NEDERLANDS BALLET eerste successen oogst Ovaties in Den Haag WYBERT Vreugdevolle vooruitgang en problemen Situatie pontveren onhoudbaar Noordzeekanaal Film over VONDEL gereed Dides komt opdagen met ontsnapte collaborateur Gemaal „Lovink" in aanbouw Wijkverpleegster voorlopig nog niet uit de tijd De geheimzinnige koffer te Utrecht Vaeantie- Kamers van Koophandel richten opnieuw tot de minister ich Goede en minder goede delen Rampenfonds helpt St. Eustatius Om bergingsloon van „Hans Egede IVOROL: De Tandpasta van standing! DONDERDAG 7 OCTOBER 1954 PAGTNA 3 Vuelta Grande 30 ct. Het summum van genot. Herdenking van de ont ploffing kruithuis te Delft Biina twee millioen radio's Geef Uw keel het beste! Wit-Gcle Kruis Noord-Holland OPVOLGERS VAN TH. DE GROOT Protestanten herdenken St. Augustinus Yan geëmigreerde Nederlander? Ned. Antillen niet naar U.N.E.S.C.O. fotowedstrijd Zondag sluitingsdatum Behoorlijke nood oplossing gevraagd Hogere vergunningen voor invoer in Z.-Afrika Twee rederijen met elkaar in conflict DE FRANSE SPIONNAGEZAAK Communisten gaan te keer tegen Baranès Advertentie Dinsdag zal het driehonderd jaar ge leden ziin, dat het Delftse kruithuis met 90.000 ponden kruit de lucht in vloog. Naar aanleiding hiervan zullen herdenkingsplechtighcden gehouden worden. Bij de ramp kwamen circa vierhom derd mensen om het leven, terwijl hon derden huizen werden verwoest. Op het tijdstip waarop de ontploffing plaats vond, om naif elf in de morgen, zal tijdens de herdenking de Bourdon de historische, zware luidklok van de Oude Kerk geluid worden, waar na de stadsbeiaardier Leen 't Hart op het carillon enige in het kader van de ze herdenking passende liederen ten ge hore zal brengen. Het aantal aangegeven radio-ontvang- tnpstellen in Nederland bedroeg per 1 October 1954 1.931.683 tegen 1.922.425 op f September 1954. Op 1 Sept. 1954 wa ren er 498.286 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 497.113 op 1 Aug. 1954. Het Nederlands Ballet heeft gisteren in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Den Haag zjjn eerste voor stelling gegeven en het heeft bewezen dat het vertrouwen, door de regering in de leiding gesteld, volkomen ver diend is. Dat wil niet zeggen dat er geen feilen waren in de opvoering. De „Sylphides", waarmede de avond be gon, toonde zeker weifelingen, maar wat Sonia Gaskell in weinig maanden met het corps de ballet bereikt heeft bleek inderdaad fenomenaal, speciaal in de slotwals. Johanna Zuiver, Linda Manez en Aart Verstegen solieerden en daarnaast als gaste Joan Cadzow, die een bijzonder goede danseres bleek en deze Frans-Russische romantiek de dwepende en toch koele charme ver leende die er bjj past. Zij kreeg dan ook geestdriftig applaus. Het publiek toonde trouwens voortdurend zijn in stemming. Bij de grand pas de deux uit Tschai- kowsky's en Petipa's Blue Bird werd Conrad van de Weetering die voortref felijk, licht en pittig danste, luid toe gejuicht en ook Jeanine van Thor, die de geestigheid van deze brillante pas de deux volkomen besefte, deelde in het applaus. Haast onmiddellijk daarop krijgen we het nieuwste ballet van John Taras te zien in een decor en costuums van Charles Roelofz op de muziek van Strawinsky. Speciaal de costuums waren aardig. Het ballet ver beeldt de zee en de eeuwige liefde tus sen man en vrouw, die hier soms als in een labyrint elkander zoeken tussen het corps de ballet. Dit corps de ballet danste nu en dan bijzonder suggestief met een sier lijkheid en in een deinend, bewogen rhythme, dat het natuurbewegen van de zee verrassend spiegelde. Jaap Flier en Willy de la Bije dansen er uitstekend in. Willy de la Bije met een soepelheid Advertentie Gebruik regelmatig Wybert, het be proefde middel te gen hoest, heesheid en rokerscatarrh Woensdag heeft de Noord-Hollandse Bond „Het Wit-Gele Kruis" te Amster dam een algemene vergadering belegd met de diverse afdelingen uit het rayon, waarop ook tal van wijk- en kraamverpleegsters tegenwoordig wa ren. In zijn openingswoord wees de voor zitter, de heer mr. A. J. M. Hendrix, op de gestadige groei waarin de bond 2ich mag verheugen. Een groei, waar op ook de nijvere secretaris, de heer B. J. F. Sutman Meijer, in zijn toelich ting op het jaarverslag wees. Een voorspoedige uitbouw van een heil zaam orgaan, die echter ook de nodi ge zorgen met zich meebrengt. Zoals, gelijk de voorzitter onderstreepte, het probleem van de particulier, die Zich gesteld ziet voor een zich steeds toe spitsende deskundigheid op het terrein van de volksgezondheid. Deze particu lier, die sinds jaar en dag met hart en ziel het werk van de kruisvereni ging is toegedaan, moet zich steeds meer op betaalde deskundigen verla ten. De leek, die zijn vrije tijd voor een gedeelte beschikbaar stelt voor het goede doel en dit pro deo doet, wordt meer en meer genoodzaakt zijn particulier initiatief met de vakman te delen. Een noodzakelijkheid, waar aan niet valt te ontkomen, maar die tevens waakzaamheid vraagt, opdat het accent niet naar een bepaalde zijde wordt verlegd. Juist het particuliere dient ook in de toekomst gegarandeerd te blijven, aldus de voorzitter. Aan het jaarverslag ontlenen we de gedachte, dat het niet waarschijnlijk is, dat de wijkverpleegster tengevolge van de medisch-wetenschappelijke evolutie van de na-oorlogse jaren naar de achtergrond zal worden gedron gen. Integendeel, mede in verband Het overleden K.V.P. staten- en raads lid Th. de Groot zal in de Provinciale Staten van Noord-Holland worden op gevolgd door de heer H. A. Douqué, fractievoorzitter van de K.V.P. in de Amsterdamse raad, en in de Amster damse raad door Drs. J. A. M. H. Da- moiseaux, directeur van het Interparo chieel Sociaal-Charitatief Centrum te Amsterdam. Op instigatie van de Oecumenische Raad te Eindhoven is daar een commis sie gevormd, welke voor het protestantse bevolkingsdeel een herdenking voorbe reidt van de 1600ste geboortedag van St. Augustinus. De commissie heeft drie le zingen gepland in de Ned. Herv. kerk aan de Ten Hagestraat. Op 21 October zal dr. J. Wytzes, rector van het Marnix- gymnasium te Rotterdam, Augustinus belichten als „man van christelijke vroomheid." Op 4 November spreekt prof. P. J. Jans van het oud-katholieke seminarie te Amersfoort over Augusti nus als kerkvader. Op 18 November be handelt prof. dr. W. F. Dankbaar, hoog leraar aan de rijksuniversiteit te Gro ningen, Augustinus als denker. met het streven de verpleegtijden in de ziekenhuizen zoveel mogelijk te bekorten, zodat de voor- en nazorg aan huis ongetwijfeld zal worden geïnten siveerd. In verband met de stijgende kosten, waarvoor zich een kruisvereniging te genwoordig ziet gesteld en gezien het feit, dat de Noord-Hollandse Bond in verhouding tot de andere bonden van de Nationale Federatie financieel de minste eisen stelde, werd het voorstel gelanceerd (en aangenomen) om de contributie met vijf cent per lid te Verhogen. Bij de verkiezing van de nieuwe bestuursleden werden de heren Th. Geels, A. J. Mühren, B. J. F. Sutman Meijer, A. J. Klaver, R. Schlatmann en H. J. Velzeboer bij acclamatie als hoofdbestuurslid herkozen,. In de va cature dr. M. H. P. p. van Haeff werd nog niet voorzien, daar het Bondsbe- stuur het geraden achtte zich in dezen niet te overhaasten met het gevaar voor deze functie een deskundige aan te trekken van lager niveau dan met de huidige medische ontwikkeling in overeenstemming is te brengen. Tot slot hield dr. Th. H. Schlichting voor een talrijk en aandachtig gehoor een voordracht over de relatie lichaam en ziel bij ziekten. en zekerheid en gevoeligheid die be wonderenswaardig waren. Na de pauze kwamen twee oude balletten, balletten, die in hun romantiek en hun klater- gouden schittering verder van ons af staan, Fokine's „Spectre de la Rose" en de befaamde pas de quatre waarin Taglioni, Grahm, Grisy en Cerito op traden. Nu waren het Joan Cadzow, Willy de la Bije, Johanna Zuiver en Willy Emmer. En zij hebben het met een gratie, een coquetterie, met een hooghartige wederzijdse kostelijke jaloe zie en hautainheid gedaan, met een ge lukkig berekende nuancering die ont wapenend was. En Jaap Flier en Willy Emmer, die een danseres van betekenis blijkt te worden, wisten aan die onzin nigheid, die de Spectre de la Rose heet, al de verloren dwaze charme van eertijds te geven. Tot slot kwam Sonia Gaskéll's „Alles om een mantel", waar zij haar eerste triomfen mee vierde. Zelfs met dit uitgebreider corps de ballet bleek het ondanks goede momen ten toch wat te nadrukkelijk en te ge rekt. Maar ook hier werd herhaaldelijk goed gedanst en werd men van de goede, grondige basis en de rijke mo gelijkheden van het nieuwe gezelschap overtuigd. Het applaus groeide tot een langdurige ovatie. Er was meer dan alleen maar een Haagse Kunstmaand, er was een toekomst voor het ballet in ons vaderland geopend. i. Het politie-onderzoek naar de eige naar van de vorig jaar bij een hotel te Utrecht in bewaring gegeven koffer heeft nog niet tot oplossing van dit raadsel geleid. Over het geval doe" tegenstrijdige verhalen de ronde. Uit een verklaring van de politie blijkt, dat vorig jaar 9 September inderdaad ie mand aan het bureau heeft verteld een koffer te hebben afgegeven aan een man in overall, in dienst van een hotel „ergens langs het water", maar hij kon zich niet herinneren waar. Iets waardevols zou er niet in de koffer hebben gezeten. De politie heeft destijds uit de vage aanduiding niets van die koffer kunnen ontdekken. Van de man werd, nadat hij een dag later nog was komen vertellen, dat er een aantal Canadese dollarmunten in de koffer zaten, niets meer vernomen. Uit een brief in de gevonden koffer zou zijn gebleken, dat de eigenaar een zekere, uit Groningen afkomstige Tjaart D. zou zijn. Volgens de politie te Groningen is deze man echter 26 jaar geleden naar Canada vertrokken Enkele weken na de afgifte van de koffer in het hotel is deze getoond aan een rechercheur toen deze de periodie ke hotelcontróle uitvoerde. De koffer is toen wel opengemaakt, doch van de inhoud is slechts vluchtig kennis ge nomen. Behalve wat kledingstukken en achtentwintig Canadese dollarmunten bevat hij vijf waardepapieren van een bepaalde Canadese maatschappij, te weten twee aandelen van 10.000 dollar, een van 2.000 dollar en twee van 20 dollar. De inhoud bestaat verder uit een aantal nieuwe Canadese postzegels met de beeltenis van koningin Elisabeth en nog wat sieraden, welke echter vrij wel waardeloos zijn. De Nederlandse Antillen hebben na het bestuderen van de agenda de uitno diging tot bijwoning van de bijeenkomst van de Unesco niet aanvaard. Het Nederlands Ballet met Willy de la Bije als soliste in Scène# de Ballet". Het is deze zomer een goede tra ditie geworden, dat wij U juist voor het sluiten van een ronde in onze foto-wedstrijd nog eenmaal waar schuwden. Wij doen dat vandaag voor de laatste maal. Voor de laatste maal heffen wij waarschuwend de vinger omhoog en zeggen: inzenders, let op, Zondag a.s. sluit onze inzendings termijn. Wij weten, dat een Zondag als sluitingsdag een tikje vreemd is. Daarom zullen wij dan ook enige clementie betrachten. Alle inzendin gen, die vóór Maandag 11 Oct., 12 uur 's middags, in ons bezit zijn, din gen mee. Wat later komt Volgende week Zaterdag tenslotte publiceren wij de uitslag van deze derde ronde. De vijf beste beeldrfl- men. Daarna, uiterlijk op Zaterdag 30 Oct., volgt de einduitslag. Als Uw inzending dus nog niet klaar is, haast U. De tijd dringt en —enfin, dat weet U inmiddels wel de jury wacht. Advertentie De Verkeerscommissies uit de Ka- mers Yan Koophandel en Fabrieken voor Holands Noorderkwartier te Alk maar en voor Zaanland te Zaandam hebben het navolgend telegram verzon den aan de Minister van Verkeer en Waterstaat: „De Commissies voor het Verkeer van de Kamers van Koophandel en Fabrie ken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar en voor Zaanland te Zaandam, bestudering van het oeververbindings- vraagstuk Noordzeekanaal, betreuren het standpunt van Uwe Excellentie, dat gedurende de tijd dat de tunnel te Vel- sen nog niet gereed zal zijn, in de be staande toestand zal moeten worden be rust. Zij zijn van mening dat berusten bin nen korte tijd zal voeren tot verkeers moeilijkheden, die niet oplosbaar zullen blijken te zijn. De Commissies verzoeken Uwe Ex cellentie op korte termijn maatregelen te willen nemen, die een behoorlijke noodoplossing, gedurende de tijd dat de tunnel bij Velsen nog niet gereed zal m gezamenlijke vergadering bijeen ter zijn, garanderen door: Jan Kelling als Joost van den Vondel e stichting Nederlandse Onder- wijs-Film (N.O.F.), die reeds enkele jaren goed werk doet met het vervaardigen van stomme 16 mm-films voor diverse takken van onderwijs, is er sinds kort toe over gegaan, om ook dé geluidsfilmproduc tie te beoefenen. Een der eerste werk stukken behandelt de figuur van Von del en draagt tot ondertitel: „Het le ven van een groot Nederlander". De opzet was om de persoonlijk heid van onze grootste dichter te schetsen tegen de achtergrond van In het dijkvak van de toekomstige polder Oostelijk Flevoland, tussen Harderwijk en EIburg, wordt het electrisch gemaal „Lovink gebouwd. Dit gemaal zal een capaciteit van ruim 1100 m3. per minuut hebben. De „Lovink" is een van de drie in aanbouw zijnde gemalen en zal in 1956 in werking treden. zijn werk en het politieke en cultu rele milieu, waarin hij leefde. De scenarioschrijver dr. J. Peters, die voor het resultaat tevens verant woordelijk is, was zich wel bewust, dat voor het doel, waartoe de film gemaakt werd, het instructieve ele ment zwaar weegt, doch dat dit het zuiverst en meest effectief gediend was door het nastreven van een gave filmtaal. Uit het resultaat is dan ook wel te concluderen, dat zulks herhaaldelijk en in sommige frag menten met succes is getracht te verwezenlijken. In zijn inleiding tot de eerste ver toning van de Vondelfilm, welke Woensdagavond in het Seinpost-Thea ter in Scheveningen voor een groot aantal belangstellenden plaats vond, legde dr. Peters de nadruk op de goede en loffelijke bedoeling om te pogen via het filmmedium tot het ge wenste resultaat te geraken. Dit pogen is in sommige opzichten geslaagd. Men heeft van Vondel een sobere, iet wat gereserveerde verbeelding gege ven en alle pathetiek en gevoeligheid vermeden. Maar de vormgeving schoot tevens op vele plaatsen tekort. Het streven om beeld en geluid los van elkaar betekenis te geven, leidde vaak tot een resultante, waarbij uit het sa mengaan van beide elementen geen nieuwe eenheid ontstond. De gespeelde scènes herinneren sterk aan het to neel, zodat de opvoering van de Gijs- brecht goeddeels in het kluchtige reik te. Enkele documentaire fragmenten kwamen daarentegen plotseling tot filmleven, juist waar de uiterste be perkingen der beschikbare middelen tot inspiratie dwong. Zo bijvoorbeeld het hekeldicht „Weegschaal van Hol land" en de zwanenzang aan het slot, waarin even iets van filmpoëzie door brak. Men heeft met deze ruim opge zette film, die een vertoningsduur heeft van bijna een uur, een hoge greep gedaan, die niet altijd raak was. Bij alle gerechtvaardigde critiek kan men toch wel bewondering heb ben voor de durf en de ernst, waarmee getracht is de jeugd van de middel bare scholen, voor wie de film is be doeld, vertrouwd te maken met de persoon en het werk van de dichter, die zo fel de hartklop van zijn tijd voelde en in zijn werk beleed. a. twee ponten bij Buitenhuizen in de vaart te brengen; b. reparaties aan bestaande ponten volgens een zodanig schema te doen geschieden, dat in het druk ste seizoen met het maximum aantal ponten kan worden geva ren; c. reorganisatie van de personeels bezetting van de ponten bü Vel sen zodanig, dat steeds twee pon ten njet drie-ploegenstelsel in de vaart blijven en twee ponten met tweeploegenstelsel gedurende het drukste gedeelte van de dag in gebruik kunnen blijven; d. soortgelijke maatregelen te ne men voor het pontverkeer bij de Hembrug; e. alsnog uit te zien naar een nog betere noodoplossing, hetzij on der, door of boven water. In afwijking van het oordeel van Uwe Excellentie menen de Commissies, dat bij Buitenhuizen wel met twee ponten zal kunnen worden gevaren, indien een vaarschema wordt ingevoerd, waarbij het varen zo geregeld wordt, dat steeds één pont in de haven ligt, zodat geen gevaren kunnen ontstaan door de minde re bestuurbaarheid van de thans in ge bruik zijnde pont. De Commissies verzoeken dit op korte termijn te toetsen door het laten maken van proefvaarten. Indien de proef be vredigend slaagt, zou onmiddellijk tot de aanbouw van een nieuwe pont moeten worden overgegaan, welke volgens de verkregen inlichtingen terstond in Ne derland zou kunnen worden gebouwd en binnen één jaar leverbaar zou zijn. De kosten vallen in het niet tegenover de ernstige nadelen, die thans voor het bedrijfsleven en vreemdelingenverkeer bestaan en die zich in de toekomst steeds ernstiger zullen doen gevoelen. De Commissies zenden Uwe Excellen tie dit telegram, omdat zij zich niet ver antwoord achten tegenover de huidige en toekomstige weggebruikers, wanneer zij niet met alle klem bij Uwe Excellen tie op het nemen van maatregelen aan dringen. De Commissies stellen het op prijs de aangegeven oplossing persoon lijk toe te lichten". De Nederlandse Overzee Bank ver neemt, dat volgens een mededeling van de Z.-Afrikaanse minister Louw de voorlopige vergunningen voor de in voer van consumptiegoederen in de Unie van Zuid-Afrika voor het jaar 1955 331/3 procent hoger zullen zijn dan de voorlopige vergunningen voor 1954. Verder zullen geen vergunningen nodig zijn voor de invoer van thee, koffie, ruwe katoen, wol en sommige soorten drukwerk. Voor grondstoffen wordt een voor lopige toewijzing verstrekt overeen komende met 90 procent van de totale toewijzingen voor 1954. De vrije dag die de Uil en ik Maandag ter gele genheid van de' Wereld dierendag hadden geno men, heeft toch iets lan ger geduurd dan ik oor spronkelijk had gedacht. Voor wat de Uil betreft moet u dat wijten aan de ongewone loszinnigheid waarmee het frivole beest zich in de mensenmaatschappij stortte. Hij ging n.L in de politiek. Zó was hij van deze pagina weggeglipt of hij wilde naar de „algemene beschouwingen" in de Tweede Kamer. Nou ja, het was per slot van rekening dierendag. Goed. De Uil leed dus aan politiek. En ik aan iets dergelijks. Aan de griep n.L Aan een lichte griep. Ik neb dus de afge lopen dagen ietwat afwezig over deze aardbol gedoold, zoekend naar hem, die ik nou weer eens niet zou verslin den. Zo'n griep is eigenlijk een be minnelijk verschijnsel. Een lichte griep wel te verstaan. Men raakt er door in die ongewisse stemming, die sommige mensen slechts ten koste van enorme sommen gelds in café's trachten te be reiken. Een lichte griep heeft dezelfde mousserende uitwerking als champag ne. Een mens wordt er overmoedig van. En aan die overmoedigheid ligt onverschilligheid ten grondslag. Ik zweef, met een lichte griep in het hoofd, luchthartig over alle aardse be slommeringen heen. Ik ontkèn ze zelfs. Daarom heb ik het schrijven van stukjes dezer dagen ook maar achter wege gelaten. Een lichte griep is, zo wil het mij voorkomen, geen gebrek, maar een teveel aan gezondheid. De enige moeilijkheid is dat je van een lichte zo gauw in een zware griep ver valt En in dat geval liggen de zaken weer heel anders. Lang niet zo geriefe lijk met name. Daarom ben ik van daag maar opgehouden met een lichte griep te hebben. En meteen onderken ik weer met pijnlijke nauwgezet heid mijn plichten. De Uil trouwens ook. Hij heeft zich even abrupt uit de poli tiek teruggetrokken als hij er. letter lijk en figuurlijk, ingevlogen is. Van daag is hij weer op deze pagina neerge- fladderd. Wij, mijn Uil en ik, kijken U dus als gewoonlijk met heldere vast beradenheid in de ogen. In de licht grieperige ogen, merk ik weL Het Nederlandse Rampenfonds heeft aan het begin van dit jaar de gouver neur der Ned. Antillen 50.000 gulden gegeven ter leniging van de nood op het door droogte geteisterde St. Eusta tius. Deze gelden zijn mede, dank zij de medewerking van het bedrijfsleven op Curagao, wel bijzonder goed be steed. De medewerkende bedrijven heb ben alle gewenste voedingsmiddelen te gen de kostprijs ter beschikking gesteld Bovendien hebben de KNSM en de KLM het vervoer gratis verzorgd. Een en ander had tot gevolg, dat in plaats van gedurende vijf maanden, ge durende zeven maanden extra voeding aan de bevolking kon worden verstrekt. 5? De rederij van het kustvaartuig „Lee mans", dat vorige week naast de .Zuidzee" van de fa. Doeksen op Ter schelling bemoeiing heeft gehad met de berging van de Deense schoener „Hans Egede" op de Noordergronden, heeft beslag doen leggen op het Deense schip, dat te Delfzijl ligt. De president van de rechtbank te Groningen heeft daartoe vergunning verleend op grond van vermeend recht op bergingsloon en de waarde van de vracht van de Deense schoener. Waar schijnlijk zal binnenkort een proces be ginnen tussen de rederij Doeksen en de rederij van de „Leemans". Nadat vorige week de bemanning van de „Hans Egede" het schip ver laten had, hebben de „Zuidzee" en de „Leemans" getracht de schoener op sleeptouw te nemen. Drie opvarenden van de „Leemans" zagen kans om on der levensgevaarlijke omstandigheden aan boord van de „Hans Egede" te komen en daarna nog een tros van de „Leemans" vast te maken. Deze tros brak echter en vervolgens werd er van de „Zuidzee" af een tros over gescho ten. Deze tros hield. De „Zuidzee" sleepte daarop de „Hans Egede" met de drie opvarenden en hulp van de Duitse sleper „Seefalke" naar Delfzijl. De drie bemanningsleden van de „Lee mans" bleven evenwel op het wrak en verklaarden zich eigenaar van het wrak. Zowel de secretaris-generaal van de communistische partij in Frankrijk, Duclos, als de uitgever van het linksgezinde blad „Libération", d'Astier de la Vigerie, zijn gisteren in de militaire gevangenis van Reuilly (Parijs) gecon fronteerd met de journalist Baranès. Geen van beiden had een goed woord over voor de man, die ervan verdacht wordt militaire geheimen te hebben doorgegeven aan de communistische partij. Duclos noemde hem een „agent provocateur en een zwijn". Volgens zijn voormalige werkgever d'Astier is Baranès een bedrieger en een leugenaar. De verwarring is er niet minder op geworden, nu, na Baranès, een tweede geheimzinnige figuur is opgedoken, Alfred Charles Delarue. Delarue is oud-inspecteur van politie; hij is in 1944 tot 18 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens collaboratie met de Duitsers, maar wist drie jaar later te ontsnappen en leidde als „Charles Cartier" te Fontenay sous Bois met vrouw en kinderen een officieel bestaan. Hij heeft zich, in gezelschap van de geschorste hoofdcommissaris Dides, ge meld bij majoor De Rességuier, die belast is met het onderzoek, om zijn plaats in de spionnage-zaak duidelijk te maken. Hij is gearresteerd. Ofschoon de hele zaak nog verre van duidelijk is, heeft het kabinet de minister van Binnenlandse Zaken, Mitterand, gecomplimenteerd over de manier, waarop hij een en ander heeft aangepakt. Een nieuwe naam in de affaire is die van Waldeck-Rochet, communis tisch lid van de Nationale Vergadering en landbouwdeskundige. Hij is als ge tuige opgeroepen. Tijdens de confrontatie van d'Astier met Baranès heeft deze laa' 'e zijn voormalige werkgever ervan beschul digd militaire geheimen aan de com munistische partij te hebben verschaft en als tegenprestatie zes millioen francs per maand te hebben ontvangen om de tekorten van zijn blad te dekken. Ook zei Baranès, dat hij door d'As tier was aangebracht met het oog merk de werkelijke daders te verber gen. De beschuldiging van d'Astier, dat Baranès aan de redactie van „Le Figaro" geheime gegevens over de or ganisatie van de communistische par tij had verstrekt, werd door deze laat ste van de hand gewezen. Drie leden van het vroeger kabinet- Laniel zijn eveneens gehoord. Het zijn de oud-minister voor Indo-Chinese za ken, Jacquet, de voormalige onder staatssecretaris van Buitenlandse Za ken, Schumann, en de vroegere staats secretaris voor legerzaken, Chevigne. Hoofdcommissaris Dides, die met Delarue bij de militaire gevangenis van Reuilly kwam, zei, dat hij nooit had geweten, dat de man een andere was dan de Cartier, die hij voorgaf te zijn. Volgens vroegere verklarin gen van Baranès echter zouden juist Dides en ex-commissaris Baylot het mogelijk hebben gemaakt, dat Dela rue in het ongestoorde bezit van de vrijheid bleef. Delarue zou, nog steeds volgens Ba ranès, een agent van extreem-rechtse groeperingen zijn, die gebruikt werd in de strijd tegen het communisme. Delarue zou het vorig jaar onder zijn valse naam in Amerika hebben ver bleven omstreeks dezelfde tijd, dat ook Dides daar vertoefde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3