.P.) en de communist Paul de Groot. De fractieleiders der beide christelijke partijen, de heren Tilanus (C.H.) en dr. Schouten (A.R.) blijken het woord van de bisschoppen beter te hebben gelezen dan socialisten en liberalen, die er, zoals prof. Romme het noemde, een sterk vertrokken politieke caricatuur van maken. Beide christelijke leiders hebben hun diepe waardering betuigd voor de grote idee van de kerstening van het maatschappelijk leven, waartoe de bisschop pen oproepen. Dr. Schouten getuigde met verheffing van stem, dat een politieke partij zich dient te bekennen voor het christendom. Volgt men de taktiek van de Party van de Arbeid, die bedoeld of onbedoeld christendom en staatkunde scheidt, dan is men bezig dageiyks de seculari satie te bevorderen. Daarmede mag een christen niet meegaan. Wie gelooft in dat dus eerst de uitvoering van de Lon-God, onze Schepper, Wetgever en Rech- dense besluiten ter hand moet worden ter, die kan aan een alles beheersende genomen vóór men verder kan gaan geloofsbeleving niet voorby. Het gaat ■B -V er volgens Schouten niet om, uit de Openbaring een stelsel voor staatkunde en inrichting van de maatschappü af te leiden. Het gaat om de beginselen, waarop de staatkunde en onze sociaal- economische werkzaamheid gegrondvest moeten zün. Deze achtergrond van het geloof geeft de juiste eenheid, niet het gelijk inzicht in alleen staatkundige be ginselen. Wat bezielt U, zo vroeg hij aan de gelo vige leden in de P. v. d. A., om het universele in uw geloof terzijde te stel len, als het gaat om partijvorming? Ma teriële vooruitgang is immers niet vol doende, om het leven zegen en rijkdom te geven. Daarvoor is iets anders, iets meer en iets diepers nodig. De heer Willems lid van de Katho lieke Werkgemeenschap in de P, v. d. A. antwoordde bij interruptie: „Het licht niet onder de korenmaat te stellen, dat beogen wij daarmede." Zo is het debat gisteren oorzaak geworden dat in de Kamer de prin cipes waarvoor men leeft, duidelijk naar voren kwamen. Voortreffelijke redenaars hebben zich daarvoor in gespannen. Tijdens het hoogtepunt van Schou- ten's rede was er gespannen aandacht en ook het betoog van prof. Romme werd met merkbare spanning ge volgd. Het culmineerde in de verde diging tegen de beschuldigingen, dat de K.V.P. de democratische vrijheden zou hebben aangetast. Prof. Romme draaide de zaak om en gaf een ern stige waarschuwing aan degenen, die de kerk het recht ontzeggen om de zedelijke handeling der politieke par tijkeuze te beïnvloeden voor hen die vrijwillig tot die kerk behoren. Ge wetensvorming is geen staatszaak, zo poneerde de leider van de K.V.P.- fractie. Dat recht der kerk vloeit voort uit het wezen van de katho lieke godsdienst en de katholieke kerk. Gaat men daaraan tornen, dan gaat men onze godsdienstvrijheid aan tasten, die wezenlijk ook bestaat in het volkomen vrije verkeer tussen kerk en gelovigen. Men betreedt dan een hoogst gevaarlijke weg. Deze be perking zal het katholieke volksdeel niet nemen. Hij kon echter uit een rede van mi nister Suurhoff het bewijs putten, dat er ook in het kabinet niet-katho- lieken zijn, die dit voortreffelijk begrij pen. De heer Suurhoff heeft n.l. op een vergadering van de P. v. d. A. in Am sterdam verklaard, dat de bisschoppen wel degelijk het recht hebben de ge lovigen, die hun gezag vrijwillig aan vaarden, terzake voorschriften te ge ven. Verder werd de heer Burger enige malen stevig op zijn nummer gezet, o.a. toen hij eraan werd herinnerd, dat de K.V.P. de eerste was, die antwoord had dienen te krijgen op de vraag, of de P. v. d. A. nog bereid was tot samen werking. Zelfs in het debat van de vo rige dag, waar er toch alle gelegenheid toe was geweest dat antwoord te geven, is de heer Burger onduidelijk gebleven. Maar hoe vreemd het ook moge klinken, het interesseert de K.V.P. op dit moment al niet meer. In het kabinet blijkt een en ander niet storend te werken. Men heeft daar al tot 1956 zijn beleid uitge stippeld, zo merkte Romme geestig op, zinspelend op de plannen om de belas tingverlaging eerst dan te doen ingaan, zodat men er dus op rekent dan nog aan het bewind te zijn! Wanneer de K.V.P. zich een zo dra matische vraag had moeten stellen, als de heer Burger heeft gedaan, n.l. of samenwerking met een partij, die de democratische rechten verstoort nog lan ger mogelijk is, dan zou de K.V.P. geen moment geaarzeld hebben, aldus prof. Romme. Hij rekende voorts af met de misvattingen die de P. v. d. A. nog altijd verspreidt over de grondslagen van de K.V.P. Het zou volgens de socialisten een a-politieke „kerkelijke" partij zijn. Prof. Romme gaf de redenen aan, waarom men de K.V.P. zowel beginselen als een hecht en door de kiezers zelf mede op gesteld program onmogelijk kan ont zeggen. Het katholieke volk begrijpt dat beter dan degenen die buiten deze partij staan. Decenniën lang zijn zij al trouw en hebben zij de partij-eenheid niet verbroken. Hij ging daarna in op de belasting- politiek der regering, die hij veroor deelde, omdat met name wat de ven nootschapsbelasting betreft, de afspra ken van 1951 in de laatste Troonrede met voeten worden getreden, terwijl het uitstel van de verlaging der inkomsten belasting tot 1956 noch budgetair noch monetair te verdedigen valt. De loon vorming wilde prof. Romme blijven be waken, omdat zij nog te centralistisch Tijdens zijn bezoek aan Zuid-A frika heeft Z. K. H. Prins Bernhard in de Publieke Tuin" bij de Kunstgalerij te Kaapstad een standbeeld onthuld van Maria de la Quellerie. Na de onthulling plaatste de Prins een krans bij het standbeeld, waarbij hij werd geassisteerd door luit. t. zee le kl. A. F. Eibers. Geleerden van de internationale or ganisatie voor meteorologie in Genève hebben met meer dan gewone belang stelling kennis genomen van een be richt van de raad voor toegepaste we tenschappen in Moskou over plannen tot ontginning van Siberië en Centraal- Azië. Volgens dit bericht zouden de Russen voornemens zijn met behulp van atoomenergie het water van de Amoe-Darja, de Ob en de Jenissei naar het Aral-meer te leiden, waardoor de oppervlakte Van dit meer zou worden vergroot tot twintig maai die van Ne derland. Nieuwe waterwegen van reus achtige binnenzeeën zouden worden aangelegd in de toendra's van het Pool gebied. Juist dit laatste heeft de aandacht van de meteorologen getrokken. De Vele kleine moeilijkheden vormen vaak een berg, waarover men struikelt. reusachtige Poolgordel, zo zeggen zjj, is de sleutel tot meteorologische ver anderingen. Treden er op grote schaal veran deringen in die gordel op, dan kan de loop van de Poolwinden gewijzigd worden, waardoor in geheel Azië en Europa nieuwe klimatologische toe standen in het leven worden geroe pen. is. De motie die hij het vorig jaar liet aanhouden, wordt dan ook nog niet in getrokken. Zij heeft intussen, zoals zelfs de communist Gortzak later op de mid dag moest erkennnen, in het afgelopen jaar uitstekend werk verricht. Had men de loonvorming meer gedecentraliseerd, dan zou er ook meer gelegenheid zijn geweest om de middengroepen wat meer dan 6 pet. toe te stoppen. Prof. Romme vroeg ook een minder schriele kinderbijslagpolitiek. In de Stichting van de Arbeid is zelfs nog ge twijfeld of men de 6 pet. verhoging daarop wel van toepasing zou doen zijn. Hij bracht de uitlatingen van minister Zijlstra in herinnering, die de bevol kingsgroei als een van de motorische krachten van ons economisch leven ziet, en grondde op die inzichten zijn verzoek om de grotere gezinnen met hogere kinderbijslag tegemoet te komen. Wan neer het gaat om delen in de meerdere welvaart, zoals bij de loonvorming, dan zeker voor de grote gezinnen, die in verhouding tot de kleinere nog altijd achterop zijn. Hij vroeg vooral voor de vergeten groepen de aandacht. De toestand zoals die nog onlangs in de E.S.B. is geschetst, met een berekening van een gemiddeld inkomen van niet meer dan 1000 per jaar voor 56 pet. van de weduwen in Nederland, is om stil en beschaamd van te worden, aldus prof. Romme. Het slot van zijn rede was gewijd aan staatkundige kwesties. Met name vroeg hij om meer begrip bij de rege ring wat betreft het hanteren van het „onaanvaardbaar" als zij een wetsont werp met de Staten-Generaal behandelt. Zij mag dat „regeringskanon", zoals Wei ter het later noemde, nooit in stelling brengen om haar zin door te drijven. (Van onze parlementaire redacteur) De laatste katholieke spreker by het debat over de Troonrede is gisteren de heer De Kort (K.V.P geweest, die de regering aanspoorde om de bezitsvor ming ter hand te nemen. Het is al zes tig jaar geleden in Rerum Novarum duidelijk uiteengezet, aldus dr. De Kort, dat bezitsloosheid moet worden opgehe ven. Quadragesimo Anno heeft het met even grote beslistneid herhaald en al die tyd maakt het streven naar bezits vorming een besliste doelstelling van de katholieken uit. Wij moeten dus wel vaststellen, dat in Nederland de overheid daarbij ten achter is gebleven. Hij wees op voor beelden in het buitenland, waar men al belangrijke initiatieven op fiscaal ge bied heeft genomen en zelfs nog ver der is gegaan. Binnenkort kunnen wij een rapport over dit onderwerp tegemoet zien van de staatscommissie, die de uitwerking van concrete maatregelen zal aangeven, maar dr. De Kort wilde alvast voorop stellen, dat de overheid het sparen uit de bron van overleg en zuinigheid meer zal moeten begunstigen dan het sparen uit overvloed; dat bijzondere begunsti ging slechts mag worden toegepast in dien het betreft oersoonlijke bezitsvor ming, investering in studie voor kinde ren inbegrepen. Voorts zal moeten wor den bevorderd, dat alle gevormd bezit bijzonder wordt geëerbiedigd. Hii wees op de maatschappelijke voor Het gebied, dat door de Russische ontginningsplannen wordt bestreken, is de17n aVgemetnbïlZT^e'r in oppervlakte geHJk aan Noord-Amen- de bezitsvorming wordt aangemoedigd ka, Italië en Japan samen. Als de pro-' 6 - ?UK digd, werkelijk verwezenlijkt worden zullen de extreme temperaturen van Centraal-Azië gematigd worden. Daar is overigens nogal het een en ander voor nodig. Bergen moeten uit de weg worden geruimd, eeuwenoude rivieren moeten worden omgelegd en nieuwe waterwe gen moeten worden gegraven. Volgens het bericht uit Moskou is men al be zig met het doorbreken van een keten van Siberische bergen om plaats te maken voor grote kanalen. Russische vliegers brengen regelma tig voorraden naar kleine groepen on derzoekers, die op het Poolijs in alu minium hutten wonen. Men gelooft, dat deze onderzoekers nagaan, waar nieuwe atoomexplosies noodzakelijk zijn. (United Press). I en informeerde naar de resultaten van ning door minister Witte in 1953 ge ïnstalleerd. In Amsterdam-Noord zijn twee leer lingen van een R.K. bewaarschool over leden aan diphteric. Het zijn een vijf jarig meisje e- '-en driejarig jongetje, beiden niet ingeënt omdat de ouders daar tegen bezwaar haddt i. De school is op last van de G.G.D. gesloten. De infectiebron bleken twee moeders te zijn, die in het Wilhelminagasthuis zijn opgenomen. In de storm, die vannacht op de Noordzee woedde, zijn een aantal sche pen voor de Nederlandse kust in moei- ïykheden geraakt. De reddingboot „Neeitje Jacoba" moest gisteravond uit IJmuiden uitvaren om assistentie te verlenen aan het Engelse stoomschip Cargill, waarvan de machine was uit gevallen. Nadat de toestand er enige tijd hacheiyk had uitgezien, slaagde de bemanning er echter zelf in, de ma chinestoring te herstellen. Vanochtend om zes uur is de Crk 59, die ook in moeilijkheden verkeerde, be- honden tussen de pieren van IJmuiden aangekomen. Ook voor de Waddenkust zijn blijkens opgevangen noodseinen enige schepen in moeilijkheden geraakt. Het betrof hier het Duitse schip Helene Russ, waarvan in de storm de mast was af gebroken, een Deens stoomschip, de Rikke Skou en een schip, waarvan de nationaliteit nog niet kon worden vast gesteld. Verscheidene Nederlandse en Duitse reddings- en bergingsvaartuigen, waaronder de reddingboot Insulinde van Oostmahorn, voeren uit, om zo no dig assistentie te verbenen. De Helene Russ heeft later geseind, geen hulp meer te behoeven. Wat de Rikke Skou betreft kan noe worden gemeld, dat het schip een ge broken stuurgerei heeft opgelopen. Vanochtend om half elf is een „Har- pon" van de Marine Luchtvaartdienst van het vliegveld Valkenburg opgeste gen, om deel te nemen aan het zoeken naar het schip, daar de boot niet op de opgegeven plaats werd aangetroffen. Verder is de Nederlandse kustvaarder „Tagri" bij Ameland in moeilijkheden. De reddingboot „Insulinde" en een sleepboot van Doeksen zij nter assistentie uitgeva ren. Vanmorgen omstreeks zes uur zijn ter hoogte van Hoofdplaat in de Wes- terschelde de Engelse schepen „La- pampa" en „Seahorse" aan de grond ge lopen. Sleepboten en een bergingsvaar tuig voeren onmiddellijk ter assistentie uit. De „Seahorse" is inmiddels vlot ge trokken. Het Noorse s.s. „Tankbaron" is voor de ingang van de Nieuwe Rotterdamse Waterweg aan de grond gelopen. Een sleepboot en de reddingsboot „President Jan Leis" zijn uitgevaren. De Franse ballonvaarster Amande We ber is tijdens een vaart bij Jutland (Denemarken) verongelukt. Zij poogde het wereldrecord ballonvaart te breken, doch door nog onbekende oorzaak is zij in de Noordzee terecht gekomen. Een Deense treiler heeft haar stoffelijk overschot geborgen; het werk aangetroffen in de mand, die zich geheel onder water bevond. Volgens de jongste berichten uit het Noorden van Honduras zouden door de overstromingen in dit gebied meer dan duizend mensen zün omgekomen of verdwenen. De overstromingen zün het gevolg van hevige regens, die onlangs zün ge vallen en waardoor rivieren boiten hun oevers zün getreden. Stormen en regens teisteren ook een groot deel van Nicaragua. Aan de gewassen, met name koffie en katoen, is belangrijke schade toegebracht. Advertentie BARTELJ FFRD B 0RISS 0|STR [«.HAARLEM TEL 13439 48 A DAM - TFI 717167 (tot Vrijdagavond) Aanvankelijk nog hier en daar eni ge regen. Morgen licht tot half be wolkt en droog. Iets kouder. Matige tot zwakke wind aanvankeiyk uit Oosteiyke richtingen, later veran derlijke wind. Zon: 6.51-18.04. Maan: I6.X1-1.46. Advertentie het ideale ondertafellaken van gemoltonneerd schuimrubber Deze week DEMONSTRATIES te HAARLEM bij VROOM DREESMANN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1